EKt Vetleren en zyn BUITENLANDS OVERZICHT wie’ BOER BEDRIJF Natuurkundig Genootschap f x Zware of I) lichte dagen? KRUIS'* Kou,Griep? DAMPO Brümmer’s Hoestdrank VRIJDAG 29 JANUARI 1954 „SNEEKER NIEUWSBLAD" TWEEDE BLAD De Conferentie van Berlijn Geslaagd Gevonden voorwerpen tot Heeft ons melkvee behoefte aan vet C. H. Kiesver. Gauw I 1 u RHEUM ATI EK... Drie kinderen bij brand omgekomen Bioscooprrieuws 7 Ingez. Mededeling. A dvertentie Adzertentle I.M. Advertentie LM. •w Sneek. R.L.V.D. Advertentie I.M. LONDEN. Er wordt than? reke ning mee gehouden dat de oorlog Uitvoerig beschreef spreker vervol gens de onderzoekingen welke ten slotte geleid hebben tot de bereiding van het □w tergende wlnterkwaal legt het af tegen de weldadige warmte van de pijnstillende Thermogene. de M. Maandagochtend om vijf uur is aan boord van de Nederlandse rijnaak Ura nus, die gelegen is in het bassin 21 van de Antwerpse haven, brand uitgebroken. Het vuur moet zijn ontstaan in de slaapkamer van het schip, want deze stond in een ogenblik in lichter laaie. Schipper Olik en zijn vrouw werden ge red, doch hun drie kinderen kwamen bij deze brand om het leven. Twee van hen wist men nog uit de vuurzee te redden doch zij overleden korte tijd later in het ziekenhuis. Het derde kind was een baby. De Antwerpse brandweer heeft de brand kunnen beperken tot de kajuit van de aak. Advertentie Openbaar jaar feest D.V. op 3 Februari 7 uur in Axnicitia van de Chr. ïongel. Ver. Timotheus, afd. Ned. Jongel. Ver bond met hare jongeliedenver. Obad- ja. Voorrede: ds. J. H. Beekman. De muziekver. Concordia zal de bijeen komst opluisteren. Toegangskaarten 40 cent bij de heer L. Metz, Grootzand en mej. wed. H. Boelens, Oude Koemarkt. Geslaagd voor het diploma M. E onze plaatsgenoot de heer IJ. J. Vries, opgeleid door de heer L. Vierstra alhier. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 30 Januari 1904, 50 jaar geleden dus: de Minke Sjoerds Eisenga; Antje d. v. Jan Minks en Tjamkje tussen Rusland en Japan elk ogen blik kan uitbreken. In Japan worden reeds de eerste oorlogsleningen ge plaatst. zou moeten gebruiken, begint men er te laat mee, dan is men niet gereed als de bui losbarst, die, zoals men algemeen aanneemt, zeer plotseling zal komen, en welke men alleen zal kunnen ontlopen als de agressor weet dat er onmiddellijk de verschrikkelijkste vergeldingsmaat regelen tegen hem zullen worden ge nomen Zowel in Amerika als Engeland is men daarom bezig uit te kienen hoe men deze productie precies zal aanpak ken. Waarschijnlijk zit men in Rusland ook zo te kienen. Het is duidelijk dat op deze wjjze de bewapening op zichzelf een bron van oorlogsgevaar oplevert. Draalt eenmaal de productie der nieuwe wapenen op volle toeren en meent de éne partij de veronderstelde tegenstan der in bewapening voor te zijn, dan zal de drang ontstaan deze wapenen ook te gebruiken en ze niet te laten veroude ren. Wat bijzonderheden der nieuwe Westelijke bewapening betreft, zij nog vermeld, dat Amerika aanstuurt op een luchtmacht van 40000 vliegtuigen, waarvan een groot deel in het eigen land zal worden gehouden, een ander deel over luchtbases over de gehele wereld verdeeld. Zoals bekend beschik ken de Amerikanen thans reeds over bases in by na alle delen van de wereld, het midden Oosten vormde echter een lacune. Washington is er thans blijk baar in geslaagd Pakistan als bondge noot te winnen de regering van In dia heeft ook in de laatste dagen daar tegen nog eens heftig geprotesteerd en naar het schijnt worden thans de- fensierelaties gesloten tussen Turkije, al een reeds oudere partner van Ameri ka, en Pakistan. Niet alleen in India heeft trouwens de houding van Pakistan tot protesten aanleiding gegeven, ook in de landen der Arabische liga, toch één van geloof met Pakistan, was dat net geval. Onder leiding van Egypte wenst de liga zeker neutraal te blijven tot er met Engeland overeenstemming is verkregen over de Suez-zöne. Maar een van de geschilpunten is nog dat Engeland deze zóne ook weer wil bezet ten, als Turkije wordt aangevallen en Egypte wil daarvan niet weten. De ver houding van het Westen tot de Arabi sche landen blijft moeilijk, ook omdat de laatste nog altijd tegen Israël kuipen. Wat de Europese Defensie Gemeen schap op zich zelf betreft, haar lot blijft onzeker. Al heeft Nederland, als eerste der zes betrokken landen het ontwerp nu geratificeerd, wat Frankrijk zal doen blijft nog twijfelachtig, hoewel wordt verwacht dat ook dat land het tenslotte zal aanvaarden, zij het met voorbehoud. Gaandeweg verschuift I len gevoerd worden, zal men er wel licht goed aan doen, hierop te letten. Bestaat het rantsoen grotendeels uit hooi, gedroogd gras en kuil dan ligt het geval anders. Een dergelijk rantsoen bevat natuurlijk veel minder vet dan een normaal producerende koe met de melk afscheidt, maar men zou kunnen menen, dat er toch voldoende vetachti ge stoffen in zitten voor de maximale melkvetvorming. Hieraan nu twijfelde de Nederlandse deskundige Frens, di recteur van het Rijkslandbouwproef- station te Hoorn. Zoals bekend zijn voor de vorming van vet diverse vetzuren nodig. Deze vetzuren worden in de spijsverterings organen uit geheel andere stoffen ge vormd of afgescheiden van de met het voeder verstrekte vetten. Een vrij be langrijk deel der vetzuren zal dus moe ten worden opgebouwd bij de spijsver tering en deze opbouw wordt zeer waar schijnlijk versneld en vergemakkelijkt door de aanwezigheid van vetten zoals die b.v. voorkomen in cocos en palm- pitten. Om dus zeker te zijn, dat ook bij hooi- en kuilrantsoenen de juiste vet zuren niet in het minimum geraken, is het ook bij deze rantsoenen gewenst enig vet te verstrekken. Voor de nor male Nederlandse omstandigheden acht de heer Frens een vetgehalte van 1’6 in het mengvoeder voldoende. Wanneer het krachtvoer dus enig cocos- of palmpitmeel bevat, wordt doorgaans aan deze eis naar behoren voldaan. Ylst; Hesse! z. v. Johannes de Bruin en Aafke Wiersma; Aafke d. v. Voor het Natuurkundig Genootschap sprak Maandagavond in een zaal van café-restaurant Plso, in de plaats van de aangekondigde spreker prof, dr S. E. de Jongh, uit Leiden, die in verband met het voorkomen van alastrim in Den Haag in quarantaine was, de conserva tor van het Leidse Pharmacologisch la boratorium d r F. J. A. P a e s i. Deze had een onderwerp, verwant aan dat door prof, dr de Jongh was gekozen nl. „Het algemeen werkend karakter der hormonen, toegelicht aan insuline”. De hormonen definiërend, zei spr., dat deze stoffen zijn welke in speciale organen worden geproduceerd, met de bloed stroom door het gehele lichaam worden verspreid en op die plaatsen, welke er gevoelig voor zijn, zekere werkingen, veroorzaken, welke werkingen dan ge coördineerd worden tot één effect. Meestal zijn het endocrine klieren welke SNEEK. Naar wij vernemen zal op 15 Maart alhier een concert gegeven worden door de heer Julius Röntgen, leraar Conservatorium te Amster dam en zullen ook zijn beide zoone en waarschijnlijk ook mevr. Röntgen daaraan medewerken. Op 11 Februari speelt in Amicitia het Gronings strijkkwartet. En op 26 Februari heeft de heer Paul Gail lard het voornemen hier een vocaal en instrumentaal concert te organi seren waar onze vroegere stadge note mej. P. v. d. Zijl, leerlinge in ’t laatste studiejaar van ’t Amster dams Conservatorium als zangeres zal optreden en de h.h. Johan Herschleb, Frits Gaillard, resp. vio list. en cellist van ’t Concertgebouw orkest te Amsterdam en Paul Gail lard zelf als pianist zullen optre den. Er wacht ons dus veel kunst genot. Ivanhoe, de wreker des Konings. Door het maken van een contract met Metro Goldwyn Mayer zullen thans de films met de leeuw weer regelmatig in het Amicitia Theater te’ Sneek verschij nen. Van de nog te vertonen films noe men wij An American in Paris, Teresa, Singing in. the rain en Ivanhoe. .Terwijl uit de nieuwste productie der Metro zullen worden vertoond: Lili, het grote succes van Den Haag, waar de film voor de 10e week wordt vertoond, Scaramou- che, The great Caruso, Julius Caesar, Prisoner of Zenda, The story of three loves en vele andere. Als eerste zal worden vertoond de film „Ivanhoe”, welke door de Metro wordt betiteld als de grootste film welke zij ooit in Ne derland heeft uitgebracht. En inderdaad deze verfilming van Sir Walter Scott’s roman grenst aan het ongelooflijke. Eindelijk de verfilming van een wereld beroemd verhaal, gelezen en geliefd door millioenen. De Riddertijd herleeft met al zfn heroïek, conflicten en harts tochten. Uit het schilderachtige verle den herrijzen de roemruchte figuren van Ivanhoe, de zwarte Ridder en zijn trouwe vazallen, de blonde Rowena en de ravenzwarte Rebecca en Koning Ri chard Leeuwenhart. De film s eelt in het jaar 1200, als Richard Leeuwenhart, de Koning van Engeland, gevangen wordt genomen doerr Leopold van Oos tenrijk. Hierover ontbrandt natuurlijk strijd en deze strijd wordt volledig op het doek gebracht, duizenden boog schutters bestormen een door slot grachten omgeven Normandisch Kasteel. Het wordt de strijd van man tegen man, met ’t leven van een vrouw en met een koningskroon als inzet. De film werd geheel in kleuren opgenomen en welk een onvergetelijke indruk deze film achterlaat moet men zelf ervaren. Wy mogen wel zeggen, dat een dergelijke film in de la'tste jaren niet in Sneek werd vertoond. Nadat de spreker nog een groot aan tal vragen had beantwoord, bracht de voorzitter, dr J. Th. R. Schreuder hem dank. By de aanvang der vergadering wa ren enige huishoudelijke zaken afge daan. De secretaris, de heer R. A. Wiegman, bracht het jaarverslag uit. waaruit o.a. bleek dat het ledental 78 bedroeg. Namens de commissie tot het nazien der rekening adviseerde de heer L. Rasterhoff tot décharge van de penningmeester, waartoe werd besloten. In de nieuwe kascommissie werden de h.h. Rasterhoff en J. Wind benoemd. Bij acclamatie werd herkozen tot be stuurslid de heer dr H. Hofstra. Er werden 2 nieuwe leden aangenomen. hormonen produceren, dé pancreasklier maakt in haar endocrine gedeelte, de eilandjes van Langerhans, het hor moon insuline, doch heeft ook een exo crine gedeelte dat stoffen produceert, welke naar de darmen gevoerd worden om daar by de voedselomzetting te hel pen. Het hormoon adrenaline wordt ge produceerd door het merg van de bij nier, en, door de bloedbaan naar ver schillende plaatsen gevoerd, roept het daar werkingen op welke gecoördineerd leiden tot één doel nl. een bijzondere krachtsinspanning zoals die byv. bij een dier nodig is voor een gevecht De hy- pophyseklier onder aan de hersenen maakt o.a. het hormoon prolactine, dat tal van veranderingen bij het moe- derdier veroorzaakt om de jongen zo We hebbèn dus nu wat het hormoon insuline aangaat gezien dat het wat de koolhydraat stofwisseling betreft de suikerverbranding stimuleert, ook meer suiker in de lever opslaat en meer om zet in vet, wat de vet-stofwisseling be treft, dat het minder vetten uit de de póts mobiliseert, en dat het wat de eiwit stofwisseling aangaat de afbraak van celeiwit belet. Ziedaar een drietal werkingen die ten slotte gecoördineerd leiden tot één effect. Als dus de Ame rikaanse onderzoeker Soskin trachtte de werking van insuline te verklaren louter als een zeer verbeterde suiker verbranding, waarbij insuline de rol van katalysator speelt, is dat volstrekt onjuist, het gaat niet aan een dergelyke hormonenwerking tegen alle biologisch Deze vraag is o.a. ter sprake geko men op het Internationale Veevoeder- congres te Hamburg, dat enige tijd ge leden werd gehouden. Zowel een Deense als een Nederlandse deskundige heeft over deze kwestie zijn licht laten schij nen. Uit het besprokene geven wij eni ge punten weer, omdat alles, wat in de vele en ingewikkelde veevoederproble- men enige verheldering kan geven, de aandacht waard is. Onze Nederlandse melkkoeien leve ren aanzienlijke hoeveelheden melkvet Om deze vetproductie nog verder op te voeren moet voortdurend aandacht be steed worden zowel aan de voeding als aan de fokkerij. Tot nog toe zijn geen middelen gevonden om door middel van de voeding noemenswaardige vorderin gen op dit terrein te maken. De moge lijkheden schijnen derhalve niet groot te zfn. Toch zijn er duidelijke aanwijzin gen, dat het mogelijk is, de melkvor- ming in gunstige zin te beïnvloeden. Zo deelde de Deense deskundige mede, dat uitgebreide proeven hebben aange toond, dat, om de vetvorming en de melkproductie tot het maximale peil op te voeren, aan het vee een rantsoen ver strekt moet worden,, dat enig vet bevat. Nu is het ruwvoederrantsoen in Dene marken arm aan vet. Men voedert er nl. veel hakvruchten, vooral bieten, en betrekkelijk weinig hooi. Gras, hooi en kuil bevatten vetachtige stoffen, die in aardappeleq en bieten vrijwel geheel ontbreken. 'Aangezien er sterke aan wijzingen zijn, dat de vorming van melkvet uit niet-vetachtige stoffen op gang gebracht of gestimuleerd wordt door de aanwezigheid van enig plant aardig vet, zal het bij de Deense rant soenen aanbeveling verdienen, vet-hou- dend krachtvoer te verstrekken. Inder daad werden hiermee duidelijk merk bare resultaten verkregen. Het vetge halte van het krachtvoer moest dan ten minste 3 bedragen. Op bedrijven in onze omgeving, waar soms ook nogal i grote hoeveelheden bieten en aardappe len gevoerd worden, zal men er wel- Sy Dames. Uw keus kan niet -■'moeilijk zijn! Dank zij Witte Kruispoeders behoeft U niet tegen bepaalde dagen op te zien I Ze verdrijven pijn en lusteloosheid en zijn onscha- I delijk voor de maagEen- l maal geprobeerd zorgt U ze- I ker ze altijd in huis te hebben. Ook in tablet- I en cachet-vorm. S Vraagt Uw Apo theker of Drogist/ Weldadige V verlichting verkrijgt U ter- f stond dank' xij Jï BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 2229 Januari. Geboren: Ytje d. v. Roelof Groot en goed mogelfk te verzorgen; dit hor moon blijkt bij het dier ook de psyche te beïnvloeden, want de neiging het ouderschap zo goed mogelijk uit te oefenen neemt er door toe. Wat insuline betreft: dit hormoon kiest als ’t ware als brandstof voor het lichaam dat be standdeel, dat werkelijk alleen voor brandstof bestemd is nl. de suiker, dufe de koolhydraten, het zorgt er voor, dat net eiwit op zij gelegd wordt voor de opbouw van het lichaam en dat de vet ten opgeslagen worden als reserve- brandstox’. Zoals bekend wordt insuline gebruikt voor de symptomatische ge nezing van suikerzieken, de ziekte zelf wordt niet genezen, de inspuitingen moeten steeds worden voortgezet. rika en herhaalde alle oude Russische beschuldigingen tegen dat land, zodat de sfeer al direct niet bepaald prettig was. Wat Molotofs voorstellen op zich zelf betreft, theoretisch is het natuur lijk juist dat men eerst spreekt over oorzaken welke de spanningen tussen Oost en West In het leven riepen en de maatregelen die genomen kunnen wor den om deze te verminderen, om daar na de gevolgen van die spanningen als o.a. de huidige gedeeldheid van Duits land en de voortdurende bezetting van Oostenrijk onder ogen te zien. Maar practisch verliest men zich dan in einde loze debatten over de schuldvraag, in zake de bestaande spanning. Er is een sterk wantrouwen omtrent eikaars be doelingen en de practische mogelijkheid om dat wantrouwen te verminderen ligt hierin dat men zijn goede wil toont om bepaalde geschilpuntenuit de weg te ruimen. De Amerikanen hebben al tijd gezegd dat Rusland eerst maar eens zijn goede wil moest tonen, dan zou men misschien tot geleidelijke ontspanning kunnen komen. Het zou van Rusland te veel geëist zijn als men het vroeg die goede wil te tonen door nu direct toe te stemmen in een hereniging van Duitsland op de basis dat dit land zelf zou beslissen of het zich zou bewa penen en bij het Westen aansluiten, het zou evenzeer van het Westen te veel gevraagd zijn zijn goedkeuring te hech ten aan een herenigd Duitsland dat ge neutraliseerd zou worden, zoals de Russeh verlangen. Deze Duitse kwestie hangt zozeer samen met de veiligheid van beide partijen, dat ze eigenlijk eerst kan worden opgelost, als een totale ontspanning is bereikt Ten deze is er dus geen ander resultaat van Berlijn te wachten, hoe het daar dan ook verder gaat, dan handhaving van de bestaande toestand, dus een status quo. Wybren Damsma en Sfbrigje Kui pers; Thomas z. v. Pieter Wieringa en Jeltje Bakker; Tjeerd z. v. Pieter Reen en Trijntje Hooisma; Pietertje d. v. Tjitze Baarda en Eb Koopmans. Gehuwd: Wftze Piersma, 22 jr. en Jetske Bjjlsma, 20 jr.; Hidde Mo lenaar 19 jr. en Aaltje Dykstra, 20 jr Overleden: Trijntje Kundersma, 81 jr., echtgen. van Theunis Zijlstra; Antje Sijbrigje Blok, 12 mnd.; Janke Bouwhufsen, 13 mnd.; Katharina Kundersma, 2 jr.; Hendrik de Jong 92 jr., wedn. van Geertruide Boon stra; Jan Jillings, 13 mnd. WYMBRITSERADEEL, van 22— 29 Januari. Geboren: Trijntje d. v. Anne Feen- stra en Catharina Dijkstra te Hom- merts; Inks z. v. Abe Bakker en Hendrikje Visser te Gaastmeer; Eli sabeth d. v. Sjirk Westra en Magda lena Kuipers te Gaastmeer; Klaas z. v. Folkert Bakker en Jeltje Wals- weer te Oudega; Antje d. v. Jetze Durkstra en Ybeltje Punter te Gauw; Durk z. v. Wfbe Bakker en Feikje Ba,kker te Gauw; Gerben z. v. Johannes de Jong en Wiebrlg Stilma te ScharnegoutumWillemke d. v.' Gerlof Wiersma en Taetske Groen te Oosthem, Overleden: Margaretha Hildegon- da Bjjl, 6 mnd. te Jütrfp; Thewis Zijlstra, 91 jr.,. laatst echtgen. vin Klgske de Boer te Heeg. zich ten deze de aandacht meer naar Italië, waar het lot van de E.D.G. nog onzekerder zelfs wordt geacht dan in Frankrijk. Trouwens in het algemeen lijken de Italiaanse verhoudingen veel op die In Frankrijk, alleen schijnen ze nog wat ongunstiger, misschien zal de nieuwe regering-Fanfani zelfs haar eer ste verschijning voor het parlement niet overleven. Zij zou misschien gered kun nen worden als de Triëstkwestie nu plotseling in voor Italië gunstige zin werd opgelost. Maar daarop Is nog geen kijk. Vermoedelijk zal ook deze kwestie in de Berlijnse conferentie ter sprake komen, men zegt dat de Russen haar aan het Oostenrijkse vraagstuk willen koppelen en het schijnt dat de Griekse premier maarschalk Papagos daarover o.a. met de Franse regering bf zijn be- bezoek aan Parijs heeft overlegd. Grie- kenland is zowel bondgenoot van Italië zijn rede weer felïe aanvallen op Ame-r als van Zuid-Slavië en wil dus bemid- -- - - (jeien tussen beide landen. Ook overi gens is het bezoek van Papagos te Pa rijs nuttig. De Fransen zijn gaandeweg hun vroeger grote invloed in het nabije Oosten zo goed als kwijt geraakt ook die van Engeland is getaand Amerika is nu de grote vriend van bijv. Turkije en Griekenland, Italië tracht er ook voet aan de grond te krijgen, zodat een Franse poging om weer wat sterker banden met deze landen te krijgen, haar nut kan nebben. We spreken dan nog maar niet van de Arabische landen, waar de Fransen door hun moeilijkhe den met de Noord-Afrikaanse nationa listen veel aan sympathie Inboetten. Al het gekonkel van Spanje In Marokko, dat de laatste tijd zoveel wrijving tus sen Parijs en Madrid veroorzaakt, "heeft slechts ten doel de Arabische sympathie voor Spanje te winnen en het lijkt daarbij op weg naar suncces te zijn. De Arabische’liga schijnt zich zelfs uitge sproken te hebben voor de afstand van Gibraltar door Engeland aan Spanje. Een mensenleeftijd geleden zou niemand gedacht hebben dat de Engelse beheer sing van de twee grote strategische punten aan de Middellandse Zee: de rots van Gioraltar en de Suez-zöne nog ooit op serieuze wijze zou worden be twist. Nu ligt de afstand van de Suez- zóne aan Egypte, al moeten er nog een aantal geschilpunten worden opgelost, in het verschiet. Wat Gibraltar betreft is het nog lang niet zover maar de Spanjaarden zullen vermoedelijk denken dat de aanhouder wint. De Russische wens naar een adem pauze, die ook in hun optreden in de Berlijnse conferentie tot uiting schijnt te komen, heeft in Engeland en naar men zegt ook in de Noord Atlantische militaire leiding, aanleiding gegeven tot een discussie over het tijdstip waarop men met de nieuwe bewapening, die zal bestaan uit atoom- en rakettenwapens, gereed moet zjjn. In een Engels blad wordt geschat dat de Russen een adem pauze van 5 a 6 jaar wensen om de in wendige toestand van hun land te con solideren, de levensomstandigheden van hun volk op behoorlijk peil te brengen en met hun nieuw luchtverdedigings systeem, waarmee ze thans bezig zfn, geheel gereed te zijn. Na het verstrij ken van die tijd zou Rusland dus weer gevaarlijk kunnen worden en dus zou tegen die tijd de nieuwe bewapening van het Westen gereed moeten zijn, in ieder geval zouden dan de nieuwe wapepen in grote hoeveelheden geproduceerd moeten worden. Begint men met deze productie te vroeg dan zijn ze, gezien de snelle ontwikkeling van de oorlogstech niek, verouderd als men ze misschien inzicht in, uit één bepaald gezichtspunt te verklaren. Het rationalisme van de vorige eeuw heeft al te lang de dingen te eenvoudig gezien en willen verklaren. Men beschouwde het lichaam maar als een zij het dan ingewikkelde che mische fabriek. Daarmee verklaart men bijv, niet deze hormonen, die op tal van plaatsen in het lichaam inwerken, zodat daar allerlei doelmatige dingen gebeu ren, die alle te samen tenslotte tot één effect leiden. Dit is niet meer of min der dan een wonder. En misschien ligt het wel in de lijn van de wetenschap dat geloof in het wonder wat te herstellen, na wat het rationalisme daaraan t’e kort deed. WYMBRITSERADEEL. In de raadsvergadering dezer gemeente is met 10 tegen 5 st. een verzoek van een aantal inwoners van Woudsend afgewezen om het wachtlopen in de dorpen weer in te voeren. Deze nachtwachtdienst werd als een soort werkverschaffing in de winter be schouwd, doch de meeste raads leden "meenden dat men niet meer op deze wijze daarin moest voorzien. insuline door Banting en Best in 1921, waarna spr. de vraag stelde wat het hormoon insuline nu werkelijk doet. Het onderzoek daarnaar ia eigenlijk de laat ste 10 jaar eerst goed mogelijk gewor den omdat men in alloxaan een stof ont dekte, die de eilandjes van Langer hans, welke immers het hormoon insu line produceren, volkomen vernietigt zo dat men nu ook kleine dieren als ratten suikerziek kan maken en dus voor proe ven gebruiken. Die proeven betroffen dus nu de werking van insuline lo op de koolhydraatstofwisseling, 2o. op de vet- stofwisselihg, 3o. op de eiwit-stoxwisse- ling. Wat punt 1 betreft kan vastge steld worden dat insuline veel suiker uit de urine van suikerzieke dieren verwij dert, de suiker verbrandt dus meer, er wordt ook meer van in de lever opge slagen en meer omgezet in vet, dat als reservevoorraad zich bijv, onder de huid afzet. Nu punt 2: de vet-stofwisseling. B\j suikerzieke dieren is de hoeveelheid keto-stoffen (populair gezegd: halfver brande vetten) in het bloed en de urine sterk verhoogd, ze kunnen een sterke verzuring van het bloed veroorzaken, welke levensgevaarlijk voor een patiënt kan worden. Inspuiting van insuline doet het grootste deel van deze keto- stoffen uit bloed en urine verdwijnen. Tot voor enige jaren meende men dat dit kwam omdat door de insuline-wer- king meer keto-stoffen werden ver brand. Maar de onderzoeker Stadie heeft aangetoond dat dit niet het geval is, doch dat er minder vet uit de depóts gemobiliseerd wordt. Het is dus zo dat een suikerziek dier een zeer aanzienlijke verbrandingscapaciteit voor keto-stof fen heeft, zodat er een zeer sterke mo bilisatie van vetten uit de depóts plaats heeft, waarvan het lichaam als ’t ware de verbranding niet kan bijhouden In spuiting van insuline remt die. mobilisa tie, hier blijkt dus een zeer typisch eigen effect van het hormoon. Tenslotte de rol van insuline bij de eiwit-s-tofwisse- ling. Bjj het suikerzieke dier bleek het celeiwit te worden afgebroken tot ami nozuren, die in de lever worden om gezet in alphaketozuren en deze in glu cose, welke dan wordt verbrand. Meen de men aanvankelijk dat insuline de omzetting van alphaketozuren in gluco-; se belemmerde. Mirsky, die proeven met dieren zonder ingewanden nam, toonde aan dat het hormoon direct bij het be gin van het proces ingrijpt en de af braak van het celeiwit tot aminozuren belet. Het pessimisme dat over het alge meen omtrent de resultaten van de con ferentie van Berlijn al bestond is in niet geringe mate gestegen, nu de vier mi nisters van buitenlandse zaken hun ope- ningsspeeches hebben gehouden. De ministers der Westelijke landen wensten de Duitse en Oostenrijkse kwestie eerst behandeld te zien, Molotof bleek echter de oude Russische lijn te volgen, hi, wenste eerst een bespreking over d maatregelen, die genomen moeten wor den om een vermindering te bereiken van de internationale spanningen er over de bijeenroeping van een conferen tie der ministers van buitenlandse za ken van Frankrijk, Engeland, Amerik- de Sovjet-Unie en de volksrepubliek China, daarna kon de Duitse kwestie aan de orde komen en de noodzaak de veiligheid van Europa te verzekeren en tenslotte Oostenrijk- Molotof deed in Mnn.r Oostenrijk is een punt waaruit de gcede wil van beide martijen zojx kun nen blijken. Het is strategisch wel van betekenis maar toch niet van zodanig belang dat men ten deze elkaar geen concessies zou kunnen doen. Maar Rus land wil deze kwestie, die uit een oog punt van practische politiek eigenlijk het eerst zou moeten werden behandeld omdat de oplossing er van een begin van ontspanning zou brengen, het laatst behandelen. Dat kan enkel betekenen dat de Russen Oostenrijk als ruilobject willen gebruiken en voor concessies in zake deze kwestie, andere van het Wes ten willen hebben. Wat de wens der Rus sen betreft direct ook te spreken over ’n conferentie waar ook rood China tegen woordig zou zjjn, terecht zeide de Fran se minister Bidault dat als men ook Aziatische zaken op deze conferentie gaat behandelen men' een wirwar van problemen krijgt, waaruit men toch niet komt De Russen weten natuurlijk dat het Westen onderling verdeeld is over het probleem rood China, en zoals al verwacht werd, trachten ze het daarom direct maar naar voren te schuiven. Misschien heeft Rusland om wat meer nadruk op deze kwestie te leggen zelf het initiatief genomen een delegatie van Peking naar Eerlijn te laten komen. Misschien Is het ook anders en heeft Mao zelf besloten die delegatie te zen den om indruk op de Westelijke gealli eerden te maken en om tevens een oog op de eigen bondgenoten, de Russen, te houden. Ook de Balten zfn er met een delegatie, natuurlijk niet uit de Balti- sche landen zelf gekomen, want die zijn immers in Russische handen, maar be staande Uit gevluchte Balten, die op hun beurt komen toezien dat het Wes ten hun landen niet door enigerlei koe handel voorgoed zal prijs geven aan de Russen. Nu, daarop schijnt thans ook geen kans, de Westelijke drie toonden een verheugende eenheid jegens de Rus sische eisen. Opmerkelijk was de krach tige houding van de Fransman Bidault toen hg opkwam voor de integratie van Duitsland* in het Westelijke blok, het was haast te mooi als men denkt aan de zwakke positie van de regering, waarin hjj de minister van buitenlandse zaken is. Al met al kan men wel zeg gen dat de aanvankelijke verwachtin gen omtrent de conferentie van Berlijn door haar inzet bevestigd zijn. Wel heb ben de Westelijken om een eindeloze discussie over de agenda te vermijden de voorsteken van Molotof aanvaard, maar de vooruitzichten omtrent het re sultaat beloven weinig. Een conferentie met rood China komt er waarschijnlijk niet en in totaal zal het wel bij de sta tus quo blijven. Precies dat wat koele beoordelaars van de huidige verhoudin gen hadden verwacht, die menen dat de Russen slechts een adempauze wensen, om hun binnenlands front te versterken en de tot standkoming van de E.D.G. te verhinderen of zo lang mogelijk uit te stellen. Aangegeven in de week van 19 26 Januari: pakje Blookers caoao, Hui- tema, Kloosterdwarss-traat 23; paar gele kinderwanten, R. Jaarsma, le Steenkhpstraat 14; lichtgroen wollen sjaaltje, Politiebureau; wollen want (rood-blauw-wit), Th. Kuipers, W. de Zwfgeretraat 10; bruin beursje met in houd, Pb. Kuipers. Grootzand; bruin- rood-zwart gebl. sjaaltje, K. de Boer, Eelt je Halbertsmastraat 23; padvin- dersriem, Politiebureau; doublé Irinder- armbandje. Amaliastraat 18; vulpen, Witvoet, Dr Schaepmanstraat 17; ball point, T. de Weerd, Korte Vreugde 8; grijze wollen handschoen, P. Bootsma, Hoogend 28; dynamo van fiets, G. Brandsma, De Colignystraat 1; blauwe want, Politiebureau; sleutel no. 10, J, Beetsma, Woudvaartskade 2; brutne beurs met inhoud, S. Kroles, Napjus- straat 32; rood-blauwe want, Politie bureau; gele hoofddoek, T. Ruis, Kloos terstraat 50; zakétui met spiegel en kam, T. Ruis, Kloosterstraat 50; licht blauw kinderwantje, Sj. Zylstra, Schwartzenbergstraat 22; grijze para- pluhoes, Erven Meijer, Leeuwenburg; leren schakelriem, H. Tromp, Groot zand 9; zwart poesje, Asyl, Korte Vreugde; blauwe overall, H. Rijpkema, Singel 84; bruine kindersandaal, J. Dantuma, le Zomerrakbuurt 21; witte gebreide muts, T. Slufter, Oppenhui- zerweg 7; sjaaltje rood-groen-blauw, J. Osinga, De Colignystraat 7; huissleutel, J. Postma, lepenlaan 11; blauwe jurk» ceintuur en grijs kinderwantje, Riemer- sma, Eelt je Halbertsmastraat 95; por tefeuille m. L, Station N.S., Sneek; doublé kinderarmbandje, F. Jorwerda, 3e Zo merrakbuurt 9; zwarte herenwant, Fa ber, Priorstraat 33; geel beursje met in houd, Brinksma, Kloosterdwarsstraat 33; rood kinderschoentje, Grebe, Tjot- terstraat 12; blauwe zakdoek, Politie bureau, hoofdagent Kuipers; leerboek lyceum en huissleutel, ’Politiebureau,- ring met 3 sleutels. L. de Haan, Eeltje Halbertsmastraat 59; autoped, Hoek stra, Albertine Agnesstraat 21; grijze kanten sjaal, Kuipers, le Oosterkade 26; blauw schooletui, Schraa, 2e Woud, straat 24; bont gevoerde want, Lust- hof, Looxmastraat 35; sleutel aan plankje, v. d. Veer, Suupmarkt 10 GAUW, 25 Jan. Hedenavond verga derde de Chr. Hist. Kiesvereniging on der leiding van de heer B. Faber van Sneek. Deze opende met gebed. Notulen werden voorgelezen door de heer Bootsma. Er werden verschillende per sonen voor de groslijst van candidaten Statenverkiezing naar voren gebracht. De scheidende voorzitter werd tot ere voorzitter benoemd. In zfn plaats werd benoemd tot voorzitter F. Oudega van Offingawier. Het bestuurslid J Boot sma, die periodiek aftrad werd her. kozen. Na rondvraag sloot de voorzitter met dankgebed.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5