g£ El I Neemt STERLING! Sta op STERLING - De beste shag II I Cï AGENDA Aspirin Ingezonden Dammen Nevobo afd. Sneek successen Ij Drie honden vonden de dood Gymnastieklokalen te Utrecht Dan krijgt u het allerbeste van de Virginia-oogst. Lang van draad, heerlijk van geur en smaak. Neemt nu een pakje Sterling en u rookt de lekkerste shag van Nederland 2T nT - i- fR Tien Christenen op Celebes vermoord 7000 aan juwelen gestolen Protest van W.Z.S. afgewezen Propaganda filmavonden Ned. Rode Kruis Treinbotsing C.J.M.V. Andreas te Oost- hem 80 jaar Utslach hurdriderij Burgerlijke Stand Zakennieuws Schaatswedstrijden school kinderen Scharnegoutum Chr. Gymnastiekver. Advendo Ijsclub Heeg Home-trainer Sneker renners Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Correspondentie - It Snitser Frysk Toaniel spilet „It Testemint” Josien met 14 koppen vergaan Uit onze raadzaal Vervolg van pag .1 Jj X Advertentie Ingez. Mededeling. Nj en Kweek 02 It bistjür. Advertentie l.M. de tegen rheumatische I heer elke Het persoonlijk kampioenschap van Sneek. Natuurkundig Spr. Prof. Dr ’b Avonds 8 dat dit bjusterbaerlik mystearje klearje moat. Mei it stik mear in gearfetting fan brike sittewaesjes dan problematysk wêze, it is kostlik yn elkoar set en sil in joun fan laitsjen en geniet jaen. En dêrom is it ek to dwaen. It S.F.T. en Jan Muurling binne dat treast. Der stiet de stypjende leden dos wer in kostlike joün to wachtsjen en wy kinne ek wol forklappe dat de seal beide jounen grót- fol wurdt. Dér binne mar m pear plak ken oer. Dy't dy bisette wol, docht der goed oan én slaen de adfortinsje yn dit blêd net oer. o> 3 o o 1 3 1 3 2. oo F» o ■o Gewapende benden hebben op Celebes tien christenen vermoord o.a. een domi nee, een schoolhoofd en 2 voorgangers. Ze hadden geweigerd tot de Islam over te gaan. Zaterdagnacht hebben dieven bij de juwelier Herbers te Oudenbosch een etalageruit ingeslagen en zijn met 7000 aan juwelen in een auto er van door ge gaan. Zaterdagavond vergaderde te Gronin gen de protestcommissie van de KNVB. Het protest van WZS te Sneek inzake het niet toekennen van een doelpunt in de wedstrijd BI. Boys—WZS op 13 Dec. jl. werd afgewezen, zodat de uitslag 10 voor Black Boys blijft. Op het emplacement te Amersfoort zijn Zaterdagnacht twee goederentrei nen op elkaar gebotst. De machinist van een der treinen, Boerdam, kreeg een hersenschudding. De materiële schade is aanzienlijk. Nadere vaststelling huur ge bouwde onroerende goederen. Zaterdagavond waren op de Jouster- kade vlak voor café „De Kroon” vijf honden aan het stoeien. Plotseling vlo gen allen tegelijk de rijweg op, waar door de chauffeur van een juist passe rende personenauto niet tijdig genoef meer kon afremmen met het gevolg dal drie honden onder de wielen geraakten Twee waren op slag dood, terwijl dc derde even later aan de bekomen ver wondingen bezweek. Doordat de SDC’er J. de Korte tegen de DOL’er J. Miedema zich in twee par tijen superieur toonde, zullen de volgen de 12 spelers binnenkort de strijd om de provinciale titel aanbinden: P. Bergsma (Wartena) titelhouder, R. Bergsma (Ter- horne), M. Bandstra (Leeuwarden), H. de Boer (Sneek), IJ. v. d. By (Leeuwar den), J. de Korte (Sneek), J. v. d. Meu- de kust vaarder Josien van Vermaas Scheep- vaart bedrijf te Rotterdam vermist. Het schip dat veertien man aan boord had was op weg van Bayonne naar Londen. Het was een nieuw schip. OOSTHEM. De C.J.M.V. „Andreas” alhier bestaat thans 80 jaar. Dit heug lijk feit hoopt men op 17 Maart a.s. in combinatie met de C.M.V. in een feeste lijke bijeenkomst te herdenken. Als ge- woonlijk zullen begunstigers en belang stellenden worden uitgenodigd deze her denking bij te wonen. TURNS. Moandei 8 Febr. hat lisklub Turns in ledehurdrlderij hawn foar losse manlju yn klassen. Yn de earste klasse fan 1635 jier wiene goed 20 riders. Yn dizze klasse is tige fül riden. Forskate riders moasten trije lopen tsjin de selde meitsje om de tsjinpartjj der óf to krijen. De priiswinners fan dizze klasse waer- den: le pr. S. Romkes, Reahüs; 2e pr. G, de Jong, Turns en 3e pr. W. de Boer, Ysbrechtum. De twadde klasse wie fan 3545 jier. Hjir wiene mar 6 riders, sa- dat de prizen hjir gau fortsjinne wiene. le pr. F. Huitema, De Kliuw en 2e pr. M. Suierveld, Turns. Yn de klasse boppe de 45 jier wiene mar 2 riders. B. Westra koe it net tsjin syn buorman G. Bootsma hélde, sadat dizze de prils gau fortsjinne hie. Spitich dat yn de aldere klassen de opkomst net hwat greater wie, oars hie mooglik yn dizze klassen ek faeks noch wol spannende ritten to sjen west. De jouns binne de prizen ütrikt en de twadde foarsitter wie tige tofreden oer alle hurdridertjen, dy’t wy mei dizze win ter hawn hiene. Hy brocht in wurd fan tank oan alle meiwurkers foar ’t ré meitsjen fan de baen en oan de kar- masters foar it flotte forrin mei de hurdriderij en. Inkelde doarpslju soargen dy joun, dat it ien en oar hwat öfwiksele waerd mei in stikje musyk. Dienstgebouw Gemeente- relnlging. Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. De heer F ij 1 s t r a zegt dat zijn frac tie dit voorstel van harte toejuicht. De totale reorganisatie van deze dienst heeft echter veel geld gekost en spr. zou gaarne willen weten of met dit voor stel deze reorganisatie nu voltooid is of dat er nog meer moet gebeuren. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier eigenlijk voor een gewetensvraag worden gesteld. Inderdaad is na het tot stand komen van dit gebouw het com plex van maatregelen dat op de reor- SNEEK, van 7 t.e.m. 13 Februari. Geboorten: Jan z. v. Hlelke van der Werf en Elizabeth StoelWinder; Janke Simontje d. V. Simon Terpstra en Janke Castelein van Bolsward; Henricus Al- fonsus Maria d. v. Henricus Egidius Hi- larius Tromp en Suzanna Maria de Backker; Jacoba d. v. Gerben Piet Tep- pema en Ortillia Dijkstra; Jacoba Jo hanna d. v. Antonie Augustus Meininger en Aaltje Lok; Harmen z. v. Arie Zwart en Geertje Vlig van IJmuiden; ïeke d. v. Klaas Visser en Catharina Tromp van Nijemirdum. Ondertrouwd: Johannes Slump, 25 jr. en Margje Zwolle, 25 jr.; Hoite de Leeuw, 26 jr. en Hilda Geertiena Appelo, 21 jr. Getrouwd: Cornells Gerardus Joachim Dijkstra, 27 jr. ci Johanna Cornelia de Boer, 23 jr.; Thijs Hendrik Pasma, 24 jr. en Jacomina Bakker, 23 jr. Overleden: Taeke de Jong, 47 jr.; Willemke de Jager, 84 jr.; Petrus Mar- tinus Grebe, 14 mnd., z. v. Petrus Mar- tinus Grebe en Pieterdlna van der Zaag; Antje Gerks Kooij, 79 jr., wed. van Ruurd Jans de Groot. Modernisering „Café Neutraal”.- Het café Neutraal aan het Martinl- pieln no. 2, alhier, bewoond door de heer J. Heslinga en eigen aan de Zuid-Holl. Bierbrouwerij te Den Haag, is thans ge heel gemoderniseerd. De woonruimte be neden is aan ’t café toegevoegd. De mooie binnenbetimmering de wanden zijn opgetrokken van blank Afrikaans hout alsmede de electrische verlich ting en de passende beschildering maken het interieur zeer gezellig. Daartoe draagt ook bij de fraai uitgevoerde lui fel met indirecte verlichting boven de tapkast. Er is een moderne bar met twaalf barkrukken. De wanden zullen binnenkort nog verfraaid worden door het aanbrengen van kunstsmeedwerk voorstellende de Waterpoort en een B.M.er. De heer van Rijn uit Hoorn zal dit werk uitvoeren. Ontwerper en uit voerder van de verbouwing is de heer O. J. Dob, meubelfabrikant te Gronin gen. Het schildersbedrijf Fa. Kingma en Sluyter alhier Verzorgde het schilder werk, de electrische verlichting Werd aangelegd door het electr. bureau M. Troelstra, terwijl de Firma Vroom én Dreesmann de stoffering verzorgde. Bij de opening die Zaterdagmiddag plaats vond, waren er vele bezoekers, er werd een aantal bloemstukken aan geboden. SCHARNEGOUTUM. De leerlingen van de Hervormde en de Geref. school hebben nog nèt op tijd hun wedstrijd gehouden. De leiding berustte bij de hoofden der scholen v. d. Molen en Tuin- stra met hun personeel en bestuursle den, die zich ook beijverd hadden de ba nen op de Zwette in orde te maken voor dit ijsfestijn. Uitslag: Jongens 6 en 7 jaar: 1 Klaas Plantinga; 2 Theo Fahner; 3 Henk Koopmans; 8 en 9 jaar: 1 Phi- lippus Hingst; 2 Simon de Witte; 3 Anne Dijkstra; 10 en 11 jaar: 1 Ate Jellema; 2 Feike Rienstra; 3 Jaap Hingst; 12 jaar en 1 Joost Schaap; 2 Abe Jorritsma; 3 Sjjtse Dotinga. Meisjes 6 en 7 jaar: 1 Bettie Hingst; 2 Teunla Elzinga; 3 Anneke Wester; 8 en 9 jaar: 1 Pietje Terpstra; 2 Lieuwke Jellema; 3 Trjjntje Wiersma; 10 en 11 jaar: Hennie Wester; 2 Maaike Rienstra; Lolkje Hoekstra; 12 jaar en ouder: Annie Bruinsma; 2 Tineke Zeilstra; Aagja Mollema. Bovengenoemde ver. hoopt Woensdag a.s. om 7.30 uur ’s avonds haar jaar lijkse uitvoering te geven in Amicitla. Medewerking verleent het tamboer- en pijpercorps, terwijl de heer L. Canrinus de leiding heeft. Men zie de adv. in dit nummer. geest), O. Visser (Zwagerbosch), C. Wiersma (Leeuwarden), J. Dassen (Leeuwarden) en K. v. d. Weg (Ak- krum). De zes eerstaankomenden ver- azekeren zich een volgend jaar wederom in per susters, sjedêr it bünte selskip, van deelname. ganisatie betrekking heeft voltooid. Maar de wereld is dynamisch zodat spr. niet met de hand op ’t hart kan verkla ren dat er zich geen onvoorziene om standigheden zullen voordoen of zich nieuwe eisen zullen openbaren welke dit vraagstuk weer aan de orde zullen stel len. Maar B. en W. hopen dat dit het laatste voorstel is, al houden zij dan een slag om de arm. De her B o o m s m a meende dat het oude H.B.S.-gebouw eigenlijk zo’n beetje de centrale werkplaats zou worden voor alle herstellingen enz. welke aan ge- meentemateriaal moesten worden ver richt. Krijgt nu de nieuwe garage die HEEG, 13 Febr. Het bestuur van de Ijsclub Heeg kwam Zaterdagavond bij een by A. J. Visser. Daar werden de prij zen (luxe voorwerpen) uitgereikt aan de winnaars van de Estafetterijderij van leden. Voorzitter Sj. Beetstra sprak een openingswoord en gaf een overzicht van wat de Ijsclub Heeg dit seizoen gedaan heeft aan de wintersport. Zeven hard rijderijen zijn er geweest, waaronder twee ledenwedstrijden. Spr. bedankte al len die hadden meegewerkt, o.a. ook hen die belangloos de baan in orde hadden gemaakt en van sneeuw vrij gehouden. Alle leden kunnen, met het bestuur, op een geslaagd ijsseizoen terug zien, be halve de penningmeester die nog wel met een kleine puzzle zal zitten. Het bestuur besloot dit jaar te trachten in samenwerking met de v.v. Heeg en de gymnastiekver, een clubje te vormen voor het zg. droog trainen in de zomer, want er zyn jonge krachten in Heeg en Gaastmeer, die in deze winter snel zijn komen opzetten. Als zy een training vol gen, zal zeker een volgende winter hun tempo nog hoger liggen. Ook werd nog besproken de kwestie om een organi satie te vormen, waarin de besturen van alle Ijsclubs in deze gemeente ver tegenwoordigd zullen zyn welk centraal lichaam dan de wedstrijden kan verde len. Dan kan voorkomen worden, wat soms zo vaak gebeurt, dat ijsclubbestu- ren op dezelfde dag een zelfde soort wedstrijd organiseren, met het gevolg dat bei'’'1 met te weinig deelname zitten. En dan kwam nog het startkaarten probleem ter sprake. Zou het niet zo kunnen zijn dat ryders uit de gemeente zonder startkaart in de gemeente mo gen rijden? Doede de Boer Fries kampioen. Men schrijft ons: Zaterdag 13 Februari verreed de Leeuwarder Wieler ver. „De Friesche Leeuw” het traditionele kampioenschap voor Friesland op de Home-trainer. De te rijden afstanden waren 2x1 KM op een lichtere en zwaardere rol. De club- makkers Doede de Boer, Arie Roosen* stein uit Sneek en Gosse Mulder uit Nyezyl plaatsten zich onder de vyf snelsten, zodat er van een zeer goede prestatie mag worden gesproken. De ki lometers werden uiterst snel en zeer scherp gereden en de totaaltijden wijzen onderling maar een miniem verschil aan. Hier volgt de uitslag: le prjjs, Doede de Boer, le KM 37,1 sec., 2e KM 38.5, tot. tyd 75.6 sec.; 2e pr. J. Taeke- ma, Wijtgaard, le 37.6, 2e KM 38.2, tot. 75.8; 3e pr. Gosse Mulder, Nyezyl, le 37.8, 2e KM 38.3, tot. 76.1; 4e pr. Cor Nijkamp, Harlingen, le 37.9, 2e KM 38.8, tot. 76.7; 5e pr. Arie Roosenstein, Sneek le 38.1, 2e KM 40, tot. 78.1; 6e pr. A. v. Andel, Harlingen, le 39.7, 2e KM. 40, tot 79.7. s WYMBRITSERADEEL, van 7 tot en met 13 Februari. Geboren: Akke Tietje d. v. Hijlke Marten Visser en Aaltje Van der Gaast te Ypecolsga; Annemarie Hilly Manny d. v. Rintje ten Brug en Haukje Gras man te Oudega; Heabeltje d. V. Dirk Schakel en Tryntje Post te Westhem; Wiebrigje d. v. Tiede Tinga en Sjoukje van Ruiten té Woudsend; Janke d. V. Sape Wielstra en IJmkje Annema te Tirns; Hotske d. v. Koop Heerschop en Johantje Boschma te Nyland; Trijntje d. v. Gerben Wijnja en Sietske Zeilstra te Óppenhuizen; Freerk z. V. Sjjtse Salverda en Anna Wynja te Oppenhui zen; Foekje d. v. Willem Feenstra en Uilkje Visser te Heeg. Gehuwd: Michiel de Jong, 28 jr. te Heeg en Rinske ÏJntema, 22 jr. te Hom- merts Overleden: te Hommerts, Sjoerd Bloem, 89 jr., wedn. van Antje Draayer; te Scharnegoutum, Saapke Alberda, 89 jr., wed. van Rintje Ozinga; te Uitwel- lingerga, Ate Atsma, 87 jr., wedn. van Johanna Zijlstra. In de afgelopen week heeft de heer L. van der Zee van Sneek voor het Ned. Rode Kruis verschillende plaatsen van de afdeling Opsterland bezocht, nl. Tynje, Gorredijk, Hemrik en Wjjnjeterp. On danks het minder gunstige weer en de slechte wegen had hy toch succes, Zo dat hij toch nog een 100 nieuwe leden mocht boeken. In bovengenoemde plaat sen werd als hoofdfilm „Achter de wol ken” gedraald. Deze week komt de afd Wonseradeel aan de beurt. nomen. Paar glacé handschoenen, terug te bekomen bij S. Wittermans, Jutrijp 34; vulpen, Sj. Schilstra, Woudsend; motor want en enige gebreide wanten, Po_st C. Rijkspolitie Woudsend; paar glacé da- meshandschoenen, café Kraan, Wouds end; ring, sjaal, beige wart, gryze want, polswant, bruine wollen handschoen, paar kinderwantjes, Post C. Rijkspoli tie, Oudega (W.)glacé handschoen, Joh. Osinga, Idzega 22; ball point pen, witte hoofddoek, paar rode dameswanten, paar witte 1 W. Brouwer, Jutryp 34, Enige verslagen, o.a. rap’ srslag ymbrltperadeel, en ingezonden berich- -n worden in het volgende nr. opge- Red. Uitslagen 13 Februari. Dames: RKVC 3—SVC. Sen. 2 2—1; CZN 3—VIOS 3 2—0; RKVC 2— ZONA 2 1—2; UD—Chr. Kweek 0—2; CZN 1—SVC Sen 1 2—0; VIOS 2— DVC 2 2—0; DVC 1—SVC 2 2—0; ZONA 1—SVC 1 1—2. Heren: SPSV—Chr. (SPSV niet opgekomen); TGP 2—SVC 2 0—2; ABS—NOH 2 1—2; TGP 1—UD 2 2—0; VIOS 1—RKVC 1 2—0. functie? De Voorzitter antwoordt dat het plan de motorherstellingen op een plaats te centraliseren niet prijs is ge geven met het opgeven van de oude H.B.S. als dienstgebouw. De heer Lampe is verheugd dat B. en W. in dit plan een grotere woning hebben opgenomen, dan hier als regel gebouwd worden, spr. hoopt dat B. en W. deze politiek ook zullen doorvoeren in het verwerken van het beperkte bouwvolume, dat de gemeente ter be schikking staat, spr, zou gaarne ruime re woningen zien gebouwd. Voorts vraagt spr. zich af of de weg naar het composteringsbedrijf voldoende sterk is om het te verwachten zware verkeer te dragen. De Voorzitter zegt dat wat de eerste vraag van de heer Lampe betreft, de zaak anders ligt dan deze zich voor stelt .Inderdaad doet de gemeente al iets om hier ook wat grotere woningen te krijgen door medewerking te -verle nen aan de bouw der woningen door de Noord Nederl. Bouwkas aan de Dr Kuy- perlaan. Maar de mogelijkheden liggen hier heel anders naar de financiële kant. Voor deze woning voor de directeur heeft de gemeente enige offers over, omdat het van belang is dat er iemand bij het gebouw woont. En daarom vraagt de gemeente in dit geval ook geen rendabele huur. Maar als men in ’t algemeen grotere woningen zou wil len bouwen, moeten die volgens de pre mieregeling gebouwd worden en dan komt men tot huren weP'e deze bouw onrendabel maken, dergelijke woningen zijn onverhuurbaar. Wat de weg naar het compostbedrijf betreft, deze is nu zeer slecht, maar dat was door onze deskundigen verwacht, in de eerste ja- ren zal de grond moeten inklinken en zal een paar maal moeten worden her- straat voor de weg werkelijk goed is. Maar hij heeft voldoende draagvermo gen voor het verwachte verkeer. De heer La m p e meent dat als de gemeente door grotere woningen te bou wen, enige offers brengt, dat op de duur toch geen nadeel zal opleveren. De goed kope woningen zullen in de toekomst ook veel onderhoud vergen en spoedig aan aantrekkelijkheid verliezen. De Voorzitter zegt dat tal van woningen welke hier gebouwd zijn, toch aan heel redelijke eisen beantwoorden, men neme bijv, de grootste woningen in het Sperkhem. Er zijn ook tal van ge zinnen die geen grote woning behoeven. Maar er is nog iets anders; als de ge meente grotere huizen gaat bouwen en daarvoor bijv, huren van f 13 per week vraagt, terwijl deze 18 moeten zijn om ze rendabel te maken, en wij dus o' die huizen belangrijke bedragen gaan toeleggen, zullen hogere instanties dat stellig niet goedkeuren. Die politiek zou ook niet juist tegenover het particulier initiatief zijn. Het voorstel van B. en W. word alsnu z. h. s. aangenomen. Uitbreiding Algemene Begraafplaats. Het voorstel van B. en W. vindt men in ons vorig nummer. De heer Groeneveld vraagt of deze uitbreiding niet al te royaal wordt opgevat, er komen 1456 nieuwe graven beschikbaar tegen een totaal kosten- bedrag van 155747, dat is 107 per graf, wel betaalt het rijk een deel der kosten, maar tenslotte wordt dat be drag toch besteed. Voor elk graf wordt 7 m2 grond beschikbaar gesteld, dat lijkt spr. wel ruim. Voorts constateert spr. dat in de kostenberekening geen post voor rente is opgenomen, hoewel zou als op de suggestie van de Terpstra werd ingegaan voor woning die door de gemeente wordt aangekocht apart een huurprijs moeten worden vastgesteld. Bovendien is de ge meente onderworpen aan de nieuwe huurwet. Daarom ontried spr. de raad tot verlaging van deze huur over te gaan. De heer Terpstra deelde nog mede niet tegen het voorstel te zullen stem men, maar hij handhaafde zijn mening dat de huur te hoog is. Nadat ook de heer Groeneveld nog een vraag over de huurprijs had gesteld, en de Voorzitter deze na der had toegelicht, ging de Raad z. h. s. met het voorstel accoord. Verder werd op voorstel van B. en W. z. h. s. besloten tot aankoop van het pand 2e Steenklipstraat 4. Deze woning verkeert in slechte staat en komt spoe dig voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking. Zolang de tegenwoordige huurder het perceel nog moet bewonen zal de verhuring onder de bestaande voorwaarden worden voortgezet. De 26 n.in:verhoging wordt niet toegepast. Premie voor woning verbetering. Z. h. s. werd besloten aan H. Lode- wyk, Joh. W. Frisostraat 28 alhier, ten behoeve van de verbetering van dit pand een premie uit de gemeentekas toe te kennen van 720. Het rijksaandeel in deze premie bedraagt 413.33. It Snitser Frysk Toaniel spilet 24 25 Febrewaris foar de twadde en yn dit winterskoft meliens foar de léste kear foar har stypjende leden. Dizze kear komme hja mei „It Testemint” in tige fleurich stik yn trije bidriuwen, oerset üt it HollAnsk, troch fr. SideriusBoon stra. It moat sein wurde, der wurde de léste tiden fry hwat stikken yn it Frysk oerset, dy’t harren der lang sa goed net ta liene as „It Testemint”, en frou Si deriusBoonstra is der dan ek tige goed yn Slagge. De ynhald? Och fansels, frtjerij en in erfskip, binne de kearn, len (Leeuwarden), S.JTalsma (Rlnsuma- hwer’t it om draeit. In jonge widdou, in forstoarne rike Amerikaen, in Kana- deeske boer, in neef-niksnutter, in for, fel '_e omke, in Aide nefrou mei har byhingjende oare helt, in tsjinstfaem en B. en W. van Utrecht vragen Raad een crediet van f 166.900,— voor stichting en inrichtingskosten voor het bouwen van een gymnastieklokaal aan de Kokkenhoflaan. Dit zal worden ge bouwd ten behoeve van de openbare school en de twee bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs, welke in aanbouw zijn aan de Kokkenhoflaan. Er is voor dit doel een afzonderlijk gebouw ontworpen, dat een oefenzaal, een was lokaal, een kleedruimte en enkele andere (Ons Noorden), noodzakelijke vertrekken bevat. kinderwanten, kinderwant, Sedert twee weken wordt In verband met de wijziging van de Huurwet, welke nieuwe voorschriften geeft die van 1 Januari 1954 af gel den voor de vaststelling van de huurprij zen van gebouwd onroerend goed, stel den B. en W. voor de huur van de aan de gemeente toebehorende woningen en bedrijfspanden nader vast te stellen. De huurverhoging geldt niet voor de door de gemeente ten behoeve van de sanering van oude stadsgedeelten aan gekochte onbewoonbaar verklaarde wo- nigen en de na 5 Mei 1945 tot stand ge komen woningen, waarvoor rijkssteun is verleend op voet van de Beschikking Bijdragen Woningwetbouw 1950. Voor een enkele woning, die, hoewel niet on bewoonbaar verklaard, daarmede toch is gelyk te stellen, dient volgens B. en W. de verhoging eveneens achterwege te blijven. Voor diverse wöningblokken moet de verhoging door de Minister worden vastgesteld, waarover aan de bewinds man is geadviseerd. Voorlopig echter is voor deze panden het algemeen geldend percentage van 26 aangehouden. Mocht de beslissing van de bewindsman hiervan afwijken, dan kunnen bij 'n t.z.t. te nemen raadsbesluit de nodige cor recties worden aangebracht. Het was mevr. Schaper ter ore gekomen, dat ook de huur van de hui zen in de v. d. Heybuurt met 26 zijn verhoogd. Is er ook wat aan te doen op dat de verhoging voor deze woningen niet zo hoog wordt? Spr. vindt de verhoging van 26 nl. onredelijk. De huurverho ging is bedoeld voor verbetering van de woningen, maar deze zullen worden ver bouwd en kunnen, zoals ze nu zijn, niet bewoond worden. De heer Groeneveld geloofde dat hier bij de bewoners een misverstand in het spel is. Sommigen van hen menen, dat deze woningen op dezelf de wijze zul len worden verhuurd als voor de ver koop het geval was. En het feit dat de huurverhoging 1951 niet werd geheven, heeft de mensen misschien ook op een dwaalspoor gebracht De Voorzitter antwoordde, dat het uitgangspunt bjj de vaststelling van de nieuwe huren is dat die van de on bewoonbaar verklaarde en daarvoor in aanmerking komende woningen niet worden verhoogd. Voor de overigen is de huurverhoging normaal toe te pas sen. Er is geen enkele reden dat voor dd woningen zullen worden verbouwd en dus doen. Het feit, dat ze in de toekomst verbouwd zullen worden, zeker niet. De verhoging is gekomen om het onderhoud beter te kunnen verzekeren, niet om ver beteringen aan te brengen zoals mevr. Schaper meent. Deze woningen zulle’- worden verbouwd, maar moeten daar voor ook onderhouden worden. Ook is nog, niet bekend, wanneer ze verbouwd zullen worden. Voor verschillende bewo ners moet nog een onderdak worden ge zocht. De woningen zyn Inderdaad op dezelfde voorwaarden verhuurd. De huur is dus niet direct verhoogd maar thans geldt de verhoging wel. Inderdaad is indertijd in de stukken medegedeeld, dat de huur na de verbouwing nader zal worden vastgesteld, zoals de heer Groe neveld opmerkte. Dat bedrag zal dan niet meer worden verhoogd. Mevr. Sc h a p e r, replicerende, be-, toogde dat h.i. behangen en herstellin gen ook verbeteringen zijn. Maar deze woningen zullen worden hersteld en dus zullen B. en W. zeker geen nieuw be hang enz. gaan aanbrengen,. Er zijn echter woningen bij die men geen goede woning meer kan noemen. Het behang hangt van de muren en deuren en ramen sluiten niet meer. Kunnen B. en W. deze woningen niet van de huurverhoging vrijstellen De Voorzitter herhaalde, dat het onderhoud tijdens de overgangstoestand voor rekening van de gemeente blijft. Hoe lang dat zal duren weten we nog niet, aldus spr. Er is geen enkele reden het onderhoud stop te zetten en de huur verhoging niet toe te passen. Het voorstel werd vervolgens z. h. S. aang omen. deze uitbreiding 6 jaar niets zal opleve ren, omdat die tijd nodig is voor het in klinken van de grond. De Voorzitter antwoordt dat als we terrein verkopen en bouwrijp maken een volldlge kostenberekening met in begrip van rente gemaakt wordt maar hier zijn de grondkosten 25 ct. per m2 een bijzaak. Spr. gelooft niet dat deze uitbreiding te royaal is opgezet, een andere kwestie is natuurlijk of de be- grafenlsrecnten niet moeten worden her zien, maar dat la iets van later orde. De heer Groeneveld denke er echter wol aan dat tal van graven vaker dan één keer zullen worden gebruikt. Men moet ook de toestand op de oude begraaf plaats niet als uitgangspunt nemen, men zou er in deze tijd niet meer aan denken er zo een aan te leggén met een karakter van pakhuis; die voldoet niet meer aan redelijke eisen, welke men in deze tijd stelt. Dit plan heeft men rui mer opgevat, al is het nog lang niet zo als men het elders wel doet. We moeten niet meer de fouten van onze voorouders maken. By de verkaveling kan nader oekeken worden hoe het precies zal moeten, maar in ieder geval moet er ruimte zjjn en zo dat nabestaanden ge makkelijk een graf kunnen bereiken. De heer Groeneveld zegt dat er nu 75 graven per jaar nodig zijn, de uit breiding voorziet dus in de behoefte voor twintig jaar. Is dat voldoende? De Voorzitter lijkt dit wel het geval. Het l’jkt niet juist verder te gaan, men weet niet hoezeer de ge meente zich zal uitbreiden, maar over twintig jaar zal men misschien de be graafplaats heel ergens anders willen hebben. 15 jaar geleden meende men dat de uitbreiding dringend nodig was, dat Is toch niet het geval gebleken, men kan alles niet voorzien, ook niet op dit gebied. De heer B o o m s m a vraagt of B. en W. maatregelen hebben genomen om In de belangen te voorzien van hen, wier volkstuintjes nu In beslag worden geno men. De Voorzitter: Er wordt inder daad naar een oplossing gezocht, maar de gemeente Is ten deze in haar moge lijkheden beperkt, o.a. omdat het pacht- besluit voor de verhuurde landerijen geldt. Het voorstel van B. en W. wordt als nu z. h. s. aangenomen. Hierna sluiting. Maandag 15 Februari. Amicitla Theater Sneek. ’sAvonds 8 uur: „Een Ame rikaan In Parys”. Dinsdag 16 t.e.m. Donderdag 18 Febr. Friese Maranatha-Streekconferentie te Sneek in Gebouw v. Chr. Belan gen. Dinsdag 16 Febr. ’s avonds 8 uur; Woensdag 17 en Donderdag 18 Febr. nam. 3 en ’s avonds 8 uur. Dinsdag 16 Februari. Fokver. ,,’t Fryske Hynder”. Cursusmiddag bij Hanen burg van 14 uur. Dinsdag 16 Februari. Toneelgroep „Ami citla” Sneek. Opvoering van „Verlo ren Dorp”, ’s avonds 8 uur in Ami- cltla-Theater. Woensdag 17 Februari. Chr. Gymnastiek Ver. „Advendo”. Uitvoering in Ami citla. ’s Avonds 7.30 uur. Woensdag 17 Februari. Genootschap Sneek. J. Lanjouw, Utrecht, uur In zaal Rest. Piso. Tongersdei 18 Febrewaris. LAnbou Jon- gerein Mienskip. Jouns 7.30 üre sprekt D. S. Algera oer: ,,’t Doarp forienigt haryn Hotel Hanen burg. Donderdag 18 Februari. Amicitla Thea ter, Sneek. ’s Avonds 8 uur: „Terug tocht der helden.” Zondag 21 Februari. Jeugd en Evange lie. Sneek. ïnstuif-avonden In de Blokhut. Eerste avond Zondag a.s. Zondag 21 Februari. Vrijdenkers-Ver. „De Dageraad”. Voorm. 10 uur in zaal Piso: lezing door de heer P. Spigt. mdei 22 Febrewaris. Snitser Frysk Forban. Sprekker Dr Tj. W. R. de Haan, oer: „it sammeljen fan Folks- lieten, blnammen yn Fryslan”. Ta- Ijochte mei grammofoanplaeten. isdei 24 en Tongersdei 25 Febrewa ris. Snitser Frysk Toaniel. Opfie- ring fan „It Testamint”. Jouns 8 üre yn Amicitla. pijnen o CD X“ E. w»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2