Accoord te Berlijn Gver plaats der conferentie Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST Stedentournooi Volleybal Jeugdconcert Kunst aan Allen 109e Jaargang No. 5 Dinsdag 19 Januari 1954 huis Het Voetbalfeest li O’ Bella Donna Lucia Bond v. Staatspensionnering afd. Sneek De Snitser Skotsploech danste in ’t St. Bonifacius- Rijksstudietoelage voor onderwijzersopleiding Zaalconcours Bond v. Chr. Harmonie- en Fanfare- Margarine 1 cent per pakje duurder corpsen Redactie-adres KLE1NZANL) 7 - Telef 2872 -5 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AD - Kamer van Koophandel en Fabrieken Massale kolenzwendel te Groningen Maansverduistering Ten bate der kanker bestrijding Een Friese film Het Nederlandse ambacht wordt geteld F Ëk -Y u Redacteur: L. KIEZEBRINK Het nieuwste portret van Prinses Margriet die 19 Januari 11 jaar wordt. Afd. Sneek winnaar. Heren: Wedstr. Game de Meulen. mes: L. G. Dames: Game Wedstr. DE EERSTE LENTE- HOEDJES. Op het te Leeuwarden gehouden zaal concours van de (oude) Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen behaalde in de eerste afdeling „Excelsior” van Scharnegoutum, dir. de heer S. Wijben- ga, met 100 pnt. een le prijs. Het was de enige le prijs in die afdeling. In de afd. Uitmuntendheid verwierf „Concordia” van Gauw, dir. de heer D. Akkerman, met 80 pnt. een tweede prijs. 2 15 Sneek Leeuwarden Groningen Zaandam Leeuwarden Zaandam Sneek Zaandam Leeuwarden Groningen Sneek Groningen Totaal Sneek Groningen 44; Adv«rt«ntieprij» 15 et per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementspriji t 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name ven Firma J E. J. Drijfhout, Sneek. i- 15 11 2 1 0 2 2 1 5—4; Sneek Leeuwarden Groningen Sneek Zaandam Groningen Leeuwarden Zaandam Zaandam Sneek Groningen Leeuwarden dit stuk geenszins de bedoeling de as piraties van de ware toneelliefhebber te bevredigen. Als velen mogen genieten van de dwaze en komische verwikke lingen rondom „De Tante van Charley” zullen bestuursleden, acteurs en actri ces meer dan tevreden zijn. Voor bijzon derheden zie men de advertentie in dit blad. le 5 10 1 15 5 15 15 4 11 15 4 15 le 15 4 14 16 2 15 12 15 9 15 8 15 6—3; 2e 3 15 15 7 16 14 1 1 1 2 1 2 2e 3 15 10 15 15 10 15 10 9 15 3 15 3e 7 15 pnt. 1 2 0 2 1 2 2 0 0 2 0 2 Zaterdag is de brug Hoogend voor het verkeer opengesteld. Afgewerkt is deze nog niet, men wacht daarvoor nog op het graniet, maar èn om het verkeer èn om de bewoners van het Hoogend was het gewenst de brug zo vlug mogelijk in gebruik te stellen. De eerste bus passeert Zaterdagmiddag 12 uur de brug. Men schrijft ons: Op de 21 Januari a.s. te houden jaarlijkse feestavond van Studiesport, de vereniging van leerlin gen van de Rijks H.B.S. te Sneek, zal worden gespeeld „O, Bella Donna Lu cia”. Achter deze welluidende naam verbergt zich een moderne bewerking van het bekende toneelstuk „Charley’s Aunt”, in 1892 door Brandon Thomas geschreven. Omdat dit kluchtige blij spel zich al 60 jaar op de planken heeft weten te handhaven, zouden we het bij na het praedicaat „klassiek” willen verlenen. Momenteel wordt het met veel succes gespeeld in New York, met Jo seph Ferrer, de bekende acteur uit de film „Moulin Rouge” in de hoofdrol. Totaal Leeuwarden 61; Sneek 52j Groningen 25; Zaandam 16. 3e pnt. 7 18 12 15 12 15 16 14 SNEEKER NIEUWSBLAD I e Parijse modistes zijn druk i de weer, ze vertonen hun rate ccreaties voor komen- lente. Drie modellen van nma Pierron: van links ar rechts: Golf Juan wit Studiesport heeft met het brengen van De voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Friesland, de heer J. W. Koopmans, heeft in zijn Vrijdag gehouden Nieuwjaarsrede opge merkt, dat de situatie op de arbeids markt in Friesland zich in 1953 aanmer kelijk heeft verbeterd. Toch wijzen de nog vrij hoge werkloosheidscijfers en de grote aantallen vertrekkenden uit Fries land op het ontbreken van voldoende be- staansbronnen. Vestiging van nieuwe in dustriële bedrijven had practisch niet plaats. De toegenomen industriële be drijvigheid werd opgevangen door uit breiding uit reeds bestaande bedrijven. Uitbreidingsmogelijkheden op industri eel gebied zijn in Friesland nog op ver schillende plaatsen aanwezig. Welis waar trekken enkele grote ondernemin gen uit een vrij groot rayon arbeids krachten aan, maar dit neemt niet weg, dat het overschot aan arbeidskrachten nog geenszins is uitgeput. Spr. achtte voor de industrie een goedkope en soe pele energievoorziening van groot be lang en constateerde in dit verband een nauwe samenwerking tussen de Kamers van Koophandel in de vier Noordelijke provincies met betrekking tot het aard- dat de tak van Heerenveen achterwege is gebleven vervult de Kamer met zorg. De Kamer zal daarom alles in het werk moeten stellen om te bereiken, dat de bewuste tak van aardgasleiding zo spoe dig mogelijk wordt gelegd, opdat de in dustrie beschikking krijgt over aardgas, hetgeen door haar van groot belang wordt geacht met het oog op haar toe komstige ontwikkeling. Het aantal kustvaartuigen, dat van de nieuwe kanalen gebruik maakt, zo zei spr. voorts, is stijgende. Doordat coas ters boven 300 ton meer rendabel zijn is het van belang, dat ze ook in Friesland kunnen varen en daarvoor zullen de ka nalen voldoende moeten worden uitge diept. Met betrekking tot de econo mische situatie in Friesland zeide de heer Koopmans, dat de melkproductie in het afgelopen jaar een recordhoogte heeft bereikt. Door de ongunstige invloed van de natte zomer kunnen de opbrengsten van de akkerbouwproducten evenwel slechts matig worden genoemd. De uitkomsten van de tuinbouw waren vrij ongunstig, vooral in zomer en herfst. Het is een buitengewoon goede ge dachte geweest van onze dansploeg om een reeks dansavonden te organiseren in de rusthuizen en tehuizen voor ouden van dagen alhier. Vrijdag werd de eer ste avond gegeven in de gymnastiek- school naast het St. Bonifaciushuis. Bijna alle bewoners, de moeder-overste, zu-ters, leden van het bestuur, bewo ners en gasten waren aanwezig, toen de Skotsers onder het zingen van het „Flaggeliet” opmarcheerden. Na het volkslied, door de aanwezigen staande aangehoord, een welkomstwoord van de voorzitter, werd "onder leiding van de heer v. d. Zwaag een vlot program ma van dansen afgewerkt, dat bij de de aanwezigen zo in de smaak viel, dat toen de dansmeester na de ijspolka het publiek gul uitnodigde mee te doen, verschillende oudjes aantraden en toon den dat ze het nog konden. In de pauze werd op thee en koekjes getracteerd door ijverige bedienstertjes rondge bracht en de heren werd bovendien een rokertje aangeboden. Na een dank woord van de heer de Jong, die sprak namens bestuur en aanwezigen, en waarmee allen instemden door een har- telijk applaus, marcheerden de Skotsers weer af. Een mooie avond, die de aan wezigen niet spoedig zullen vergeten. BERLIJN. De conferentie van de Grote Vier zal toch op 25 Januari kunnen be ginnen. De vertegenwoordigers van Amerika, de Sovjet Unie, Engeland en Frankryk hebbeh over de vraag, in welk gebouw of in welke gebouwen de bijeenkomsten zullen worden gehouden, in de loop van Zaterdagnacht een com promis bereikt. De eerste week zullen Dulles, Eden, Molotof en Bidault hun besprekingen voeren in West-Berljjn in het gebouw van de geallieerde be stuursraad. De volgende week worden de beraadslagingen voortgezet in Oost- Berljjn in dc Russische ambassade, De week daarop gaat men dan weer terug naar West-Berlyn en dan zal men verder zien. het gebouw van de Russische ambas sade bij de Oostduitse republiek bijeen zullen komen. Het Westen erkent die republiek echter niet en dus ook de ambassade niet. De Russische ambas sadeur Semeonof is echter ook Hoge commissaris en daarom wordt in het of ficiële accoord het ambassadegebouw omschreven als „de residentie van de Hoge commissaris der Sovjet-Unie in Duitsland”. Daarmee is dus de schijn gered. Om aan de bezwaren van de Russen tegen het gebouw van de gealli eerde bestuursraad tegemoet te komen, wordt dat gebouw omschreven als „het gebouw in de Elsholzstrasse no. 32, dat vroeger werd gebruikt als het hoofd kwartier van de geallieerde bestuurs raad”. Bij de gemeentelijke gasfabriek te Groningen kwam men indertijd malver saties op het spoor bij de aflevering van cokes aan een aantal brandstoffenhan delaars. Deze ontvingen sinds 1948 gro tere hoeveelheden dan waarop zij recht hadden. Het met de aflevering belaste personeel kreeg daarvoor geld in de hand gestopt. De gemeente leed hier door een schadepost van verscheidene duizenden hectoliters cokes. De politie heeft thans het onderzoek afgesloten. Tegen 55 brandstoffenhandelaren die te zamen veertig brandstoffenfirma’s ver tegenwoordigen, is proces-verbaal opge maakt, terwijl tegen 27 personeelsleden eveneens proces-verbaal werd opge maakt. In totaal zullen 82 personen zich voor de rechter te verantwoorden heb ben. Onder bovenstaand motto heeft de propagandacommissie van de voetbal vereniging Sneek Donderdagavond in Amicita voor leden, donateurs en dona trices een cabaretgezelschap laten optre den. Ter bestrijding der kosten was een spaarfonds gevormd. Er was grote be langstelling, zodat men zelfs velen heeft moeten teleurstellen. De zaal was dus uitverkocht. Het zeer gevarieerde pro gramma mocht er wezen, al voldeed na tuurlijk het ene nummer beter dan het andere. Smaken verschillen nu eenmaal Gait Jan Kruutmoes, die als confe rencier optrad, babbelde er maar lustig op los. Zijn partner, Lubbert van Gor- kel, zong vele leutige liedjes. Zijn echt genote verleende haar medewerking bij ’t opvoeren van enkele schetjes. Zij had den de zaal weldra mee. Maar werkelijk onverbeterlijk waren de komieken Gerry en Ferry met hun humor en liedjes bjj de guitaar. Zij lieten de zaal daveren. Ook het optreden van de zangeres Mie- ke Telkamp die daarbij op de vleugel begeleid werd door Gerard van Krevelen viel zeer in de smaak. Dit tweetal ont ving een warm onthaal evenals onze plaatsgenoot de heer Joh Bok, die enige accordeonnummertjes ten beste gaf. In de pauze werd een verloting gehouden* Rest te vermelden dat er na afloop bal was waarbij het ensemble-G. Schuil het muzikale gedeelte verzorgde. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) kwam hetgeen de heer Sipkens opmerk te over de taak van de piano, die bij Beethoven volkomen gelijkwaardig is aan die van de viool. Na de pauze werd het publiek eerst vergast op een uitvoering van de be kende Romance in F, oorspronkelijk voor viool en orkest, van Beethoven, terwijl besloten werd met een Sonatine van Dvorak, een vlot en dankbaar stuk mu ziek, waarin duidelijk de invloed der Slavische volksmuziek te herkennen was. De jeugdige toehoorders ondergingen het gehele programma in zeer aandach tig luisteren en brachten na afloop Bé Feldbrugge en Mevr. Kueter met een hartelijk applaus dank voor hun keurig werk in dit goed geslaagde jeugdconcert. Jammer, dat de wens van de heer Sip kens om de jongeren zelf door vragen en opmerkingen aan het woord te laten, ook deze avond niet in vervulling ging. Daarvoor is de afstand tussen podium en zaal blijkbaar toch nog te groot. Een flink aantal jonge mensen en en kele ouderen stapten Vrijdagavond wel gemoed het gezellige zaaltje van Frede- hiem binnen, onbewust van het feit, dat enkele uren tevoren het bestuur van Kunst aan Allen nog met de handen in het haar zat over de vraag of het con cert wel kon doorgaan. In de loop van de middag was n.l. het bericht gekomen, dat de pianist Henk Broekstra, die met Bé Feldbrugge (viool) zou musiceren, wegens ziekte niet kon optreden. Geluk kig vond men Mevr. Coba Kueter Zwager bereid hem te vervangen en en kele uren voorbereiding waren voldoen de om met een nagenoeg ongewijzigd programma op de planken te komen. Toen bovendien de heer R. J. Sipkens ge negen bleek een toelichting op de te spelen werken te geven, was de zaak ge zond en kon men met een gerust hart de avond tegemoet zien. Wel memoreer de de heer Sipkens in zijn openings woord de genoemde moeilijkheden en riep hij de clementie van de toehoorders in, maar achteraf bleek zelfs dat volko men overbodig. Het programma werd geopend met La Folia van de Italiaanse violist-com- ponist Corelli. Het zangrijke hoofdthe ma van dit stuk is geïnspireerd op de Folia, een Spaanse dans van ernstig ka rakter, nauw verwant aan de Saraban de. Op dit thema schreef Corelli een aantal variaties, terwijl Leonard, een violist uit de 2e helft van de 19e eeuw, het geheel voor concertgebruik bewerk te. Zo ontstond een muziekstuk dat ook bij de tegenwoordige violisten zeer in trek is. Bé Feldbrugge en Mevr. Kueter gaven er een zeer goede vertolking van en eerstgenoemde toonde zich o.m. in de vrij lastige cadenz een violist van for maat. Het tweede nummer, Sonate in D van G. F. Handel, werd door de heer Sipkens beschreven als een der mooiste viool- sonates, die de beroemde tijdgenoot van Bach schreef. De sonates van Handel zjjn, in tegenstelling tot composities van die naam uit later tijd, speciaal voor een solo-instrument geschreven. De pianobe geleiding, zoals wij die thans kennen, is door latere componisten uit de door Handel gegeven becijferde bas samenge steld. Ook in deze sonate wisten de bei de executanten het publiek met hun spel te boeien. In de plaats van de Sonate in Es van Mozart kwam als laatste nummer voor de pauze de Frühlingssonate in F van Beethoven, waarin duidelijk tot uiting Dit compromis is door de Russen voorgesteld en het bleek voor het Wes ten aannemelijk. Een voorstel van de Westelijke mogendheden om een ge bouw aan te wijzen, dat voor de duur van de conferentie omgeven zou wor den door een neutrale zóne waar alle vier mogendheden toezicht zouden heb ben, was bij Rusland niet in goede aarde gevallen. Het Russische compromis maakte het mogelijk, dat de ministers met hun sta ven betrekkelijk rustig kunnen werken en het houdt in, dat het spookbeeld van het om de dag vergaderen in Oost- en West-Berlijn is verdreven. De besprekingen zijn, hoewel men vijf vergaderingen nodig heeft gehad om tot dit resultaat te komen, in een aange name sfeer gevoerd. Ook de Russische vertegenwoordiger is van het begin af za'zelijk en vriendelijk geweest, hij heeft niet geprobeerd propaganda te maken, noch heeft hij het Westen ervan beticht, dat dit de onmoeting van de Grote Vier moeilijkheden in de weg wilde leggen. De Russen hebben in zoverre hun zin gekregen, dat de vier ministers, wan neer zij in Oost-Berlijn vergaderen, in In de nacht van 18 op 19 Januari zal de enige totale maansverduistering van dit jaar zich af spelen. Wel zal een ge deeltelijke verduistering waarneembaar zijn in de nacht van 15 op 16 Juli. De totale verduistering duurt heden, Maan dagnacht slechts zeer kort nl. 30 minu ten, wat zijn oorzaak vindt in het feit dat de maan door de rand van de kern- schaduw van de aarde gaat. Het begin van de totale verduistering en het einde spelen zich af tussen 3 uur 17 min. en 3 uur 47 min. Men zal dus een grote dosis geestdrift moeten opbrengen wil men getuige zijn van dit schouwspel. De maan staat hoog aan de hemel in het sterrenbeeld de Kreeft. De laatste daad van Koningin Wilhel mina vóór haar troonsafstand was het besluit dat het geschenk, dat het Neder- landse yolk haar ter gelegenheid van haar regeringsjubileum had aangeboden, zou worden aangewend ter bestrijding van de kanker. Dit besluit behoort een opdracht te zijn, om het aldus tot stand gekomen „Koningin Wilhelminafonds” in staat te stellen zijn voor onze volks gezondheid zo gewichtige taak met toe nemende kracht ten uitvoer te kunnen brengen. Deze vereniging heeft zich nu ver plicht het Nederlandse Kankerinstituut jaarlijks te subsidiëren met een bedrag van maximaal f500.000. Om dit bedrag bijeen te brengen heeft de directie In koop van „Vroom en Dreesmann” een grote hoeveelheid Verzilverde artikelen (lepeltjes, suikerschepjes, sleutelringen, theezeefjes en asbakjes) voorzien van het bekende embleem, aangekocht, welke thans in een groot aantal V. en D.-zaken ten verkoop aan het publiek worden aangeboden. In de redelijke verkoops prijzen is een aanzienlijke toeslag voor de „Nederlandse Vereniging tot steun van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrijding” verdiscon teerd, zodat zij uit deze verkoop belang rijke inkomsten zal verwerven. Zo heeft de directie van V. en D. te Leeuwarden deze artikelen in haar zaak in een speciale stand geëtaleerd, waar bij een aantal dames, zo nauw betrok ken bij de actie voor de kankerbestrij ding, als verkoopster optreden. 15 12 10 15 16 14 Zaandam Leeuwarden 26. Over medewerking heeft men niet te klagen gehad. Zo bood de Fa. Tonnema en Cie alle deelnemers een rol King Pepermunt aan en voor de medailles enz. zorgden Ver. voor Vreemdelingen verkeer; Bestuur Gebouw voor Chr. Belangen; Restaurant Piso; Fa. Zand- stra Sport; Fa. Yme Bakker; Fa. G. Repko; Gerben v. d. Werf; Fa. Ber- voets; J. Nooitgedagt en Fa. R. v. d. gas. De omstandigheid, de aardgaspijpleiding LeeuwardenDokkum Dat het volleybalspel in onze stad een grote populariteit geniet bleek weer uit het flinke bezoek, dat Zaterdag bo vengenoemd stedentournooi in het Geb. v. Chr. Belangen ten deel viel. 647 be talende bezoekers passeerden de con- tróle. Het is er zeer spannend toege gaan, want bij een zevental wedstrijden moest door het spelen van drie games de winnaar worden aangewezen. Daar door kwam het ook dat het later is ge worden dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Om 2 uur werd begonnen en om 11 uur kon de voorzitter, de heer J. F. Piso tot uitreiking der prijzen overgaan. Het was, aldus spr., een ge lukkige gedachte geweest dit steden tournooi enige jaren terug te organi seren. Zo langzamerhand is het reeds een traditie geworden, een samenkomst van volleybalvrienden, waarbij ditmaal voor ’t eerst ook speelsters en spelers uit Zaandam. Alle deelnemers verklaar den gaarne ’t volgende jaar weer van de partij te zijn en de Hollanders waren zeer enthousiast over de organisatie. Met een toepasselijk woord reikte de heer Piso vervolgens de prijzen uit. le prijs Dames: zilveren lauwertak, plus wisselbeker, die nu definitief in ’t bezit komt van de afd. Leeuwarden; 2e prijs Dames: kruis, afd. Sneek; 3e prijs Da- verg. med., afd. Groningen; 4e prijs Dames, bronzen med., afd. Zaan dam. le prijs heren: zilveren lauwertak, afd. Sneek, plus de fraaie Lankhorst- zuil, een wisselprijs, die 3 x achter elkaar of 5 x in ’t geheel moet worden gewonnen om definitief eigendom te worden; 2e prijs, kruis, de afd. Zaan dam; 3e prijs, verg, med., de afd. Gro ningen; 4e prijs, bronzen med., de afd. Leeuwarden. De prijs voor het beste resultaat in het verzamelen van punten ontving de afd. Sneek (dames en heren) met 11 punten voor en 5 tegen. Een zeer mooie, zo niet de allermooi ste wedstrijd was die tussen de heren van Sneek en Zaandam. Daarin werd prima spel geleverd. Het eerste game werd door de Sneker geelzwarten met 1215 verloren, maar in ’t daarop vol gende game werden ze met 1512 win naar. In het derde beslissende game ge leek het er aanvankelijk niet op dat aanvoerder Kan Jr. met zijn mannen zouden winnen, maar door energiek doorzetten moesten de Zaankanters ten slotte met 1614 toch nog in de Sne- kers hun meerderen erkennen. Het verloop der wedstrijden was als volgt: satineèrd stro, afgewerkt' at zwart fluweel. „Pain de iques een klokvormig edje met gevlochten lint, lint Paul de Vence Ale- atienne in gele, grijze en wit- e -ruiten. Ih het zwarte voi- ietje steken bloemen. Naar het A.N.P. verneemt, heeft Minister van O., K. en W. goedgekeurd, dat met ingang van de cursus 1954 1955 de studietoelagen aan leerlingen van kweekscholen voor onderwijzers kunnen worden verhoogd tot maximaal f 1500 per jaar, indien de financiële om standigheden der ouders daartoe aan leiding geven. In het bijzonder is hierbtj gedacht aam leerlingen uit afgelegen streken, die om een kweekschool te kun nen bezoeken in pension moeten gaan. De helft van deze toelagen zal als beurs worden verstrekt, de andere helft als renteloos voorschot. Bij aanvaarding van een betrekking als onderwijzer zal voor elk dienstjaar een tiende gedeelte van het renteloos voorschot worden kwijtge scholden. Woensdagavond hield bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering in de bovenzaal van café Ozinga, Lemmer weg. Toen voorzitter N. E. v. d. Zee opende sprak hij er z’n verwondering over uit, dat nog zovele leden aan de oproep gehoor hadden gegeven, gezien het zeer slechte weer. Hij heette allen welkom en wenste èn leden èn Bond een gelukkig 1954. Secretaris A. Brouwer las daarna de notulen, welke onveran derd werden goedgekeurd, evenals het jaarverslag en het jaarverslag van de penningmeester, dat onder dankzegging werd goedgekeurd. Het ledental ging vooruit en er was een batig saldo, zo dat 1953 ook voor de vereniging weer 'n goed jaar was; ’t had evenals voor heen ’n vergaderingbezoek van minstens 20 van ’t ledental. Wegens overlijden van de penningmeester J. Veltman Sr., die herdacht werd in de vergadering van 9 December jl. en wegens het be danken van H. Doevendans Sr., moes ten twee bestuursleden worden gekozen. Benoemd werden H. Schuil en M. de Swart (de laatste kreeg de functie van penningmeester) met bijna algemene stemmen. In de kascommissie voor 1954 werden benoemd M. Bosma en W. Schotsman. De voorzitter dankte de heer H. Doevendans voor het werk dat hij voor de vereniging had gedaan en bracht ook nog even dank aan de over leden penningmeester voor zijn serieus en accuraat beheer en roemde zijn idea lisme in de strijd voor een betere ouder domsvoorziening. Daarna werd besloten een grote propaganda-avond te beleg gen in „Amicitia” op 10 Februari a.s. waar opgevoerd zal worden het toneel stuk in 4 bedrijven „Problemen”, ge schreven door de heer G. A. Dijkstra van Leeuwarden en waar een prona- gandawoord zal worden gesproken door de heer P. Postma, voorzitter van die afdeling. Voor de rondvraag was niet veel animo, en voorzitter v. d. Zee sloot dan ook met een opwekkend woord deze avond te bezoeken, waarna nog even ge zellig werd gekiend. De klok van de „Waterpoort” sloeg 12 uur toen allen weer huiswaarts keerden met een „wat was het weer een gezellige avond”. B De gezamenlijke fabrikanten van margarine, die onder een vastgesteld merk hun product verkopen, hebben besloten de prijs van de margarine met ingang van heden Maandag met 4 cent per kg. of 1 cent per pakje van een half pond te verhogen. Zij zijn tot deze maat regelen overgegaan omdat de onkosten vooral die van verpakking, belangrijk zijn gestegen. Het Vormingscentrum „Vinea Domi ni" te Witmarsum, dat enige tijd gele den de alleenvertoningsrechten voor Ne derland verwierf van de film „La Vie de Jésus” van de Franse cinéast Marcel Gibaud, heeft deze film behalve van een Nederlandse ook doen voorzien van een in ’t Fries gesproken tekst. De Friese versie een vertaling van Wiebren Altena is dezer dagen gereed geko men. Men hoopt rond half Februari te Leeuwarden de première te kunnen hou den. T.z.t. komen wij gaarne op dit ge lukkige initiatief terug. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek zal binnenkort een begin maken met een telling van het Nederlandse am bacht. Met deze eerste complete telling van het ambacht wordt beoogd een zo volledig mogelijk overzicht te verkrijgen ■veen de omvang en de betekenis van het ambacht in Nederland. Een dergelijk volledig cijfermatig overzicht zal voor zien in een reeds lang bestaande be hoefte. ■Üh

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1