Sneek moet het opnemen tegen leider V.S.V. KING I HU vevUöen PUROL BUITENLANDS OVERZICHT Huidgenezing 1 Dageraad VRIJDAG 22 JANUARI 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD"’ TWEEDE BLAD de natuurzuivere I Friese Voetbalbond I i g- Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren 90 jaar PEPERMUNT HOEST, GRIEP. Afd. Sneek C.P.V.B. Politiek Jongeren Contact Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking X, K 2*. ,J| De vlam sloeg in de pan - il Programma Be Quick—Zwolse BoysStrijd om het behoud Aan de vooravond van Berlijn Jongeman stichtte zeven branden in West Friesland Nijdam. Advertentie L M. we Lemmerweg een pittig partytje voetbal. Aantrekkelijk programma in A het op vriéndelijke wijze, in de steek Weinig spanning. De Advertentie I.M. onderste plaats. FVC is, zoals we reeds hage mag thuis tegen LSC evenmin veel hoop koesteren. In Sneek was het al De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren bestaat dit jaar negentig jaar. Zij werd opgericht 24 Augustus 1864. Het negentig-jarig be staan zal herdacht worden te Amster dam op 3, 4 en 5 Juni. SNEEK. Door de ingevallen dooi is het ijs opgeruimd. De scheepvaart is overal hervat. IJLST, van 1522 Januari. Overleden: Luitzen Groenveld, 24 jr., z. v. Anne Groenveld en Hiltje De weldadige warmte van Ther- mogène stilt de pijn in keel en borst en verjaagt de aanvat /ïznsinsss Advertentie LM. .j i Huidzuiverheid - Huldgezondheid Op Donderdag 14 Januari vergaderde de afd. Sneek C.P.V.B. Na zingen cn gebed las de presidente de gelijkenis van de talenten. In haar openingswoord heette ze allen hartelijk welkom inzon derheid mej. Hille uit Den Haag, ver tegenwoordigster van de Voedingsraad, die ons een en ander zou vertellen over „Onze voeding en die van onze kinde ren”. Na de notulen en ingekomen stuk ken was de beurt aan de spreekster van deze middag. Deze vertelde ons op over zichtelijke wijze, waaraan een menselijk lichaam behoefte heeft om in stand te blijven en om te volgroeien van kind tot volwassene. In de pauze werden vele vragen gesteld en beantwoord. Na nog enige interne zaken te hebben behan deld, sloot de presidente deze geani meerde vergadering met dank aan God. SNEEK. Voor de verkiezing van als adviseur, er zullen nog 2 vrou- één lid van onze gemeenteraad wer- welijke bestuursleden worden aange- wezen. Maandagavond hield het Politiek Jon geren Contact, uitgaande van de C.H.J.G., Arjos, Nieuwe Koers en de jongeren van de K.V.P. zijn tweede ver gadering in Aere Perennius te Sneek. De jongeren der K.V.P. traden deze keer als de ontvangende partij op en de heer Kan van de Nieuwe Koers hield een in leiding over het „Rassenvraagstuk in Amerika, Kenya en Zuid-Afrika”. Inlei der kwam met veel cijfermateriaal waaruit men kon zien hoe groot lit pro bleem wel is en meende dan ook dat hier ook bovenal voor de Ver. Naties een taak ligt Het ontwerp voor de rechten van de mens ligt wel gereed, maar is nog niet bindend verklaard. Ook alle landen zijn het er nog niet mee eens. Ze maken zich er vaak maar wat af door te zeggen dat het een „binnenland se” aangelegenheid is. Op de inleiding volgde een geanimeerde bespreking. In brede lijnen waren de groepen het met elkaar eens, hoewel er natuurlijk ook weer vooral op principiële basis ver schilpunten ontstonden. De opkomst d"r leden was goed. De samenwerking on derling en het begrip voor elkaar wordt hierdoor zeker gestimuleerd. Fr. Dagbl. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 23 Januari 1904, 50 jaar geleden dus: SNEEK. Voor de verkiezing van Sommige commentatoren over de buitenlandse politiek verwachten van de Berlijnse conferentie wel weinig direct resultaat, maar geloven dat ze kan lei den tot een verdere verbetering van de internationale sfeer, waarin dan ver dere conferenties misschien werkelijk vruchten zouden afwerpen. Anderen voorspellen dat we het oude Russische spel der propaganda weer zullen aan schouwen, en dat Moskou vooral zal den 754 geldige stemmen uitge bracht. De heer F. Blok (a.r.) ver kreeg hiervan 363, de heer A. San ders (lib.) 214, de heer A. L. de Wolff 177. Herstemming tussen de h.h. Blok en Sanders. In afdeling A een aantal interessante wedstrijden. DWS is altijd een lastige tegenstander voor Haarlem geweest en nu het de Amsterdammers de laatste tijd behoorlijk voor de wind gaat, zeer zeker. De eerste plaats van de Haar lemmers kon wel eens gevaar lopen. Ajax en NEC staan klaar om die over te nemen, tenminste als ze niet struike len. Waartoe de mogelijkheid wel aan wezig is. Vooral NEC heeft in Leeuwar den nog niet gewonnen. Ajax’ kansen op eigen veld tegen Wageningen slaan we in ieder geval hoger aan. Voor de on derste plaats is Be QuickZwolse Boys uitermate belangrijk. Vooral voor de Groningers staat er na hun falen in de laatste wedstrijden veel op het spel. RCH doet het de laatste weken iets beter, maar erg hoopvol lijkt de toe komst nog niet Bovendien kunnen ze ook Zondag niet zeker zijn van een overwinning, want een bezoek aan Ensched. Boys is niet zo eenvoudig. En bovendien is er nog de dreiging, dat lotgenoot Oosterparkers een punt ver overt in zijn thuiswedstrijd tegen Elink- wijk. Rigtersbleek; EDOEnschede; GVAV. 2a klas A: HoutigehageLSC; Achil lesFVC; Nicator—Asser Boys; Fries landVelocitas; GRCFrisia; Zwaag- westeindeHelpman, 3e klas A: GAVCBI. Boys; Lemmer WZS; OlyphiaRood Geel; Harlingen De Kooi; KHCBergum; Steenwijk DOG. Res. Ie klas: Sneek 2Oosterparkers 2; Emmen 2Be Quick 2; Alcides 2 GVAV 2; Leeuwarden 2Velocitas 2; Heerenveen 2Achilles 2. Res. 2e klas A: LSC 2Zwaagwest- einde 2; BI. Boys 2FVC 2; Rood Geel 2Sneek 3; Harlingen 2MSC 2; Leeu warden 3Frisia 2. SNEEK. De a.r., c.h. en r.k. kies verenigingen hielden Donderdag een gecombineerde vergadering in Ami- citia onder leiding van de heer H. Pollema, voorzitter der a.r. kiesver eniging. Spreker was het Tweede Ka merlid de heer mr H. Okma, die de politieke toestand uiteenzette en vragen beantwoordde. SNEEK. Onze vroegere stadge noot, de heer P. Veerkamp, sedert jaren te Parijs een bekend orgel- fabrikant, die o.a. een orgel aan de St. Pieterskerk te Rome heeft ge leverd, is benoemd tot „Officier de 1’Academie des Beaux Arts”. HEEG. De onlangs opgerichte afd. van het Groene Kruis zal haar werkzaamheden uitstrekken over de dorpen Heeg, Idsega, Gaastmeer, Oudega en Hommerts. Er zyn nu 80 leden en het bestuur bestaat uit ds. de Jonge, voorz., C. G. Wüst, vice- voorzitter, mr P. D. Poelstra, le secr., mej. Oosterhout, 2e secr., mej. Joh. Ages, penn.m., mevr. Moulijn, mevr, de Witte, en T. Visscherman, magazijnmeester. Res. 3e klas A: Nicator 2FVC 3; Heerenveen 2Friesland 2; Frisia 3 GAVC 2; Leeuwarden 4Lemmer 2. Zaterdagmiddagcomp. 4e klas. Workum—ONS; Delfstrahuizen—BI. Wit ’34; QVCDWP; Leeuw. Zwaluwen —Heeg. Advertentie: Olympia. Eer ste openbare uitvoering op Dinsdag 2 Februari. Afgewisseld door muziek van de Sneeker Orchestver. en voor drachten. Het bestuur. WOUDSEND. Het bestuur van de afd. Woudsend van het Groene Kruis, waarvan de statuten in een vergadering zijn vastgesteld, be staat uit: ds. S. Ronner, voorz., ds. K. Vos, secretaris, G. Bakker, pen ningmeester, S. v. d. Brug, B. W. Okma en dr H. Meinesz, de laatste Zondag 24 Januari. Res. 2e klas A: Sneek 5—BI. Boys 3; Lemmer 3WZS 2. 3e klas A: Sneek 6—WZS 3; RES 3 Sneek 1. 3e klas B: WZS 4Lemmer 4; BI. Boys 5De Kooi 3. Junioren Hoofdafd.: DrachtenLSC. le klas A: WZS la—De Kooi la. 2e klas A: Sneek 2a—De Kooi 2a; WZS 2aFriso la. Zaterdag 23 Januari. le klas A: HJSC—ONS 2; VVI— Woudsend; HielpenNijland. 2e klas A: Heeg 2—De Kooi 4; IJVC 2—DWP 2. 3a klas A: Nijland 2SDS. 3a klas B: Woudsend 2Oudega (W.); Oudega (W.) 2—QVC 2. 3e klas C: ONS 3HJSC 2. Junioren A: ONS la—DWP la; Wor kum laONS 2a. een twintig jaar geleden, de grondstof fen voor het leven zijn overal aanwezig, hoe deze het echter tot eiwitten heb ben gebracht, en hoe daaraan het leven gebonden is daarvan weten we niets, Men spreekt er wel van dat bij een sa mentreffen van bepaalde stoffen onder bepaalde omstandigheden de levens kracht zou gaan werken, die vormende doelmatigheid zou beogen. Zowel de professoren Koningsberger en Boeke als Jordan wijzen er echter op dat men geen metaphysische begrippen mag ge bruiken bij een zuiver wetenschappelijk onderzoek; we komen noch met het be grip levenskracht noch met Bergson’s „élan vital” of evolution créatrice ver der. Wijlen professsor Jordan poneerde de stelling dat het geheel meer is dan de samenstellende delen en dat het leven is een zekere orde geschapen uit de wanorde van de niet-levende natuur. Ook bij het kweken van weefselculturen blijkt uit de wilde ordeloze groei der cellen dat zonder verband met het or ganisme een groei ontstaat, die een chaos is, de diverse levensverschijnselen zijn dus niet los te denken van het or ganisme, dus van een geheel, en prof. Jordan concludeerde dan ook dat men eigenlijk de totalitaire celstaat meer zou moeten bestuderen dan de afzonder lijke organen en functies. Maar prof. Koningsberger wijst er dan weer op dat de biologie daaraan nog lang niet toe is. Synthese is het Zondags-, analyse nog altijd het dagelijks werk der biolo gen. Ging prof. Jordan wel tot de grens der metaphysica, spr. deelde voorts nog iets mee over een enquête betreffende deze kwestie welke een Frans tijd schrift bij 24 Franse geleerden van al lerlei gezindte had gehouden, om er tenslotte op te wijzen dat alle levens processen van natuur- en scheikundige aard zijn, doch dat we in raadselen staan wat betreft het samentreffen der factoren welke het leven veroorzaken. De vrijdenker die in dezen nog op Haeckel en Bölsche vertrouwt wete dat hun opvattingen en beschouwingen wetenschappelijk verouderd zijn. Wie zich op de rede baseert weet dat de we tenschappelijke inzichten steeds veran deren en dus nooit een vaststaande ba sis voor een levens- en wereldbeschou wing kunnen vormen. Slechts weten we dat de evolutie ook gevoerd heeft tot een steeds doorgaande ontwikkeling van de geest, stof en geest zijn als ’t ware twee kanten van hetzelfde grond principe, en dit geeft de wetenschap de moed haar weg ook op dit gebied ver der te gaan. Voorzitter Heemstra bracht de spre ker dank. licht te stellen. Het kan het ongetwij feld Washington lastig maken, mede omdat ook in Amerika de inzichten in zake de buitenlandse politiek allengs meer gaan uiteenlopen. Zo zijn er nu heel wat meer Amerikaanse politici overtuigd, dat het wijs zou zijn commu nistisch China te erkennen dan voorheen, al wil de regering-Eisenhower er nog niet van weten. Verdeeld zijn in Ameri ka ook de meningen over het Russische aanbod een grote hoeveelheid van de Amerikaanse voorraden boter te kopen. Zoals bekend zit men in Amerika door de subsidiepolitiek met enorme voor raden landbouwproducten. Men zou er dus blij niee moeten zijn als men een belangrijk deel zou kunnen verkopen. Maar de groep van Mc Carthy verzet zich heftig tegen het aannemen van het Russische aanbod dat de Russen aan een grote hoeveelheid boter zou helpen tegen een lager prijs dan waarvoor de Amerikaanse regering ze van de boeren overnam en bovendien Moskou gelegen heid zou geven er allerlei propaganda mee te bedrijven. Van deze zijde dringt men er bij de Amerikaanse regering op aan dat zij geen toestemming zal geven tot deze transactie, van andere zijde meent men echter dat zo iets toch wel erg kras zou zijn aan de vooravond van de conferentie te Berlijn, die toch be doeld is om de betrekkingen tussen West en Oost te verbeteren. Lopen de meningen in Amerika op tal van punten in de buitenlandse politiek uiteen, over één is men het wel eens nl. dat op Frankrijk zoveel mogelijk druk moet worden uitgeoefend opdat het de E.D.G. aanvaardt. Eén commissie uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden wilde zelfs dat als Frankrijk dat niet doet het hoofdkwartier van de Navo- legers maar uit Frankrijk naar Spanje moet worden verplaatst. Dat is natuur lijk maar een dreigement, maar het tekent de situatie. Overigens zou een der gelijk fantastisch voorstel ook nimmer de steun van Engeland krijgen, dat met Spanje ongenoegen heeft over de Gi- braltar-kwestie. Vooral sedert de Egyp- tenaren de Suez-zóne opeisen en Lon den bereid werd bevonden daarover te praten, is de drang in Spanje om Gi braltar terug te krijgen sterker gewor den. Madrid is nu zelfs zover gegaan de Engelse regering te verzoeken het bezoek van koningin Elizabeth aan Gi braltar niet te doen doorgaan, welk verzoek natuurlijk wordt afgewezen. Spanje dingt, zoals bekend, ook naar de gunst van de Arabieren en schijnt ook te intrigeren in Marokko, het schijnt de hand te hebben in een actie der Ara bieren in de Spaanse invloedssfeer van Marokko die trouw zijn gebleven aan de door de Fransen afgezette sultan. De Franse regering heeft de Spaanse een scherp protest tegen dit optreden, dat de eenheid van Marokko in gevaar brengt, doen toekomen. Bij Oosterwolde (Veluwe) brandde een grote boerderij tot de grond toe af. Men slaagde er in het rundvee, de paar den en een varken, in totaal 24 stuks vee, te redden. Een deel van het huis raad ging verloren. De brandweer wist twee schuren te behouden, doch de Aan het kampioenschap van Velocitas twijfelt niemand meer, ook al zullen de Groningers nog wel enige tegenslag on dervinden. Het is echter de vraag of Friesland voor die tegenslag kan zor gen. Inmiddels zal de kloof met de concurrenten, voor zover we hiervan nog kunnen spreken, wel niet wijder worden, want Achilles wint in Assen vrij gemakkelijk van FVC en ook Frisia moet in Groningen over GRC kunnen zegevieren. Blijft over de strijd om de c 2_, hooiberg, met 25.000 kg hooi, ging ver- zeiden, practisch kansloos” en Houtige- loren. De brand ontstond toen de vlam - - in de pan sloeg, welke op het gasstel trachten Amerika in een ongunstig dag- stond. WYMBRITSERADEEL, van 15 22 Januari. Geboren: Grietje d. V. Dirk Jong stra en Aaltje de Haan te Heeg; WUlemke d. v. Berend Smid en Sijke Feenstra te Woudsend; Hotske d. V. Sjoerd Punter en Elisabeth Gerbrigje Lenos te Offingawier; Fetje d. v. Gorrit Werkman en Froukje Buma te Gaastmeer. Overleden: Jantje Hobma, 40 jr., echtgen. van Sietze Leenstra te Westhem; Thijs Reitsma, 52 jr., wedn. van Antje Stilma te Tirns; Siebrigje Visser, 7 mnd. te Wouds end; Jurjen Zoethout, 73 jr., wedn. van Pietertje de Vries te Woudsend. le klas A: HaarlemDWS; Be Quick Zwolse Boys; Oosterparkers—Elink- wijk; Ens. BoysRCH; Stormvogels Heracles; LeeuwardenNEC; Ajax Wageningen. le klas B: Sneek—VSV; Go Ahead— 't Gooi; Vitesse—Blauw Wit; AGOVV DOSHeerenveen; Volewijckers Ongerustheid is in Frankrijk gewekt niet alleen wegens de Amerikaanse druk op Parijs om de E.D.G. te aan vaarden, maar ook om het besluit der Amerikaanse regering om bestellingen voor oorlogsmateriaal waaruit de Amerikaanse militaire hulp voor een gedeelte bestaat niet te geven aan fabrieken waar veel communisti sche arbeiders werken. Die zijn er in Frankrijk véle en nog meer in Italië, zodat men zich ook daar, waar de eco nomische toestand veel ernstiger is dan in Frankrijk, zorgen maakt. De nieuwe Italiaanse regering-Fanfani krijgt deze dan nog bij de last van zorgen welke zij al torst. Over het algemeen wordt het nieuwe kabinet geen lang leven voorspeld. Het is vooral gevormd uit de linkervleugel van de christen-democra- tische partij en geniet niet de zeer hartelijke medewerking van de rechter vleugel. Van de landhervorming waar van prof. Fanfani een zeer sterk voor stander is, en die een der belangrijkste sociale problemen is, zal dus wel niet veel terecht komen, er is in het kabinet één chr. democraat van de rechtervleu gel opgenomen, als waarborg tegen de kans dat Fanfani te ver met zijn sociale hervormingen zou gaan! In het buur land Zuid-Slavië heeft, zoals te ver wachten was, Djilas, de man die de communistische partij min of meer naar democratische wegen wilde leiden, onge- Het heeft niet veel zin aan de voor avond van de conferentie van Berlijn die immers Maandag bijeenkomt nog te speculeren over het resultaat. Over het algemeen verwacht men er in het Westen niet zo heel veel van en het geharrewar over het gebouw waar men zou bijeenkomen heeft het pessimisme nog wat versterkt. Ten slotte is voor die kwestie een oplossing gevonden doordat men besloot afwisselend in het westen en oosten van Berlijn te verga deren. Van het oorspronkelijk voorstel der Westelijke geallieerden om van elke vier bijeenkomsten er één in de Ooste lijke zóne te houden, is dus niet veel overgebleven. De Westelijke vertegen woordigers gingen daarbij uit van de stelling dat er vier partijen bijeenkwa men: Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland, terwijl Moskou het blijkbaar zo bezag dat er 2 partijen zijn, het Westen en het Oosten, in theorie al thans, want in de praktijk zullen de Russen alles ter conferentie doen om het Westen onderling te verdelen. Dat zou het grootste succes zijn dat Moskou te Berlijn zou kunnen bereiken en het Westen zal natuurlijk zijn best doen eendrachtig te blijven. Daarom komen de Westelijke ministers waarschijnlijk al heden te Berlijn bijeen voor vóór- overleg. De Russen zullen Frankrijks aarzeling inzake de E.D.G. trachten uit te buiten, Amerika’s verzet tegen de erkenning van Rood China, enz. Veel verwachten blijkbaar de Oostenrijkers van de conferentie, zij hebben zich vooraf tot de vier betrokken regeringen gewend met het verzoek op deze confe rentie nu eens tot een vredesverdrag met hun land te komen, zodat Oosten rijk zijn soevereiniteit herkrijgt. Wenen wees er daarbij op dat het betrekkelijk nog kleine verschillen van mening tus sen Rusland en de Westelijk^ Drie zijn welke net tot standkomen van zo’n ver drag verhinderen. Dat is inderdaad zo, maar men kan het Oostenrijkse vraag stuk niet los zien van het geheel der Europese vraagstukken. Men kan er wel op rekenen dat de Russen als ze be paalde concessies inzake Oostenrijk doen van het Westen in ruil conces sies op het veel moeilijker gebied der Duitse kwestie zullen eisen. En daarom is het ook nog lang niet zeker dat Oostenrijk veel plezier van deze confe rentie zal beleven. Wat de Duitse kwestie betreft is het niet ónmogelijk dat de Russen nog wat in petto hebben. Er is wel voortdurend beweerd dat Moskou tracht Frankrijk in het gevlij te komen, om het tot stand komen van de W.-Duitse deelneming aan de Wes telijke defensie te verhinderen, maar er is ook nog een andere weg voor Mos kou. Bijv, door een verenigd, geneutrali seerd Duitsland grenswijzigingen in t Oosten aan te bieden, welke ook voor de W.-Duitsers zeer aanlokkelijk zouden Zijn. Wedstrijden van formaat, d. w. z. waarin de leiders elkaar ontmoeten, bevat het voetbalprogramma voor de afd. A en B van de eerste klas niet, maar toch brengt het een aantal wedstrijden, die een summum aan spanning waarborgen. We noemen slechts HaarlemDWS, Be QuickZwolse Boys, Leeuwarden NEC en niet te vergeten SneekVSV. Ja ook SneekVSV, want niettegen staande het grote verschil op de ranglijst verwachten we Zondag aan de De West-Duitse bondskanselier dr Adenauer zal geen vertrouwen in der gelijke Russische aanbiedingen stellen, hij blijft een standvastig voorstander van Duitse militaire samenwerking met het Westen, maar de Duitse soc.dem. en ook groepen die de regering nader staan dan dezen denken daar heel an ders over. Ook in de Engelse Labour- partij gaan stemmen op die menen dat men de plannen om W.-Duitsland te be wapenen nu maar beter even uitstellen kan, omdat de Berlijnse conferentie misschien overeenstemming over een hereniging van Duitsland en een beper king van de bewapening in het alge meen kan brengen. Dat lijkt wel zeer optimistisch en is geheel tegengesteld aan de mening van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, die nog pas heeft betoogd dat hij niet gelooft dat er reeds thans een duurzaam vergelijk mogelijk is met de Sovjet-Unie, zodat opneming van W.-Duitsland in de Westelijke defensie noodzakelijk blijft. Hij zeide ook nog dat de regering der Ver. Staten geen belangstelling had voor onderhandelin- gen over de verdeling van de macht in de wereld, omdat Amerika nu eenmaal geen bondgenootschap mogelijk achtte met landen, die de vrijheid onderdruk ten. Dat betekent dus dat Amerika niet bereid is tot een koehandel te Berlijn. Die verzekering is blijkbaar enerzijds bedoeld als een geruststelling van W.- lijk moeten bekennen nu Tito hem, zij Duitsland, waar men nog wel eens uiting geeft aan de vrees dat Washing ton en Moskou het eens zouden worden ten koste van Duitsland, een vrees die nog enigszins is toegenomen, sedert Amerika zich bereid heeft verklaard met Rusland geheime besprekingen over het gebruik van atoom-energie voor vreedzame doeleinden, te openen, waaruit ook wel eens een gesprek over beperking der bewapening zou kunnen voortvloeien. Londen voelde hier ook nattigheid en heeft er op aangedrongen eventueel ook bij deze besprekingen be trokken te worden. Maar Dulles’ uitla ting betekende toch nog wel iets meer dan geruststelling. Duidelijk liet de Amerikaanse minister merken dat er geen compromis mogelijk is tussen Amerika en Rusland op de basis van de huidige machtsverdeling. Opnieuw liet hij eigenlijk blijken dat Amerika op de duur er geen genoegen mee zal nemen dat Rusland in Oost-Europa de satellietstaten in een ijzeren greep houdt. Misschien is dat in zekere zin ook een geruststelling, nl. voor de vol ken dier staten, die naar de vrijheid snakken, maar zij tekent toch een ten- denz in de huidige Amerikaanse poli tiek, welke misschien sommige groepen in Duitsland welkom is, doch in W.- Europa maar matige waardering ont moet. In Velsen werd het destijds 20 voor de thuisclub, cijfers die Sneek niet di rect tot de gedoodverfde verliezer be hoeven te maken. Het wordt een zware dobber tegen de goed sluitende Velser ploeg, maar met wilskracht en enthou siasme kunnen onze stadgenoten er misschien een kostbaar punt uit slepen. In de onderste helft van deze afdeling is de zaak wat onoverzichtelijk, doordat Vitesse wat onfortuinlijk is geweest bij de afkeuringen, waardoor de Arnhem mers op de meeste clubs niet minder dan drie wedstrijden achter zijn ge raakt. Daarom is het te hopen dat hun veld Zondag voor de wedstrijd tegen Blauw Wit bespeelbaar is. Vitesse maakt misschien een kansje, maar t.a.v. de andere in gevaar verkerenden zijn we pessimistisch gestemd. Go Ahead zal op eigen terrein wel te sterk blijken voor ’t Gooi, evenals EDO voor En schede en Heerenveen en GVAV krij gen het „uit” tegen DOS en Vole wijckers al even moeilijk. Voor de Alkmaarse rechtbank stond terecht een 21-jarige jongeman uit Zwaag, stichter van een aantal branden, die in de afgelopen zomer in dorpjes bij Hoorn, Zwaag en Berkhout uitbraken en die een tijd lang de gemoederen uit die omgeving sterk bezighielden. Ver dachte gaf toe zeven branden te hebben gesticht. De schade heeft tussen dël 200.000 en 300.000 bedragen. Er was een psychiatrisch rapport opgemaakt waarin verdachte wel werd gequalifi- ceerd als pyromaan, maar de officier meende, dat hij toch niet als geheel on toerekenbaar kan worden beschouwd. Bovendien heeft deze verdachte een aan tal kleine diefstallen bedreven, hetgeen hij eveneens toegaf. De officier achtte het gewenst dat verdachte lange tgd uit de samenleving wordt verwijderd en eiste een jaar met aftrek en ter be schikking stelling van de regering. Gunstig vooruitzicht voor Harlingen. Harlingen gaat met vrij grote zeker heid een prettige voetbaldag tegemoet. Op eigen terrein zullen de roodhemden wel van De Kooi winnen, terwijl de con currenten elkaar in de haren vliegen. In Noordwolde gaat namelijk het tref fen OlyphiaRood Geel, en in Kampen dat tussen KHC en Bergum. Wjj ver wachten dat Rood Geel en Bergum voorlopig uit de kopgroep worden ge stoten. De Sneker 3e klassers krijgen de gelegenheid zich wat omhoog te wer ken, maar of ze die zullen grijpen is vers twee. Black Boys wint nooit zo ge makkelijk in Grouw en ook Lemmer is op eigen terrein niet voor de poes. In Sneek wonnen onze stadgenoten met 31, daarop afgaande moeten zij in staat zijn hun tegenstanders ook in eigen hol te verslaan. Heeg voor een lastige opgave. Van de beide leiders in de Zaterdag- middagcompetitie krijgt Heeg het on getwijfeld zwaarder dan ONS. Onze stadgenoten leggen een bezoek af bij Workum, terwijl Heeg op visite gaat bij Leeuw. Zwaluwen, dat op de loer ligt en zeker een ernstige poging zal ondernemen om de mooie positie van zijn tegenstander aan het wankelen te brengen. Het wordt een ware vuurproef voor de Heger jongens. Trouwens, ook Oranje Nassau moet in Workum wel even uitkijken. Op eigen terrein zijn de roodhemden heel wat mans. Maar toch verwachten we na de fraaie prestatie in Meppel beslist een overwinning voor de oranjehemden. Voor Blauw Wit, dat een bezoek brengt aan Delfstrahuizen, ziet het er niet slecht uit, maar het arme QVC zal tegen DWP wel zijn elfde ne derlaag tegemoet gaan. Henriëtte Hertzberger; v. Philippus Weijer en BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 15—22 Januari. Geboren: Emanuel z. v. Salomon Kuijt en Thijsje d. Hijlkje de Vries; Jan z. v. Hendrik Toonstra en Trijntje Kamst. Gehuwd: Lieuwe Sitenga, 23 jr. en Janke van Hazinga, 21 jr. Overleden: Klaas Klos, 72 jr., echtgen. van Antje Spieringa; Janke Huisman, 31 jr., echtgen. van Anne Postmus; Grietje Vlink, 81 jr., wed. van Feite Pijttersen; Bokke Hglke- ma, 68 jr., echtgen. van Taetske Higedoorn; Sijke Hottinga, 10 mnd.; Adriana Henderika V. d. Sluis, 11 mnd.; Leeuwkje ter Horst, 69 jr., wed. van Klaas Dorama. Voor de afd. Sneek van de Dageraad sprak Zondag in café-restaurant Piso de heer J. G. Rausch over „Een vraag zonder antwoord; wat is het leven?” Spr. gaf eerst een uitvoerig overzicht van de strijd der meningen in de loop der tijden over de vraag of het leven uit dode stof kan ontstaan, een strijd waaraan Pasteur in de 19e eeuw een eind maakte, toen hij met de hypothese van de spontane generatie afrekende bij zijn ontdekking dat ziekten door speci fieke micro-organismen worden ver oorzaakt. In de laatste tijd heten Rus sische geleerden wel aangetoond te hebben dat zij levende stof uit dode hebben doen ontstaan doch de juistheid van hun onderzoekingen wordt betwist. Het onderzoek der virussen bracht wel aan het licnt dat sommige er van zich lieten kristalliseren en dus een eigen schap bezaten welke men enkel aan dode stof toeschreef. Men neemt echter wel als zeker aan dat de groep virus sen die zich laat kristalliseren gaen levende organismen zijn, doch macro moleculen van de dode stof. Voor zover de virussen wel tot de levende organis men behoren zijn er allerlei theorieën over hun aard, men beschouwt ze als de eenvoudigste vormen van leven, als door parasitaire levenswijze tot een en kele functie teruggevallen organismen en ook worden ze wel beschouwd als producten der zieke organen zelf. Ofschoon men de virussen wel be schouwt als aan de basis van het leven te staan heeft hun bestudering geen enkel resultaat opgelev^rd omtrent ec definitie van het leven. Spr. gaat ook nog een andere wijze om deze definitie langs wetenschappelijke wijze te bena deren na, nl. langs de weg der colloïdale oplossingen, in welke oplossingen alle deeltjes een gelijkgerichte electrische lading hebben, waardoor ze elkaar af stoten en zwevende blijven. Voegt men echter twee dergelijke oplossingen bij elkaar, in de ene waarvan de deeltjes positief en de andere negatief geladen zijn, dan krijgt men een opeenhoping van een massa, die op het protoplasma, de stof die het leven draagt lijkt. Er zijn geleerden die het mogelijk achten dat dergelijke opeenhopingen aan de basis van het leven staan. Spr. acht het nog waarschijnlijker dat het virus deze rol speelt doch definitief weet men niets. Wel weten we tegenwoordig iets meer van de eitwitachtige stoffen dan liet. Djilas is zijn baantje kwijt, en waarschijnlijk is, juist omdat hij te hard van stapel liep, de schuchtere ontwik keling naar de democratie in Zuid-Sla vië nu voor korter of langer tijd afge remd, als Djilas’ vrienden in de partij, want die blijkt hg te hebben, zich ten minste bij de gevallen beslissing neer leggen. In Egypte heeft Naguib een krachttoer uitgehaald door de leiders van de Mohammedaanse broederschap te laten arresteren en de organisatie zelf te ontbinden. Deze fanatieke Isla- mietische organisatie had grote invloed op de massa en trachtte blijkbaar Na- guib’s pogen om zowel in de binnen- als buitenlandse politiek op soepele wijze zijn doel te verwezenlijken, te hinderen. Naguibs bewind wordt steeds meer een dictatuur, met al de gevaren daaraan verbonden. Het feit dat hij de machtige Broederschap aangreep, bewijst dat het extremisme tegen hem in ’t geweer komt, en als de Egyptische dictator niet spoedig door sociale hervormingen de massa bevredigt, konden zijn dagen wel eens geteld zijn. Van de Engels Egyptische onderhandelingen geen nieuws, de Egyptenaren hadden, zoals boven bleek, de laatste tijd genoeg aan hun binnenlandse zorgen, en de En- gelsen hebben er ook, zij zitten met onder communistische leiding staande guerilla-stakingen van de electriciens, beantwoord door uitsluitingen van d<j werkgevers die de industriële bedrij vigheid schaden en bovendien ook in andere organisaties de lust tot staken aanwakkeren omdat in de Engelse ar- beiderswereld in het algemeen een loonsverhoging noodzakelijk wordt ge acht. Wat de Koreaanse kwestie be treft. Rusland is natuurlijk voor het Indiase voorstel om de V.N. assemblée bijeen te roepen ter bespreking van de ze kwestie, Amerika is er tegen. De krijgsgevangenen, 22500 in getal, die niet naar hun land terug willen zullen nu inderdaad op 23 Januari worden vrij gelaten. De Indiase troepen die te hunner bewaking dienden gaan naar hun vaderland terug en de Koreaanse kwestie als geheel blijft in een impasse, gelukkig is het echter dat tot nog toe geen der partijen neiging toont de wa penen weer op te vatten, al zou Syng- man Rhee het misschien wel willen, als hij niet door zijn grote Amerikaanse bondgenoot in bedwang werd gehouden. Wat de kwestie der krijgsgevangenen betreft rgst de vraag wat er met de 20000 mannen zal gebeuren die door de V. N. worden losgelaten omdat ze niet naar Noord Korea of rood China terug willen. Het lijkt er op dat voor zover het Noord-Koreanen zijn ze zullen wor den opgenomen in de Zuid-Koreaanse legers en als het Chinezen zijn naar Formosa zullen worden gebracht en daar misschien zullen worden ingelijfd bij de troepen van Tsjang Kai Sjek. Voor zover de mannen daarmede zelf instemmen kan men er niets op aan merken, maar als ze tot deze dienst neming worden gedwongen komen de door de Ver. Naties beleden rechten van de mens in het gedrang.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5