hak tfaad Ui, Kappie op weg naar Hollywood 1 ran de JU Bs I; nvem. PARIJS Eenhnm tan geluk KOU DAM PO “1SNITSER FEMERK Verstopping stoelgang. "WITTE KRUIS" KOU, GRIEP, zware hoofd- en borstverkoud- heid, diep vastzittend slijm.snuift en wrijft U weg met O Buitenland in het kort Ginger Rogers bestolen VIJF DAGEN NAAR Hardrijderij Schoolkinderen Oudega (W.) £oof dat zuurbranden op Uw maag. Medaljes fan de fokfékeu- ring waerden ütrikt Ds. J. C. van Apeldoorn 70 jaar De Sibajak met 1020 emi granten naar Australië Bioscoop te Emmeloord Nieuwe catalogus Openbare Leeszaal en Bibliotheek ff Advertentie EM. net los Advertentie I.M. en Advertentie l.M. Janke ried. Hja ried mei de bannen H y 1 k j e Going a. geruststellend drukte by Kappie 54 's Nachts 11” PHILIA. Feuilleton „Allée „Ben je nog op die leeftijd. Later ga HOOFDSTUK IV tussen Io ns, de trein minderde „Slagveld der natiën. Geen oorlog in dit vaart. vVnrrtt vervii d ’.n met deze aanwinst zijn. Want een aan winst is deze katalogus zeker. Hij is niet getypt, zoals vorige katalogi, maar met een duidelijke letter gedrukt, als in voor-oorlogse tijden. De indeling is zeer duidelijk en overzichtelijk, terwijl een register het zoeken nog vergemakke lijkt. Als wij, om maar enaele van de vele rubrieken, te noemen, u zeggen dat niet aüeen de Nederlandse letterkunde in al haar schakeringen is opgenomen, maar ook de Friese. Franse, Duitse, Engelse, (zelfs enkele Esperanto titels vinden we er bij), dan is dit zeker wel een be wijs dat deze katalogus in een behoefte voorziet. De prijs f 1.20, is zo laag mogelijk ge houden en bij het vaststellen hiervan is er op gerekend dat alle belangstellenden een exemplaar zullen aanschaffen. Wie niet beslist op straat moet, Die zie je niet op straat; Wie móét, die houdt de onder dikke dekens Droomt Fa van... „Cöte d’Azur Janke roun licht en rêd. Se fielde har sawntjin. De sinne skynde. Op ’e brede feart wiene it allegearre bem: guon mei stuoltsjes, oaren al los. Greaten wiene der net: dy makken tochten, reizen oer iis. O, om mei Piter ek in tocht to meitsjen, in greate tocht, oer marren, wide, greate marren, in ein fuort Hja gong sitten op in stap en die de wanten üt: soe se it noch kinne? „Frou Doeksma, wolle jo my even better opbine? Dizze reed sit sa raer!" Janke seach nei it lytse famke. „Ja, kom hjir mar. Sa, en nou mar wer ride, ju". „My ek even?” It wie in jonkje fan sa’n jier of seis. „Nou, kom mar”. „En myn suske dêrre hat sa’n smoar- ge noas, en dat jonkje dêrre hat sokke kalde hannen ogen, van vermaakte zich oneindig. Een en ze OUDEGA (W.), 30 Jan. Hardrijderij schoolkinderen, georganiseerd door ijs club de Brekken. Jongens 6, 7 en 8 jaar 1. IJke Hoekstra; 2. Broer Adema; Meisjes 8, 7 en 8 jaar: 1. Jannie P. Yke- ma; 2. Marieke R. Buma; Jongens 9, 10 en 11 jaar: 1. Jan H. de Vries; 2. Feike Koonmans; Meisjes 9, 10 en 11 jaar: 1. Janke R. Buma; 2. Anna J. Attema; Jongens 12, 13 en 14 jaar: 1. Jelle P. Reijenga; 2 Tjitte Wassenaar; Meisjes 12, 13 en 14 jaar: 1. Anna P. Reijenga; 2. Jikke Wijnja. Het was een mooie rg- derf). De alval’ers kregen allen een bon voor een kop chocolademelk en een reep. Neem een of twee Rennies als er van Uw maal eens iets „verkeerd gevallen” is. Rennies blussen dat zuurbranden dadelijk. Een smakelijk middel, onfeil baar in zijn werking en...... onopvallend in te nemen. Iedere Rennie ’hygiënisch verpakt één voor één. Advertentie I.M. „Dan is hg hier geweest riep Kap- pie opgewonden uit. „Man, dat was Trol de Trooster, Je bent aan een groot gevaar jntsnapt. Maar vertel tens, had hg soms een steen bg zich, een l kostbare steen, een grote diamant?” ,Nee prevelde het mannetje. „Hij wou alleen maar benzine hebben en met mes sen gooien. Van een steen heb ik niets gezien! Maar wees maar niet bang, want hij is allang weer weg!” Uit de hotelkamer van de filmster Ginger Rogers is te Londen voor 60.000 aan bont gestolen, terwijl zij net haar echtgenoot, de Franse acteur (acques Bergerac, in het theater was. De dieven hadden een ladder tegen de muur gezet, drongen de slaapkamer op de derde verrieping binnen en stalen een mink bontjas, een mink bontcape en een witte hermelijnen jas. John Cassidy te Marion in Indiana (Ver. Staten) viel onlangs in de klas in slaap en ontwaakte pas elf uur later. Tijdens de scheikundeles had de leraar bij de behandeling van verdovende mid delen wat slaappillen laten zien en John die eens wilde proberen of ze werkten, had er onbemerkt een paar van inge nomen. in had voor haar gevochten „Ridder zonder vrees of blaam", stel- De politie in de hoofdstad van Pa kistan, Karatsji, heeft besloten stren gere maatregelen te nemen tegen jeug dige verliefden, die al te luidruchtig hun liefde demonstreren. Een jeugdig paartje werd gearresteerd wegens „kus sen en zingen langs de openbare weg”. Meer dan honderd jonge mannen zijn de afgelopen maand gearresteerd voor het kijken en fluiten naar meisjes op straat. Een paartje kreeg een enorme boete, omdat het elkaar in de bioscoop had gekust. de Rijks- huizen uit. „St. Quentin”, It wie al letter, as hja tocht, doe’t hja wer op ’e greate feart kaem. Read sak- ke de sinne. De measte bern wiene al nei hüs. Hwer soene har bern wêze? As se nou mar thüs wiene, it waerd kelder, der koe wol snie kommeHja wie huverich en waerm; en it wie krekt as koe hja sa hurd net mear. Fan fierrens seach hja fjouwer fan har bern mids in protte oaren by it stap stean, de redens yn ’e han. Se stlene drok to praten: der wie dochs net it ien of oar slim üngelok bard? Janke skrep- te; hjir en dêr in earm, dan, om wer even sjen to litten, dat hja it koe, in bisykjen om de hannen op ’e rêch to hfilden: hja stroffele. Yn ’e goedichheit: hwat wie der? Under brea-iten krigen de bem hei bel, njonkelytsen waerden se it iens: as aide wiven op it iis komme, is der tei waer op til Doe’t Janke dy oare moarns wekker waerd, hearde hja it drippen op it dak en by it finsterbank del De bern yn ’e sliepkeamer nést har hiene it ek heard, se wiene drok oan ’t praten; Janke harke der nei. mar hearde oars neat as: üs Mem har skuld dampende Koffie op tafel en de maat en het oude mannetje zaten gebogen over een verzameling prentbriefkaarten en hadden vergeten, dat er nog iets anders op de wereld bestond. Maar Kappie zat met een boos gezicht te kijken en na te denken, want iedere minuut, die zij hier zaten, maakte TroJ zich verder met de steen uit de voeten! 1 It soe dan dochs wêze. Janke fielde har as in bern sa bliid. Tige goed hie hja nea ride kind, mar se hie der sa’n nocht oan. Lykwols, sünt har trouwen hie hja net ien kear echt ride kind. Dy earste winters gjin iis doe kamen de bern... As hja der oan tocht: lytse Tineke yn it box, it bern forkalden en hingerich, blommen op ’e glêzen de keamer wie tichthüs gelyk biferzen kra- nearne net op öfjage, doe kaem Dinsdag is de Sibajak met 1020 emigranten aan boord uit Rotterdam naar Australië vertrokken. Het meer meer gebruikelijke geval deed zich voor: Catharina Sprokkereef uit Den Haag liet haar ouders tevergeefs wach ten, da negentienjarige bleef liever bü haar verloofde; ouders en zusje ver trokken. Het record op het gebied van gezins grootte sloeg de fabrieksarbeider Th. Smolders uit Riethoorn, die scheep ging met vrouw en dertien kinderen en de leeftijden van deze laatsten klommen zonder onderbreking op, zodat de jong ste één jaar was en de oudste dertien. Van het gehele transport vertrokken tachtig passagiers voor eigen rekening, terwijl de overtocht van de anderen) geheel of gedeeltelijk is gesubsidieerd. „Luiheid, niets anders dan luiheid. Ik heb nooit meer uitgevoerd dan vol strekt noodzakelijk was”. Dat ant woordde de heer W. B. Ross te Kansas City op de vraag, hoe hij er in geslaagd was honderd jaar te worden en hij voegde daaraan toe: „Ik ben van plan nog een jaar of vijf te leven alleen maar door nog luier te worden”. Hannes had vroeger „meisje" gehad met It soe nou dan dochs wêze! Janke trille der fan, wylst hja har aide hege skuon üt ’e kast fandele. Sa, in grouwe trui, har lange broek, in sjael, in büs- doek „Nou, buorfrou, jo witte it nou wol, net? Om in üre of trjje moat Jetske fan ’t bedtsje óf en jow har dan mar hwat thé-mei-in-soad-molke. Marijke boartet wol mei har poppe. De greate bern ride, en Sytske en Ide binne by dümny’s- Wike to boartsjen. Sette jo de kofje om in üre of fiif op? Mar, dan bin ik ek wol wer thüs fansels. Jo rédde it dus wol? Der is thé, en in koekje. op ’e rêch, mei greate forse streken. Hjar sjael wappere fleurich yn ’e wyn. In Md mantsje op klompen draeide him om en seach har nei. Hja hie in kleur en har eagen laken. „Dêr riidt jim Mem”, hearde hja. „Mèm, mèm, hwer giet Mem hinne? Mei ik mei?” Llnich draeide Janke har om: „Né, Mem wol In eintsje allinne ride. Jim moatte hjir moai bliuwe. In oare kear sil Mem mei jim ride, hear”. De bern bleauwen stean. Janke lake: in oare kear? Hja ried fierder. In wrald lei foar har in laitsjende wrMd. Hja woe oan ’e brêge ta. Of wie dat to fier? Och né, op redens is men samar in ein fuort ommers! En dêr even sitte en de wrMd oer sjenOp dat stuit llket dat har it moaiste ta, dat bistie op ’e ierde. Yn it lokael to Jutryp rikte de foar- sitter fan de ófd. Heech fan de Fr. Mij.. C.B.T.B. en A.B.T.B. de medaljes üt, dy’t yn Sept, op ’e fokfékeuring woun wie ne. Mei in tapaslik wurd waerden de medaljes troch de hear Jansma fan Drylts oan de winners oerlange. Foaral by de hege prizen dy’t woun wiene, stie hy efkes stil. Nei de ütrikking krige de hear H. Boersma fan it Fryske Stam boek it wurd, dy’t de oanwêzigen tige boeide mei it fortellen oer syn reis nei Süd-Ame ika, dêr’t hy as karmaster hinne west hie. Oan ’e hên fan Ijocht- bylden en oan it forhael wie to fornim- men dat it dêr frij hwat oars om en ta giet as yn Fryslém. It wie healwei lenen doe’t de foarsitter nammens alle oanwê zigen de hear Boersma tank brocht foar syn ünderhaldend petear. B^^^wordt een Witte Kruis- r poeder, die ‘n barstende hoofdpijn, knagende kiespijn, of tergende zenuw- en rheuma- tische pijnen direct wegneemt Witte Kruispoeders zijn on- schadelijk voor de maag. Houdt ze steeds bij de hand! Ook in tablet- en cachet-vorm. k Vraagt U» Apotheker of Drogist! - publikein”, vinnigde Els. Carla keek verwonderd naar ’t twee tal. Wat was dat nou? Els, altijd zo goedgehumeurd en vlot, al meteen aan het kibbelen met een onbekend jong mens? Was de Delftenaar te vrijpostig geweest? Ze keek hem onderzoekend aan. Nee. h(j leek toch niet zo’n érge kwast. Hij had een paar leuke blauwe een eerlijk breed gezicht, hield een lolletje, dat kon je zo zien, maar Els toch ook.... „Bent u nou boos, heb: oranje boven? trouwhartig „Guliefde anwezigun, guster hewwe Tine en ik de eer fen u fémerk hoog houden, de elf merentocht het in elts gufal twie meensen sien die an ien stuk deurreden hewwe. We hewwe Friesian sien in al sien skoonheit, meensen, meensen wat un mooi goed reed dur met. Wu hewwe de hoogste eer die ’t er tu furdienen war in u wacht sleept”. „Hoe was het ijs Benardus?” vroe gen we. „Nou stukjeskriever dat binne dingen die magge niet in ’t openbaar selt wur- de. Maar ik wil jou wel furklare: „waar wy reden hewwe, war it lis om su tu seggen om tu Pardon, mogen we even? 1399 stuks! 38 melk en kalfkoeien i 680980, stemming stug. 47 vette koeien 2.03— 2.42, 2.432.74, geslacht hoge vraagprijs, notering stijver. 12 pinken 450600, goede soort gevraagd. 1 paard 4 graskalveren 140380, goe de handel. 739 nuchteren kalveren 38 54, zware kwaliteit gevraagd, lichte notering lager. 150 schapen en lamme ren 80115, 6585, zware dieren iets duurder. 2 bokken en geiten. 190 varkens en vette biggen 1.461.64, 1.721.91, levend, korte aanvoer, goed te plaatsen, hoger. 172 zouters 1.781.80, goed gevraagd, notering hoger. 44 kleine biggen en lopers 50 70, f 80f 95. lopers vlugger. A.s. Dinsdag opening veemarkt 8 uur. A. f. S. rond dicht, Houdt zelfs geen lasterpraat. Wie naar kantoor of werk moet, Duikt héél diep in de kraag; Zit met z’n voet en vingers En oren in z’n maag ’t Is koud, bar-koud, zegt buurman, Alsof je ’t nog niet wist (Waarop het prae-hlstorisch, Traditioneel: dattlst Wat hebt U ons te pakken In Uwe vorstgreep, Vorst; Wat zitten we te snakken Naar boerenkool-met-worst! Hoe komt men naar Zuid- Frankrijk Naar midden-Afrika (Pa slaat er niet bet spoorboek, Doch ’t kasboekje op na Hoe lang regeert die Vorst nog? Blijft 't nog lang zo guur? troffen met hun reisgenoten. Prettige reis zoalles was goed. Ze waren weer met vacantie! s terug. Voor ze het wisten, schoof de trein „Gelukkig niet”, constateerde Han- langs het kilometer-lange perron van nes, „een mannequin, daar praat je niet Roosendaal en hingen ze allemaal uit de De stationschef van Nashville (Ten nessee) heeft 831.610 foto’s van stati ons over de gehele wereld weten te ver zamelen. Op zijn speciaal verzoek wer den deze afbeeldingen hem door zijn collega-stationschefs uit alle windstre ken en met alle soorten van genoegen toegezonden. Een brandweerman uit Kaapstad droomde dat hg twee vliegtuigen mid den in de lucht op elkaar zag botsen. Enkele uren later zag hij de ramp echt gebeuren, tussen een klein toestel en een vliegtuig van de Zuidafrikaanse luchtmacht. Beide piloten kwamen om. „Mem, Kees seit „Net wier, ik sei it net, frou Doek sma, hear, hy sei itsels Allegearre skreauden se troch elkoar hinne „Bem, hwat is der dan?” Roungear stie hja by de redens del en makke nuvere slaggen mei de earmen, hea] gülend róp hja: „Fortel it my mar: hwa is it?” Forheard seagen de bern har oan, seagen dan elkoar oan, forlegen „Né, Mem, se seinen, dat, as der Mde wiven op it iis komme, dat it dan bi- gjint to teijen en se woenen Mem mei stiennen smite „Né, dat is net iens wier”. „Dat liichst „Dat is wol wier: dou seist. Stil toffele Janke mei har fjouwer oem op hüs yn. „Acht en tritich jier, en dan sizze se sokshja koe wol güle. „Lytse bern en dronkens minsken De buorfrou stie al foar it rüt üt to sjen: hja weau tige. en stoude nei de doar: „Janke, Janke!" It hert kloppe Janke yn ’e kiel: in tsjettel siedend wetterLeave min sken, en hja wie nea fan hüs, en nou.„ „Ik ha de kofje allang klear, en it rükte sa lekker, dat ikJa, de bern hawwe o sa leaf west, neat mei to dwaen En weer op zijn stoel neer. „Laten we liever een kopje koffie drinken en dan zal ik de heren mijn verzameling pr< (brief kaarten laten zien. Dat leidt de heren misschien wat af!” Bij die laatste woorden was de maat als geëlectnseerd overeind geschoten. „Prentbriefkaarten!" '‘ep hjj blij. „Kap pie, hoor je dat? Prentbriefkaarten!" En even later stonden er drie koppen tegen, daar kijk je alleen maar naar, brede ramen om voor het laatst Hol- He’ ien ze u vroeger op school ook uit- landse koffie te drinken uit papieren gescholden voor rooie?” bekertjes. De Hollandse locomotief Zijh gruwelijke openhartigheid bracht snelde voorbij, als een van zijn ketenen Els in een dilemma. Ze wilde hem op- bevrijd monster Een schok ging door de nieuw afsnauwen, keek hem nog eens trein, de Belgische machine stond voor, aan, en glimlachte toen. En toen zag En even later passeerden ze het groe- Car u duidelijk, dat Hannes Averkamp zelige station Essen en waren ze in stukgeschoten bloosde. Om de glimlach van Els. En België. Een brigadier van Els zag het ook. En bloosde. En Carla wacht in donkerblauw, een wonderlijke We komen op onze markt vrienden en daar is het één kalf, allemaal kalf. Een leger van kalveren een feest van kalveren. Jetse en Freerk en Wytse lo pen er om, door en overheen. Ze staan met de lekke neuzen om een hoekje er kletsen elkaar in de handen of het zo mer is. We wandelen naar de biggen en zelfs daar is leven. De vader met zonen is met z’n biggen thuisgebleven maar de anderen zgn er en spreken met hun biggen, ja zeker we horen het „In be weging blijven jongens, huup!" (dan ritst de stok door de dieren). „In be weging blijven, anders kom je niet in de snert!” Hier en daar worden hevige gevech ten geleverd om een hok vol schapen, gevecnten van man tegen man. iel worat gevraagd en gebouen, want win ter oi geen winter, er moet gekocht en verkomt, net is nodig en noodzakelgk. maar eeiiijk is eerlgk, ze blijven met lang op een punt staan, de meeste transacties worden „yn e hüs afgedaan. Onze narmgkonmg, dik in de textiel, maar even munter ais aityd, is druk be zig maar noudt z n voordracht met bra- vuur over net onoerwerp: „Het nut van naimg en warme „boKkens” bij 12 gra- aen vorst. Op ae grootveemarkt treffen we de inooool van Hums. Hg is bijzonder actief en tracht een kalme man met noed en sjaal te overtuigen dat hij „in dief fan himsels!” en „ien dy’t wol hwat wol, mar gjin keraezje hat" en „foar in dübeltsje op e earste rang wol”. Het gaat om een jong dier, niet groot, maar uubbel in t vlees en rond van vet. Zo mariiiesteert zich, ook op deze in- koude dag net leven op de markt, zijn de veeauto s vanmorgen vroeg vertrok- Ken van uit de dorpen met het vee, zijn de kooplui met bus, blauwe Engel en wagen naar Sneek getrokken. We gaan vroeg ter koffietafel want er wachten grote dingen, twee der hoofdpersonen van ons wekelijks verhaaltje, zijn van morgen met aanwezig en dat heeft z’n reden, maar evengoed is er grote span ning. We nemen stoelen tn talels in be zit, roepen om warme dranken. Ergens op de achtergrond is een verhoging op geslagen compleet met gordijn en al. Ban staat de voorzitter op, onze vrieno Johannes van Lang war. „Mannen tan Smts en omkriten ik haw hjoed net folie to sizzen, hwant dat sil in oar dwaen. Ien, twa, trije, iepen!” Dan ritst het gordijn open en daar staan ze Benardus en Tine, nog helemaal ingepakt en met de schaatsen nog onder. Benardus wik kelt een wollen deken af, zet Tine op een stoel en zegt ongeveer dit: Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt’s Laxeartabletten 65 ct. in I nen, Jouke, Klaes, Foeke Mar doe soe hja dan in kear, en „lange Klaske” op ’e bem passe. Frees- lik, hwat in drama: Janke, nei de sou- der om ’e redens, hearde in plof yn ’e keamer, in öfgryslik geskreau; Klaske hie de tsjettel mei siedend wetter fan e kachel reage mei har lange einen fan earmen en Jouke ünder ’e brünplak- ken En dan dy oare kear: hja wie mei de greate bern op ’t iis om se it riden to learen. Janke ek op redens, en oan elke hAn in bern. Doe foei Tineke, liet har en se foelen alle trge; Jouke de earm stikken Ja, nou soe alles wol goed gean. Jetske wie in skat en tige maklik, dy boarte wol. Marijke, ek neat mei to dwaen. ja moast thüs wêze as de bern kamen. Piter wie joun ek let: dy hie it drok op ’t fabryk. wiuen animaal Hollanders. „Allée Ze was een beetje moe De reis duur- zunne daar ging hij weer. de acht uur en ie trein ha„ wat ver- Geweldig vlot zijn die lui”, zei Els, ’raging. Ze hadden nu F"rijs al In zicht die wel een beetje tegen het douane- moeten hei ben sn rog altijd ging het onderzoek had opgez’.n en in gedach- tussen dorpjes door met witgeschilderde ten naar keurige koffer reeds door naar propere perronne'jes Forensentreinen contrabande graaiende handen overhoop stonden daar uit e puffen. zag gehaald. Els stond op de rorridor en keek, sa- .Benelux", stelde Hannes vast, men met Hans, raar nieuwe kennis, „Straks zijn er helemaal geen grenzen naar het voorbijdraaiende landschap meeren hij en Els verwikkelden Het jonge vrouwtje was tegen de schou- zich in een heet debat over Europese der van haar bruidegom ingesluimerd, integratie. Carla luisterde geamuseerd en die zat roerloos, om haar niet wak- toe. plaatste nu en dan een rustige op- ker te maken, in zijn hoekje. En Carla, meraing. Hannes zag haar appreciërend alleen gelaten, voelde zich een beetje aan. Ze had geen verbeelding, stelde hij eenzaam. Was het eigenlijk niet heer- vast. Maar dat juffertje roodhaar, dèt lijk om zo eens alle trots en ongenaak- was pas echt een leuke meid. Misschien baarheid, alle zelfstandigheid en zelf- konden ze nog ’n hoop plezier hebben, bewustheid van je af te laten glijden, en daar in Parijs. zo rustig en overgegeven liggen te sla- Els begon er in haar binnenste lang- pen tegen de schouder van een man? zamerhand van overtuigd te raken, dat Ze dacht aan Frans, die nu in de aeh- die kwasterige Hannes een leuke, open- terste wagen zijn papieren zat te sor- hartige, gezellige kerel was, en in het teren en straks moest zorgen dat ’t donker te vertrouwen. Hij bleek ook hele gezelschap „onder de pannen” veel serieuzer dan ze eerst had gedacht, kwam. Die net makkelijk zou hebben als hield er zelfs idealen op na. ja mijn- alles goed ging, maar ook wel eens in heer! en verdedigde ze tegen de opzet- moeilijkheden kon raken in die vreemde telijk-cynische spot van Els en de koele stad en met al die hem onbekende men- critiek van Carla met vuur en vaart, sen. Veronderstel, dat er eens één plot- Het jonge bruidspaar luisterde, glim- seling blindedarmontsteking kreeg’ lachte en praatte zacht. Carla leunde Wat moest je dan? Enfin, hij zou zich tevreden achterover. Ze hadden het ge- wel redden. Hij was capabel genoeg s Els en Hannes kwamen de coupé binnen, Hannes leunde uit het raam. „Mensen!” riep hij, „ik zie Par(is. We zullen er zó wel zijn!” En inderdaad, enkele minuten later verbreedde zich het spoor, groeiden er tientallen ijzeren wegen naast hun lijn, vloog een ge stroomlijnde Diesel langs, en denderden trein ze langs een groot wit seinhuis. Rechts constateerde hij. Zou ook wel een hoop scholden haar uit voor „rooie”, en hg verbeelding hebben. H|j grinnikte i~ 1'"'J u-- zichzelf om de beeldige beeldspraak en richtte toen onbeschaamd zijn blikken de Els droog vast, op Els, die m haar donkergroene tail- leur er zeer op haar voordeligst uitzag. je met je tgd mee en verander je van Zgn oog bleef rusten op haar rood- een geharnast riddel in een gepantserde gouden krullebol. en geblindeerde vechtwagen”, sprak „Gezien vroeg Els opeens kort en Hannes diepzinnig. Els lachte luidop. „Daar zie je ook „Oranje boven”, antwoordde Hannes net naar uit”, zei ze, „zo echt gepant- zonder enige gekwetstheid. „Ik ben vu- serd en geblindeerd. Die ijzerwaren zit- rig Oranjeman in mijn hart”. ten zeker in je koffer?”. Ze tutoyeerden „Wees dan wat mij betreft maar re- elkaar als vanzelf. De trein daverde door de vlakke vel den, bonkte over de Moerdijkbrug. Een man in grijs uniform stond in de deur opening, vroeg de passen. Nu kreeg je, vond Els. pas het idee dat het echt be gon te worden. Daarna kwam een me neer in burger, de deviezenboekjes con troleren. Carla had natuurlijk vergeten het hare in te vullen en dc d het nu haastig en onhandig, onder de deskun dige aanwijzingen van Hannes Aver kamp. Het jonge bruidje staarde ver- omdat ik gezegd trouwend en gelukkig naar haar jeug- vroeg Hannes dige echtgenoot, die rustig en zakelgk „Geen gekheid hoor, ik de douane-formaliteiten afhandelde, ben dól op rood haar. En het staat u Carla keek er vertederd naar. Zou ze prima. Dat groen kleurt er mooi bij...” dat blind vertrouwen, die veilige ge- „Ik ben geen mannequin”, snauwde rustheld, heel haar leven houden? Voor ze het wisten, schoof de trein i perron van JUTRIJP—HOMMERTS. Maandag 8 Februari a.s. hoopt onze oud-dorpsge- noot ds. J. C. van Apeldoorn, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Leiden en thans wonende te Kolham de leeftijd van de sterken te bereiken. Ds. Van Apeldoorn werd 8 Februari 1884 In de pastorie van Enter (O.) ge boren, bezocht het stedelijk gymnasium te Sneek en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat cand. Van Apeldoorn 1 Mei 1912 door het Provinciaal Kerkbestuur van Fries land was toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk, ver bond hij zich 29 September van dat zelfde jaar, na vooraf te zijn bevestigd door zijn vader, wijlen ds. van Apel doorn, toen predikant te JutrijpHom- merts, aan zijn eerste gemeente Sebal- deburen (classis Groningen). Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Wouterswoude 19161918; Hooge- veen 19181920; Voorthuizen 1920 1925 en te Bennekom 1925—1930. 15 Juni 1930 werd ds. Van Apeldoorn door ds. K. J. van den Berg, toen predikant te Amersfoort, te Leiden bevestigd, waar hij was beroepen in de vacature van wijlen ds. Beekenkamp. De jubila ris diende de Leidse gemeente tot 1 Mei 1949, toen hem op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zijn emeri taat vestigde ds. Van Apeldoorn zich eerst metterwoon te Joure, waar hij on geveer anderhalf jaar als hulpprediker werkzaam is geweest. In September 1951 werd hij als zodanig te Kolham (Gr.) benoemd. Het nieuwgebouwde „Voorhuys” te Emmeloord dat enige weken geleden ge opend werd zal eveneens in gebruik wor den genomen als bioscoop. De bioscoop- exploitatie Joh. Miedema, welke is ge vestigd te Sneek, die reeds bioscopen exploiteert in Sneek, Meppel, Emmen, Hoogeveen, Steenwgk, Bolsward, Oos- terwolde, Noordwolde, Gorredgk, Lem mer, en Grouw zal deze exploitatie voe ren. Tot dit doel wordt een geheel nieu we installatie geplaatst, zodat men ze ker kan zijn van voorstellingen die ge heel aan de eisen des t(jds zullen vol doen, Woensdag 10 Febr. a.s. zal een speciale voorstelling voor genodigden worden gegeven, terwgl op Zondag 14 en Woensdag 17 Februari de normale vertoningen beginnen. Het ligt in de bedoeling op Woensdag en Zondag re gelmatig voorstellingen te geven, ter wijl deze naar gelang der behoefte kun nen worden vermeerderd. Oorspronkelijk feullk ton door Tom Lodewije. 6 Het vooruitzicht van een lange reis samen maakte al spoedig de tongen los. Els’ eerste indruk scheen wel be vestigd, als je alleen maar naar de gloednieuwe ringen keek. Het waren de neer en mevrouw Van Weezel, pas ge trouwd, voor het eerst naar Parijs. Er werden snoeperijtjes en sigaretten uit gewisseld en een paar algemeenheden gezegd. Delft scbvof voorbij, de graw’e lelijkheid van Schiedam, en toen: Rot terdam. „Laatste etappe”, kondigde Els aan. „Zouden we nog meer mensen hier krij gen?” Er kwam er nog maar één. Een jong mens. Krullend haar en opvallend blau we ogen, een kwasterige butterfly on der de kin, een geruit sportjasje en een olijfgroene broek, schoenen met dikke rubberzolen en helkleurige Amerikaan se sokken. Els zat hem te taxeren en haalde on zichtbaar haar neus op. Kwastje, stelde ze vast. Vervelend mannetje. Carla glimlachte De jongeman stelde zich meteen maar voor. Hannes Averkamp uit Delft. Aangenaam. En hij presenteerde Ca mels, Hannes Averkamp nam het gezel schap eens op. Hij classificeerde meteen de beide tortelduiven en constateerde, dat die zlchzelven genoeg waren. Toen monsterde hij de beide dames. Bewon derend rustten zijn ogen op Carla’s zui ver profiel, gleden omlaag langs haar eenvoudig grijs mantelpakje, dat haar zo onberispelijk zat, naar de -lanke benen en de eenvoudige grijze suède wandelschoenen. Beeld van een kind, Els. En België. Een brigadier Onder de Eiffeltoren Gestaag doorjachtend was de St. Quentin gepasseerd. Hoog rees de rezen opeens hoge muren en daarboven .1 kathedraal tussen de op groezelige, grauwe huizen, Ze reden door een tunnel, dan weer machti” j ---„St, Quentin", peinsde Carla voor comotieven met veel koner en wolken roman- kepi met een geweldige vetklep op de zich uitstarend over het zonnige land, stoom, rijen ce...... en ze waren nog met eens in blozende kop, kwam de coupé binnen en „Slagvelo der natiën. Geen oorlog in dit vaart. vroeg in gemoedelgk Vlaams om de pa- deel van Europa of St. Quentin zat er Het gs was gebroken. Natuurlijk had- pieren, maakte een goedig grapje met tussen. Heette Egmond, de onthoofde den ze Els vroeger uitgescholden voor Els en knipoogde naar het bruidje. T' .n graaf, al niet „ae held van St Quen- rooie. En Hannes had vroeger op kwam er een heer in khaki, die in twee tin?” En iedere keer maar wee) opbou- school n „meisje" gehad met rood talen informeerde of er nog iets aan te wen, en iedere keex maar weer kapot haar; ze was acht en hij negen en ze geven was. „Allemaal Hollanders?" Ze rchieten ^4' Een keurig boekwerkje, waar lange tijd op gewacht is, ligt voor ons: de nieuwe katalogus van de Openbare Leeszaal. Vooral de nieuwe leden heb ben er ongerief van gehad dat deze katalogus op zich liet wachten, maar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6