z- II s te f Wat de raad te behandelen krijgt Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Middenstandsproblemen In het buitenland 5228 NED. STAATSLOTERIJ «i [o Oud-Wethouder Boeijenga overleden ,Jt libben fan Jezus 109e Jaargang No» 15 Burgemeester Reitsma overleden Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 W Bibs Burgermeester Rasterhoff lid van onderwijs-advies- commissie Dinsdag 23 Februi i 1954 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde altgare «31» NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD c-J IS Ut® i 1 Studieclub Schilders Sneek en Omstreken Iets uit de Sectie-verslagen en de memorie van antwoord van B. en W. betreffende de gemeentebegroting 1954. RedacteurL KIEZEBRINK 9? Zie vervolg pag. 2. Cultuurpolitiek. zou Cultuurpolitiek. I Ten aanzien van de outillage der vee markt zijn burgemeester en wethouders diligent. Voor het ogenblik voldoet deze, ook naar de mening van de veemarkt- commissie, nog aan behoorlijke eisen. Antwoord van B. en W. in zake toekomstige ontwikke ling van Sneek enz. Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS- Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co» Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) de 14381, 14388, 14390, 14393, J4399, 19349, 19432, 20169b' ~x"~' De burgemeester van Sneek, de heer L. Rasterhoff, is benoemd tot lid van de adviescommissie voor de voorberei ding van een wettelijke regeling van ’t Middelbaar en Lager Land- en Tuin- bouwonderwijs. Burgemeester Raster hoff zal in deze commissie, die tot taak heeft de Minister van L., V. en V. te ad viseren in de onderhavige aangelegen heid, zitting hebben namens de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. SNEEKER NIEUWSBLAD kragen en om de burgerzin te verster ken, gaarne steunen. Zij menen echter, dat de elders opgedane ervaringen met bijeenkomsten van jeugdige kiezers en de instelling van jeugdgemeenteraden tot enige voorzichtigheid nopen. Geble ken is namelijk, dat het moeilijk is de belangstelling hiervoor gaande te hou den. Naar de mening van burgemeester en wethouders zullen de hier bedoelde instituten echter alleen een zekere waar de kunnen hebben als zg als blijvend worden gezien en niet wegens gebrek aan voldoende belangstelling na korte tijd hun betekenis zullen verliezen. Burgemeester on wethouders hebben tot nog toe niet de behoefte aan een cultuurraad gevoeld. Voorshands zijn zij dan ook niet voornemens aan de ge meenteraad voor te stellen een derge lijke raad in het leven te roepen. Op cultureel gebied zijn verschillende instanties in deze gemeente werkzaam, zoals de vereniging „Kunst aan Allen”, waarmede burgemeester en wethouders regelmatig contact hebben en welke ver eniging hen in voorkomende gevallen steeds gaarne met raad en daad bijstaat. Regelmatig worden op het gebied der cultuur door de verschillende verenigin gen en ieder op haar eigen terrein prij- zenswaardige initiatieven ontwikkeld. Het is voor burgemeester en wethouders de vraag of de eigen activiteit van de organisaties wel gediend wordt met de werkzaamheid van een van de zijde der gemeentelijke overheid ingesteld lichaam ter behartiging van culturele belangen. Deze aangelegenheid blijft echter de aandacht van burgemeester en wethou ders houden. O Verschenen zijn de rapporten der sec ties uit de gemeenteraad voor het on derzoek van de gemeentebegroting voor 1954 en de memorie van antwoord van B. en W. daarop. Wij zullen gelegenheid hebben daarvan een en ander op te ne men in het verslag van de behandeling dezer begroting in de a.s. raadvergade ring, doch vermelden hier toch nu reeds enkele ter sprake gebrachte punten: Toekomstige ontwikkeling van Sneek enz. stapte, was alles royaal verlicht en wa ren de winkels rijk van goederen voor zien. Zweden bleef nl. buiten de oorlog en heeft zeer veel geld verdiend met de levering van staal aan Duitsland, wat in ’t laatst met Amerikaanse dollars werd betaald. Daardoor heerste hier in ’46 en ’47 een geweldige weelde. Later is het grondig veranderd. Een merk waardige gewoonte in Zweden is, dat men er dag en nacht eet. Alcohol mag alleen bij het eten verkocht worden. Mis schien dat men daarom zo veel eet, voegde spr. er geestig aan toe. Er is veel coöperatie, maar een vestigingsver gunning, uitgezonderd voor de electro- technici, heeft men niet nodig. Overi gens vond spr. het een ongezellig maar geweldig machtig land. In Denemarken deed hij heel andere ervaringen op met de middenstand. Hier wil men beslist geen ineensmelting van branches. Niemand mag meer dan één beroep uitoefenen zodat het allemaal specialisten zijn. De hygiëne is in Zweden en Denemar ken zeer hoog opgevoerd. Ook kan men er heel goed organiseren. Hoe noorde lijker men komt, hoe beter. Dat geldt ook voor de belastingen. Wanneer bijv, een ondernemer een reisonkosten-reke- ning heeft, moet hij voor iedere cent een bewijs afgeven. In Zwitserland is de mentaliteit van de bevolking heel anders dan in Zweden. De bevolking werkt altijd maar door. Vooral de vreemdelingenindustrie is er zeer belangrijk. Er is echter een zware vestigingseis voqr hotelhouders waarbij rekening wordt gehouden met het be- hoefte-element. Men wil nl. waken tegen herhaling van de catastrophe in 1943 toen vele hotels moesten worden afge broken, omdat de eigenaren het niet konden houden. Voor de overige bedrij ven, uitgezonderd de electriciens, is geen vestigingsvergunning nodig. De werklust en werkkracht van de Zwitser is buitengewoon groot. De win kels zijn dag en nacht geopend en men is altijd bereid te helpen. De organisatie staat er eveneens op hoog peil. Vooral de Vereniging voor buitenlandse diens* is geweldig actief. Zurich is in Europa het centrum van de geldhandel, die in Zwitserland, in tegenstelling met de andere landen, geheel vrij is. >p de meren wordt veel gezeild, maar alle verkeerswegen lopen er langs. Zo moest het hier ook zjjn: een goede weg langs de Houkesloot tot het baken en vandaar naa. het paviljoen. Het vreemdelingenver keer zou er zeker aanmerkelijk door f stijgen. Na iets verteld te hebben over het welvarende indruk. Het is zeer intensief dens de oorlog hebben velen hier hun geld ondergebracht en Oostenrijk voerde spr. zijn gehoor mee naar Italië, te beginnen met Venetië, een stad van veel kunst en goede winkels maar ook met veel straatverkoop zoals trouwens in geheel Italië het geval is. Er is een groot onderscheid tussen Noord en Zuid- king aldaar vertoonde Deze vijf punten bepleitte de heer Th. W. Zandstra Vrijdagavond aan het einde van zijn rede voor de Vereniging van Sneker Zakenlieden die als vergader plaats de nieuwe zaal van Hanenburg had gekozen, maar met een veel kleiner vertrek had toegekund. De belangstel ling van de zijde der middenstanders was namelijk gering. In zoverre had het bestuur, dat deze avond wilde zien als een poging het contact met de leden te versterken, dus geen succes, hoewel de prettige en vaak geestige causerie van de heer Zandstra de aanwezigen goed voldeed. Bovendien heeft de ver eniging een goed en stabiel ledental, zo als de voorzitter de heer M. T. F. Vlas in zijn openingswoord mededeelde. 60 a 70 van de Sneker zakenlieden is aangesloten. Het bestuur wil hen echter ook graag op de vergaderingen zien. De heer Zandstra, die sprak over „Middenstandsproblemen in het buiten land” gaf eerst een interessant resumé van zijn persoonlijke ervaringen in het buitenland, met name België, Frankrijk, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Oos tenrijk, Zwitserland, Liechtenstein, Ita lië, Spanje, Portugal en Noord-Afrika. Hij begon met het Noorden, dat hij in de eerste maanden na de oorlog voor het Rijksbureau voor leder en fournitu ren bezocht, en waar de inkoop gemak kelijker ging dan de verkoop. Deze eerste reis maakte op hem een diepe indruk. Hier was alles toen nog slecht. Geen verlichting, lege winkels. In Malmö ech- üt het K.L.M.-vliegtuig Burgemeester en wethouders zullen elk initiatief, dat van de zijde der jeugd organisaties wordt ondernomen om meer contact met de overheid te ver- ter, waar hij Eigen geld. 6230, 6234, 6252, 6269, 11068, 11072, 11075, 11101, 11108, 14170, 14367, 14400, 14403, 19390, 19395, 19399, 19405, 1980Q, 19804, 20173, Eerste week. Vierde klasse. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten, ƒ100.000 21349; ƒ25000 2290; ƒ5000' 3872, 20852; ƒ2000 6978, 7399, 17127, 20802; ƒ1500 3783, 7668, 8713, 9994, 10823, 14961, 17976, 18765; ƒ1000 1236. 1359, 1596, 2072, 4270, 4615, 8206, 8242, 10657, 11450, 13257, 13478, 14667, 15704, 16261, 17710, 17950, 17959, 18141, 1874<X 19110, 19586, 19802, 19909, 21335, 21776$ 200 6261, 19428, verleende de Raad hem toen met alge mene stemmen de erepenning van de gemeente Sneek, welke onderscheiding daarvoor alleen nog maar aan de heer P. Sikkes was toegekend. Burgemeester Rasterhoff sprak in die vergadering de hoop uit uit dat de heer Boegenga nog lange jaren van deze onderscheiding en van zijn rust zou mogen genieten. Zeer velen hadden hem dat ook van harte ge gund, maar helaas is die wens niet in vervulling gegaan. Om tenslotte nog een ander beeld te geven van de grote werkkracht en werk lust van de overledene, zij hier nog ver meld dat hij ook 15 jaar voorzitter is geweest van de Vereniging van A. R. raadsleden in Friesland, 25 jaar be stuurslid van de A. R. Kiesvereniging, 17 jaar voorzitter van de Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs, jarenlang voorzitter college van diakenen Geref. Kerk en Ouderling en tal van jaren lid van het Prov. bestuur en lid van de Verenigingsraad van de N.C.R.V. De begrafenis is bepaald op Donder dag a.s. te 1.45 uur vanuit het gebouw „Talltha Koem”. Een der hier aan het woord zijnde leden wenste een actieve cultuurpolitiek van het gemeentebestuur en versterking van de burgerzin bij de bevolking. Spr. stelde de vraag hoe B. en W. denken over bijeenkomsten met jeugdige kiezers en het instellen van een jeugdgemeente- raad. Dit lid merkte hierbij op, dat hier ter stede zowel op het politiek als op het culturele vlak reeds waardevolle contacten tussen de jeugdgroepen zijn gelegd. Dit lid verzocht voorts de instelling van een cultuurraad te bevorderen. Deze tot taak hebben het gemeentebe stuur in aangelegenheden van culturele aard van advies te dienen. Spr. noemde in dit verband de beschikbaarstelling van gelden uit het fonds voor culturele doeleinden. Een lid der 2e sectie zou gaarne ver nemen hoe burgemeester en wethouders zich de toekomstige ontwikkeling van Sneek denken. Hoewel spr. de activiteit van B. en W. ten aanzien van de industrievestiging prees is bij hem de vraag gerezen of voor de ontwikkelings plannen wel voldoende de natuurlijke gesteldheid van de omgeving in het oog wordt gehouden. Met name vroeg spr. zich af of, nu verschillende gemeenten zoals Leeuwar den en Meppel overgaan tot vernieuwing van de veemarkt, de outillage van de Sneker veemarkt nog wel in alle op zichten aan de eisen voldoet. Voorts wéés dit lid op de grote be tekenis van het vreemdelingenverkeer voor Sneek. Spr. meende dat deze wel vaartsbron meer dan tot nu toe de aan dacht van het gemeentebestuur zou moe ten genieten. Enkele leden bepleitten, dat de gemeente in deze meer het initia tief in handen zou nemen. Deze leden verwachtten dat men zich van particu liere zijde spoedig bij dit initiatief zou aansluiten. Gewezen werd' op de onvoldoende ac- comodatie aan het Sneeker meer. De hier aan het woord zijnde leden waren van oordeel, dat een betere inrichting aldaar, met een behoorlijke toegangs weg, een speelgelegenheid, parkeer ruimte, badgelegenheid e.d. het bezoek aan het Sneeker meer en daarmede aan Sneek ten zeerste zou bevorderen. Reeds thans zou er rekening mede moeten worden gehouden dat Sneek in de toekomst als de IJsselmeerpolders gereed zijn in betrekkelijk korte-tijd van uit het Westen des lands bereikbaar is. De aantrekkelijkheid van Sneek als toe ristencentrum zou daarom zo hoog mo gelijk moeten worden opgevoerd. In dit verband werd de vraag gesteld of het geen aanbeveling verdient, dat een onderzoek wordt ingesteld naar de mogelijkheden welke er zijn voor een betere exploitatie van het Sneeker meer als welvaartsbron voor deze gemeente. Wellicht zou het mogelijk zijn, dat het Etif aan dit vraagstuk speciale aan dacht schonk, in het welvaartsrapport, dat wordt samengesteld voor de ge meenten uit de Zuidwesthoek van Fries land. Het zal de Sneker zeilers en in 't bij zonder die uit de Pampusklasse stellig droevig hebben gestemd, toen ze verna men dat burgemeester Reitsma van Witmarsum Vrijdagavond na een ziekte van enkele weken in het Diakonessen- huis te Leeuwarden is overleden. De heer Reitsma, een groot liefhebber van de zeilsport, was hier namelijk zeer ge zien. Hij was gemoedelijk, sportief en hulpvaardig en al z’n collega’s die zich tevens tot zijn vrienden mochten reke nen, kwamen graag uit tegen de be kwame stuurman van de „Ruiter”, wiens naam men herhaaldelijk onder de prijs winnaars tegenkwam. En dat is vele jaren het geval geweest. Toen de over ledene nog secretaris van Oegstgeest was, nam hij hier al deel aan de wed strijden. Hij zeilde toen in de Olympia- jollen, maar stapte later over in de Pampusklasse, waarin hij steeds tot de snelsten behoorde. Toen hij in 1939 bur gemeester van H.O.N. werd, vertoonde hij zich al veel vaker op het Sneeker- meer, maar sinds 1945, in welk jaar hij aan het hoofd -an de gemeente Wonse- rarfeel kwam te staan, behoorde hij tot de meest trouwe bezoekers. Daarom zal hij ook in de Sneker zeilersgemeenschap zeer gemist worden. De overledene, die op 21 December 1893 in IJlst als zoon van een veehou der geboren werd, en dus de leeftijd van 60 jaar bereikte, was o.a. adjunct-com- mies van Wonseradeel, van 1 Aug. 1927 tot 1 Aug. 1930 secretaris vr.n IJlst en daarna, tot 1939, secretaris van Oegst geest. Op 1 October 1939 werd hij be noemd tot burgemeester van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, welke ge meente hij op 1 Decembr 1945 met Won seradeel verwisselde. Hij was een werkzaam man, die ook tal van functies in het openbare leven vervulde. Als lefhebber en kenner der natuur was hij bestuurslid van It Fryske Gea. Verder maakte hg deel uit van het bestuur der Chr. H.B.S. te Leeuwarden en had hij zitting in het Instituut Gees telijke Gezondheidszorg, de Schoonheids commissie en de commissie voor de Zee- defensie. HET NIEUWE STATION IN ARNHEM Het oude station werd tijdens de ge vechten in en rond Arnhem in Septem ber 1944 totaal ver nield. De juiste da tum van ingebruik neming van het nieu we station is nog niet bekend, maar dit zal in ieder ge val in het voorjaar of deze zomer ge schieden. Om in Friesland en vooral in Sneek het vreemdelingenverkeer te stimuleren, dient een gezamenlijke, actieve propa nda voor de Friese meren tc worden gemaakt; De Middenstand moet alles doen om het de vreemdelingen naar genoegen te maken Zo mogelijk moet een goede verkeersweg langs de Houkesloot naar de hoek van het Kruiswater worden aangelegd en verder langs de Roekoe tot b.v. de plaats waar het paviljoen staat; Door iedere ondernemer individueel dient tijdens het seizoen alle mogelijke service te worden geboden. Daarmee bewijst hij niet alleen zichzelf, maar ook z’n stad een goede dienst; De Waterpoort en het stadhuis moeten in die tjjd met schijnwerpers worden verlicht, terwijl in de Waterpoort tevens een sterke verlichting moet worden aan gebracht. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma 6. J. Drijfhout, Sneek. jarige leeftijd lid van de Gemeenteraad. In deze functie heeft hij de stedelijke gemeenschap vele en belangrijke diens ten bewezen. Toen na de oorlog de ge meenteraden terugkwamen was hij dan ook de aangewezen man om een wethou- derszetel in te nemen. De leden schon ken hem hierbij hun vertrouwen en in de acht jaar dat hij deel uitmaakte van het college van B. en W. heeft hij dit vertrouwen nimmer beschaamd. De wijze waarop hij zijn taak opvatte had aller waardering en groot was dan ook het medeleven van de Raad toen de “voorzit ter in de vergadering van 6 September 1949 ter gelegenheid van zjjn 30-jarig lidmaatschap zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau bekend maakte en laarbij zijn grote kennis op het terrein van de gemeente en zijn vele verdiensten voor de stad memoreerde. De overledene heeft zgn wethouders- functie daarna nog vier jaar vervuld. In 1953 stelde hij zich niet als raads lid herkiesbaar en op 25 Augustus nam hij afscheid van het werk dat hem zo dierbaar was. Op voorstel van B. en W. De slag is gevallen. De onverbidde lijke dood heeft in de afgelopen nacht een einde gemaakt aan het werkzame leven van onze stadgenoot, de heer Fedde Boegenga. Zondag voor een week werd hg wederom door een ernstige hart aanval getroffen wat overbrenging naar het St. Antonlus ziekenhuis noodzakelijk maakte en na een week van hoop en vrees kwam hedenmorgen het droeve en schokkende bericht dat hg is heenge gaan. De overledene, die de leeftijd van 69 jaar bereikte, genoot in onze stad, waarin hij geboren en getogen was, niet alleen grote bekendheid, maar ook grote waardering. Als mens en als werker op kerkelijk en maatschappelijk gebied. Voortgekomen uit de rijen van Patri monium hij was een sterk sociaal voe lend man werd hij in 1919 op 35- Het R.K. Vormingscentrum „Vinea Domini” te Witmarsum heeft de alleen rechten voor Nederland verworven van „La vie de Jésus”, de film van Marcel Gibaud, welke te Cannes in 1952 be kroond werd. Deze film welke reeds in een Hollandse versie was uitgekomen, heeft er nu ook een in het Fries gekre gen. Ter voorkoming van het gevaar van profanatie, dat door ’t optreden van personen in de film zou kunnen worden opgeroepen, heeft Gibaud voor de bouw stof van zijn werk gebruik gemaakt van schilderijen die op het leven van de Hei land betrekking hebben, stuk voor stuk meesterwerken van de oud-Europese schilderkunst. Hij heeft het zich zelf uiteraard daardoor moeilijk gemaakt want hg moest dit statisch materiaal, al deze gestolde uitingen van vroomheid en schoonheidsdrang van de grootste schilders die de wereld ooit kende, uitingen in vaak totaal verschillende stijl en lijn, doen vervloeien in film- rhythme en eenheid. Maar, als ooit een cinéast heeft bewezen dat de cinemato grafie een zelfstandige kunst is, dan is dat wel Gibaud in deze film. Door een voortreffelijk uitbuiten van de moge lijkheden van de camera heeft deze film toch een rhythme gekregen dat weet te boeien, en frappant is ook wat Gibaud met zijn close ups bereikte, waarvoor men echter ook de oude kun stenaars dankbaar moet zijn, want zij schiepen tenslotte de expressieve gestal ten en koppen waarmee nu deze film de toeschouwer confronteert.. Overigens gaat het natuurlijk hier niet in de eer ste plaats om de waardering van de artistieke volmaaktheid van het beeld, maar wel om de bezinning welke deze uitbeelding van het leven van Jezus te weeg roept en waarin allen, van welke gezindte ook, zich kunnen verenigen, zo als pater A. v. Straaten het Donderdag avond in zijn openingswoord bij de gast- voorstelllng in hotel Hanenburg ook zeide. En als zodanig is het een sterk aansprekende film, welke terecht dan ook aanbevolen wordt door een comité waarin niet alleen R.Katholieken, doch ook vooraanstaande Hervormde en Ge reformeerde figuren zitting hebben evenals enkele leidende persoonlijkheden uit het Friese cultuurleven. Voor de voorstelling aanving droeg de heer D. A. Tamminga een aantal Friese gedich ten enz. voor met ’n bewogenheid, welke ■wij toch wel enigszins misten in de door Wibren Altena gesproken toelichtende tekst bij de film. Op haar maandelijkse bijeenkomst heeft de Schildersclub Sneek e.o. Zater dagmiddag in de Ambachtsschool een verfforum gehouden. Was er voor de leden zelf, die actief deel moesten ne- over- en een demonstratie van bijzondere .materialen, deze middag waren het de leden zelf, die actief deel moesten na men door vragen, die het schildersvak rechtstreeks of zijdelings raakten te stellen aan het forum, dat bestond uit de heren A. v. Koningsveld, leraar aan de Ambachtsschool te Drachten; J. van Houten, schilder te Sneek; D. Huisman, chef-schilder aan het R. K. ziekenhuis te Sneek en Joh. de Vries, schilder te Sneek. Op bijzonder prettige en vakkun dige wijze heeft- dit forum zich van zijn taak gekweten. Zeer voldaan over deze prettige en leerzame middag keerde men huiswaarts en men was unaniem van oordeel dat iets dergelijks als deze forum-middag in de toekomst nog eens herhaald moet worden. Italië. Het eerste maakte op spr. een welvarende indruk. Het is zeer intensief geïndustrialiseerd en gemechaniseerd. Men ziet er bijv, meer scooters dan hier fietsen. Het verkeer is er echter een chaos. Ook zgn er heel veel auto’s, alle maal Fiats, met voor iedereen een gewel dige service in de Fiat-garages. Vreem delingen worden getroffen door de prachtige kerkhoven met hun schitte rende beeldhouwwerken op de graven. De dom van Milaan is een heel mooi ge bouw, maar wordt ontsierd door de ge weldige reclames in de omgeving. De autowegen worden er eveneens door ontsierd. Het is daarom niet zo erg dat men daar in Nederland paal en perk aan stelt. Sprekende over een tocht naar de top van de Vesuvius, deelde de heer Zand stra mee, dat op en rondom deze vul kaan de beste wijndruiven groeien die men zich denken kan. De lava is nl. zeer vruchtbaar. Er is in Italië echter een groot verschil tussen grondbezitters en grondgebruikers. In een stadje in Italië is bijv, nog altijd een slaven markt waar kinderen verkocht worden voor het werk. Spr.’s ervaringen in Spanje Nieten. 1216, 6233, 6241, 6242, 6243, 6245, 6241 6258, 6262, 6264, 7330, 11084, 11085, 11087, 11088 1109Q, 11093, 11106, 11110, 11112, 11113, 11115, 14143, 14135, 14171, 14361, 14363, 14365, 14373, Op verzoek van het gemeentebestuur heeft het E.T.I.F. destijds de betekenis van het vreemdelingenbezoek als wel vaartsbron voor Sneek nauwkeurig na gegaan. In het door deze instelling uit gebrachte sociaal-economisch rapport betreffende dé gemeente Sneek is het resultaat van dit onderzoek opgenomen. Ongetwijfeld zal ook in het welvaarts rapport voor de Zuidwesthoek van Friesland aandacht aan dit punt worden besteed. Burgemeester en wethouders hebben niet de indruk, dat de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer tekort schiet in de vervulling van haar taak. Zij is inte gendeel zeer actief om het vreemdelin genbezoek zoveel mogelrjk te bevorde ren. Deze werkzaamheid moge o.a. blij ken uit de volgende gegevens. Verspreid werden 2000 boekwerkjes over Sneek en Bolsward, 3500 folders in de Nederlandse taal, 4000 folders in de Engelse taal, 2000 folders in de Fran se taal en 1800 folders in de Duitse taal; 1800 maal werden schriftelijk in lichtingen verstrekt, terwijl het aantal mondeling verstrekte inlichtingen pl.m. 6000 bedroeg. Burgemeester en wethouders kunnen instemmen met de leden van de tweede sectie, die van oordel zijn, dat de acco- modatie aan het Snekermeer niet aan redelijk te stellen eisen voldoet. Dit in zicht heeft burgemeester en wethouders er enkele jaren geleden toe geleid, toen van particuliere zijde plannen werden beraamd om aan het Snekermeer een meer aan de eisen des tijds voldoende inrichting te stichten, alles in het werk te stellen, om deze plannen te doen sla gen. Zij hebben de pogingen om voor dit doel zgn. Marshallgelden te verkrijgen, gesteund en de voldoening gesmaakt, dat in principe een toezegging werd ge geven, dat uit de daarvoor beschikbare fondsen financiële steun zou worden ver strekt. Nadat het plan, dat was opge maakt door de betreffende particulier, was onderworpen aan het oordeel van verschillende op het gebied van water sport en vreemdelingenverkeer werkza- me organisaties bleek, dat het, ondanks de in uitzicht gestelde steun, niet mo gelijk zou zijn een sluitende exploitatie te verkrijgen. In verband daarmede was er geen kans het volgens het opgemaak te financieringsplan benodigde particu liere kapitaal aan te trekken. Bij de be oordeling van deze mislukking mag niet uit het oog worden verloren, dat door de ligging van het Sneekermeer een daar gevestigde inrichting slechts een korte tijd van het jaar kan worden geëxploi teerd. Daardoor is het bedrag, dat per dag moet worden ontvangen om de vaste lasten, welke uit de stichting van een dergelijke inrichting voortvloeien, te kunnen dekken, uitermate hoog. De aandacht van burgemeester en wethouders is bij voortduring gericht op de betekenis van het vreemdelingen verkeer voor Sneek. Zij zullen dan ook elke poging, welke wordt aangewend om de thans ook naar hun mening on voldoende accomodatie te verbeteren, steunen. Ook de wenselijkheid het Sneekermeer als recreatiegebied beter dan tot nog toe het geval is, te ontsluiten, heeft in het bijzonder hun aandacht. Zij zijn van oordeel dat hierbij meer dan uitsluitend Sneker belangen zijn betrokken.’ Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat niet uit het oog mag worden verloren, dat de exploitatie van de inrichtingen aan het Sneekermeer thans geheel in particuliere handen is en dat de omstan digheid, dat het Sneekermeer en zijn omgeving buiten het territoir der ge meente zijn gelegen, waardoor het ge meentebestuur daar ter plaatse geen zeggingskracht heeft, de activiteit der gemeente uiteraard moet beperken. opr. s ervaringen in Spanje waren niet prettig. De hyg’ -sche toestanden zijn er erbarmelijk, zoals hij met een sprekend voorbeeld aantoonde. Portu gal vertoont een hemelsbreed verschil met Spanje. Het is, evenals Spanje, ook een dictatuurland, maar men merkt er niet zo veel van als in het land van Sin terklaas. De cultuur staat er ook op een hoog peil. In Spanje niet. Tot be sluit gaf dhr. Zandstra nog enige in drukken over de stad Tanger in Noord- Afrika. Veel goeds vertelde hij er niet van. Winkels zijn er niet de handel geschiedt meest op de weg en de koop lui zijn erg lastig en de mensen gaan er heel slecht gekleed. De handel is er volkomen vrij. Invoerrechten zijn er ook niet. Politie-contröle op vreemdelingen echter evenmin en daarom treft men er veel gespuis van allerlei nationaliteiten aan. Na zjjn In de aanhef vermelde me ning te hebben gegeven over de bevorde ring van het vreemdelingenverkeer in Friesland was sprekers eindconclusie dat de middenstanders in Nederland door meer wetten geregeerd worden dan elders In Europa, maar velen ervan heb ben ze zelf gewild. De regering heeft ook wel oog voor de moeilijkheden van de middenstand. Maar wil ze Inderdaad iets voor hem doen, dan is verandering van de omzet belasting het beste. Wjj erkennen dat het Rijk niet buiten deze opbrengst kan, maar heft ze weer bjj de bron en verlos de winkelier van zijn functie als belasting-ontvanger. Daarvoor ia hjj niet geschikt. Nadat de heer Zandstra enig» vragen tu;d beantwoord, richtte de voorzitter woorden van dank tot hem en de heer Ris welke laatste aan het begin van de avond een drietal filmpjes over de plat? telandswinkeliers in Amerika en i' saamhorigheid van de plattelandsbevol. 19402, 19407, 19417j 19421, 1942?’ 19431’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1