Het was weer feest op het Grootzand o VLOTTE EN FRISSE UITVOERING VAN Toneelgroep Amicitia speelde «Verloren dorp BUITENLANDS OVERZICHT „ADVENDO” Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en ULST M Jubileum /E. Brouwer 109e Jaargang No. 14 Redacteur j L KIEZEBRINK Einde van de Conferentie van Berlijn Tegen auto opgefietst Diefstal i Rectificatie Drie nieuwe gevallen van alastrim Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Vrijdag 19 Februari 1954 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde ultgare tan NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD- Hwat jowt it Frysk Forban Natuurkundig Genootschap Prachtig geslaagde hardrijderij voor de jeugd De Heren moesten de wisselbeker afstaan aan de Dames. het Grootzand de eigenlijk Het feest had een zeer vlot verloop. Klokslag twee uur werd begonnen en om kwart voor vjjf was het einde daar. Het prijswinnend paartje werd met lau werkransen omhangen, waarna de ook al weer traditionele optocht met muziek en de prijsuitreiking in Lunchroom Olij volgden. Dit laatste geschiedde door de heer Nico Silvius, die voor alle gelukki gen een toepasselijk woordje had en dank bracht aan alle medewerkers. Prinses Marjjke, die heden Donderdag haar zevende verjaardag viert. (Foto Jos Zandvoort) Door de politie alhier is aangehouden de los werkman F. A. Deze wordt ver dacht schuldig te zijn aan diefstal o.m. van een nieuw radiotoestel, brandstof en melk. Hij zal ter beschikking van de Justi tie worden gesteld. Drie personen, die Maandag te ’s-Gra- venhage in observatie waren genomen, omdat men vreesde dat zij met alastrim waren besmet, blijken aan deze ziekte te lijden. Voorts heeft men weer iemand in observatie moeten nemen. Het aantal patiënten bedraagt nu 23. Er zijn drie personen in observatie. Advertentieprlj» 15 et per m.m. Bij contract (handaltadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In de burgerlijke stand van Sneek, op genomen in ons vorig nummer stond onder geboorten vermeld: Henrietta Al- fonsus Maria d. v. Henricus Egidius Hi- larius Tromp en Suzanna Maria de Backker; voor „dochter” leze men hier „zoon”. Maandagavond is de heer IJnte Ger- lofsma uit Itens, terwijl hij onderweg was naar huis, tussen Sneek en Schar, negoutum onwel geworden, waarschijn lijk tengevolge van een hartaanval en tegen een auto opgefietst. Met ernstige verwondingen is hij in het St. Antoniua Ziekenhuis alhier opgenomen, waar hij ia overleden. welke laatste het werk van de gymnas ten aan de piano begeleidde en met de dames ook de rhythmische dansen had ingestudeerd. De heer Klaibeda bracht beiden hartelijk dank voor hun werk en bood daarbij tevens een klein stoffelijk blijk van waardering aan. Ook dankte hij de jury, bestaande uit de heren G. R. Visser en P. Jongejans, die de presta ties op het toneel beoordeelden voor het toekennen van de wisselprijs, welke met 9 14. pnt. voor een jaar in het bezit kwam van de Dames M. De andere dames be zetten met resp. 8% en 8j4, pnt. de tweede en derde plaats. Tot besluit zij nog vermeld, dat aan dé* uitvoering ook medewerking werd verleend door het Tamboer- en Pijper- corps van Advendo. Dit liet zich horen tijdens de opmrrs en direct na de ope ning in een taptoe die echter niet be paald onberispelijk werd uitgevoerd. inzicht uit de eerste hand in de nieuwe strategie te krijgen. Het staat wel vast dat er ook kleine onderdelen van de Am. luchtmacht in Nederland zullen komen, maar deze schijnen niets met de strate gische luchtmacht te maken te hebben, het zullen vooral jagers zijn die de ga ten in ons eigen luchtverdedigings systeem moeten opvullen. In Frankrijk heerst ook ontevredenheid over het feit dat de Amerikanen, naar Frans oordeel tenminste, de Fransen niet genoeg bij staan in Indo China, Amerika stuurt er wel materiaal heen, maar vele Fransen hadden gaarne Amerikaanse deelneming aan deze oorlog gezien, welke het hele Westen aangaat. In Amerika meent men dat vooral de inheemse bevolking van Indo China zelf meer gemobiliseerd moet worden tegen de opstandelingen, maar men krijgt de indruk, dat die voor een belangrijk deel de kat uit de boom kijkt en de partijen maar laat vechten, om tenslotte de zijde van de overwin naar te kiezen. De sleutel voor de oplos sing der moeilijkheden ligt waarschijn lijk in Peking, dat echter voor zijn in grijpen in dit conflict zijn erkenning als wettige regering van China schijnt te eisen. Zoals bekend weigert Amerika die hardnekkig en ’t is opvallend dat zich in de Berlijnse conferentie ook ten deze geen openlijk verschil van mening tussen Dulles en Bidault heeft geopenbaard, welke lokmiddelen Molotof ook aan wendde. Het is intussen mogelijk dat uit het Berlijnse overleg toch nog een con ferentie van de belanghebbende staten bij de conflicten in Korea en Indo China zal voortkomen. Maar zeker zal Ame rika daarvoor de prijs niet betalen die Moskou en Peking daarvoor thans vra gen: de officiële erkenning van Rood China. Te Washington zoekt men daar achter hetzelfde communistische stre ven dat Molotof het Europese veilig heidspal deed voorstellen, men wil Amerika zowel uit Europa als Azië ver wijderen. In het bijzonder is natuurlijk de communisten de Amerikaanse invloed in Japan een doom in het oog en spe ciaal de Amerikaanse aandrang op een snelle Japanse herbewapening. De Ja panse regering komt aan deze Ameri kaanse wensen tegemoet, maar grijpt daarbij tegelijkertijd terug op vooroor logse verhoudingen, welke nogal in strijd zijn met de democratische opvat tingen, welke de Amerikanen het Ja panse volk hebben getracht bij te bren gen. Er heersen daardoor in dit land spanningen, welke met aandacht dienen gevolgd. Kon men te Berlijn aangaande ’t Duitse vraagstuk en een vjjfmogendhedenconfe- rentie waar achter de kwestie van de erkenning van Rood China schuil gaat niet tot overeenstemming ko men, men leek dicht bij een oplossing van het Oostenrijkse probleem te zijn toen de Westelijke Drie bij verrassing alle amendementen aanvaardden welke de Russen in 1949 hadden ingediend op het toen in behandeling zijnde vredes verdrag met Wenen. Daardoor was Mo lotof kennelijk overrompeld. Hij wilde de kwestie naar de plaatsvervangende ministers verwijzen, dus op de lange baan schuiven en kwam ook met nieuwe eisen. Oostenrijk moest volkomen ge neutraliseerd worden, en de bezettings troepen moesten worden gehandhaafd, zolang er geen vredesverdrag met Duitsland was gesloten. Kennelijk willen de Russen Oostenrijk niet ontruimen om dat ze, zoals in het vorig overzicht is uiteengezet, meteen Hongarije en Roe menië beter in hun greep kunnen hou den. Molotof wilde ook de Triëst- kwestie aan het Oostenrijkse vredesver drag koppelen. De Drie Westelijke mo gendheden waren voor deze nieuwe voor waarden niet te vinden en de Oosten rijkse minister van buitenlandse zaken, die accoord was gegaan met het Weste lijke plan, moest nieuwe instructies vra gen in Wenen. Toen die kwamen bleek dat men ook daar niet voor een langere bezetting van het land door buitenland se troepen voelde. En voor de zoveelste maal bleek dus het overleg over een Oostenrijks vredesverdrag gestrand en daarmede de kans op een begin van wer kelijke ontspanning in de verhoudingen tussen Oost en West. Wat echter ook al weer niet behoeft te betekenen dat door de mislukking dezer conferentie de spanning verder zal worden opgevoerd. Er was op deze conferentie stellig een betere sfeer dan op vorige en men heeft zich niet verloren in eindeloze debatten. En al is het zakendoen mislukt, er zijn enige punten aangeroerd welke aanlei ding kunnen geven tot verder overleg: nl. de kwestie van het gebruik van atoomenergie voor vredelievende doel einden en het vraagstuk van de be ëindiging der conflicten in Korea en Indo China. Bovendien is daar de we tenschap dat Rusland uitbreiding van zijn handelsbetrekkingen met het Wes ten wil, waarvan ook een beter geregeld onderling verkeer tussen West- en Oost- Duitsland het gevolg kan zijn. In deze richting zoeken in ieder geval de Wes telijke Drie een „kleine” oplossing van het Duitse vraagstuk. Het zijn schrale vruchten misschien, maar het was dan ook een weinig belovende akker, deze conferentie van Berlijn. Het Westen kan er tenslotte nog deze conclusie uit trekken, dat het eendrachtig dient te blijven en zich zo sterk mogelijk moet maken. Het was kennelijk de bedoeling van Rusland op deze conferentie die een heid te breken en daardoor de kracht van het Westen te vernietigen. gered en de liefde tusssen dit tweetal zegeviert. Het derde, slot-, bedrjjf ia niet het sterkste van het spel, de schrij ver heeft kennelijk enige moeite gehad de ontknoping en het „happy ending” in verantwoorde vorm te gieten. Een te veel aan Franse uitdrukkingen enkele zijn uiteraard ter wille van de lokale kleur op hun plaats maakt hier en daar een wat gewilde indruk, al wordt de tekst er nergens onbegrijpelijk door. Maar het is een wel speelbaar stuk en ’t geeft ook gelegenheid tot groot spel, met name ook in het tweede bedrijf, dat o.i. het beste is. En ook het feit dat hij een actueel en voor het amateurtoneel nieuw onderwerp aandurfde pleit voor schrijver en stuk. Het oordeel over het spel van de Amicitia groep als geheel kan natuurlijk naar de amateursmaat* staf gemeten uitgedrukt worden in enkele woorden „zeer goed”. En als we iets van de optredenden stuk voor stuk mogen zeggen dan zouden we in dt* eerste plaats de vertolking van de heer D. Smit van de zeer moeilijke rol van Boche wel als uitstekend willen kwalifi ceren. De heer H. Groenhout leverde eert prestatie van de bovenste plank als de waard Marin, de heer L. de Bruyn maakte een opvallende figuur van de burgemeester Justin en de h.h. H. Tromp als Lenard, J. Klasema als Bois- son, H. Boelens als Maturin waren ook al goed. De zwaarste damesrol was uiteraard die van Marie Madeleine, deze was terecht toevertrouwd aan mevr. E. VlaskampJoustra en zij vervulde haar taak met veel talent, mevrouw T. Ooms is een ras-toneeispeelster, dat bleek ook ditmaal uit haar uitbeelding van de dorpsvrouw madame Moineau, mevrouw T. BumaVisser als het dorpsmeisje Yvette Labuche en mevr. F. D. Fer« werdade Jong als Dédé, de huishoud ster van de pastoor waren ook al goed op dreef. De regisseur, de heer R. H> Ferwerda komt alle eer toe voor zijn aandeel in de goede vertolking van het stuk. Als we een kleine opmerking mo gen plaatsen: hier en daar kan de uit spraak iets bete», De uitstekende grime was van de heer D. H. Hamersma. Het ensemble Schuil verzorgde de muziek, ook tijdens het baL Maandag de 15e Februari was voor de heer JE. Brouwer alhier een belang rijke dag. Hjj vierde zijn 40-jarig dienst- jubileum bij de Belastingen en mocht zich op de receptie die ter gelegenheid daarvan in Rest. Piso gehouden werd, in een zeer grote belangstelling verheu gen. Niet alleen van de zijde zijner col lega’s, die vrijwel allen aanwezig waren, Ook vertegenwoordigers van de vele or ganisaties waaraan de jubilaris zo veel van zijn tajjd en werkkracht heeft ge geven, boden hun gelukwensen aan. Rijksontvanger J. C. van Dijke sprak namens het personeel van het Belas tingkantoor. Hij wees daarbij op de grote plichtsbetrachting van zjjn mede werker en op diens goede humeur dat hij steeds onder alle omstandigheden wist te bewaren. Hij was echter ook een man van de klok en dat laatste vooral had de collega’s geïnspireerd bij het kiezen van hun cadeau, een polshorloge, dat de heer van Dijke hem tot besluit van zijn waarderende toespraak naast de gebruikelijke enveloppe met inhoud aanbood. Mevr. Brouwer werd met bloe men vereerd. De Inspecteur Mr Zweep zeide zelf nog te kort in Sneek werkzaam te zijn om uit eigen ervaring te kunnen spre ken, Maar hij had van het personeel al zoveel goeds over Brouwer gehoord, dat hij de woorden van de Ontvanger gaar ne cn van harte onderstreepte. De oud-Ontvanger de heer H. Welfing schetste in zijn hartelijke toespraak in ’t bijzonder de goede samenwerking die er steeds tussen hem en de jubilaris had bestaan. Verder werd de heer Brouwer nog toegesproken door de heren H. Doeven- dans, voorzitter van de Pluimvee- en Konijnenfokver. „S. en O.”, J. Dijkstra, voorzitter van de Kaatsvereniging Sneek en N. E. v. d. Zee namens de afd. Sneek van de Bond voor Staatspenslon- nering, terwijl namens „Hulp in Nood” de bestuursleden J. Keuning en S. Feen- stra hun gelukwensen aanboden. Alle sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van fraaie cadeaux of bloemen. Ook waren er bloemstukken van he"t personeel van het kantoor der Registra tie en Domeinen en van de Sneker ac countants. De jubilaris was zeer erkentelijk voor al deze hulde en dankte in welgekozen woorden allen die deze dag voor hem en zijn familie tot een onvergetelijke had den gemaakt. De jaarlijkse uitvoering van de Chr. Gymnastiekvereniging „Advendo” is weer achter de rug. Gisteravond werd ze in Amicitia gehouden, waarbij de zaal echter heel veel lege plekken vertoonde. Dat was beslist jammer, want wat op het toneel onder leiding van de heer L. Canrinus geboden werd, was een druk bezoek meer dan waard geweest. Wij aarzelen zelfs niet te zeggen dat deze uitvoering naar onze mening een van de besten was die wij van Advendo zagen. Wel waren de verschillende groe pen kleiner dan voorheen, een gevolg van de teruggang van het ledental, maar kwalitatief stonden vrijwel alle num mers op een zeer te waarderen peil. Dat is niet alleen een compliment voor de leden, maar ook vóór de leider die, zoals we deze avond hoorden, de laatste weken door de concurrentie van het ijs onder zeer moeilijke omstandigheden had moeten werken. Vanzelfsprekend was niet alles smet teloos. Hier en daar viel wel eens een steekje. En soms ook meer dan een. Maar dat werd ruimschoots vergoed door het vlotte tempo, het frisse van de oefenstof, het enthousiasme waarmee gewerkt werd en de vele hoogtepunten welke het uit 19 nummers bestaande programma opleverde. Het best ge slaagd vonden wij de oefeningen in voortbeweging van de Adsp.dames W, de grond-gymnastiek van de Adsp.heren, het Paard-voltige, de brugoefeningen en de prestaties van de heren aan het hoogrek, alsmede het brugnummer van de dames, hun gecostumeerde Poolse dans, die op veelvuldig verzoek na de afwerking van het programma herhaald werd, en de rhythmische oefening van de dames M. Met de laatste veroverden zij zelfs de wisselbeker, bij het 30-jarig jubileum aangeboden door de heer P. Jongejans, ere-directeur, welke trophee verleden jaar door de heren gewonnen werd. Bij alle nummers viel het echter op dat Advendo over uitstekende, en voor zover het de jongeren betreft, veelbe lovende krachten beschikt. Reden tot pessimisme is er in dat opzicht dus niet, hoewel het zeker te betreuren is dat het ledental verleden jaar belangrijk is ach teruitgegaan waardoor men ook met fi nanciële moeilijkheden te kampen kreeg, zoals de ere-voorzitter de heer J. Klai beda in zijn openingswoord mededeelde. Maar hij wilde de zegeningen ook niet over het hoofd zien en sprak de wens uit dat vele oud-leden na deze avond de weg naar Advendo zullen terugvinden. Ook hoopte hij dat in het komende jaar alle leden achter het bestuur zullen staan. Wij moeten de moeilijkheden het hoofd bieden en het koste wat het kost er weer bovenop komen, aldus spr., die in verband hiermee ook een nieuwe do- nateursactie aankondigde. Aan het einde van de avond, die be halve door de reeds genoemde ere-direc teur en diens echtgenote ook door vele genodigden werd bijgewoond, onder wie enige plaatselijke predikanten, leden van de Commissie voor Lich. Opvoeding en vertegenwoordigers van zustervereni gingen, volgde nog een kleine huldiging van de directeur en de heer Schuil, De toneelgroep Amicitia trad Dins dagavond in het theater van die naam voor een zo goed als geheel gevulde zaal op, hetgeen de heer R. H. Fer- werda, die een woord van welkom tot de aanwezigen richtte, aanleiding gaf op te merken dat het ogenblik schijnt te naderen, dat het geven van een tweede avond zal moeten worden overwogen, want het aantal donateurs en donatrices neemt steeds toe. De toneelgroep bracht deze avond over het voetlicht „Verloren Dorp”, een toneelspel in drie bedrijven van Arie van der Lugt. In de gebeurtenissen in het Franse dorpje Tignes, dat in 1952 ten behoeve van de electriciteitsvoorziening met de sterke arm werd ontruimd en aan het water prjjs gegeven, vond de schrijver de inspiratie voor dit toneel spel. Het schetst de gevoelens van ver bittering en verzet welke zich van de inwoners meester maken als alle pogin gen om het dorp te sparen mislukken. Die verbittering uit zich dan ook in haat jegens degenen in de dorpsgemeen schap die met de electriciteitsmaat- schappij „collaboreren” en zo treft die haat ook Marie Madeleine, de dochter van de dorpsherbergier Jean Marin, die dreigt te bezwijken voor de avances van een ingenieur bij de stuwdam Louis Boisson, een vrouwenjager uit Parijs. Pierre Maturin, een duistere figuur, tracht het verzet der dorpelingen voor zijn eigen doeleinden te exploiteren en probeert eerst Antoine Lenard, de ga lant van Marie Madeleine, die verbitterd is over haar betrekkingen met de inge nieur, voor zjjn boze plannen te win nen. Dat lukt Maturin niet, maar op lis tige wijze verstrikt hij wel Boche, een. onnozel dorpstype, die wanhopig verliefd is op Marie Madeleine, in zijn netten. Als Boche echter in de stormnacht wel ke aan de inundatie van het dorp voor afgaat, een dijk tracht door te graven, waardoor de stuwdam zou worden ver nietigd, wordt de toeleg tijdig ontdekt. Tignes Is nu ten ondergang gedoemd, maar Marie Madeleine die in dezelfde stormnacht om de wraak der dorpelin gen te ontgaan en door schone beloften van ingenieur Boisson misleid, naar diens huis bij de stuwdam was ge vlucht wordt door Antoine Lenard even ttjdig uit de klauwen van de verleider SNEEKER NIEUWSBLAD Moandeitojoun 22 Febr. sil yn ’e bop« peseal fan Hotel Hanenburg foar it< Snitser Frysk Forbê.n de bikende folks- kundige en litterator Dr Tj. W. R. de Haan üt Wassenaar in lëzing hSlde. It sil gean oer „It sammeljen fan echte folkslieten, binammen yn Frysl&n”, Dr De Haan hat yn Frysl&n en dêrbüten gans aide folkslieten, dy’t foaral yn ’e walden it folk noch sjongt, sammele en op grammofoonplaten fêstlein. Dér sil de sprekker syn lêzing dan ek mei ta* Ijochtsje. Dat it ünthjit in tige njjsgjir* rige joun to wurden, ek al mei omdat it hjir giet oer in forgetten stik folks- kultuer, dêr’t noch net folie omtinken oan jown is. Sjoch fierders it advertinsje yn dit nümer. Hardrijders in de dop op spannende rittéft genieten. De fraaie col lectie prijzen de bewoners van het Grootzand hadden royaal in de beurs getast was dat trouwens ook waard. De koek was er ook weer. Ditmaal ech ter geen „slingerkoek” aan een touwtje, zoals meestal de gewoonte was, maar nu uitgestald op een ton waarvan de rijders tijdens de rit een stuk moesten grijpen. Ook werden de kinderen weer ruim schoots op chocolademelk getracteerd. Voor dit genootschap vertelde prof, dr J. L a n j o u w uit Utrecht Woens dagavond in een zaal van café-restau- rant Piso bij lichtbeelden en films zeer onderhoudend over de natuurweten schappelijke expeditie naar Suriname van 1948-’49. De expeditie welke onder leiding stond van dr Geyskens en waar aan spreker als botanicus deelnam, was feitelijk de eerste, waarbij botanisch bodemkundig en dierkundig onderzoek systematisch en gecoördineerd werden toegepast. Bij alle voorgaande expedi ties was het onderzoek min of meer fragmentair en meestal vooral topogra fisch. Nu echter de K.L.M. in 1946-’47 de noordelijke helft van Suriname uit de lucht in kaart heeft gebracht behoeven expedities geen kaarten meer te ma ken, integendeel ze krijgen uitstekende mee. Spr. beschreef eerst het typische aspect van Suriname: het tropische bos is overheersend en daarnaast de savan nen met een armelijke vegetatie, waarna hij iets van de bodemstructuur dezer savannen vertelde. Vervolgens gaf spr. bij een viertal films opgenomen door de jongste zoöloog van de expeditie de heer Peter Creutzberg een boeiende causerie ten beste over de voorbereidingen der expeditie en de tochten, welke zij maak te, eerst naar Moenga tapoe en vandaar terug naar de kust, daarna een tocht in Coronie en tenslotte een tocht naar het Nassau-gebergte. Met gespannen aandacht volgden de talrijke bezoekers de spreker op deze tochten, die ten slotte nog een aantal vragen beant» woordde. Dr H. Hofstra richtte een hartelijk woord van dank tot prof. Lan- jouw, welk woord door de aanwezigen met warm applaus werd onderstreept. Als dit overzicht verschijnt is de Ber lijnse c ferentie waarschijnlijk geëin digd. En tenzij er de laatste dag nog verrassingen zijn gekomen heeft ze, zo als reeds van den beginne werd ver moed, geen grote resultaten opgeleverd. Het probleem Duitsland is natuurlijk niet opgelost. Men mocht dat ook niet verwachten, waar dit probleem zo nauw samenhangt met de veiligheid van beide partijen. Feitelijk willen zowel West als Oost het door hen bezette deel van Duitsland behouden als veiligheidsgor del. Zolang het wantrouwen omtrent eikaars bedoelingen in de verhouding West en Oost de toon aangeeft is dit vraagstuk onoplosbaar. De Westelijke landen hebben zich om zich met succes tegen eventuele agressie uit het Oosten te verzetten vrijwillig verenigd in het Atlantisch pact, de West-Europese vas- telandsmogendheden zijn bezig zich te verenigen in de E.D.G. om op het con tinent hun aandeel in de verdediging effectief te kunnen vervullen en daarbij is de medewerking van W.-Duitsland onontbeerlijk. De Russen hebben zich op hun beurt omgeven door een bolwerk van satellietstaten van hun vrijwillige deelneming in dit verdedigingsstelsel kan geen sprake zijn, daar deze volken nim mer de gelegenheid hebben gehad zich daarover vrij uit te spreken en heb ben daarbij ook Oost-Duitsland nodig. We laten nu nog maar in het midden of het Russische opdringen naar het Wes ten werkelijk alleen voortvloeit uit de wens een bastion te vormen ter bescher ming van hun eigen land, of dat ook de zucht naar Russische machtsuitbreiding er achter zit. Ter conferentie van Ber lijn heeft Molotof een ander plan voor een veiligheidssysteem in Europa ter tafel gebracht. Alle Europese naties zouden zich bij een defensief pact moe ten aansluiten en zij zouden zich ver plichten zich niet aan te sluiten bij een coalitie of alliantie waarvan de doel stellingen strijdig zijn met dit Europese veiligheidspact. Molotof ontweek de vraag of ook deelneming aan het Atlan tisch pact in strijd werd geacht met de deelneming aan zijn Europees veilig* heidspact, hjj zeide enkel dat het laatste bedoelde de Europese defensiegemeen- schap en dus do Duitse herbewape ning overbodig te maken. Practisch zal het zo zijn dat Moskou ook de deel neming aan het Atlantisch Pact van enig Europees land strijdig acht met de bedoeling van het Russische pact. Men mag inderdaad gerust spreken van „Russisch” pact, want kennelijk is het de bedoeling Amerika en Canada elke deelneming aan de Europese verdedi ging te ontzeggen, en een Europees ver dedigingsstelsel op te bouwen, waarin Rusland, als sterkste land, de leiding zou hebben. Men is in het Westen na tuurlijk niet bereid om op een dergelijk voorstel in te gaan. Het Atlantisch pact is juist door de Europese landen aan gegaan om een Russische overheersing op het vasteland van Europa te voorko men en dat gaat niet meer zonder Ame rika. Twee wereldoorlogen, waarin Duitsland naar de overheersende posi tie op het Europese vasteland greep, hebben dat bewezen. Als de Russen nu de leus aanheffen „Europa voor Europeanen” bedoelen ze „Europa voor do Russen”, Opmerkelijk was ter conferentie van Berlijn de grote eenheid van de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken. Had men in den beginne wel eens gevreesd dat de Franse vertegenwoordi ger, minister Bidault, gemakkelijk toe gankelijk zou blijken voor Russische ver leidingspogingen, daar is ter conferentie niets van aan het licht gekomen, de Westelijke drie vormden één front. In Frankrijk zelf heeft Bidaults optreden daarom kritiek van verschillende zijden ontmoet, nl. bij do tegenstanders van de E.D.G. die meenden dat Bidault te Ber lijn deed alsof Frankrijk die organisatie al aanvaard had. De strijd in Frankrijk zelf over de Europese Defensie Gemeen schap is dus niet geëindigd met de on bevredigende afloop van de Berlijnse conferentie. Had men wel eens gehoopt dat als te Berlijn geen overeenstemming met de Russen mogelijk bleek, het Franse parlement de E.D.G. wel zou slikken, daarvan is geen sprake. De te genstanders roeren zich sterker dan ooit in de commisies uit de nationale verga dering, welke het ontwerp thans in stu die hebben, en onder hen zijn zeer in vloedrijke figuren als de sociaal demo craat Moch en de bekende generaal Koe nig, terwijl zoals bekend ook maar schalk Juin een tegenstander is. Deze menen dat Engeland en Amerika niet die garanties gegeven hebben welke in Frankrijk nodig werden geacht om het E.D.G.-verdrag te aanvaarden. Die ga ranties gaan vooral over het blijven van Engelse en Amerikaanse troepen in W.- Duitsland, en over de wijze waarop het dit land onmogelijk gemaakt zal worden uit de E.D.G. te treden en zelfstandig een oorlog te beginnen om Oost-Duits- land en het oude Duitse gebied ten Oos ten van de Oder Neisse grens te herove ren. De Franse tegenstanders voelen zich nog gesterkt in hun verzet nu het nog onzekerder geworden is dat Ameri kaanse troepen in W.-Duitsland zullen blijven, doordat Washington haar stra tegische inzichten heeft gewijzigd. De >,New Look” zoals men de nieuwe stra tegie noemt, legt zoals bekend de na druk op de strategische luchtmacht en op de vloot en wil eigenlijk alleen Ame rikaanse bases aan de omtrek van Euro pa en Azië handhaven. Zoals bekend is onze Nederlandse minister van Defensie ir Staf thans in Amerika o.a. om een Er werd in twee klassen gereden. De B-klas, leeftijd 57 jaar, telde 29 paar tjes, die allen een prijsje kregen. Voor de A-klas, leeftijd 8 t. e. m. 12 jaar hadden zich 120 „spantsjes” laten inschrijven. De uitslag is als volgt: le prijs, polshorloges, Sietse Röfekamp en Wiepie Beeksma, beide 11 jaar; 2e prijs, gemonteerde schaatsen, Siemon van der Wal en Niesje Postma (11 jaar); 3e. schaatsen zonder leerwerk, Jopie Abma en H. van Wieren (12 jaar); 4e. vul pennen, Pier Sijbranda en Jennie Vries wijk; 5e. boeken, Albert Zijlstra en An nie Bosma; 6e. Idem, H. van Konings veld en B. Metz. Verder ontvingen nog vele paartjes een troostprijs naar verhouding van de geleverde prestaties. Het was Woensdagmiddag weer ouderwets feest bij de Grootzandster hardrij derij voor jeugdige paar'jes. welke wederom door de Winkeliersvereniging al daar was georganiseerd. Een winter zonder deze traditionele wedstrijd die in 1890 voor de eerste, en thans reeds voor de 53e maal werd gehouden, is trouwens haast niet denkbaar. De kans daarop is echter groot geweest, want Zaterdag moest het feest wegens de dooi worden afgelast. Het spreekwoord „wat in ’t vat zit verzuurt niet” werd dus bewaar heid, al kostte dat het bestuur nogal wat moeite. De heren wa ren ’s morgens al heel vroeg in actie om met man en macht de baan op het noor delijk gedeelte van de gracht in orde te maken. Van het zuidelijke kon ditmaal geen gebruik worden gemaakt in ver band met de werkzaamheden welke daar worden uitgevoerd. In dit opzicht moest dus van de traditie worden afgeweken. Van tal van huizen wapperde de drie kleur, terwijl de baan met vlaggetjes was versierd en „De Suizers” voor op gewekte muziek zorgden. Ook ontbra ken Bruintje Beer en zijn oppasser niet, en was er als vanouds weer een enorme belangstelling. De toeschouwers stonden in rijen op de wallen en konden van vele - -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1