Begroting 1954 gemeente Sneek Don Pasqpale Paardenfokvereniging Sneek en Omstreken Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST OUD SNEEK Wettelijke Ouderdomsverzekering 1 u 109e Jaargang No. 6 Vrijdag 22 Januari 1954 RedacteurL. KIEZEBRINK Mr N. J. G. Sikkel overleden ting is opgenomen. Wij herhalen hier f 756 per jaar. De Kerkgracht omstreeks 1900. Chr. Emigratie-Centrale Sneek e.o. Jaarvergadering Gymn.-Ver. Thusnelda-Greate Pier Schoorsteen deugde niet Redactie-adres KLEINZANÜ 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Muziekavond Sneker Jeugd Actie Diensttijd lichting 1953 Geen Amerikaanse boter naar Rusland Bij het spel een oog verloren Nota van B. en W. ten geleide van deze begroting geraamd tekort f 265.000 1 1 DE CONFERENTIE VAN DE GROTE VIER IN BERLIJN. L. G. Dekkingsmiddelen. Bijzonder kleuteronderwijs. Tekort blijvend, als geen hogere uitkeringen van het Rijk worden ontvangen. Te Heemstede is overleden mr N. J, G. Sikkel, sinds December 1949 Officier van Justitie bij de Haarlemse arrondis sementsrechtbank. De heer Sikkel werd op 1 Sept. 1897 geboren. Na een oplei ding aan het Gereformeerd Gymnasium te Amsterdam, studeerde hij rechtswe tenschappen aan de V. U. Na zijn docto raal examen in 1925 maakte hij enige tijd deel uit van het advocatenkantoor van mr P. S. Gerbrandy te Sneek. Het officiële onderzoek naar de oor zaak van de brand in de Sledemenners- straat te Groningen, waarbij drie kin deren het leven verloren, heeft uitgewe zen dat de brand ontstaan moet zijn door een foutieve constructie van de schoorsteen. SNEEKER NIEUWSBLAD Onder voorzitterschap van de heer H. Wiarda werd Woensdagmiddag in hotel Hanenburg de jaarvergadering van bo vengenoemde ver. gehouden. Bij de ope ning wees de voorzitter er op dat in de Zuidwesthoek een belangrijke vooruit gang is te constateren, wat ’t paarden- materiaal betreft, iets, waarbij het werk van de fokverenigingen niet onvermeld mag blijven. Hoewel ons streven er steeds op gericht dient te zijn een zo goed mogelijk, zowel voor onze greide- bedrjjven als ook voor rijpaard geschikt type paard te fokken, en waarvoor in zekere zin import noodzakelijk is, be vreemdde het de voorzitter nog steeds dat de import van Duitse paarden, dus geen fokdieren, onverminderd door gaat, waardoor de prijzen van de slacht- paarden steeds dalen. Hierdoor gaan vele hengstveulens, die anders nog wel als gebruikspaard aangehouden konden worden, voor een matig prijsje voor de slacht weg. Het ledental bleef vrij sta biel en bedraagt thans 165. Het jaarver slag van de secretaris-penningmeester liet optimistische geluiden horen, on danks de minder goed geslaagde fokdag het bezoek bleef ver beneden de ver wachting, waardoor dit financieel een schadepost werd sloot de exploitatie rekening boekjaar 1952-’53 toch nog met een batig saldo van ruim 50. Na enige bespreking werd het bestuur vrij mandaat gegeven voor wat betreft de plaats waar dit jaar de fokdag zal wor den gehouden, al zal dit uiteraard Balk worden, daar hiervan zodanige gunstige voorwaarden w~ren ontvangen, dat men die moeilijk kon afslaan. Wel werd er algemeen op aangedrongen de fokdag Dit jaar jubileum-uitvoering, in velband met het 25-jarig leiderschap van de heer C. Kan. te houden in samenwerking met „Het Fryske Hynder”. De aftredende be stuursleden de heren H. S. Wiarda, IJ. Boersma IJzn., A. P. Stegenga, H. H. Schukken, H. Westerhuis en R. H. Algra werden herkozen. Met een toe passelijk woordje werden daarop de prijzen uitgereikt van de fokdag 1953, waarna de voorzitter in enkele welge kozen woorden de secretaris-penning meester de heer H. Sikkens van Sneek ze-er hartelijk dankte voor alles wat die in het belang van de fokvereniging be langloos doet. Als blijk van erkentelijk heid werd hem een fraai bewerkte si garenkist aangeboden. Het paard van de vereniging „Rabanie” kreeg de heer J. Wiersma te Roodhuis. Breedvoerig werd gesproken over de te houden excursies. Hoewel het bestuur enkele plannen heeft, is nog niets definitief. Zodra de plannen vaste vorm hebben aangenomen zal dit de leden bekend worden gemaakt. Doel is een of meer bekende fokstallen te bezichtigen. Na een korte pauze was het woord aan de heer J. J. Gruppelaar, ritmeester der cavalerie b d. te Ede die een praatje hield over z^jn ervaringen opgedaan op de internationale concoursen. In zeer onderhoudende trant gaf spreker zijn indrukken weer, terwijl hij in het twee de deel, toegelicht met film, een kijkje gaf op wat er zo al te zien is op een springconcours en van de training voor af. Het was al vrij laat toen de voorzit ter deze druk bezochte vergadering sloot. Het vraagstuk van de emigratie is een onderwerp dat vele mensen bezig houdt. Dit bleek Maandagavond ook weer op de voorlichtingsavond welke door de Chr. Emigratie Centrale in de grote zaal van Hotel Hanenburg werd belegd. Door ernstige ziekte van de voorzitter van de afdeling Sneek, de neer A. S. Sybrandy, werd de vergade ring gepresideerd door Ds. J. A. Wie- gers, Ned. Herv. pred. te Sneek. Ds. Wiegers was ten zeerste verheugd, dat zovelen waren opgekomen, hetgeen een bewys was dat de emigratie in Fries land leeft. De heer T. Cnossen, dir. van de Chr. Emigratie Centrale te Den Haag, sprak hierna over „Mijn indrukken over Canada, Australië en Nieuw Zeeland”. Spr. wees er op dat de 2 pijlers van het regeringsbeleid na de oorlog waren ge richt op de industrialisatie en emigra tie en dat de genomen maatregelen de instemming van ons volk hadden. In het algemeen kan men dan thans ook de welvaart in ons land goed noemen, hetgeen spr illustreert met de dollar koers in 1948 en 1953. Is het dan ook niet vreemd, dat onze overheid zegt, dat een deel van ons volk weg moet, vraagt spr. Een overheid kan en mag nooit zeggen, gij hebt hier geen bestaan, dus gij moet emigreren. Deze beslissing moet door u zelf worden genomen. Een voornaam motief voor emigratie is ze ker wel het feit, dat bij velen, ofschoon zij er in Nederland niet zo slecht aan toe zijn, de gedachte ligt, dat elders voor jonge mensen meer uitzicht is. Spr. was het vorig jaar Juli in Austra lië en Nieuw Zeeland en is onder de in druk gekomen van de enorme mogelijk heden die er zijn. West-Australië 60 maal groter dan Nederland met 600.000 inwoners, vraagt mensen die iets kun nen presteren. Naast de huisvestings moellijkheden is er echter ook de moei lijkheid om de erkenning te krijgen dat men een goed vakman is. Verder zijn daar de moeilijkheden van aanpassing, taal, enz. Men gaat emigreren uit een rijk land. Hier is alles geregeld, vele dingen die men nergens ter wereld vindt. Wij hebben hier onze Kerken, scholen, verenigingen. Dit moet men allemaal missen. Iets kan men mede nemen en dat zijn de geestelijke waar den en die behoeft men nimmer prijs te geven. Daarom mag emigratie mis schien op een vlucht lijken, van de an dere kant mag ze gezien worden als Gods leiding, aldus besloot spr. zijn rede. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een zeer druk gebruik gemaakt. Uit het antwoord van de heer Cnossen bleek, dat practisch ieder die niet zelf de passage kan betalen, van de overheid subsidie krijgt. Hierna werd de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze door ds. Wiegers gesloten. Meenden we na de oorlog, dat er in Nederland op cultureel gebied wat meer mogelijkheden kwamen, nu, na een jaar of acht merken we aan allerlei dingen wel, dat we nog steeds in hetzelfde schuitje varen als in de jaren voor 1940. Toen noodlijdende orkesten en toneel gezelschappen, die met moeite het hoofd boven water probeerden te houden om tenslotte toch ten onder te gaan, thans eenzelfde triest beeld. Immers zien we ook nu weer, dat bij wat moeilijker wor dende economische omstandigheden kunst en cultuur het eerst de dupe wor den. Want laten we onszelf niet wijs maken, dat de eerste opera-uitvoering in Sneek, zoals die Dinsdagavond door het Utrechtse operagezelschap in Ami- citia gegeven werd, een gevolg zou zijn van nieuwe plannen op het gebied der cultuurspreiding. Het brengen van de Opera „Don Pasquale” in de provincie is een rechtstreeks gevolg van het har de feit, dat de Utrechtse opera in fi nanciële moeilijkheden verkeert, die het in een heldhaftige strijd het hoofd wil bieden. Of hier inderdaad mogelijkheden liggen van de nood een deugd te maken, zal nog moeten blijken. In ieder geval was deze eerste uitvoering een groot succes. De zaal was uitverkocht en we kunnen gerust zeggen, zoals de diri gent Chris Burgers in een kort toe- praakje deed, dat de bezoekers zich geamuseerd hebben met het komische muziekdrama van Donizetti. En daar was alle reden voor, want afgezien van enkele onvermijdelijke tekortkomingen zo was de toneelaankleding wat aan de armoedige kant en kon men zich een beter orkest wensen stond deze Don Pasquale op zeer behoorlijk peil. Wat b.v. Anneke van der Graaf als Norina en Jan Duyveman in de titelrol aan spel en zang lieten zien en horen was af. Ook Ernesto (John van Resteren) en dokter Malatesta (Jan Vink) droegen veel tot het slagen van de uitvoering bij. Boven dien was dit viertal zeer goed op elkaar ingespeeld, zodat dikwijls van kostelijke scènes en mooie samenzang genoten kon worden. Als hoogtepunten willen we noemen het zevende toiiee’ in het eer ste bedrijf, waar de dokter en Norina samenzweren tegen de trouwplannen van Don Pasquale, in het tweede be- Er wordt tegenwoordig, ook in onze stad, veel moeite gedaan de jeugd dichter bij de muziek te brengen. Of alle jeugdconcerten aan het doel beantwoor den weten we niet, er is in sommige ge vallen misschien nog een te eerbiedige afstand tussen de mensen op het podium en de jeugdige toehoorder, om een direct contact te kunnen leggen. Dit innige contact tot stand te brengen is steeds een wens geweest van de Sneker Jeugd Actie, die daartoe Maandagavond een poging waagde. Een aantal jongeren was bijeengekomen in de Hartman Vis- ser-zaal van de nieuwe Baptistenkerk om te luisteren naar het jeugdorkestje van een der bij de S.J.A. aangesloten jeugdbewegingen. Hierdoor werd al di rect een vertrouwde sfeer geschapen, en toen daarop de heer Glimmerveen iets vertelde over de samenstelling van zo’n orkestje en de gebruikte muziekinstru menten, kwamen de vragen uit het pu bliek los! Niet alleen over deze eenvou dige instrumenten, hoofdzakelijk man dolines, maar ook over de viool, de mo gelijkheden van een gitaar, een blok fluit met daarnaast de volmaakte hobo. Deze avond kreeg de vorm van een ge sprek tussen het orkestje, via de heer Glimmerveen als tolk, met het publiek in de zaal. Dat hij zelf, voortbordurend op het door het orkestje gespeelde mu ziekstuk en uiteraard telkens wat hoger grijpend, optrad als voortreffelijk violist, werd zeer gewaardeerd. Men heeft ge noten van zijn spel, waarbij hij uitste kend op de piano begeleid werd door mej. Cnossen, en ook hierover werden vragen gesteld. Na de pauze was het woord, of de muziek, uitsluitend aan viool en piano en werd er muzikaal veel hoger gegre pen. Maar ook toen bleef dat, men zou haast zeggen, vertrouwelijke contact I tussen podium en publiek bestaan. Een muziek-avond zoals de S.J.A. steeds voor ogen heeft gestaan, en die naar de wens van allen zeker dit seizoen her haald zal worden. De eerste zitting zal worden gei iden in het gebouw van de Geallieerde Controlecommissie in Berlijn Schöneberg. Interieur van de zaal. De duur van de eerste oefening voor de dienstplichtigen van de lichtingsploe- gen 1953 zal 20 maanden bedragen. Voor de groepen die behoren tot de opleiding voor reserve-officier of dpi. onderofficier en voor de zgn. specialis ten is een termijn van 24 maanden ge steld. Ook in de toekomst aan de mi nister van Oorlog voor te stellen groot- verlofsregelingen zullen op bovenstaan de termijnen zijn gebaseerd. De hoogte van het pensioen zou op en neer moeten gaan met de koopkracht van de gulden, dus aan voortdurende herziening onderhevig zijn. B(j dit wettelijke ouderdomspensioen behoort geen onderscheid naar gemeen- teklassen te worden gemaakt. Voor de financiering behoort een om slagstelsel te worden gekozen. De pre mies moeten verschillen al naar het in komen van de verzekerden, waarbij er aan gedacht is, dat gedeelte van het in komen, dat boven de f 6000 per jaar ligt, niet voor premieberekening in aanmer king te doen komen. De ouderdomsvoorzieningen in parti culiere ondernemingen kunnen worden gehandhaafd als deze voorziening is goedgekeurd krachtens de Pensioen- en Spaarfondsenwet. De commissie stelt voor, dat de verzekering zou worden ingevoerd met een overgangstermijn van ten hoogste vijf jaar. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie! Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Een sub-commissie van de Sociale commissie uit de Sociaal-Economische Raad heeft een ontwerp-advies inge diend over een wettelijke ouderdomsver zekering voor de gehele bevolking, die t.z.t. in de plaats zou moeten komen van de noodwet-Drees. Dit advies wordt op het ogenblik in de Sociale commissie besproken met het doel, dat de S.E.R. het rapport in zijn besloten plenaire zit ting van 26 Februari, kan behandelen. Het ontwerp-advies komt, volgens het Algemeen Dagblad, hierop neer: De hoogte van het ouderdomspensioen voor een echtpaar, waarvan de man 65 jaar is geworden, zou op 1 Januari 1954 hebben moeten bedragen f 1260 per jaar als de gedachte verzekering op dat tijdstip in werking was. De leeftijd van de vrouw doet niet ter zake. I Het pensioen van een ongehuwde man of vrouw zou op 65-jarige leeftijd zijn Het Amerikaanse ministerie van Han del heeft bekend gemaakt, dat het op de aanvrage van een Amerikaanse expor teur van een vergunning voor de export van boteroverschotten naar de Sowjet- Unie formeel afwijzend heeft beschikt. De vorige week had de minister van Handel reeds gezegd, dat hij geen ex portvergunning voor boter naar de Sow- jet-Unie zou geven, wanneer de prijs van deze boter aanzienlijk lager zou zijn dan die, welke door de Amerikaanse huis vrouwen moet worden betaald. HEEG. Zondagavond deed zich een vrij ernstig ongeluk voor in de woning van de heer J. Bosma, tengevolge waar van een jongetje van anderhalf jaar een oog moet missen. De kleine was even aan ’t spelen met een geweertje van een ouder kind. Het jongetje kwam zo ongelukkig te vallen dat de loop in een oog drong. Het oog werd zo bescha digd, dat het verwijderd moest worden. Wat het bijzonder kleuteronderwijs betreft vermelden wij nog dat B. en W. de raad voorstellen met ingang van 1 Januari 1954 het subsidie per leerling van f 55 op f 65 per jaar te brengen, in afwachting van het tot standkomen van een wettelijke regeling. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (hendelsedv.) leger. Abonnementsprijs I 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. drijf de „trouwplechtigheid” en de eerste schuchtere toenadering tussen Norma en Don Pasquale, terwijl in het laatste bedrijf de nachtelijke tuinscène met het prachtige duet van Anneke van der Graaf en John van Resteren veel indruk maakte. Een woord van lof ver dient de regisseur Arend Hauer, die er met de beperkte hem ten dienste staan de middelen in slaagde het toneel in elke scène op aannemelijke wijze te vullen. Zo kwam ook het koor van knechten en dienstmeisjes prachtig tot zijn recht. Gezien deze goede resultaten kunnen we van ganser harte hopen, dat de wens van het Utrechtse operagezel schap nog dikwijls onze gast te mogen zijn, in vervulling gaat. daarom slechts, dat de algemene uitke ring een samenvoeging is van een aan tal uitkeringen volgens de noodregeling zoals die tot 1 Januari 1953 gold en van de nieuwe Algemene uitkering, een >a- sisbedrag per inwoner wordt afgeleid. Dit basisbedrag nu kan worden ver hoogd, indien zich in een gemeente om standigheden voordoen, welke doen ver wachten. dat de uitkering aanmerkelijk tekort zal schieten in de behoefte der gemeente aan algemene inkomsten. Blij kens de memorie van toelichting op het wetsontwerp gaat het hier niet om het treffen van maatregelen ter voorziening in acute begrotingstekorten. Wel zal er b.v. aanleiding tot correctie van het basisbedrag zijn indien de grotere be hoefte aan algemene middelen een ge volg is van structuurverandering in de gemeente. De belangrijkste dekkingsmiddelen worden gevormd door de njasuitkerin- gen, welxe worden ontvangen ingevolge ae regeling van de financiële verhou ding tussen het rijk en de gemeenten. Voor 1954 is als compensatie voor de uit de per 1 October 19b3 doorgevoerde sa larisherziening voortvloeiende lasten een zeer geringe verhoging van de al gemene uitkering verleend. De hogere ontvangst, welke in vergelijking met 1953 zal worden genoten, is echter nog niet geheel toereikend om de meerdere personeelslasten mede te dekken. Op verzoek van de Minister van Binnen landse Zaken is bij de samenstelling van de begroting geen rekening gehouden met het complex van maatregelen, wel ke zijn getroffen met betrekking tot de huurverhoging, de belastingherziening en de loonsverhoging met ingang van 1 Januari 1954. Verwacht wordt, dat het rijk er toe zal overgaan hogere stortin gen in het gemeentefonds te doen waar door het mogelijk zal worden het per centage der uitkeringen uit het fonds bij de getroffen voorzieningen aan te passen. Naar analogie van de voor schriften, welke gelden voor dekking van tekorten van gemeenterekeningen (afschrijving in 30 jaar ten laste van de volgende dienstjaren), hebben wij een dertigste deel van de in vorige jaren ge kweekte reserve uit rekeningsover schotten gebruikt ter gede Itelijke dek king van het begrotingstekort. Voor dekking van het restant zal naar onze mening een beroep moeten worden ge daan op de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën om verhoging van de algemene uitkering uit het Ge meentefonds. Artikel 4 van het bij de Tweede Kamer der Staten Generaal in gediende wetsontwerp tot regeling van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten voor de jaren 1953 t.e.m. 1955 opent de mogelijkheid om in bepaalde gevallen verhoging van deze uitkering te verkrijgen. Aangaande de betekenis van dit wetsontwerp, dat we derom een tijdelijke regeling beoogt van de financiële verhouding, hebben wij u een uiteenzetting gegeven in de toelich ting, behorende bij de 23e wijziging van de gemeentebegroting voor 1953, terwijl ook in de Memorie van toelichting, be horende bij de u thans ter vaststelling aangeboden begroting bij de volgnum mers 381 en 383, een uitvoerige toelich- Ten aanzien van het begrotingstekort, zoals zich dit thans voor 1954 voor doet kan worden gezegd, dat het blij vend zal zijn, indien geen hogere uitke ringen uit het gemeentefonds worden ontvangen. Het laat zich aanzien, dat dit jaarlijks tekort nog zal stijgen als in de toekomst nog uitgaven, voort vloeiende uit onvermijdelijk te treffen voorzieningen op verschillend gebied aan de thans geraamde moeten word' i toegevoegd. Voor het verkrijgen van een zo objectief mogelijk beeld van de vermoedelijke uitkomsten van 1n54 ves tigen wij er de aandacht op dat op de begroting voor 1954, overeenkomstig de door Ged. Staten verstrekt- richtlnnen zijn geraamd de rente en afschrijving over een vol jaar van alle voorgenomen en o.i. onvermijdelijke kapitaalsuitga ven. Het is duidelijk dat verschillende kapitaalswerken eerst in de loop van het jaar ter hand zullen worden geno men, terwijl voorts valt te verwachten, dat niet alle werken in 1954 volledig tot stand zullen komen. Hieruit vloeit voort dat de rente- en afschrijvingslast geringer zal zijn dan thans is geraamd. In welke mate de rekening' 1954 hier door gunstig zal worden beïnvloed valt thans uiteraard niet te zeggen. Uit de aan het begin van deze inleiding gege ven cijfers blijkt echter dat, ook al zou den de uitgaven voor de werken in 1954 slechts voor de helft behoeven te wor den gedaan, het ongedekte tekort nog aanzienlijk zal zijn. De thans geraamde lasten voor nieuwe kapitaalsuitgaven zullen ten volle op daarna volgende re keningen drukken. De behoefte aan een blijvende verhoging van algemene in komsten blrikt hieruit naar onze mening voldoende. In afwachting van de be slissing pp een in te dienen verzoek om verhoging van het basisbedrag der Al gemene uitkering hebben wij de desbe treffende post verhoogd met het bedre- van het begrotingstekort, dat overblnft na raming van een bijdrage van 20000 van de uit rekeningsaldi van vorige dienstjaren gekweekte reserve. Uit de toelichting bij een staat betreffende de inkomsten en uitgaven op de verschillende hoofdstukken uitgetrok ken blijkt nog dat het hoofdstuk Alge meen beheer 21940 meer zal vergen dan in 1953, openbare veiligheid 33675 (waarvan politie ƒ8200 en straatver lichting ƒ25700), het hoofdstuk volks huisvesting had een nadelig slot dat ruim 18000 hoger is dan in 1953, het hoofdstuk Openbare werken eist onge veer ƒ71000 meer (onderhoud straten en wallen o.a. 24000 hoger, ohderhoud bruggen 16000 hoger, nadelig saldo gemeentereiniging ƒ17500 hoger). Het openbaar lager onderwijs eist ruim 12000 meer, het openbaar buitenge woon lager onderwijs ruim 15000, het openbaar voorbereidend l.o. 9700, het bijz. gewoon l.o. ƒ6900 meer, het bijz. voorbereidend l.o. 3100 meer, het mid delbaar onderwijs ƒ6600 meer, het Ho ger onderwijs 26400 meer, het Nijver heidsonderwijs 7400 meer. Voor de post onvoorziene uitgaven op de begro ting 1954 is uitgetrokken 40.000. De begroting-1954 der gemeente Sneek is thans verschenen. In hun nota ten geleide dezer begroting schrijven B. en W.: De uitkomst van de gemeentebegro ting voor 1954 is wel zeer teleurstellend. Konden wij u het vorig jaar een slui tende begroting voorleggen, voor dit jaar overschrijden de geraamde uitga ven de inkomsten met niet minder dan 265.000. Behalve het natuurlijk accrès der uitgaven, waarmede de verhoging der inkomsten reeds geen gelijke tred houdt, zijn er enkele factoren, die de einduitkomst van de begroting in bij zondere mate ongunstig hebben be ïnvloed. In de eerste plaats is de rente en afschrijving van kapitaalsobjecten waarmede de begroting moest worden belast, rond 111.000 hoger dan het op de oorspronkelijke begroting voor 1953 hiervoor geraamd bedrag. Van de ka- pitaalwerken die deze hogere uitgaaf voor de gewone dienst der begroting 1954 voornamelijk veroorzaken noemen wij: de stadsuitbreidingen bij de Bols- warderweg, de IJlsterkade en de Lem merweg, net maken van een nieuwe Oosterpoortsbrug, de uitbreiding van de begraafplaats, verplaatsing woonwa genkamp, aanleg parkeerterrein Alma- straat, verbetering woningen van der Heybuurt en IJlsterkade, uitbreiding Sperkhemschool, verbouwing openbare schippersschool, bouw kleuterschool Dr Kuyperlaan, gymnastieklokaal bijzon dere u.l.o.school en uitbreiding R.K. Jongensschool, uitbreiding Willem Lo- dewijkschool en stichting gymnasium. Naast deze jaarlijks terugkerende last moet de onrustbarende stijging van het hoofdstuk „Maatschappelijke steun en voorzorg” worden genoemd. Het nadelig slot van dit hoofdstuk is 64600 ho ger dan het vorig jaar. De voornaamste oorzaken hiervan zijn dg verhoging met ri: 23000 van het subsidie dat de ge meentelijke instelling voor sociale zorg nodig keelt en de staging van de uit gaven voo de verpleging van krank zinnigen met ƒ23000, De meerdere uit gaaf van veipieegKOsuen is in nooiu- zaak het gevoig van ue toeneming van het aantar patiencen, nat in een mnen- tmg is ui genomen, net vorig jaar weru er op gerekend, aat oa patiencen voor reaeumg uer gemeente zouuen moeten worden verpieega. in ae oegxotmg voor 1954 Zijn ue kosten voor o» patiënten geraama; een toeneming deinaive mei 14 verpieegaen. Voor armere vormen van sociale zoig moest nog löouo meer woraen geraamd. De uitkomst van de begroting' voor 19a4 en ae met op ver betering van de financiële toestand der gemeente wijzenae vooruitzichten zyn zodanig, dat verscmllenae wensen, wel ke beogen net verzorgingspeil te verho gen, onvervuld moeten Dieven. De begroting worat voor een groot deel gevormd aoor wettenjk verpncnte uitgaven of door vaste posten, welke nier voor vermmaering vatbaar zijn (personeelsuitgaven, rente en afschrij ving e.d.). De overige ramingen zijn zeer sober opgezet zoaat de gemeente op verschillend gebied slechts op be scheiden wijze werkzaam kan zijn. Het verzorgingspeil blijft naar onze mening dan ook beneden hetgeen overigens al leszins verantwoord zou zijn en elders veelal algemeen aanvaaraoaar wordt geacht. dat dit binnen afzienbare tijd zal kun nen worden opgelost, en T.G.P. in het bezit van de begeerde lange mat kan worden gesteld. Het trommelcorps van T.G.P. maakt onder leiding van de heer Wempe goede vorderingen. Het aan- schaffen van een aantal hoorns voor dit corps zal nader onder ogen worden gezien. Tenslotte werd het zomer-pro- gramma besproken, o.a. Tumbetoging op Hemelvaartsdag te Joure, Personele rhythmische wedstrijden te Sneek, re- tourbezoek aan Attila te Utrecht en eventuele plaatselijke betogingen, waar na de voorzitter de vergadering sloot met een woord van dank tót de aan wezigen. Deze vergadering werd gehouden op Maandagavond 18 Januari jl. in cate- restaurant Piso. De voorzitter, de heer C. Kan, heette het niet grote aantal aanwezigen welkom en sprak de wens uit, dat wat deze avond in het belang der vereniging besproken zal worden, de volle belangstelling van de vergadering zal hebben. De notulen van de vorige jaarvergadering werden hierop na voor lezing onveranderd vastgesteld. Vervol gens werden de financiën der vereniging besproken, waaruit geconcludeerd kon worden, dat een zuinig beheer In deze gewenst is. Het jaarverslag over 1953 aoor de secretaresse uitgbiacht, maakte melding van de goede resultaten welke de vereniging in dat jaar op turngebied heeft mogen behalen, o.a. op het Bonds, feest te Den Haag; bij de Turnbetoging te Leeuwarden; op de Olympische Dag te Amsterdam, bij de Vaardigheidsproe- ven enz. en besloot mei te vermelden, dat 1953 over het algemeen genomen een goed verenigingsjaar is geweeste Hierna kwamen de te houden uitvoe ringen ter sprake. Mede in verband met net 25-jarig jubileum van de heer C. Kan op 1 April 1954 als leider van T.G.P. werd besloten een jubileum-uit voering te houden. Het bestuur en de desbetreffende commissie zullen de plannen daartoe nader uitwerken. Voorts zal door T.G.P. worden georga niseerd het optreden op 3 April a.s. in het Gebouw v. Chr. Belangen van de Kampioen Springploeg lange mat uit Rotterdam. Gezien het grote succes dat deze heren op de lange mat mochten behalen, o.m. op de Gymnastrade te Rotterdam, zal dit optreden veel be langstellenden moeten trekken. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen mw. A. Smit—Sijperda, mej. A. Berg- sma, de heer S. de Groot, terwijl de heer D. Schengenga werd herkozen. Ook had verkiezing van nieuwe com missieleden plaats. Het aanschaffen van een lange mat werd besproken. Dit aanschaffen vormt financieel bekeken een probleem, waarvan wordt gehoopt,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1