Predikbeurten 1 s AAH WINSTE N p H fe« BB H o Wie werden Sneker in December 1953? g FRIES SCHEEPVAARTMUSEUM PUROL GENEEST ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Wat wil de beweging van Europese Federalisten Van glazen flessen, dakpannen Dammen en t /O, Hardrijderij schoolkinderen Blauwhuis Ijsclub IJsbrechtun Omstreken Manljusriderij to Jutryp- Hommerts Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusters Dorpsbilang Gauw I Ijsclub Heeg hield hard rijderij van oud-hardrijders Ledengearkomste Griene Krüs to Jutryp-Hommerts Hurdriderij foar skoalbern to Jutryp-Hommerts Het leven begint bij veertig liggen op de loer. Heem in acht - neem Krnschen. SPIERPIJN, SPIT... en aarden buizen 3 2. LXXI H. H. T Advertentie I.M. nam. de W. Advertentie I.M. 4. Advertentie 1. M. r- Advertentie Ï.M. t De voorwedstrijden om bet persoonlijk kampioenschap van Friesland. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. 67 Februari 1954. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter K. v. d. Heuvell, Bothnia- kade 1, Telef. 2612 (b.g.g. 3000). Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur: K. G. Postma, Oosterdyk 65. Wijkverpleging Zuster H. Oppedyk, Jachthaven straat 10. Kraamverpleging Zuster IJ. Kramer, Stationsstr. 14 BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. ZONDAG 7 FEBRUARI 1954. NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Dr K. H. Siccama. Nam. 5 uur Ds. H. Sondorp. Bed. H. Doop. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: voorm. 10 uur Drs R. K. de Jong. Extra collecte. N. van Loo; Kuiper, van Lemmer. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Cand. Th. Kuiper; nam. 5 uur Ds. J, M. Spier, GAUW. Dorpsbelangen vergaderde Maandag in ’t Gebouw. Voorzitter H. Jellema opende met een woord van wel kom tot de leden die niet in grote ge tale waren verschenen. Misschien waren de weersomstandigheden en de Elfme- rentocht daar aan schuld. De notulen gelezen door de secretaris werden goed gekeurd. De penningmeester bleek zijn boeken te hebben afgesloten met een klein batig saldo. Besloten werd om ook volgende zomer in combinatie met an dere dorpen Offingawier en Goënga een autotocht voor ouden van dagen te or ganiseren. Voorzitter Jellema was niet herkiesbaar; in zijn plaats werd be noemd W. Cnossen. Bij de rondvraag was er nog een geanimeerde bespreking aangaande verschillende belangen van de dorpsgemeenschap. Vervolgens ver telde de schrijver Abe Brouwer iets van zijn werk, hij las een ernstige novelle voor en behandelde enige fragmenten uit andere van zijn werken. Hij introdu ceerde ook een hoorspel en behandelde het marktgebeuren op humoristische wtjze. Alles bijeen genomen een heel boeiende voordracht. Jammer dat de op komst der leden zo gering was. Het be stuur mag- op een prachtige avond te rugzien. Om elf uur sloot de voorzitter de vergadering. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aere Pe- rennius. Spr. Pastor H. Brohede. doordringen. Evenzo is het gesteld met de andere S.D.C.’er J. de Korte in groep D, die het tegen de leider J. Miedema (DCL) moet opnemen. De „theoretische” kans bestaat hier zelfs, dat vier spelers met ieder 5 punten eindigen. Daarvoor is nodig, dat de Korte van Miedema wint en de Vries (Workum) en Huizing (Harlingen) van de G.S.’er S. v.d. Kooi, welke laatste niet in een beste vorm steekt. Weet Miedema evenwel minstens remise te spelen, dan zou ook hij weder om zijn terugkeer in de finale kunnen vieren. In groep E gaat het nog tussen Y. v. d. Bij (DCL) en H. Steenhuis (Meppel), die beiden 5 punten hebben. Beide moeten het nog opnemen resp. tegen J. Stenekes (Gez. Sam.) en H. Krot (SDC), twee tegenstanders tegen wie het altijd nog moeilijk is te win nen. In de jeugdwedstrijden krijgt ook Th. Doevendans het zwaar tegen K. Rozema (Zwaagwesteinde), Niettemin achten wij hem tot een puntenverdeling in staat, in welk geval de kans om zich te plaat sen bestaan blijft. Competitie Sneeker Damclub. In de hoofdklasse verloor L. Wijnja by verrassing van K. Krot en daarmede goeddeels zijn kans op het kampioen schap. Er zal voor de Korte derhalve wel een hernieuwd kampioenschap zijn weggelegd; om de tweede plaats heerst nog voldoende spanning, getuige on derstaande stand: J. de Korte 1120, L. Wjjnja 12—17, K. Krot 13—16, H. de Boer 1214, H. Nauta 1314, H. Krot 12—13. In de eerste klasse verloor J. Wester door een fraaie slagzet van R. Wage- naar. Hierdoor kwam P. Jorritsma, die van C. Spijker won, in zijn directe na bijheid. J. de Groot en A. Faber deelden gelijk op, terwijl J. de Wal ditmaal te sterk bleek voor D. Boot. In de tweede klasse deelden J. Bat- stra en Huitema de eer, zeker tot ge noegen van leider v. d. Sluis. De stand In de kopgroep is hier: v. d. Sluis 13 18, J. Batstra 13—15, IJ. Kroes 10—13, Huitema 711. Cili Galama; Schel tinga. Jongens 7 en 8 jaar: le pr., f3. Watte Bruinsma; 2e pr., f 2.Jan Be- kema; 3e pr., f 1.Durk Bosma. Meisjes 8 en 9 jaar; le pr., f3. Ginie Brouwer; 2e pr., f 2.Hendrina Rijpma; 3e pr., f 1.Alie Bootsma. Jongens 10 en 11 jaar: le pr., f 4. Theo Popma; 2e pr., f 2.50, Henkie Hui tema; 3e pr., f 1.50, Paul Andela. Meisjes 10 en 11 jaar: le pr., f 4. Gonnie Galama; 2e pr., f 2.50, Wietske Rijpma; 3e pr., fl.50, Jannie Brattinga. Jongens 1214 jaar: le pr., f5. Bouke Doper; 2e pr., f 3.Klaas Rijp ma; 3e pr., f 2.Haitze Wiersma; 4e pr., f 1.Sietze de Boer. Meisjes 1214 jaar; le pr., f5. Hiltje Kramer; 2e pr., f 3.Hendrina Witteveen; 3e pr., f 2.Hermina Lenes. Meisjes Huishoudschool: le pr., f 5. Lucie Beekema; 2e pr., f 3.Boukje Wybenga; 3e pr., f 2.Ginie Hoekstra. HEEG, 2 Februari. Slechts 12 deelne mers verschenen aan de start. Doordat het fel koud was waren 15, die zich reec aangegeven hadden, niet opgeko men tot grote teleurstelling van het be stuur. Er werd in drie groepen gereden. Afdeling A, 4050 jaar: 1. C. Meier- hof, Terwispel; 2. P. Brouwer, Langweer. Afdeling B, 5060 jaar: 1. J. Slof, Joure; 2. M. de Jong, Nieuw-Beets. Afdeling C, boven de 60 jaar: 1.' A. Dikkerboom, Oudehaske; 2. W. Peeke- ma, Broek o.d. Joure. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heiligingsdienst; 7 uur n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Leidster der diensten Luitenante W. Kloosterman. Donderdag 11 Februari: 8 uur nam. Hei ligingsdienst. Leider v. d. dienst Kapi tein Wismeyer. JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jelleshüs, Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur. NED. HERV. KERK. Abbega: voorm. 9.30 uur de heer S. Brouwer van Menaldum; nam. 1.45 uur Ds. van Dullemen v. Oudega(W). Goënga: nam. 1.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Voorjaars-Zendingscollecte. Hommerts: voorm. 9.30 uur Ds. H. C. Kranendonk; nam. 1.45 uur Ds. H. de Noo. H. Doop. Nijland: voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur Ds. Prins. IJSBRECHTUM. Op de gracht van Epema-State hield bovengenoemde ijs club een hardrijderij voor kinderen van leden. De uitslag was: Jongens en meisjes tot en met'6 jaar: le pr. Ineke Bakker; 2e pr. Feikje Ley- stra. Jongens 7 en 8 jaar: le pr. Albert Koopman; 2e pr. Bouke Kpopmans. Meisjes 7 en 8 jaar: le pr. Geertje de Boer; 2e pr. Rigtje Bakker. Jongens 9 en 10 jaar: le pr. Johannes Bles; 2e pr. Kerst Koopman. Meisjes 9 en 10 jaar: le pr. Brechtje Spoelman; 2e pr. Gezina Jillings. Jongens en Meisjes 11 en 12 jaar: le pr. Uilke Bakker; 2e pr. Tjeppie Bosscha. Estafette Jongens en Meisjes 13, 14 en 15 jaar: le pr. R. de Boer, J. Leij- stra, A. v. d. Tempel; 2e pr. W. v. d. Eems, B. v. d. Zee; H. Spoelman. Dinsdagmiddag hield bovengenoemde ijsclub een estafette-rijderjj voor leden met dames. Door de felle koude en harde wind was er geen grote deelname. Er waren maar 9 drietallen die de strijd aanbonden. De uitslag was: le prijs Willem de Boer, Anneke de Jong, Klaas v. d. Wolf; 2e pr. Willem Schaap, mevr. BootsmaAltenburg, Ate Speerstra. Yn it lokael by de brêge waerd Tiis- deitojoun de ledenjoun fan de for. i£ „Griene Krüs” holden. Nei’t de foarsit- ter O. Hofman de gearkomste iepene hie mei gebet róp er de oanwêzige 15 mei- elkoar it wolkom ta. Ut de forslaggen fan de skriuwer H. Jorritsma blykte dat de foriening net stilsitten hie. Nést it gewoane wurk hiene se mei de ramp de foarstap nommen ta helpaksje. Fier der wie der in E.H.B.O.-kursus op tou set mei goed 20 kursisten. Ek wie der frijhwat nij materiael oanskaft. De skat- halder A. Osinga liet ek net in raer lüd hearre. Troch in pear forfaltsjes wie der in foardelich saldo fan f 566.55. De beide bistjürsleden O. Hofman en H. Jorritsma waerden mei op ien nei alge- miene stimmen op ’e nij ynhlerd. Hen- ny Schotanus soarge op prachtige wize mei deklamaesje foar de nedige ófwik- seling. As attraksje stie der priissprek- ken op it programma. By de froulju woun Henny Schotanus de le prils en frou OsingaHuitema de 2e priis. De manlju hiene allegearre likefolle pun ten, sadat der om de prizen lotte wurde moast. Durk Baanstra en Anne Osinga wiens de geiokkigen. Foar de rounfra- ge wie net folie mear en om healwel alven sleat de skathélder de gesellige gearkomste mei tank oan God. Moandeitomiddei hawwe de hern fan de skoallen to Jutryp en Hommerts harren kréften tsjin elkoar metten. De lieding wie by it bistjür fan de iisklub en by de skoalmasters, dy’t spitiger- nöch de waermte net hélde koene. De ütslach wie: Famkes 6 en 7 jier: le pr. Popkje Hoornveld; 2e pr. Pytsje Berg- sma. Jonges 6 en 7 jier: le pr, Durk Nauta; 2e pr. Sybren Hoekstra; 3e pr. Haeije Wittermans. Famkes 8 en 9 jier: le pr. Getsje Zylstra; 2e pr. Grytsje Piersma; 3e pr. Sjoeke de Jager. Jonges 8 en 9 jier: le pr. Jan Cnossen; 2e pr. Willem Gaastra; 3e pr. Jetze Nieuwen huis. Famkes 10 en 11 jier: le pr. Maeike Duiker; 2e pr. Anna Nijdam; 3e pr. Ytsje Nauta. Jonges 10 en 11 jier: le pr. Michiel Cnossen; 2e pr. Bert Regelmatig! De zes minerale zouten van Kruschen stimuleren Uw bloed zuiverende organen. Zolang die maar krachtig blijven werken, worden pijn- verwekkende onzuiverheden op natuur lijke wijze afgevoerd en hebt U van iheumatiek geen weet... 't Loert overal. De weldadige warm te van de pijnstillende Thermogène verdriift de snerpende pijn. deze op de daken van gerestaureerde middeleeuwse kerken te leggen. Maar de ware kunst heeft men nog niet onder de knie, men kan het verschil maar al te duidelijk zien. Misschien schuilt het ge heim wel in het gebruik van open vuren, gestookt met turf. Het moeilykste is juist, de warme, diep-rode of zacht- oranje tinten te treffen. Ook van deze „nonnen- en paters” kan men verschillende typen in ons Museum vinden, opgesteld in de kelder naast de zandstenen, 12de eeuwse sarcofaag uit Tjerkgaast. Uit Sneek zelf hebben wij tot nog toe geen gaaf exemplaar kunnen bemachtigen; ook de ondergrond van het voormalige Johannieterklooster, die nu al goeddeels door de jongste stads uitbreidingen is verzwolgen, leverde slechts brokken op. Wij hebben ons dus tevreden moeten stellen met voorbeelden uit Janum bij Dokkum, Holwierde in Fivelgo en Midwolda in ’t Oldambt. Af wijkend van vorm zijn de overeenkom stige pannen, die wij eens uit ’t oude Deventer meer naar Sneek namen. Hier kan men zelfs nog verschillende huizen in de oude binnenstad vinden, dia nog met dergelrjke pannen zijn gedekt; ooit in Zutfen is dit het geval. Tot slot dan de draineerbuizen, ogen schijnlijk artikelen, die nog minder dan dakpannen m een oudheidkundig Muse um thuis horen. Maar vergist U zich niet, men onderschat zijn voorouders wel eens! Mogen de draineerbuizen, ge lijk wü die thans kennen, eerst sedert ongeveer een eeuw in gebruik zijn ge raakt de landbouwhistoricus N. G. Addens wijdde er in de vorige Groning se Volksalmanak een interessante stu die aan dit neemt niet weg dat ver gelijkbare pijpen reeds in de middel eeuwen op Friese panwerken gebakken moeten zijn, om ondergronds water af- of aan te voeren. Dit bleek wel duidelijk uit ontdekking, die de veehouder F. H. Rienstra te Doniahuis onder Hydaard deed en ons door bemiddeling van Dr Veenenbos ter ore kwam. Deze stiet in het weiland, gelegen onmiddellijk ten Oosten van diens uit terpaarde bestaand erf, ter diepte van 5 voeten op een uit kloostermoppen opgezet putje, waarin een uit aarden buizen netjes samenge voegde, onderaardse leiding uit kwam. Omdat het perceel vroeger al eens was afgegraven om de vruchtbare bovengrond te bekomen aan weerszijden van de weg was voorheen alles terp kon men de leiding slechts nog over korte afstand volgen. Naar ons gevoelen betrof het hier een drinkwaterputje, dat verbinding had haar singel of gracht, zodat men voor het drenken van het vee steeds verzekerd was van „stromend water”, zonder met emmers of tonnen behoeven Na de uitslagen van Dinsdagavond is de laatste ronde, die Zaterdagmiddag te Leeuwarden gaat, wel uitermate belang rijk geworden. In groep A staat D. Cremer (Lioessens) voor een zware op gaaf. daar hij persé van A. Talsma(Rin- sumageest) zal moeten winnen, om zich te plaatsen. Talsma, die zich een vorig jaar juist niet bij de eerste zes van Frieslands besten kon handhaven, heeft dus een mooie kans het verloren ter rein te heroveren. In groep B is de zaak reeds bekeken. De Huizumer Das sen,die een vorig jaar het eveneens niet in de finale kon banken, mag het thans opnieuw proberen. In de voorwedstrijden nl. bereikte hij de fraaie score van 7 uit 4 In groep C vecht H. Jelsma (Rau- werd) voor zijn laatste kans. Tegen Bloem (Zwaagwesteinde) bereikte hij weliswaar materiaalvoordeel, doch wij vrezen voor hem dat hij juist iets te kort zal schieten om deze hangpartij tot winst te brengen. By remise gaat het verder tussen Bloem en H. de Boer, welke laatste na zijn misstap tegen de G.S.’er Stoelwinder alleen met winst ge baat is, wil hy wederom tot de finale Er is hier ter stede in het laatst van het vorig jaar een vergadering gehou den, waar een afdeling van de Bewe ging van Europese Federalisten is op gericht (bestuur: de heer J. Nauta, Leeuwarderweg 42, voorzitter, de heer mr Y. N. Zeijl, Stationsstraat, secretaris, mevr. J. Schutter, pennm. en de h.h. W. Nauta, Menno de Vries, beide te Sneek en G. Wierda, Ijlst). Nu deze afdeling a.s. Maandag een openbare vergadering heeft belegd in hotel Hanenburg, waar als spreker zal optreden de heer Brijnen van Houten zij hier nog even de aan dacht gevestigd op wat de Europese Federalisten eigenlijk willen. Misschien zal dat het bezoek aan deze vergadering aanmoedigen want het betreft hier een zaak, welke ons allen aangaat. Ko ningin Juliana heeft dat op 20 Mei 1953, sprekende voor de studenten in Kopen hagen, treffend uitgedrukt toen zij zei- de: „Binnen een kwart eeuw zullen wij in Europa öf allemaal in hetzelfde huis wonen, öf in dezelfde ruïne ondergaan. Als wij de handen ineenslaan en elkan der helpen kan Europa een overvloed van stoffeiyke rijkdom verwerven en een rijkdom aan culturele waarden gaan verspreiden, gedragen door morele kracht. Wij kunnen niet met de geest van de tweede helft van de twintigste eeuw in gebouwen biyven wonen, die ontworpen zijn m de negentiende eeuw of zelfs in de achttiende”. Tot zover H. M. de Koningin. De wereld van van daag is nu eenmaal er niet meer een van kleinere of grotere nationale sta ten, maar van werelddelen. In die we reld zijn onze kleine Europese staten verouderd en gaan zij ten onder. De Europese Federalisten willen dus een verenigd en vry Europa, omdat zy wil len leven. Europa gaat ten onder, niet omdat de Europeanen hun werkkracht en hun kunnen hebben verloren, maai omdat zij voor die werkkracht en dat kunnen geen ruimte meer hebben. Een verenigd Europa schept meer ruimte voor allen en daarmee hoop voor de toe komst. De Europese federalisten willen een verenigd Europa, maar ook een vrij Europa, omdat vryheid het hoogste goed voor de mens is en staatkundige vryheid der burgers het enige funda ment, waarop een menswaardige sa menleving kan worden opgebouwd. Ook die vrijheid wordt thans bedreigd omdat Europa niet verenigd Is. Krachteloos en verdeeld staat dit West-Europa tegen over de gevaren welke het van binnen uit en van buiten bedreigen. Zo kent dit West-Europa weer de angst voor de on dergang, een angst welke verlammend werkt op zijn burgers. Wil het zieke Europa weer gezond worden, willen zyn burgers weer zonder die verlammende angst leven dan moeten de slagbomen welke thans de landen onderling schei den omhoog, moet Europa één worden, één vrije ruimte dus waarin de Euro peanen zich kunnen bewegen en waarin de belemmeringen zijn opgeheven, die thans het staatkundig, geestelijk en economisch leven dreigen te verstikken. Een verenigd Europa dus, maar in de vorm van een federatie van vrije Euro pese volken, verenigd onder een ge meenschappelijk, langs democratische weg tot stand gekomen gezag, dat zich uitstrekt tot die onderwerpen, die ter- wille van het gezamenlijk welzijn niet meef nationaal kunnen, doch Europees moeten worden geregeld. Een hersenschim, deze federatie’ Ze zal dat inderdaad blijven als niet allen de schouders er onder zetten. Ze mag geen hersenschim biyven omdat het om het leven van allen dus ook van u en de uwen gaat. Werk daarom mee aan de totstandkoming van deze fede ratie en kom om te beginnen eens op de vergadering van a.s. Maandag. echtgen. van Gerben Hoekstra, zonder, de Bourbonstraat 7, van Tolbert, Zuider- weg 32; Hille Bosma, matroos IKM, U. Emmiusstraat 9, van Den Helder, Bui tenhaven 5; Margaretha J. Bruggink, religieuse, Dr Boumaweg 3, van Maas tricht, St, Servaaskl. 14; xEverhardus R. Zweep, inspecteur ’s Ryks belastin gen, Leeuwarderweg 12, van Harlingen, Noorderhaven 97; Janke Wallnga, kin- derverzorgster, Kerkhoflaan 4, van Pet ten, Korfwaterweg 1; Antje G. Kooij, wed. van R. J. de Groot, zonder, Dr Bosstraat 11, van Veenwouden M 72; Anne van der Werf, adv. en proc., Leeu warderweg 7, van Leiden, Bloemisten laan 47a; Maria A. G. Rijkenberg, kin- derverzorgster, Dr Boumaweg 3, van Haarlem, v. ’t Hoffstraat 75; Jan H. de Groot, zonder, a.b. „Pr. Marijke”, van Balk aan boord; Pieter Punter, rijwiel hersteller, Kloosterstraat 7, van Goënga 30; Jan Brandligt, zonder, H. Cathari- nastraat 22, van Meppel, Brouwers- dwarsstraat 14; Geesje A. Kleinlugten- beld, cheffin manufacturenzaak, Ama- liastraat 25, van Enschede, Oldenzaalse- straat 869; x Albert je Struik, zonder, Koopmansgracht 29, van Amsterdam, Meerhuizenstraat 3IH; Bouwe Hoge- boom, groentehandelaar, Wassenbergh- straat 22, van Duitsland; Jelke van der Wal, zonder, a.b. „Pr. Marijke”, van Haulerwijk, Hoofdweg boven 27; Aukje P. M. Arp, religieuse, Dr Boumaweg 3, van Zwolle, Blekerstraat 1; Elske Wijkstra, a. b. „Pr. Marijke” van C.B.R. X Gezin. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewijkstr. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Lin deman. Jeugdbyeenkomsten: 7.30 uur voor leef- tyd 12 t.e.m. 15 jaar en 8 uur voor ouderen. Vrijdag 5 Februari: ’s avonds 7.30 uur Bijbellezing en Bidstond. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur by- eenkomst. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: nam. 5 uur Ds. H. J, Wilde. Ijlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. Extra collecte Doopsgez. Jeugdwerk. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 uur Lezen (Ooste 59); nam. 2 uur Ds. Benschop (in de Doopsgez. kerk). GEREF. KERK. Oudega (W.): voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds. v. d. Plaat. (H.A. en Dankz.) Jacoba Mulder, zonder, Amaliastraat 53, van Enschede, Roggestraat 11; Ge orges H. Galema, cand. notaris, Singel 40, van Bussum, H. Zwaardemaker- straat 1; xRoelof van der Mey, houtbe werker, Zuidend 19, van Grouw, Molen pad 3; Roelof K. de Jong, vicaris, Marktstraat 16, van Heilo, Frederiks- laan 19; xHendrik Toonstra, mach, bankwerker, Napjusstraat 34, van Am sterdam, Nepveustraat 221; Johanna M. Visser, verpleegster, Jollenstraat 11, van Voorburg, Oosteinde 62; xBertus Lubbering, grondwerker, a.b. br.adres Parkbuurt 39, van Meppel, a. boord; xRein Veenstra, landb.ingenieur, Mei- doornlaan 2, van Schagen, Marktstraat 5; An je L. Ubbens, arts, Stationsstraat 27, van Groningen, T. Mesdagstraat 38a; xjules C. Keydeniers, zonder, N. Dillenburgstraat 31, van Oppenhulzen 134; Alida C. J. Lammers, religieuse, Dr Boumaweg 3, van Breda, Ulven- houtselaan 19; Bertha Han, verpleeg ster, Dr Boumaweg 3, van Amsterdam, Willemsparkweg 144; Leon H. F. van Zanten, lasser, Priorstraat 18, van Wol- vega, Andr. Veenstrastraat 2; Johanna P. Kruk, echtgen. van Klaas J. Hager, zonder, Grootzand 24, van Co;vorden, Batavierstraat 5; Geeske Veldstra, ver koopster, 2e Steenklipstraat 21, van Amsterdam, le Helmersstraat 161hs; lebeltje Hoogland, echtgen. van Jan Age Bouma, Kleinzand 46, van Oppen huizen 85; Folkert A. Wijngaarden, Kantoorbediende. Priorstraat 39, van Apeldoorn. Stoppelbergweg 40; Alber- tje de Jong, echtgen. van Jan Veenema, zonder, de Bourbonstraat 2, van Roor- dahuizum 90; Paulina M. Zwagerman, onderwijzeres. Kruizebroederstraat 89, van Oostburg, St. Eligiusplein 5; Djien N. Hwan, 1.1. verpl., Dr Boumaweg 3, van Amsterdam, le Oosterp.str. 179; Hinko Rienstra, zonder, Amaliastraat 6, van Ermelo, ’s-Heerenloo 25; Geesje de Vries, echtgen. van H. L. M. Tiche laar, zonder, Prinsengracht 19, van Leeuwarden, Schrans 145; Antje Snip, Tiisde! hold de iisklub „lendracht” to JutrypHommerts in hurdriderij foar Breeuwsma; 3e pr. Anne Osinga. Fam- manlju. Der wiene 12 dlelnlmmers. Op GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo, Z. 8; nam. 2.30 uur Ds. E. nam. 5 uur Cand. Th. Z. 8. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. M. Spier, Z. 8. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdyk 30. Voorm. 9 en nam. 5 uur Ds. Benschop. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. J. v. d. Gronden, van IJmuiden. Offingawier: voorm. 9.30 uur Ds. F. H. Kuiper, Voorjaars-Zendingscollecte. Oudega (W.)nam. 1.30 uur Ds. van Dullemen. Scharnegoutum: voorm. 9.15 en 1.30 uur Ds. C. P. van Andel. Sandfirden: voorm. 9.30 uur Ds. van Dullemen. Tirns: voorm. 10 uur Ds. Brink. H. Doop. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. de Noo; 's avonds 7.30 uur Ds. Kranendonk. IJlst: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. B. Albada. kes 12 jier en alder: le pr. Harmke ’e bybanen wie fanwege de kjeld net v. d. Velde; 2e pr. Lize Nauta; 3e pr. folie minsken. Ek wie der by de ridery Netty Wittermans. Jonges 12 jier i Alder: le pr. Gerben Stavinga; 2e r Jurjen Strikwerda; 3e pr. Willem c’ Boef. BLAUWHUIS. Er woei Dinsdagmid dag een ijzige wind, maar op de Kerk- gracht was het tamelijk luw. Bovendien was er heerlijk warme chocolademelk in overvloed. En ook kreeg ieder kind een reep en een koek. Hartelijk dank aan de milde gevers en aan de spontane helpers en helpsters, die dit feest mo gelijk maakten en deden slagen. En hier is de uitslag: Jongens 6 en 7 jaar: le pr„ f2. Fons v. d. Zee; 2e pr., f 1.Martien Mulder. Meisjes 6 en 7 jaar: le pr„ f 2. 2e pr., f 1.Marietje Een bonte rij wacht op beschrijving, van een scheepje in een glazen fles tot aan middeleeuwse draineerbuizen. Waar te beginnen Eerst dan maar het scheepje. Ieder kent ze wel, in meer of minder fraaie uitvoering op vernuftige wijze in opgevouwen toestand door de nauwe flessenhals getrokken, om vervol gens met een enkele ruk aan het touw tje in de gewenste stand te worden ge bracht. Ook in Sneek hebben wel oude varensgasten gewoond, die deze kunst verstonden, en het zou me niets verwon deren als er zich nu nog iemand kwam aanmelden, met het aanbod voor ons nog zulk een kunststukje te vertonen! Een wel zeer mooi exemplaar bezat ons Mu seum tot voor enkéle jaren; binnen een grote, sieinjk gevormde stopfles, zag men een bygedraaide driemaster, bezig in volle zee een sloep uit te zenden om schipbreukelingen te redden, die zich vastklemden aan de kiel van een ge kantelde sloep. Alles was gesneden uit ragfyne houtsplinters en op bonte wijze beschilderd. Wy hadden het als een pronkstukje in zijn soort geëxposeerd op de „Windvaan"-tentoonstelling van 1950, maar achteraf is dat onverstandig geble ken. In een onbewaakt ogenblik, toen het publiek geen toegang had, heeft een onbekend persoon de fles opgenomen en blijkbaar onzacht weer neergezet, met het gevolg, dat de inhoud deels losraakte en verschoof, met al de gevolgen van dien. Het stuk was daardoor niet meer geschikt om te worden ongesteld. Ge looft U, dat dit een droeve dag was voor de conservator. De fles, die nu het eigendom werd van het Museum, werd ons geschonken door Jhr. A. F L. Hora Siccama, voorheen woonachtig te Leeuwarden. In de fles ziet men een viermast-barkschip, die door twee sleepbootjes buitengaats ge trokken wordt. Wij weten ook de histo rie van deze fles: het scheepje werd ge sneden door een bootsman, die de op dracht had een oogje te houden op de schenker, toen deze als kleine jongen omstreeks het jaar 1900 van Batavia naar Amsterdam voer, om in Nederland zijn opvoeding te kunnen voltooien. Deze aanwinst is de enige, thans op Scheep vaartgebied te melden, afgezien van een aantal hoogst belangwekkende scheeps journaals van een Workumer kofschip- reder, lohenoe over de jaren 17631769. waarover wij later nog iets meer hopen te vertellen, evenals over nog andere, op de Friese zeevaart betrekking heb bende schrifturen, het Museum ten ge schenke aangeboden. Zijdelings met de zeevaart hangen sa men enige oudheden, te Workum aange kocht, te weten een aardig, typisch Zuidwesthoeks „üngetiders-tsjotteltsje' met bijbehorende „treeft” en „haal”, bui tengewoon sierlijk gesmeed, een geelko peren scheerbekken tot voor een tien tal jaren hing er een dergelijk bekken te blikkeren aan een uithangbord van een barbier in de Galigastraat en een aardige, 18de eeuwse zilveren vork, van het .ype, dat toen in de stadjes rond de Zuider ee in ’wang was, als er een Zon- dagseten op afel kwam. Maar ook uit Sneek kwamen weer zo niet kostbare, dan toch karakteristieke oudheden binnen. Wy noemen in het voorbijgaan de ouderwetse, 19de eeuwse potjes en dozen van apotheek de Jong aan het Grootzand, de originele gist- balans uit de winkel van de heer Sprik. voorheen aan dezelfde gracht gelegen, enkele antieke sleutels, geschenk van de heer J. Zoethout, en de onderste steen van een laat-middeleeuwse, uit trachiet gehouwen handmolen, te voorschy'n ge komen by het uitgraven van de diepe bedrijfskelder in de garage van de heer S. H. Fritsma aan de Oude Koemarkt. En lest maar best de unieke verzame ling modellen van Fries aardewerk, die eenmaal de monstercollectie van het pottenoakkersbedrijf Stam uitmaakte! Üoor aankoop wist het Museum deze verzameling voor Sneek te behouden. Zéér oude stukken zijn er niet bij, maar toch bevat zij een voorbeeld van elk stuk aardewerk, sinds ruim een eeuw door de aloude firma in de handel gebracht, vanaf fraai met de ringeloor versierde platelen en bordjes af, tot voederbakken en nachtspiegels toe! Elke Sneker zal het betreuren, dat dit met Sneek zo hecht verweven bedrijf niet meer op de zelfde voet kon worden voortgezet. Het huidige geslacht stelt nu eenmaal andere eisen aan het gebruiksaardewerk dan onze grootouders, hoe fraai en decoratief a dit met de hand vervaardigde, geheel uit inheemse grondstoffen vervaardigde goed ook was Samen met de roerleeuw van wijlen het Sneker potschip moet de collectie voortaan het nageslacht duide lijk maken, op welke wijze de Friese huisvrouw in vervlogen eeuwen aan haar keukengerei kwam. Nu wij toch aan het pottenbakken zijn, kunnen ook andere voortbrengselen van Friese bakovens behandeld worden. In de eerste plaats dakpannen; ja lezers en lezeressen, die verzamelen wij óók al! Maar niet alle natuurlijk. Het Sneker Museum kan namelijk bogen op een col lectie middeleeuwse dakpannen, die men elders zo niet vindt. Wij begonnen met een zogenaamde leipan of „schalie”, ge vonden bij de afgraving van de klooster- terp „Thabor” een platte pan van be trekkelijk kleine afmetingen, in beginsel vergelijkbaar met de nu wel in onbruik geraakte „Friese” pannen, die op het panwerk bij Achlum gebakken werden. De pan uit „Thabor” stamt uit de 15de eeuw; het toeval wilde, dat het fragment van een dergelyke pan door de goede zorgen van de heer Ht Vrolijk in het Mu seum „bedaarde”, gevonden by het gra ven van een bouwput naast het kantoor van de Fa Hoogeveen aan de Prins Hen drikkade. Men groef hier in de vulling van het eertyds achter het Bolwerk lo pende en een veertigtal jaren geleden gedempte „haventsje”; het is dus niet uit te maken welk gebouw deze pan eens heeft gedekt. Veel vaker ontmoet men echter de middeleeuwse „paters en nonnen”, een van weinig eerbied getuigende, doch al gemeen gangbare benaming voor afwis selend hol- en bol gelegde, langgerekte dakpannen. In sommige delen van Waals-België en Frankrijk zyn dergelijke pannen nog steeds in gebruik; in Fries land kan men het levendige effect van zulk ëen dakbedekking nog waarnem n by de kerken van Oostrum en Born- werd, beide nabij Dokkum, alsmede bij de kerk van Kantens in Groningerland. De laatste jaren heeft men gepoogd der gelijke pannen weer na te bakken, om te slepen van en naar de stal. Misschien herinnert men zich nog uit een vroeger oudheidkundig artikel in dit blad, dat een dergelijke watergang te voorschijn kwam in de ondergrond van de klooster- terp van „Aula Dei” of Nyeklooster bij Scharnegoutum. Alleen was in dit laat ste geval de leiding opgezet uit grote kloosterstenen. Het toeval wilde, dat kort daarop nog een andere vondst werd gedaan, die het bestaan van aarden buizen in de middel eeuwen ten behoeve van wateraan- of afvoer bewees. Hier betrof het een vondst in de voormalige „molewier” in het land van de heer Tj. Kramer te Wol- sum; de heer J. Tjalsma aldaar was zo attent, ons op een en ander opmerkzaam te maken. Helaas was hier al zo veel in de grond gewroet, dat niet met zeker heid viel op te maken, waarvoor de pijp leiding gediend had. Gezien de vind plaats, vlak aan .de opvaart, waarin het overtollige hemelwater uit de landeryen tussen het dorp Wolsum en deze vaart werd geloosd, zou men hier kunnen den ken aan een primitief molenwerk, dat het weg te malen water opzoog door eer door aarden buizen bestaande leiding. Watermolens kwamen echter eerst in de 16de eeuw in gebruik, in Holland het eerst, zodat de aanleg hier niet zo oud kan zijn geweest als te Doniahuis en Nyeklooster. Naast de twee specimina van Donia huis en Wolsum ziet men nog een derde aarden buis staan in de Museumkelder. Komen de pijpen van Doniahuis en Wol sum vrijwel met elkaar overeen, wat grootte, vorm en baksel betreft, de derde wijkt geheel af en doet wat baksel be treft zelfs aan terra cotta denken. Laatstbedoelde pijp is afkomstig van de slotplaats van de voormalige brug ,,’t Faan” te Niekerk, in de Groninger Wol- den. Wy danken deze aanwinst aan Ds. J. J. Liefting, Ned. Herv, Pred. aldaar. Wij hebben hier klaarblijkelyk te doen met de overblijfselen van een waterlei ding, in de 16de of 17de eeuw aangelegd om een fontein of vijver van water te voorzien. Besluiten wij met de opmerking, dat ook te Sijbrandahuis bij Dokkum enige jaren aarden buizen zijn gevonden van het type Doniahuis. waarvan een speci men bewaard bleef, bestemd voor de Oudheidkamer te Dokkum. Ook hier wa ren er voldoende aanwijzingen, die op vervaardiging en gebruik in de middel eeuwen duidden. De volgende maal weer eens wat „luchtiger” kost! net folie spanning. De ütslach wie: le f20, G. Mulder. Nijesyl; 2e pr. f 10, i< Wittermans. Jutryp; 3e pr. f5, J. ita, de H' erts. tegen hoofdpijn o y 2. oo 0; (D C tQ s o n y

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2