Laatste week Berlijnse conferentie ingegaan Uit onze Raadzaal Concert Frysk Orkest Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 109e Jaargang No. 13 KUNST AAN ALLEN Instuif avonden Kerknieuws Kantongerecht Sneek de Steenklipstraten vast- voor Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD De overdracht van het Staten jacht Ds. M. A. Hijlkema overleden Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Geslaagd - Nieuw dienstgebouw voor de Gemeente Reiniging en woning voor de directeur. 4 Saneringsplan gesteld. Kulturele Joun Friesche Maatschappij van Landbouw Balans van de schaats wedstrijden Weer 11 woningen onbewoonbaar verklaard. Dinsdag 16 Februari 1954 RedacteurL. KIEZEBRINK voor Benoeming. voor u.l.o. Hamerstukken. van „De Het voorstel van B. en W. om naar der Uitbreiding leerplan van de Huishoudschool. Zoals bekend zal het Friese Staten- jacht „Friso” op 22 Mei a.s. te Grouw worden overgedragen. Naar wij verne men zal bij de plechtigheid een onzer oorlogsbodems aanwezig zijn, alsmede de Schout-bij-Nacht Burghardt, Comman dant Zeemacht. Een novum voor Fries land zal zijn het z.g.n. caroussel-zeilen, waarbij de Friese watersport zich door middel van een 100-tal schepen aan het Statenjacht komt presenteren. Ook de V.V.V. te Grouw zal die dag feestelijk heden organiseren. Onbewoonbaarverklaring een elftal woningen. Verlenging ontruimingstermyn van 19 onbewoonbaar verklaar de woningen. Vanaf Zondag 21 Februari a.s. worden er in de Blokhut instuif-avonden ge houden voor en door mensen van „om en nabij de twintig”. In dit gezellige ge bouwtje is voor elck wat wils. Zo „un je er ping-pongen en sjoelen, maar ook een boek of tijdschrift pakken. Onder het genot van een kop thee kun je naar een goede gramofoonplaat luisteren. Al met al hopen we er met elkaar gezellige avonden van te maken. Zullen we zeg gen: tot kyk in de Blokhut op Zondag avond 21 Februari a.s.? Zie adv. in volgend no. Jeugd en Evangelie, Sneek. vervult B. en W. met zorg! Het voorstel werd hierna z. h. s. aan genomen. Saneringsplan voor de Steenklipstraten. Jeugdconcert. Des middags trad het Frysk Orkest tweemaal op in jeugdconcerten in het Gebouw v. Chr. Belangen. Beide keren was de zaal zeer goed bezet met leer lingen der diverse scholen. Kees v. d. Star trad als inleider op en toonde zich daarbij niet van zijn sterkste zijde. Onze stadgenoot de heer Gerard Vis ser slaagde te Den Haag voor het le ged. FTT-examen. Geslaagd voor ’t Diploma Boekhou den van de Associatie (Avondexamen) de h.h. S. Hoekstra, A. Smits en mej. L. Draaisma, opgeleid door de heren P. J. Daan en P. Kooi, Jollenstr. 7, Sneek. Geslaagd voor het diploma Duitse Handelscorrespondente (Ned. Ass. voor de Praktijkexamens) de heer B. Stoel alhier, opgeleid door de heer J. E. Of- fringa, leraar Duits M.O. te Sneek. Te Leeuwarden slaagde voor het di ploma Engelse Handelscorrespondentie de heer A. Beeksma te Sneek, opgeleid door Postma’s Talenschool te Leeuwar den. Na gehouden colloquium te Zwolle is toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk de heer H. Hoeke- ma te Sneek. Aankoop woningen. De heer Terpstra vond de huur van het pereceel le Steenklipstraat no, 1 tot de aankoop waarvan B. en W, voorstelden over te gaan, aan de hoge kant. Het moet nl. Worden aangekocht om t.z.t. te verdwijnen. In het voorge stelde huurbedrag van 4.75 zal waar schijnlijk de 26 huurverhoging zitten maar is het ook mogelijk deze te laten vervallen? Aan onderhoud zal toch wei niet veel meer besteed worden. B. en W. zijn van mening dat op niet onbewoonbaar verklaarde woningen de normale huurverhoging moet worden toegepast, aldus antwoordde de Voor zitter. Wanneer dit pand ontruimd wordt is nog niet bekend en bovendien Zie vervolg pag. 2. April a.s. te Genève een conferentie over Korea bijeen te roepen. Daaraan zouder behalve „De Grote Vier” ook rood Chi na en de andere landen, die deel hadden aan de oorlogvoering in Korea moeten deelnemen. De Westelijken hebben la ten dóórschemeren, dat naar hun me ning zulk een conferentie later ook tet het thema Indo-China zou kunnen wor den uitgebreid. Als bewijs van hun vaste wil de vrede in Europa te dienen, zijn de drie Weste lijke landen voornemens na de huidige conferentie van de Vier te Berlijn plech tig een garantieverklaring voor de vei ligheid van de Sovjet-Unie af te kon digen. Op grond van verkregen inlichtinger bestaat het plan, aldus DPA, ter afslu’ ting van de Berlijnse conferentie nog een stap te doen, die de bereidheid var. het Westen tot een vergelijk met de Sovjet-Unie duidelijk moet maken. Tot onderwijzer aan de openb. school (vacature IJ. Tamminga) werd met 16 stemmen benoemd de heer A. v. d. Leij, onderwijzer aan de openb. b.l.o.school alhier, no. 1 van de voor dracht. Buiten de voordracht om werd één stem uitgebracht op de heer Tam- minga. De heer Groeneveld informeerde naar de mogelijkheid de heer Hofstra die, zoals uit het in ons vorig nummer gepubliceerde voorstel blijkt, bezwaren tegen het plan heeft ingebracht, een nieuw terrein toe te wijzen op het in dustrieterrein en vroeg of daarover met de heer Hofstra besprekingen zijn ge voerd. Dan zou de sanering geheel kun nen doorgaan. Spr. geeft toe, dat een boerderij niet hygiënisch is, maar een steenhouwerij is niet mooi. Z.i. behoort zo’n bedrijf buiten de stad. De Voorzitter antwoordde, dat geen onderhandelingen met de heer Hofstra zijn gevoerd. Volgens de advie zen van de ontwerpers van het sane ringsplan komt dat niet in gevaar ala het bedrijf van de heer Hofstra blijft be staan. Daarom meenden B. en W., ten einde de uitvoering niet te traineren, dit pand buiten het plan te kunnen laten. „Maar dan wordt de Troelstrakade onderbroken”, interrumpeerde de heer Groeneveld. Zeker, aldus de Voorzitter, maar dat is niet zo erg om er grote offers voor te brengen. Gezien uit het ooge punt van volkshuisvesting wordt toch een belangrijke verbetering bereikt. Misschien was het in stedebouwkundig opzicht mogelijk tot een andere en be tere oplossing te komen, maar B. en W. menen deze zaak in verband met de volkshuisvesting niet te moeten traine ren. De Raad verenigde zich hierna z. h. a. met het voorstel. In de ouderdom van ruim 64 jaar is te Almelo overleden onze oud-stad- genoot ds. M. A. Hijlkema, emeritus predikant van de Doopsgezinde gemeen te te Bolsward. Ds. Hijlkema werd 22 Juni 1889 te Sneek geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Groningen en dat te Winschoten en studeerde ver volgens aan de Gemeentelijke Universi- teit te Amsterdam en aan het Doops gezind Seminarium aldaar. Hij werd in 1914 proponent bij de Algemene Doops gezinde Sociëteit. Nadat prop. Hijlkema eerst enige maanden voorganger was ge weest van de afdeling Den Briel van de Nederlandse Protestanten Bond, verbond hij zich 11 April 1915 aan zijn eerste ge meente Oude Bildtzijl. Daarna stond hij achtereenvolgens nog te Veendam en Pekela 19221926; Drachten 1926 1935; Westzaan Noord en Zuid 1935 1947 en tenslotte nog te Bolsward, waar hem met ingang van 1 April 1951 om gezondheidsredenen vervroegd eme ritaat werd verleend. Ds. Hijlkema ves tigde zich toen eerst te Steenwijk, van waar hij naderhand naar Huize Klokkenbelt” in Almelo vertrok. De volgende voorstellen gingen zonder discussie onder de hamer door: Het voorstel van B. en W. met betrek king tot de bezoldiging van het ge- meentepersoneel Het gunstig advies van B. en W. naar aanleiding van het ’t verzoek van Ged. Staten v. Friesland om ’t oordeel van de gemeenteraad kenbaar te maken om trent het wijzigen van de bezoldigings- regelingen voor de gemeentesecretaris sen en -ontvangers; Voorstel van B. en W. tot voorlopige vaststelling van de rekening van het woningbedrijf over het boekjaar 6 Nov. 1951 t.e.m. 5 Nov. 1952; Rapport van de commissie voor reke ningen en begrotingen inzake onderzoek van een wijziging der begroting van de gem. instelling voor sociale zorg voor het dienstjaar 1953; Advies van B. en W. betreffende de aanvrage van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Martinus alhier om medewerking te verlenen voor het uitbreiden van de R.K. jongensschool aan de Hooiblokstraatj Idem op de aanvraag van het bestuur der Ver. v. Chr. Schoolonderwijs alhier, om medewerking te verlenen voor de stichting en inrichting van een gymnas tieklokaal bij de Rehobóthschool aan de Lindenlaan; Derde lokaal by de in aanbouw zynde Openbare Kleuterschool aan de Dr Kuyperlaan. Bij het voorstel van B. en W. om door de stijging van het leerlingental van de Gysb. Japiksschool opnieuw een lokaal van de in het gebouwencomplex aan de Priorstraat gehuisveste kleuterschool ter beschikking van het gewoon l.o. te stel len en een derde lokaal toe te voegen aan het in aanbouw zijnde gebouwtje voor kleuteronderwijs aan de Dr Kuy perlaan, merkte de heer Groeneveld op, dat dit voorstel hem genoegen deed. Ook al omdat hierdoor waarschijnlijk een definitieve oplossing voor het kleuteron derwijs tot stand komt. Spr. vindt dit op zichzelf goed en zal geen ogenblik aar zelen voor het voorstel te stemmen. Ech ter komt bij hem de vraag óp of deze op lossing niet wat eenzijdig is. Het ene gedeelte van de kleuters is onderge bracht in zeer behoorlijke scholen, het andere is zeer slecht gehuisvest. Kunnen B. en W. ook eens overwegen in deze laatste huisvesting te voorzien? Met de f 65.toelage per kleuter is het onmo gelijk hierin te voorzien. Er zou zeker het dubbele bedrag nodig zijn om het zelfde te bereiken wat momenteel voor het openbaar kleuteronderwijs geschiedt. De Voorzitter antwoordde, dat de financiële gelijkstelling voor het kleuter onderwijs de laatste jaren bij elke begro ting aan de orde is geweest. Het onder werp heeft dus zeker de aandacht van B. en W. Het wetsontwerp ter voorzie ning in deze gelijkstelling is echter nog steeds bij de Tweede Kamer aanhangig. De Minister heeft evenwel op een spoe dige behandeling aangedrongen. Het voorstel werd hierna z.h.st. aan genomen. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) leger. Abonnementsprijs II- per helf leer. Franco per post f 3.75 per noli Jeer. Giro 50748 ten neme van Firma L J. Drijfhout, Snoek. Verschijnt: DINSDAGS co VRUDAGS. Administratie» Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Beeld ter herdenking van de terug keer van H. M. Koningin Wilhelmina op 13 Maart 1945 na de oorlog in het Vaderland. In Eede in West-Zeeuws Vlaanderen zette H. M. de Koningin tveer de eerste voetstappen op Ne derlands gebied. Het beeld is ver vaardigd door de beeldhouwer P. Rover te Heyen (Limburg). In Eede zal het monument 13 Maart a.s. wor den onthuld. Opname van het beeld voorstellende De Nederlandse Maagd met het wapen met de Nederlandse leeuw. niet zo groot als de vorige keer, toen de zaal nagenoeg uitverkocht was. Dreigt ook dit weer tot het vroegere niveau af te zakken? Dat zou te be treuren zyn, want het is duidelijk, dat slechts de wisselwerking tussen publiek en orkest tot goede prestaties kan lei den. En speciaal het Frysk Orkest kan de prikkel, die uitgaat van een volle zaal, moeilijk missen. L. G. Foarsitter I. de Boer koe Freed yn Hotel Hanenburg in folie seal it wolkom taroppe op ’e Kulturele joun dy’t dér troch de öfd. Snits fan ’e Friesche Maat schappij van Landbouw hélden waerd. De Faria’s fan Skearnegoutum, dy’t mei it Toanielselskip Rien-Itens de joun forsoargden, iependen it pro gramme, sadat de goede stimming der daliks yn siet. Dit aerdige ensemble, nochal handikapt om’t der jonge knapen ünder tsjinst binne, joech in goed stikje mesyk Hja falie binammen op troch it opinoar ynsteld wêzen en de hear Schuil hat se fêst yn hannen. It sjongen fan twa famkes mei gitaerbigelieding wie ek ynoarder en Wytse Ringema joech in prachtige accordeonsolo. As hja net al tofolle forrin krije en trochstudearje I ünder dizze lieding, sille hja grif in fêst plak ynnimme 7m it kulturele libben. In pear goede Fryske teksten dêrbei mocht gjin kwea. Mar der wurdt oan arbeide, hearden we. RienItens mei hjir wolris wer kom- me. Wy wisten wol dat hja yn it Boun Fan Fryske T.selskippen heech klas- searre binne, mar hwat hja üs nou sjen en hearre lieten wie tige ynoarder. „It Wite Legioen”, in oerset stik en troch inkelde kritici nochal forspuid, docht it tige goed op üs Frysk toaniel. De earnst wikselt öf mei humor en der wurde ek noch wol dingen yn sein dy’t oan ’t ge- foel komme. Wy wolle net ien fan de spilers nei foaren helje, hja hawwe bêsf spile, poerbêst, en meije we al ien op merking meitsje, dan waerd der wolris hwat to rêd praet, binammen dêrre, hwer’t it wurd laden is mei hertstocht, fortriet as humor. De directrice wie harsels goed de baes. De grime en klaeijing foar dit foar üs hwat onge- woane stik wie ek tige yn ’e es. De foarsitter wie dan ek de tolk fan allegearre doe’t hy spilers en mesyklju tige bitanke. „It hat in goede joun west” sei hy, „mar tink derom dat it goed bliuwt, hwant it is bütendoar sa glêd as sjippe!” Abe Brouwer. Het is met het genieten van muziek als met het nuttigen van maaltijden. Op een uitgebreid menu van uitgelezen ge rechten is een enkele minder geslaagde schotel niet zo erg. Maar als men zich, ter afwisseling van de dagelijkse kost, verheugt op een feestdiner, dat achter af niet meer dan een Zondagsmaaltijd blijkt te zijn, dan is dat een tegenvaller. In die positie verkeerden we Donder dagavond na het concert van het Frysk Orkest in Amicitia. De schaarste aan orkestconcerten in onze stad maakt zo’n enkel concert tot een gebeurtenis, waar men veel van verwacht. Het komt mij voor, dat het Frysk Orkest bij zijn con certen in de steden buiten Leeuwarden met deze omstandigheid niet altijd vol doende rekening houdt. Het programma van Donderdagavond was althans niet in staat een grootse indruk te maken. De drie nummers voor de pauze: Ouverture in D van Joh. Seb. Bach, Sinfonia van Joh. Chr. Bach en het Fluitconcert in D van Joseph Haydn waren door hun klei ne bezetting (strijkorkest enkele bla zers) in een zaal als deze moeilyk ver staanbaar en het beluisteren zowel als het spelen van drie van dergelijke wer ken is op de duur meer vermoeiend dan aangenaam. Bovendien konden alle charme van de beide boekdelen en de fraaie hobo-solo in het Andante van de Sinfonia van Joh. Chr. Bach de keuze van dit werk niet geheel meer recht vaardigen. Het moest voor het Frysk Orkest thans toch niet meer nodig zyn met repertoire-stukken uit de begin periode op de proppen te komen. Het fluitconcert, zeer muzikaal door solist Kees v. d. Star voorgedragen, kon door de intieme sfeer van deze muziek en de bescheiden klank van de fluit als solo- instrument niet tot zijn recht komen. Zo bleef voor de pauze alleen de Ouverture van Joh. Seb. Bach als volledig te waar deren over. Het orkest speelde dit werk inderdaad uitstekend. In het Vivace viel o.m. het goede werk der violen op, het tweede deel: Air klonk heel mooi, ter wijl verder de drie trompetten het hun ne tot een goed resultaat bjjdroegen. Na de pauze bood 't programma een geheel ander beeld: „Pavane pour une infante défunte” van Ravel en „La procession du I rocio” van de Spaanse componist Turina gaven gematigd moderne klanken te horen voor volledig bezet symphonie- orkest, terwijl „Espafia” van Chabrier als uitsmijter fungeerde. Hier had het orkest dus de kans de min of meer vage indruk van voor de pauze weg te wer ken. Het slaagde daarin niet helemaal. Kor Ket en zijn mannen waren de ver moeienissen kennelijk nog niet te boven en bleven een matheid demonstreren, die maakte dat al te dikwijls de vonk niet oversloeg. Bij al deze nuchterheid bleef er toch nog veel te waarderen. Zo kon men met voldoening constateren, dat de heer Verkerk als eerste hoboïst een waardig opvolger bleek van de naar de G.O.V. verhuisde Kuurstra, dat de violen en in ’t bijzonder de tweede violen aan zekerheid hadden gewonnen en dat het orkest als geheel in reactie-snelheid en zuiverheid is vooruitgegaan. De belangstelling voor dit concert was Het Alg. Dagblad meldt: Nu ook in het Noorden de dooi is ingevallen, heeft de heer A, D. de Groot te Groningen, ecretaris van het gewest Groningen, van de K.N.S.B., eens opgemaakt, hoe- 1 veel wedstrijden er op de korte baan in de laatste weken zyn georganiseerd. Al leen voor de provincie Groningen kwam üj tot 239 rijderijen en naar zijn schat ting zijn er in het gehele Noorden rond zeshonderd wedstrijden op de korte baan gehouden. Alleen in de provincie Gro ningen werd aan prijzen een bedrag van rond 20.000 uitgeloofd en men mag vol gens deze official aannemen, dat op de Noordelijke korte banen in het voorbije seizoen in totaal 70.000 75.000 aan prijzen beschikbaar is gesteld. De succes rijkste Noordelijke rijder was waar schijnlijk wel de Groninger Bakker Jr„ uit Finterwolde, die vyftien keer met de eerste prys naar huis ging en ruim 1200 bijeenreed. De kampioen van Friesland, Geert Dijkstra, uit Ny Beets, bracht een kleine duizend gulden op zyn naam. Bij de vrouwen was de kampioene van Nederland, de 18-jarige Martha Wierin- ga uit Baard, vrijwel voortdurend num mer één; zij won elf rijderijen en plaatste zich tweemaal tweede. Behalve veel luxe voorwerpen kwam zij met haar prijzen- bedrag boven de duizend gulden. Tydelyke huisvesting van de Openb. B.L.O.-school in het pand Singel 78. Bij het desbetreffende voorstel van B. en W„ opgenomen in een vorig nummer, betoogde de heer F ij 1 s t r a, dat dit, nu de school aan de Oude Koemarkt ver bouwd moet worden, een gunstige op lossing is. Vooral omdat de kinderen nu samen in één gebouw komen en niet meer over de gehele stad verspreid zijn. Volgens de toelichting moet de gemeen te echter het gehele onderhoud van het gebouw voor haar rekening nemen. Daarmee rekenipg houdende vindt hij de huurprys van f20.per week wel. wat hoog. Volgens de Voorzitter kan men over de huurprys van mening verschil len. B. en W. evenwel zijn van mening dat deze, op grond van de uitgebrachte adviezen, aanvaardbaar is. Het voorstel werd hierna z.h.s. aange nomen. Bij dit voorstel deelde Mevr. Scha per mede, dat zij niet tegen zou stem men maar het heel erg naar te vinden dit te moeten doen. Mensen die al zo lang in een onbewoónbaar verklaarde woning zitten, moeten hier nu toch nog in blijven wonen. Ik zal niet tegenstem men, aldus herhaalde spr., maar doe het niet met plezier. „Dan vaart u met B. en W. in het zelfde schuitje”, antwoordde de Voor zitter. Maar we moeten reëel blijven en ook zien naar wat er in de loop van de jaren al gebeurd is. B. en W. zien evenals u, en misschien nog meer dan u omdat zij dagelijks met deze zaken in aanraking komen, de moeilijkheden die er aan verbonden zijn. Maar, zoals ge zegd, we moeten reëel blyven en de moeilijkheden onder het oog zien. De enige mogelijkheid is thans de ontrui- mingstermijn te verlengen. De heer Groeneveld wees op de nieuwe mogelijkheden voor het oprui men van krotten welke dezer dagen be kend zyn gemaakt. Zit hier ook wat voor ons in? De Voorzitter antwoordde, dat deze mededelingen alleen nog maar in de pers verschenen zijn. Officieel is daar nog niets van bekend. Spr. verwees de heer Groeneveld echter naar de hier reeds getroffen maatregelen, o.a. het in orde maken van de woningen in de v. d. Horstbuurt. Natuurlijk zullen B. en W. t.z.t. de nieuwe regeling onderzoeken, maar door het toegestane bouwvolume zal de gemeente de eerste jaren sterk gehandicapt zijn. Wij kunnen niet doen wat we graag zouden willen doen. De heer Groeneveld stelde ver volgens nog de vraag of de nieuwe re geling niet inhoudt dat voor elk af te breken krot bouwvolume voor een nieu we woning wordt toegewezen. Hierop antwoordde de Voorzitter ontkennend. By het toekennen van bouwvolume wordt steeds de eis gesteld dat een aantal krotwoningen moet worden opgeruimd. En gezien het toe gekende bouwvolume kan de eerste ja ren maar een betrekkelyk klein aantal gezinnen worden geholpen. Deze zaak Voorstel van B. en W. tot het ver strekken van een 10-jarige 3U% geld lening, groot f 12000.aan de N.V. Zwembad Sneek; Idem tot onbewoonbaarverklaring van een elftal woningen; Idem tot toekenning van een premie op grond van de Premieregeling Wo ningverbetering en -splitsing 1953 aan J. B. Posma te Sneek; Idem tot het aangaan van een ge meenschappelijke regeling met de ge meente Wymbritseradeel betreffende de uitvoering van de vleeskeuring in de beide gemeenten; Idem tot aankoop van T. Postma al hier van 10 m2 van zijn perceel, gelegen aan de IJlsterkade en de Lemmerweg. aanleiding van het verzoek van het be stuur der Huishoudschool te besluiten dat de uitbreiding van het leerplan dier school met „Cursussen voor de Vrouwe lijke Bedrijfsjeugd” nodig wordt geoor deeld, werd ondersteund door mevr. Kuiper sA r e m a. Ik zou er graag nog eens de nadruk op willen leggen dat dit werk voor de bedrijfsjeugd zeer be langrijk is, aldus spr. Het is tegenwoor dig nu eenmaal zo dat de meisjes, wan neer ze van school komen, niet allemaal dienstbode of verpleegster worden. We hebben rekening te houden met het feit dat een groot aantal meisjes tiaar fa briek, kantoor óf atelier gaat. Van huis houden weten ze niet veel af. Om na hun werktijd nog een cursus te gaan volgen, daar komt meestal niet veel van terecht. Wanneer dit gaat tussen de werkuren in, voelen ze dit als een welkome afwisse ling tussen het vaak saaie fabriekswerk in. Wanneer ook in onze gemeente de werkgevers hieraan zouden willen mee werken, verrichten ze hiermee een prachtig stuk sociaal werk. Wat deze meisjes hier opsteken zal hun straks, wanneer ze gaan trouwen, van groot nut blyken te zijn. Ik hoop dan ook van har te, dat deze poging in onze gemeente zal slagen. De Raad ging hierna z.h.s. met het voorstel accoord. B. en W. stellen voor over te gaan tot onbewoonbaarverklaring van een elftal woningen in diverse stadsgedeelten, zo als in een van onze vorige nummers ge detailleerd werd vermeld. Mevr. Schaper vond dit erg prach tig, maar vroeg of er nu ook een kans bestaat dat bij het verstrijken van de ontruimingstermijn, deze mensen op een andere woning kunnen rekenen. De Voorzitter kon deze vraag echter niet beantwoorden. Onbewoon baar verklaren betekent niet de woning vry te maken, maar haar langzamer hand aan de bewoning te onttrekken. B. en W. zyn zelfs genoodzaakt de ontrui- mingstermijn voor verschillende wonin gen te verlengen. Voor deze woningen Vergadering van de Raad der ge meente Sneek op Donderdag 11 Febr. 1954, ’s avonds 7.15 uur. Voorzitter: burgemeester L. Raster- hoff; Secretaris de heer K. Koster. Aan wezig alle (17) leden. De notulen van de vergadering van 28 December 1953 werden onveranderd vast gesteld. Voor kennisgeving aangenomen wer den de rapporten van de kasopname en controle van de administratie in het 4e kwartaal 1953 van de gemeente-ontvan- ger, het leningfonds, het gas- en water leidingbedrijf, het reinigingsbedrijf, het woningbedrijf, ae gem, instelling van sociale zorg en de afd. sociale zaken der secretarie, het openbaar slachthuis en het Old Burger Weeshuis (2e halfjaar 1953). BERLIJN, 14 Febr. De 'der ministers bereikten In hun zitting van Zonda middag geen andere overeenstemming, dan dat zy de Berlynse conferentie o. Donderdag 18 Februari zullen besluiten. Zulks op voorstel van Molotof. De Wes telyke ministers hebben het voorstel gedaan op die dag ook het Oostenrijkse staatsverdrag te ondertekenen en daarmede de bijeenkomst „een eerbiedwaar- dige plaats in de historie” te geven, maar er zyn ook Zondag geen vooruit- i zichten op een tot stand komen van het verdrag geopend. Met dat al acht men hier ook voor het thema der Europese veiligheid geen compromis meer mogelijk, zodat de kans daagt dat de ministers Donderdag a.s. uiteen zullen gaan, zonder positieve be sluiten te hebben kunnen nemen. Een pleister op deze wonde der con ferentie lijkt echter het Zaterdag tussen Dulles en Molotof afgesloten gesprek over de wijze, waarop Eisenhc vers plan voor een internationale atoombank zal worden behandeld. Over deze gesprek ken is men in Amerikaanse krin'.m niet ontevreden. Zij zullen langs de normale diplomatieke kanalen worden voortge zet. De voortzetting van het debat over het Oostenrijks staatsverdrag werd Zondagavond door John Foster Dulles een „beschamende voorstelling” ge noemd. De ministers handhaafden hun Zaterdag jl, reeds uitgestippelde posi ties en er kon dan ook geen vooruitgang worden geboekt. Westerse tegemoetkoming. De Westelijken staken hun bereidheid om alle oude Russische bezwaren te overwinnen, nu in wel zeer concrete vorm. Bij monde van Dulles stelden zij voor alle artikelen van het ontwerp verdrag te redigeren volgens de Rus sische wensen, die in de 260 zittingen der ministeriële plaatsvervangers over het verdrag naar voren zijn gebracht. Het verdrag zou dan volgens hen Don derdag kunnen worden ondertekend. Molotof verwekte luide en ironische hilariteit onder de Westelijke delegaties toen hij deze tactiek een bewijs noemde voor het feit, dat de Westelijke landen het verdrag vijf jaren lang zouden heb ben tegengehouden. Maandagochtend zal de conferentie weer naar de Sovjet-ambassade in Oost- Berlijn verhuizen. De geheime bespre kingen zullen daar gaan over een voor stel der Westelyke delegaties om 15 SNEEKER NIEUWSBLAD zal echter geen voorstel komen de ter mijn te verlengen. Er zyn nl. nog maar drie van bewoond en voor deze bewoners bestaat misschien de mogelijkheid een andere woning te krijgen. Zeker is dat echter nog niet. We moeten nl. roeien met de riemen die we hebben. De Raad verenigde zich hierna z.h.s. met het voorstel. Vyf gulden of twee dagen voor een Modeshow. De'veehouder Ruurdt K. te Koudum heeft een dochtertje. Ze is nog maar zeven jaar maar toch wilde ze al o zo graag naar een modeshow. Haar oudere zuster had nl. een mooi jurkje Cornelisje gemaakt waarvoor ze de stof en het patroon in Bolsward had gei kocht. En het was blijkbaar heel moot uitgevallen, want ze wilden er persé mee naar de modewedstrijd welke de Bols- warder winkelier op een middag in No vember georganiseerd had. Maar mees ter was het struikelblok. Die wilde geen vrij van school geven. Dat stond Pa maar min aan. Hij trok party voor zyn dochter en dus ging Cornelisje toch naar Bolsward. Maar nu ging hij Vrijdag zelf naar Sneek. Naar het Kantongerecht, waar de Ambtenaar hem behoorlijk de les las. Die gaf de meester nl. volkomen gelyk en constateerde dat de verdwazing dus ook al in Koudum is doorgedrongen en men zich in Bolsward blijkbaar met Parijs wil meten. Hij eiste daarna f 5 of twee dagen, tot welke straf de Kanton rechter Pa ook veroordeelde. Zijn dorpsgenoot en collega, Roelof V., die z’n 9-jarig dochtertje om dezelfde redenen liet verzuimen maar niet ver schenen was, kreeg van hetzelfde laken een pak. Of de meisjes ook een prijs gewonnen hebben vermeldt het proces-verbaal he laas niet......

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1