KING Handenarbeid-cursus Sneker Jeugd Actie BUITENLANDS OVERZICHT lïtt Vet Vevleöetv Een record-aantal „gevonden voorwerpen” Sanapirin N° 1 bijdebestrijding van kou, koorts, griep en pijn. Koker 90 en 50ct. Dames! Vooral nu VRIJDAG 5 FEBRUARI 1954 TWEEDE BLAD De Conferentie van Berlijn Dammen de natuurzuivere Estafetterijderij Ijlst Hamea-Gelei voor Uw handen PEPERMUNT Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking „SNEEKER NIEUWSBLAD" l VAN DER PLAATS BOLS WARD J Bioscoopnieuws Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst N.C.L.B. Scharnegoutum Rectificatie Door de koude en het ijs 1 29 van O. Schuurmans, van HEERENVEEN. Advertentie I.M. Grietje Advertentie LM. De clubcompetltie. Advertentie I.M. Advertentie I.M. SNEEK. Bij de herstemming voor een lid van onze gemeenteraad kreeg de heer F. Blok (a.r.) 449 st., de heer A. Sanders (lib.) 374, zodat de heer Blok zijn intrede in de raad doet. SNEEK. Naar wij vernemen zal op 10 Februari alhier een openbare vergadering worden gehouden door de afd. Sneek van de Soc. Dem. Arb. Partjj, waar dr Herman Gorter van Bussum zal spreken over „Sociaal- democratie en anarchisme”. SNEEK. De begaafde toneelspeler Henri de Vries komt hier op 12 Fe bruari in Amicitia 7 rollen in „Brand in de Jonge Jan” van Herman Hey- ermans Jr. spelen. Slechts de officier van justitie en een bode worden door andere spelers vertolkt. JUTRIJP. Als bijzonderheid mag wel worden gemeld dat een paar ge ïmporteerde eenden van de veehou der M. D. Zandstra alhier reeds van December af en trots de vorst, trouw dagelijks een ei leggen. Verwachtte men van den beginne al geen grote politieke resultaten van de Berlijnse conferentie, thans zijn die ver wachtingen tot op nul gedaald, het eni ge positieve waarop men nog hoopt is een verruiming van de handel tussen Oost en West. Rusland heeft die nodig, om het zijn bevolking ruimer te geven, de satellietstaten hebben er behoefte Een product van IJLST. Te Amsterdam is tot arts bevorderd de heer geboren alhier. Van de Sneker deelnemers is het H. Krot niet mogen gelukken tot de finale door te dringen. Hg verloor nl. van de veteraan T. v. d. Bosch (Huizum). Hoe wel de Boer tegen H. Jelsma (Rauwerd) juist iets te kort schoot, om te winnen en zodoende met remise genoegen moest nemen, behield hjj niettemin met 5 pun ten uit 3 partyen de leiding. Door van de G.S.’er S. v. d. Kooi te winnen, telt J. de Korte eveneens nog mee, al vindt hij de D.C.L.’er J. Miedema nog boven zich. In de jeugdwedstrijden werd P. de Jong uitgeschakeld, in tegenstelling tot Th. Doevendans, die door een remise tegen Hoogterp (Leeuwarden) nog voor plaat sing in aanmerking komt. doende om het land te verdedigen, maar zo beperkt mogelijk. Duitsland moeten voorts alle schulden kwijtgescholden, welke het aan de vier bezettende mo gendheden heeft en die voortvloeien uit na de oorlog gesloten overeenkomsten. Het is dus de oude Russische idee van Men zoekt tegenwoordig voor het kind nieuwe wegen op handenarbeid- gebied. Een moderne opvoeder zal een kind liever niet een tekening voorleg gen met het doel deze nu eens mooi en precies te laten natekenen, evenmin ziet hij veel heil in een borduurwerkje waarop het patroon, in voorgeschreven kleuren, keurig langs de getekende lij nen geborduurd moet worden. En waar om zal de jongen niet zelf een tekening op het stukje triplexhout zetten en dit uitzagen? Is het niet origineel en moe ten we het niet beschouwen als een uiting, een belevenis, van het kind? En daar gaat het nu maar om. Men zoekt nieuwe wegen, een nieuwe methode op het gebied van handenarbeid om het kind gelegenheid te geven uiting te geven aan datgene wat in hem of haar leeft. Het zal zich daardoor harmoni scher, en volgens eigen persoonlijkheid kunnen ontwikkelen. Laat een kind zelf zoeken naar een uitingsmogelijkheid. Wil het tekenen geeft het papier, pot lood, of verf en penselen, wil het vor men, uitbeelden, geef het boetseerklei. Gelukkig het kind dat al vroeg weet welk materiaal het moet kiezen omi vorm ta geven aan zijn gedachten, zijn fantasieën. De vrye scheppende arbeid zal hem diepe bevrediging geven. Na tuurlijk moet een kind dikwijls even op weg geholpen worden, het moet leren De voorwedstryden om het per- sóoniyk kampioenschap van Friesland. Iwo Jima. Een byzonder glorieuze episode uit de tweede wereldoorlog werd hier ver filmd: de strijd van Amerikaanse mari niers tegen de Japanners, wier strate gisch belangrijke eiland Iwo Jima in Februari 1945 door de Amerikanen werd veroverd. Deze schitterende over winning werd met ontzettende offers behaald. Als u dat leest: „glorieus”, „schitterend” en „overwinning”, meent iu meteen te weten waarom deze film werd vervaardigd en hoe zij er uit ziet. En toch hebt u het mis: „Iwo Jima” is juist zo belangwekkend, omdat deze film alle idealisering en heroïsering heeft vermeden. Ja, er wordt van deze mannen op het eiland het bovenmense lijke gevergd en het wordt gedaan, omdatomdat er geen andere keuze is dan met de anderen mee aan te val len, mee te hollen, mee te kruipen, mee te sneuvelenHard zyn deze man nen of gevoelig en soms hard en ge voelig zij denken aan huis, aan ver leden en toekomst. Zij kankeren, zij spotten, zy zijn bek-af en zy zoeken het te vergeten; maar held spelen neen, dat komt by niemand op. Niet met een brallend hoera-patriottisme, maar met de verschrikkingen van een oorlog, niet met een cliché-story, maar met een ver antwoord raamverhaal worden wy ge confronteerd. Het gros der oorlogsfilms verre achter zich latend, bereikt „Iwo Jima” het niveau van ,,A walk in the sun”. Juist in deze tijd van conferentie op conferentie over vrede is het nuttig en nodig een dergeiyke film te verto nen, want het is de grootste propagan da voor de vrede. een geneutraliseerd Duitsland. Een idee volkomen onaanvaardbaar zowel voor de W.-Duitse regering als voor Amerika en Engeland. Er zullen in Frankrijk groepen zijn en voor hen is Molotofs voorstel ook bedoeld voor welke het plan iets aantrekkelijks heeft, dat zijn die groepen die een herleving van het Duitse militairisme meer vrezen dan het reeds bestaande Russische militairisme en daarom Duitslands herbewapening willen voorkomen. Maar het schakelt alle Amerikaanse en Engelse deelne ming aan de verdediging van het vaste land van Europa practisch uit. Hetgeen betekent dat op dit vasteland Rusland de leidende positie zou hebben; wat Na poleon noch Hitler gelukte zou Moskou thans willen bereiken. Wel deed Molotof een beroep op Frankrijk om op grond van het tussen dit land en Moskou be staande verdrag met Rusland samen te werken, en bood hy dus Parijs een part nerschap aan, maar wat betekent de Franse macht tegenover de Russische? En als men te Parijs zou menen dat Frankrijk van Duits machtsstreven af zou zijn, denkt men er niet aan dat dit voorlopig geneutraliseerde Duitsland waarschijnlijk spoedig ook een partner van Rusland zou zyn en een voor Mos kou veel meer betekenende dan Frank rijk. Het is niet aannemeiyk dat de re gering Laniël voor dit Russisch lokaas zal bezwijken en er de samenwerking met Engeland en Amerika voor opoffe ren. Dulles heeft in scherpe bewoordin gen het Russische voorstel reeds afge wezen. Men noemde van Westelijke zijde Molotofs voorstellen teleurstellend, maar ze waren toch eigenlijk niets an ders dan men had kunnen verwachten. We hebben dus nu twee voorstellen over Duitsland ter tafel: een Engels en een Russisch. De vraag is wat men nu gaat doen. De standpunten liggen zover uit elkaar dat een verzoening onmogeiyk lykt. Gaat men ook deze kwestie naar een klein comité verwijzen waar men er tot in het oneindige over zal gaan discussiëren? Op dit moment de con ferentie afbreken gaat niet omdat er ook nog een derde agendapunt: Oosten rijk is (waaromtrent misschien van Rus sische zgde concessies zouden komen als van het Westen bereidheid werd ge toond China te erkennen, want de Chi nezen oefenen sterke druk op de Rus sen). Bovendien moet men aan Weste lijke zijde wel rekening houden met de labiele toestand in Frankrijk; een haas tig afbreken der besprekingen zou daar te veel verzet ontmoeten. Misschien worden toch de beide voorstellen inzake Duitsland nog een onderwerp voor be spreking tussen de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse za ken. In ieder geval ligt een eindeloos gepraat in conferenties, commissies of comité’s in ’t verschiet, zonder uitzicht op overeenstemming. Maar daarmee heeft Moskou dan al bereikt dat de kwestie der E.D.G. weer op de lange baan komt. Te Hoornster- zwaag in Schoterland heerst de rood vonk. De familie B. verloor in vier dagen al haar kinderen aan deze ziekte nl. een drietal. In de hoofdklasse won J. de Korte zonder veel moeite van H. Krot. Zijn naaste belager L. Wijnja zal het in zijn hangpartij tegen J. Nauta wellicht hoog stens tot remise kunnen brengen. G. Doevendans werkte zich door een over winning tegen P. Olij vrijwel uit de ge vaarlijke zone. L. Boom die van K. Krot verloor, houdt Oiy nog gezelschap. In de eerste klasse won T. Koopmans van D. Boot, in tegenstelling tot P. Jorritsma, die tegen R. Wagenaar niet verder kwam dan remise, waardoor zijn tweede plaats thans ernstig in gevaar komt. C. Spijker kon zich nog niet aan de laat ste plaats ontworstelen en verloor van P. Wensink. Door zijn overwinning te gen F. Gerlofs steeg J. de Groot enige plaatsen op de ranglijst. In de tweede klasse wees v. d. Sluis één zijner bela gers J. Batstra terug, verloor A. Mosse- laar door nonchalance van zijn kant van Kroes, kwam B. Couperus weer ééns tot een overwinning, nu tegen J. de Groot, terwijl Huitema door een overwinning op Jillings kans op één der prijsplaatsen blyft behouden. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 6 Februari 1904, 50 jaar geleden dus: Blauwe overall, terug te bekomen by Post Commdt. Nyland; ijzeren raam van een petroleumvergasser, idem; etui inh .een geldsbedrag, W. Rimerie, Goën- ga 27; muntbiljetten, Post C. te Ijlst; groen geschilderd luikje, H. Nauta, Ze- venpelsen, Ijlst; paar wollen hand schoenen, Wachtmeester H. Zyistra te IJlst; lipssleutel en hangertje, H. Kooi- stra, Oppedykstraat, Ijlst. t SCHARNEGOUTUM. Vrijdagavond, kwamen de afdelingen Land en Zuivel van de N.C.L.B. in „Rehoboth” onder leiding van K. Wester in jaarvergade ring bijeen. Na de gebruikelijke opening notulen en verslagen der secretarissen K. Mulder en F. Rienstra, volgden de verslagen der financiën, door de pen ningmeesters J. van Wijngaarden en Si Spieringa. Het bleek dat beide vereni gingen een nadelig saldo hadden, waar door de reserves slinken. Ids van Gunst hield een inleiding over: Veertig jaar N.C.L.B. Enige gedachtenwisseling volg de op dit keurig werk. A. Rienstra gaf een luimige voordracht ten beste. De scheidende voorzitter Jan Dykstra, die het volgend jaar 65 jaar wordt, werd door de nieuw gekozen voorzitter van afd. zuivel P. Spieringa gehuldigd. Van de 26 jaar dat de afd. bestaat, heeft Dijkstra 22 jaar de vergaderingen gepre sideerd. Hij was de oprichter van de afd. en heeft met Jouwstra van Oosterend, de leden gewonnen om een afd. te vor men. Als blyk van waardering werd de scheidende voorzitter een mooie lectuur bak aangeboden. De heer Dijkstra, ge troffen door de vele goede woorden en het aangeboden geschenk, sprak zijn dankbaarheid uit voor deze vriendelgke daad van het bestuur. Hy had hierop helemaal niet gerekend. Met liefde had hij steeds het werk voor de organisatie verricht en hij wenste het bestuur en de nieuwe voorzitter, getrouwheid en werk lust toe by het voortzetten van de ar beid. Na de pauze vonden enige spelle tjes plaats. De prijzen die bestonden uit fraaie huishoudelijke artikelen werden gewonnen door de dames: 1. C. Punter; 2. D. Baarda; 3. A, Rienstra; 4. H. de Jong; 5. H. de Vries en de heren: 1 H, Punter; 2. A. Rienstra; 3. Tj. Gouma; 4» K. Oosterkamp; 5. Sj. Dotinga. Na het zingen van de Avondzang, sloot Ds. Dondorp dit gezellig samen- zijn met gebed. Poor een zetfout onze Verslag gever treft geen blaam was in het verslag van de langebaan-afvalwedstrij^ van Friso in ons vorig nummer vermeld dat de prijsuitdeling plaats had in hotel Hanenburg. Dit moest zijn hotel Leeu wen, Wilde pracht. Deze geheel documentaire film toont ons de kracht en de schoonheid van Afrika. Ze neemt ons mee op een expe ditie door het zwarte werelddeel en toont ons in natuurgetrouwe kleuren de vreemde dieren en mensen. De kleuren- camera kwam in gebieden die voordien nog niet door blanken werden bezocht en juist daardoor is deze film zo be langwekkend. Ze laat ons dingen zien die wy nog nimmer aanschouwden. jonge mensen werken onder deskundi ge leiding, praktisch zowel als theore tisch, en menig werkstuk is al uit hun handen gekomen, terwyi dan in de theorielessen de wezeniyke waarde van dit .Vrije Vormen” voor het kind uit eengezet wordt. Het plan is om in het voorjaar een tentoonstelling van dit werk te organiseren, waarbij ongetwij feld aan belangstellenden wel een uit leg gegeven zal worden, maar het prak tische nut van deze cursus zal toch hoofdzakelijk biyken in de verschillende jeugdbewegingen, waar de jeugd zal profiteren van deze uitstekende lessen. welke mogelijkheden het gebruikte ma teriaal heeft. En de opvoeder die het kind wil helpen, moet dus eerst zelf experimenteren met klei, met takken, met mats, met aardappelstempelen met al dat dikwijls waardeloze materi aal dat voor een kind zoveel aantrek kingskracht heeft. Hij moet handen- arbeidlessen volgen die hemelsbreed verschillen met de cursus die in zijn jonge jaren als „de beste” gold! Omdat de Sneker Jeugd Actie met deze dingen op de hoogte was en omdat uit de aard der zaak juist jeugdleiders de mensen zijn, die de jeugd tot handenarbeid wil len animeren, heeft de S. J. A. deze winter een handenarbeidcursus voor haar leiders georganiseerd, die op mo derne leest geschoeid is. Twee groepen Het verloop van de Berlijnse confe rentie tot nu toe heeft geen sensaties gebracht. Het was wel min of meer een verrassing, dat de ministers der Weste- lyke drie de Russiche agenda aanvaard den, zodat eerst werd gesproken over een conferentie der Grote Vyf, dus met rood China en over maatregelen ter vermindering van de internationale spanning, maar het Westen heeft dit blijkbaar gedaan om een eindeloos gede- batteer over de volgorde der agenda punten te vermijden. Vry snel is het daarna nog met die eerste punten ge gaan want de kwestie China en die der ontwapening, welke Molotof ter sprake bracht omdat ze samenhangt met de bestaande spanningen in de wereld wer den naar een klein comité verwezen. Men is er dus niet af, maar het voor deel was dat men nog eind van de vo rige week in de eigenlijke conferentie kon beginnen met punt 2 der agenda: Duitsland. Dit bewijst wel dat er deze keer een neel wat soepeler stemming ter conferentie heerst dan op vorige. Dat zal vermoedelijk voor een gedeelte wel zijn toe te schrijven aan het feit dat Molotof nu meer zijn eigen baas is dan voorheen; toen Stalin nog leefde, moest Moskou telken worden geraadpleegd, nu is Molotof zelf een der leiders en beweegt hij zich vrijer. Een tweede reden van Russische zijde zal wel zijn dat Moskou op deze conferentie vooral uit is verdeeldheid te zaaien tussen de Westelijke geallieerden en dat als hij de zaken te fel aanpakt, daarop natuur lijk geen kans is. Aan Westelijke zijde moet men eveneens soepel en voorzich tig zyn. Men heeft daar immers reke ning te houden met de toestand in Frankrijk, waar men de oorlog in Indo China moe is en ook ten opzichte van de E.D.G. aarzelt. Als met name Ame rika de zaken te scherp stelt werkt men de oppositie in Frankrijk in de hand. Slechts één keer heeft Dulles zich vo rige week laten gaan nl. toen hy in het debat over de vijfmogendhedenconferen- tie ongehoord scherp afrekende met de rode regering te Peking, waarbij tevens bleek dat Washington zeker niet zal deelnemen aan een dergelijke conferen tie, tenzij de rode Chinezen het roer omgooien en alsnog in Korea en Indo China naar een verzoening streven. Maar ook dan zal Amerika slechts over dergelijke vraagstukken met Peking willen spreken en niet over de Aziati sche verhoudingen in het Igemeen. Wij vermoeden dat déze Amerikaanse hou ding Moskou welkomer is dan Londen en Parijs. De Franse en Engelse rege ringen beseffen wel dat men niet met rood China kan spreken zolang het in de Koreaanse en Indo-Chinese kwesties geen verzoenender politiek voert dan thans het geval is. Maar in ’t bijzonder in Londen voelt men het als een zeer ernstige fout dftt Amerika principieel een verbetering der verhouding tot rood China afwijst, waardoor Peking aan gewezen blijft op samenwerking met Moskou, inplaats van dat men van het Westen uit pogingen onderneemt het er van los te weken. Er wordt wel be weerd, dat de Russen mede een bevrie zing van de huidige posities in Europa zoeken, om vooral aandacht te schen ken aan Aziatische zaken en de samen werking met Peking. Dat zou de ont wikkeling van de kracht van rood China sterk kunnen versnellen, en daardoor ook de tyd welke de beide rode part ners nodig hebben om zich sterk te ma ken voor agressieve bedoelingen, kun nen verkorten. WYMBRITSERADEEL, Jan.5 Febr. Geboren: Hessel z. v. Watte v. d. Velde en Trijntje Gaastra te Ny land; Antje d. v. Jelle Offringa en Ypkje Haanstra te Gauw; Jelmer z. v. Wabe Bakker en Klaaske de Groot te Gauw; Theodora Maria Theresia d. v. Johan Edzart van Welderen ba ron Rengers en Jonkvrouwe Aletta Catharina van Andringa de Kempe- naer te IJsbrechtum; Rein z. v. Ste ven Gerlofs en Beitske Zyistra te Uitwellingerga; Barbera Willemina d. v. Bauke Vogelzang en Antje de Vries te Hommerts; Atze z. v. Watte de Boer en Tjitske Schee^sma te Loënga; Sijke d. v. Haring de Jong en Kaatje v. d. Horst te Woudsend; Grietje cl. V. Johannes v. d. Schoot en Am je Schaafsma te Heeg; Hielke z. v. Jan Jansen en Dirkje Fieksma te Oppen huizen. Gehuwd: Johannes Veldhuis te Scharnegoutum met Alegonda Eliza beth Vellema te Idzega. Overleden: Jacobus Laagland, 67 jr., echigen. van Minke Hooghiem- stra te Joure (overleden te Wouds end); Antje Bloemhoff, 80 jr., laatst wed. van Jan Wiersma te Oudega; Douwe Rienstra, 2 jr. te Hommerts; Grietje Schilstra, 87 jr., wed. Jan Grasman te IJlst (overleden te Gaastmeer). Aangegeven van 26 Januari2 Fe bruari: paar zwarte damesglacé’s, Kroon, le Oosterkade 20; kwartje, de Vries, 2e Oppenhuizerdwarsstraat 2; duimstok, de Jong, Oude Koemarkt 32; grijs-groena ceintuur, IJkema, Geeuwkade 57; padvindersriem, van Wyk, Willem de Zwijgerstraat 96; huis sleutel (no. 12), Dijkstra, Kapelstraat' 22; blauwe gym-broek, van der Meulen, station N.S., Sneek; blik, inh. teer, de Boer, Waterpoortsgracht 22; grijs wan tje, Blok, Hendrik Casimirstraat; paar gebr. rode wanten, Schotanus, 2e Self- helpstraat 6; nieuwe rode beurs, Kok, Troelstrakade 5a; streng lichtblauwe kralen, Watze de Wit, Pr. Maurits- straat 19; doublé schakelarmbandje, de Boer, dr Schaepmanstraat 13; sjaal (geel-groen-rood), Kuipers, KI. Kerk straat 5; dameswant (1) grijs-groen met zwart figuur, Tienstra, Westersingel 36; padvindersriem, van der Hey, Zuid- end 2; paar rode wanten, Zijlstra, le Woudstraat 47; een paar schaatsen, van der Ploeg, Ged. Neltjeshaven 10; groe ne Noorse kinderwant, Stoelwinder, dr Kuyperlaan 2; blauwe bivakmuts, Bruinsma, Grootzand 58; beurs inh. geldsbedrag, winkel V en D., Schaap- marktplein; paar zwarte wanten (Noors patroon), Bijsterbosch, W. Fred, straat 46; nieuwe boodschappentas, straat 8; schaats (r), zyistra, Amalia- Posthumus, Oppenhuizerweg 188 (Gem. Slachthuis); rode zakdoek, Jelgersma, Kerkhoflaan 23; zakdoek, Johanna Greep, Kleinzand 14; rode vulpen, Dou- ma, Sneeker Jachthaven (te bevr. van 912 en 25 uur); bruine beurs inh. 2 p. scheermesjes, Mulder, de Coligny- straat 8; paar wanten (bruin-beige), Alberda, Oppenhuizerweg 210; witte wollen wanten, Boiten, Napjusstraat 64; 2 blauw-witte kindermutsjes, Fok- kema, Bothniakade 20; blauw wollen kindersjaal, Teensma, Tulpstraat 2; grijze kinderwant, Boot, 2e Oosterkade 32; bruin-rood geblokte muts en blau we want, Smit, Emmastraat 20; pad vindersriem en beursje, Dotinga, Over weg 3; paar groene kinderwanten, Ti chelaar, brugwachter a. boord Woud- vaart; donkerblauwe bivakmuts, Leeuw, Lemmerweg 50; grijs zadeldekje, Bak ker, Westersingel 69; groen-grijze want, Kuipers, H. Sytstrastraat 31a; 2 sleu- IJLST, van 22 Jan.5 Febr. Geboren: Jelle z. v. Johannes Hoo- mans en Ulbertje Runia; Tjitske d. v. Wietze v. d. Zee en Jeltje Terp- stra. Overleden: Jeltje Hoekstra, 5 wkn. Advertenties: De aanne mers T. Kloosterman, F. de Wolf en J. v. d. Veen Jr. roepen alle aanne mers op voor een vergadering in de Nieuwe Doelen op Leeuwenburg op 9 Februari 1 uur om een afdeling Sneek van de Ned. Aannemersbond op te richten. In hetzelfde nummer roepen de h.h. G. v. d. Veen, Johs. Chervet en F. J. Bouckaert belangstellenden in het oprichten van een debatingclub op voor een vergadering op 7 Febru ari in het Oudst Koffiehuis Joh. Schurer. aan en West-Europa evenzeer. Enge land vooral toonde ter conferentie be langstelling voor wat Molotof over de verruiming der handelsbetrekkingen zeide, waarmede deze trouwens ook Amerika bij zijn W.-Europese partners wat in discrediet trachtte te brengen, want zoals bekend zijn de Amerikanen niet zeer soepel wat de invoer van Eu ropese goederen betreft De Amerikaan se regering doet haar best daarin ver betering te brengen, er is een commis- sie-Randell die ten deze aanbevelingen heeft gedaan, welke nu in studie zijn, maar machtige Amerikaanse groepen verzetten zich tegen een vryere handel welke volgens haar de Amerikaanse in dustrie en landbouw maar schade zou doen. In het bijzonder ook Italië hecht aan uitbreiding van de handelsbetrek kingen met Oost-Europa, in verband met de bestaande werkloosheid. De nieuwe regering-Fanfani daar heeft zo als verwacht werd geen meerderheid in het parlement gekregen en is alweer af getreden. Een opvolgster is moeilijk te vinden, maar regeringskringen zien ook op tegen nieuwe verkiezingen, nu de Triëstkwestie nog niet is opgelost, en zowel de uiterst rechtse als linkse par- tyen daaruit propaganda kunnen slaan voor hun doeleinden. Waarschijnlijk om het Westen tot concessies inzake Trlëst aan Z.-Slavië te bewegen heeft maar schalk Tito dezer dagen in een rede be toogd dat Zuid-Slavië ook zijn betrek kingen met de communistische landen weer moet verbeteren, hy wilde blyk- oaar even laten u’tkomen dat hij ook anders kan. Enige zorg schijnt Tito’s houding wel bij het Westen te baren. Niet minder trouwens de politiek van Franco inzake Marokko en Gibraltar, waarmee de Spaanse dictator eigenlijk de positie van de twee grootste Euro pese leden van het Noord Atlantisch Pact ondermint. Te Parijs zowel als te Londen had men daarom gaarne gezien dat Amerika de Spaanse regering over deze houding eens onder handen had genomen. De president van Turky’e is in Amerika op bezoek, vry zeker staat dit in verband met het Amerikaanse plan een TurksPakistaans militair verbond met Amerikaanse steun tot stand te brengen. Ook wordt gedacht aan opname van Irak en Perzië. In laatstgenoemd land schijnt nog si wry- ving te zyn tussen de regering Zahedi en de invloedryke godsdienstige leider Kasjani over de organisatie der verkie zingen welke thans aan de gang zijn en tot Maart duren. tels in ring, Eier, Kloosterhof 15; paar rood-zwarte kinderwanten, van der Goot, Grgotzand 57; paar zwarte gym schoenen, Visser, Rozenstraat 15; paar grijze wollen handschoenen, Seinen, le Woudstraat 51; paar blauwe kinderwan ten, want (Noors patroon), sleutel en Lipssleutel aan ring, brugwachter Bruinsma, Zwettebrug; rood fluwelen hoedje, van der Werf, E. Halbertsma- straat 43; damesglacé (r), Ferwerda, Westersingel 24; blauwe overal, kui pers, H. Sytstrastraat 31a; paar rode kinderwanten, Klaas Stevens, 2e Zomer- rakbuurt 27; paar Noorse kinderwan ten (beige-rood-bruin), Bouma, Lijn- baansbuurt 21; bruine dameshoed, W. Boermans, kiosk „De Magneet”, Stati onsplein; padvindersriem, Boiten, Nap jusstraat 64; beige want, Baarda, J. W. Frisostraat 39; rood geblokte sjaal, Londema, Slagery de Wilde, Grote Kerkstraat; groene kinderwant, Boukje de Jong, Oude Koemarkt 32; blauw ge blokte sjaal, Postma, Jan van Nassau- straat 24; beursje met inhoud, Buma, W. Fred.straat 3; Noors kinderwantje (rood), Zijlstra, Harinxmakade 23; paar beige-blauwe kinderwantjes, Broekhuy- zen, Schwartzenbergstraat 14; padvin dersriem, de Leeuwvan Wenen, Hop- perstraat 3; huissleutel, Dantuma, le Zomerrakbuurt 21; want (bruin bont), Nauta, lepenlaan 22; zwart-witte poes, Asyl; bruin beursje met inhoud, Hulst, Leliestraat 1; wollen vingerhandschoen (r), Alie Schurer, J. W. Frisostraat 461; herenglacé (1), de Haan, Juliana- straat 7; want (grijs met groen en zwart),Troelstra, Leeuwenburg 13; beurs met inhoud en gele sjaal, Jac. Poiesz, Koopmansgracht 3; zwarte klompschoen de Jong, Lemmerweg 76; bruine heren glacé, Selva, Koopmansgracht 44; terra kinderwant, Groenendaal, v. d. Hey- buurt 13; donkerrode sjaal ej wit wan tje, de Dood, Kerkhoflaan 6; autoped, Wed. Hoogland, Tranendal 8; paar bruine herenglacé’s, Krook, Water poortsgracht 18; groen-gele sjaal en paar rode kinderhandschoengn, Dijkstra, 3e Steenklipstraat 6; nieuwe schaats, Poiesz, Schamestraat 23; herenpolshor loge, W. Faber, Uitwellingerga 17; vul pen in etui, Kanon, a. boord Franeker- vaart; geblokte herensjaal (alle kleu ren), Hofstra, Woudvaartkade 33; zak mes, Altenburg, Leliestraat 9; padvin dersriem, schroevendraaier, Hamersma, le Selfhelpstraat 7; blauwe kinderwant, blauwe kinderwant met bruine rand, Altenburg, Ged. Poortezijlen 13; paar blauwe wollen handschoenen, van Tui nen, Galamagracht 9 te IJlst; padvin dersriem, de Jong, Oude Koemarkt 32; schaatsijzer (r), Piet Meijer, le Woud straat 44; paar kinderschaatsen, Jelle- ma, 2e Selfhelpstraat 20; roze-blauwe want, Beeksma, 2e Woudstraat 13. Gedeponeerd aan het politiebureau: kinderwant (zalmkleurig)bruin kin- derwantje; sleutel; beige damesglacé (1)bruine alpinomuts; rood-blauw wantje; grijze vingerhandschoen; zwart grijze ceintuur; wit-blauw kinderwan- tje; grijs-blauwe want (r); bordeaux kinderwant; groen kinderwantje; paar motorhandschoenen; blauwe want (Noors patroon)motorhandschoen; zwarte want; bruine want; donkerbrui ne acte-tas; paar kinderwantjes rood zwart Noors patroon; blauw-wit-rode want (Noors patroon); kinderwant; fietssleuteltje; staafzaklantaam; roei-1 spaan; bruine herenglacé (r)bruin ge spikkelde bivakmuts; bruin-geel kinder wantje. Men zegt dat het Bidault, de Franse minister van buitenlandse zaken, was, die de Amerikaan Dulles heeft overge haald zowel met het Russische voorstel inzake de agenda voor de Berlijnse con ferentie als met het verwijzen van de kwestie der Vijfmogendhedenconferentie naar een klein comité, genoegen te ne men om zo de conferentie van een di recte mislukking te redden. Het kan waar zijn en het kan ook niet waar zijn. Men is licht geneigd alle pogingen om toch nog iets in overleg met de Russen te bereiken aan het voor de E.D.G. terugdeinzende Parijs toe te schrijven. Maar verleden week is stellig toch de eenheid der Westelijke drie niet tot het uiterste op de proef gesteld. Zal dat thans wel het geval zijn, nu te Ber lijn de Duitse kwestie wordt behandeld? Minister Eden heeft daar eerst het En gelse plan tot éénmaking van Duitsland ter tafel gebracht, waarmee zijn Ame rikaanse en Franse collega’s zich ac- coord verklaarden. Het was het be kende voorstel tot het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland en de geleidelijke vorming van een Duitse re gering die de vryheid zou hebben naar eigen wens militaire bondgenootschap pen aan te gaan. Daarvan wilde Molo tof niet weten, hy trad er niet over in discussie maar diende meteen een Rus sisch voorstel in volgens hetwelk de plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken der „Grote Vier” moet worden opgedragen binnen drie maanden een ontwerp vredesverdrag met Duitsland op te stellen. Niet later dan October 1954 zou dan een vredes conferentie moeten worden gehouden vjm alle vroegere deelnemers aan de oorlog en waar ook Duitse vertegen woordigers zouden zijn en waar het op gestelde verdrag zou worden behandeld. Richtlijnen voor dat verdrag moesten zijn de beginselen van de overeenkomst van Potsdam. Het verenigde Duitsland moest de te Potsdam vastgestelde gren zen erkennen, alle strijdkrachten der bezettende mogendheden moesten bin nen een jaar worden teruggetrokken en alle buitenlandse militaire bases wor den opgeheven. Duitsland zou zich moe ten verplichten geen deel te nemen aan een verbond gericht tegen enig land, dat in de tweede wereldoorlog tegen Hitler heeft gestreden; het zou over strijdkrachten mogen beschikken, vol- IJLST. De Ijsclub „de Ulster Schaats” dacht Zaterdagmiddag een estafette rydery voor leden te houden, doch door te weinig deelname xon dit niet doorgaan. Deze werd toen bepaald op Zaterdagavond half acht bij verlichte baan. Wat 's middags niet wou lukken, slaagde des avonds des te beter. 16 drie tallen gaven zich aan, waaronder ook nog 3 leden uit Hommerts. De stryd is zwaar geweest, Zy die by een estafette rijdery meestal met de prijzen gingen strijken, moesten ditmaal deze in han den laten van jeugdiger rijders. De prij zen vielen ten deel aan le prijs, 3 paar schaatsen, H. Schoegje, Tine Osinga en D. Dijkstra, allen te Hommerts; 2e prijs 3 rollade’s, H. Zyistra, Hannie Schraa en Jac. Brekeveld, allen te IJlst; 3e prijs, 3 taarten, J. Wiersma, Jetske Wa- linga en J. G. de Vries allen te Ulst; 4e prys, 3 x f 2.50, N. Bergstra, Tine Schuurmans en P, Schuurmans, ook allen te IJlst. Het was een zeer ge slaagde wedstryd met veel belangstel ling. Maar de Ulsters hebben de eer aan Hommerts moeten afstaan. Dit drietal ging, welverdiend, met de eerste prijzen strijken. De pryzen werden door de Ulster Schaats ter beschikking gesteld en na afloop door de voorzitter F. van der Woude in café Sijbesma uitgereikt. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 29 Jan.5 Febr. Geboren: IJke z. v. Pieter Faber en Johanna Dykstra; Hiltje d. v. Bauke v. d. Vliet en Janke Zwaag- stra; Tjitske d. v. Hendrikus Efdé en Umkje Dykstra; Pieter z. v. Haye Alderts Slager en IJbeltje Kuipers. Gehuwd: Johannes Andreas van Erp, 25 jr. en Maria Elisabeth Bij- voets, 28 jr. Overleden: Grietje Jillings, 15 mnd.; Jottje Anne van Dijk, 1 mnd.; Reinder Tonkens, 21 mnd.; Anna Bloemen, 64 jr., echtgen. van Daniel v. d. Vat; Cornelia Valkema, 18 mnd; Johannes Posthumus Smits, 22 jr., ongeh.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5