DE CONFERENTIE TE BERLIJN Jongenswedstrijd „De Friesche Jeugd Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST jiF AGENDA Demonstraties kunstrijden en gecostumeerd de Ijlster Schaats ijsfeest van SI - 109e Jaargang No. 11 Dinsdag 9 Februari 1954 Zeepost 91 HAAIE BOUWMAN, Oudehaske, winnaar IJsfeest R.H.B.S. Sneek Gemeente Ijlst Hardrijderij schoolkinderen De Elfstedentocht Hoeveel radio-luisteraars telt Nederland Gevonden voorwerpen W ymbritseradeel De vrijwillige verkeerscon- tróleritten in Friesland 506 toerrijders kregen geen Elfstedenkruisje Geslaagd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 -r Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD De heer AE. Brouwer 40 jaar bij de belastingen Openbare Leeszaal en Bibliotheek Uitvoering Stedelijk Muziekcorps Sneek Redacteur: L. KIEZEBRINK 79 (8 Febr.) Een koddige groep Om le en 2e prijs. Afrika: Delden, Toering. Beurs met inhoud, terug te bekomen bij M. Cnossen, Hommerts 162. Bij het op 5 Februari jl. gehouden examen van „Het Centraal Bureau voor Stenografie „Groote” en Machineschrij- ven”, slaagden de volgende candidaten voor het diploma Blindtypen, allen op geleid door Inst. „Groote”, Marktstraat 4, Sneek: mej. G. J. Drost, mej. H. Bes- werda, mej. R. Keuning, mej. P, Peen- stra, mej. E. v. d. Woude, allen Sneek; mej. J. Postma, St. Nicolaasga en mej. Sj. Mous, Balk; verder de heer G. D. Piersma, Balk en de heer P. Kingma, Sneek. nog aange- vap Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in JJederland bedroeg op 1 Februari 1954 1.854.339 tegen 1.841.249 op 1 Januari 1954. Op 1 Januari 1954 waren er 491.418 aangeslotenen op het Rijks-radiodistributienet tegen 488.437 op 1 December 1953. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie i Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Men meldt ons dat ook de enige deel neemster uit Sneek aan deze tocht, mej. R. Minkema, kantoorbediende bij Lankhorst Touwfabrieken alhier, deze heeft volbracht ook. Zij vertrok om 6.30 ’s morgens uit Leeuwarden en arriveer de daar weer 's avonds 9.15. Advertentieprijs 15 cl per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name vanTirmo E. J. Drijfhout. Snoek. Het vorig jaar, in de winter van 1952- 1953, was het 80 jaar geleden, dat de „Ijlster Schaats” was opgericht. Men had toen het voornemen, dit 80-jarig jubileum op het ijs te vieren. Maar het weer gooide toen roet in het eten; er kwam niet voldoende ijs om deze plan nen doorgang te doen vinden. En nu het deze winter met het organiseren van hardrijderijen niet recht wou vlotten door te felle koude en te harde wind, meende het bestuur nu dan te moeten doen ,wat het vorig jaar moest over gaan. Men besloot iets nieuws te geven, iets geheel onbekends voor Friesland en daaraan een gecostumeerd ijsfeest te verbinden. Dit slaagde. De amateurs Ph. v. d .Mast en Kitty v. d. Muijsen- bergh van het Haagse „Hokij” zegden hun medewerking toe, wanneer dit feest plaats kon hebben op Zaterdagavond. laten. Hij beweegt zich op velerlei ander terrein. Zo is hij sinds October 1931 penningmeester van de Pluimvee- en Konijnenfokkersver. Sneek en Omstre ken en bij het 40-jarig bestaan van die vereniging verscheen van zijn hand een keurig gedenkboek. Als onderafdeling van de Raad van beheer en toezicht op Pluimveegebied in Nederland werd in Maart 1937 opgericht da „Friese Bond” waarvan hij tot 1947 het secretariaat waarnam en nog steeds bestuurslid is. Zeer verdienstelijk heeft hij zich ook gemaakt bij de eierinzamelingen ten bate van Hulp in Nood, waarvan hij mede initiatiefnemer was. In de jaren 19371940 werden ruim 18000 eieren in gezameld voor de behoeftigen in Sneek. Gedurende de oorlogsjaren kon men deze mooie actie niet voortzetten maarin 1952 heeft men Hulp in Nood weer ruim 5000 eieren kunnen aanbieden. In ver band met de watersnoodramp kon in 1953 geen inzameling plaats hebben. Voorts is de heer Brouwer sedert 25 Maart 1946 secretaris van de afd. Sneek van de Bond v. Staatspensionnering en sinds 1948 penningmeester van de kaats- vereniging Sneek. Het zal deze jubilaris, die zich op zo velerlei terrein beweegt, stellig op 15 Februari a.s. niet aan be langstelling ontbreken. Het bestuur van de Friese Elfsteden vereniging heeft bekend gemaakt, dat van de 2597 voor de toertocht vertrok ken deelnemers er 2091 op tijd zijn aan gekomen. 506 toerrijders hebben de tocht dus niet of niet binnen de tijds limiet volbracht. De spannende strijd om prijs en premie. Rechts de winnaar Bouw man, Oudehaske, links Atze Keulen, Ranweid. 25, 15, 10, 5 en 2.50. Dank werd gebracht aan allen die hadden medege werkt tot het welslagen van deze mooie middag. Door de oud-voorzitter, de heer Sj. Oppenhuizen, thans woonachtig te Wolvega, die tevens ere-lid is, werd een slotwoord gesproken, waarin deze het doel van ,,De Friesche Jeugd” nl. het houden van jeugdwedstrijden kenschetste als een grote propaganda voor de schaatssport. Om de hoofdprijzen. Het verschil tussen van Delden en Hofman was in beide ritten zeer groot. We hadden eigenlijk meer van eerstge noemde verwacht, en de Sneker moest zich met de 5e prijs tevreden stellen. De 4e prijs ging dus naar Deinum. De kamp, die daarna volgde, ging tus sen Toering en Bouwman, beiden twee veel belovende rijders met een soepele slag. Hoewel ook Toering zich tot het uiterste inspande, wist. Bouwman hem, zij het met geen groot verschil, in twee ritten te slaan. De 3e prijs was dus voor Toering, Nij Beets. Aan het gecostumeerde ijsfeest na 12 personen deel. Wij zagen: Sintert een slagersmeisje met boerenko' omhangen met worst, in Frysk pe 1een vraagteken, clown, Matoradja, Pierrot, „Spantsje üt 1900”, Alpenjager met gezin, Indiaan en ten slotte 2 militairen uit de mobili satie van 1939. Als jury fungeerden de heren Speerstra, Schraa en Snijder en de dames mevr. Oppedijk en mevr. Nooit- gedagt. Vier prijzen waren beschikbaar gesteld. De eerste prijs, 12.50, viel ten deel aan de Alpenjager met gezin, fa milie Stallinga en Buwalda; de tweede, 1 paar schaatsen, aan de Indiaan, H. Lanting; de derde, 1 paar schaatsen, aan het Fryske pear, J. Jansma en mej. A. Geerligs; de vierde ƒ5, aan het slagers meisje met boerenkool en worst, mej. A. Hiemstra. De prijsuitreiking bij H. Sybesma werd verricht door de heer I. Kuipers, die de jury en de deelnemenden dankte voor deze zo zeer geslaagde avond. L I- De deelname aan de Vrijdag jl. alhier op de ijsbaan aan de Leeuwarderweg gehouden hardrijderij van jongeüs van 14, 15 en 16 jaar, uitgeschreven door de Ijsver. „De Friesche Jeugd” was uit stekend. Er waren 35 rijders ingeschre ven, van wie slechts enkelen verstek lie ten gaan. Er is door de jongelui kranig gereden en bij de meeste ritten bleek er zeer weinig krachtsverschil te zijn, al was dit met voor- en tegenwind uiteen lopend. De mooiste strijd van de le om loop was die tussen de beide Snekers J. van Delden en Gerrit Abma. Hier ging het zeer spannend toe. Van Delden won de eerste rit met miniem verschil. De tweede rit was voor Abma. In de be slissende rit ging van Delden het eerst over de eindstreep. Van de le omloop waren uitlopers Haaie Bouwman, Oude haske, Wiebe Winia, Ultwellingerga, A. Keulen, Rauwerd, L. Toering, Nije Beets, W. Wijnstra, Ultwellingerga, J. Punter, Scharnegoutum, T. Hofman, Deinum, L. v. d. Meer, Bozum. ’t Bleek in de vol gende ritten al spoedig dat deze rijders een goede gooi naar de prijzen zoude^ doen. Dit negental vormde dan ook late, de 3e lijst, die er als volgt uitzag: BouwmanWinia, PunterKeulen, Wijnstravan Delden; v. d. MeerToe ring, Hofman bleef staan. Bouwman was iets sneller, maar het verschil was niet groot. In twee ritten werd Winia geklopt. Punter kon Keulen lang niet bijbenen en werd eveneens in twee rit ten geslagen. Eenzelfde lot was Wijn stra beschoren tegen van Delden. Zeer spannend was de strijd tussen van der Meer en Toering. Met gering verschil ging Toering in de eerste rit als eerste door de finish, maar voor de wind bleek V ,d. Meer de baas te zijn, zodat beiden een rit wonnen. Jammer voor de Bozu- mer, die in de beslissende rit voor lag, dat hij pl.m. 30 meter voor de eind streep kwam te vallen, waardoor Toe ring winnaar werd. Op het vijftal waren dus neg bleven Hofman, Bouwman, Keulen, Maandag 15 Februari a.s. gedenkt de heer ^E. Brouwer alhier het feit dat hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Rijks- belastingdienst. In 1914 werd hij als „particulier klerk” bij de Rijksontvan- ger te Bolsward in dienst genomen. Het was in die jaren ril. zo dat een ontvan ger het recht had iemand aan te nemen en ook weer te ontslaan. Men was dan particulier klerk. Later is dat veran derd en kwam men direct in dienst bij het Rijk, zij het dan tijdelijk. Particulier klerk bleef men tot zijn 21e jaar en dan werd men Rijksklesrk, op voordracht van de ontvanger, en kon men na 2 jaar examen doen voor adj.commies. De heer Brouwer werd dan ook op 1 Sept. 1919 aangesteld als Rijksklerk 3e klasse ten kantore te Bolsward, en na in 1921 ge slaagd te zijn voor het examen adjunct commies, werd hij als oudste van de sollicitanten op 1 Mei 1926 te Sneek benoemd en tevens als kassier aange steld. Hij is kassier gebleven tot Octo ber 1950. Op 15 Sept. '49 werd de heer Brouwer met terugwerkende kracht in gaande 1 Jan. 1948 benoemd tot com mies titulair. De heer Brouwer heeft ’t echter niet bij zijn ambtelijke functie ge- Vrijdagmlddag werd op de mooie ijs vlakte aan de Kanaalstraat een hard rijderij gehouden van leerlingen der Openbare School voor moeilijk lerende kinderen. Er werd in vijf groepen fel om de prijzen gestreden. De uitslagen wa ren: Bij de kleintjes: le pr. Liesje Buis, Sneek; 2e pr. Marinus Bottema, Gauw; 3e pr. Antoon v. d. Burg, Makkum. Der de groep jongens: le pr. Wobbe Wester- dijk, Ijlst; 2e pr. Durk v. d. Duim, Witmarsum; 3e pr. Tjeerd Blauw, Sneek. Tweede groep jongens: le pr. Jacob Bijl, Woudsend; 2e pr. Bartele Reitsma, Sneek; 3e pr. Melle v. d. Leest, Bozum. Oudste meisjes: le pr. Geesje van Wageningen, Sneek; 2e pr. Riekje v. Delden, Joure; 3e pr. Tiny v. Dijk, Joure. Oudste jongens: le pr. Dirk Ade- ma, Bolsward; 2e pr. Tjalke Oosterbos, Sneek; 3e pr. Bouke v. d. Ploeg, Sneek. meerde rijders en rijdsters de baan rond. Inderdaad was het iets nieuws en menig een heeft zich verbaasd over het fraaie rijden van dit paar. In het bijzonder mogen genoemd worden de laatste num mers, waarin mevr. v. d. Mujjsenbergh alléén een paar nummers demonstreer de, wat met veel applaus werd be4 kroond. Aan het einde sprak de voorzit ter der Ijsclub, de heer F. v. d. Woude, het paar hartelijk toe en dankte het voor de gegeven demonstraties, hun namens de firma Nooitgedagt ieder een paar schaatsen en namens de Ijsclub ieder een voorwerp in koperkunst van de heer B. Haringa alhier overhandigend. De heer Hoppe dankte voor de ontvangen cadeaux en de goede ontvangst en gaf de verzekering dat beide heel gaarne nog eens in IJlst zouden willen terug keren. Opgaaf van gevestigde personen in de maand Januari 1954: xWed. J. Wier sma, Stadslaan 36, van Oosthem; Jv Molenaar, Zevenpelsen 15, van Hallum; H. E. Keitz, Sneekerpad 13, van Sneek; T. Koopmans, Eegracht 16, van Leeu- wardep. x is gezin. Opgaaf van vertrokken personen in de maand Januari 1954: L. Lantinga, Uilenburg 18, naar Apeldoorn, Koppel- laan 1G. van Brug, Uilenburg 38^ naar Brunssum, Pelgrimsweg 55; S. J, Dokkum, Popmawal 7, naar Den Haag, J. van Beersstraat 23; D. Woudstra, Geeuwkade 17, naar Sexbierum 353; (X Geerligs, echtgen. van H. Hoeve, Geeuw kade 13, naar Harderwijk, Hoge Pad 59; R. J. Walsweer, echtgen. van D. Akkerman, Galamagracht 90, naar Leeuwarden, Emm. Murandstraat 14; G. S. Joustra, Popmawal 5, naar Oos- I terend 167. Echter kwam er nog een wijziging, door dat de heer v. d. Mast uitviel, doch in zijn plaats kwam nu de heer Ed. Hoppe. De ijsbaan werd voor deze gelegenheid niét geschikt geacht, mede omdat dit Haagse kunstrij paar een Ijaan nodig had van 60 x 30 meter. Doch wat nood, boadskiprinster, d« Geeuw bood immers voldoende ruimte en gelegenheid' en daarenboven een pracht stuk ijs, waarin zoals overal wel scheuren voorkwamen, welke het be stuur echter met kokend water heeft laten dichten voor dit groots opgezette ijsfeest. Wanneer ijs en weder nu maar dienende waren. En dat was het geval Zaterdagavond! Geen barre, harde Oos tenwind, maar een bijna windstille avond en een temperatuur slechts even beneden het vriespunt. Leek het aan vankelijk dat de belangstelling te wen sen zou laten, spoedig veranderde de situatie. Niet alleen uit IJlst, maar ook van alle kanten uit de omgeving kwa men de ijsliefhebbers opzetten en toen de demonstraties en het ijsdansen van het Haagse paar een aanvang namen, stonden dikke rijen achter de touwen om wat er op de hel met schijnwerpers ver lichte baan voorviel te bewonderen. Ve len op de schaats, maar nok velen te voet. Men moest hiervan getuige zijn. 12 nummers werden onder begeleiding van de muziek, verzorgd door de heer W. Bakker, door de Haagse amateur kunstrijders vertoond, telkens in series van 4. In de pauzen gingen de gecostu- Suriname: m.s. Nestor Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Jagersfontein (9 Febr.) Canada: m.s. Prins Willem van Oranje Argentinië en Chili: m.s. Yapaeyu Uruguay: m.s. Brasil Star Brazilië: m.s. Alhena Inlichtingen betreffende (11 Febr.) (8 Febr.) (10 Febr.) de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. ’s Avonds 8 uur spreekt de heer P. Klaver, Zende ling in de Belgische Congo, in Aere Perennius. Dinsdag 9 Februari. Mij. tot Nut van ’t Algemeen, ’s Avonds 8 uur in de Foyer van Amicitia de Voordracht kunstenares Roosje Driessen, Den Haag. Woensdag 10 Februari. Bond v. Staats pensionnering afd. Sneek. Toneel avond in Amicitia. Aanvang 8 uur. Donderdag 11 Februari. Kunst aan Al len. 2e Abonnements-concert door het Frysk Orkest, ’s Avonds 8 uur in Amicitia. Donderdag 11 Februari. Café de Boer, IJsbrechtum. Schutjassen, ’s avonds 7.30 uur. Zondag 14 Februari. Humanistisch Ver bond. Gemeenschap Sneek. Voorin. 10.30 uur in zaal Piso. Spreker de heer S. Elte. Na een kleine pauze kwamen voor de finale aan de start Atze Keulen Rau werd en Haaio Bouwman Oudehaske. Eerstgenoemde is een zoon van onze vroegere stadgenoot, meester Keulen, die zelf in 1922 als 15-jarige jongen ook bij de Friesche Jeugd op de eerste prijs beslag wist te leggen. Zou dit Atze thans gelukken? De verwachtingen wa ren hoog gespannen. Maar bij de eerste rit tegegn de wind was Bouwman wel 6 meter voor, in de tweede rit zette Atze nog eens alles op alles maar slechts met zeer gering verschil finishte Bouwman als eerste en veroverde dus de eerste prijs. De tweede prijs was dus voor Keulen. Na afloop had in café Leeuwen de prijuitdéling plaats. De voorzitter de heer J. Tuil deed dit met een toepasse lijk woord. De prijzen bestonden resp. uit BERLIJN, 7 Febr. Hooggeplaatste, officiële persoonlijkheden verklaar den vanavond, dat de Westelijke geallieerden een prijs hebben vastgesteld voor onderhandelingen over vrede in Indo-China met communistisch China. De prijs is, dat Peiping eerst moet samenwerken bij een regeling in Korea, of anders moet ophouden de revolutionnaire legers van Ho Chl-Minh van wapens te voor zien. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterljjk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (8 Febr.) Ned. Nw. Guinea: m.s. Willem Ruys (8 Febr.) Ned. Antillen: m.s. Oranjestad (16 Febr.) (17 Febr.) Aan het aan de autoriteiten uitge bracht verslag van de gedurende het tweede kwartaal 1953 gehouden ver- keers-contróleritten in het kader van de vrijwillige verkeers-contróleritten in de provincie Friesland is ontleend: In to taal werden 54 ritten gereden, zodat het eindcijfer over 1953 bedraagt 106. In alle Friese gemeenten werden één of meer ritten gereden. Er werden waarschuwingen gegeven, terwijl We gens overtredingen van meer ernstige aard 85 processen-verbaal moesten wor den opgemaakt. Het totaal over 1953 bedraagt 147 waarschuwingen en 130 processen-verbaal. Resumerende kan worden gezegd, dat de vrijwillige ver- keerscontróleritten in het algemeen aan de gestelde verwachtingen hebben voldaan. Het gaat primair niet om ver- balenjacht, maar om de veiligheid van het verkeer te bevorderen en de wegge bruikers en overtreders op te voeden tot goede en verantwoordelijke wegge bruikers. En wat deze kant van de me daille betreft, kan de actie als geslaagd worden beschouwd. De commissie be tuigt gaarne haar grote dankbaarheid aan hen, die hun persoon, tijd en auto zonder enig voorbehoud beschikbaar nebben gesteld om deze actie te doen slagen. Een woord van dank aan alk) autoriteiten en politieambtenaren, die hun medewerking aan deze actie ver leenden ,is hier tevens op zijn plaats. De grote stijging van het aantal verkeers ongevallen met dodelijke afloop in de provincie Friesland in het jaar 1953 moet naar het oordeel der commissie in zeer vele gevallen worden toegeschreven aan nonchalance en onvoorzichtigheid van de slachtoffers zelf. In het alge meen kan de verkeersveiligheid in de provincie Friesland als gunstig worden beschouwd. Besloten is, de vrijwillige -•erkeerscontröleritten voorlopig tot 1 Juli 1954 voort te zetten. Het voorstel daartoe werd door de Franse minister Bidault gedaan. Hij verklaarde, dat de Grote Vier het misschien er over eens zouden kunnen worden, het toezicht op de verkiezingen toe te vertrouwen aan een commissie, bestaande uit een West-Duitser, een Oost-Duitser en een neutrale scheids rechter. Bidault’s voorstel werd gesteund door de Engelse minister Eden. Molotov liet door niets merken, wat hij van dit voorstel dacht. Maandag 8 Februari. Beweging van Europese Federalisten. Vergadering ’s Avonds 8 uur bij Hanenburg, Spreker de heer P. Brijnen vat- Houten. Maandag 8 Februari. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur „Iwo Jima”, In het Journaal: De Elfstedentocht, Dinsdag 9 Februari. Amicitia Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur Kleuren film van donker Afrika: „Wilde Pracht”. Dinsdag 9 Februari. In de afgelopen maand Januari werd de Leeszaal door 1905 personen bezocht, van wie 51 vrouwelijke, en be droeg het aantal uitgeleende banden 6634. Eindelijk is het dan toch doorgegaan, Donderdag 4 Februari. Na twee maal te zijn uitgesteld omdat de harde wind ijswedstrijden, laat staan een ijsfeest, onmogelijk maakte. Èen gedeelte van de morgen en de gehele middag werden be steed aan onderlinge wedstrijden tussen de in 3 leeftijdsgroepen verdeelde leer lingen van de school. Dank zij een goede organisatie en een voorbeeldige samen werking tussen leraren-tijdopnemers en leerlingen-secretarissen, passeerden ongeveer 250 leerlingen één keer (de trageren) of meer keren (de korte baan specialisten) start- en finishlijn. Na afloop van de groepswedstrijden vonden nog 2 afval-races plaats voor jongens (10 ronden, ongeveer 5 kilo meter) en meisjes (5 ronden). Ook dank zij de uitstekende weersgesteldheid was de stemming op de ijsbaan de gehele dag prima, de wedstrijden waren attrac tief en spannend en de organisatoren zeer tevreden. De uitslagen der wedstrijden zijn als volgt: Meisjes 12, 13, 14 jaar (100 me ter): 1. Jannie Schukken, 2. Hinke Schuil, 3. Margje Huitema; 15 en 16 jaar (100 meter): 1. Sjoukje Algra, 2. Met je Hiemstra, 3. Margreet Krook; 17 jaar en ouder (125 meter): 1. Bep v. d. Schalie, 2. Feddie Visser, 3. Hetty Har- sta; Jongens 12, 13, 14 jaar (100 me ter) 1. Theo Tjeerde, 2. Jentje Zijlstra, 3. Jelmer Kuipers, 4. Gerrit v. d. Duim; 15 en 16 jaar (125 meter): 1. Rudie Tjallema, 2. Evert Jan Graatsma, 3. Her man Donkersloot, 4. Hans V. d. Wal; 17 jaar en ouder (150 meter): 1. Simon Kingma, 2. Gerke Walinga, 3. Gerard Kingma. Afvalwedstrijd jongens: 1. Gerard Kingma (in uitstekende stijl, ’n halve baan lengte voor), 2. Simon Kingma, 3. Jelle Groenewold, 4. Gijs de Jong. Afval wedstrijd meisjes: 1. Sjoukje Algra, 2, Neel Tjeerde, 3. Bep v, d. Schalie. De uitreiking van de prijzen (meren deels boekwerken en medailles beschik baar gesteld door de firma’s Dikhoff en Repko) vond plaats in café Kruger. De directeur der sqhool, de heer de Boer, kweet zich met het bekende „toepasse lijke woord” van deze taak. Hierbij wer den oiok nog, begeleid door applaus,' allen die op enigerlei wijze tot het wel slagen van het feest hadden meege werkt, in het zonnetje gezet. Men verwacht, dat de Amerikaanse, Britse en Franse ministers van buiten landse zaken zulks morgen op de eerste geheime zitting aan Molotov zullen dui delijk maken. Naar verluidt zijn de Westelijke mi nisters voorts tot het volgende besloten: 1. Een datum moet worden vastge steld, waarop een eind zal komen aan de vruchteloze besprekingen van het Duitse vraagstuk, tenzij Rusland bereid is zjjn eisen te herzien. 2. De pogingen van Molotov om voor het bewind van Mao Tse-Tung interna tionale erkenning te verkrijgen, zullen worden afgewezen. 3. Alle internationale pogingen om een ontwapening in de gehele wereld tot stand te brengen, dienen te worden be perkt tot de Ver. Naties. In een poging, de Duitse eenheid op de conferentie tot stand te brengen, heb ben de Westelijke mogendheden vandaag aangeboden, de eis van toezicht door de vier mogendheden op in geheel Duits land te houden verkiezingen te laten vallen. Donderdagavond gaf het Stedelijk Mu ziekcorps Sneek in „Amicitia” zijn jaar lijkse uitvoering voor donateurs en hun huisgenoten. Hoewel de voorzitter, de heer van Gorkum, het in zijn openings woord betreurde dat er niet meer be langstellenden waren opgekomen, liet hij toch een optimistisch geluid horen. Hjj kon nl. wijzen op de grote activi teit die het corps in het afgelopen jaar in concerten en optochten ontwikkelde, zodat nog steeds van een bloeiende ver eniging gesproken kan worden. Dat het corps ook wat zijn muzikale prestaties betreft op de goede weg voortgaat, konden de toehoorders op deze uitvoering gewaar worden. Elk van de tien nummers die het program ma bevatte, getuigde van ernstige studie en een duidelijk streven naar beschaafd musiceren. Daar waren in de eerste plaats de drie pittige marsen, een genre waarin het Stedelijk Muziekcorps altijd uitmuntte. Dit keer vonden we vooral „With Sword and Lance” van Starke bij zonder goed gespeeld. Verder speelde men enkele bekende werken van groter allure, zoals de Kaizer Walzer van Jo- j hann Strauss, Balletmuziek uit de opera Faust van Gounod en de ouverture I „Leichte Cavallerie” van Franz von Suppé. Ondanks het feit, dat zich hier het gemis aan voldoende clarinetten deed gevoelen en de dirigent in enkele snelle j delen het vereiste tempo niet kon nemen, dwongen de geleverde prestaties toch alle respect af. Bijzonder geslaagd mochten ook de twee nieuwe nummers van het programma heten: „Mes Adieux l’Amérique” van Leroux (met mooi solowerk van hobo en clarinet) en „Le chanteur de Mexico” van Lopez. Vooral het laatstgenoemde werk, aangeboden door de heer Poiesz, viel zeer in de smaak. Het is een soort potpourri van moderne dansmelodieën, die het corps met kennelijk plezier ten gehore bracht. Een extra woord van lof hierbij mogen we „drummer” Klazema niet onthouden, waar hij met zo veel fantasie zijn rhyth- mische talenten ten toon spreidde. Dat er in de rijen van het Stedelijk Muziekcorps ook aan de toekomst ge dacht (en gewerkt) wordt, bleek uit het optreden van een vijftal jeugdige clari- nettisten, leerlingen van de heer G. Bouma. Op alleraardigste wijze brach ten zü enige eenvoudige stukjes ten ge hore, die een belofte voor de toekomst inhielden. Met opzet hebben we het lekkerste voor het laatst bewaard, nl. het solis tisch optreden van de heren C. Hordijk (clarinet) en J. Rosier (bariton). Voor de pauze speelden zij samen, aan de piano begeleid door C. Silvius, Air Varié van Soupé en wat deze heren hierin aan techniek en muzikale voordracht lieten horen was werkelijk heel knap. Na de pauze speelde de heer Hordijk nog een Concert' 9 van Carl Marie von Weber. Zonder mand te kort te doen willen we dit optreden toch het hoogtepunt van de avond noemen. Hulde! Als het bal, dat na afloop m.m.v. het orkest Lex van Dijk werd gehouden, aan de deelnemers evenveel genoegen heeft verschaft als het muzikale gedeelte van de avond, dan kunnen dirigent A. Bou- man en de leden van het Stedelijk Mu ziekcorps op een volledig geslaagde uit voering terugzien. L. G. Afvalklasse. Het kranige rijden van de jongens deed het bestuur besluiten om tussen de afvallers Winia, Punter, Wijnstra en v. d. Meer nog een afvalwedstrijd te houden, waarvoor het publiek op de ijs baan de prijzen beschikbaar stelde. Pun ter was evenwel vertrokken, zodat Wi nia, Wijnstra en v. d. Meer in een drie- kamp om de eer streden. Het resultaat was dat Winia le werd, van der Meer 2e en Wijnstra 3e. De prijzen waren 5 3 en 2.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1