Wymbritseradeel steunt aansluiting op het elec- triciteitsnet in de onrendabele gebieden L_2 KING Pijn kan U* slaap niet verjagen Pluimvee-Conferentie te Barneveld DA M PO Ook Spierpijn en rheumatische pijnen wrjjft U weg met I I 'WITTER I [KRUIS* TWEEDE BLAD VRIJDAG 19 FEBRUARI 1954 de natuurzuivere Damwedstrijd Fries spel Scharnegoutum Ook pensioenen 5% hoger s 1 Oo PEPERMUNT „SNEEKER NIEUWSBLAD” Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Geslaafd Subsidie voor Schoolzwemmen. Vleeskeuringsdienst gecombineerd met Sneek Jongeren B. v. O. L. Sneek en Omstreken r Dorpsbelang Sijbrandaburen Auto- en Motorclub J. C. Visser Advertentie I.M. V B. Dit voorstel leidde tot een zeer uit- Zwemdnderwijs. Advertentie I.M. Advertentie I.M. Stofwisselingsstoornissen. Verkoop perceeltje grond Gaastmeer, De regering heeft in verband met de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking thans een wets ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend om ook de pensioenen met een toeslag van 5 pet. te verhogen. Steun onrendabele gebieden P.E.B. V vraxuaeKt U Witte Kruis* poeders t Ze verdrij doende ho zenuw-of r die U de i onschade! poeders in huis heeft. Ze verdrijven direct en af doende hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatische pljnetx die U de slaap roven en zijn onschadelijk voor de maagl Ook in tables* en cachet-vonn. Vraagt U* Apo theker af Drogist! krijgen alle mensen 5/36e, dan wordt de koek billjjker verdeeld. De heer Brandsma zou er ook op tegen zijn 2/9e te vergoeden als de aan- sluitingskosten te hoog mochten wor den. In dat geval zou hij minder willen geven. De Voorzitter deelde nog mede, dat het door de gemeente bij te dragen bedrag bij een vergoeding van 2/9e to taal 175000 tot 180000 gulden zou bedra gen. In het voorstel van B. en W. is dit op ten hoogste 112.250 becijferd. Weth. J o u w s m a meende dat, nu de gemeente er toch toe overgaat de aan sluiting van de onrendabele gebieden te steunen, het wel verantwoord is 5/36e te geven, maar niet 2/9e. In het laatste geval zou er een scheve verhouding ont- Geslaagd voor het Practijk-examen Boekhouden (Associatie), R. v. Slage ren, Oudega (W.), W. Bosma en E. Wierstra, alhier Opgeleid door de heer L. M. Vierstra, verbonden aan Instituut „Groote”, Marktstraat 4, Sneek. Drs Hiddema betoogde, dat abnormale stofwisselingsproducten tot een vergifti ging van het lichaam aanleiding kunnen geven. De dieren, waarbij dit plaats vindt, noemt men ziek. Tussen de beide uitersten echter van gezonde en zieke dieren komen verschillende vormen van minder ernstige stofwisselingsstoomis- sen voor. Deze zijn meestal het gevolg van het feit, dat de dieren niet onder doelmatige uitwendige omstandigheden verkeren. Aan de ventilatie-mogelijkhe- den van de kippenhokken moet daarom, mede in verband met het behoud van het weerstandsvermogen, veel aandacht worden besteed. Onder invloed van ’t op de ogen vallende licht worden de stof wisselingsprocessen versneld. Bij leg hennen ziet men dit graag (verlichting in najaar en winter), voor de piepkui- kenmesterij daarentegen maakt men lie ver gebruik van geheel verduisterde ruimten. Vooral bij zeer jonge kuikens wordt het tempo van de stofwisselings processen in belangrijke mate door de temperatuur van de omgeving be- invloed. Bij goed bevederde, volwassen dieren merkt men hiervan veel minder. Gemeenschappelijke regeling met de gemeente Sneek in zake de vleeskeuring. van de dienst 1953 zodanig is, dat van het overschot van die dienst wel tien duizend gulden in het fonds gestort kan worden. Daarmee willen zjj dus begin nen. Maar het kan wel voorkomen, dat zij naderhand zullen voorstellen een ze ker bedrag in het fonds te storten, on geacht de uitkomst van de rekening. Afgewacht zal moeten worden hoe deze zaak in de komende tien jaar zal ver lopen. Dan hebben wjj waarschijnlijk een wat ruimer inzicht in deze aangelegen heid. Men moet dit nu als een eerste stap beschouwen. De heer Brandsma betoogde, dat B. en W. verleden jaar een afwijzend standpunt hebben ingenomen, waarmee de Raad toen accoord ging. Nu zijn we na de toelichting van de Gedeputeerden Vergadering van de raad der gemeen te Wymbritseradeel op Maandag 15 Februari 1954, ’s voormiddags 9.30 uur. Voorzitter: burgemeester F. T j a be rin g s, secretaris de heer K. V i s s er. Aanwezig 13 leden. Afwezig m. k. de heren Westra en Waltje. Na opening op de gebruikelijke wijze worden de notulen op advies der com missie onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. B. en W. stellen voor aan A. v. d. Goot te Gaastmeer 25, een perceeltje grond te verkopen van 80 m2 voor 1 per m2. Door deze verkoop zal ter plaat se een betere situatie ontstaan. Z. h. s. aangenomen. Huurverhoging. B. en W. stellen voor de wettelijk toe- gestane huurverhoging van 29 toe te passen op een aantal in het bezit der gemeente zijnde woningen enz. Alsvoren. Wirdum, Hettinga, Oppenhuizen, Brouwer, Scharnegoutum, pnt. Na beslissingspartijC. Reitsma, Wirdum, le prijs; K. Kuiken, Scharnegoutum, 2e en W. stellen voor deze gemeen schappelijke regeling met Sneek aan te gaan. De inhoud van het voorstel is Uiteraard gelijk aan dat reeds door de raad van Sneek aangenomen en dat wij reeds eerder publiceerden. Uit de toelichting van B. en W, van Wymbritseradeel vermelden wij nog dat de gemeente, gezien het streven van ho gerhand om tot vol-ambtelijke keurings diensten te komen, waarvan ook de sug gestie van de veterinair inspecteur van de Volksgezondheid om met Sneek sa men te gaan een gevolg is, niet meer geheel vrij is op dit stuk van zaken. Het gaat er dus om dat, aldus B. en W.: Bovengenoemde afdeling hield een bij eenkomst in Hotel Hanenburg. De pre sidente mej. Z. Kramer gaf na het lezen der notulen en zang van een koortje, het woord aan mej. C. van der Weide, Di rectrice Huishoudschool alhier, die sprak over „Beroepskeuze”. Volgens spr. wa ren er 103 vrouwelijke beroepen, welke zij in drie groepen zou willen verdelen lo. Beroepen, die alleen door een Mid delbare Schoolopleiding zijn te bereiken. 2o. Beroepen, waarvoor een MULO-di- ploma is vereist. 3o. Beroepen, waarvoor alleen Lager Onderwijs voldoende is. Spr. behandelde daarna eerst een aan tal vrouwelijke beroepen, zoals gezins- verzorgster, hulp in de huishouding kraamverzorgster enz. Om deze beroe pen uit te oefenen, kan men volstaar met het volgen van Lager Onderwijs Voor de beroepen van vroedvrouw, huis- houd-lerares, kooklerares, verpleegster, analyste, apothekers-assistente is een MULO-diploma vereist. In de oorlog, toen er een groot gebrek was aan ver pleegsters, werd hier echter niet steeds de hand aan gehouden. Duur en oplei ding van verscheidene beroepen van al lerlei aard werden nog door spr. behan deld. Hierna dankte de pres. mej. van der Weide hartelijk voor haar leerzame causerie. In de pauze zorgde de pres, voor een aardige attractie, nl. het raden van boeken en de schrijvers! st ers). Het hoogst aantal punten werd behaald door mej. C. van der Weide en mej. Th. van der Valk, die moesten raden om prijs en premie. Het koortje liet zich nog een keer horen en daarna werd mej. Kra mer, die deze vergadering voor de laatste keer presideerde, door het be stuur bedankt voor het zeer vele, dat zij gedurende verscheidene jaren voor de B. V. O.L. had gedaan. De pres, sloot de vergadering met nog een bijzonder woord van dank aan de leden van het koortje voor hun gewaardeerde mede- Hij gaf een duidelijke uiteenzetting van het verloop van deze proeven, waar bij duidelijk bleek, dat NFZ, preventief toegepast, de schade, door coccidiosis veroorzaakt, tot een minimum beperkt. De aldus behandelde dieren zijn verder onvatbaar voor een super-infectie en NFZ heeft geen schadelijke invloed op de kuikens, indien deze worden aange houden voor fok- en leg-doeleinden. Het is, naar de mening van Prof, de Blieck, aan te bevelen het NFZ in kuikenvoer te mengen, wat moet geschieden door voederfabrikanten, volgens op weten schappelijk onderzoek berustende ge gevens. prijs. Klasse 31: 4 deelnemers: D. Bouma, Scharnegoutum, 2 pnt. groepswinnaar na beslissingspartij; M. v. Berkum, Spannum, 2 pnt.; R. Spijksma, Schar negoutum, 1 pnt.; W. Bergsma, Oppen huizen, 1 pnt. Klasse 311: 3 deelnemers: T. Fopma, Oppenhuizen, 2 pnt., groepswinnaar; J. v. d. Schuit, Heeg, 1 pnt.; W. v. d. Meer, Bozum, 0 pnt. Na beslissingspartij D. Bouma, Scharnegoutum, le prijs; T. Fopma, Oppenhuizen, 2e prijs. B. en W. adviseren: Van het bestuur van de Vereniging tot bevordering van Dorpsbelangen te Oudega (W.) is een adres, gedateerd 23 December 1953, in gekomen met verzoek een subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen voor verbetering van een zweminrich ting aan de Oudegaster Brekken. Mede gedeeld wordt dat in de zomermaanden in zeer sterke mate behoefte wordt ge voeld aan een doelmatige zwemgelegen- heid. In verband hiermede heeft boven genoemde vereniging in het voorjaar van 1953, op primitieve wijze, een zwem- gelegenheid ingericht in het Oostelijk gedeelte van genoemde Brekken, achter het perceel van H. Buma te Oudega (W.) no. 15. Gedurende de zomermaan den van 1953 is van deze gelegenheid op ruime schaal gebruik gemaakt, zowel door ouderen als door jongeren uit Oudega en omgeving. Een aparte rege ling is vastgesteld voor scholieren. Het toezicht werd opgedragen aan gediplo meerde krachten. De inrichting van deze zwemplaats is aldus het adres in verband met de primitieve opzet, onvoldoende en behoeft dan ook verbe tering. Als voornaamste verbetering moet worden beschouwd het plaatsen van een solied steigerwerk, bestaande uit een zogenaamde inloopsteiger met dwarssteiger en trapjes. De totale kos ten hiervoor worden geraamd op 1500. Aangezien bovengenoemde vereniging niet bij machte is deze verbetering ge heel te bekostigen, wordt verzocht dit bedrag als subsidie uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Naar aanleiding van het bovenstaande delen wij u mede, dat het ons, om de financiële consekwen- ties die er uit voortvloeien ten opzichte van de andere dorpen in de gemeente, niet gewenst lijkt om een subsidie als door adressant gevraagd, te verlenen. De gemeente kan zich o.i. bezwaarlijk financieel gaan interesseren bij de ex ploitatie van particuliere zwemgele- genheden. Wel zouden wij gevoelen voor een gemeentelijke bijdrage voor zwem- onderricht aan de jeugd, welk onder richt dan beschouwd kan worden als een verlengstuk van het aan de scholen ge geven onderwijs in lichamelijke oefe ning. Op deze wijze kan de exploitant van een zwemgelegenheid, in casu „Dorpsbelangen" te Oudega, toch in de kosten tegemoet worden gekomen. Mede in verband met een ons gebleken voor nemen om ook te Heeg een zwembad te stichten aan de rand van het Heger meer, waaromtrent de plannen dus reeds zijn voorgelegd, hebben wij aanleiding gevonden om in breder verband deze zaak te bezien en het subsidiëren van gemeentewege van het zwemonderricht aan de schooljeugd in klassikaal ver band en onder deskundige leiding en toe zicht in daartoe bestemde inrichtingen in overweging te nemen. Dit heeft er toe geleid dat wij gemeend hebben u het voorstel te moeten doen om in algemene zin en onder nader door ons te stellen voorwaarden ten behoeve van het zwem onderricht als bovenbedoeld een bijdrage van 1 per leerling en per jaar be schikbaar te stellen, zulks gerekend met ingang van 1 Januari 1954. Dit be drag ware volgens door ons te stellen regelen uit te betalen aan de exploitant van de inrichting. Wij zijn er bij ons voorstel van uitgegaan dat de school jeugd zich onder deskundige leiding de zwemkunst, in onze waterrijke gemeen „wij ons bij de herhaalde aandrang van hogerhand ten opzichte van de volamb- telijke keuringsdienst wensen neer te leggen uit welbegrepen eigenbelang”. De heer Schengenga vroeg of de noodslachtingen niet in de gemeente kunnen blijven. Hij kon er nl. niet aan medewerken deze naar Sneek over te brengen. Hij wil de gemeentenaren la ten profiteren van de noodslachtingen. De Voorzitter bestreed dit denk beeld. Het voorstel is één geheel en dat kunnen we niet in brokjes snijden. Bo vendien is het tot stand gekomen in overleg met de veterinair Inspecteur van de Volksgezondheid. Het vlees van de noodslachtingen kan evengoed in de gemeente worden verkocht. Daar was de heer Schengenga echter niet zo gerust op. In theorie kan dat wel, zei hij, maar in de praktijk zal het goedkope vlees veelal wel in Sneek blijven. Naar de mening van de heer M i e d e- m a komen er in het voorstel bepalingen voor die minder sympathiek aandoen, maar aan de andere kant valt er ook veel te waarderen. Elke boer is bijv, vrij de slager te gebruiken die hij altijd had. Dat is een kwestie van vertrouwen en spr. hoopte daarom dat de boeren hier zo veel mogelijk gebruik van zullen ma ken. Hij voorzag dan dat in de toekomst het vlees uit de gemeente ook weer in de eigen gemeente genuttigd zal wor den. Betreffende de verkoop van dit vlees, afkomstig van noodslachtingen, merkte spr. nog op, dat daarvoor in elk dorp een apart verkooplokaal moet zijn. Kan dit ook wat milder toegepast wor den? En zijn er voorts wel voldoende zulke lokalen in de gemeente aanwezig? Of is het misschien mogelijk dat het verpakt uit Sneek komt en zonder meer in de dorpen verkocht kan worden? De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. dit laatste punt nog nader onder ogen moeten zien. Het voorstel werd hierna z. h. s. aan genomen, met aantekening dat de heer Schengenga geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. Diverse ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten wordt op voorstel van B. en W. besloten dat college te berichten dat de raad accoord gaat met de voorgenomen wijziging der bezoldigingsregelingen voor gemeente-secretaris en ontvanger. Naar aanleiding van een ander schrij ven van Ged. Staten wordt op voorstel van B. en W. besloten het raadsbesluit van 10 Dec. jl. inzake het aangaan van kasgeldleningen zodanig te wijzigen dat ’t bedrag daarin genoemd van f 600.000 nader wordt bepaald op 200.000. Aanvragen van de bijzondere school te Abbega, de Hervormde school te Scharnegoutum, en de Geref. school te Oppenhuizen (stichting nieuwe school) om medewerking ex art. 72 L.O.wet worden in handen van B. en W. gesteld om advies. B. en W. stellen voor voor kennisge ving aan te nemen een adres van de Bond van Mobilisatie Invaliden enz. te Drachten om alsnog een gunstige beslis sing op zijn “ubsidie-aanvraag te ne men. B. en W. achten geen aanleiding aanwezig op het eenmaal genomen be sluit terug te komen. Z. h. s. aldus besloten. B. en W. stellen een grondruil met W. de Witte te Scharnegoutum voor, waarbij een strook grond van 60 m2 aan hem wordt afgestaan in verband met verbouw van zijn winkel, terwijl de gemeente met gesloten beurs in ruil ont vangt een strook van 40 m2 grond be nodigd voor wegverbetering. Alsvoren. Z. h. s. stelt de raad op voorstel van B. en W. de bedragen vast voor het openbaar onderwijs over het 5-jarig tijd vak 1948 t.e.m. 1952 overeenkomstig art. 55ter L.O.wet 1920, de aan bijzon dere scholen toekomende exploitatiever goeding over 1952, ex art. 103 2e lid L.O.wet 1920, evenals de aan bijzondere scholen te verlenen vergoeding vak onderwijs over 1952, ex art. lOlbis L.O. wet 1920 en de voorschotten aan bijz. schoolbesturen op de exploitatievergoe ding over 1954 ex art. 103, 6e lid L.O. wet 1920 te verlenen; evenzo de ver schotten op de vergoeding vakonder wijs voor 1954 ex art. 101 bis L.O.wet 1920. x SCHARNEGOUTUM, 10 Februari. De jaarlijkse damwedstrijd Fries spel werd hier heden gehouden. 29 liefhebbers na men over de verschillende klassen ver deeld, deel. In iedere klasse werd een halve competitie gespeeld. De tweede en derde klasse, waarin elk 7 spelers deelnamen, werden in tweeën gesplitst. Na spannende partijen was de uitslag als volgt: Hoofdklasse A: 5 deelnemers: Y. v. d. Kooi, Weidum, 2% punt, le prijs; W. Hoekstra, Wirdum, 2 punt, 2e prijs na loting; P. Halbesma, Wirdum, 2 punt; W. Bakker, Hemelum, 2 punt; U. Hem- penius, Cubaard, 1% punt. Hoofdklasse B: 5 deelnemers: P. Jouwsma, Oppenhuizen, 4 pnt., le prijs; G. Bruinsma, Dedgum, 2% pnt., 2e prijs na beslissingspartij; D. Reitsma, Wir dum, 21/z pnt.; D. Swierstra, Mantgum 1 pnt.; G. Wiersma, Scharnegouturr^ 0 pnt. Klasse 1: 5 deelnemers: Tj. de Boer, al zijn aangesloten. Spr. stelde daarom nader voor het voorstel van B. en W. aan te nemen en deze zaak een volgend jaar opnieuw te bezien. De heer B o o t s m a pleitte er nog voor om, indien de bijdrage in de ko mende zomer op 2/9e vastgesteld zou worden, de mensen die nu aansluiten dan ook nog een reductie op de aansluitings- kosten te verlenen. Alvorens het voorstel-Brandsma, ondersteund door de heer Bootsma, om een bjjdrage van 2/9e te verlenen, in stemming kwam, merkte de Voorzit, ter nog op, dat de vergadering niet moest vergeten, dat de belanghebbenden thans ook 4/9e van het P.E.B. vergoed krijgen, benevens dan nog ons deel in de onrendabele kosten, plus de moge lijkheid het uiteindelijk te hunnen laste komende deel in tien jaar te mogen be talen. Vroeger moesten ze de volle 100 betalen. Derhalve al een bedui dende vooruitgang voor betrokkenen. Hierop repliceerde de heer Brand sma, dat het P.E.B. nu ook een heel andere opzet heeft gemaakt. De men sen die zich vóór 1948 aansloten, heb ben minder betaald. Weth. Gerbrandjj voerde tenslotte nog aan dat, als de Raad tot 2/9e zou besluiten, er een scheve verhouding zou ontstaan tegenover de baanbrekers, die zich vroeger aansloten en 60 cënt per KWU betaalden. Voor die mensen gaat de aardigheid er dan wel wat af. De heer O. N a u t a was het hier vol komen mee eens. Als we 2/9e geven zou de totale bjjdrage van de gemeente bo vendien veel hoger worden, nl. 175 180.000, wat aanmerkelijk meer is dan f 112.250. Het voorstel Brandsma om 2/9e te geven, kwam hierna in stemming. Vóór stemden de leden Bootsma, Brandsma, Brouwer, v. d. Goot en Schengenga. Te gen de leden R, Nauta, Miedema, O. Nauta, Osinga, mevr. Fast, Gerbrandjj, Jouwsma en Okma. Het werd dus ver worpen met 58 stemmen, waarna dat van B. en W. z. h. s. werd aangenomen. Tot besluit verenigde de Raad zich nog z. h. s. met een wijziging der ge meentebegrotingen voor 1953 en 1954, waarna de openbare vergadering werd gesloten. B. en W. adviseren: In uw vorige ver gadering hebben wjj u toegezegd ons nog eens te zullen beraden over het ver lenen door de gemeente van steun voor aansluiting van de onrendabele gebie den aan het electriciteitsnet van het P.E.B. Aanleiding hiertoe vormde de be spreking, welke tevoren in dezelfde ver gadering in besloten zitting werd ge voerd met ’n tweetal leden van Gedepu teerde Staten en de directeur van het P.E.B. Na hernieuwde overweging van deze zaak zijn wjj tot de conclusie ge komen dat het voor onze gemeente be- zwaarljjk gaat zich aangaande deze steun nog langer afzijdig te houden en een eenling in de rij der Friese gemeen ten te dezen opzichte te blijven. Het ver- voerige discussie, die werd ingezet door helderend betoog van de zijde van Ge- J- v-1--- deputeerde Staten en het P.E.B. mag dan vzeliswaar nog niet alle bedenkingen bij ons hebben weggenomen, niettemin gevoelen wij toch ook wel, dat het moei lijk is aan de drang der omstandigheden verder weerstand te bieden. Wij zou den u dan ook het voorstel willen doen om tot de rij der steunverlenende ge meenten toe te treden maar dan in deze zin, dat wjj van jaar tot jaar bepaald willen zien welk bedrag aan de hand van de uitkomsten van de gewone dienst over het laatstverlopen dienstjaar be schikbaar zal worden gesteld, tot stor ting in een te vormen reservefonds voor steun aan onrendabele gebieden van het P.E.B., voor zover in onze gemeente ge legen. Het aantal onrendabele percelen is u reeds bekend uit de gegevens, welke wij u in de memorie van antwoord tot de gemeentebegroting voor 1954 hebben overgelegd. Het aantal tot dusver inge- te van zo uitnemend belang, metterdaad ook eigen tracht te maken. Naar u be kend is wordt door de gemeente even eens 1 per leerling gegeven voor het huren van lokalen of terreinen voor het onderwjjs in lichamelijke oefening. Dien aangaande geldt reeds jaren een rege ling. Gerekend naar de thans bekende gegevens is de uitgaaf, welke met de voorgestelde subsidie-uitbreiding ge moeid zal zijn, voorlopig te ramen op 664 per jaar. De heer Brouwer informeerde naar het toezicht bij het zwemmen, waarop de Voorzitter antwoordde, dat dienaangaande maatregelen zullen wor den getroffen. De heer Miedema merkte op, dat in zjjn omgeving veel gebruik wordt gemaakt, zij het niet klassikaal, van de zweminrichting te Sneek. Is het mo gelijk, dat ook die mensen van deze re geling kunnen profiteren? De Voorzitter antwoordde, dat het ook voor de groteren reeds van be lang is, dat de exploitatie van de zweminrichtingen op deze wijze wordt gesubsidieerd. Het is B. en W. ook bekend, dat vele ingezetenen in Sneek gaan zwemmen. Nader zal worden over wogen of ook voor de hier bedoelde kin deren, die naar Sneek gaan om te zwem men, het subsidie zal gelden. De heer Bootsma wees er nog op, dat niet alle kinderen in Heeg en Oude ga kunnen gaan zwemmen, maar er ook velen naar Sneek gaan. Z.i. hebben ook die recht op subsidie. Volgens de Voorzitter kan ook daarvoor subsidie worden aangevraagd door de betreffende Oudercommissies. De mogelijkheid daartoe is wel aanwezig. D< Raad ging hierna z. h. s. met het voorstel accoord. SIJBRANDABUREN. Dorpsbelang vergaderde bij J. Durkstra. Voorzitter W. Koopmans opende met een kort woord. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Medegedeeld werd dat het plein voor de kerk zal worden geteerd; dat het dichtmaken van de oude haven van belang zou zijn waarom in nader overleg met het Waterschap zal worden getracht dit plan uit te voeren; dat het eerder laten rijden van de bus nog niet geheel in orde is, maar dat dit na nader overleg misschien ook in orde zal ko men. Wat het wachthokje in Rauwerd betreft ook dat is nog niet geheel tot een uitgedragen zaak gekomen met de zusterverenigingen, maar het is toch wel waarschijnlijk dat het hokje er komt. De collecte uitgaande van de Vogel wacht voor het voederen van de eenden heeft opgebracht ƒ58.50. Uit het ver slag van de penningmeester, de heer M. Jansma, bleek dat er een batig saldo was. De heer T. Posthuma gaf een keu rig verslag van de reis van de ouden van dagen in 1953 en las vervolgens een fraai gedicht voor gemaakt door één <’->r oudjes, nl. de heer B. Halma van Deer- sum. De heer W. Koopmans werd als bestuurslid herkozen. Daarna werd een film vertoond van het toerisme in Fries land door de Prov. Ver. van Vreemde lingenverkeer in Friesland. Deze viel zeer goed in de smaak. Bij de rond vraag stelde de heer M. Tjeerdsma voor om de heer Th. Meintema een aanden ken te schenken daar deze reeds 35 jaar armvoogd is geweest, maar doordat de armvoogdij is vervangen door Soc. Zorg in deze gemeente is hij eervol ontslagen. De vergadering stemde met dit voor stel in. De voorzitter sloot deze mooie avond met een toepasselijk woord. Als Maandag a.s. het weer medewerkt wacht leden en hunne dames van de Mo torclub J. C. Visser een mooie ontspan ningsavond. Het bestuur heeft nl. in voorbereiding 'n oriënteringstocht te voet door Sneek. Door welk gedeelte der stad de tocht zal gaan, is nog een geheim, maar vast staat dat ’t bjj hotel Hanen burg weer een gezellige drukte zal wor den. De start vindt aldaar om 7.30 uur komen aanvragen om een bijdrage in de aansluitkosten bedraagt 9. De totale on rendabele kosten zijn met inbegrip van de na ultimo November 1950 opgetre den prijsstijgingen, te stellen op rond ƒ807.000. Hiervan wordt 4/9 of rond 358.000 voor rekening van het P.E.B. genomen en komt 5/9 of ƒ449.000 voor rekening van belanghebbenden (eventu eel met hulp der gemeente). In de wijze waarop de gemeentelijke steun wordt verleend, bestaat een grote variatie. Wij zouden u willen voorstellen voor onze gemeente de bijdrage aan belanghebben den van geval tot geval door ons te doen bepalen in volgorde van binnenkomst der aanvragen en naar de mate van ur gentie, te onzer beoordeling, met dien verstande, dat de gemeentelijke bijdrage maximaal 5/36 der onrendabele kosten za] bedragen. Volgens bovenaangegeven totaal kostenbeeld zou dus ten hoogste van de ten laste van belanghebben den komende kosten voor rekening der gemeente kunnen komen of maximaal 112.250. Daarvan uitgaande en in aan merking nemende dat de regeling van de tegemoetkoming in de onrendabele kosten van de zijde van het P.E.B. niet van onbeperkte duur is, lijkt het ons aan te bevelen om de eerste storting in het te vormen reservefonds te doen geschie den in de dienst 1954 tot een bedrag van maximum 10.000 en ter verkrijging van de middelen daarvoor te beschikken over een gedeelte van het vermoedelijk batig slot van de gewone dienst over 1953. Deze storting ware van jaar tot jaar voor zover mogelijk en tot dit max imum voorlopig voort te zetten, tot het fonds voldoende middelen zijn toege vloeid. Op de aanvragen om steun wordt uiteraard beschikt als zij zijn binnen gekomen en ten aanzien van de thans reeds ontvangen verzoeken geschiedt zulks wanneer ons voorstel bovenver meld door u is aanvaard en de betref fende begrotingswijziging, welke u t.z.t. ter vaststelling wordt aangeboden, door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Wjj geven u in overweging in de door ons aangegeven zin te besluiten. tot een ander inzicht gekomen. Spr. staan tegenover de mensen die vroeger vestigde er evenwel de aandacht op, dat een bedrag van 1700 gulden per perceel een vrij groot bedrag is, en daarom zou hij een bijdrage door de gemeente van 2/9e deel helemaal niet te hoog vinden. De bewoners zullen in de komende twin tig jaar praktisch ook al een dubbel ta rief moeten betalen. Bij een bijdrage van 2/9e deel zullen de onrendabele gebie den ook sneller aangesloten kunnen worden. Is het daarom ook mogeljjk de volledige ten laste van de gemeente ko mende kosten op de kapitaaldienst te brengen en daarop geregeld af te schrij ven naar de mate der financiële moge lijkheden teneinde de uitgaven op die wjjze over een groter aantal jaren uit te strijken? Be voorzitter gaf zelf ook al toe, dat we maar voor tien jaar ver zekerd zijn van een bijdrage van het P.E.B. Resumerende zou spr. derhalve de bjjdrage van de gemeente op twee negende van de onrendabele kosten wil len bepalen. Volgens de Voorzitter is dat, wat de heer Brandsma wil, iets anders dan fondsvorming wat over ’t algemeen in de provincie bij de gemeenten wordt voorgestaan. Dit is echter iets nieuws voor B. en W. en daarom zouden zij het eerst nog eens nader willen bestuderen. Naar de mening van weth. Ger brandjj is het idee van de heer Brandsma om in korte tjjd meer aan sluitingen te krijgen wel mooi, maar het P.E.B. kan dit toch niet zo snel uitvoe ren. Waarschijnlijk zal dit bedrjjf niet alle gemeenten hals over kop kunnen aansluiten wegens een tekort aan werk krachten en materiaal. Beter is het daarom het in een bepaald aantal jaren te doen waarvoor een termjjn van tien jaar is genomen. De heer Brandsma voerde hier tegen aan, dat het P.E.B., als het een vrjj groot complex betreft, dat zeker niet in drie gedeelten maar in één keer zal uitvoeren. Vele mensen moeten nog voor aansluiting gewonnen worden, maar zolang de bjjdragen van de ge meente nog niet vaststaan zal het voor hen niet gemakkelijk zijn zich aan te sluiten. Laat men deze bjjdragen over de kapitaaldienst lopen, dan kan mis schien in een sneller tempo worden aan gesloten. Bovendien is de conjunctuur nu nog gunstig. Wordt die minder, dan daalt misschien ook de animo tot aan sluiting. Wanneer het vaststond dat de gemeente twee negende in de kosten bij draagt zou er gemakkelijker met de mensen te praten zijn dan nu. Nadat de Voorzitter nog had op gemerkt dat de uitvoering een zaak van nader overleg is, stelde weth. Jouw sma voor om, teneinde aan het be zwaar van de heer Brandsma tegemoet te komen, de voorgestelde tienduizend gulden beschikbaar te stellen voor de aanvragen welke reeds zijn binnengeko men. Dan kan het P.E.B. misschien spoediger tot aansluiting overgaan en kunnen B. en W. de zaak later opnieuw onder ogen zien. De Voorzitter kon zich met dit idee verenigen. Maar worden die mensen dan met een bijdrage van twee negende of van vjjf zesendertigste geholpen? vroeg de heer Bootsma. Met 5/36e, luidde het ant woord van de Voorzitter. Die 5/36e lijkt wel wat zuiniger dan 2/9e, Zr merkte weth. Gerbrandij op, maar er is ook een maximum. Als dat niet te hoog wordt is het misschien nog voordeliger 2/9e te geven. Maar de heer O. Nauta. Deze was van oor deel, dat de leden allemaal wel wat vreemd tegenover deze zaak zullen staan, maar zag in het voorstel een kleine tegenstrijdigheid, wat betreft de storting van 10.000 in het reserve fonds. Spr. vreesde dat daaruit moeilijk heden kunnen voortkomen. Het is niet bekend, hoe snel de onrendabele gebie den zullen worden aangesloten, maar als mocht blijken, dat het reservefonds op een bepaald moment niet toereikend is, zou dat remmend werken op de uitvoe ring der aansluitingen. Ook meende spr. te hebben begrepen, dat B. en W. alleen een bedrag in het fonds willen storten als de rekening van de ge meente een overschot vertoont. Hij zou er echter de voorkeur aan geven voor elk jaar een bijdrage vast te stellen. Nu is alles wat onzeker en zwevend. De Voorzitter antwoordde, dat het voorlopig inzicht in de resultaten De Conferentiezaal te Barneveld was verleden week geheel bezet, toen daar de jaarlijkse Pluimvee-conferentie, ge organiseerd door de bekende Oliefabrie- ken Calvé-Delft, werd gehouden. Op deze conferentie, die ook door tien tallen officiële personen uit de Agrari sche wereld werd bijgewoond, werden inleidingen gehouden door de heren Prof. L. de Blieck, Ir J. G. Tukker en Drs. W. Hiddema, die resp. spraken over „Pokken en Coccidiose”, „Zuivere rassen, kruisingen en Drie-ras kruisin gen” en „De betekenis van stofwisse- lingsproeven voor de praktijk van de veehouderij”. Prof, de Blieck, die direct na het ope ningswoord van de heer Ir M. G. Wage- naar Hummelinck, Hoofd van de Vee- voederafdeling van Calvé-Delft, sprak, deelde mede, dat de keuze van zjjn on derwerp zijn oorzaak vond in het ver leden jaai in ons land veelvuldig voor komen van pokken en diphtherie. Ook onder de geënte dieren. Een genees middel is niet bekend, maar enting brengt oplossing van het vraagstuk. Spr. stond uitvoerig stil bjj de berei ding van de entstof en de wijze waarop de enting moet geschieden en kwam daarbij tot de conclusie, dat indien de juiste entstofstam wordt gebruikt en bjj bereiding, bewaring en toepassing aan alle te stellen voorwaarden wordt vol daan, met een dergelijke kippenpokken- entstof in de praktijk de gewenste on vatbaarheid kan worden verkregen. Vervolgens besprak Prof, de Blieck de Blindedarm coccidiosis van Kuikens, welke ziekte door een parasiet veroor zaakt wordt. Met de ontlasting komen de eitjes naar buiten, die in de bodem rijp moeten worden. Eerst daarna kun nen zij, als ze door de kuikens worden opgenomen, wederom ziekten veroorza ken. De bestrijding kan tweeledig zjjn: door de bestrijding van de parasiet op de bodem, wat zeer moeilijk is omdat de parasieten sterk weerstand bieden tegen ontsmettingsmiddelen, en door chemi sche middelen. In 1952 zijn door spreker, in samenwerking met een aantal voor aanstaande personen, op uitgebreide schaal proeven genomen met de nitrofu- razone (NFZ) als voorbehoedmiddel en geneesmiddel. Scharnegoutum, 3% pnt., le prijs; Fr. Zijlstra, Scharnegoutum, 2% pnt., 2e prijs; G. Hofstra, Weidum, 2 pnt.; P. Dijkstra, Sneek, 2 pnt.; D. v. d. Heer, Oppenhuizen, 0 pnt. Klasse 21: 4 deelnemers: H. Kuiken, Scharnegoutum, 2 pnt., Groepswinnaar na beslissingspartijen; B. de Boer, Sneek, 2 pnt.; J. de Boer, Exmorra, 2 pnt.; K. Plantinga, Scharnegoutum, 0 pnt Klasse 2II: 3 deelnemers: C. Reitsma, 2 pnt., groepswinnaar; pnt.; M. T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5