I Kappie op weg naar Hollywood 3 DE BOER BEDRIJF en zyn Alleen echt zijn Mijnhardt’s Poeders als de naam Mijnhardt er op voorkomt. AGENDA Verjaarstaart kwam bijna te laat Achterband jes plakken of GROTE VIER Deugt het tegenwoordige krachtvoer niet Nederland van alle kant Tafeltennis Zakennieuws Nutsdepartement Woudsend Buitenland in het kort Simultaan-damwedstrijd te Heeg Geen honden meer als trekdieren Gymnastiekuitvoering Stanfries Actie ten bate Muziekcorps Eendracht te Woudsend Eerste Kamer nam E. D. G.- Verdrag aan Bioscoopnieuws Film van Woudsend Ongelukkige val Comet werd door tijdbom vernietigd Schutjassen Pijn hier - scheuten daar en stramheid in lijf en leden Priisfraech It Fryske Boek Provinciaal Anjerfonds KIESPIJN? - Afd. Heeg Bond van PI. Vrouwen en Meisjes Raam viel op nek van jongetje Openbare Leeszaal en Bibliotheek PHILIA. Sneek. R.L.V.D. Advertentie I.M, Advertentie 1. M. Advertentie I.M. A. Viruly. 53 -35 52 Advertentie I.M. t MEZZ1 Kookdemonstratie firma’s E. Ypma en H. Sehraa. het over Met 36 tegen 4 st. heeft ook de Eerste Kamer het E.D.G.-verdrag aangenomen. Te Newark is overleden de Ame rikaanse gedachterlezer Jack Hermar, die in 1950 zeer in de —telling heeft gestaan o»”dit hij voorspelde dat de wereld op 7 April 1954 zou vergaan. Op een muntenveiling te Amster dam is een tien draehme-stuk van Syra cuse op Sicilië, geslagen omstreeks 415 v. Chr. voor 6150 door een buitenlan der gekocht. bin- O. de en i n?i- slaag omdat zij hem al zo vaak had gezegd dat hij uit de buurt van het wa ter moest blijven. MIJNHARDTJES: sterke bestrijders van kou en griep. Een spijker en een sokje hebben waarschijnlijk het leven gered van een tweejarig knaapje te Schiedam. Samen met zijn tweelingbroertje klauterde hij op het kozijn onder een openstaand raam. Nummer één kwam heel onge lukkig terecht op een drie meter lager gelegen binnenplaats, maar de tweede klauteraar bleef met een sokje aan een spijker hangen. Zo vond zijn moeder hem, toen zij weer in de kamer terug kwam. De regering wil het gebruik van hon den als trekdieren volledig gaan verbie den. Minister Beel heeft nu aan de Tweede Kamer bg wijze van overgangs maatregel voorgesteld, geen nieuwe in schrijvingen in het trekhondenregister meer toe te laten. Daar er toch een nieuwe dierenwet op komst is, acht de minister het minder gewenst in afwach ting daarvan in het wetboek van straf recht een verbodsbepaling voor trekhon den op te nemen. Het Huis der Verloren Vrouwen. Vrpdag 22 t.e.m. Maandag 25 Januari. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds te 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Het huis der verloren vrouwen”. Kantoor- en van Hanen- WOUDSEND. De film die vorige zoT mer in ons dorp is opgenomen zal 26 Jan. a.s. in het Gebouw worden ver toond, Dan kan een ieder zichzelf op de film zien. WOUDSEND. De zoon van de familie Op de Hoek kwam zo ongelukkig van een zolder te vallen, dat opname in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. dorp en eindelijk begonnen ook Kappie’s krachten hem te begeven. Opeens hoorde hij achter zich een kermende kreet, en toen hij omkeek, zag hij de maat amech tig in elkaar gezegen op de grond lig gen, net voor de deur van het enige huisje, dat er in de omtrek te zien was. Vastberaden klopte Kappie op de deur. gon ze daarna direct de taart aan te snijden, eerst nog wat voorzichtig en bang om het kunstwerk direct te be schadigen, maar al spoedig onvervaard. En ’n half uur later was het gehele schip verdwenen in de grage monden van de jeugdige gasten, die verder volop genoten van ’n programma, geheel ver zorgd door personeel van scheepvaart lijnen: een accordeonist van de „Neder land”, een Imitator van de Kon. Rotter damse Lloyd, en ’n muzikale clown van de „Holland-Amerika-lijn”. „Kappie schei toch uit! We krjjgen hem tóch niet meer te pakken, oh, ik kan niet meer, oh wat een steek in mijn zij!” zuchtte de maat buiten adem. Doch Kappie was niet van plan de strijd op te geven en hoewel de brandweerauto met Trol al lang uit het gezicht ver dwenen was, bleef hij rennen, zo hard hij maar kon. Zo waren ze al een heel eind buiten het WOUDSEND. Gesteund 'oor de be sturen van de ver. Nederland en Oranje en Dorpsbelangen doet de muziekver. „Eendracht” een beroep op onze dorps genoten om een steentje bij te dragen voor het aanschaffen van nieuwe instru menten. De ver. telt 30 leden en 15 leerlingen. Ze is in het bezit van 30 in strumenten, welke het eigendom der ver, zijn. Ze heeft tot nog toe het geluk de andere instrumenten te kunnen lenen van een zusterver., maar als die ze op vraagt, waar gaat het dan met ons mooie corps, dat het laatste jaar zoveel heeft gepresteerd, heen? Wat is nu een dorp zonder muziekcorps. Als er feestjes zijn enz. Is steeds het corps present. Als een ieder beseft voor welk een goede zaak hij zijn geld geeft, zal de actie zeker slagen. De vernieuwde brug over de Moer dijk zal waarschijnlijk eind 1955 gereed zijn. Maar Kappie dacht er anders over. Hij greep de maat bij de mouw van zijn jas en sleurde hem mee. „Hou op met jammeren, klont! Daar mee krijgen we de steen niet terug! Kom mee!” Zo hard ze konden renden ze achter de voortrazende auto aan. Kappie boos, als hij nog nooit geweest was en de maat 1 strompelend en hijgend. In het Museum Prinsenhof te Delft is kortgeleden een belangrijke diefstal ontdekt. Uit de ethnologische verzame ling van dit museum zijn kostbare an tieke beeldjes gestolen. De dief heeft de diefstal zo geraffineerd kunnen plegen, dat de ontvreemding pas thans werd opgemerkt. WOUDSEND, 20 Jan, Hedenavond werd voor bovenstaand departement in de bovenzaal van café Kraan een lezing gehouden door de heer J. Verhagen van Scheveningen met als onderwerp: „Win ter op de Atlantische Oceaan”. De le zing werd toegelicht met lichtbeelden. De belangstelling voor deze avond liet niets te wensen over, dank zij ook het feit dat vele leden van de zusterafdeling uit Balk en Sloten waren opgekomen De lezing was zeer interessant, zodat er ook met aandacht werd geluisterd. Spreker vertelde o.a. enige moeilijke reddingen van de zeesleepboot „Zwarte Zee” en wist de aanwezigen hiermee te boeien. De voorzitter, de heer B. de Vries, sloot deze avond met enige toe passelijke woorden, en bedankte de spreker voor zijn zeer mooie en tevens leerzame lezing. Een jonge, onbekende vrouw, Sylvia Rayman, werd op één avond beroemd na de opvoering van het toneelstuk, dat zij geschreven had, „Women of Twilight”. Op feiten gebaseerd, veroorzaakte het stuk een sensatie in de Londense thea terwereld, niet alleen door de opvoering maar vooral door het onderwerp: het be handelt een geschiedenis die als achter grond heeft een groot sociaal probleem: de ongehuwde moeder. Gordon Parry maakte er een goede film van. Romney Wheeler, de correspondent van de N.B.C. te Londen, heeft in een radio-uitzending verklaard, dat „aan het Britse kabinet een geheim rapport voorgelegd is, waaruit vrijwel zeker blijkt, dat de B.O.A.C.-Comet, die negen dagen geleden in de Middellandse Zee verongelukte, door een tijdbom vernie tigd werd”. DEERSUM. Uitslag schutjaspartij in café Nijenhuis: le pr. S. Sixma, Roorda- huizum, P. Nijenhuis, Deersum; 2e. T. Otten, Sneek, A. v. d. Meel, Goënga; le troostprijs J. v. d. Meel, Roordahui- zum, T. v .d. Meel, Goënga; 2e troostpr. R. Heeringa, Goënga, W. v. d. Woude, Rauwerd. Afvalronde Tj. Siedsma, Goënga, J. Punter, Sneek. Het stedelijk Van Abbe museum te Eindhoven zal worden verrijkt met een schilderij van Picasso uit 1909, dat door de gemeente voor de som van 122.000 is aangekocht. Tevens is drie ton beschikbaar gesteld ter aanvulling van de basiscollectie van het museum. De verjaardagstaart die het Prinses Margrietfonds Woensdagmiddag aan het elf jaar geworden petekind van de koopvaardij, Prinses Margriet, ten ge schenke gaf, was bijna te laat gekomen. Vijf en dertig kinderen uit het gehele land, nabestaanden van in de oorlog om gekomen Nederlands koopvaardijperso- neel, waren in twee bussen van Rotter dam uit naar het Paleis Soestdijk ge komen, om de taart te brengen en te vens met de prinses haar verjaardags feestje te vieren. De bus waarin de taart vervoerd werd raakte echter tus sen Gouda en Woerden defect. In de buurt was geen telefoon te vinden, de chauffeur kon zijn voertuig niet meer op gang brengen en kostbare tijd ging verloren eer eindelijk een andere bus was gecharterd. Maar de kinderen èn de taart waren toch nog net op tijd, om twee uur, op het paleis. De Koningin en de prinsessen Margriet en Marijke ont vingen de gasten in de Westelijke vleu gel, waar in het bioscoopzaaltje de ver- jaarspartij werd gehouden. Trots stap ten in de pauze enige kinderen met de taart binnen, een model van een schip op de golven met op de boeg de naam „Prinses Margriet”, en daarachter volg den elf jongens en meisjes ieder met een brandende kaars. „Kun je blazen, Margriet?” vroeg iemand, en dat was aan geen dovemansoren gezegd. Snel ging de prinses het rijtje langs en blies met ferme bolle wangen de kaarsen een voor een uit. Als goed gastvrouwe be- In het Sint Antonius Ziekenhuis te Helmond heeft mevr. J. MatheiAarts uit Deurne het leven geschonken aan twee jongens en een meisje. Het gezin Mathei had reeds 3 meisjes en 1 jongen. Mej. Neeltje van Velzen te Dordrecht is heden 103 jaar geworden. In de Woensdag jl. gespeelde tafel- tenniswedstrijden om het kampioen schap van Sneek 2e klas wist de heer Y. Tichelaar beslag te leggen op de le prijs, zodat hij voor een jaar in bet ne- zit is gekomen van de „Zandstra” sport- beker. In de afgelopen maand December werd de Leeszaal door 2088 personen bezocht, van wie 86 vrouwelijke, en be droeg het aantal uitgeleende banden 7679. Op vele bedrijven was het vroeger ge woonte, zelf het meelmengsel samen te stellen voor het rundvee. Ieder bedrijf had meestal zijn eigen mengsel en al leen bij grote prijsverschuivingen in de meelsoorten week men hiervan af. De samenstelling van het meelmengsel be rustte op ervaring. In de loop der jaren had men, door telkens kleinere of gro tere wijzigingen aan te brengen, juist die samenstelling gevonden, die over het algemeen de beste aanvulling leverde op het eigen gewonnen ruwvoer. Waren hooi en kuil minder goed dan normaal, dan werd het mengsel wat rijker ge maakt of werd er wat meer van ge geven. In het tegenovergestelde geval gaf men wat minder krachtvoer. Nu het mengverbod is opgeheven, keren vele boeren tot de oude gewoonte van het zelf-mengen terug. De resulta ten die nu met dit krachtvoer verkregen worden, zijn echter niet bevredigend. Men klaagt dan over de minder goede kwaliteit van de tegenwoordige meel soorten. Voor de oorlog molk men veel beter bij gebruik van hetzelfde mengsel. Deze conclusie is o.i. niet juist. Het is mogelijk, dat de kwaliteit van het meel iets gewijzigd is, maar de verschillen zul len wel zeer klein zijn. Veel groter ver anderingen vinden wij bij het ruwvoe- der. Er wordt tegenwoordig op de mees te bedrijven aanzienlijk meer Voer ge wonnen dan vroeger, terwijl ook de kwaliteit sterk is veranderd. Voor 1940 had men alleen hooi en warme kuil ter beschikking. Nu heeft men daarnaast veelal ruiterhooi, gedroogd gras en kuil met het één of andere toevoegingsmiddel. De totale hoeveelheid van al deze pro ducten is doorgaans veel groter, dan van het vroegere ruwvoer. Het gevolg is (en de veranderde omstandigheden gaven daartoe de stoot) dat er meer ruwvoer verstrekt wordt. Dat wil zeg gen, dat de dieren nu meer droge stof moeten opnemen dan vroeger. De hoe veelheid is vaak zo groot, dat de grens van de verteringscapaciteit daardoor dicht wordt benaderd en in meerdere ge vallen zelfs wordt overschreden. Het krachtvoer, dat hier overheen nog wordt toegediend, kan niet meer ten volle door de koe worden benut. Het zit dus niet vast op de kwaliteit van het krachtvoer, maar op de verteringsmogelijkheid van de dieren, die gedaald is door de grotere hoeveelheden ruwvoer. Bij de vroegere rantsoenen, die bestonden uit een ma tige gift hooi en kuil, aangevuld met een passende hoeveelheid van het zelfbe- reide krachtvoermengsel, bleef men veel al in de onderste helft van de droge-stof norm. Daardoor kreeg men een goede vertering van het voer en een gunstig rendement. In de tweede plaats moet men er wel aan denken, dat het eigen gewonnen voer meer gevariëerd en doorgaans van Een jeugdige inwoner van Vancou ver (Canada) is tot de slotsom gekomen dat hij als held geen toekomst heeft. Hij redde een buurjongen uit het water kreeg toen van zijn moeder een Door een nieuwe overeenkomst met de oliemaatschappijen krijgt Irak in het vervolg 600 mlllioen gulden per jaar meer voor de op zijn-gebied gewonnen olie, dan voorheen. al die vormen van Rheumatische onge makken kunt U met Kruschen te lijf. Berust er niet in. ’t Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vin den bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect. Maandag 1 Februari. Lezing in Oranje-hotel te Leeuwarden „het streven en de doeleinden van de Gemengde Vrijmetselarij”. ’s Avonds te 8 uur. Donderdag 21 Januari. Ruys’ Handels- ver. N.V. Tentoonstelling F machines van 14.0017^30 19.00—21.30 uur in Hotel burg. Donderdag 21 Januari. Concert door het Frysk Orkest, ’s avonds 8 uur in de Geref. Kerk te Heeg. Tongersdei 21 Jannewaris. Lêmbou Jon- gerein Henskip Snits. Jouns 7.30 üre sprekt Ds. P. B. Suurmond fan Makkum oer: „Het dorp viert feest mar hoe Yn seal Hanenburg. Donderdag 21 Januari. „Studiesport” Sneek. Jaarlijkse feestavond in Amicitia. Aanvang 7.45 uur. Opge voerd wordt: „O Bella Donna Lu cia”. dollar boete op. Hij betaalde tot geen cent en is nu veroordeeM tot 1 dag gevangenisstraf voor elke 1% dol lar, welke hij schuldig is. een betere samenstelling is. De van ouds gebruikte mengsels passen daar niet meer bij. In vele gevallen is dus niet al leen de hoeveelheid droge stof toegeno men en daardoor de benutting van het krachtvoer slechter geworden, maar bo vendien wordt dikwijls de eiwit-zetmeel- waarde verhouding te nauw. De rant soenen worden dan veel te duur en de resultaten blijven beneden de verwach ting. Wat moet er nu gedaan worden? In de eerste plaats geve men niet meer ruwvoer, dan overeenkomt met de ge middelde droge-stof norm. Daarnaast kan men dan zoveel van een bepaald meelmengsel voeren, dat aan de eitwit- en zetmeelwaardebehoefte wordt vol daan. In vele gevallen lenen het B- en C-meel zich hiervoor uitstekend. Blijkt het dan, dat men niet de hele hooi- en kuilvoorraad kan vervoederen, dan zal men een volgend jaar moeten trachten voer van betere kwaliteit te winnen. Dat wil dus zeggen, dat de hoeveelheid niet groter behoeft te worden, maar wel moet men er naar streven in diezelfde hoeveelheden meer voederwaarde te krij gen. Intussen is het niet erg, wanneer men wat ruwvoer overhoudt: oud hooi is oud geld. En men bedenke, dat goed voeren niet betekent meer voeren. Met minder voc’, mits de verhouding juist is, bereikt men dikwijls, betere resul taten. De priisfraech de Trgekaert, forboun oan it geskink fan de boekewike ’53, hat net sa’n great sukses west as dy fan foargeande jierren. It tal oplossingen wie gans lytser en der wiene mar fiif goede ynstjüringen. De forhalen binne skreaun troch: 1. Hein Faber; 2. Geart Jonkman en 3. Ria PostmaStolk. De prizen ne foar: 1. R. Zijda, de Tynje; 2, Eisinga, de Gordyk en 3. Gerben Boer, Ljouwert. Een chauffeur te Chicago liep voor 18 verkeersovertredingen in 4 jaar 1189 t ro~ toe „Men is nooit te oud om te leren”, zei de heer Ypma Dinsdagavond in Frede- hiem tot de talrijke dames, die gekomen waren om de kookdemonstratie van de Betuwe, Duryea en Duyvis fabrieken bg te wonen. En hij wenste, mede namens zgn collega H. Sehraa, als organiseren de winkeliers, dat de dames „welvoldaan, in figuurlijke en letterlijlke zin, aan het eind van de avond naar huis zouden gaan” Die wens is wel vervuld. Met grote interesse werd het heldere betoog van de demonstratrice gevolgd, met opmerk zame huisvrouwenogen haar kunstgrepen bekeken, en het resultaat werd geproefd, ’t was lekker, was het deskundige oor deel! Wat er klaargemaakt en geproefd werd en waarover gesproken werd? In de eerste plaats over de artikelen van de Betuwe, 'n Tiel, de vruchtentuin van Nederland, waar het heerlijke fruit zo behandeld wordt dat het zeer lang houd baar Is. De gebruikers krijgen het dan voorgezet in de vorm van vruchtensap pen en jams, 34 verschillende soorten. Doordat de Betuwe een zeer moderne fabriek is, kan zij haar vruchtensappen op een speciale manier bereiden waar door geen vitaminenverlies optreedt. Deze producten krjjgen de speciale naam Rjjno, zoals b.v. Rijno-tomatensap waarmee een heerlijke rijstschotel ge maakt werd. De nieuwe drank van der Flip, met 15 alcohol, die ook geproefd kon worden, was eerst bestemd voor export naar Noord-Amerika, maar wordt nu ook in Nederland verkocht. Van de Duyvis-fabrieken in Koog a.d. Zaan, gegroeid uit het oude windmolen- bedrjjf, werden de producten Slaolie, Salata, Citrolata met citroen, Mayovita en Livorno genoemd. Met Livorno, ge maakt van o.a. kippeneieren en niet te vergeten tuinkruiden, door de fabrikan ten uit de vergetelheid van de oude keu ken opgediept, werd de macaronisla toebereid, waar alle dames van smulden. Na de pauze werd aandacht besteed aan de producten van de Duryea-fabrle- ken in Amsterdam; de Rexena Custard, Duryea Dessert, naam voor 15 soorten puddingpoeder, en natuurlijk de Maïze na, waaraan de naam Duryea zo verbon den is doordat het deze firma in 1820 als eersten gelukte in Amerika de zui vere bloem uit de mals te scheiden, en het product te maken dat wij nu ken nen als Maizena. Voordien werd de mais door Indianen en kolonisten ruwweg tussen stenen fijngesneden. Rexena-vla met lange vingers en gemberjam, was het laatste gerecht dat genoten werd. Tot slot van de avond werd nog een taart van de Ned. grossiersvereniging verloot, terwijl een bijna-jarige een Duryea-pakket kreeg. De heer Kruif sprak, als vertegenwoordiger van de Betuwe-fabrleken, nog een kort slot woord. De In 1953 in Friesland gehouden An jerfondscollecte heeft in totaal opge bracht f 10.061,79 (vorig jaar f8.825,99). Voor een uitkering uit die collecte ko men in aanmerking die verenigingen en Instellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamhed van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het al gemeen te bevorderen en die met finan ciële moeilijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het Bestuur van het Provinciaal An jerfonds. Belanghebbende verenigingen enz. wordt er op gewezen, dat aanvra gen om een bijdrage,-met duidelijke ver melding o.m. van haar doelstelling en de financiële omstandigheden, waarop de aanvraag wordt gebaseerd, zomede of al dan niet aan de in 1953 gehouden col lecte is medegewerkt, vóór 15 Februari a.s. moeten worden ingediend bij ge noemd Bestuur, secretaris de heer A. Holkema, Referendaris ter Provinciale Griffie te Leeuwarden, telefoonnummer 3541 (K 5100), bjj wie eventueel nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. Aanvragen, welke imiddels reeds zijn in gediend, zullen zonder meer in behande ling worden genomen. Dit laatste geldt niet voor aanvragen, welke betrekking hebben op vorige collecten. Naar bericht wordt zal waar schijnlijk voor 1 Februari het cc liet tussen de minister, de ziekenfondsen en de huisartsen opgelost zijn. HEEG. Dinsdagavond speelden de h.h. de Haan, Berlikum en Fokkema, Menal- dum een simultaan damwedstrijd (Fries spel) in café H. J. Visser alhier elk tegen vijf en twintig borden. De wed- strjjd was uitgeschreven door het Friesch Dagblad, ter ere van het jubi leum van deze krant. Voorzitter S. Dijkstra opende met een zeer kort woord. Wat maar goed was ook, want om acht uur werden de eerste schijven verzet, en ruim half twee was het af gelopen. De Haan won van de 25 par tijen 18, 3 waren remise, terwjjl de h.h. D. Dijkstra, Oppenhuizen, D. Boontje en K. Knol, beiden van Hartwerd en H. Haanstra. Oudega (W.) van hem won nen. Fokkema won aan 17 borden, ver loor 8, nl. tegen de h.h. K. Attema, Heeg, U. Wjjnia, Oppenhuizen, J. Bootsma, A. de Boer, F. Wiersma en A. Nijdam, allen te Hartwerd en A. de Jong en J. v. d Schoot te Heeg. De 63-jarige P. H. Berkers, wo nende aan de Roomweg te Enschede, wiens nachtkleding door een electrisch kacheltje in brand geraakte, heeft ern stige brandwonden opgelopen ten ge volge waarvan hg is overleden. Tijdens een hevige storm is de 37- jarige machinist van het Groninger kustvaartuig Tinda, dat op weg was van Amble in het graafschap Northum berland (Engeland) naar Itzehoe aan de Elbe, overboord geslagen en verdron ken. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. IJLST. Voor een stampvolle zaal gaf de Gymnastiekvereniging „Stanfries” alhier, directeur dé heer A. Postma van Sneek, Woensdagavond haar jaarljjkse zaaluitvoering in „Ons Gebouw”. Na opening door de voorzitter, de heer J. Fijlstra, die zich in het bjjzonder met een woord van welkom richtte tot de aanwezige burgemeester en de ere-voor- zitter met hunne echtgenoten, en vaan- delgroet, werd het programma ingezet met een nummer vrije oefeningen door de adspirantmeisjes, groep II. Vervol gens wisselden dé nummers der ver schillende afdelingen van kleine meisjes en kleine jongens tot dames en heren elkander zonder enige pauze af. Zo wer den op vlotte wjjze een 20-tal nummers als Dansjes, Paard- en Bokspringen, Vrjje-, Brug- en Knotsoefeningen, met grote belangstelling door de aanwezi gen gevolgd en meerdere malen met applaus beloond, uitgevoerd. Een 50-tal prjjzen, door de winkeliers belangloos ter beschikking gesteld, werden verloot. Te ongeveer 11 uur was het programma afgewerkt en dankte de vcorzitter voor aller medewerking aan deze zo zeer ge slaagde avond. Mijnhardt Kiespijnpoeder». Doo» 50 ct. Mijnhardt Hoofdpijnpoeder». Doo» 50 ct. Wij waren onderweg naar New York, wij met zijn tiénen bemanning van een K.L.M.-Constellation en de tachtig pas sagiers, die we er heen moesten brengen. Een voordelige wind had ons geholpen om in iets minder dan zeven uren over de Atlantische Oceaan te komen. Wij zaten rond een tafeltje met grote kop pen Canadese koffie in de grote wacht zaal van het stationsgebouw van Gander op Newfoundland te wachten om verder te gaan en we waren in het allerbeste luchtvaarthumeur. Want het eigenlijke g£ote werk van de oversteek was achter de rug en de weerdienst voorspelde voor de laatste vgf uren vliegen, van Gander tot New York, blauwe lucht over het hele stuk. We waren het er aan het bemanning- tafeltje over eens, dat een mens in onze tyd moeiiyk een beter vak dan het onze kon hebben, dat gold voor de vliegers, voor de werktuigkundigen, voor de tele grafisten, voor de stewards, voor de stewardesses. Ieder had daar zo het zijne of het hare over te zeggen en we ver geleken de manieren, waarop ieder van ons in de luchtvaart terecht gekomen was. „Ik gewoon door een boekje van één- zestig”, zei de boordwerktuigkundige tenslotte, toen we uitgelachen waren over de kunstgrepen, waarmee de ste wardess haar kantoortje van vier bij vijf met één raam, had weten te verruilen voor uitzichten over vijf werelddelen en vier oceanen. Als ik hem daar zo zie zitten, heb ik aanvechting om opnieuw te lachen. Daar zit hij, onze eerste technische man aan boord van een vliegtuig, dat zeven mil- lioen heeft gekost; hij is zesendertig jaar, hij draagt vier gouden ringen om zijn arm, hg draagt de grootste tech nische verantwoordelijkheid, die een man in onze luchtvaaftpraktijk dragen kan en heeft een inkomen, waar maar heel weinigen in technische bedrijven aan toekomenen is dat allemaal uit een boekje van één-zestig gegroeid „Ja, ja, toch is dat zo”, zegt hij. HEEG. Maandag jl. hield de afd. plattelandsvrouwen en meisjesbond haar jaarvergadering in Silo. De presi dente mej. N. v. d. Eems opende en heette allen hartelijk welkom, in ’t bij zonder de spreekster mej. de Vries van Oudega, Uit het jaarverslag bleek dat de vereniging in ledental achteruitgaat. De leden werden daarom opgewekt om zoveel mogelijk propaganda te maken De spreekster hield een causerie over Amerika, welke zeer in de smaak viel. Zij raadde de aanwezigen aan als zij de gelegenheid zouden krijgen er ook eens een jaar heen te gaan. Verder werd de avond gevuld met spelletjes en een klei ne verloting. Het was een mooie gezel lige avond. „Toen ik een jongen was, woonde ik in een dorp in Gelderland, daar zou ik bij mijn vader in onze kleine fietsenzaak komen. Dat wou ik eigenlijk niet, maar ik wist ook eigenlijk niet, wat ik dan wel wou. Toen liep ik op een middag door Deventer langs een boekwinkeltje, ik weet het nog goed, het was een Maandagmiddag, om drie uur. Daar la gen populair-technische boekjes in de étalage en één ging er over vliegen en vliegtuigmotoren. Ik ben binnengestapt, ik heb ’t zo’n beetje staan doorbladeren, ik heb het gekocht, ik ben op een bankje bij ’t station gaan zitten lezenen om kwart over vier wist ik ineens wat ik wouDa’s bijna twintig jaar ge leden, maar ik vóel ’t nog. Als ik dat boekje niet was gaan lezen, stond ik. denk ik, vanochtend achterbandjes te plakken op de Veluweja, ja en hij kijkt door het raam naar buiten, waar de twaalfduizend paarden van onze Constellation die hij commandeert, klaar voor de nieuwe sprong staan. „Dat boekjezegt hij nog naden kendNu ja, tóen de M.T.S., en toen al die andere boeken, en de K.L.M.- opleiding ennu ja, maar dat éérste populaire boekje heeft ’t ’m gedaan. Ik heb het zuinig bewaard.” Een uur later zijn we alweer een kilo meter of drie hoog boven de wildernis van Newfoundland met de torenhuizen van New York in ’t verre verschiet, ach ter de blauwe horizon. Achter me zit die Gelderse fietsenmakersjongen van lang geleden zorgvuldig met een blik over dertig, veertig instrumenten zijn grote, verantwoordelijke taak in onze Neder landse luchtvaart te vervullen. Een Constellationstuurhut is nu eenmaal niet de aangewezen plaats om gedichten in te maken. Jammer, want ik voel me be slist in de stemming om er een ode in te dichten op die vele kleinere of grotere technische boekjes in onze Nederlandse boekwinkels die daar bescheiden gereed liggen om, op welk gebied dan ook, de eerste stoot aan goed leven en groot werk te gaan geven. Op de Graafseweg te Nijmegen ts een bestelwagen op een stilstaande vrachtauto gereden, zeven inzittenden van de bestelwagen, arbeiders uit Wy- chen, werden min of meer ernstig ge wond. Vrijdag 22 Januari. Waterschap „De Gouden Bodem”. Jaarvergadering van Ingelanden, voorm. 10 uur in café M. Kuipers te Woudsend. Maandag 25 Januari. „Kunst aan Allen”, Sneek. 2e Kamermuziek-avond. Hamann-Strijkkwartet, Hamburg. In zaal Hanenburg. Maandag 25 Januari. Natuurkundig Ge nootschap, Sneek. le Lezing ’s avonds 8 uur zaal Rest. Piso. Spr. Prof. Dr S. E. de Jongh, Leiden. Moandei 25 Jannewaris. Snitser Frysk Forbftn. De hear J. Piebenga sprekt oer: „De Südwesthoeke, efterlên fan Snits”. Jouns 8 üre by Hanenburg. Donderdag 28 Januari. Kunst aan Allen te Sneek. De Ned. Comedie met „De Vuurproef”. Toneelspel in 4 be drijven door Arthur Miller. Een negenjarig zoontje van de fami lie K. te Hoek van Holland wilde een schuur in de tuin der familie binnen gaan maar vond de deur gesloten. Hij schoof een raam op en wilde naar bin nen klimmen doch het raam viel terug en net op de nekwervel van de knaap, die ter plaatse overleed. Maandag begint de con ferentie te Berlijn. HéAst was het al mislukt Vóór het mislukken kón: Het was al „ja en neen” Vóór ’t „ja en neen” begon Héést ging men uit elkaar Reeds vóór er werd ontmóet, HéAst ging het ginder fout Vóór een Vier-kantig: Góed HéAst lag de zaak in puin Vóór men nog brokken zag, Héast lag men óverhoop Met waar de hóóp in lag. Hédst een déraillement Vóór ’t spoortje rijden ging En heel ons wereldje Uit de coupé-raam hing Een góéd begin was ’t niet, De inzet was niet best Enfin, we zgn benieuwd: Ja? Neen? Wat brengt de rèst?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6