JEEN VAN DEN BERG verbeterde het wedstrijd-record met een uur en vier minuten Elfstedentocht... aJl EEN IDEALE ELFSTEDENTOCHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST ts Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave tan NIEUWE SN LEXER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS N1EUWSBIAD -.= Utile Dulci gaf een mooie feestavond - 1 5226 NED. STAATSLOTERIJ Sensationele eindstrijd aan de voet van deOldehove Molotof wil een volksstemming in heel Duitsland De tien winnaars van de Elfstedenwedstrijd AGENDA Eind van een traditie in zicht A 109e Jaargang No. 10 Vrijdag 5 Februari 1954 Redacteurs L KIEZEBRINK uur Uit wak gered Struisvogelman at ook de lakens op F i 11 Erkende: Mandolineclub Arpa speelde voor de militairen in Havelte Gedood door electrische stroom in de badkamer Zware eisen aan de gasbedrijven vóór eën eXdmffn te zakken, maar streef den er met evenveel ijver naar dat wel door het ijs te doen. Het behoorde nu eenmaal tot de schoolopvoeding dat de jongelui gezamenlijk de sterkte van het jonge ijs beproefden. Bij dit bedrijf ver- raste de fotograaf op 8 Januari jl. ook de bi.r.jgea van het christelijk lyceum. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 o® It Frysk Amateur Toaniel Ramp aan de Ganges Hele dag vrijaf op 30 April Dodelijk ongeval te Heerlen - - -- z feï-. Autodief gegrepen ill ii 1! i-ir -I W v 1909 1912 1917 1929 1933 1940 1941 1942 1947 1954 f1000; De kopgroep passeert in Workum de oude St. Gertrudis aan de Emmakade. De winnaar Jeen v. d. Berg door de finish I X Eigen geld. 14169, 141741, Start bij schijnwerpers en flambouwen. Wijnia, Lamberts en J. W. v. d. Hoorn bezetten resp. de 7e, 8e en 9e plaats. Van de 138 deelnemers kwamen 63 op tijd binnen. Twee uur na aankomst van de winbaar werd de eindcontróle op de Noordersingel aan de voet van de Olde- hove nl. gesloten. Al deze rijders krijgen het zo vurig begeerde elfstedenkruis. De toertocht. Bravo! De schaats-„big trip” volbracht Door onze schaatsrij-reuzen Met mannenmoed, met vrouwen moed, Met kouwe, blauwe neuzen. 6239, 6346, 6255, 7335, 14366, 19397, 19415. Trekking 2e klasse Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. De abnormale koude heeft het gas verbruik over het algemeen enorm doen stijgen. In Amsterdam werd tot nog toe nooit meer dan 700.000 M3 per dag ge bruikt, In de laatste dagen moest ech ter 820.000 m3 worden geproduceerd, wat niet kan, zodat de druk moest wor den verminderd. In Nijmegen is het ge middeld verbruik van 56000 m3 tot over 80000 m3 per dag gestegen, zodat de in woners verzocht is tot vrijwillige be perking over te gaan. Vrijdag 5 t.e.m. Maandag 8 Februari. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Iwo Jima”. In het Journaal: De Elfstedentocht Donderdag 4 Februari. Lezing door Ds. A. A. Leenhouts van Soest, over zijn boek: „Gods voorlaatste geheim”, ’s Avonds 8 uur in Aere Perennius. Donderdag 4 Februari. Het Stedelijk muziekcorps. Jaarlijkse Donateurs- uitvoering in Amicitia. ’s Avonds 8 uur. Vrijdag 5 Februari. Centrum van Vrij Geestesleven. Voordracht door HL van Goudoever, Den Haag over:. Reïncarnatie en Karma”, in zaal Fredehiem. 's Avonds 8 uur. Donderdag 11 Februari. Kunst aan Al len. 2e Abonnements-concert door Frysk Orkest, ’s avonds 8 het 1 in Amicitia. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (hendeltedv.) leger. Abonnementsprlji 13.— per half jeer. Franco per post f 3.75 per half jeer. Giro 50748 ten name ven Firms E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) W SNEEKER NIEUWSBLAD A* Foar de toaniel-priisfraech, ütskreaun troch it „LF.A.T.", binne al inkelde stikken ynstjürd. Lykwols, sil de Stif- ting oan dit, ien fan har doelen bian- derje, dan sille der mear komme moatte. Hwat mear, hwat better. It Skriuwerskip, dat tydlik yn bannen wie fan de hear J. Driver to Utert, is oer- gien op G. de Haan, Beethovenstrjitte 12, Ljouwert. Oan dit adres kin men nou de stikken stjüre, wylst dêr ek neijere ynljochtings to krijen binne. Gisteren ontstond nabij Allahabad in India aan de, oevers van de Ganges een paniek onder drie millioen pelgrims, die in de rivier wilden baden op het mo ment dat de nieuwe maan zou onder gaan. Twintig duizend Sadhoes, zg. hei lige mannen, die voorrang hadden daal den, op olifanten gezeten, naar de rivier af toen de millioenen pelgrims begonnen op te dringen. De olifanten werden on rustig, sloegen op hol en vertrapten al wat zij op hun weg ontmoetten. Er zijn ongeveer 300 doden, en nog eens 1000 gewonden. De oever was met lijken be dekt. Dit jaar zal voor het eerst op 30 April de gehele dag vrjj-af worden gegeven, zo deelde dr W. Drees mee aan de Tweede Kamer, die het bij de behande ling van de begroting van algemene za ken uitgestelde debat over de nationale feestdag heeft gehouden. Alle pessimistische verwachtingen van De Bilt ten spijt, is de tiende Elf stedentocht Woensdag een ongekend succes geworden. In plaats van een sner pende koude en harde wind, zoals herhaaldelijk was aangekondigd, begunstigde Koning Winter dit grootste Nederlandse schaatsevenement met matige vorst, vrjjwel geen wind en zonneschijn, drie factoren welke deze dag, waarop heel sportlievend Nederland met de rijders meeleefde, gemaakt hebben tot een van de mooiste in de geschiedenis van deze beroemde ijsmarathon. Al heel gauw bleek dat met dit ideale weer een verbetering van het In 1942 door Sietse de Groot gevestigde record verwacht mocht worden. In Stave ren, toen de kopgroep een derde deel van de 198.5 km lange tocht achter de rug had, was men al 21 minuten voor op het tijdschema van 1947. In Harlingen was dit aangegroeid tot 1 uur en 1 minuut en toen de winnaar, de 26-jarige onderwijzer Jeen van den Berg uit Njj-Beets om vijf minuten over half twee als eerste over de eindstreep stoof, had hij het record dat met 8 uur 39 minuten en zes-tiende seconde op naam stond van de Weidumer slager, met een uur en vier minuten gebroken. A. de Koning, De Beemster, werd tweede met een achterstand van slechts 3.8 seconde; J. Charisius, Leeuwarden derde in 7 uur, 35 min. 4,2.10 sec.; J. Nauta, Wartena, vierde; A. Verhoeven, Dussen, vijfde, beide in 7 uur 36 min.; KI. Lefferstra, Stobbega, zesde in 7 uur 37 mln. Ook gisteren heeft Molotof zjjn belof te om in te gaan op het plan van Eden, niet ingelost. Hij sprak 58 minuten lang en betoogde, dat het vraagstuk van het Europese leger een moeilijke kwestie was. Hij kon zich best voorstellen, dat de parlementen van Italië en Frankrijk weinig haast hadden met de bekrachti ging van het verdrag over de E.D.G. GOENGA. Toen de 15-jarige J. Kam pen van hier zich per schaats naar de Ambachtsschool te Sneek begaf, zag hij net dat een ongeveer vijfjarige jongen in een wak bij de Domp reed. Met be hulp van een boerenarbeider slaagde hy er in de kleine drenkeling van een wisse dood te redden. racers gesloten werd. Zij waren 20 mi nuten na de laatsten gestart en ook hier werden alle bestaande records gebroken. Minister Mansholt en de Commssaris der Koningin mr H. P. Linthorst Ho man waren ook van de partij. In Sloten zaten zij zelfs bij de eersten, Bolsward passeerden zij om 20 min. voor 12 veer tig minuten na de koprijders en om 7 uur 16 waren ze aan de finish, vermoeid maar voldaan. Gistermorgen ontstond op de Hus- kensweg te Heerlen een botsing tussen een tractor met oplegger en een bak kersbestelwagen. De 23-jarige J. V. uit Voerendaal werd door de schok van de botsing halverwege uit zijn bestelwagen geslingerd. Terwijl hij met de benen in de cabine beklemd bleef zitten, reed het rechter achterwiel van de tractor over zjjn hoofd. De man was op slag dood. Hij was ongehuwd. Toen na een operatie op de „struis vogelman”, de Siciliaan Salvatore Scan- durra, waarbij 27 pennemesjes, spijkers, een metalen ketting en een menigte an dere voorwerpen uit de maag van de patiënt waren verwijderd, de nonnen van het ziekenhuis de ziekenkamer bin nenkwamen, vonden zij de patiënt uit gestrekt op een kaal bed zonder lakens of dekens. Salvatore had toen juist, overweldigd door een plotselinge hon ger, al het beddegoed bij wijze van ont bijt verorberd. „Ja, wat wilt u”, zei zijn schoonvader, „u hebt hem zijn ijzer onthouden”, en hij haalde het verhaal op hoe de ijzervreter bij de laatste ver kiezingscampagne eveneens het auto stuur had opgegeten van de candidaat, die hij rondreed. - f Het zal niet zo heel lang meer duren vo'ór het gemeentelijk gymnasium naar de Almastraat en het Christelijk Lyceum naar de Bolswarderweg gaat. En daarom publiceren we deze ons toegezonden foto. Want zij legt een traditie vast welke heeft gegolden zolang er middelbare en v. h. o. scholen aan de Westersingel gevestigd waren. De leerlingen deden hun best niet Om klokslag 6 uur en met 9 graden vorst werden de deuren van de spuitin- richting der fa. Posthuma geopend en snelden de 138 deelnemers, de schaatsen in de hand, naar de met schijnwerpers en flambouwen verlichte startplaats op het Van Harinxma-kanaal. De jongste, J. Lettinga uit Lekkum, 18 jaar, de oudste de bekende athleet Jan Zeegers uit Amsterdam, 51 jaar. Binnen een minuut waren ze al op het ijs. De 43- jarige Klaas Schipper uit Steenwijker- wold was ’t eerste weg, gevolgd door de winnaar van de elfmeren-wedstrijd, de Brabander Anton Verhoeven. M. Hoekstra, Warga, 13 uur 50 min. Coen C. J. de Koning, Arn hem, 11 uur 40 min. Coen C. J. de Koning, Arn hem, 9 uur 53 min. Karst Leemburg, Leeuwar den, 11 uur 9 min. A. de Vries, Dronrfp en S. Castelein, Wartena, 9 uur 5 min. Auke Adema, Franeker; C. Jongert, Alkmaar; Piet Keizer, De Lier; D. v. d. Duim, Warga en S. Westra, Warmenhuizen, 11 uur 30 m. Auke Adema, Franeker, 9 uur 39 min. Sietse de Groot, Weidum, 8 uur 39 min. J, W. van der Hoorn, Ter Aar, 10 uur 51 min. Jeen van den Berg, Nij- Beets, 7 uur 35 min. Te Biggekerke op Walcheren heeft zich een zeer ernstig ongeval voorge daan, dat het leven heeft gekost aan mevrouw E. Roscam Abbing, de 26-jari- ge echtgenote van de Ned. Herv. pre dikant. Mevrouw Roscam Abbing had juist een bad genomen, toen haar man een kreet hoorde, gevolgd door een slag. In de badkamer vond hij zijn vrouw levenloos. Zij had een electrisch kachel tje gebruikt om de ijskoude badkamer te verwarmen. Waarschijnlijk is zij uit het bad stappend uitgegleden en met de electrische stroom in aanraking ge komen. Een dokter is twee uur bezi geweest met kunstmatige ademhaling, doch zonder succes. Het echtpaar Ros cam Abbing heeft twee nog zeer jonge kinderen. 11755 f 30.000; 3335 f 5000; 1840 f 2000; 3049, 6237 f 1500; 3218, 4002, 13333, 19425 f 400; BERLIJN. Gistermiddag heeft minister Molotof voorgesteld, de Duit sers door middel van een volksstemming zelf te laten uitmaken of zij voor de regeling van de toekomst van hun land de voorstellen aanvaarden van de Wes telijken dan wel van de Russen. Twee voorstellen liggen er nu op tafel 1. Het plan van Eden, dat voorziet in het houden van vrije verkiezingen ter vorming van een regering voor geheel Duitsland, die vrede zal kunnen sluiten met de bondgenoten uit de oorlog en vrij zal zijn om zich al of niet aan te sluiten bij de Europese defensiegemeenschap. 2. Het plan van Molotof voor het houden van een vredesconferentie met afgevaardigden van Duitsland. Dat plan voorziet in een Duits leger, dat zich met geen ander leger mag verbinden. Het Russische plan rept niet van vrije ver- kiezingen. eerst twee minuten bedroeg, werd steeds groter en was in Vrouwbuurtstermolen reeds 11 min. en 48 seconden. Op het laatste traject van Dokkum naar Leeu warden ondernam v. d. Berg een uit- looppoging maar zijn voorsprong van enkele tientallen meters werd spoedig weer ongedaan gemaakt. Toch ging hij in Snakkerburen nog aan de kop, maar Leffertstra zakte enige meters af. De slotphase. Op de laatste 600 meter voor de finish ontstond enig misverstand. Moes ten ze onder de bnïg door of over de wal naar de andere kant van de brug? Van den Berg nam de juiste beslissing. Hij sprong als eerste op de wal en rolde ook als eerste op het ijs terug. Toen lag de overwinning voor het grijpen. En hij greep haar. Onder het oorverdovend ge juich van de duizenden toeschouwers. Charisius maakte helaas een misslag, wat hem ook de tweede plaats kostte, terwijl de finaal leeggereden Verhoeven nog door drie concurrenten gepasseerd werd. Woensdag gaf Utile Dulci, de school club van het Chr. Lyceum, haar druk bezochte feestavond (de kaarten waren alle verkocht) in Amicitia, welke door voorzitter K. I. Nauta na gezamen lijke zang van gezang 136 1 geopend werd met gebed en een woord van wel kom. Het programma begon met het debuut van de afd. Volksdansen van U. D. En het was een geslaagd debuut, want een groepje meisjes voerde onder leiding van de heer J. Rutgers uit Har lingen een vijftal Engelse volksdansen knap uit, in eenvoudige maar aardige costuums en vóór een winters décor. Een goed verzorgd openingsnummer dat gevolgd werd door de opvoering van Charivarius’ mythologische klucht in één bedrijf „De appel van Eris’”, een alleraardigste spotternij met de mytho logie die deze lyceïsten uiteraard wel lag, ze kwam vlot over het voetlicht, costuums en décor vielen te roemen. Het schoolorkest onder leiding van dr Creep en het schoolkoor, dirigent de heer Broekstra vulden de rest van het programma vóór de pauze op zeer ge slaagde wijze met muziek en zang, zo dat een reeds warm gestemd publiek met de beste verwachtingen het tweede deel van de avond tegemoet ging. Die verwachtingen werden niet beschaamd in de opvoering van „Floris en Blance- floer” een moderne bewerking voor to neel door F. Fesmerg en N. Batenburg van het Middeleeuwse verhalend gedicht van die naam. Men moet zich even in leven In dat grijze verleden om de juiste houding te vinden tegenover dit naieve, De strjjd ontbrandt. Het traject .naar Harlingen bracht grote veranderingen, want hier geraak te de kopgroep in hevige strijd gewik keld. Bij Kimswerd floepten zes man er tussenuit en van dit zestal veroverde Charisius opnieuw de kop, achtervolgd door Verhoeven, v. d. Berg, de Koning, Leffertstra en Nauta. Het stond toen wel vast, dat tussen hen de beslissing moest vallen. Hun voorsprong op het drietal H. Lamberts, W. Wijnia en J. v. d. Hoorn, de winnaar van 1947, die Van de 2600 tochtrijders arriveerden de eersten weer in Leeuwarden op het moment dat de eindcontróle voor de idyllisch-sentimentele verhaal, maar als men dat Woensdagavond heeft gedaan zal ieder hoe zegt het gedicht het ook weer?: „allen hoefschen lieden, sijt clerc, sijt leec, sijt hoefsche vrouwen” beseft hebben hoezeer in de eenvoud dezer vertolking de juiste toon door re gie, speelsters en spelers getroffen was. Ook hier weer alle lof voor costuums en in 't bijzonder voor de decors, die met zeer sobere middelen toch suggestief werkten. Het was dan ook begrijpelijk dat aan het slot van de avond, toen het publiek op gulle wijze van zjjn waarde ring had getuigd, voorzitter Nauta in zjjn dankwoord zich tegelijk tot de regisseur der beide stukken drs Pop en tot de heer Struik, de ontwerper en met een aantal leerlingen vervaar diger der decors, wendde en hun ge schenken aanbood. Dr Greep en de heer Broekstra ontvingen dank voor hun leiding van schoolorkest en schoolkoor en eerstgenoemde in het bijzonder ook voor hetgeen hij in het algemeen had gedaan om U. D. het geven van deze avond mogelijk te maken. Op zjjn beurt bracht dr Greep bestuur en leden van U. D. dank er op wijzende dat juist een schoolclub een zo nuttige rol kan spe len in de omgang tussen leraren en leer lingen. „Als Utile Dulci volgend jaar haar eerste lustrum, door een openbaar optreden mocht vieren, moge het dan een even geslaagde avond zijn als deze”, aldus eindigde de rector op wiens ver zoek daarna nog gezamenlijk het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus werden gezongen. Velen zullen na af loop met voorzitter Nauta ingestemd hebben die in zijn openingswoord de hoop op „een fijne avond voor allen" had geuit. Vermelden wij nog dat de toneelaan- kleding werd verzorgd door de fa. Dik- land Zn., het kapwerk door de heer K. Wolthuizen. Overigens verklaarde de Russische mi nister, dat zjjn land wel degelijk belang stelling had voor het vraagstuk van de vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Dat moet dan vandaag blijken, want hij beloofde vandaag te zullen ingaan op het plan van minister Eden voor vrije verkiezingen. Zowel John Foster Dulles als Bidault en Eden hebben Molotof gisteren van re pliek gediend. Evenmin als Molotof iets nieuws had beweerd, deden zij het. Zij verwierpen Molotofs plan voor een volksstemming. Zaterdagavond 30 Januari trok de mandolineclub „Arpa” o. 1. v. de heer J. Slump, met een aantal N.B.J.B.-ers naar de legerplaats in Havelte, om daar, op uitnodiging van Youth for Christ Steenwijk, de militairen, die het weekend over moesten blijven, een pret tige avond te bezorgen. In het zeer ge zellige Prot. Tehuis werden de bezoe kers door de legerpredikant, ds. Visser, hartelijk welkom geheten, waarna ze de gelegenheid kregen hun bijdragen ten beste te geven: Voor de pauze heerste er een vrolijke stemming door de frisse muziek van „Arpa” en de gezonde hu mor, die naar voren werd gebracht in voordrachten en een toneelstukje. Het tweede deel van de avond had een meer ernstig karakter. Muziek en declamatie waren afgestemd op de dagsluiting, die, na een kort woord van ds. Visser, werd verzorgd door ds. Lindeman, Bapt. pre dikant alhier. De leiding van deze zeer geslaagde avond berustte bij de heer S. de Jonge. Al met al was dit een avond, die bij de jongens in de smaak is ge vallen. 19521, 21148 6238 f 200. Met het windje in de rug werd Sneek bereikt om 6 uur 52. Het af stempelen van de kaarten verliep hier zeer vlot. In een grote praam voor de loods van de houthandel v.d. Werf aan de Geeuw was een lange goed verlichte tafel met 20 contro leurs geplaatst, terwijl voortdurend de juiste tijd werd omgeroepen. Burgemeester Rasterhoff bevond zich onder de vele belangstellenden, die hier reikhalzend naar de kop groep hadden uitgezien. Deze be stond uit tien man, van wie W. Wijnia, Cornwerd, de leiding had. Klaas Schipper was 2e; H. Lam berts, Wagenlngen, 3e; Vollenbroek, Hilversum 4e; J. Hoogschagen, Alk maar 5e; K. Leffertstra, Stobbega 6e; A. W. van Herk, Berkel 7e; W. Vermeulen, Ter Aar 8e; A. Verhoe ven, Dussen 9e en J. Vossegat, Bar neveld 10e. De Leeuwarder Charisius volgde met 2 min. achterstand, maar in IJlst, dat om 7 uur 2 bereikt werd, had hij al aansluiting bij het peloton, dat inmiddels 20 man sterk was geworden. P. M. Keijzer, Werkhoven, had nu de leiding, maar in Sloten ging Verhoeven aan de kop, met Vollenbroek, Wijnia, v. d. Berg, Leffertstra, Charisius, Zwart, Nauta en Lamberts. In Staveren, waar de contróle om 8 uur 25 in actie kwam, arriveerden om die tijd 13 deelnemers, wederom onder aanvoering van Verhoeven, maar in Hin- delopen waren het er 16 die tegelijk bij het gemeentehuis aanklopten. De Bra bander was nog altijd nummer een, maar in Workum had Charisius zijn plaats overgenomen. Hier was de spits aangegroeid tot 25 man, die als een ge sloten formatie voortsnelde. In Bols ward werd de Leeuwarder al weer ge passeerd door Nauta, terwijl v. d. Berg hier als tiende doorkwam in een groep van 26. In 1890 reed Pim Muller, Am sterdam, de geestelijke vader van de Elfstedentocht, deze op z’n eentje in 12 uur 55 min. 'f De Sittardse politie heeft de 23-jari- ge deserteur F. S. uit Utrecht, gear resteerd die reeds meer dan drie maan den werd gezocht. Hij wordt er van ver dacht niet minder dan 23 auto’s te heb ben gestolen. Sommige wagens ver kocht hij voor een zachte prijs om ver der te kunnen leven, andere gebruikte hij alleen om zich te kunnen verplaat sen en hij liet de wagens als de benzine op was of de papieren ondeugdelijk wa ren op willekeurige plaatsen staan. Maandagavond rond 8 uur stal hq een auto in Roermond. Om half elf kon de Sittardse politie hem arresteren. Hij had de gestolen wagen voor een hotel geparkeerd, waar hjj onder valse naam nachtlogies had gekregen. Elf steden stoer aaneengesmeed Met zevenmijlse passen In ’t frisse, Friese polderland Op Frieslands „harde” plassen! Tweehonderd kilometertjes Op meren en kanalen, Wat kou?! Ze dachten aan één ding: De eindstreep moet ik halen! Met honderden zijn ze gestart Voor deze töcht-der-tochten: „Dag van de Grote Elf” per schaats Door steden, dorpen, bochten. De snelste (in de wedstrijdgroep) Reed binnen de acht uren, Tot zelfs de wind werd „stil” er van, Niet stil waren de muren...... De muren van de huiskamers Met radio-reportage, Waar koukleum bij z’n kacheltje „Da’a couraget" PHILIA. 4^44^ ^4^ -' .4- M i - .4 4 '4 4 -4 A Vrjjdag 5 Februari. Hardrijderij van jongens 14, 15 en 16 jaar. Ijsbaan Leeuwarderweg. Aanvang 1 uur. Maandag 8 Februari. Beweging van Europese Federalisten. Vergadering ’s Avonds 8 uur bij Hanenburg., Spreker de heer P. Brijnen van Houten, Dinsdag 9 Februari. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur Kleuren film van donker Afrika: „Wilde Pracht”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1