HBZ HBZ' OPRUIMING Kopen bij H B Z Uw beste zet PARIJS in de Aantrekkelijke Coupons Uw werkelijk voordeel C. II. Kiesver. Oosthem Nieuwe Staatslening Afdeling Leeuwenburg Kinderkleding Oosterdijk lo Dammen 2o tapijt - loper 3o voor Ongelukken op de rails Witte pokken wel besmette lijk, maar niet zeer gevaarlijk Slechthorenden Correspondentie EEN H U IS VO Gearkomste Frysk Nasjonael Boun Eerste Lustrum afd. Sneek N.H.R.V. Modieuse Mantels Japonnen Yersey Costuunis Regenmantels VIJF DAGEN NAAR Afdeling Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Schutjassen Nederland van alle kant Boekenweekgeschenk 1954 Goed geboekt Een KARPET Geschikte COUPONS linoleum. Sneker Tafeltennis- kampioenschappen Euphonia gaf haar uitvoeringen Geslaagd Benoemd Friso bouwt te Hoogvliet Lanbou Jongerein „Snits” De nieuwste TOONKAMER MODELLEN MEUBELEN nu met 10 voor het voorjaar. U. V. H. Brenninlcmeijer Zonen LEEUWENBURG 28 - OOSTERDIJK 7 '9 telefoon 2044 - SNEEK „Neijoarsveziede” Groninger Vereniging Huwelijkszwendel F de ZO HOOFDSTUK I Hét briefje kwam, was ze zo konpig als een muil- ren. Ze hie’d wel van een beetje drukte, niets, maar juist daardoor voelde hij de het feestje leren kennen, de wat stroeve huisschilder had getrouwd. En omdat de en Wordt vervolgd Om het persoonlijk damkampioen schap van Friesland. Oorspronkelijk feuilleton door Tom Lodewjjk. Enige verslagen moeten overstaan. Red. opgenomen en kan fungeren. OOSTHEM. De Chr. Hist. Kiesver eniging vergaderde alhier in de consisto rie van de Herv. Kerk. De voorz. de heer D. Lammertsma opende op de ge bruikelijke wijze en sprak zijn voldoe ning uit over de goede opkomst, allen werden hartelijk verwelkomd, inzonder heid de spreker de heer Mr A. Hannema van Hichtum, lid van de Prov. Staten. Mr Hannema sprak over het onderwerp opslag was te zien dat haar wieg niet in kunstnijverheids-atelièr Holland had gestaan. Haar teint, mat secretaresse van een G. v. d. BofCh (Hulzum). (Gez. Sam.) had vrijaf. De strijd om het jeugdkampioenschap van Friesland (voorwedstrijd) is door de Sneker deelnemers Th. Doevendans en P. de Jong niet onverdienstelijk ingezet. Th. Doevendans won nl. van A. Bergsma (Warga) terwijl P. de Jong tegen D. Wiersma (Kijum) remise afdwong. Za terdagmiddag 3 uur worden in café Leeuwen de wedstrijden voortgezet met de partijen de Vries (Zurich! de Boer, de Vries (Workum) de Korte, Stenekes (Gez. Sam.) H. Krot, Doe vendans Fopma (Roordehuizum) en Feitsma (DOL) P. de Jong. Een autoslinger, D. Dijkstra, groen tenhandelaar, Hommerts; 3 kinderwan- ten, W. Brouwer, Jutrijp no. 34. zwendel vol te houden, meestal met ver halen betreffende overhaaste reizen. Een en ander kwam echter uit op oudejaars avond, toen de kantoorbediende by P. binnen liep en hem daar aantrof met de verpleegster, die inmiddels naar Am sterdam was verhuisd. Smoesjes hielpen niet meer en tenslotte ging het meisje ertoe over een aanklacht in te dienen. „Ingenieur” Pronk tracht het onder zoek nu zo moeilijk mogelijk te maken, door de recherche zo weinig mogelyk inlichtingen te verschaffen. Aan de deelnemers aan reis 5538 (Parijs). Tot ons leedwezen moeten wij U mededelen, dat de i fan it striidforban. Om it wurk sa goed „de plaats van de provincie in het al gemeen en van de provincie Friesland in het bijzonder in ons staatsbestel”. Vroe ger hadden de provincies of gewesten een zelfstandig bestuur. Later werden deze verenigd tot een Nederlandse staat en werd alles centraal bestuurd. Uitvoe rig schetste de spreker hoe dit zich had ontwikkeld en welke belangrijke ge beurtenissen uit de geschiedenis hieraan hebben meegewerkt. De laatste tijd is er weer een streven naar decentralisatie en vragen zowel provinciale- als ge meentebesturen om uitbreiding van de autonomie. Voor onze provincie met z’n eigen taal en volkseigen, is van bijzon dere betekenis, de jongste beslissing in zake het Fries in het recht en als voer taal bij het onderwys. Dat de provin ciale besturen meer bevoegdheden krij gen en steeds meer zaken kunnen be hartigen, blykt uit de cijfers der begro tingen. Voor onze provincie bedroegen de uitgaven in 1850 210.000 en de be groting van het jaar 1950 bedroeg 38.000.000. Volgens mr Hannema zal de betekenis van het provinciale be stuur in de toekomst nog meer toene men. De C.H.U. heeft nog geen provin- cieprogram, maar volgens de spr. is het beginselprogram en ook het gemeente- program van de C.H.U. mede van toe passing op het provinciaal beleid. Hoe wel in de vergaderingen der Prov. Sta ten schijnbaar weinig principiële zaken aan de orde komen, is de aanstaande verkiezing toch belangrijk mede door de verkiezingen van leden zoor de Eerste Kamer. Spr. wekte allen op trouw aan de C.H.U. te blijven. Van de gelegen heid om vragen te stellen werd door tien leden gebruik gemaakt. Mr Han nema beantwoordde deze allen uitvoe.ng en naar genoegen. De voorzitter dankte de spreker voor zijn leerzame lezing De groslijst voor de a.s. Statenverkie zing werd besproken. Als afgevaardigden naar de groepsvergadering op 20 Feo>’. te Leeuwarden werden benoemd de he ren J. Abma en D. Hiemstra. De aftre dende voorzitter de heer D. Lammert sma werd by acclamatie herkozen en nam deze benoeming aan. Hierna kwam .e te voeren propaganda nog aan de orde, het bestuur deed hierover enige mede delingen. Dit zal provinciaal worden ge regeld. Na een dankwoord van de voor zitter sloot de secretaris de heer J. Ab ma deze goed bezochte vergadering met dankgebed. Sneon 16 Jannewaris hold de Jonger- ein-ófdieling fan it Frysk Nasjonael Boun in gearkomste yn de „Griene Wei de” to Ljouwert. Tagelyk hie de oare ófdieling, it “Frysk Nasjonael Forban, syn Jannewaris-gearkomste, ek yn ’e „Griene Weide”. By de aideren spriek R. Posthuma fan Dokkum oer de taek WOUDSEND, 16 Januari. Heden had een schutjasparty plaats in het St. Jo- zefgebouw alhier, waaraan door 30 per sonen werd deelgenomen. De uitslag was: le prys A. Reekers en Tj. de Wolf; 2e pr. W. Brattinga en W. Deden; le troostprys S. Mosterman en Sj. Bouma; 2e troostpr. Corn. Nagelhout en J. L. de Jong; le poedelprijs R. C. Nagelhout en W. Nagelhout; 2e poedelprijs F. C. Na gelhout en B, de Vries. In het Comjumerbos is de vierjarige Johan Henri Stuivenvolt uit Cornjum bij het kijken naar het rooien van bo men onder een boom, die door de felle wind eerder neerstortte dan verwacht werd, geraakt en gedood. Het 8-jarige dochtertje van een familie aan de Spreeuwenlaan te Den Haag nam 4 bankbiljetten van 25 uit de tas van haar moeder en deponeerde die in de brievenbussen van bewoners van dezelfde straat. Drie biljetten zijn al weer te t, een wordt nog vermist. Volgens nadere berichten zou het bedrag dat door verduistering door de gearresteerde directeur aan het bedrijf van de Coön. Zuivelfabriek te Langweer is onttrokken omstreeks 2 ton bedra gen. ven te worden onderheid. wordt volgens de plannen van het chitectenbureau Steep en Tuinhof Vlissingen. Nadat in 1952 de novelleprrjsvraag ter verkryging van het Boekenweekge schenk geen resultaat opleverde, is in 1953 na overleg met vertegenwoordigers uit de letterkundige wereld door de Commissie voor de Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek een gesloten prijsvraag uitgeschreven, waar bij vier Nederlandse auteurs de op dracht hebben aanvaard tot het schrij ven van een novelle, bestemd om als Boekenweekgeschenk 1954 te worden uitgegeven. De jury, bestaande uit de heren Pierre H, Dubois, dr J. Haantjes, J. W. Hofstra, A. Morriën, Chr. Leef- lang, J. J. A. M. van Mackelenbergh en P. A. F. van Veen, oordeelde eenstem mig, dat ook van deze novellen geen voor bekroning in aanmerking kon ko men. Voor dit jaar is nu een geheel an dere weg ingeslagen. Jacques den Haan, Adriaan Morriën en Charles Boost brachten een verzameling verhalen, schetsen en tekeningen van bekende Ne derlandse auteurs en tekenaars „in de marge van het boek” bijeen onder de titel „Goed geboekt”. Dit boekje zal dus tijdens de komende Boekenweek (27 Maart tot 3 April) in het gehele land door de boekhandel aan het publiek aan geboden worden. Wij bewaren het voor Betaling kan in termijnen vooruit. de heer L. van Stralen, wegens trots en toch nu zo hulpeloos gezicht, een blindedarmoperatie plotseling Ze waren tegenstellingen, Carla en ratesse op school altijd „het Zo werkten de hem zouden neerzien om zyn afkomst. maar wel ge- beide meisjes in Haarlem en vonden tat Carla was wees, maar haar vader in 'zijn plaats hebben wij de heer sloten. Als ze loskwam, kon F. Noordeloos te Amsterdam be- vrolijk, gevat zijn, maar Er wordt een nieuwe staatslening van 300 millioen gulden uitgegeven, rente 3% koers 99. Na het Tafeltennistournooi is T.T.C. Kraak ’m begonnen met het or ganiseren van de Sneker Tafeltennis- kampioenschappen. Deze zullen nog in Januari worden gespeeld en wel Woens dag 20 Jan. 2e klas Heren, Dinsdag 26 Jan. 3e klas Heren en Woensdag 27 Jan. 4e klas Heren. Deze wedstrijden zullen worden gehouden in het tralnings- lokaal van de org. Vereniging. De prij zen bestaan uit wisselbekers en medail les. Evenals vorig jaar worden hier weer vele spannende ontmoetingen verwacht. Donderdag vergaderde de afd. Sneek van de Ver. van S.H. onder leiding van haar tweede voorz., de heer A. S. Vis ser. Deze herdacht in zijn openingswoord de overleden voorzitter, de heer J. Bak ker. Hij stelde in 't licht wat deze voor de organisatie betekend had in de laat ste jaren. Bakker was een man die leef de en streed voor al wat zwak en mis deeld was. En toen, door de snelle ont wikkeling der techniek op het gebied van boorapparaten de mogelijkheid ont stond ook talrijke slechthorenden te re valideren en soms zelfs voor 100 in het volle leven terug te plaatsen, was hij de man die voorging en allen de weg wees. Een dergelijke figuur is in de or ganisatie moeilijk te vervangen. Wij wensen zijn arbeid voort te zetten, dank baar gedenkend wat hij voor ons gedaan heeft. Voor dat de agenda verder werd afgewerkt, stelde de voorz. voor twee minuten stilte in acht te nemen om wy- len de heer Bakker te eren. De vergade ring, die gehouden werd in een der com fortabele zalen W. Lodewijkstr. 4, was zeer druk bezocht, terwijl na afloop weer nieuwe leden konden worden ingeschre ven. OPPENHUIZEN—UITWELLINGER- GA. De muziekver. Euphonia, dir. C. Kaspersma, hield haar jaarlijkse uit voering in het lokaal. Woensdagavond was bestemd voor de begunstigers met als feestleider Ds. Stap, en Donderdag avond voor belangstellenden, waarbij de leiding berustte bij de heer G. Jouw- sma. Het muziekprogramma werd vlot uitgevoerd. Ter afwisseling voerden enige leden een toneelstukje op. Door het slechte weer was de opkomst van het publiek niet zo groot als anders. Vrijdagavond 15 Januari j.l. vergaderde in hotel Leeuwen de afdeling Sneek van de Nederlandse Handelsreizigers Vereni ging gevestigd te Rotterdam. In deze voltallige vergadering werd het 5-jarig bestaan van de afd. Sneek herdacht. Aan het historisch overzicht van de voorzit ter, de heer L. Modderman, ontlenen we, dat door het enthousiaste streven van de heer G. Landstra alhier op 21 Jan. 1949 de afd. Sneek is opgericht met aanvan kelijk 12 leden. Reeds na één jaar was het aantal leden gestegen tot 21, terwijl door het werk van de ijverige Sneker Propagandacommissie te Heerenveen een nieuwe afdeling kon worden gesticht met als begin 14 leden. Voorwaar een mooi succes voor de afd. Sneek. Momen teel heeft de afd. Sneek 35 leden. Voorts werd op deze bijeenkomst de heer G. Landstra benoemd als erelid. Na slui ting van het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen om het eerste lustrum feestelijk te vieren. Geslaagd voor het Associatie Prac- tijkexamen Franse handelscorrespon- dc .tie de heer R. V. d. Akker alhier. Geslaagd voor het Associatie-examen Franse handelscorrespondentie de heer W. F. de Jonge, alhier. Opgeleid door de Leidse Onderwijs Instellingen. Geslaagd voor het Theorie gedeelte Opticiens-vakbekwaamheidsexamen heer F. H. Th. Hofstede, alhier. WOUDSEND. Onze plaatsgenoot, de heer S. de Koe is benoemd tot beheerder van het C.J.M.V.-jeugdcentrum „St. Ja- cobi-Berg” te Arnhem. Vier doden. Zondagnacht is een goederentrein op weg naar Arnhem bij Dieren, die even stopte by de brug over het Apeldoorns- Dierenskanaal ingehaald door een an dere goederentrein uit Zutphen. Een botsing ontstond, een leerling-conduc- teur van eerstgenoemde trein werd ge dood, de machinist van de tweede trein, die beklemd raakte werd een been afge kneld. Zes wagons geraakten uit de rails Op een onbewaakte overweg te Doe- tinchem greep een trein een volkswagen. Twee de. inzittenden de 54-jarige Th. H. en diens 80-jarige schoonmoeder mevr. E. K. werden onmiddellijk gedood, in het ziekenhuis overleed later de 19-jarige dochter van H. Allen woonden te Em merik. We ontlenen aan het Rotterdamsch Nieuwsblad het bericht dat de aanne- mingsmrj. Friso van Sneek te Hoogvliet 68 vrije arbeiderswoningen bouwt, waarvan de huren op hetzelfde vlak liggen als die van de gemeentelijke etagewoningen aldaar, die met de zo veel gunstiger Woningwetfinanciering werden gebouwd. Dit komt mede om dat deze 68 woningen met terbouw- plicht worden gebouwd en niet behoe- Gebouwd ar te DRYLTS. De Lünbou-Jongerein öfd. Snits en omkriten béidde har jiergear- komste yn hotel Hanenburg. De oantei- kens en it jierforslach waerden goed- kard. It oantal leden is oangroeid ta 60. len wittenskiplike en trije spylfilms waerden troch de hear D. van Es fan de R.L.V.D. to Snits fortoand. Yn it plak fan R. Rypkema, dy’t öfgong as blstjürs- lid, waerd keazen de hear S. Andela fan Nijlan. It wie in moaije en learsume joun. de een „breeding”, die Frans'niet be- makkelijk bij iemand aan, en liet aller- singel en Els zat in de Tempeliersstraat, zat, maar waarvan hij het gemis maar lei beslissingen over zich nemen De reden dat Els zo spoorslags naar afstand vergroot. Zij had niemand met rank Carla’s kamer was gegaloppeerd, lag in- wie ze over deze dingen kon p._ten, en lang van school. Carla werkte op een toen weer een ommetje en nog eens en Els was de voorbij de deur, en toen sloeg de Bavo van een oude fabrieks- twaalf en had ze verschrikt gezegd: als ivoor, haar grote zwarte ogen, het directeur, die gestaag op haar mopper- „Nu moet ik naar binnen”. blauwig glanzende haar, haar tengere de om te verbergen hoe hy op zijn rood- Het was by die ene keer niet geblé- In verband met het feit, dat zich in de laatste weken in Den Haag enkele ge vallen hebben voorgedaan van de z.g. witte pokken, heeft de Geneeskundig Hoofdinspecteur van de Volksgezond heid, Dr C. Banning, in Den Haag een uiteenzetting gegeven over de aard van deze besmettelijke ziekte en over het verloop van de epidemie. En uit deze uiteenzetting is wel duidelyk gebleken, dat er geen reden bestaat voor onge rustheid, want laboratoriumproeven en klinische onderzoekingen hebben aan getoond, dat deze z.g. witte pokken niets te maken hebben met echte pok ken. De officiële naam voor „witte pok ken” is, zo deelde dr Banning mee, „alastrim”. Met opzet heeft men tot nu toe niet van „alastrim* gesproken, om- "at dit woord in ons land ten onrech te een gevreesde naam heeft. In 1930 heeft in Rotterdam een vrij ernstige epi demie van alastrim geheerst, met enkele sterfgevallen. Althans, men dacht met alastrim te doen te hebben, terwijl ach teraf met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid gezegd kan worden, dat het toen échte pokken is geweest. Alastrim ofwel witte pokken of melk- pokken, zoals men ook wel zegt, is een veel onschuldiger ziekte dan echte pok ken. Bij een echte pokken-epidemie moet men rekenen met een sterfte-cjjfer van 1220 De sterfte bij een alastrim- epidemie is enorm veel lager, nl. 0.4%. Alastrim heeft met echte pokken wèl de grote besmettelijkheid gemeen; vandaar dat men in Den Haag maatregelen heeft genomen om verdere uitbreiding van de epidemie te voorkomen. Toen dezer da gen bleek, dat een assistent van het ge meenteziekenhuis aangetast was door de „witte pokken” heeft men besloten, het ziekenhuis te sluiten voor alle bezoek. Dat was een vrjj harde maatregel, die men echter veiligheidshalve genomen heeft, omdat er natuurlijk een kans is, dat de assistent op zijn beurt anderen heeft besmet. Want het verloop van het ziektebeeld is zodanig, dat iemand, die besmet is, zich enkele dagen ziek voelt, met vry hoge koorts, zonder dat er nog iets van* pokachtige blaasjes te zien Is. Wanneer na enkele dagen deze uitwendige ver schijnselen optreden, is het ziektegevoel vrywel verdwenen. Dr Banning deede nog mede, dat het verloop van de ziekte in Den Haag zeer mild is. Vorige week had men 22 pa tiënten in behandeling en 2 personen in observatie. Hun toestand is zondermeer goed te noemen. De ziekte is vrijwel zeker uit het buitenland geïmporteerd, vermoedelijk uit Zuid-Amerlka. Er is vooralsnog geen reden om tot massale vaccinatie over te gaan. Geruchten, als zouden ook in andere plaatsen gevallen van witte pokken geconstateerd zyn, zijn uit de lucht gegrepen. wilde er niet over praten met zijn Het was nog maar betrekkelyk’ kort ouders, omdat hij meende dat ze er toch Els was heel anders. Ze was van ge- geleden, dat Carla Mertens verloofd, of niets van zouden snappen. Hij durfde mijn middelde lengte, had springerig rood zo goed als verloofd was geweest met trouwens Carla niet binnenvoeren in de plaats zou jij het ook een kostelijke haar, een gezicht dat altijd lachte en de jonge Frans Noordeloos, die in Am- eigen kring bij de broers en zusters die mop vinden. Ga jij naar Parijs om je waardoor haar prachtig-witte tanden, sterdam een goede baan had op müglik oanpakke to kinnen, sil it Frysk Nasjonael Forban gemeentlike kearnen foarmje. Mei 1 Febrewaris giet Geart Jonkman óf as redaksjelid fan „De Stiennen Man”. De geast yn ’e jongerein-gearkomste wie striidber. As bysitters komme yn it bistjür Tryn Kielstra fan de Rottefalle en Janneke Wellinga fan Ljouwert. Foar de jongerein sil Roel Falkena fan Snits yn ’e redaksje fan „De Stiennen Man”. De fortsjintwurdiging fan it Boun yn ’e Rie fan de Fryske Biweging krige fan de Jongerein; it folie bitrouwen. De pro paganda yn forban mei de Steateforkie- zing waerd bisprutsen. J. Piebenga fan Peins waerd bineamd ta administrateur. Der sil sa folie müglik füle aksje fierd wurde. mop vinden. Ga jij naar Parijs om je waardoor haar prachtig-witte tanden, sterdam een goede baan had op een oet allemaal nogal makkelijk opnamen, vroegere liefde te ontlopen, en word je door Carla vriendschappelijk als „paar- makelaarkantoor. Ze hadden elkaar op Bert de gasfitter en Lien die een gedurende die reis aan de vleugelen van dengebit” gedoodverfd, te zien kwamen. Tlr rrr\yx V» o r» o.4- U’l t-rm n V. n De Zaterdagmiddag te Leeuwarden aangevangen voorwedstryden om het persoonlijk damkampioenschap van Friesland zullen een antwoord moeten geven op de vraag, wie van de Friese dammers tot de finale zullen doordrin gen. In groep A, waar de nog jeugdige A. Talsma van Rinsumageest zijn plaats heeft te verdedigen, zal deze in D, Cre mer (Ferwerd) en S. de Hoop (Twijze- lerheide) twee kwade concurrenten heb ben, In dit verband zal het hem wel niet onwelgevallig zijn geweest, dat Cremer in een iets betere stand, tegen D. Hania van Buitenpost niet verder kwam dan remise. In groep B, waar de Huizumer J. Dassen zijn plaats moet trachten vei lig te stellen, zagen wij zijn naaste con currenten J. Hoogterp (Dokkum) en J. Postma (Twijzelerheide) in een hoogst interessant gevecht gewikkeld, waarbij over en weer scherp op winst werd ge speeld. Het bleef tenslotte bij een pun tenverdeling, welk resultaat ook werd verkregen in de partij Annema (Ees- trum Braaksma (Lioessens). In groep C startte de Boer met een overwinning op zijn oude rivaal J. v. d. Meer (Noord-Bergum), welke laatste het te- zeer in de verdediging zocht, en hierdoor tenslotte zoveel terrein verloor, dat de Boer een winststelllng kon formeren. De party J. de Vries (Zurich) J. Stoel- winder (Gez. Sam.) bracht een punten verdeling. In groep D had de DCL’er J. Miedema de handen’vol aan de Vries (Workum) en er zal een wonder moeten gebeuren, indien eerstgenoemde in een stand van dam en drie schijven tegen dam en twee schijven nog kans ziet te winnen. In deze groep vinden wij tevens J. de Korte ingedeeld, die evenwel vrijaf had. In groep E liet H. Krot zich een zek^e remise ontgaan tegen de DCL’er IJ. v. d. By, in de veronderstelling ver kerend, dat de stand nog winstmogelijk heden gaf. De DCL’er was er toen als de kippen bij, het tegendeel te bewijzen. H. Steenhuis (Meppel) bevocht een moeizame, doch fraaie overwinning op wachtte uit Marokko. Het meisje leende j stenekes hem daarop graag een deel van haar spaargeld en P. beloonde dat door haar en haar moeder mee te nemen in een (gehuurde) auto en zich verdienstelijk te maken in de keuken van z(jn aan staande. Het meisje gaf hem tenslotte al haar spaargeld toen P. naar voren bracht, dat hij hun toekomstige huis er gens in Bilthoven wilde laten bouwen. Met dit geld betaalde hy het grandioze verlovingsfeest met zijn tweede slacht offer, een 25-jarige verpleegster uit Breukelen. Het derde slachtoffer raakte met hem in kennis via een advertentie. Ook van haar wist hy geld los te krjj- gen. Geruime tijd slaagde P. er in de „.JBwL. aeen t die liefde toevertrouwd. Ik zou haast Els was beweeglijk, druk, haar ogen Frans en de ook al niet byster vlotte ze allebei nog jong waren en tamelijk zeggen: hier zit wat achter. Amor speelt schenen steeds te zoeken naar iets om Carla, toen ze beiden met een beetje eigenwijs bovendien, groeide de afstand, zijn eigen spel, met jou en met zich mee te vermaken. Ze had eens Car- verdrietige bewondering zaten te kijken kwamen er ruzies en besloten ze einde- Fransje”. la’s partij getrokken in een vervelend naar het zotte gespring van een paar lök» zonder ruzie maar ijselijk bedaard, „Och toe Els”, smeekte Carla bijna, klasseruzietje waarbij enkele afgunsti- bebob-maniakken en luisterden naar de de verhouding maar te verbreken. „zit niet zo te kakelen als een kip zon- ge medeleerlingen het „het Javaantje” bezetpn activiteit van een razende Sindsdien zagen ze elkaar niet meer. der kop”. lastig maakten, en sloeg zo gevat en drummer. Carla voelde zich hier ver „Heb jij een kip zonder kop wel eens weerbaar terug, dat Carla haar „ijzeren vandaan en begreep, dat deze manier horen kakelen?” informeerde Els sne- gordyn” omhooghaalde en voor altyd de van pleziermaken haar nooit zou beko- Feuilleton ^ig. „Erg logisch ben je niet en erg har- vrolyke kameraad in haar hart sloot, ren. Was zy dan zo anders dan die an- - telijk ook niet. Kom ik, op je eerste Sindsdien effende Els voor Carla me- deren, die er zich aan over gaven? Ze noodsein, aangefladderd (om nou maar nigmaal de weg tot gezelligheid en plei- nad opzy gekeken en Frans zien zitten bij het beeld van die kip te blijven) en zier, en trok het meisje binnen een die met een frons tussen zijn ogen het wat krijg ik voor dank?” Ze keek dra- kring, waarvan ze anders ver gebleven schouwspel gadesloeg. Ze hadden elkaar matisch. zou zijn. Anderzijds leerde ze in stilte aangi keken en Frans, die zelf niet be- „Nou ja, wat moet ik doen? Zeg me veel van de aristocratische Carla, wier greep hoe hij uit ztfn gewone reserve dat liever!” aangeboren houding en gratie ze zon- was losgekomen, had met haar gepraat. Carla Mertens staarde verdrietig uit der het te zeggen hevig bewonderdeEn ze waren tot de conclusie gekomen het raam van haar kamer naar de sin- zoals Carla zonder jaloersheid Els byna dat er nog wel andere methoden waren gel. die daar zo zomers-vredig lag, benijdde om haar aangeboren vlotheid om plezier te hebben. Hij had haar naar overschaduwd door de oude bomen. Ze en vrolykheid. Nu waren ze beiden al auis gebracht en voorbij de deur, was; een mooi meisje, en met één oog- lang van school. Carla werkte op een toen weer een ommetje en nog Vrijdagavond hield de Groninger Ver eniging haar Neijoarsveziede in zaal Hanenburg. Als vanouds was deze weer aardig aangekleed en toen de vice-voor- zitter de vergadering opende, zat de feestelijke stemming er weldra weer in. In zijn openingswoord heette de spre ker o.a. het bestuur van de Krite Snits van harte welkom. Het was jammer dat verschillende leden, zeer waarschijnlijk mede door het minder goede weer, deze keer niet aanwezig waren omdat ze hier door een aardig, wisselend en boeiend programma hebben gemist. Na de ope ning werd direct begonnen met het zin gen van het gebruikelijke inleidingslied, waarna de beurt was aan Thomasvaer en Pieternel met hun traditionele Nei- joarswins. Deze beide oubollige Gronin ger typen hebben ook deze keer weer het lief en leed van het afgelopen jaar goed op de planken gebracht. Het zangkoortje volgde daarna met drie nummers en naar onze smaak werd er bizonder goed gezongen. Na de zang werd een kleine eenacter „De Weddenschop” ten tonele gevoerd waarin vooral de verhalen van schipper en verversknecht nogal insloe gen, teiwijl de clou van het stukje ook best tot zijn recht kwam. Van het overigens leuke nummertje ,,’t Sniederke”, waarin vooral het kleer- makertje op de tafel een kostelijk# fi guur en de zang heel aardig was, had misschien iets meer gemaakt kunnen worden, wanneer ook de beide andere dames in ouderwets costuum gekleed waren geweest. Nu leed een en ander een beetje aan de tegenstelling ouder- wets-modern. Het apart ingelaste zang nummer ,,’n Grunneger is aaltied num mer aine” werd prima gezongen maar was met begeleiding zeker nog beter tot zijn recht gekomen. Voor de kleine pauze kwam dan nog een kleine eenacter „Ver- ainegingrlaifde” dat ors als geheel toch nog beter voldeed dan de „Wedden schop”. Toen het gordijn weer opging volgden achtereenvolgens ,,’t Looike” en een so- lozangnummer „Grunneger wichter”. Deze beide stukken behoorden tot het beste van de avond, ,,’t Looike”, ge bracht döor leden van het Zangkoor en een van de heren toneelspelers was, ook vooral als kijkspel, een prima shownum- mertje. En wat de solozang betreft, hier menen wij bij uitzondering een naam te moeten noemen en wel van de heer We zel die als amateur terecht hiervoor een daverend applaus kreeg. Beide nummers moesten trouwens, wegens het enthou siasme in de zaal, gebisseerd worden. In de grote pauze werd vervolgens met ani mo gekiend en tenslotte volgde de een acter ,,’n Ollerwetse wethollersvergoa- deren”, een nonsens-gevalletje zonder inhoud dat over het algemeen echter wel vry goed voor het voetlicht werd ge bracht, maar waarvan de spelers, gezien ook de oppervlakkige inhoud, niet zo heel veel konden maken en waarin o.i. ook niet genoeg handeling zat om be hoorlijk spel te kunnen ontplooien. Volg den nog het sluitingswoord van de voor zitter en eer. dankwoord van de voorzit ter van de Krite, die, volgens zijn zeg gen, weer een „tige noflike joun” gehad had en zo behoorde ook deze prettige en gezellige Groninger avond weer tot het verleden. Tot zover onze verslaggever, maar een rasechte Groninger zond ons nog dit kort en krachtig commentaar op de avond: Ain dij’t zain hed, vertelt ons, dat ’t mainste van wat speult is, apaart veur dizze oavend schreven is. Dat hed n hail waark west en 't waark was lang nait min. paardengebit van je”, berispte Carla, figuur trok ze altijd de aandacht; door derdaad in dat simpele briefje dat Car- gesloten als ze was maakte ze zelfs Els „en zit niet zo onwijs te lachen. Ik de sluier van teruggetrokkenheid om la’s humeur bedorven had. En dat was hierover niet tot haar vertrouwde. Hij vind het heelemaal niet om te lachen", haar heen hiêld ze de meesten op een niet zo heel erg te verwonderen. „Zou ik misschien ook niet doen als afstand. I* ik in jouw plaats was”, stemde de roodharige Els toe. „Maar in De Amsterdamse recherche is op het ogenblik doende met het ontrafelen van een onsmakelijke zaak betreffende op lichting van al te trouwlustige meisjes. Verdachte is de 31-jarige metallurg E. H. Pronk uit Amsterdam, die zichzelf versierde met het etiket „ingenieur”. Tot nu toe is vastgesteld, dat hy ten minste drie meisjes heeft opgelicht. Zyn eerste slachtoffer was een der tigjarige kantoorbediende te Amster dam. Hij ontmoette haar Juni vorig jaar, juist nadat hy uit de gevangenis kwam, waar hij anderhalf jaar, ook al voor op lichting, had doorgebracht. Pronk over stroomde haar met attenties, schreef talrijke brieven en liet zich „per onge luk” ontvallen, dat hij een bedrag van i ettelijke tienduizenden guldens ver- ze ze blauwig glanzende haar, haar tengere de om te verbergen hoe hy op zjjn rood- Het was bij die ene keer niet geblé- figuur als van een Balinese prinses, ver- harige „rechterhand” was gesteld. Els ven. Langzaamaan waren ze elkaar na rieden een ander klimaat. En nu ze zo had de oude heer van het eerste ogen- der gekomen. Maar tegelijkertijd was de peinzend voor zich uitstaarde, bewonder- blik af door, veroorloofde zich allerlei verwijdering binnengesiopen. Frans was dat de aanvankelijk de Els zonder afgunst haar zuiver pro- vrijheden die hem barse berispingen ont- een eenvoudieg jongen, uit een arbei- voor deze reis aangewezen leider, fJel, de gratievolle lijn van haar mooi, lokten en wist tegelijk door duizend op- dersgezin, had zichzelf door studie om- merkzaamheden, door haar grote accu- hooggewerkt. Maar diep in hem was er een blindedarmoperatie plotseling Ze waren tegenstellingen, Carla en ratesse en vooral door haar onweer- nog altyd het minderwaardigheidscom- in het ziekenhuis moest worden ZÖ- Carla, op school altijd „het Ja- staanbare opgewektheid^ zich by hem plex, verwachtte hy dat anderen op dus niet als leider vaantje” genoemd, was anders dan de onmisbaar te maken. anderen. Niet indolent, 1 was geestig, hun groot genoegen kamers vlak bij assistent-resident géweest, ze kwam uit kwam niet elkaar in de buurt. Carla had een mooie e.en goede familie en haar wezen adem- reid" gevonden gedurende deze reis makkelijk los. Ze sloot zich ook niet boven-voorkamer op de stille Raam- als leider op te treden. r'~’ si'. door waar de gestaag rammelende en flui- al te zeer besefte. Het besef van het „Tableau!” zei Els, nadat ze het ge- anderen, zolang het onverschillige din- tende trams van de dienst Amsterdamverschil tussen hen beiden maakte hem stencilde briefje had doorgelezen. „Daar gen betrof. Maar als puntje bij paaltje Zandvoort niet vermochten haar te sto- soms links en ruw, en dan zei Carla sta jij wat je noemt gekeurd op, Carl.” 1 En ze lachte al haar witte tanden bloot, ezel, en hield ze vast aan haar stand- „Coquetteer toch niet zo met dat punt. Door haar mooi gezicht en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3