CORSETTEN NIEUWS! Extra Januari-Aanbiedingen IJPiViA, Restanten Behangseipapier tegen zeer lage prijs. Verstopping stoelgang. CORSETTEN en B.H.’s DE DUIF Wie werden Sneker in November 1953? Weekreclame TJALLEjI/IA Aan de lezers in IJlst Suupmarkt 0 H,H. Veehouders I halve prijs B 9 H Kleinzand 16,Tel. 2776 x RECLAME Boekhandel J. VISSER 0 g g B 8 a B g g B DAM’S K0EKFA3RIEK Forklearring fan de Ried fan Fryske Bi weging AUllloenen dames zeggen Voor de benden nieu beter dan HA 4 BA GELEI Fa, Veluman, N, Burgstr. 7, Snaak Winter oan Sé Ruitenland in het kort De winter in Amerika Afrikaan bevocht leeuw 23000.- verspeeld De radio-prijsvraag voor het Kind Twee marinevliegtuigen maakten noodlanding Extra diensttijd bij overgang naar L.O. Wegenwachters met valhelmen 2S 3(1 M Schutjassen SNEEK Tweede vrouwelijke notaris Op agent ingereden Koster trachtte zijn zieke vrouw te vergiftigen Baby niet aangegeven Eerlijke vinder werd beloond LEERBEHANG - GLASPAPIER Nederland grootste eieren exporteur De portemonnaie van een gesneuveld soldaat uit Ijsbrechtum ’e stra, wed. X Gezin. 50 en Het geld dat U uitgeeft Advertentie I.M. Een Amerikaans korporaal, die te is P.S. r. t. r, le Sk’ i Advertentie LM. 4 1 Hylkje Goïnga. iiontseach, Jannewaris. Paskamers aanwezig. Vakkundige bediening. 2 Lely, hooi- verder 32 55 60 Speciale reclames! 200 gr. Zure Zult 200 gr. Boterh.w. u/bl. 150 gr. Nierbrood 150 gr. P.-Rookvlees 150 gr. Snijworst 150 gr. Schouderham 250 gr. Paula-Wafels 250 gr. Spritskoekjes 18 Spritskoeken 40 M 55 69 72 4» 59 oer, aids Ver- >rnu r de Ontvangen: pr. Kurkdroog Spek, p/100 gr. 30 ets. Al- oor uur yn oan de bi- ’t de at- >en te te C. n de Vier- Humt ieek| Leeu- 60 cent 80 cent its- sel- ur. m in. tinga, ippel- 38h S. J. Haag, dstra, 53 (X leeuw» ad d. n naar ut 14$ f Oos- ur e- re voor In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft een boekhouder uit Rottterdam in twee Rotterdamse speelholen een be drag van 23.750 er door gejaagd. Daarbij waren twintigduizend gulden van z;jn werkgever, een Rotterdamse handelmaatschappij. Maar alsof er niets bijzonders was gebeurd, ging hij dé vol gende dag weer achter zijn bureau zit ten en h|j deed dat ook a’V volgende dagen van de week, totdat Z-terdag- ochtend enkele rechercheurs hem kwa men vragen of hij maar even mee wilde gaan. Het spel was uit. Koningin Elizabeth heeft de George- medaille toegekend aan de Afrik Said! Bin Juma, omdat h(j op de rug van een leeuw gesprongen is, die een Europese landbouwer gegrepen had. In de bekendmaking werd gezegd, dat de landbouwer, zijn schoonzoon en Saidi de leeuw in ’n tarweveld in Tanganyika ontdekten. De landbouwer loste een schot op het beest, dat opsprong, hem omver wierp en naar zijn hoofd beet. „De andere man was niet in staat om te schieten, omdat hij bang was, dat hij zijn schoonvader zou raken. Saidi schoot onmlddellijk toe, sprong de leeuw op de rug, greep hem b'j de oren en probeerde hem van zijn slachtoffer af te tr kken”.. aldus de vermelding. Saldi werd afgeworpen en liep lelijke verwondingen aan zijn benen op, maar hij sprong weer op de leeuw en stootte het 15 centimeter lange lemmet van zijn veldmes in de keel van de leeuw. De andere man loste toen een schot, dat de leeuw doodde. De landbouwer overleed ondanks de moedige hulp tien dagen later. Met ingang van Maandag 11 Januari 1954 is er wijziging gekomen in de waar neming van het AGENTSCHAP te IJLST Vanaf deze datum treedt namelijk als agent op Advertentier en abonnementen voor ons blad gelieve men dus voortaan aan dit adres op te geven. In hfet correspondentschap komt geen veran. ering. Evenals voorheen zal dit worden waargenomen door de héér U. R. ten Kate. ADM. „SNEEKER NIEUWSBLAD”. De wegenwachters van de A.N.W.B. rijden voortaan langs de wegen, voor zien met valhelmen van een speciaal type. Met het oog op de zichtbaarheid zijn de valhelmen in witte kleur uitge voerd. De A.N.W.B. heeft tot deze maatregel besloten, omdat hij tot de overtuiging is gekomen, dat het dragen van valhelmen voor motorrijde-s zeer aanbevelenswaard is. Van de 83 in 1950 gedode motorrijders zijn er zestig over leden tengevolge van verwondingen aan het hoofd. HEEG. Uitslag van de gehouden schutjaspartij In het St. Jozef gebouw, uitgaande van de K.A.B. te Heeg. 34 deelnemers, le hoofdprijs Joh. Potma en R. Portiek; 2e hoofdprijs W. Bonte en S. Hettinga; 3e hoofdprijs KI. Gerrit- sma Jr. en B. Gerritsma; le troostprijs Jan Potma en H. Miedema; 2e troost prijs L. v. d. Pol en J. v. d. Werf; le poedelprijs W. Portiek en E. v. Asma; 2e poedelprijs Joh. de Jong en H. Ger ritsma, allen te Heeg. Tien extra zegels bij: 1 pak (200 gr.) Custard 80 1 pak (200 gr.)Maïzena 100 gr. Katjesdrop 100 gr. Zoute Jujubes 250 gr. Bh.-Korrels of vlokken 250 gr. verp. Wlntermel. 58 250 gr. Allerhande 250 gr. Banaan-Boter 100 gr. verp. Kahr. Cac. 50 m dit blad NUTTIG besteed 1X1 IX] CD CE31X1CX3 CX3 Cd tX3 CX3 03 CD o Keclame-Kbeken en 1 bus Sprits 3 Reclame-Koeken 1 kg. Kantkoek Witte Kant 0.90 per kg. Deventer Kant 1.p. kg. De regering overweegt aan bezitters van de onderwijsacte, die thans niet bij het onderwijs werkzaam zijn, doch alsnog een betrekking bij het L.O. willen aan vaarden, een dergeljjke overgang mo gelijk te maken door het toekennen van extra-diensttijd. Voorwaarde daarvoor zal zijn, dat deze overgang vóór 2 Janu ari 1955 geschiedt. Met de regeling van een en ander is belast de afdeling Lager Onderwijs van het betrokken ministerie. Op 30 December vond een zwerver, die zich wat kwam warmen in het hulp- postkantoor aan de Laan van Meerder- voort te Den Haag, daar op de vloer een portemonnaie met een groot aantal bankbiljetten. Zonder er in te kijken gaf hij de portemonnaie aan een beambte achter het loket, die by een vluchtige inspectie schatte dat er voor meer dan f 700 aan bankpapier in zat. Kort daar op kwam een zekere heer O. uit de Chasseestraat te Den Haag zijn porte monnaie, die hij in het postkantoor ver loren had, terug halen. De zwerver, die enige dagen daarna bij de loketbeambte kwam informeren, hoe het met zijn vondst was gegaan, kreeg van deze het adres van de heer O. Toen hij zich daar kwam melden met de mededeling, dat hij de vinder van de portemonnaie was, kreeg hij eerst te horen, dat mijnheer niet thuis was en daarna de boodschap, maar even buiten te wachten. De deur werd dicht gedaan en even later weer geopend door „een dame”, die hem fl als beloning in de hand drukte Vier Firefly-vliegtuigen van de ma- rine-luchtvaartdienst waren Woensdag middag opgestegen van het in de Noord zee varende vliegdekschip Karei Door man. De weersomstandigheden waren zeer slecht en twee der vliegtuigen we ken naar Schiphol uit en landden be houden. Een derde maakte een noodlan ding bij Hoofddorp, waarbij bet licht werd beschadigd. De piloot bleef onge deerd. Het vierde vliegtuig maakte een noodlanding in de duinen bij Zandvoort en vloog daar te pletter. De piloot It. ter zee-vlieger 3e klas J. Timmer werd met zeer ernstige verwondingen in zorgwek kende toestand naar een ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Tot notaris binnen het arrondisse ment Rotterdam, ter standplaats Rot terdam is benoemd mevr. A. M. Th. ten DoesschateVintges, candidaat-notaris, wonende te ’s-Gravenhage, in de plaats van G. A. M. van Dusseldorp, die is ontslagen. Mevr. Ten Doesschate is de tweede vrouwelijke notaris in ons land. Als eerste werd in 1950 mej. mr P. C. de Klerck benoemd tot notaris te 's-Gra- venhage. we it gefaer yn, dat de striid foar it rjocht fan Fryslans folk en tael nou net langer gean kin allinne tsjin de wille keur of tsjin in forkearde wetsütliz fan persoanen, mar fan need gean moat tsjin de wet. Hwant op dy wet sllle le den fan ’e rjochterlike macht, oerheits- persoanen en amtners har neffens oankundige wetsütstellen foartaen roppe kinne. Dêrtroch soe de Fryske biweging yn in posysje twongen en dreaun wurde, dy’t liede kin ta in needlottige Ontwik keling. De Ried fan ’e Fryske Biweging sprekt der dan ek syn toloarstelling oer üt, dat de Steaten fan Fryslan op üt- stel fan har Deputearren har akkoart forklearre hawwe mei de ynhald fan boppeneamd brief. Rjochtoarsom moat de Ried de Ryks- oerheit en de beide Keamers fan 'e Stea ten Generael mei alle earnst wize op ’e biswieren en gefaren fan ’e oankundige regelingen, lyk as er boppe dien hat, en der minlik en drluwend by harren op oanstean, wetsütstellen yn to tsjinjen en oan to nimmen hweryn 't it positive ka rakter fan ’e wetlike erkenning fan it Frysk as tael fan amtlik en fan rjochts- forkear gans klearder ütkomt, de nuod- like en oerstalllge hindernissen dy’t it brief oan in royale oplossing yn 'e wei leit opromme binne of wurde, it Frysk folie greater romte ta syn foldwaen kri- get en der net yn skyn mar yn wierheit sprake wêze kin fan lykblrjochting fan ’e beide talen. De 34-jarige J. C. W. uit Utrecht is in de nacht van Dinsdag op Woensdag op de Hogeweg te Amersfoort met een snelheid van ongeveer zeventig kilome ter en met gedoofde lichten op een Amersfoortse politie-agent ingereden. De agent had de bestuurder door met een rood licht gevende lantaarn te zwaaien gesommeerd voor een controle te stoppen. Hij kon zijn leven slechts op het nippertje redden. De politie is onmiddellijk een achtervolging begon nen en heeft kans gezien de Utrechte naar in de binnenstad aan te houden. Hij had willen ontsnappen, omdat hij geen wegenbelastingkaart kon tonen. Hem zal poging tot doodslag ten laste wor den gelegd. Wegens herhaalde pogingen om zijn vrouw te vergiftigen hoorde de 45-jarige koster en begrafenisondernemer W. v. d. W. te Bolsward gisteren voor de Leeuwarder rechtbank twaalf jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen. Geduren de vele maanden heeft hy getracht zyn vrouw te doden door haar hoeveelheden arsenlcumtrioxyde toe te dienen. Hij kocht dit vergif onder het voorwendsel, dat hij het moest gebruiken voor het op zetten van vogels, maar mengde het door de boter of smeerde het op de ver snaperingen, die hy zyn vrouw, die ziek te bed lag, gaf. Zelfs toen zyn vrouw in het St. Antoniusziekenhuis te Sneek ver toefde bracht de verdachte haar een ap pelbol, en stukjes worst, vergiftigd met arsenicum. Verdachte moet getracht hebben zijn vrouw te doden om in het huwelijk te kunnen treden met de 25- jarige T. S. De man die zoals bekend door de Sneker politie werd gearres teerd, ontkende voor de rechtbank ooit de bedoeling gehad te hebben zyn vrouw te vermoorden. De eis was, zoals hier- ooven vermeld, 12 jaar met aftrek. De verdediger mr Schootstra uit Lee- war den achtte de poging tot moord niet be wezen. De officier deelde nog mede dat hy de maximumstraf 15 jaar zou hebben geëist als W. niet verminderd toereke ningsvatbaar werd geacht. W. beweerde nog dat hij zijn vrouw alleen maar ziek had willen houden om T. S. als hulp in d huishouding steeds by zich te hebben. Na deze verdachte stond T. S. terecht, de jonge vrouw die met v. d. W. had willen huwen, toen haar eerste hu- weiyk mislukt was. Zy toonde veel be rouw voor de rechtbank voor haar aan deel in dit afschuwelijke drama. Maar zij ontkende pertinent ooit geweten te hebben, dat de man zijn vrouw wjlcie vermoorden. Toen hy haar daarover sprak, heeft zy gezegd: dan zie ik je nooit meer aan. Toen beloofde de man dat was in Juni 1953 de poging niet te zullen doen. Dat hy er al meer dan een jaar mee bezig was, was haar onbekend. Daar de verdediger mr J. Westerman van der W. als getuige wilde doen ho ren, een omstandigheid waarvoor de rechtbank in dit stadium niet gevoelde, werd de zaak tegen deze vrouw aange houden en werden de stukken in handen van de rechtercommissaris gesteld voor een nader onderzoek. het militaire kerkhof op de Grebbeberg. Het laatste bericht, dat de ouders van hun zoon ont vingen, was gedateerd 2 April 1940. zyn bruin-lederen portemonnaie had den de ouders nooit terug gekregen. Thans, 14 jaar later, is zy by toeval ge vonden(Fr. Dagbl.) By het verrichten van grondwerk Rhenen kwam een portemonnaie voorschyn. Toen de vinder, de heer du Pré, de beurs opende, trof hij daar in aan twee zilveren rijksdaalders, twee zilveren guldens, een halve gulden en een dubbeltje. Het vreemde was, dat de munten verwrongen waren. Er bevonden zich tevens een groot aantal papiersnip pers in, die afkomstig bleken te zyn van een postwissel. De heer Du Pré plakte de snippers aan elkaar. Op die manier kwam er vaag een naam te voorschyn, nl. zyistra en ook het adres „Schoonoord”, IJs- brechtum by Sneek. De vinder schreef een brief naar dit adres. Er kwam bericht van de fami lie, dat de portemonnaie afkomstig was van een zoon, nl. Paulus zyistra, die in de Mei-dagen van 1940 tijdens de ge vechten in Rhenen was gesneuveld en thans begraven ligt op Op de secretarie van de gemeente Dalen moesten dezer dagen gegevens worden verzameld voor het opmaken van een overlijdensacte voor een baby, die in de maand November in het zie kenhuis in Coevorden was geboren. By he; verzamelen van de gegevens bleek, dat van de geboorte van de baby geen aangifte was gedaan by de ambtenaar van de burgerlijke stand. Het lykje is op last van de officier van justitie in beslag genomen. Er zal sectie worden verricht. VITA-DIEPVRIES GROENTEN EN FRUIT I Vlug Voordelig Vol Vitaminen Baby-voedingen Diëetkaasjes In de Verenigde Staten hebben ver schrikkelijke sneeuwstormen tot nu toe 76 slachtoffers geëist. De meesten van hen kwamen om het leven in de streek rondom New York ten gevolge van de bittere koude. In de stad New York moesten 12.300 man te werk worden gesteld bij het ruimen van de dikke laag sneeuw, die het verkeer zo goed als stil legde. In een Engels dorp heeft een kip een groot ei met 4 dooiers gelegd, maar direct daarna viel het dier dood neer. Vraagt staalboeken - Ziet t’talage Behangers disponibel. 03 CD CDCDCD CD CD CD OEI m CD CC CU LD CD CUIXJIK De pluimveehoudery in ons land heeft in 1953 een zeer bijzondere prestatie ge leverd, want Nederland is volgens een mededeling van de Nederlandse Pluim vee Federatie de grootste exporteur van eieren in de wereld geworden. Nog geen halve eeuw geleden, nameiyk in 1907. voerde ons land nog meer eieren in dan uit. De totale eierexport heeft in 1953 1.681.305.883 stuks bedragen. Al een half jaar lang wierpen 6 bal letmeisjes In het Casino-theater te Lon den bij een opvoering elke avond de acteur Hewett in een zwembad. Dat hoorde er nu eenmaal bij. Maar eergis teren kwam Hewett bij zijn val met zyn hoofd op de bodem en bleef bewusteloos onder water liggen. Twee andere ac teurs doken hem na en hij werd gered. Het brengt de naam van Uw zaak onder de ogen van alle nmsgezinnen in Sneek en wijde omgeving. Vlug, zacht en pijnloos werken Mljnhardt's Laxeertabletten 65 ct. Majoor W. C. Korts van het hoofd kwartier van het Leger des Heils te Amsterdam heeft de hoofdprijs van 10000 gewonnen in de radioluisterwed- stryd van het Ned. Comité voor Kinder postzegels. De winnaars moeten op hun beurt de prijzen weer beschikbaar stel len voor een inrichting voor kinderen, en de 10000 van majoor Korts gaan naar 7 tehuizen van het Heilsleger. De tweede prijs 4000 gewonnen door de héér P. H. Vuister te Utrecht gaat naar het kolonlehuls Mooi Gaasterland te Rijs, de 3e 2000 gewonnen door mej. M. W. Bakker van Parkherstel- lingsoord te Leeuwarden naar die in richting, de vierde 1000 is gewonnen door mej. J. C. van Keekem uit Bussum die het bestemde voor het kinder sanato rium Hoog Blaricum, de vijfde prijs 1000 won de heer Jacobs te Hulsel (N.B.) en Is verdeeld tussen de R.K. Blindeninstituten St. Henricus te Grave en De Wijnberg te Grave. Nog zes prii- zen elk van f 500 gaan naar andere In richtingen in ons land. Sa hiel oars Is de fakünsje yn 'e win ter op in ellén. Yn ’e sniestoarm komt de boat oan en elkenlen draeft en fljucht om yn 'e bus to kommen. Wyld slacht de sé de pier oan wjerskanten en It wet ter spat kéld en skommich. Soks koe men forwachtsje en mert Is der op klaeid. It doarp, it iennichtste op it eilan Sklermuontseach, lelt dér sa rêstich, sliepend, dreamend, wachtsjend op it Seizoen, dêr’t de ynwenners it ommers fan ha moatte. Lykwols, de winkels pronkje mei har etalaezjes, souvenirs, aenslchtkaerten, pakken moal, djüre si- naesappels, en by de bakker lizze In pear bóllen: hjir wenje dus minsken, men soe hast tlnke De pensions binne leech en yn ’e serres steane rommelich en wol de relden stuol- tsjes boppe op elkoar, in stilllbben, dat de eilanner net sjocht. Read, giel en grien fan 'e kjeld steane yn ’e tunen foar de huzen de houtene tünstuollen om in tafeltsje op ien poat... De jeugdherberch stiet stil en forlit- ten oan 'e ein fan it doarp. Yn it doarp wurdt grute, der binne bern fan len of oare skoalle, dy’t dér sitte to learen, hoe en hwat presiis is net blkend. Hoe dan ek, yn ’e dunen hippe en wippe de dünknyntsjes en boartsje skül mei de jagers. Ynienen skynt de sinne, samar op In moarn, as de stoarm him üttjirge en de loft gjin snie mear hat. It friest in pear graden. De dunen binne bistruld mei in tin laechje sne en alles skittert fel. Ear- moedich stiket hjir en dér hwat dün- gers. Der lizze gjin toeristen yn 'e dün- pannen dy komme skylk der is gjin mins to sjen. De skoaljuffer is mei har bern de bosk yngien: dér is altyd lijte, sa kéld kin it net wêze. Mar, dêr efter de dunen llbbet de sé; alles, hwat er mar kwyt wol, smyt er op it strén: sinaesappelkistkes, stikkèn hout, flessen, sipels, In Md klomp, dan krüpt de brénning sunich werom, forjit in earm beest, in séhoun, In kwal. Yn 'e flerte Is de sé griis en skier, mar wurdt blau, blauwer, en de branning, de swiere, greate krollen fan 'e sé, is wyt as snie. Uren swalkje dêr de jutters, roungear, mei de pet oer de earen en djip yn 'e kraech fin ’e jas. Né, hja meije net kleije: forline wike stoarm, earjuster en juster in bêstenien... Mar fierder is It hiele greate en brede stran fan Skier- munontseach leech en forlitten. De for- dwaelde toerist fornuvert him deroer: hwer binne nou al dy oerspande minsken fan üs ieu? Dizze woldiedige rêst soe harren ommers allegeare sa goed dwaen. Mar né, wachtsje oant de simmer komt, dan is elkenien oan fakénsje ta, dan is lt de tlld. Hwant it is nou ien kear sa: de fakénsjes binnen yn 'e sim mer, dat is moade Elk mlnske, hoe Md of hoe jong hy ek wêze mei, wol graech meidwaen oan ’e moade, de greate moade. En men hat der ek greate offers foar oer: de iene de helte fan syn jild, In oare in lege mage, in tredde tsien üren by de kap per Wer In oar hat it der foar oer om yn July in djüre fjirtjin dagen yn in hüskc op in eilan to sitten. Moal of raer waer, dat is mar ófwachtsjen, hwant soks is in jler en safolle moannen fan tofoarer 1 net to bisjen, al is De Bilt tige foarüt- sjend. 't Is nou oer 't algemien ek net s goedkeap, mar men wol yn ’e fakéns dochs hwat: soks komt in mlnske ta, i it net wier? En tante Jenny en muoik Geartsje-mei-de-bem dogge it ek; Ja> Keestra mei de hüshélding krüpt yn ii bunker, mynhear Rykstra hat in kea- mer mei streamend waerm en kéld wet ter, bad, en sa fuort hlnne, yn it hotel I blsprutsen. Elts rieplachtet syn beurs... 1 Óp lt stran lizze to brünbakken, lek ker fet fan 'e oalje, rounom bern mei ballen en sénfoarmkes, forleafde pear- kes, dy’t gjin len ken, In éldfeint, dy’t syn hope en treast yn 'e dunen siket... En oeral karkes mei lis, harmonika’s, fytsen, minsken, meagere en dikke, lyt- se en greate... Men sjocht jin wurch, hat pineholle fan ’e drokte en 'e waerm- te of men sit jin to forfelen yn it ge- sellige hüske, midden yn eigen en in oar syn skreauwend kroast, wylst de rein tsjin de glêzen slacht, dagen efter el koar, wylst op ’e souder de reindrippen regelmjittich-om-gek-fan-to-wurden al troch it dak yn in aid amer drlp-drip- drlppe Mar fansels, men komt wer ris thus, mei in smoargé wask. De knyntsjedagen binne om, it wie hearllk, wy dogge lt in oar jier wer! De sinne skynt en de wask hinget stil en skjin oan ’e line yn 'e sinnewaermte to droegjen. VRIJDAG begint onze BALANS-OPRUIMING in Wij ruimen dit jaar een zeer grote voorraad KWALITEITS CORSETTEN op; bekende fabrikaten, in alle maten en Uq|up nrij7pn modellen tegen zeer lage, soms IJ4GII Tevens een beperkt aantal rubber corsetteu m. kl. fabrieksfoutjes voor Grietje Bruin, wed. van Wletze Bak ker, zonder, Napjusstraat 51, van Drachten, Reidinglaan 31; Margaretha E. Galama, 1.1, verpl., Dr Boumaweg 3 van Utrecht, J. V. Scorelstraat 2; Ame lia Visser, zonder, M. Louisestraat 29, van Langweer 138; Grietje Bosma, wed. van Thijs van der Molen, zonder, M. Louisestraat 29, van St. Johannesga 116; Maria A. van den Berg, dienstbode, Jachthavenstraat 24, van Texel C 87; Alexandrina M. Veldhuizen, echtgen. van A. M. van der Linde, zonder, Pa rallelweg 4, van Noordwolde, Boven streek 7; Willy T. Gorter, 11. horloge maker, Napjusstraat 23, van V.S.A.; Ha ring de Vries, slager, Kleinzand 88, van Woudsend 190; Trijntje Koenen, fabr.- arbeidster, aan boord, van Amsterdam, Ger Doustraat 7411; Maaike Laverman, ass. in de huish., Bolswarderweg 16, van Blija 191a; Theodorus J. G. Leerssen sumum. dir. bel., Schoolstraat 17, van Naarden, v. Lijndenlaan 8; Lubkje Bu rna, echtgen. van Tjeerd van der Meulen, zonder, Wassenberghstraat 18, van IJlst, W. M. Oppedijkstraat 25; Hijlkjen Dijk stra, wed, van Klaas van der Plaats, zonder, W. Noorderhorne 1, van Wes- termeer, E A. Borgerstraat 2; Trijntje Lukkien, zonder, Priorstraat 2, van Groningen, a. boord p.a. Barestraat 106a; Derk Bakker, chauffeur, le Steen- kllpstraat 83, van Kolham, Knijprlaan 66; Froukje H. Wiegersma, lerares, Salverdastraat 2a, van Apeldoorn, Zwol- seweg 14; Greta J. van der Zee, zonder, Hoogehd 8, van Franeker, Schilbanken 1; Helena L M. Knook, zonder, Wlllem- straat 16, van Winterswijk, Vredense- weg 4 1; Hendrlkje Zoegard, verpleeg ster, W. Noorderhorne 1, van Utrecht, Oude Gracht 355; Jitske T. J. Sluiter, 11. verpl., Dr Boumaweg 3, van Zwolle, Leliestraat 9; Klaas Berkenpas, hof meester I KM.. 2e Steenkllpstraat 69, van Den Helder, Buitenhaven 5; Egbert Jillings, hofmeester II KM., le Woud- straat 53, van Den Helder, Buitenhaven 5; Hubertus F. van der Werf, matroos III KM., Waterpoortsgracht 19, van Den Helder, Buitenhaven 5; Sljbolt Muize- laar, onderwijzer, Balthuskade 11, van Harlingen, Petrus Feddesstraat 2; Ulbe Stoker, zonder, Wijde Noorderhorne 1, van Koudum Bakkerssteeg 9; Christine M. C. J. van Hulst, zonder, Amaliastraat 43, van Harlingen, Hofstraat 21; Frede rika J. Weijenberg. huish., Schoolstraat 25, van -Leeuwarden, Lijsterstraat 20; xCornells Berkhout, directeur groothan del, Leeuwenburg 18, van Alkmaar, Lin denlaan 105; Pieter Meijer, depothouder, Jan van Nassaustraat 23, van Dokkum, Achterstreek G 23a; Janke Kooiker, dienstbode, Jollenstraat 2, van Hemelum 176; Gerrit Veenstra, boerenknecht, G. Japlksstraat 11, van Hartwerd, Olde- clooster 1; Jitske Bakker, echtgen. van Ulbe Bakker, zonder, de Bourbonstraat 100, van Akkrum C 218; xFoekje Mul der, wed. van G. van der Veen, zonder, Julianapark 17, van Nijemirdum 79; Jelle K. Bethlehem, grondwerker, 3e Frittemahovenstraat 4, van Loënga 8; xRinske Niemarkt, huishoudster, 3e Frittemahovenstraat 4, van Loënga 8: Cornells T. M. Berkhout, onderwijzer, Leeuwenburg 18, van Amsterdam. Waalstraat 1181; xJan Nijveen, vracht- schipper, a. b„ brief adres: 3e Frittema hovenstraat 9, van C.B.R.; xMartlnus Meester, stoelmatter, a.b., ligpl. Woon schepenhaven, van C.B.R.; Epeus G. Couperus, onderwijzer, Tranendal 4, van Koudum, Smidsweg 9; Catharina Bos ma, dienstbode, Napjusstraat 60A, v? Gaastmeer 32; Willem F. Coenen, auto- bekleder, Prins Hendrikkade 43, van Leeuwarden, Spoorstraat 126; xNolke Steigenga, schipper, a. b„ brief adres: 2e Woudstraat 40, van C.B.R.; xHeerke Spoelstra, transporteur, Schoolstraat 13, van Lemmer, Nieuwburen 11; Johanna W. Theunisse, kloosterzuster, Dr Bou maweg 3, van Schiedam, Noletstraat 1; Johanna van der Meer, 11. verpl., Bols warderweg 16, van 's-Gravenhage, Gr. Hertoginnelaan 18; Lotty E. Beekhoven, echtgen. van J. M. Alkema, zonder, Ga- i'gastraat 19, van Zaandam, Hogendijk» 35b; Jan M. Alkema, grossier In ijzer waren, Gallgastraat 19, van IJsbrech- tum 88; Hendrikje Lok, kantoorbedien de, Ubbo Emmlusstraat 58, van Zwolle, Philosofenallee 33a; Johantje Wierda,’ echtgen. van M. Hoekstra, zonder, Ka pelstraat la. van IJlst, Galamagracht 94; Elizabeth J. Hageman, Mrectrice rusthuis, Tulpstraat 5, van Gorcum, Molenstraat 28. In het Italiaanse dorp Acqui wonen 4 broers en 2 zusters samen die resp. 98, 96, 95, 89, 77 en 75 jaar oud zijn, totaal 530 jaar. Mevrouw P. D. Stowell te Tulsa (Ver. Staten), 41 jaar getrouwd, las haar trouwakte eens na en ontdekte dat men haar In 1912 had laten trouwen met de verkeerde man. Haar echtgenoot heet George, maar de akte vermeldde de naam van zijn broer Walter. De fout Is nu in een nieuwe akte hersteld. Mevrouw J. Davies Het een dieren arts komen, wees met een beschuldigen de vinger cp haar zeven maanden oude bokser en zei: „Er zitten diamanten in die hond”. Mevr. Davies ha’ nl., toen zij een dressoir ging afstoffen, twee dia manten ringen ter waarde van bijna 2.280 gulden op het randje van de tafel gelegd en toen zij ze weer wilde aan doen, waren ze weg. De hond kwispelde met zijn staart en scheen om meer te vragen. De dierenarts, die voor het pro bleem stond, diamanten te voorschijn te halen uit ’s mensen beste vriend, besloot het met een morphineinjectie te pro beren en waarachtig, het ging: de ringen kwamen prompt voor de dag. Mevr. Davies zwoer dat ze nooit meer haar ringen zou afdoen als „die lieve hond” in de buurt is. De Ried fan ’e Fryske Biweging sprekt, nel Kundskip nommen to hawwen fan it briei fan 'e Ministers fan Bln- nenlanske Haken en Justysje oan ’e foarsit-ers 'an e belde Keamers tan ’e Steaccn Generael. ciatearre 9 Desimber 1953, syn wurdearrlng en erkentlikheit üt foar de wetlike erkenning fan it Frysk as tael fan rjochts- en fan amt lik forkear, dy’t yn dat brief oankun dige wurdt. Hy nimt der tankber nota fan, dat dêrmei lt Frysk, dat as sprake tan In natuerlike en histoaryske folksmienskip syn rjocht foar en boppe alle wetten hat, nou ek in rjochtsbasls krije su yn de Nederlanske wet. Tagelyk lykwols moat de Ried tsjin ünderskate oankundige regelingen yn nlisneamd brief greate biswieren yn- bringe. Dy biswieren komme yn haed- saek del op lt neifolgjende: 1. Der wurde by de oankundige rege lingen safolle bltingsten en ynkoartln- gen makke, dat der al mei al foar lt iTysk yn lt amtlik en it rjochtsforkear mar in binaud lytse romte oerbliuwe sll. De negative bigrlnzlngen lykje bilang- riker to wezen as de positive ynskik- kingen. 2. Einliken geane de positive tasiz- zmgen net tieruer as de wetlike fêstliz- zing lan itjmge sünt koarter of langer tliu troch rjoenters, oerheitspersoanen en oerheitsorganen al ltsij stllswgend ta- litte, itsij op eigen torantwuruing en neffens eigen wetsütlii. blsluten, dien en ütflerd wurdt (yn it stik tan ’e eed by- gelyks, lt mounling rjochtsiorkear, lt skriftllk forkear mei rjochts- en oer- heitsynstünsjes, plak- en strjitnammen). In fêstlizzing boppedlen, dy t nou sommige dingen boun wurde sll nauwer grinzen. 3. De Ministers wolle yn bllangryke dingen de beslissing oer de to brüken tael by elnsluten oerlitte oan ’e persoan of de ynstftnsje, dy’t lt Frysk net ken, net mient to kennen of It by gelegenheït gaedlik achtet lt Hollünsk foar kar to aimmen yn pleats dat hja its(j it stel sel fan 'e tolk konsekwlnt trochtiere itsij rjochters en oerheitspersoanen de eask fan genöch kennis fan ’e Fryske tael stelle. Dêrmei hélde hja de wel iepen foar in willekeur, dy’t lt rjocht fan it Frysk Illusoir meitsje kin en jowe dêr wetlike sanksje oan. 4. Troch lt oankundige foarskrift, dat de legere oerheitsorganen har yn it skriftllk forkear fan lt Hollarask to bi- tsjlnjen hawwe, wurdt de Fryske tael in bllangryk dlel fan har kulturele ünt- jowlng: de foarming fan In eigen kün- selartftael en styl, sahwat hielendal ünt- nommen. 5. Troch yn publikaesjes mei in le- penblere strekking of mei rjochtsgefol- gen foar tredden de Holl&nske tekst by skeel oer de ütliz forblnend to for- klearjen, forleegje de Ministers yn feite yn alle offisiële, iepenbiere en foar tred den binende publikaesjes de Fryske tekst en tael ta in wêzentlik oerstallige franje. 6. Dizze oankundige regelingen haw- KOFFIE en THEEnog voor OUDE PRIJS Wij vestigen speciaal Uw aandacht op „SAWAT” THEE, 'n heerl. grove Thee, 100 gr. 66 LOSSE KOFFIE prima 250 gr. slechts 1.75 Bussen „CLUB" KOFFIE om te bewaren per bus 2.15 Bussen Alex Meyer’s DUBB. GEBR. KOFFIE 2.55 LOSSE KAHREL’S CACAO, p/250 gr. slechts 75 alles zolang voorraden strekken Pieker niet over Uw werk in het komende seizoen, want W. HEERINGA te SIJBRANDABUREN no. 3 hoopt begin Maart gereed te zijn met Tractor, maaier, luchtwagens, grasoplader, schudder en toebehoren, en helpt U soiled, vlug voordelig. Overal te ontbieden. Voorlopig Tel. K 5152 - 234 Beleefd aanbevelend, W. HEERINGA Ware in Engeland is gedetacheerd, kreeg van zijn liefje een brief, die veertien meter lang was en precies één pond woog. Het lieve kind had met twintig helpsters vier maanden nodig gehad om haar gedachten en gevoelens op een rol tabuleerpapier te zetten. „Ze stuurt bo vendien elke week ook nog vier of vijf gewone brieven”, vertelde de korporaal. Drie Italianen die de bejaarde Ne derlandse barones Maria van Lamsweer- de effecten en juwelen ter waarde van ruim 1% mlllioen gulden hadden afge- perst, zijn te Milaan veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 1% tot 3% jaar. Maar één moet maar jaar brommen en de anderen zijn direct vrij in verband met de inwerkingtreding van de amnes tiewet.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3