ZWITSARUB WAT DE RAAD TE BEHANDELEN KRIJGT Tiendaagse Veldtocht van het Leger des Hells Alg. Prov. Friesch Ziekenfonds C. H. Unie te Ijlst Schutjassen De Laatste Eer te Heeg M w Coöp. Boerenleenbank Woudsend rolt plakt brandt Langebaan wedstrijd Ijsclub Heeg l- cel belangstelling en waardering. Spreken in liet openbaar Verkouden kinderen? Burgerlijke Stand Uitreiking prijzen fokvee keuring Filmjoun „Nut en Genoegen” Chr. Kweekschool Sneek Lanbou Jongerein Mienskip Advertentie Ingez. Mededeling. en Ziekenfoiidsactualiteiten» [Vraag de voordelige introductle-verpakking J Advertentie I.M. eép Zwitsal preparaat Nee, dit is niet de Picasso Eindhoven. Want ook bij Picasso's bestaan verschillen. Net als bij vloei, al heeft dat niets met Kunst te maken. ienlng „de Noorderhoek” wie it in tig learsume en gesellige joun. A. BOEIJENGA. den tevens lid zijn van de C.H. Unie. Na nog een drietal nummers, keurig voorzitter J. Wassenaar deze goed ge slaagde avond met dankzegging. een Een ver der Antje W Sneek. van Menaldum. Frida Katz (C.H.) werd als eerste vrouw gekozen in de ge meenteraad van Amsterdam en In de Tweede Kamer. Na een kleine pauze, waarin een koor- HEEG. Voor ’t eerst is in Heeg een langebaanwedstrijd gehouden en wel op Donderdagmiddag jl. Men wilde het eerst eens proberen met een ledenwed strijd en dat is bij rijders en publiek zeer in de smaak gevallen. De strftd was zeer spannend, vooral in de bochten ging het vaak heet toe. Ook werd een koppelwedstryd gehouden van 23 ron den, met in de laatste ronde een sprint van de drie nog overgeblevenen van de negen rijders. Uitslag langebaanwed strijd is: Tj. v. Netten, Gaastmeer, le prijs; A. Speerstra, Heeg, 2e prijs; A. D. Cnossen, Gaastmeer, 3e prijs. Uit slag koppelwedstrijd: A. D. Cnossen, Gaastmeer en S. Beetstra, Heeg, le pr.; Tj. v. Netten, Gaastmeer en B. W. Veen- stra, 2e pr.; A. Speerstra, Heeg en Fr. Osinga, 3e pr. HEEG. Uitslag van de gehouden schutjaspartij op jl. Donderdag in het Sint Jozef Gebouw, uitgaande van de ver. K.A.B. 46 deelnemers. Hoofdprijs: le E. Eiling, Workum en J. L. v. d Pol, Heeg; 2e. F. Flapper en H. Miedema, beide Heeg; 3e. E. Gerritsma, Heeg en B. de Boer, Workum; Troostprijs: le H. Witteveen en H. Potma, beide Heeg; 2e G. Gerritama, Workum en G. Miedema, Heeg; Poedelprijs: le KI. Gerritsma Jr. en G. E. Gerritsma, beide Heeg; 2e E. Gerritsma en M. Koopmans, beide Heeg. HEEG, 18 Febr. Heden hield de „Laat ste Eer” alhier haar jaarvergadering in ’t gebouw van de Ned. Herv. Kerk. Vries, Voorzitter Y. de Boer gaf in zijn ope ningswoord een overzicht van wat in ’t afgelopen jaar was voorgevallen, o.a. het vertrek van het bestuurslid K. Steehou- heer A. P. Tromp in de Raad van Toe-al „struikelden de tongen wel eens”, vol zicht. igens de majoor! Bestuursverkiezing. De heren C. Doevendans (Sneek) en P. A. Zeilstra te Gauw Wymbritsera- Bij vloei moet U altijd denken aan de 3 verschil punten van Mascotte, het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Drie kwaliteitspunten, die van heel wat meer belang zijn dan de vier verschilpunten die er deze week in de tekening zitten. De afdelingen Sneek, Wymbritseradeel en IJlst van bovengenoemd fonds ver gaderden Zaterdagmiddag onder leiding van de heer S. Schaaf te Leeuwarden in Hotel Hanenburg. De voorzitter toonde zich tevreden over de opkomst van de leden. Die is wel eens aanmerkelijk minder geweest zoals hij met een voorbeeld aantoonde. Bij dit agendapunt gaf de voorzitter nog uitvoerige inlichtingen over de ver hoging van de vergoedingen der huis artsen, de premieverhoging per 1 Jan. 1954 voor de vrijwillig verzekerden, de reductie op de premie voor personen van 65 jr. en ouder en studerende en gebrek kige kinderen, alsmede over de aanvul lende verzekering voor onbeperkte zie kenhuis- en sanatoriumverpleging, bijbe taling voor diverse kunstmiddelen, ver goeding by kinderuitzending en zieken- vervoer. Voor alle verstrekkingen werd in 1953 ruim 5.7 millioen gulden uitge geven. Nadat hij ook nog enige vragen over de rechten van de verzekerden had be antwoord, sloot de heer Schaaf de ver gadering me# dank aan de leden voor hun opkomst. attnUfcLUUL ZrttJL WUIUUII ucovvuu o, exit I dersamenkomsten en Vrijdagavond a.s. --J O—* WOUDSEND, 17 Februari. De Coöp. Boerenleenbank alhier hield hare alge mene ledenvergadering onder voorzitter schap van de heer J. J. de Vries, die opende met een woord van welkom tot de aanwezigen en tot zijn genoegen kon mededelen dat het een goed jaar voor de Bank was geweest. Voorts memoreerde hij het overlijden van de oud-kassier de heer L. Sieperda die gedurende een reeks van jaren de belangen van de Bank heeft behartigd. Uit de rekening over het jaar 1953 blijkt, dat de ont vangsten en uitgaven 1.530.817.83 be droegen. Het saldo winst was 4632.76, Men schrijft ons: Het zo bekende Jon kers Instituut voor Redekunst en Per soonlijkheidsvorming uit Groningen, heeft de vorige week weer een van haar bekende Contact- en proeflessen gege ven Deze avond, die onder leiding stond van één der docenten van het Instituut heeft weer opnieuw aangetoond dat de tijd, die men hier aan besteedt, geen ver loren tijd is. Tijdens de uiteenzetting over het doel en streven van het Insti tuut, door de Docent, kwam overduide lijk naar voren dat het „spreken in het openbaar” als middel gebruikt wordt om de persoonlijkheidsvorming te st'ma- ieren. Wanneer men deze cursus galt volgen, krijgt u niet alleen op de les avond onderricht, maar wordt uw ver dere leven, één doorgaande oefening, u gaat het leven anders zien en door dit inzicht een ander, een vrijer en meer levensvreugde bezittende meng worden. Het zijn bizondere dagen voor het Le ger des Heils in Sneek nu de gebeurte nis waar lang naar verlangd is, werke lijkheid geworden is: de komst van een brigade kadetten van de William Booth- kweekschool te Amstelveen. De kadetten hebben er zelf met jeugdig plezier en vuur ook naar uitgekeken, en hoe ze nuwachtig ze heen en weer liepen toen de bus hen wel een uur te laat eindelijk kwam halen, vertelde een van de kadet ten aanschouwellk en met veel humor. Hiermee tekende ze wel heel zuiver de geest van deze jonge gasten van het Leger des Heils en onze stad: een groep jonge fleurige meisjes bezield met een groot geloof en een wil om geestdriftig het werk aan te pakken, waarvoor ze zich geroepen weten en waarvoor ze in de kweekschool een degelijke opleiding krijgen. Heils-officier zullen ze worden en hoe ze haar veelzijdig werk dan zullen volbrengen, willen ze nu al tonen in de tien dagen, van 19 Februari 1 Maart, dat ze hier in Sneek zijn als gasten en als werksters. Want werken zullen ze in deze dagen, in zoveel bijeenkomsten, op ziekenbezoek en straatzang, dat Kapi tein Pieters in zijn welkomswoord te recht vroeg of er wel tijd voor eten en slapen zou overschieten De veertien jonge kadetten, onder aanvoering van een jeugdige sergeante, en onder leiding van Majoor C. Ras, lachten, en zagen er naar uit dat ze zo’n overslaanbeurtje best voor de goede zaak over hadden! In de introductie-samenkomst stelden de Nieuwe Oosterpoortsbrug. Naar aanleiding van vragen In de le en 2e sectie delen B. en W. mede dat het bureau Rijksbruggenbouw bezig is plannen te ontwerpen voor de bouw van een nieuwe Oosterpoortsbrug. Een eer ste bespreking met B. en W. heeft enige tij,’ geleden plaats gevonden. Sportpark. Naar aanleiding van vragen in de le en 2e sectie delen B. en W. mede dat de verbetering van het Sportpark ongeveer 1 Mei a.s. zal zijn voltooid. Maar de terreinen mogen niet eerder in gebruik worden ‘genomen dan nadat de grasmat voldoende is ingeworteld en hiermede zal zeker nog een jaar en misschien wel 2 jaar zijn gemoeid. Het oefenter rein achter de tribune zal waarschijnlijk het eerst gebruikt kunnen worden, dit terrein is het vorig jaar ingezaaid reeds één keer gemaaid. dankte beide heren voor ’t werk dat ze voor de vereniging hadden gedaan: Secretaris J. v. Veen las de notulen en Poepjes, Heeg; B. A. Postma. Sneek; ’t jaarverslag, waaruit bleek dat de ver. F. Schot, Sneek; J. D. de Vries, vijftien maal dienst had gedaan, acht keer voor leden, vier keer voor niet- leden en drie keer voor het Verzorgings huis. Penningmeester G. Walinga sloot de boeken af met een klein batig saldo. De contributie zal ook dit jaar gelijk blijven. Voor de heer Steehouwer werd als bestuurslid gekozen de heer G. Mie dema. Tot leden der financiële commis sie werden benoemd de h.h. R. Portiek en H. Poepjes. Bij de rondvraag was er een drukke discussie over de handschoe nen en het boord met strik, zoals die door het bestuur aan dragers en bode zijn voorgesteld. Ook werd nog een e ander gezegd over van buiten ingeko men leden. Genezende warmte door wrijven met V erkeersmaatregelen. Een lid der le sectie stelde *de vraag hoe B. en W. het verkeersprobleem by het kruispunt OosterdykGedempte Pol in de toekomst, als de nieuwe verkeers weg langs het Hoogend en de Singel ge reed is, denken op te lossen. Dit lid wees voorts op het slechte uit zicht dat er voor het verkeer is in de omgeving van de Eierbrug, door de aan wezigheid van enkele kraampjes. In ver band met de veiligheid van het verkeer verzocht Spr. te bevorderen, dat deze kraampjes worden verplaatst. Hetzelfde lid vroeg een onderzoek In te stellen naar de mogeiykheid om langs de noordzijde van de Suupmarkt een trottoir aan te leggen. De aanwezigheid van een trottoir zou een aanzieniyke verbetering van de verkeerssituatie daar ter plaatse geven. Tenslotte verzocht dit lid aandacht te schenken aan de z.l. gevaariyke toe stand, welke voor de gebruikers van het trottoir aan de noord-oostzijde van de Oppenhulzerweg is ontstaan, nu een daar gevestigde firma blijkbaar toestem ming heeft gekregen om vrachtauto’s tydens het laden en lossen op het trot toir te plaatsen. Het gehele trottoir zou dikwyis in beslag zyn genomen, zodat de voetgangers zich op de verkeersweg moeten begeven. B. en W. antwoorden: De oplossing van het verkeerspro bleem bij net kruispunt Oosterdyk—-Ge dempte Pol houdt mede verband met de verkeerssituatie, welke zal ontstaan als de nieuwe Oosterpoortsbrug tot stand is gekomen. O.m. komt dan de vraag aan de orde of ten aanzien van bepaalde straten eenrichtingverkeer dient te wor den voorgeschreven. Voorlopig zien burgemeester en wet houders twee mogelijkheden voor een oplossing van het door het lid der eerste sectie aangesneden verkeersvraagstuk. Of de verkeerspost by de Oosterpoorts brug wordt gehandhaafd en by het kruispunt OosterdykGedempte Pol wordt een verkeersinstallatie aange bracht óf bij de brug worden verkeers lichten geplaatst en de daardoor vrijko mende post wordt overgebracht naar net kruispunt OosterdykGedempte Pol. Opgemerkt wordt, dat daar ter plaatse op de spitsuren het verkeer reeds door een verkeersagent wordt ge regeld. De toestand bij de EierbrugGroot- zand is inderdaad niet geheel bevredi gend. In verband daarmede zullen bur gemeester en wethouders verplaatsing SNEEK, van 14 t.e.m. 20 Febr. 1954. Geboorten: Hendrik Maria, z.v. Rie mer van der Zee en Marie van der Bos. Gerard Maria, z.v. Riemer van der Zee en Marie van der Bos. Jantje Hyikje, d.v. Auke Sierdsma en Trijntje Bergsma van Terzool. Harmen, z. v. Hendrik Huisman en Mathilde Giebels. Geeske, d.v. Theo IJdema en Antje Wieling. Diny Catharina, d.v. Augustinus Teije Johannes Hoekstra en* Cecilia Anna Funcke. Johannes, z.v. Johannes van Dijk en Wiebrigje Leeman van Makkum. Watze, z.v. Klaas Willem de Vries en Elisabeth Wiekstra. Ondertrouwd: IJde Tamminga 25 jr. en Christina van der Pol 20 jr. Getrouwd: Geen. Overleden: Tjipke van Vellinga 65 jr. Anneke Rintje Klazes van den Akker 29 jr,, echtg. van Jacobus Altena van Bolsward. Martien Swart 54 jr., echtg. van Kornelia Ebert van Wyckel. Lolkje Cuperus 76 jr., echtg. van Ruurd Tjalle- ma. Jetze de Groot 64 jr., echtg. van Jacoba van der Veen van Workum. Jochem de Jong 65 jr., wedn. van Antje Koopmans van Oosterzee. Gerrit Jan van Diepen 3 mnd., z. v. Johannes van Diepen en Alberta Francisca Plak- meijer van Lemmer. IJnte Gerlsma 69 jr., echtg. van Pietje van der Wal van Itens. Stijntje Lodewrjkg 71 jr., echtg. van Egbert Coers. Klaas Faber 36 jr., overleden te Leeuwarden. WYMBRITSERADEEL, van 14 t.e.m. 20 Februari 1954. Geboren: Johan, z. v. Jan van Werf en Jelva Kloek te Heeg. Maria, d.v. Douwe Leijenaar en Maaike Jorritsma te Tims. Bauke, z. v. Johan nes Huitema n Sierkje Wynja te Scharnegoutum. Gerbrig, d. v. Sijmen Dykstra en Trijntje Boersma te Tjalhul- zum. Klaas, z.v. Anne de Boer en Jo hanna Elisabeth Bootsma te Tirns. Sjoerd, z. v. Anne Feenstra en Klaaske Kampen te Abbega. Grietje, d.v. Halbe Huitema en Lolkje Piersma te Goënga. Gehuwd: Doen van Dijk 25 jr. te Woudsend en Uilkje Kampen te Indyk. Overleden: Sijbrigje Altenburg 82 jr., wed. van Huite Huitema te Indyk. Anne Veltman 79 jr., wedn. van JVilhelmlna Hofer te Heeg. Vrydagavond werden in hotel Hanen burg de prijzen uitgereikt aan de win naars van de fokveekeuring. Dat de kwaliteit in het afgelopen jaar zeer goed was biykt wel uit de 83 eerste, 78 tweede en 75 derde prezen op een to taal van 411 inzendingen, aldus de heer Gerbrandy, voorzitter van de commissie fokveekeuring. Voordat tot de prijsuit reiking werd overgegaan, heette de heer Gerbrandy de gasten, dr Reuterman, N. Kiichen uit Argentinië en H. A. Boer sma, de inspecteur van het Fries Rund- veestamboek, harteiyk welkom. Financi eel was de keuring ook goed geslaagd. De penningmeester, de heer P. W. An dringa, kon de boeken afsluiten met een batig saldo van f 172,83. in a een aieine pauze, waarin een Koor-^ri enkele besprekingen werd beslo tje voor afwisseling zorgde, sprak mevr:-1 ten het organiseren van de najaarskeu- ring dit jaar weer aan dezelfde com missie op te dragen. Na het uitreiken van de eretekenen, bracht de voorzitter dank aan allen voor hun medewerking. De heer Gerbrandy, voorzitter van de C.B.T.B., bracht mede namens de A.B. T.B. en de Friese Maatscbappy van Landbouw, de Commissie dank voor het omvangrijke werk dat zij nu reeds jaren tot aller tevredenheid heeft verricht. Hierna gaf de heer H. A. Boersma in een boeiend betoog zijn reiservaringen naar Zuid-Amerika weer, een en ander met lichtbeelden verduideiykt. (Ons Noorden). De foriening fan Folkstünders „Nut en Genoegen” to Snits hat Tongersdei yn gebou Aere Perennius in tige lear sume joun hawn. De N.V. Nederlandse Kali Import Maatschappy liet üs ge nietsje fan twa ynmoaye films. De for- tsjlntwurdiger de hear J. de Vries fan Snits spriek earst in wurd foar de bin ders. It slagge him tige flot, om yn üs eigen taél, üs de bitinksten om to groey'en foar planten en gewaeksen koart en düdlik to forheljen. Hwemei de earste flim „De trouwe Aarde” fortoand waerd. Yn ’t kofjeskoft koe men fragen stelle, hwer't goed gebrük fan makke waerd. Dernei draeide de twadde film „De andere oogst”. Dy liet sjen hoe’t de kali yn de minen woun wurdt en for- fierd en biarbeide, om as weardefolle kunstdong yn üs lén ymportearre to wurdon. Foar de leden fan „Nut en Ge noegen” en ek foar de gasten fan for i Elgersma breedvoerig over de houding van de A.R. partij inzake het vraagstuk aer vrouwenrechten. Meerdere vrouwen hebben haar plaats in Kamer, Staten en Gemeenteraad met ere ingenomen. Ten slotte stond spreekster nog stil bij de vraag: Wat doen de C.H. vrouwen nu met haar kiesrecht? Er is een C.H. Vrouwengroep, die zich laat voorlichten en scholen op het gebied van de beteke nis van het actief en passief kiesrecht. Velen zyn niet overtuigd van de nood- :akelijkheid hiervan. Doch de medewer king der vrouw kan in het staatkundig leven evenmin gemist worden als in het gezin. Beide geslachten hebben een taak in de samenleving. Spreekster wees er op dat in verschillende hoge colleges zit ting hebben 9 C.H. dames, 33 R.K., 34 liberalen, 131 soc. en 20 comm. Aan de vergadering het oordeel of hierin ook verandering moet komen. Opmerkelijk is dat de niet-christelijke groepen duide lijker de noodzakeiykheid van de mede werking der vrouwen zien. De steun van de C.H. vrouw is broodnodig doch op de eigen vrouwelijke wyze, naar aard en 'anleg. Het werk van mannen en vrou- ven te samen vormt een goed Evange- iSch geheel. Van de gelegenheid tot het stellen van /ragen werd een druk gebruik gemaakt, 'e werden door de spreekster uitvoerig eantwoord. Deze vergadering zal alle°n succes hebben, aldus de heer Frank i, I wanneer ook hier een C.H. Vrouwen groep wordt opgericht, waarvan de le- I het reservefonds bedraagt 54.560.74. den tevens lid zijn van de C.H. Unie. Het ledental is 292 en er zy'n 992 spaar- Na nog een drietal nummers, keurig r. - - -. -. -- --- - - verzorgd door het koortje, sloot de Vries is als bestuurslid herkozen en de kele Friese liederen werden uitgevoerd, een byeenkomst voor de rjlpere jeugd, Vervolg van pag. 1) Aardgas. In de 2e sectie had één der leden ge vraagd wanneer B. en W. hun stand punt kunnen bepalen ten aanzien van het vraagstuk der aardgasvoorziening voor deze gemeente. B. en W. antwoordden: Voor de levering van aardgas is van de zyde van het ryk een zeer uitvoerig contract ontworpen. Het is de gemeente besturen gewenst voorgekomen dit con tract gezameniyk onder de loupe te ne men en af te zien van individuele onder- handeling over de voorwaarden. In ver band hiermede is een federaal orgaan ingesteld, waarin de gemeenten zyn ver tegenwoordigd en deskundigen op het gebied der gasvoorziening zitting heb ben, en dat de gemeenten terzake advi seert. Dit orgaan pleegt doorlopend overleg met het ryk over de formulering van het ontworpen contract. Noch over de leveringsprijs van het aardgas, noch over de overige voorwaarden is op dit ogenblik volledige overeenstemming be reikt. Burgemeester en wethouders staan op het standpunt, dat zo enigszins moge lijk een besluit over de vraag of al of niet aardgas zal worden betrokken, niet dient te worden genomen, dan nadat vol ledige zekerheid bestaat over de voor waarden waaronder het gas van het ryk kan worden verkregen. Zij zullen hun standpunt t.a.v. het vraagstuk der aard gasvoorziening, dan ook eerst bepalen als dit laatste het geval is. Straatverlichting. In de 2e sectie verzocht een lid indien de gasverlichting; zou worden vervangen door een electrische verlichting, deze gelegenheid te benutten om voor zoveel nodig de straatverlichting in de buiten- wyken te verbeteren. B. en W. antwoordden dat het plan voor een algehele electrische straatver lichting, zoals dit bij B. en W. aanhan gig is voorziet in een uitstekende ver lichting zowel van de binnenstad als van de buitenwijken. Organisatorische opbouw van de Ziekenfondsen. Van de gelegenheid tot vragen stellen, Elgersma—Venekamp werd druk gebruik gemaakt, en de on gedwongen stemming bewees wel, dat de gezellige en intieme sfeer op deze cursusavonden, nooit ontbreekt. De eerste les van deze cursus zal ge geven worden op Dinsdag 23 Februari, ’s avonds 8 uur in Hotel Hanenburg te Sneek. Zoals in de advertentie van Vry- dag reeds werd aangegeven, kunnen zich nog dee.lnemers aanslulteh. Wij willen dit vet slag besluiten met de besturen van diverse verenigingen er op te wy- zen, dat het voor hun verenigingen van groot belang is, hun leden te wyzen op deze bij uitstek zo belangryke cursus. hear D. S. Algra spriek op ’e seal fan Hanenburg oer it boppesteande ünder- werp. Spr. bigoun mei syn lezing yn try’en to spjalten en wol bisykje in andert to jaen op dizze try'e fragen: 1. Hoe is de tobrutsenens yn it doarps- llbben kommen? 2. Hwat binne de djippere oarsaken hjirfan 3. Hoe kin men in greatere ienriedi- gens forwêzentlikje Yn it forllne foarme it doarp in sletten, ienriedige mienskip. It wiene godstsjinti- ge, politlke en technyske oarsaken, dy’t in spjalt brochten yn dizze mienskip. Spr. brocht dér ünderskate foarbylden fan by. Op it godstsjlnstige mêd brochten Ofskieding, Doleénsje en Skoalstriid gins forwldering tusken de minsken. It- selde barde op kultureel mêd troch it opr.jo,'htsjen fan Ald-Selskip en dér njonken It Kristlik Frysk Selskip. Der kamen sjong-, toaniel- en muzykforie- nings, dy’t lykwols allinne yn eigen kring arbeiden. Sa is der in kulturele forspllntering untstien, dy’t it ünmüglik makket ris hwat mear en hwat greaters üt 'e wei to selten, om’t it jild der net foar is. As technyske oarsaken neamde spr. it oanlizzen fan wegen, de bettere for- kearsmiddels, de mechanisaesje, it op- rjochtsjen fan büterfabriken ensfh., dy’t direkt of indirekt greate ynfloed hawn hawwe. Mel it opkommen fan it liberalisme, it socialisme en it kommunlsme kamen der yn de doarpen ek faek greate politlke tsjlnstellings. Troch dizze spjaltlng fiel den de doarpslju net mear de forant- wurdlikens foar it hiele doarp oer. Men krge allinne in persoanlike üntjowlng yn de blheinens fan it eigen rountsje. Troch al dizze oarsaken, dêr’t dan noch faek minder goede ynfloeden fan de stêd bykomme, driget de doarps- kultuer forlem to gean. „It PlattelAm”, sa sei spr., mei net de oanhingweln efter de traktor fan de stêd wurde”. Spr. gie doe nei hwat men ünder kultuer forstean moat: It foredeljen en it ta üntjowing en ripens bringen fan hwat yn 'e kym oanwêzich is. As men dit ünder kultuer forstiet, iepenje de Kweekschooldiploma. Geslaagd voor het „Kweekschool diploma de dames A. E. Algera, V> marsum; T. Bartsma, Molkwerum; G. de Boer, Sloten; Y F. Cnossen, Warns; J. Hoekstra, Bolsward; S. Wynstra, Uit- welllngerga; J. Bosscha, Sneek: B. v. d. Goot, Harich; I. F. de Jong, Heeg; Veninga, Nijezyi; de heren M. v. d. Ak ker, Oudehorne; W. v. Beem, Itens; D. Boonstra, St. Nicolaasga; C. v. Buuren, Bolsward; J. Cnossen, Nyelamer; J. de Haan, Nyemirdum; G. Jansen, Ooster- bierum; S. Muizelaar, Bakhuizen; J. J. Teule, Heerenveen; J. W. de T _1__, Oudega (W.); B. v. d. Wal, IJlst; K. IJntema, Bolsward; J. Zeldenfust, Molk werum; D. R. Rollema, Koudum; F. Bakker, Sneek; A. H. de Haan, Sneek; wer en van oud-koster S. Hofstra, hij Tj. H. Haltes, Grouw; J. A. v. d. Kamp, Sneek; J. G. Landstra, Sneek; S. van Loon, Sneek; J. S. K. Nauta, Sneek; L. deel) werden herkozen, evenals hun plaatsvervangers de heren L. Wynja, Sneek en H. Terpstra, Nyiand. Tot ver tegenwoordiger van IJlst werd gekozen de heer K. Deinum, tot plaatsvervanger de heer S. Hoekstra. fan earbied fan de lene foar de oare fiert nei de ündergong. Guon sille as kristen de noarmen üntliene oan it Evangeelje, oaren sille op oare grounen har forantwurdlikens fiele. Welle wy lykwols hwat blrikke, dan is mel-inoar oparbeidzjen perfoarst nedich. Ta bislüt joech spr. inkele praktyske winken. Neffens spr. moat men lyk as dat yn 't Wélden bard is, bigjinne mei in gemeentlike kulturele kommisje. Dizze kommisje moat de bifolking aktivearje. Hja moat dat net dwaen troch foar- skriften to jaen, mar troch stipe oan hwat der noch ünder de minsken libbet en troch de omstannichheden foar in üntjowing sa gunstich mooglik to meltsjen. Spr. neamde ünderskate foar bylden fan hwat sa’n kommisje üt ’e wei sette kin. Nei it skoft die üt it neipetear bliken, dat neffens de oanwêzigen ek yn 'e om- kriten fan Snits wol forlet wie fan in kulturele kommisje. van de in het rapport van de eerste sectie bedoelde kraampjes overwegen. Bij de behandeling van een vorige be groting is door burgemeester en wet houders toegezegd te zullen overwegen of langs de Suupmarkt trottoirs kunnen worden gelegd. Het ligt thans in de be doeling by de samenstelling van het programma voor onderhoud en verbe tering der straten nader te onderzoeken of een dergelijk plan uitvoerbaar is en gewenst moet worden geacht. Verwezen- lyking staat of valt met de bereidheid van de aangrenzende eigenaren om de nodige medewerking, voor het verwij deren van hekken en stoepen en voor het afstaan van de nodige grond te verlenen. Aan de N.V. Erven B. J. Feenstra is door B. en W. tot wederopzegging ver gunning verleend tot plaatsing van vrachtauto’s op het trottoir by de Op- penhuizerweg teneinde het voor dit be drijf mogelijk te maken de auto’s mecha nisch te lossen en te laden. Het voet gangersverkeer daar ter plaatse is slechts gering. Voetgangers kunnen bij stremming van het hier bedoelde trot toir gebruik maken van het voetpad aan de overzyde van de weg. Burgemeester en wethouders achten op dit ogenblik het ongerief en het gevaar voor de voet gangers niet van zodanige aard, dat de in het belang van het bedrijf verleende vergunning zou mo.ten worden inge trokken. IJLST. Donderdagavond sprak in het Gebouw voor deze kiesvereniging mevr, van Franeker over het onderwerp: Actief en passief kiesrecht. Na gezamenlijk zingen van Psalm 89 1 opende de voorzitter, de heer J. Wassenaar met gebed, om zich daarna met een woord van welkom te richten tot de spreekster van deze avond en de aanwezigen. Spreekster be gon haar referaat met een achttal vrou wen in herinnering te roepen die de mensheid onschatbare diensten hebben bewezen door als baanbreeksters, on danks veel tegenwerking, te stryden voor verbetering van door haar ont dekte misstanden, als het gevangenis wezen, de opleiding en scholing van ver pleegsters, de bestrijding van ontucht en slaverny, de bevordering van het werk der reclassering, en de hulp aan gevallen vrouwen en meisjes. En ten slotte de strijd om de burgerschaps rechten voor de vrouw, waar volgens spreekster, de samenleving slechts by kon winnen. In 1893 werd de eerste ver eniging voor vrouwenkiesrecht opge richt en het is spannend en boeiend, al dus spreekster, de ontwikkeling der ge schiedenis van het vrouwenkiesrecht tc volgen, in het bijzonder voor de lede- der C.H. Unie, omdat zy leven uit ht beginsel: Er staat geschreven (Bybel en daar is geschied (geschiedenis). D. A’etta Jacobs werd als eerste vrouwe iyke dokter en als strydster voor hel vrouwenkiesrecht de vergadering voor ogen gesteld. In 1917 kwam hier het al gemeen actief mannen- en het passief (dat ook vrouwen konden worden geko zen) vrouwenkiesrecht. Als eerste vrouw werd Suze Groeneweg in 1918 als lid der Tweede Kamer gekozen. In 1919 werd ook het actief vrouwenkiesrecht aange- nomerj en in 1922 in de Grondwet vast- gelegd. By de C.H.U. waren tegenstan- d-'rs en slechts 2 voorstanders, de Sa- .Oiiiin Lohman en de heer J. Bakker' De heer Schaaf zette deze opbouw uitvoerig uiteen. Op 31 December 1952 waren ruim 7% millioen, dat is 7/10 van de bevolking, lid van een ziekenfonds. millioen van hen waren verplicht verzekerd. Van de 138 fondsen zijn -56 georganiseerd in de Federatie der Maat schappy-Ziekenfondsen, de overigen in een vijftal andere organisaties. De Fe deratie is met 3 Vb millioen leden de grootste. Ook het A.P.F.Z. met zyn 175.000 verzekerden is hierbij aangeslo ten. Het is daardoor een van de grootste FederatiefOndsen in ons land. De laat ste jaren zyn de ziekenfondsen losge maakt van de Maatschappy. Met het A.P.F.Z. was dat in 1952 het geval. Het verschil tussen de Fed.fondsen en de anderen zit voornamelyk in de be stuursvorm. Bij de eersten wordt het bestuur op democratische wyze uit de leden en de medewerkers samengesteld. Van de 18 bestuursleden van het A.P. F.Z. zijn negen gekozen door de verzeke- kerden, de andere helft (vyf huisartsen, twee specialisten, een tandarts en apotheker) door de medewerkers, goede vertegenwoordiging van de zekerden is van groot belang. Per 5000 verzekerden heeft een afdeling recht op 1 vertegenwoordiger en 1 plaatsvervan ger die op de algemeene vergadering worden gekozen. Stemrecht hebben personen boven 21 jaar die minstens een jaar lid zyn. Sneek met 2400 verzeker den, Wymbritseradeel met 4800 en IJlst met 300 hebben elk dus recht op een vertegenwoordiger en een plaatsvervan ger. Majoor C. Ras was zo dankbaar, dat ze in deze tijd van vervlakking hier mocht komen met een groep jonge mensen, die, bezield met de Heilige Geest, klaar staan de mensen voor te bereiden op de komst van Christus. Is de naam van de cursus die deze kadetten volgen over de gehele wereld gelijk, nml. „Draagt Herders”, op een veldtocht als deze wordt een aparte naam gekozen en deze brigade- kadetten hebben de voorkeur gegeven aan de naam „Alarm blazers”. Gezien de vervlakking waarover de ma joor sprak, Is deze naam goed gekozen. „Men moet toch wel alarm blazen als een mens ten verderve snelt en by het horen van het alarmsignaal schrikt men op... en komt tot bezinning! We zyn hier echter niet om te óvertuigen, maar wel om te gétuigen van persooniyke er varingen. We willen ons Inzetten voor Jezus, we willen in de komende tien da gen samen met u hier voor werken, we willen één met u zyn.” Aldv^ de sympathieke woorden van de majoor, en als deze eenheid tussen gas ten en gastheren- en -vrouwen de eerste avond al tot werkeiykheld werd, dan is dat zeker wel te dan’ en aan het pret tige optreden van deze jonge kadetten, die de aanwezigen boeiden met goede schriftlezing, eeriyke persooniyke getui genissen en een proloog „de Herders”, waarin ze de geest van de mensen, moe deloosheid, spot, vrees stelden tegenover het werk van de Herder, die uit wil gaan om zielen te redden. Graag wensen wy kadetten zich op rym en dikwyis met deze groep jonge mensen en de ontvan- humor voor aan de talryke aanwezigen, gende afdeling van het Leger des Heils, en zongen voortreffeiyk hun geestdrif-1 in de komende dagen, waarin ook veel tige liederen, waarby ze zich begeleidden j aandacht zal worden besteed aan kin- boekjes in omloop. De heer J. J. de i op tamboerynen, gitaars, enz. Zelfs en- i dersamenkomsten en Vrijdagavond a.s. Djintwurdige kultuer-uteringen gjin greate perspektiven. Men wol de oar- saek wol graech taskriuwe oan de beide wréldkrigen, mar de oarsaek lelt nef fens spr. djipper en is fan geastllke aerd. Sll de geastlike en sedelike forwyldering ta stén komme, dan moat de ik-sucht omfoarme wurde ta hegere noarmen. It Under de titel „Geastllke en Maet- skiplike foarming” organisearre de Lünbou Jongsreln Mienskip dit wlnter- skolt in rige lêzings, dêr’t de ünderskate aspekten fan de geastllke en maetskip- llke foarming binammen op ’e doarpen yn bihannele waerden. Forline Tongersdei-to-joun waerd de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2