PIN ^23 SHiESIS De ontwikkeling naai het Europees Burgerschap BUITENLANDS OVERZICHT ïlil Vevleöen Ouders en twee kinderen door gas omgekomen 1} Lofwaardig streven TWEEDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD* VRIJDAG 12 FEBRUARI 1954 r/ En nu Oostenrijk A Moulin Rouge heeft waterschade Auto- en Motorclub J. C. Visser Brandende pijn - vanuit de maag tot hoog in Uw keel? Loodgieter astublieft Oudste inwoonster van Zwolle overleden KOU GEVAT De kosten van de misdaad in de Ver. Staten Bekende operazanger komt naar Sneek Gulle dievegge Hardrijderij Lagere Scholen van en iga, Japiksschool 1 min. 4e prijs prijs sec.; van D. Advertentie I.M. tijd van 102 jaar. 1 van de de SNEEK. In de gehouden vergade ring van de afd. Sneek van de Neder- landsche Aannemersbond zijn tot be stuursleden gekozen de h.h. F. de Wolf, Sneek, voorzitter; T. Klooster man, Sneek, 2e voorzitter; H. J. Sik- kes, Hindeloopen, le penningmeester, D. Woudstra, Koudum, 2e penning meester, J. v. d. Veen Jr., Sneek, le secretaris, M. Sonsma, Hemelum, 2e secretaris. Fokkens, 21 mnd.; Agatha Huur- mans, 73 jr., wed. van Holke van der Heide; Jeanne de Vries, 2 jr.; Rinske van Dijk, 3 jr. IJLST, van 512 Februari. Overleden: Neeltje de Jong, 70 jr. Woensdag 17 uur spreekt Loodgieter: kunt U me helpen’ Loodgieter: komt U direct? Loodgieter: de boel drijft we; hier, Loodgieter: kom vlug, het lekt: Loodgieter: de leiding barstte, Loodgieter: we hebben lek, Loodgieter: by ons thuis stróómt 't, Loodgieter wordt stapelgek! Minstens honderd telefoontjes Krijgt de goeie man per dag, Ieder telefoongesprekje Flink doorspekt met „och” en „ach” Minstens honderd telefoontjes Met hetzelfde klaag-gezang: Kunt U my éérst even helpen, 't Is zo slecht voor m’n behang... Hier lekkage, dtór lekkage, Overal hetzelfde lied. Loodgieter heeft „slechts” twéé benen, Maar in nood snip je dat niet... PHILIA. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 512 Februari. Geboren: Folkert z. v. Minne Wie- nia en Antje Jans Veenstra; Arjen z. v. Jan Plantinga en Dieuwke Scher mer; Wiebe z. v. Wymer Bouritus en Jikke Byisma; Hendrik z. v. Thys Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker! Courant van 13 Februari 1904, 50 jaar geleden dus: Bedek keel en borst met de pijn stillende Thermogène; de welda dige warmte verjaagt verkoudheid. Advertentie LM. OUDEGA (W.). Staatscourant nr. 35 bevat o.a. de statuten der chr. muziekvereniging Eendracht maakt Macht alhier. Pasma en Akke Bink; Rinze z. v. Gerrit de Vries en Sijtske Bijlsma; en SNEEK. In verband met het feit dat de aangifte voor de Normaal school weer is opengesteld, waar schuwen in een ingezonden stuk de heer K. Groeneveld en mej. J. Nieu wenhuis, resp. voorzitter en secre taresse vande afd. Sneek van de Bond van Ned. Onderwijzers de ouders er voor hun kinderen voor de onderwysacte te laten opleiden. Het aanbod van onderwijskrachten over treft nu al te zeer de vraag. Alleen in Friesland hebben nog 44 van de in 1900, 1901, 1902 en 1903 geslaagden geen betrekking. Er zijn candidaten die al 89 keer gesolliciteerd hebben. Een product van VAN OER PLAATS BOLSWARD De Moulin Rouge, het beroemde Pa- rijse cabaret, heeft ernstige waterschade geleden, doordat water uit gesprongen buizen bij het invallen ”an de dooi de zaal binnenstroomde. Brandweerlieden zgn bezig het water van de ovale dans vloer te pompen. Georges France, de directeur van Moulin Rouge, hoopte, dat het cabaret voor Pasen zijn deuren weer zal kunnen openen. De eerste schatting van de schade komt Pp onge veer 100 millioen francs. Ondertussen moeten ongeveer 200 mensen, onder wie 12 dwergen, de leden van twee orkes ten en de danseressen van de beroemde cancan tijdelijk ander werk zoeken. Te Zwolle is overleden mevrouw JonkerSluiter, de oudste inwoonster van deze gemeente. Zij bereikte de leef- Europees burgerschap. Wij willen het Europees burgerschap zien zoals men dat in Amerika ziet. Sa menwerking alleen is niet voldoende. Al denkende moeten wij eerst tot de con clusie komen dat het burgerschap nog moet komen. Maar daar praat men hier nog al eens te gemakkelgk en te opti mistisch over. Men wijst dan op Ame rika, maar daar ging ’t ook zo gemakke lijk niet. Daar is ook eerst een grote burgeroorlog geweest. En in Zwitser land kwam het evenmin zo gemakkelijk tot stand. Hier gaat het in zeker opzicht wel van een leien dakje. Pas na de oorlog zijn de plannen ontstaan om tot de inte gratie van Europa te komen en spr. ge looft dat we al behoorlijk zijn opgescho ten Maar het gaat niet vlug genoeg. Wij hebben ontzaglijke moeite over dit Eu ropese ourgerschap te denken en ook om over allerlei vraagstukken anders te gaan denken. Spr. eindigde daarom met Een of twee Rennies blussen die pyn dadelijk! Een kwestie van een of twee minuten., Houdt altijd een paar Ren nies by de hand. Ze zijn stuk voor stuk hygiënisch verpakt en water of wat ook komt e. niet aan te pas. Gewoon laten smelten op de tong en ze zijn nog smakelijk ook Advertentie I.M. de gasslang, tussen de open aanvoer- kraan en het gasstel in de keuken een scheurtje zat. De bedjes van de twee overleden kinderen, die in een andere kamer stonden, waren beslapen. De bu ren hadden ’s nachts de kleine Marcus, die een oorontsteking had, horen huilen, terwijl ook Minke erg onrustig was ge weest. Men neemt aan, dat de ouders hun kinderen hebben willen troosten en hen toen maar bij zich in bed hebben genomen. een o gekomen en te Wenen heeft men reeds aangekondigd, dat Oostenrijk zich in het vervolg, vredesverdrag of niet, als een souvereine staat zal gedragen. Dat van de B.E.F. om daardoor beter op de hoogte te kunnen komen van wat zich op dit ogenblik in Europa voltrekt. Na de pauze beantwoordde de spreker een aantal vragen, waarbij hij ook nog dieper op enkele details inging. Met een kort slotwoord van de voorzitter, die de heer Brijnen van Houten dank bracht voor zijn boeiende en leerzame rede en diens opwekking lid te worden krachtig on dersteunde, werd de matig bezochte bijeenkomst gesloten. De verwachtingen in het Westen om trent Berlijn zyn op het einde van de week zó, dat men de oplossing van de Oostenrijkse kwestie nog als een mee valler’ zou beschouwen. Het is niet te verwachten dat het nieuwe Russische voorstel inzake een veiligheidssysteem in Europa, dat speciaal bedoeld is de Franse openbare mening te beïnvloeden, succes zal hebben. Op politieke vruchten van die conferentie hoopt men eigenlyk niet meer, maar achter de schermen en met delegaties van allerlei landen, die nu te Berlyn present zijn, schijnt men onderhandelingen over eco nomische vraagstukken te hebben ge voerd, welke iets beloven. Zowel het Westen als het Oosten hebben behoefte aan versterking der handelsbetrekkin- gen en West-Duitsland hoopt ook op een gemakkelijker verkeer met Oost-Duits- land. Monnet, de voorzitter van het Hoge Gezagsorgaan van de Kolen- en Staalgemeenschap, gaat naar Berlijn en men vermoedt dat hy daar ook zal trachten het handelsverkeer der zes aangesloten landen met het Oosten te bevorderen; een Engelse particuliere handelsmissie is in Moskou en kan 4 milliard gulden aan orders krijgen maar daar zyn ook bestellingen voor tank- boten by, die Amerika als verboden stra tegische goederen beschouwt; MyrdaJ, de voorzitter van de Europese Economi sche Commissie der Ver .Naties is ook al te Moskou en komt later o.a. naar Nederland. Men ziet het: op economisch gebied zoekt men elkaar. Het is voor het Westen ook nodig, nu in Amerika de bedrijvigheid afneemt, het Europese productievermogen sterk is gestegen en in Italië en Frankryk reeds een werk loosheid heerst welke op zichzelf aller lei problemen oproept. Op economisch gebied was in de laatste tijd in Frank rijk enige stabilisatie ingetreden, maar deze werkloosheid en het feit dat de regering weliswaar de minimumlonen enigszins heeft verhoogd, maar de vak bonden niet tevreden zijn gesteld, drei gen die weer te verstoren. WYMBRITSERADEEL, 12 Februari. Geboren: Jan z. v. Willem Stien- stra en Jinke Breeuwsma te Abbe- ga; Marie d. v. Jentje Elsinga en Pietje Steenbeek te Idzega; Johanna d. v. Sipke Hofman en Wopkje v. d. Woude te Woudsend; Gelske d. v. Tjitze Huitema en Sjoukje Heegsma te Oosthem; Cornells z. v. Fokke v. d. Meer en Siebrig Taconis te Oppen- huizcn; Douwe z. v. Pieter Riegstra en Hiltje Koopmans te Folsgare; Sipkje d. v. Jeen Jager en Froukje van Netten te Heeg. Overleden: Akke Altenburg, 6 jr. te Tims; Sijbrlg de Wolff, 30 jr., (ongeh.) te Woudsend; Jacob Sy- brandi, 65 jr., echtgen. van Jetske Hoogeboom te IJsbrechtum; Pieter v. d. Meulen, 68 jr. (ongeh.) te West- hem; Douwe de Jong, 31 jr., echt gen. van Hiltje v. d. Goot te Oost hem. heden waar de Benelux veel toe heeft bijgedragen. Maar met Amerika verge leken zij we in West-Europa achteruit-* gegaan. Een arbeider in de V. S. produ ceert echter driemaal zoveel als in Europa en daarom kan het levenspeil daar ook drie maal zo hoog liggen, Nu is de vraag: waarom kunnen ook wy niet meer produceren? Wat is er eigen lijk Het antwoord is betrekkelijk een voudig. Onze binnenlandse markten zyn te klein om daarop moderne productie methoden toe te passen. Daardoor is on ze positie, vergeleken met de V. S., op zo’n pijnlijke wyze achteruitgegaan en moet die nog steeds slechter worden. Als Europese Federalisten kunnen wy ons hier niet bij neerleggen. Dit moet, zelfs ten koste van offers, verbeteren. Nodig is o.a. een gemeenschappelijke markt. Als West-Europese landen zitten we allen in dezelfde boot. Als een een lek krijgt, krygen wij ook last. Daarom is het nodig te streven naar een grotere eenheid, die wij aan duiden als Europa. Voor ons begrip is Europa een begin van de eenheid die steeds verder moet groeien zo als ook in Amerika het geval is geweest. 'tiw lijkt ons echter de belangrykste en men is ten deze wel eens optimistischer geweest dan nu de onderhandelingen zullen aanvangen. En wanneer de Rus sen zoals ze in 1949 bij de besprekingen over het verdrag met Oostenryk deden, de els stellen dat eerst de Triëst-kwestie moet zijn opgelost, lykt de kans op over eenstemming helemaal verkeken. Om die Triëstkwestie zyn thans ook Itali aanse en Zuid-Slavische waarnemers te Berlijn verschenen. Maar het is toch weinig waarschijnlijk dat het nieuwe Italiaanse kabinet, dat gevormd zal worden door Scelba, een krachtig te genstander van communisten en neo fascisten, en steunen zal op chr. demo craten, soc.democraten, liberalen en re publikeinen, bij zijn eerste verschynen voor het parlement Triëst al in de zak zal hebben. De jonge afdeling Sneek van de Be weging van Europese Federalisten hield Maandagavond in de bovenzaal van Ha nenburg een openbare vergadering, waarin de heer P. Brijnen van Houten uit Den Haag als spreker optrad. Voorzitter was de heer J. Nauta, die in zijn openingswoord mededeelde, dat eni ge maanden geleden, toen de afdeling werd opgericht, een voorlopig bestuur werd aangewezen. Later, als de afde ling groter is, kan op democratische wyze een definitief bestuur worden ge kozen. Verder betoogde hij, dat ieder zich bij de B.E.F. kan aansluiten. Het bewys daarvan levert de bestuurstafel, waaraan vertegenwoordigers van vier politieke partyen broederlijk verenigd zijn. In de conferentie te Berlijn is het overleg over de Duitse kwestie vastge lopen op de wederzijdse vrees voor een verenigd Duitsland dat geheel onafhan kelijk zijn beslissingen over de buiten landse politiek zou kunnen nemen. De Russen vrezen dat een dergelijk Duits land, dat na vrije verkiezingen waar schijnlijk onder een anti-Russische re gering zou staan zich zou aansluiten by het Westerse defensiestelsel. Zij willen als er één Duitsland zou komen dat neu traliseren en onder verhoudingen die de beste kansen geven voor het infiltre ren van Russische invloed. Het Westen wil geen verenigd Duitsland dat geheel los van West-Europa zou staan, omdat dit als de Russen er niet spoedig de baas zouden spelen, toch op de wip zou zitten en door een chantagepolitiek al lerlei concessies zou trachten af te dwin gen, welke het spoedig tot een geweldi ge macht in Europa zouden maken. Bo vendien zou West-Europa onverdedigbaar worden tegen een aanval uit het Oosten als Duitsland niet in het Westers de fensiestelsel wordt opgenomen. Er is naar aanleiding van wat op de Berlijnse conferentie gesproken is, nog een ver schil van opvatting in het Westen aan de dag getreden, dat weliswaar nu al leen maar theoretische betekenis heeft, omdat Duitsland nu toch niet verenigd wordt, maar dat toch interessant ge noeg is om het te vermelden. De Wes telijke drie hebben ter conferentie Mo- lotof verzekerd, dat een herenigd Duits land, met een regering uit vrye verkie zingen te voorschijn gekomen ook vrij zou zijn alle verdragen welke W.-Duits- land met het Westen had gesloten, dus eventueel ook de E.D.G., te aanvaarden of te verwerpen. Deze verklaring hebben de Westelijke Drie waarschijnlijk maar afgelegd omdat ze toch al weten, dat er nu geen verenigd Duitsland komt, maar ze lijkt volkomen in strijd met de tot nog toe geldende opvattingen. De Belgi sche minister van buitenlandse zaken, Van Zeeland, heeft daar terecht op ge wezen. Tot nu toe is steeds aangeno men dat een verenigd Duitsland bijv, de verplichtingen door W.-Duitsland inzake de E.D.G. aan te gaan zou overnemen en dat is stellig ook de bedoeling van de tegenwoordige W.-Duitse regering, die meent dat de vereniging van Duitsland eigenlyk alleen maar betekent dat West- Duitsland met een bepaald gebied wordt uitgebreid. De practische zyde van dit vraagstuk is dat op deze wijze de be paling in het Europese Defensie Verdrag dat dit voor 50 jaar zal gelden illusoir wordt, tenzy de hereniging van West en Oost-Duitsland gedurende die gehele pe riode niet aan de orde wordt gesteld, en daar is geen Duitser het mee eens. Er wordt nu reeds uit Oost-Duitsland grote onrust gemeld, omdat men er in ziet dat de Berlijnse conferentie ten op zichte <ier hereniging geen resultaat zal oplevejen. De inschrijving van leerlingen aan de Technische school. Nu wij toch in de school waren, maak ten wij van de gelegenheid gebruik, om te informeren naar de resultaten van de inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Techische school alhier. De directeur deelde ons mede, dat de geringe achter uitgang in de aanmelding van nieuwe leerlingen zich ook dit jaar voortzette. Voor sommige afdelingen, bijv, timmeren, meubelmaken en schilderen, was de aan gifte veel lager dan vorig jaar. Dit is onbegrijpelijk, omdat juist voor die af delingen de plaatsingsmogelijkheden bij het verlaten van de school altijd gunsti ger zijn ddn voor de overige vakken. Ouders die alsnog een leerling aan wil len geven kunnen dit tot 27 Febr. doen aan de school. Advertentie: Februari ’s avonds 8 D.V. professor Noordtzij in de Geref. Kerk A te Sneek in het belang van de Theologische School. LONDEN, 9 Februari. De oorlog tussen Rusland en Japan is uitgebro ken. Japanse oorlogsschepen hebben de Russische eskaders te Port Arthur en Chemulpo aangevallen en acht van de grootste Russische schepen beschadigd. Japanse troepen hebben in Korea een aantal havensteden be zet. - lyk voorstellingsvermogen bij te brengen, resp. te vergroten en het verantwoorde- lykheidsbescf te versterken. Maandagavond vond in een zalen van de Technische school uitreiking van de studieverklaringen plaats. Onder de aanwezigen merkten wy o.a. op vertegenwoordigers van de Maatschappy voor Nijverheid en Handel, van het I.T.S., van de deelnemende be drijven, alsmede de directeur van de Technische School, de heer van Gelder, en de heer Stout, leraar aan de Tech nische school, die de cursus gaf. In zyn openingswoord deelde de heer van Gel der mede, dat hij aanvankelijk sceptisch stond tegenover deze cursus. Het ver heugde spreker echter te kunnen zeggen dat deze cursus voor verschillende van de deelnemers van veel waarde is ge weest. Ir de Wolf van het I.T.S. dankte allen voor de betoonde medewerking, in zonderheid de heer Stout, die kans heeft gezien een zeer heterogeen gezelschap iets mee te geven dat waarde voor hen heeft. De heer Stout reikte* vervolgens aan elke leerling met een toepasselijk woord de verklaring uit. Uit die woor den bleek overduidelijk, dat enkele jon gelieden over opmerkelijke capaciteiten beschikken. Hun werd de raad gegeven zich verder te bekwamen. Na het uitreiken van de verklaringen dankte de heer de Vries namens het dept. Sneek van de Maatschappy van Nijverheid en Handel allen die hun me- I dewerking verleenden om de cursus te doen slagen. De cursisten kregen de raad op de nu ingeslagen weg voort te gaan. De namen van degenen die een studie- verklaring ontvingen luiden: H. Bethle hem, J. Boersma, M. Bos, A. Bosma, S. Dykstra, J. Halbertsma, J. Jillings, H. Jongstra, O. Koetstra, H. Koornstra, E. Kouwenhoven, H. de Leeuw, R. Nota, R. Poelstra, S. Postuma de Boer, S. Reine- ry, L. Silvius, W. Sijtsma, I. de Visser, M. de Vries, R. v. d. Werf, J. Wiersma, L. Wiersma. woordige Europese staten nog wel voor onze vrijheid, vrede en welvaart kun nen zorgen. Want hoe zit het met diè vrijheid? Wij hebben een keurig stelsel van kiesrecht en dus een behoorlijke vrijheid in onze staat. By kleine dingen is dat inderdaad het geval. Maar wan neer het gaat om grote belangen is het dan ook nog zo? Spr. herinnerde in dit verband aan de behandeling der laatste begroting van de Minister van Oorlog. Daarbij kreeg Minister Staf om zo te zeggen maar voorwaardelijk het ver trouwen van de Kamer. De meningen over de te verwachten bijdrage van Amerika in onze defensiekosten liepen nl. uiteen. Onze staatkundige vrijheid is dus geworden, tot de vraag wat ande- ren voor ons willen en zullen betalen. een krachtige opwekking lid te worden In andere landen, ook in de grote, komt precies hetzelfde voor, zoals spr. met enige voorbeelden aantoonde. Het verdedigen van de vrijheid is een aangelegenheid geworden, die door de kleine Europese Staten niet meer afzonderlyk kan worden be handeld. Bij de besprekingen in Berlyn komen wij er helemaal niet aan te pas. Eden en Bidault spelen het spel wel mee, maar feitelijk zitten er maar twee lan- I den aan de conferentietafelde Sovjet Unie en de Ver. Staten. De vrede ver dedigen, ook door middel van een leger, kunnen wij afzonderlyk ook niet meer. Ten aanzien van de welvaart merkte spr. op, dat onze positie in Europa mo menteel een heel gelukkige is. Wij zijn arm en berooid uit de oorlog gekomen maar hebben ons land buitengewoon snel weer opgebouwd. De ons ter be schikking gestelde bijdragen zijn nuttig gebruikt waarvoor men alom in het bui tenland grote waardering heeft. Ook hebben we hier gunstige staatkundige verhoudingen, arbeidsvrede en een goe de verstandhouding tussen werknemers en werkgevers, terwijl onze prijzen laag zyn, wat gunstig is voor de export. Als we alleen naar Europa zien leven we dus in naar verhouding gunstige omstandig- Van de Maatschappy voor Ny verheid en Handel, het Inter nationaal Studiecentrum en de Technische School bekroond. Door samenwerking van bovenge noemde instellingen kon in de afgelopen maanden een cursus georganiseerd wor den voor niet geschoolden uit verschil lende bedryven te Sneek. Het doel van deze cursus was de werknemers meer technisch inzicht te geven, hun ruimte- lianaschool 1 min. 56.4 Looxmaschool 1 min. 59 sec.; 3e prijs Jan van Nassauschool 2 min. 1.8 sec.; 4e prys Kon. Wilhelminaschool 2 min. 2.2 sec.; 5e prijs Eben Haëzer school 2 min. 2.3 sec.; 6e prijs Montessorischool 2 min. 3.8 sec. Maandag hield bovengenoemde club in de benedenzaal van Hotel Hanenburg een contact-avond voor leden en hunne dames, die te ongeveer half negen met een welkomswoord door de voorzitter van de sportcommissie, de heer H. Wie- linga van Heeg, werd geopend. Ongeveer 30 leden en hunne dames waren aanwe zig. Door de slechte weersomstandighe den hadden velen verstek laten gaan. De wegblijvers hebben echter wat gemist. Het is in alle opzichten een zeer gezel-- lige bijeenkomst geworden, welke onder leiding stond van mevr. OomsVonk, geassisteerd door haar echtgenoot de heer A. Ooms, die met een fraaie col lectie van de allernieuwste gramofoon- platen het muzikale gedeelte van de avond verzorgde, natuurlijk met veel succes. Het programma bevatte voorts vele attracties, zoals hersengymnastiek, zoekwedstrijd, kienspel, wedstryd in si garettenroken enz. Men heeft zich zeer geamuseerd. Natuurlijk viel de stoelen dans weer bijzonder In de smaak. AJle winnaars werden met flinke prijzen be loond. Ook de heer Tom Schurenga droeg weer ruimschoots het zijne tot de vreugde bij met zijn Band-Recorder waardoor men op deze avond nogmaals kon genieten van de laatst gehouden feestavond, alsmede van een op deze band opgenomen mooi muzieknummertje. De avond werd besloten met een gezel lig dansje. Te ongeveer 1 uur werd ge ëindigd, nadat de voorzitter dank ge bracht had aan allen die medewerking hadden verleend. mi mans begint men te Berlijn aan de Oostenrijkse kwestie. Er is daarvoor Oostenrijkse delegatie naar Berlyn De misdaad kost elk gezin in de Ver. Staten gemiddeld 495 dollars per jaar, aldus het hoofd van de Amerikaanse recherche, J. Edgar Hoover, op een bij eenkomst van de commissie voor toe wijzingen van het Huis van Afgevaar digden. Volgens voorlopige gegevens blijkt, aldus Hoover, dat er in 1953 meer belangrijke misdaden zijn gepleegd dan ooit teloren: elke 14.9 seconde was er een misdaad begaan en in de eerste zes maanden van 1953 was er elke 4.3 minu ten een aanslag op het leven of de eer baarheid gepleegd. en zingt in een conferentie o. 1. v. de ook in Friesland bekende Evangelist J. Kits. Men schrijft ons: De Amerikaanse zanger Anton Marco, die in tal van Evangelisatiesamenkomsten optreedt en eei. beroemde Operazanger was, en die in Februari en Maart een tournée door Nederland maakt, onder auspiciën van de Europese Evangelische Zending, die in Nederland haar Zendingsbureau in ’t Brandpunt te Doom heeft, komt van Dinsdag 16 t.e.m. Donderdag 18 Febru ari naar Sneek. Deze zanger maakte bij de Opera in Amerika een grote carrière, zong in Europa en Canada, was de eer ste bariton van de beroemde San Carlo Opera Company. In 1951 verbrak hij alle contracten die hem bonden aan het concertleven, daar hij op een krachtda dige wijze bekeerd werd en voortaan zijn talenten alleen wilde geven aan de dienst van het Evangelie. In Zuid-Ame- rika, Engeland en andere landen van Europa werkt hij thans mede aan spe ciale Evangelisatie-campagnes. Aan de Conferentie waarin Marco zingt werken als sprekers mede: de redacteur van het Zoéklicht, de jonge Canadese predikant George Brucks, en de in Friesland wel bekende Evangelist J. Kits. Eerste sa menkomst Dinsdag 16 Februari te 8 uur. Woensdag en Donderdag, 17 en 18 Februari 3 en 8 uur. De toegang tot deze samenkomsten, die een ieder moet bezoeken, is kosteloos. Pietje d. v. Wopke Hoogma Taetske Graafsma. Gehuwd: Geert Vonk, 21 jr. Nienke Wagenmakers, 22 jr. Overleden Abraham Plekkrinb_, 72 jr., echtgen. van Antje Krol; Sjirk zal toch niet zo gemakkelyk gaan als er geen vredesverdrag komt, want ten slotte heeft het Westen en heeft ook Rusland bezettingstroepen van de laatste alleen al 40000 man in Oos tenrijk. Intussen meent men wel dat van de agendapunten welke de Berlijnse conferentie had te behandelen, het Oos tenrijkse het gemakkelijkste is, waar om het te betreuren blijft dat dit niet het eerst is behandeld, als daarbij goede wil van beide zijden was getoond, was dit de sfeer ter conferentie ten goede gekomen. Maar men moet die Oosten rijkse kwestie ook al weer niet te licht zien. In de eerste plaats moet men de Russische bezetting van Oostenryk zien in het lich,t van de gehele strategische positie in Oost-Europa. Zolang er geen vredesverdrag met Oostenrijk is, heeft Rusland op grond van de vredesverdra gen met Hongarije en Roemenië het recht troepen door die landen te vervoe ren en ook in kampen daar te legeren, welke eigenlijk bestemd zyn voor Oos tenryk, m. a. w. de Russische bezetting van laatstgenoemd land betekent eigen lijk ook een Russische bezetting van Hongarije en Roemenië en versterkt de greep van Moskou op die landen. Als er een vredesverdrag met Oostenrijk komt verliest Rusland ook de boven genoemde rechten en zou het van de Hongaarse en Roemeense regeringen toestemming moeten hebben troepen in haar landen te legeren. Gegeven de hui dige verhoudingen zou Moskou die al licht kunnen krygen of afdwingen maar het zou toch een veel onprettiger situatie worden dan nu, de Hongaarse en Roemeense regeringen zouden hun volken moeilijk duidelijk kunnen maken, waarom er Russische troepen in hun land moeten verblijven. Daarnaast zijn er economische kwesties. De Oostenrij kers zouden 150 millioen dollar moeten betalen voor door de Russen geëxploi teerde fabrieken die verouderd zyn, de Russen zouden afstand moeten doen van hun oliewinning in Zistersdorf, die drie millioen ton per jaar oplevert, ze zullen nog wel jarenlang 60 van die pro ductie krijgen, maar willen ze de exploi tatie uit handen geven? Dat Rusland militaire neutralisatie van Oostenryk eist zal geen bezwaar zijn, Wenen is bereid die status te aanvaarden, maar het wil zich toch economisch en cultu reel bij het Westen aansluiten en het is maar weer de vraag hoe de Russen daarover denken. De strategische kwes- Een jaar en drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest heeft de officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank geëist tegen de 55-jarige mevr. J. C. van W.R. te Utrecht. Zij had in niet minder dan zestig gevallen winkelende dames beroofd van hun por- temonnaie of tasje. Van de inhoud daar van had zij haar vriendinnen getracteerd in lunchrooms of haar dochter royale geschenken gegeven. Zowel haar doch ter als haar man was onkundig van haar praktijken. In een woning aan de Hazelaarstraat 33 te Arnhem-Zuid zijn het echtpaar Ritsma en twee van hun vier kinderen door gasvergiftiging om het leven ge komen. De oorzaak van dit tragische ongeval is een lek in de gasslang en het niet afgesloten zijn van de aanvoer- kraan. Buren, die een gaslucht roken, forceerden de achterdeur van het huis en vonden in de slaapkamer de ouders, de 37-jarige schilder H. Ritsma en zijn 31-jarige echtgenote, alsmede hun zes jarige zoontje Marcus en driejarige dochtertje Minke. Alle vier waren over leden. In een andere slaapkamer vond men het negenjarige jongetje W. Ritsma bewusteloos, terwijl in een benedenka mer de veertien dagen oude baby van het gezin eveneens nog levend werd aan getroffen. Beide kinderen werden naar het ziekenhuis overgebracht. Men vreest voor het leven van de oudste jongen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat in Nadat gebleken was dat men het over de Duitse kwestie niet eens kon worden, hebben de ministers van buiten landse zaken der Grote Vier in een ge heime bijeenkomst gesproken over het Russische voorstel tot het houden van een Vijfmogendhedenconferentie, dus waarbij ook rood China zou tegenwoor dig zijn. Ook daaromtrent schijnt men niet te zijn opgeschoten. Dulles bleef weigeren een conferentie met rood Chi na oVer de gehele wereldpolitiek te hou den en Eden en Bidault vielen hem daarin voorlopig bij. Voorlopig zeggen wij omdat, zoals bekend, de Amerikanen om principiële redenen daarover niet met rood China willen praten, zij erken nen nog altijd de Chinese nationalisti sche regering van Tsjang Kai Sjek op Formosa als de wettige regering over geheel China. Engeland en Frankryk denken daarover minder star, maar heb ben practische bezwaren tegen overleg met Peking dat in de Korea-kwestie nog geen goede wil om tot vrede te komen toont en in Indo China de Vietminh steunt, die thans in Laos de Fransen ge weldig in de knel brengt. Misschien is het Vietminh offensief zelfs wel begon nen om Frankrijk tot toegevendheid op de Berlijnse conferentie te bewegen, -«----d- maar vooralsnog blijkt daar niets van moet. De jrraag is echter of de tegen- en blijft het Westen eensgezind. De Amerikanen zijn ook wel bereid met rood China over Korea en Indo China te praten, maar nu er niets van goede wil van de zijde van Peking blijkt, zijn de drie Westelijke ministers het, wat de practische zijde van de verhouding tot rood China betreft, eens. En omdat rood China op zijn beurt tegemoetko mendheid in vraagstukken als Korea en Indo China blijkbaar afhankelijk maakt van erkenning van zijn regime en van zijn recht als zeer grote mogend heid mee te praten in alle zaken van wereldpolitiek belang, draait men dus in een kringetje rond en is men ook wat China betreft, niets te Berlyn opge schoten. Misschien wel tot vreugde van Rusland, dat wel is waar dit punt op de agenda van de conferentie van Berlijn plaatste vermoedelijk op aandrang van Peking maar er heel tevreden mee zal zijn dat het Westen contact met de rode Chinezen afwijst, zodat dit al leen voor Moskou gereserveerd blijft. Het lijkt niet waarschijnlijk dat de Amerikanen voorlopig zullen terugko men op hun standpunt. Men schijnt dat wel te kunnen afleiden uit hun bereid heid steun te verlenen aan het Zuid- Koreaanse plan een blok van anti-com- munistische Aziatische staten te vor men, waarin ook nationalistisch China; dus Formosa is opgenomen. Washington wenst echter ook Japan aan dit blok te zien toegevoegd, en Zuid-Korea voelt daarvoor gegeven de bittere haat welke er tegen de Japanners bestaat niet veel, maar schijnt hereid onder be paalde voorwaarden aan de wens Washington tegemoet te komen. En thans begint men te Berlijn Op 9 Februari had de gemeentelijke commissie voor lich. opvoeding een hardrijderij op de ijsbaan georganiseerd voor de Sneker lagere scholen. Dank zij de medewerking van de schoolhoofden en onderwijzers is deze hardrijderij een mooi succes geworden, waarop met ge noegen kan worden teruggezien. De uit slagen waren als volgt: le prijs Gijsbert 50 sec.; 2e prys Sperkhemschool 1 min. 53 sec.; 3e prijs Julianaschool 1 min. 53.9 sec.; 4e prys Looxmaschool 1 min. 56.7 sec.; 5e prijs R.K. Jongens- en Meisjesschool 1 min. 59,8 sec.; 6e prijs Kon. Wilhelminaschool 2 min. 2.3 sec. Uitslag estafette wedstrijd: le prijs Ju- .1 - CC.l sec.; 2e Wat is burgerzin? De heer Brijnen van Houten gaf eerst een definitie van burgerzin. De mens is zo geschapen, dat hij noodzakelijkerwijs moet leven in een gemeenschap. Die ge meenschap streeft voor de mensheid een aantal elementaire doelen na. Vrijheid, vrede en welvaart. Spr. noemde deze idealen doelbewust in deze volgorde. Zonder vrijheid kan de vrede niet blijven bestaan. In de Sovjet-Unie heeft men de welvaart op de voorgrond geplaatst, maar gezien de ervaringen daar, zijn wij niet bereid dat voorbeeld te volgen. Wij willen de welvaart na de vryheid en de vrede. Vrijheid betekent, dat wij zelf willen meepraten over hetgeen gebeuren

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5