(Saneringsplan Steenklipstraten ■E I I Rondom de Kerck van Sint Maerten te Sneeck i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Nieuw Dienstgebouw voor de gemeente- reiniging HuisvestingOnderwijs 109e Jaargang No. 12 Bioscoopnieuws over Het Sneeker Nieuwsblad is een geccmbïneerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DR1JFHOUTS NIEUWSBLAD Roosje Driessen trad op voor Het Nut Beschikt de Sovjet-Unie atoomgeschut IJsfeest gymnasium Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Vrijdag 12 Februari 1954 12 jaar in Bolswarder vergiftigingszaak Atoomlocomotief in Ver. Staten ontworpen Vijfde toneelavond Kunst aan Allen uitgesteld Geslaagd Redacteur: L KIEZEBRINK EZ2 B. De klokkenhuizen in Nederland De Sneker klokluiders. Rumoer rondom de klokken. te de Aan de Utrechtse universiteit slaagde voor het artsexamen de heer J. R. van Reekum uit Sneek. Van wordt thans Er zijn niet zoveel kerken meer in Nederland die kunnen bogen op een klokkenhuis. De klokhuistoren achter de Grote Kerk te Haarlem, gebouwd in 14 viel onder slopers handen. Het had enigszins het model van het Sne ker. Alleen de benaming Klokhuisplein is als herinnering overgebleven. Bij de Nieuwkerk te Dordrecht stond eertijds het in 1541 gebouwde klokkenhuis. Ruim een eeuw geleden in 1830, tijdens de Dordtse afbraak periode, werd het gevaarte afgebroken. Te Enkhuizen is het houten klokkenhuis, gebouwd om streeks 1519 nog bewaard gebleven. Ook de stad Leiden kent nog zijn klok kenhuis bij de Hooglandse kerk. Buiten dat van Sneek zijn dit wel zo ongeveer de voornaamste klokkenhuizen. Jongens tot nn met 14 jaar: 1. Tjeerd Pcstma; 2. Jan Wiarda. Meisjes tot en met 14 jaar: 1. Aagg van der Wal; 2. Geertje de Wilde. Jongens 15 en 16 jaar: 1. Atze Keulen; 2. Jan Wijnstra. Jon gens 17 j. ar en ouder: 1. Johan Abma; 2. Yde Engelsma. Meisjes 16 jaar en ouder: 1. Paulien Donkersloot; 2. Ineke Gerritsma. Extra prijs: Snelste jongen: Atze Keulen. Snelste meisje: Aagg van der Wal. Prijs wedstrijd docenten: Drs. L. Dijkstra, De rector verrichtte de prijsuitreiking in hotel Hanenburg, waarheen docenten en leerlingen zich na afloop begaven voor het gemeenschappelijk genot van een bord snert. De prijzen, allen be staande uit boeken, waren beschikbaar gesteld door het College van Curatoren en het bestuur van de Oudervereniging. Europees Rusland atoomgeschut zijn gebruikt. Deze berichten zijn met een zekere reserve ontvangen. De vereniging voor Christelijk School onderwijs verzoekt de raad gelden be schikbaar te stellen voor de bouw en in richting van een gymnastieklokaal (school voor u.l.o.) aan de Lindenlaan. Tot nog toe ontbreekt aan deze school geheel de lokaalruimte voor ’t onderwijs in lichamelijke oefening. B. en W. stel len voor de gevraagde medewerking te verlenen. De begroting van het schoolbestuur: f 98.493 voor de bouw en f 14.157 voor de inrichting komen B. en W. vrij hoog voor, terwijl zij zich het oordeel over de vraag in het hoeverre bij het ontworpen plan de nodige soberheid is betracht, voorlopig wensen voor te behouden. Doch de omvang van het plan wordt ingevolge de wettelijk voorgeschreven procedure eerst in een later stadium aan het oor deel van B. en W. onderworpen. B. en W. stellen mede voor de beno digde grond voor deze bouw beschikbaar te stellen en over te dragen aan ver zoekster. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Snoek. h .11 volgt uit: „De geest die uit de klokken- toon spreekt is dood. De klok heeft haar ziel verloren”. Een volksgedichtje van die tijd zei het als volgt: „Wie trekt nu feitelijk aan de touwtjes De luiders trokken aan de touwen, t Moest anders gaan. Het Kerkbestuur trok aan de touwen t Mechaniek vooraan. ’t Publiek trekt nu weer aan de touwen Met streng vermaan ’t Schijnt zo geen touw te kunnen houen Wat nu gedaan Op 20 October 1933 nam men een tweede proefneming met het automa tisch luiden, maar nu werd de kleine klok van 1543 met de hand geluid en de grote van 1767 electrisch. Jac. N. D. Hoogslag die bij deze proefneming aanwezig was zei na afloop van het experiment: „Ideaal is het niet, maar bij wijze van compromis aan vaardbaar”. De klokluider J. Noorder- werf luidde nu in het vervolg de kleine klok bij. In de praktijk bleek dit geen onnodige luxe te zijn, want meermalen weigerde het mechaniek als de grote klok op het z.g.n. dode punt stond. Zo ging het door tot 1943 toon beide klok ken geroofd werden. Vooraf hadden de kerkvoogden het mechaniek reeds laten wegnemen bezorgd dat de Duitsers ook hiernaar hun handen zouden uitsteken. Na de bevrijding bleef de plaats waar eens de grote klok had gehangen leeg. De kleine was alleen teruggekeerd en opnieuw was het J. Noorderwerf die als enig overgebleven klokluider deze klok weer begon te luiden. In 1928 werd hij aangesteld en hij doet dit werk dus ruim 25 jaar. Ook zijn vader was voor heen een van de klokluiders. Bedroeg de beloning toen f 50 per jaar, thans is ze gesteld op f 75 per jaar. Luidde men voorheen 15 minuten, later 10 minuten, thans is het zeven minuten geworden vóór iedere kerkdienst. P. S. S c h e 11 e m a. Een Amerikaan in Parijs. Als we willen zien tot welke hoogte de Amerikanen gestegen zijn met de showfilm in Technicolor, dan kan deze film als voorbeeld dienen; de laatste twintig minuten brengen in een fantas tisch rhythme een ballet, dat door de knappe choreografie van Gene Kelly, de muziek van Gershwin en de uitstekende verfilming niet alleen een hoogtepunt van de film is geworden, maar bovenal een boeiende bezienswaardigheid, die het oog in verrukking brengt. Eer het zover is, hebben wij gelegenheid Gene Kelly te bewonderen om zijn guitige manieren en zijn beweeglijk lichaam dat gescha pen blijkt voor het dansen. Rest ons nog te vermelden dat de film werd ge kozen als de beste film van 1952 en werd bekroond met niet minder dan 8 Academy Awards. richt en waar plaats is voor de sneeuw ploegen en ander klein materiaal. De wa ning zal bevatten een woonkamer met eethoek, vier slaapkamers, keuken, doucheruimte en aangebouwde berg- schuur. De commissie voor de gemeente- reiniging kan zich met het plan vereni gen. B. en W. stellen voor tot een en ander te besluiten* SNEEKER NIEUWSBLAD k l De beide klokken in het Sneker klok kenhuis werden altijd door vier kloklui ders geluid. Hun loon bedroeg in het jaar 1737, ieder 5 caroli guldens per jaar, later werd dit 10 caroli guldens per luider. In 1764 klaagden de klok luiders over hun geringe beloning en werd besloten hun tractement te bren gen op 15 caroli guldens per jaar onder voorwaarde dat zij voortaan een kwar tier lang de klokken moesten luiden. Op 28 December 1826 besloten de Kerk voogden een Instructie voor de klok luiders op te stellen. We weten daaruit, dat er iedere Zondag driemaal een kerk dienst was en wel 's morgens half acht, ’s middags half een en om half vier. Verder vonden er kerkdiensten plaats iedere Maandag- en Donderdagavond. Voor de aanvang van deze diensten moesten zij de grote klok van 1767 met zeventig trekken luiden. Bij de kerk diensten des namiddags half een en half vier werd de grote klok een vol kwar tier geluid. Ook bij het opdragen van een gestorvene werden de beide klokken geluid. De koster zocht- dan vier hulp- luiders om te assisteren. Een uur lang moesten dan de gezamenlijke klokken onafgebroken geluid worden. De vaste klokluiders in dienst van de kerkvoogdij genoten in deze tijd 20 caroli guldens per jaar. Waren de klokken tot 1933 steeds door vier klokluiders geluid, op 9 Octo ber van dat jaa,r. meende men hiepnede te moeten ophouden eri dit in het ver volg langs electrische weg te moeten doen. Deze methode van luiden wekte heel wat beroering in de stad. De stads beiaardier Flucie H. A. van Bergen schreef in een ingezonden stuk: „elke verandering is nog geen verbetering. Was dat onze mooie klok? Het is niet meer dan een schim der vroegere glorie want in stee van een jubelroep is het geluid thans verkeerd in het sombere geklep van een doodsklok”. De bekende Jac. N. D. Hoogslag drukte het als De heer Hofstra heeft zich met een uitvoerig bezwaarschrift tot uw raad ge, wend, waarin hij naar voren brengt, dat Woensdag heeft de Rechtbank Leeuwarden vonnis gewezen tegen 45-jarige ex-koster Willem v. d. W. van Bolsward, die bij herhaling gepoogd had z(jn vrouw met arsenicum van het leven te beroven. De Rechtbank veroordeelde v. d. W. wegens voortgezette poging tot moord, gezien de persoonlijke omstan digheden en de afschuwelijkheid van het gepleegde misdrijf, conform de eis tot 12 jaar gevangenisstraf. 11 pond uranium voldoende voor een jaar rijden. Een expert op het gebied van kern onderzoek in de Amerikaanse staat Utah verklaarde, dat hij een sterke atoomlocomotief heeft ontworpen, die naar hij verwacht, economisch bruikbaar zal zijn als de prijs van uranium laag genoeg zou worden. De expert, dr Borst, professor in de physica aan de universi teit van Utah en vroeger lid van de com missie voor atoom-energie, verklaarde, dat zijn studie van het project heeft uit gewezen, dat de locomotief met een ver mogen van 7000 pk op ongeveer elf pond uranium een jaar zou lopen. Het 160 voet lange, uit twee delen bestaan de gevaarte, dat dertig wielen zou heb ben, zou een kracht ontwikkelen gelijk aan vier moderne diesellocomotieven en dr Borst zeide, dat hij net zo snel zou optrekken als een electrische locomotief. Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAG5. Administratie t Comb. Drijfhout-IGezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De vijfde toneelavond van Kunst aan Allen, welke was bepaald op 18 Februari, is in verband met de gezondheidstoe stand van mevrouw Rika Hopper, uitge steld tot 4 Maart a.s. Deze actrice ver vult nl. de hoofdrol in „Anastasia”, het stuk van Marcelle Maurette dat de toneelgroep Arnhem hier dan zal spelen. Hoewel deze datum voor een aantal leden wellicht minder geschikt is, heeft het bestuur van K.A.A., gezien de onmoge- lijkhèid een betere datum te vinden, de vierde Maart wel moeten accepteren. Het bestuur vertrouwt dat de leden be grip hebben voor de moeilijkheden, die optreden als buiten schuld van K.A.A. plotseling een voorstelling op een an dere datum geplaatst moet worden en hoopt dat alle leden toch nog in staat zullen zijn de opvoering van dit goede stuk bij te wonen. Aan de Utrechtse Universiteit slaag den voor het candidaatsexamen vee artsenijkunde 2e gedeelte de heren J. Haagsrda, J. Slager en F. Zandstra, allen van Sne^k. B. en W. adviseren: In het plan tot reorganisatie van de gemeentelijke rei nigingsdienst is het voormalige gebouw van de Rijks hogere burgerschool aan de Westersingel bestemd tot garage, werkplaats en kantoor van de reini gingsdienst. De kosten om het gebouw voor het beoogde doel geschikt te ma ken, werden in 1950 geraamd op 65000. De waarde van het oude school gebouw en van het daarbij behorende terrein zijn in deze raming niet begre pen. Hoewel er aan de vestiging van een nieuw dienstgebouw nabij het centrum van de stad ongetwijfeld voordelen zijn verbonden, komt het ons bij nadere over weging voor dat deze niet overschat moeten worden en in ieder geval niet van zodanige betekenis zijn, dat onder alle omstandigheden moet worden ge tracht het oorspronkelijk plan te ver wezenlijken. Nu de reorganisatieplannen geleidelijk tot ontwikkeling komen is het uiteraard mogelijk een beter beeld te verkrijgen van de eisen welke het nieu we bedrijf zal stellen en in hoeverre daaraan, mede gelet op de financiële consequenties der te nemen maatrege len, tegemoet kan worden gekomen. Splitsing van de dienst verzwakt het contact tussen de afdelingen vuilverwer king en kantoor met werkplaats. Er kunnen zich voorts moeilijkheden voor doen als voor opheffing van storingen bij de installatie aan de Woudvaart of anderszins onmiddellijk technische hulp noodzakelijk is. Dit klemt te meer nu de situatie door de aanschaffing van een moderne composteringsinstallatie een verandering heeft ondergaan. Ook het toezicht door het leidinggevend per soneel zal minder goed kunnen worden uitgeoefend als onderdelen van het be drijf op verschillende plaatsen worden gevestigd. In de practijk is bovendien gebleken, dat zich slechts sporadisch in gezetenen aan het kantoor der gemeen- tereiniging vervoegen voor aangelegen heden deze dienst betreffende. Het ge mis van een dergelijk bureau in het cen trum der stad zal dan ook niet sterk worden gevoeld. Nochtans blijft het be zwaarlijk het kantoor met werkplaats ver buiten de stad bij het vuilverwer- kingsterrein te vestigen en het rijdend materiaal daar te stationneren. Bij plot seling opkomende omstandigheden bui ten de normale diensttijd zal het veel tijd kosten de dienst op gang te bren gen. Vooral bij sneeuwval als ook de toe gangsweg moeilijk begaanbaar kan wor den, zou ernstige stagnatie kunnen op treden. Deze bezwaren zouden echter kunnen worden ondervangen door de dienstgebouwen aan de rand van de stad welke als fietsstalllng kan worden inge- op niet te grote afstand van het reini- gingsterrein te stichten. De mogelijk heid van nauw contact tussen beide dienstonderdelen, het houden van be hoorlijk toezicht en het geven van lei ding voor een goede functionnering van de dienst zullen bij een dergelijke oplos sing voldoende gewaarborgd zij. Het vo renstaande is voor ons aanleiding ge- De Noorse schaatsenrijders en de Ned. Kernploeg zijn Maandag avond op Schiphol gearriveerd om samen enkele wedstrijden in Nederland te rijden. De belangstelling ging natuurlijk uit naar Hjallis Andersen die men hier ziet met links Wim v. d. Voort en rechts Kees Broekman. B. en W. adviseren: Zoals u bekend ig I bonden nadelen. Bij bevinden zich in deze gemeente een vernimn tiid het groot aantal na het midden van de vo rige eeuw gestichte éénkamerwoningen, meestal rug aan rug gebouwd, welke niet meer voldoen aan redelijke eisen in de tegenwoordige tijd aan een eenvoudige arbeiderswoning te stellen. Reeds vóór de oorlog is begonnen met de slechtste van deze woningen onbewoonbaar te verklaren. Tengevolge van de oorlog en de daardoor stijgende woningnood moest deze politiek ontijdig worden be ëindigd. Na de bevrijding kwam het vraagstuk van de slechte woningtoe standen in verschillende stadsdelen weer in versterkte mate naar voren. De ma- terialenschaarste tijdens en na de oor- Igo en later voor de eigenaren ongun stige verhouding tussen de huren en de prijzen van materialen en lonen, waren oorzaak, dat aan de woningen niet dat onderhoud kon worden besteed als voor een behoorlijke instandhouding daar van nodig was. Het was ons dan ook duidelijk, dat de politiek der gemeente op het gebied der volkshuisvesting zich niet alleen diende te richten op de bouw van nieuwe woningen, maar dat aan het nemen van maatregelen ten aanzien van de slechte woningen daarbij een ruime plaats moest worden ingeruimd. Om op dit terrein op verantwoorde wijze werk zaam te kunnen zijn was een diepgaand inzicht in de bestaande toestand nodig. Deze conclusie leidde er toe, dat wij reeds enkele jaren geleden een onder zoek hebben doen instellen naar de toe stand van een groot aantal woningen, w .arvan wy vermoedden dat zij niet meer aan redelijk te stellen eisen vol deden. Elk van deze woningen werd onderzocht. Er werd een beschrijving van de toestand, waarin zij zich bevond, met een eenvoudige plattegrond, opge maakt. Het onderzoek omvatte ongeveer 850 woningen. Ten aanzien van bijna 700 woningen kwamen wij tot de conclu sie dat zij in een tijdsverloop van 10 ja ren onbewoonbaar moesten worden ver klaard volgens een schema, waarbij met de toestand, waarin de woning verkeer de, i okening werd gehouden. De om standigheden maakten het onmogelijk aan dit schema voor een tienjarenplan de hand te houden. Nochtans is het de laatste jaren mogelijk gebleken op vrij ruime schaal woningen onbewoonbaar te verklaren, dan wel zonder deze maat regel, aan de bestemming te onttrek ken. Dit aantal kan gevoegelijk op 135 worden gesteld. Het ligt in onze bedoe ling in het belang van de verbetering der volkshuisvesting op de ingeslagen weg voort te gaan. Uiteraard doen zich bq dit punt tal van problemen voor die zeer moeilijk zijn op te lossen. Wij wij zen alleen maar op de zware taak om de bewoners der slechte woningen op be tere wijze onder te brengen. In het bij zonder willen wij echter uw aandacht vestigen op het volgende aspect van deze aangelegenheid. De onbewoonbaar- verklaring is slechts een maatregel, welke een afwerende betekenis heeft. De woning wordt ongeschikt ter bewo ning gestempeld. Voor het geval de on- bewoonbaarverklaring enkele her en der in de gemeente verspreide woningen be treft kan met deze maatregel worden volstaan. Anders ligt de zaak indien de onbewoonbaarverklaring betrekking heeft op een grote groep in hetzelfde stadsdeel gelegen woningen. Deze situ atie doet zich in onze gemeente voor. Wij noemen in dit verband slechts de volgende stadsdelen: Steenklipstraten, Zomerrak, Boschstraten. Daar kan niet worden volstaan met de negatieve daad van de onbewoonbaarverklaring. Ge beurt dit wel, dan ontstaan er in de binnenstad gebieden, welke steeds meer gaan „verkrotten” met de daaraan ver- Derde lokaal bij nieuwe kleuter school Dr Kuyperlaan. en W. stellen voor door de stijging van het leerlingental van de Gysbert Japiksschool opnieuw een lo kaal van de in het gebouwencomplex aan de Priorstraat gehuisveste kleuter school ter beschikking van het gewoon l.o. te stellen en een derde lokaal toe te voegen aan het in aanbouw zijnde ge bouwtje voor kleuteronderwijs aan de Dr Kuyperlaan. Kostenraming f 27.250. Uitbreiding R.K. Jongensschool. Het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Martinus alhier verzoekt de raad gelden beschikbaar te stellen voor het uitbreiden van de R.K. Jongens school St. Thomas van Aquineschool aan de Hooiblokstraat. Het aantal onderwijzers is nl. van zes op zeven ge bracht, zodat een nieuw lokaal in ge bruik moet worden genomen en er is een hoofdenkamer, tevens leermiddelenberg plaats en onderzoekkamer voor de schoolarts, nodig. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. Gymnastieklokaal by Rehoboth- school aan de Lüidenlaan. weest voorlopige plannen met kostejl- becijfering door de dienst van gemeen|j- werken te laten ontwerpen, teneinde ie kunnen nagaan of een dergelijke oplos sing financieel uitvoerbaar zou zijih. Daarbij bleek, dat da stichtingskosttvi van een garage met werkplaats en kan toor weinig hoger zijn dan de in 1950 gemaakte raming van de verbouwings- kosten van de voormalige rijks hogere burgerschool. Als hierbij in het oog wordt gehouden dat het prijspeil sedert 1950 nog is gestegen en de gemeente bij de bouw van een geheel nieuw dienst gebouw de beschikking houdt over het bestaande schoolgebouw aan de Wester singel met de daarbij behorende grond, dan is het zonder meer duidelijk, dat nieuwbouw, ook uit financieel oogpunt bezien, te verkiezen is boven verbouw. Een plan tot do stichting van een nieuw dienstgebouw in de nabijheid van de vuilverwerkingsinstallatie zou nog aan waarde winnen als daarin werd opgeno men de bouw van een woning voor een lid van het personeel. Ook buiten de normale diensturen zou dan toezicht kunnen worden uitgeoefend en het ge bouw vrijwel steeds bereikbaar zijn. Voor een vlotte dienstuitvoering en ver hoging van de paraatheid van de dienst zou in dat geval bewoning door het hoofd van de dienst de meest gewenste vorm zijn.' Wij achten een geschikte plaats voor het gebouwencomplex een aan de toegangs weg naar het reinigingsterrein liggend perceel grond aan de zuidoostzijde van het Zuidersportpark, op oongeveer 120 m afstand van de uiterste bebouwing van het Sperkhem. De door de dienst van gemeentewerken ontworpen plan nen vpor de bouw van een garage met werkplaats en kantoor alsmede van een woning liggen met een kostenbegroting, voor U ter inzage. De totale oppervlakte van het bouwterrein bedraagt 3000 m2, waarvan 2750 m2 is bestemd voor het dienstgebouw en 250 m2 voor de wo ning. Het grondoppervlak van het dienstgebouw bedraagt 24.5 x 14.75 m2 is 360 m2. De inhoud is 1900 m3. Die van de woning bedraagt 372 m3. In het dienstgebouw zal een kantoor voor de administratie, een kamer voor de direc teur en een magazijn worden gemaakt. Voorts zijn geprojecteerd een was- en kleedgelegenheid, toiletruimten en een tweetal douchecellen. De rest van het gebouw is voor garage bestemd. In de garage zal een zgn. werkkuil worden ge maakt lang 8.50 m. breed 1 m. en diep 1.50 m. Tegen de noordoostkant van het gebouw zal een afdak worden gemaakt, Het was geen zeer groot publiek dat Dinsdagavond naar de foyer van Amici- tia was gekomen om te luisteren naar de voordrachtkunstenares Roosje Driessen uit Den Haag, die er optrad voor het departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen. Maar de voor zitter, mr J. A. de Jong, sprak er toch zijn vreugde over uit dat nog zovelen de weersomstandigheden hadden getrot seerd om dit eerste optreden van mevr. Driessen in Sneek, en naar wij menen in Friesland, bij te wonen. Die opoffering was trouwens niet te vergeefs, want de aanwezigen hebben van een goede avond genoten. Voor de pauze gaf zij het tere sprookje „De kleine Prins” van de Fran se vlieger-auteur Antoine de St. Exupéry in een technisch uitstekend verzorgde voordracht, goed genuanceerd naar de uitbeelding der verschillende personen welke er in voorkomen en in die warme toon welke verried dat de kunstenares wat ze voordroeg ook doorleefd had. Het talent van mevr. Driessen gaat naar het ons voorkomt, vooral naar het tere en gevoelige; we zouden ons kunnen voorstellen dat „Negersermoen” van Anthony Bosman, na de pauze als over brugging naar een luchtiger genre voor gedragen, wel met iets meer pathos en breder allure had kunnen worden ge zegd, maar „Ankle’s bloemen” van Jac. v. Hattum, „Anna” van Godfried Bo mans, „De Vlinder” en „Het is vast en zeker”, beide van Andersen, kregen wat hun toekwam: een fijne en geestige ver tolking. Luid applaus van het publiek, een dankwoord en een doos bonbons van de voorzitter getuigden van de warme waardering welke mevr. Driessen hier bij haar eerste optreden genoot. zijn steenhouwersbedrijf door de uitvoe ring van de ter visie gelegde ontwerp besluiten betreffende de vaststelling van bijzondere rooilijnvoorschriften en van een verordening, regelende de aard van de bebouwing en het gebruik van gron den, begrepen in het saneringsplan voor de Steenklipstraten c.a., in ernstige mate zal worden geschaad. Wij hebben de bezwaren van de heer Hofstra nauw gezet overwogen en onderzocht op wel ke wijze daaraan in dit stadium kan worden tegemoetgekomen zonder het plan in te grote mate aan te tasten. Na afweging van de belangen van adressant tegenover het belang der volkshuisves ting zijn wij tot de slotsom gekomen, dat handhaving van het bedrijf de sane ring van het verdere deel der Steen klipstraten niet in de weg staat. Wel zullen maatregelen moeten worden ge troffen, opdat de uitvoering van het sa neringsplan in zijn oorspronkelijke vorm voor het geval zulks in de toekomst mo gelijk mocht blijken, niet verhinderd] kan worden (deze maatregelen worden hierna aangegeven), doch wij achten op Zie vervolg pag. 2. j ons is dan ook reeds geruime tijd het besef levendig dat naast de onbewoonbaarverklaring an dere stedebouwkundige maatregelen! voor bepaalde stadsdelen moeten wor den getroffen. Uit dit besef sproot voort ons voorstel, gelden beschikbaar te stel len voor het verlenen van een opdracht aan het Architectenbureau Verhagen, Kuiper, Gouwetor en de Ranitz (thans Kuiper, Gouwetor, de Ranitz en Bleeker) tot het samenstellen van een „komplan’* voor deze gemeente. Dit plan geeft aan welke maatregelen in de toekomst, wan neer zich de gelegenheid daartoe voor doet, moeten worden getroffen in de binnenstad om een uit verschillend oog punt bevredigende oplossing te verkry- gen. In de loop van dit jaar hopen wij het voor-ontwerp van een dergelijk plan aan u ter beoordeling te kunnen voor leggen. In verband met de urgentie is als onderdeel van het algemene plan een saneringsplan vöor de Steenklipstraten ontworpen. Dit saneringsplan omvat het amoveren van de bestaande bebouwing welke in het plan is begrepen en het stichten van nieuwe woningen op de vrijgekomen grond. Voor de verwezen lijking van een dergelijk plan moeten een drietal stedebouwkundige maatrege len. welke steunen op de Woningwet, worden getroffen. In de eerste plaats zullen met toepassing van artikel 2 dier wet bijzondere rooilijnen moeten worden vastgesteld, welke bij de nieuwbouw in acht moeten worden genomen. Vervol gens wordt het instituut van het bouw- verbod gehanteerd (art. 35), waardoor voorkomen wordt, dat gebouwd wordt op grond, welke in de naaste toekomst bestemd is voor openbare straat of openbaar groen, terwijl tenslotte inge volge artikel 43 een verordening in het leven wordt geroepen, waarbij de aard van de bebouwing, en het gebruik van grond, begrepen in het saneringsplan, wordt geregeld. Door dit complex van voorschriften is de uitvoering van een saneringsplan, zoals dat door u wordt vastgesteld, in de toekomst verzekerd: In het onderhavige geval ligt het in onze bedoeling dat de sanering van ge meentewege wordt uitgevoerd. Daarvoor zijn reeds, het is u bekend, ’n groot aan tal panden in de Steenklipstraten aan gekocht, terwijl met bepaalde eigenaren nog onderhandelingen worden gevoerd. Is het plan eenmaal tot stand gekomen dan zal zo nodig ook tot onteigening kunnen worden overgegaan, Wy hopen binnen afzienbare tijd bij u een voorstel in te dienen over de financiële zjjde van het thans aan de orde zijnde sanerings plan en over de ter plaatse te stichten woningen. Te dezer zake wordt reeds overleg gepleegd met de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Dit voorstel beperkt zich tot de stedebouw kundige maatregelen. Reeds bij uw be sluit van 31 Juli 1953, no. 12, werden gronden, gelegen aan de Steenklipstra ten en de Looxmadwarsstraat aangewe zen, welke in de naaste toekomst be stemd zijn voor de aanleg van openbare straat en daarbij behorend openbaar groen en openbaar water, voor welke gronden thans een bouwverbod dient te worden uitgevaardigd. De ter inzage gelegde ontwerp-beslui- ten ontmoeten bij een drietal belangheb benden op sommige punten bezwaren. De bezwaarschriften, welke alle binnen de wettelijk gestelde termy'n zijn inge diend, zijn afkomstig van de heren J. Beetsma, K. Beetsma en A Hofstra, allen wonende te Sneek. De heren J en K. Beetsma hebben bezwaren ingediend, omdat zij zich door de uitvoering van het saneringsplan hun bestaans- en be- drijfsmogelijkheid zien Ontnomen. K. Beetsma is pachter van de gebouwen met bijbehorende grond, kadastraal be kend gemeente Sneek, sectie A, no. 1167 en de helft van het perceel sectie A, no. 1166, waarin hij een veehoudersbedrijf uitoefent. Verpachter van deze percelen is zijn vader J. Beetsma, wiens inkom sten voor een belangrijk deel uit de ver huur van de~e eigendommen bestaan. Beiden vragen schadeloosstelling voor het geval het saneringsplan mocht wor den uitgevoerd. Het behoeft o.i. geen betoog, dat de aanwezigheid van deze voor het uitoefenen van het boerenbe drijf bestemde gebouwen in de bebouwde kom niet gehandhaafd kan worden. Uit een oogpunt van hygiëne en stedelijke ontwikkeling is een dergelijk bedrijf op deze plaats niet meer te aanvaarden. Wanneer de tijd daarvoor is gekomen, zal getracht moeten worden met recla manten langs minnelijke weg tot over eenstemming te geraken over de ver koop van de boerderij en de wijze waar op zij voor het gemis van de opstallen met erf schadeloos gesteld kunnen wor den. gewoonlyk welingelichte zijde vernomen dat het Rode leger over atoomgeschut beschikt, dat zou zijn gebruikt tijdens manoeuvres, welke kortgeleden in het Europese ge deelte van Rusland zijn gehouden. In deskundige Londense kringen verklaar de men naar aanleiding van dit bericht, dat het niet onwaarschijnlijk is, dat de Sovjet-Unie zich, evenals de V. S., wijdt aan onderzoek naar tactisch gebruik van atoomwapens. Men had echter nog geen bevestiging ontvangen van berich ten, volgens welke bij manoeuvres in zou

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1