De conferentie van Berlijn r I - ÉR1 Geslaagde feestavond van Studiesport Cultuurspreiding door het Frysk Orkest Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST maar hoe?” „Het dorp viert feest.... •4 Spreeuwen bij duizenden Westelijken zijn het eens wil' Br 109e Jaargang No. 7 Dinsdag 26 Januari 1954 Lanbou Jongerein Mienskip Ds. P. B. SUURMOND I Frans Mijnssen overleden Geslaagd Niet de Kerkgracht maar het Bolwerk Middenstanders demon streerden in Den Haag Aantal inwoners van Fries land nam toe met 1284 Nederlandse geleerden in Amerika onderscheiden Donderdagavond was het in Heeg 28 meter voor de wijdste rok Beloning voor het vinden van een pyromaan Snoekbaars- en baarsreser vaat in IJselmeer Verkeersongelukken in Amsterdam -"S Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Correspondentie Poging tot vergiftiging van echtgenote Mi Geslaagde Contactavond van S. en O. Moedige jongen beloond Zeepost Wat de raad te behandelen krijgt Overplaatsing A A 7* - 'h' i Redacteur: L KIEZEBR1NK zich tot nu toe niet in de kaart laten kijken. s sloten werd met een dansje. zeepc postkantoren. Oude Snekers zullen al wel hebben ontdekt, dat het onderschrift onder het kiekje van Oud Smeek in ons vorig num mer foutief was. Het gold hier een foto van het toenmalige Bolwerk tegenover de Prinsengracht, met de Zuiderk«--k. Vrijdagmiddag is het portret van Evert Cornells geschilderd door de Larense schilder W. van Nieuwenhoven aan het Concertgebouw in Amsterdam overgedragen. Rechts mevr, de weduwe Cornells, Mr J. W. de Jong Schouwenburg lid Cooncertgebouwbestuur, H. Stips, de initiatieffnemer. Redactie-adres t KLE1NZAND 7 - Telef 2872 Tijdeljjke huisvesting B.L.O.-school. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De heer Zijlstra van de N. S. alhier, vestigde dezer dagen onze aandacht op de duizenden spreeuwen, die tegen de avond in het rietgewas langs het emplacement van de N. S. beschutting tegen de nachtelijke koude zoeken. Ongetwijfeld hebben velen de' „spreeuwenwolken” al eens over hun huizen zien en horen vliegen. Onze fotograaf heeft getracht er een plaatje van te maken, al geeft het toch nog niet een volledige indruk van het imposante beeld dat zo’n vogelmassa biedt. nister Molotov is 63 en viert op 9 Maart zgn verjaardag. De Britse minister Eden is 56, zijn Franse collega Bi- dault 54. Horden journalisten zijn uit alle delen van de wereld in Berlijn neergestreken om verslag uit te brengen van de con ferentie. Door de Westelijke en Ooste lijke autoriteiten zijn in totaal 1200 perskaarten verstrekt De persvertegen woordigers kwamen per trein, auto en vliegtuig. Te Baarn, waar hij sinds enige jaren woonde, is de schrijver Frans Mijnssen, 81 jaar oud, overleden. Behalve als to neelschrijver en toneelcriticus genoot hij in het maatschappelijk verband bekend heid als oprichter en directeur van Am sterdamse maatschappijen op het ge bied der verzekering. Tot voor korte tijd, toen hij zich in Baarn terugtrok, mede ten gevolge van een periode van ziekte in 1950, heeft Frans Mijnssen nog grote belangstelling getoond voor het letterkundige leven van Nederland. Aan de Gem. Universiteit te Amster dam promoveerde tot doctor in de ge neeskunde op het proefschrift „Stuit- ligging”, mevr. A. J. SikkelBuffinga, geboren in Wymbritseradeel. B. en W. stellen voor de woningen Ged. Neltjeshaven 4, Géeuwkade 43, le Oosterkade 37 en 38, 2e Zomerrakbuurt 15 en 31, Boschstraat 4, Badhuisgracht 2, Hoogend 1, le Steenkllpstraat 78 en Wijnkanstraat 5 onbewoonbaar te ver klaren. geraamd op 2500. Aankoop perceeltje grond. B. en W. stellen voor van de heer T. Postma, Lemmerweg 19, een gedeelte van de tot zijn perceel behorende grond ter oppervlakte van pl.m. 10 m2 voor 80 aan te kopen. De op dit strookje voorkomende muur van 1.50 m. hoog, belemmert nl. het uitzicht voor het ver keer van de IJlsterkade naar de Lem merweg en zal als de koop tot stand is gekomen, tot 50 cm worden verlaagd. Op 1 Januari van het vorige jaar be stond de bevolking van Friesland uit 234.758 mannen en 233.884 vrouwen, to taal 468.642 inwoners. Dit aantal ver meerderde in 1953 met 1284, zodat het aantal inwoners aan het einde van het jaar 469.926 bedroeg, namelijk 235.523 mannen en 234.403 vrouwen. - Koningsveld opende de bijeenkomst, ter wijl ourgemeester Tjaberings die met de leden van B. en W. en de raadsleden aanwezig was, het slotwoord sprak. Daarin bracht de burgemeester eerst dank aan het Geref. Kerkbestuur voor het afstaan van het gebouw voor dit concert, waarna hij het Frysk Orkest en in ’t bijzonder mej. Jellie Postma dank bracht voor het gebodene, de laatste ontving ook een bloemstuk, terwijl de dirigent een Edammer kaas kreeg. De burgemeester, die zozeer het belang van de instandhouding van een goed orkest in Friesland inziet, sprak tenslotte nog een woord namens de raad, ja de gehele gemeente, over deze betekenis, waarom het Frysk orkest dan ook mede door de gemeente Wymbritseradeel financieel gesteund wordt. Het programma bevatte de volgende nummers: ouverture in D dur van J. S. Bach, twee aria’s van Handel, gezongen door Jellie Postma, een suite van Lock door het koperkwintet, allegro nit di vertimento van Mozart, drie liederen van Folkertsma, gezongen door Jellie Postma en tenslotte de elegische melo dieën van Grieg. i. n De wijdste rokken ter wereld dragen de vrouwen van de Carapan-indianen in de Mexicaanse Staat Michiocan. Zulk een rok, die uit zuiver wol bestaat, is 28 meter in de breedte. Er worden twee onderrokken onder gedragen van onge bleekt katoen, die eveneens 28 meter wijd zijn. De grote hoeveelheid plooien wordt van achteren bijeengebonden, zo dat het kleine kind, dat dikwijls door de moeder op de rug wordt gedragen, een (zachte en geriefelijke zitplaats heeft. De burgemeester van de Westbra- bantse gemeente Oud- en Nieuw-Gastel heeft besloten een beloning van 250 uit te keren aan diegene, die aanwijzin gen of inlichtingen kan geven, die lei den tot de aanhouding van een pyro maan, die sinds het einde van October onrust zaait onder de landbouwende be volking van het vredige dorp. Er zijn reeds zeven branden, voornamelijk in hooimijten, voorgekomen. In het IJselmeer zal een teeltplaats voor snoekbaars en baars worden axge- bakend. Deze afbakening komt te lopen van Staveren over de Munnik naar de Oude Zeug. Deze lyn zal met gasboeien kenbaar worden gemaakt. Ten Noorden van de afbakening mag niet meer met de kuil woraen gevist. Uitgezonderd zijn twee geulen bij de afsluitdijk. De staandwantvissery is in deze zóne wel toegestaan. Het vorig jaar zijn te Amsterdam 14.544 verkeersongelukken gebeurd, het geen tegen 1952 een stijging betekent van 1734 ongelukken of 13.5 procent. Het gemeentelijk bureau van statistiek heeft uitgerekend, dat het aantal onge lukken sinds 1947 is verdubbeld. In 1953 werden 78 mensen bij deze onge lukken gedood en 1064 ernstig gewond. Het hoogste aantal doden viel in de leeftijdsgroep 7080 jaar, namelijk zestien en daarop volgt de groep van 6070 jaar met dertien doden. boratory, Upton, New York, hebben de prijs van 2500 dollar voor 1953 van de Research Corporation, een vooraan staande organisatie van Amerikaanse geleerden, ontvangen. De prijs, die hun aan een diner werd overhandigd, is hun toegekend voor werk, dat zij 28 jaar geleden hebben verricht. Uhlenbeck, die geboren is te Batavia en Goudsmit, die is geboren in Den Haag, zijn in 1925, na te Leiden te zijn afgestudeerd, gaan samenwerxen en hebben tezamen de theorie opgesteld, dat electronen in hun banen ronddraaien om de kern van een atoom. Dit wordt in de toekennings- oorkonde ,de hoeksteen van de huidige atoomtheorie” genoemd. SNEEKER NIEUWSBLAD Abonnê te IJlst. Wy zijn gaarne be reid u te onzen kantore inlichtingen over de door u bedoelde kwestie te ver-mob: schaffen. Directie Sneeker Nieuwsblad. gen. In de zaak tégen de 45-jarige koster W. v. d. W. te Bolsward is door de Leeuwarder rechtbank een nader onder zoek gelast, zodat deze zaak 27 Janu ari a.s. opnieuw voorkomt. De officier van Justitie had wegens poging tot vergiftiging van verdachtes echtgenote twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek geëist Advertentieprijs 15 ct par m.m. Bij contract (hendelsadv.) leger. Abonnementsprijs f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 par half jaar. Giro 50748 tan name van Firma I E. J. Drijfhout, Snaak. In een door de 'e Gravenhaagse Mid- denstandsvereniging georganiseerde de monstratieve vergadering van midden standers, is een door de voorzitter, de heer K. J. Nieukerke, voorgestelde re solutie aangenomen. Daarin wordt de ernstige teleurstelling uitgesproken over het ontbreken van een bevredigen de tegemoetkoming in de door de huur- en loon verhoging sedert 1 Januari aan zienlijk gestegen lasten van midden- en kleinbedrijf. In het bijzonder wordt de tot stand gekomen vermindering van belastingdruk ontoereikend genoemd, zowel uit een oogpunt t n compensatie dezer hogere bedrijfslasten als van be vordering der bedrijvigheid. Voorts wordt ontstemming tot uitdrukking ge bracht over het uitblijven van de reeds twee jaar geleden door de regering in uitzicht gestelde beëindiging van omzet belasting by de detailhandel. De verga dering spreekt als haar oordeel uit, dat de in het desbetreffende wetsontwerp vervatte tegemoetkoming aan de wen sen van midden- en kleinbedrijf zich redeiykerwijze eveneens behoort uit te strekken tot ambachts- en dienstverle- ningsbedrijven. Aangedrongen wordt op volledige vervulling van de wensen, tot uitdrukking gebracht in het fiscaal urgentieprogram van de drie Neder landse middenstandsbonden. Voorts wordt met klem het standpunt van de Commissie van Overleg van de Midden- standsvakcentralen ondersteund, dat op korte termijn een wettelijke regeling van het cadeau- en kortingstelsel tot stand behoort te komen. De resolutie zal ter kennis worden gebracht van de Regering en de beide Kamers der Sta ten Generaal. 1 s Dank zy de uitstekend geslaagde sub- sidie-actie kon het Frysk Orkest haar bezoeken aan de provincie verder uit breiden en het is al overduidelijk geble ken, dat ‘t in een behoefte voorziet. Dat de soms overweldigende belangstelling niet alleen stimulerend is voor de subsi diërende lichamen, maar ook voor het orkest zelf, is buiten alle twijfel. Im mers als de musici een volle zaal aan treffen, dan weten ze waarvoor ze spe len, dan weten ze waarvoor ze al hun tijd opofferen, want gerust er mag nog steeds van opofferen worden gesproken. Overladen programma’s en te lage sa larissen. Maar dit alles wordt niet ge teld, want de cultuurspreiding is niet alleen de taak van het orkest, maar ook de vreugde. En de beloning voor dit ge stage werken zal zeker komen. Zelfs Den Haag zal hiervoor oog moeten heb ben. Donderdagavond trad het orkest, met als zangeres mej. Jellie Postma in de Geref. Kerk te Heeg op. Het bezoek had nog wel groter kunnen zgn maar men heeft van een mooi programma kunnen genieten en het publiek was dan ook zeer dankbaar voor het gebodene zowel wat muziek als zang betrof. Ds. H. van Door het bestuur van de Pluimvee- en Konijnenfokvereniging Sneek en Om streken werd Donderdag in de grote zaal van Hotel Hanenburg een contact avond met feesteiyk karakter georgani seerd. Na een kort openingswoord van de voorzitter de heer H. Doevendans, die allen welkom heette en o.a. mededeelde dat wegens de nog heersende vogel- en konijnenpest de ver. niet eerder dan in 't najaar een tentoonstelling mag or ganiseren. Dat het verenigingsleven hier schade van ondervindt, behoeft geen nader betoog, want door het houden van de jaarlijkse tentoonstelling ontstaat er een onderlinge vriendschapsband die het moreel van de vereniging ten goede komt. En om nu toch daarin te voor zien doet het bestuur zijn uiterste best de leden iets anders aan te bieden. Voor deze avond had men zich de medewer king verzekerd van de directie van Wouda’s Meelfabriek N.V. alhier die zo welwillend was geweest een film be schikbaar te stellen betreffende pluim- veebedryven te Lochem en Teuge. Spr. hoopte dat men een leerzame avond zou mogen meemaken. En dat men zyn ken nis heeft verrijkt en er in ieder geval van heeft genoten bleek uit het gulle applaus dat uit de flink bezette zaal na de vertoning opklonk. Ook werd nog een sport- en tekenfilm vertoond. Voorts verleende medewerking de heer Ap- pie Schaafsma van Leeuwarden die de aanwezigen bijzonder vermaakte met zijn sappige conference en accordeon- muziek. Het was middernacht voor dat men 't wist De voorzitter bracht dank aan allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van deze avond, die be- Vorig jaar heeft de thans 14-jarige Henk Schippers uit Delft een vierjarig jongetje van de verdrinkingsdood ge red. De jongen, die binnenkort met zyn ouders naar Canada zal emigreren, heeft van het Carnegie-heldenfonds een mooi polshorloge met inscriptie gekre- BERLIJN, 24 Jan. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de Ame rikaanse autoriteiten buitengewoon tevreden zyn over het feit, dat in drie be sprekingen tussen de Amerikaanse, de Britse en de Franse ministers van Bui tenlandse Zaken een eenheidsfront is tot stand gebracht. Naar verluidt heeft Met de volgende schepen kan worden verzonden. De data, waarop c correspondentie uiterlijk ter post mWt zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de r-- ..12^. Indonesië: m.s. Willem Ruvs Ned. Z. Ned Antillen: s.s. Breda Suriname: m.s. Nestor Canadi- m s. Westerdam Z.-Amerika: m.s. Tara Uruguay: s.s. Alcantara Inlichtingen betreffende C dingsdata van postpakketten minister Duller het volste vertrouwen, dat de Westelijke Geallieerden opge wassen zullen blijken tegen elke verrassing, waarmee minister Molotov ter con ferentie mocht aankomen. Vertrouwen klinkt door in de particuliere gesprekken van de Amerikaanse delegatie. Men is vrijwel overtuigd, dat Rusland zich ten aanzien van de hereniging van Duitsland in een moeiiyk parket bevindt. Intus sen zal men moeten alwachten, hoe Molótov de situatie zal behandelen, hy heeft Bezoldigingsregeling gemeente secretarissen en ontvangers. B. en W. stellen voor Ged. Staten te berichten dat de raad dezer gemeente geen bezwaar heeft tegen het voorne men van bedoeld college de bezoldi- gingsregeling van gemeente-secretaris- sen en ontvangers in deze provincie te wijzigen overeenkomstig de herziening van de bezoldiging van het burgerlijk rijkspersoneel. Onbewoonbaarverklaring woningen. In verband met het besluit tot ver bouwing van de openbare school voor zwakzinnige kinderen aan de Oude Koemarkt, stellen B. en W. voor van de Stichting St. Maarten voor 90 per maand te huren het pand Singel 78, om deze school daarin tydelyk te huisr vesten. De aan te brengen veranderin gen zijn uiteraard voor rekening van de gemeente en de kosten daarvan worden paam van het schip vermeld: -J (8 Febr-) Nw Guinea: m.s. Banka (4 Febr.) (26 Jan.) (6 Febr.) (28 Jan.) (27 Jan.) (1 Febr.) de verzen- a geven d« De drie Westeiyke ministers van Bui tenlandse Zaken en de Sovjetdelegatie zyn overeen gekomen, de Eerlijnse con ferentie Maandag om 14.00 GMT (15.00 uur Ned. tijd), te beginnen, aldus is officieel medegedeeld. Voordien zullen de Amerikaanse mi nister Dulles en de Russische minister Molotov byeenkomen ter bespreking van problemen betreffende de organi satie der conferentie, met inbegrip van de vraag, hoe het voorzitterschap zal rouleren. De drie Westelijke Geallieerden zijn overeengekomen Rusland mede te de len. dat zy gezamenlijk Duitsland zul len verplichten, af te zien van elk ge bruik van agressief geweld, nadat het land is herenigd, aldus wordt uit diplo matieke kringen vernomen. Het aanbod van de Westelijke Gealli eerden zou neerkomen op een veilig heidsgarantie voor de Russen, die zou echter slechts worde: gegeven op voor waarde, dat Rusland op zyn beurt helpt by het tot stand brengen van een aan vaardbaar vredesverdrag met Duitsland. Het Westelijke voorstel ziet af van het denkbeeld van een officieel non- agressie-pact met Rusland. Zegslieden verklaren, dat de gealli eerden zich tegen het denkbeeld van een non-agressie-pact hebben uitgesproken, omdat sommige grenzen nog moeten worden vastgesteld, waarbij Duitsland en Rusland betrokken zijn. De West- Duitse republiek erkent niet de Oder- Neisse grens met Polen. De Ver. Staten hebben nimmer de opneming van de Baltlsche staten Estland, Letland en Litauen in de Sovjct-Unie erkend. De kans bestaat, dat twee van de vier ministers, die aan de conferenti e te Berlijn deelnemen, in die stad hun ver jaardag zullen vieren. De Amerikaanse minister Dullee, die 65 jaar is en daar mee ae oudste deelnemer, is op 25 Februari a.s. jarig. De Russische mi- Twee Nederlandse natuurkundigen, dr George Uhlenbeck, hoogleraar in de natuurwetenschappen aan de Universi teit van Michigan, en dr Samuel Goud smit, deader van de natuurkundige af deling van ’e Brookhaven National La- OPPENHUIZEN. Onze vroegere dorpsgenoot de Adjudant der Rijks politie, Groepscommandant te Munten dam M. Spans, wordt in gelijke functie overgeplaatst naar de Groep Ooststel- lingwerf, met standplaats Oosterwolde. nus en Kan voor hun aandeel in het succes van de avond en natuurlek in het bijzonder de heren J. J. Blessinga en P. F. Kropholler; zyn lof voor hun regie van het toneelstuk was welver diend. Voor hen allen en voor speelsters en spelers had voorzitter Abma geschen ken, hyzelf werd door de heer Blessinga geprezen voor het feit dat hij de niet gemakkelijke taak van voorzitter toch, had weten te combineren met de zware hoofdrol in het stuk. Die voorzitter trouwens is van alle markten thuis, want hij had zich ook op ender ter rein verdienstelijk gemaakt, met Rie- teke Zandstra had hij een groot aantal advertenties voor dit nummer van Argus het schoolblad van R.H.B.S. en M.M.S. waarin het programma was opgeno men weten te verkrijgen. Vermelden we nog dat de Amalfi’s voor muziek tussen de bedryven en bij het bal onder leiding van de heer Vergonet zorgden, The Spiritmakers in de grote pauze in de foyer speelden, dat H.B.Z. de toneelaankleding keurig verzorgde en kapper D. Hamersma het kapwerk. kramphouding kan men Zondags laten varen. Dan ondergaat men de innerlijke rust, die voor de ware Zondagsviering nodig is. Zondagsrust betekent echter niet: niets doen. Ook op Zondag moet men actief zyn, maar de activiteit is an ders gericht. Deze twee factoren, rust en activiteit, zijn bepalend voor ieder feest. Juist om dat de mensen niet rustig zijn, ontbreekt het aan activiteit. Dit lijkt paradoxaal, maar dit is het niet. Omdat er geen in nerlijke rust is, ontbreekt het aan de nodige voorbereiding voor het feest. Dan laat men maar gauw voor veel geld een gezelschap komen en het dorp kijkt en luistert passief. Zij, die een feest organiseren, moeten leiding kunnen geven aan de activiteit. Zo kan b.v. de drang naar beweging af gereageerd worden in volksdansen. Zo voorkomt men ontaarding in gehos. Als men een beroep doet op de activi teit van de dorpelingen, zullen er weer volksdichters, voordragers en dorps- toneelschryvers opstaan. Er zal weer een dorpsjeugd opgroeien, die van jongs- af een deel uitmaakt van de dorpsge meenschap en de dorpssfeer mede helpt bepalen. „Wij moeten”, zo besloot spr. zijn belangrijk betoog, „het feest weer serieus nemen en de moeite van de voorbereiding waard”. Na de pauze werden door de spr. nog verschillende vragen beantwoord. De schoolclub „Studiesport” van de R.H.B.S. en M.M.S. had Donderdag haar, goed bezochte, jaarlijkse feestavond in Amicitia. Nadat voorzitter Hans Abma een openingswoord had gesproken en allen hartelijk welkom had geheten werd gezamenlijk het H.B.S.-lied gezon gen. Met enige nummers koorzang begeleid door een orkestje onder lei ding van de heer Gezinus Schrik en een serie „aangeklede” liedjes onder leiding van de heer Greydanus, werd het feest geopend. Een uitstekende inzet van een gevarieerd programma, welke dan ook gulle waardering bij het publiek vond, evenals het dansje van een achttal meis jes onder leiding van de heer J. Kan, die daarna de jongens van 2A op de planken bracht voor een in vlot tempo uitgevoerd nummertje gymnastiek waar in de note gaie ook al weer niet ont brak, als immer dankbaar door het pu bliek ontvangen. Als toneelstuk voor deze avond was gekozen de klucht „O, bella donna Lucia”, onder welke nieuwe titel de inleiding in het programma onthulde het trouwens al zich een oude bekende verborg, nl. „de Tante van Charley”. Die tante kunnen we ook by na tot onze familie rekenen; hoe vaak hebben we haar niet reeds hier en elders ontmoet bij beroeps-, amateur- en schooltoneel We herinneren ons ook dat jaren geleden Amsterdamse studenten er eens een opvoering van hebben ge geven waarover toen in bepaalde bladen nogal wat te doen is geweest, omdat „tante” toen nog al wat lingerie had vertoond, waartoe deze travestirol alle gelegenheid biedt, als de regie aan een dergelyke pikante noot hecht. Daarvan was hier natuurlyk geen sprake en deze zeer onschuldige klucht heeft die noot ook niet nodig, want het is een zonder meer onderhoudend geval dat blijkt ook wel uit een ruim zestigjarige loop baan en het feit dat het nu weer op Broadway gaat. De „tante van Charley” heeft ook deze keer weer het publiek en de spelers en speelsters die met veel verve optraden, aangenaam bezig gehou den, al deed dan van de actrices en acteurs de een het natuurlijk beter dan de ander. Boven allen stond dat twee slachtige wezen, de „tante”, die was heel goed. AI met al dus een geslaagde opvoering. Na het «derde bedrijf waren er de gebruikelijke bedankjes. De voor zitter huldigde de h.h. Schrik, Greyda- KKKi - - i m De inleiding, die Ds. Suurmond, thans te Makkum, j.L Donderdag by Hanen burg voor de Lanbou Jongerein Mien skip hield over bovengenoemd onder werp, kon teruggebracht worden tot drie vraagpunten, waarop door spr. een dui- delyk antwoord werd gegeven. Ds. Suurmond bespaalde zich eerst tot de vraag: Hoe viert het dorp tegenwoor dig feest? De Koninginnedag leek spr. nog altijd dè feestdag van het dorp te zijn. De traditiegetrouw wordt deze feestdag nog altyd eind Augustus begin September gehouden. Over het al gemeen blijft de feestviering beperkt tot optocht, volksspelen, poppenkast enz., waarby de dorpsmuzlekvereniging haar gewaardeerde medewerking pleegt te verlenen. Voor de volwassenen is er dan 's avonds een toneelstuk of een re vue in de feesttent, terwyl er na afloop vaak nog gehost moet worden. Vervolgens behandelde Ds. Suurmond de vraag: Wordt er op de dorpen tegen woordig goed feest gevierd? Spr. had in de eerste plaats kritiek op het hossen. Dit moet waarschynlijk worden gezien als een uiting van de activiteitsdrang, die niet voldoei.de wordt afgereageerd. Dit bracht spr. meteen tot zijn tweede bezwaar. De dorpsbewoners zijn niet ac tief by de feestviering betrokken. Deze beperkt zich vaak tot een kijken naar een duur programma. Sommige dorpen proberen iets nieuws te brengen door een feestviering van elders over te ne men. Zo werd kortgeleden op een Fries dorp een carnaval georganiseerd. Der- gelyke pogingen zijn gedoemd'te misluk ken, omdat een feest een eigen karak ter moet dragen. Tenslotte wilde spr. een antwoord trachter te geven op de vraag: Hoe moet de dorpsfeestviering zyn? Het beantwoorden van deze vraag is niet ge makkelijk, omdat er geen regels zyn te geven. Regels geven sluit „moeten” in en moeten en feestvieren passen niet bij elkaar. Als dominé zag spr. in de Zondag het prototype van een feest. De beslomme ringen van het dageiyks leven brengen de mensen in een kramphouding. Deze

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1