1 I r Koop eens j een pakje MisterX f P A R IJ S de milde, geurige ÓOcts. cigaret AGENDA Ingezonden zo Dierentehuis te Leeuwarden Nevobo afd. Sneek Bevorderd 4 Inzameling voor het Groene Kruis Simke Kloosterman en har wurk Wer in Foardrachtkriich foar de Snitser skoallen Begrotingsvergadering Sneek Duizend gulden voor drie bloembollen Propaganda-filmavonden Ned. Rode Kruis Chr. Muziekver. Eendracht Maakt Macht Belastingaftrek Geschenkvee VIJF DAGEN NAAR Alg. Bond van Ouden van Dagen, Afd. Sneek Wedstrijd K. N. M. perso neel Oudega (W.) Militairen worden gevaccineerd Groene Kruis Nijland Rookwedstrijd In Heeg kregen de dames les in haar- en huidverzorging Chr. Jonge Boeren- en Tuinders Brand in Nijland Psychometrische avond Langebaanwedstrijd Nijezijl Leger jeugddag Jubileum-avond Friesch Dagblad to Jutrijp-Hommerts J aarvergadering Geref. School Heeg IJsongelukken Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Kolendampvergiftiging En toch is de jeugd slecht niet Fr. Mij. van Landbouw Scholen te Gauw schaatsten Nederland van alle kant C.V.B. Scharnegoutum en dewurd spruts. it toanielstik waerd F euilleton „Kom”, zei Carla zacht, „we gaan”. ter begroeting vorsteljjke atmosfeer van de Métro. rondleidingen Oorspronkelijk feuilleton door Tom bodewijk. De propagandist van het Ned. Rode Kruis de heer L. van der Zee van Sneek, heeft de afgelopen week wederom een mooi succes geboekt. De vier avonden die werden gegeven voor de afd. Won- seradeel en Franekeradeel hebben niet minder dan 162 nieuwe leden opgeleverd, nl. Wons 53, Parrega 81, Franeker 22 en Tzum 6. Maandag 22 Februari. Amicitia-Theater, Sneek. ’s Avonds 8 uur „Tarzan in gevaar”. Moandei 22 Febrewaris. Snitser Frysk Forban. Sprekker Dr Tj. W. R. de Haan, oer: „it sammeljen fan Folks- lieten, binammen yn Fryslén". Ta- Ijochte mei grammofoanplaten. Dinsdag 23 Februari, ’s Avonds 8 uur in Hotel Hanenburg: le les van de cur sus „Spreken in het openbaar”, door het Jonkers Instituut. Woansdei 24 en Tongersdei 25 Febrewa- Opfie- Jouns 8 nen. Door de hoge, gekleurde ramen ogen kregen een milde glans. Zó kon filterde een wonderlik licht. Ergens in hy dus óók zijn, die druktemaker. En de hoogte ontwaarden ze hoe de spits- dan bedacht ze met een glimlach, dat Duizend gulden is Donderdag op de veiling in Bovenkarspel betaald voon drie bloembollen. De kwekers verwach ten bijzonder veel van het nieuwe soort bollen waartoe dit drietal behoort: de Verloping Prins Carnaval. Lyk as yn de beide léste jierren sil ek nou wer op 20 en 27 Maert in foardrachtkriich hélden wurde foar de learlingen fan alle Snitser skoallen. De kommisje foar dizze kriich is al drok dwaende mei de tarissingen. Vrijdagavond 19 dezer hield bovenge- genoemde vereniging haar jaarvergade ring in ’t gebouw St. Jozef. Volgens de gewoonte was voor de organisatie van deze avond een collecte gehouden, die door de burgerij goed bedacht werd. Hul de voor deze belangstelling! De voorzit ter, de heer A. Heins, opende met een hartelijke toespraak, waarbij hij tevens enige cadeautjes aanbood aan de collec tanten die ondanks de koude zo hun best hadden gedaan. Er was muziek en on der leiding van het lid G. Vonk werd het bekende toneelstuk „Onder één dak” van Jan Fabricius opgevoerd, waarvoor de spelers met 'uid applaus beloond wer den. Na enige tractaties en muziek kwam om ruim 12 uur Let einde van deze mooie avond. F. maar toen op het volgende station de en staarden naar het feestelijk verlichte bleven ze even staan, grote witte letters: Clemenceau Cle- hoogaltaar ergens ver weg, naar de rijk menceau het hele perron langs, haar versierde, vorstelijke kanunnikenban- werk zien”, joech doe it wurd oan ’e hear H. Eijge- laar üt It Hearrenfean, dy't in propagan- Dêrnei waerd der in filmprogramma fortoand mei de selde tóch voordeliger. Kyk, daar is al een r station”. Ook Carla begon de Métro- heden OUDEGA (W.) Het K.N.M.-personeel alhier hield een hardrijderij op de Brek- ken. Ie pr. H. Wolthuizen, B. de Boer en W. v. d. Werf; 2e pr. P. de Haas, K. Elzinga en D. v. d. Bos; 3e pr. A. Hoek stra, M. Pranger en H. Verbeek; le pr. Afvalklasse: Joh. Walinga, P. Verbeek en J. Wolthuizen. Tijdens deze rijdertj trakteerde de directie op chocolademelk. De prijzen bestonden uit kaas, e iedere deelnemer kreeg pond boter. De di recteur reikte op het kantoor met een toepasselijk woord de prijzen uit, en de heer D. Rlenstra bracht directeur El zinga namens het personeel dank voor de gezellige dag. Naar wij van het Ministerie van Fi nanciën vernemen zal het geschenkvee dat als gevolg van de bijzondere om standigheden in het watersnoodgebied eerst in 1954 eventueel in 1955 kan wor den geleverd ook bij de belastingaangifte over deze jaren in aanmerking mogen worden genomen. Aanvankelijk was be paald dat alleen schenkingen in 1953 voor aftrek in aanmerking konden ko men. De minister van oorlog en marine heeft besloten, dat in de loop van de ko mende maanden het gehele Nederlandse leger gevaccineerd zal moeten worden. De minister heeft dit besluit genomen op grond van zijn bevoegdheid, neerge legd in de wet op de immunisatie van mi litairen. In deze wet is tevens vastge legd, dat de minister zich ter zake laat adviseren door een speciale commissie van advies. Daarnaast is bepaald, dat zij, die ethische of medische bezwaren hebben om zich te laten vaccineren, deze kunnen voorleggen aan de commissie van beroep. Uiteraard is thans nog niet te zeggen, of het aantal bezwaarden groot zal zijn. Nadat de minister het vorig jaar besloten had, de lichting 1954 I in haar geheel te doen inenten, hebben zich 25 bezwaarden gemeld, die op een beslissing van de beroepscommis sie wachten. Zij, die bezwaren hebben, dienen deze binnen drie maal 24 uur na dat ze de oproep tot vaccinatie hebben ontvangen, kenbaar te maken. De vaccinatie Is geheel in handen ge legd van militairen om indien zich on verhoopt nadelige gevolgen zouden voor doen geen moeilijkheden te krijgen over de verantwoordelijkheid. Men deelde in dit verband nog mede, dat naar schat ting 80 pct. van de militairen nog nooit is gevaccineerd. NULAND, 18 Febr. Onder voorzitter schap van de heer G. M. Gerbrandij kwam hedenavond de vereniging „Het Groene Kruis” te Nijland en omstreken in algemene ledenvergadering bijeen in zaal Piersma. Na opening en notulen werd het jaarverslag van de penning meester uitgebracht, dat gewaagde van een voordelig saldo. Op voorstel van de financiële commissie werd dit jaarver* slag goedgekeurd. Minder goed was het gesteld met de financiën van de Wijk. Hier was een nadelig saldo. Besloten werd de contributie met 10 te ver hogen. De aftredende bestuursleden W. J. A. Hoogwater en G. de Boer werden herkozen. Door dokter Hoogwater werd een interessante en leerzame causerie ge houden over Rheuma en haar bestrijding. Een collecte voor een te stichten zieken huis bracht 27.56 op. De vergadering was door 50 personen bezocht. Dooi zuster Halsema, die 1 April a.s. de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt, doch 1 October a.s. haar taak neerlegt, waren 2919 bezoeken afgelegd. Onze vroegere stadgenoot de heer Jo han G. Schuil, opzichter bij de Dienst der Zuiderzeewerken ter standplaats Lelystad (IJselmeer) is met ingang van 1 Februari 1954 bevorderd tot Technisch Ambtenaar bij genoemde Dienst. HEEG. Geen voetbal en geen schaat senrijden, maar toch hebben de sportlief hebbers in Heeg Zaterdagavond in de dorpsherberg van A. J. Visser een ge zellige en spannende wedstrijd kunnen bijwonen. Het bestuur van de v.v. Heeg hield hier nl., evenals verleden jaar, een rookwedstrijd voor leden en donateurs. Dertig rokers deden mee. De vorige maal won de heer G. Elzinga, de oudste en trouwste supporter, met een tijd van 1 uur en 57 minuten de eerste prijs, maar de heer B. de Jong kraakte dit record, door maar liefst 2 uur en 87 mi nuten van één sigaar te roken. Het was een leuk gezicht de rokers het laatste peukje met lucifers en spelden in de mond te zien houden, waarbij de tranen hen door de sterke rook uit de ogen kwamen. De heer M. de Jong, die deze avond de voorzittershamer hanteerde, sprak een toepasselijk woord tot de le den van de v.v. Heeg en reikte daarna de prijzen uit aan de volgende winnaars: le pr., f10.— plus medailles, aangebo den door een supporter, B. de Jong; 2e pr., f5.Sj. Zijlstra; 3e pr., een doos sigaren, A. Speerstra; 4e pr., 2 doosjes sigaretten, P. Arema en 5e pr., een doosje sigaretten, T. Attema. De laatste drie prijzen waren eveneens aangeboden door leden en supporters. HEEG. De afdelingen Heeg en Gaast- meer van de Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond kwamen Vrijdagavond in gecombineerde vergadering bijeen onder leiding van de presidente mevr. v. d. Goot—Bakker, die op de gebruikelijke wijze opende en de aanwezige dames hartelijk verwelkomde. De heer Wolt huizen, kapper te Sneek en zijn staf, be staande uit de heer Hylkema en een schoonheidsspecialiste, werden met ap plaus begroet. Het hoogtepunt van deze avond was nl. de inleiding van de heer Hylkema over haar- en huidverzorging, waarvan hij zeer interessante resultaten liet zien. Er werd ook druk gebruik ge maakt van de gelegenheid gratis advies te krijgen betreffende het haar en de huid. Het was al vrij laat toen mej. N. v. d. Eems deze mooie, gezellige en druk bezochte vergadering sloot met dank aan God. TOPPENH.—TWELL. Yn in gear- komste fan de krite „Gemme fan Bur- mania” hüldde master de Boer in bi- sprek oer it moaije boek „De Hoara’s fan Hastings” fan Simke Kloosterman. Master biljochte earst de persoan fan de skriuwster, har libben en har wurk, dernei retzge hy mei de oanwêzlgen troch it boek en folge dêrby foaral de haedpersoanen üt It forhael. Inkelde fan de moaiste fragmlnten lies er foar. It moat in dreech kerwei west ha dit boek sa yn 't koart léns to gean, foaral om’t der sa folie persoanen yn foarkomme, dy’t elts har eigen libben hawwe. Dit slagge master lykwols tige skoan. It wie dêrom wol spltich, dat it tal tahear- ders sa lyts wie. Mar dy’t der wiene, gyngen tige foldien nei hüs werom. NIJLAND, 19 Febr. Hedenmiddag werd brand ontdekt in de schuur staan de bij het woonhuis en de herberg van de heer R. Piersma alhier. Hoewel direct het vuur energiek werd bestreden en de terstond gewaarschuwde brandweer spoedig ter plaatse was, kon niet wor den verhinderd, dat de schuur en stal ling 'n prooi der vlammen werden. Zelfs liepen de onder de wind staande huizen van R. Piersma en de heer J. de Vries, smederij, een tijdje ernstig gevaar, doch gelukkig bleef de brandweer de situatie meester, al kon ze dan niet verhinderen, dat de schuur en stalling verloren gin gen. Aangezien er nogal wat hooi in de schuur aanwezig was, vorderde het na- blussingswerk nog veel tijd. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Zaterdag 27 Februari. Boerenleenbank Roodhuis e.o. Alg. Ledenvergadering ’s voorm. 9 uur te Roodhuis meeg, 18 Febr. Onder leiding van voorzitter Poepjes kwamen de leden van i. een Men schrijft ons: Het is alweer enige jaren geleden, dat mevr. MulderScha- lekamp als psychometriste, tevens pro pagandiste van de Ned. Ver .v. Spiritis ten hier ter stede optrad. Velen zullen zich deze mooie avonden herinneren en verheugd zijn te vernemen, dat mevr. Mulder de 25ste Februari weer in Sneek komt. Moge zij naast de vele oude vrien den die zij gemaakt heeft, vele nieuwe belangstellenden onder haar gehoor heb ben. Mocht de toegangsprijs, die zo laag mogelijk is gehouden, voor iemand een bezwaar zijn, dan wende men zich tot de secretaresse, mej. M. V. Hussel, Kapel straat 12. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de desbetreffende ad vertentie. NIJEZIJL. Donderdag werd alhier op de ruime ijsbaan een langebaanwed strijd gehouden voor leden. De prijzen werden na veel spannende ritten ge wonnen door: le. G. Mulder, Nijezijl; 2e Tj. Koopmans, Folsgare; 3e. W. S. Ab- ma te Piekezijl; 4e. Joh. Zijlstra. Nijezijl. In d afvalwedstrijd de zg. B-rijderij werden de prijzen gewonnen door Tj. Hoekstra te Abbega en P. Zwering te Folsgare. De prijzen bestonden uit me dailles. ’s Avonds was er evenals 's mid dags veel publiek op de baan, mede *n gevolg van het feit, dat elders de banen niet bruikbaar waren. Als attractie werd toen nog een zgn. vossenjacht gehou den, waarvoor bij de jeugd veel animo bestond. De prijzen vielen ten deel aan: le. M. G. Stienstra; 2e. W. Weersma. Zaterdagmiddag werd met vereende krachten de baan weer sneeuwvrij ge maakt, waardoor ook ’s avonds de jeugd nog volop kon genieten van de ijspret. Hoewel de winter lang aanhoudt, blijkt de ijsbaan alhier een aantrekkingspunt te zfln voor de jeugd van uit wijde om trek. Een woord van hulde aan het nieu we bestuur, dat zich belangloos beschik baar stelt. Op 24 Februari wordt een Legerjeugd- dag bij het 422e bataljon infanterie te Zuidlaren gehouden. Het Chr. lyceum alhier zal er aan deelnemen met 45 leer lingen. Tongersdeitomiddei foar de bern Tongersdeitojoun foar de greaten waerd der in programma joun, forsoarge troch it „Friesch Dagblad”, ta eare fan syn 50-jierrich bisteaji. Foar de bern wie der In filmfoarstelllng mei as haedfilm „De spoorzoekers”. Spitich wie it dat de seal net fol wie. Ek de jouns wie it lokael lang net fol, doe’t de hear A. Osinga de joun iepene mei Bibellêzen en gebet. Hy spruts hjirnel in koart lepeningswurd en HEEG, 18 Febr. Onder leiding voorzitter Poepjes kwamen de leden de Geref. Schoolvereniging bijeen. Na openingswoord van de voorz. en lezen van notulen en jaarverslag door de secretaris kwam penningmeester J. W. Attema met de rekening en verantwoor ding. Het bleek, dat dank zij het welden van lammeren en een rondgang by de leden de rekening in evenwicht kon wor den gehouden. Binnenkort zullen voor de reeds veertig jaar In gebruik zijnde banken nieuwe komen. 94 leerlingen be zoeken thans de school. De aftredende penningmeester werd herkozen. HEEG, 18 Febr. De heer A. J. Veen- stra alhier kwam zodanig op het ijs te vallen dat hij een lichte hersenschudding opliep, waarvoor h(j vijf dagen het bed moet houden. Ook een 11-jarlg dochter tje van de fam. B. de Jong viel en kreeg een shock. Het elfjarig zoontje van de fam. Zijlstra te Osingahulzen verrichtte een kranige daad door het driejarige dochtertje van de fam. Koop mans, dat bij de brug van Osingahulzen door het ijs was gezakt, van een wisse dood te redden. HEEG. Alhier is een comité opgericht voor de herdenking van het 50-jarig bestaan van het Groene Kruis. Dit co mité zal binnenkort gelden inzamelen bij de Inwoners van Heeg en omstreken ten einde de jubilerende vereniging een be drag te kunnen aanbieden voor het del gen van de schuld en de eventuele aan schaffing van nieuw materiaal. Men is er van overtuigd dat deze mooie en nut tige instelling aller sympathie heeft en dat de actie daarom zal slagen. OUDEGA (W.) De muziekver. „Een dracht maakt Macht" heeft het plan om in dit jaar een bazar te houden. Er is nog een schuld af te lossen op de nieuwe instrumenten. Als deze bazar mocht slagen hoopt de ver. deze schuld te kunnen aflossen. Vermoedelijk zal de bazar In September gehouden worden. Dus Oudegasters, Idsegasters, Sandflr- ders u hebt nog even tijd om iets klaar te maken, om ook in dit opzicht mede te werken. Tevens heeft de vereniging het afgelopen jaar 55 jaar bestaan. Men hoopt dit feest deze zomer te vieren in de vorm van een festival. Het wachten is nog op de vergadering van de fede ratie. Doublé armbandje, terug te bekomen bij Post C. der Rijkspolitie te Oudega (W.)wollen want, Th. Stroband, Oude ga (W.) 79; doublé armband, C. Jansen, Oudega (W.) 67 Vrijdag a.s. ’s avonds 7.15 uur behan delt de raad dezer gemeente in een open bare vergadering de gemeentebegroting 1954. Een 38-jarige wijkverpleegster van het Groene Kruis te Veendam, mej. A. M. B. uit Groningen is tengevolge van kolendampvergiftiging om het leven ge komen. Zij werd door haar hospita ge vonden, liggend op de vloer nabij het raam in haar kamer. Vermoedelijk heeft zij getracht het raam te openen. Uitslagen 20 Februari. Dames: ZONA 2—VIOS 3 2—0; SVC Sen. 2—CZN 3 2—1; CZN 2—SVC 2 2—0; ZONA 1—VIOS 1 0—2; RKVC 3—DVC 2 2—0; CZN 1—DVC 1 2—0: RKVC 1—UD 1—2; Chr. Kweek—SVC 1 2—0. Heren: SVC 2—UD 3 2—0; SVC 1 —ZONA 2—0; ABS—DVC 1 2—0; NOH 1—RKVC 1 2—1; UD 1—VIOS 1 2—1. Tot en met Zondag 28 Februari. Leger des Heils, Kleinzand 20, Sneek. 10- daagse veldtocht door Kadetten van de Kweekschool voor Heils-oficieren. Elke avond 7.30 uur. „Franklin D. Roosevelt”, las Els en ander goed doel stond te collecteren, te voren zo lulde had te kennen gegeven, zocht op haar plattegrond. „Mooi, we Voorzichtig liepen ze, achter een vrouw zat nu, zonder dat hij het wist, aan hoeven niet eens over te stappen, we in 't zwart aan, de duistere kerk bin- dachtig naar hem te kijken, en haar rijden zó door tot Chatelet. Kijk", on derwees ze Carla. „Het eindpunt is Vincennes. Nu volg je overal maar de borden: richting Vincennes, en dan kom je vanzelf op het juiste perron. Nu ga j ij eens voor”. Carla dook moedig de hal in, zocht tige Gothlsche kerk voor zich oprijzen: zat Hannes Averkamp. Zijn armen la- neke gen gevouwen op de stoelleuning voor ze. 1 7“ „Hij loopt op zijn eigen benen”, con- a zoveel indrukwekkend geheel op zich inwer- stateerde de roodharige schone. - -- - - --- leek ,.Ik laat me niet meenemen, als je len poort boven de ingang. „Waar zijn en legde liever tien francs op het bakje dan de drukke praatvaar, die zo snedig dkt bedoelt ben ik a-coóril”, vlnnigde ui o» u-. n een ou(i nonnetje met een hele met Els wist te kibbelen. En die jonge- Hannes m- bogen in 'n mysterieus halfduister hij hier op haar zat te wachten, (daar elkaat ontmoetten. was ze zeker van) en niet eens had In de verte werd 'h gezelschap Ame- gemerkt, dat ze was binnengekomen... rikanen door een gids een zijgang inge- tevergeefs naar het richtingbord en ont- voerd. Els trok haar gezicht tot een nu liep de dekte toen, dat ze er met haar rug naar grimas en ging voorop, verder de im- vormde zich, ach, was het posante kathedraal in. Toen stonden ze allebei stil. aan hangend. 1 „Te duur”, wist Els, „de Métro is Nótre Dame. tóch voordeliger. Kijk, daar is al een Er stond een bordje met bijzonder- hem.°Roerloos zat hij daar en liet het station”. Ook Carla begon de Métro- heden over rondleidingen i :_7.„1 1 stations te onderscheiden aan de meta- francs, maar Els liep er kordaat voorbij ken. Het leek een heel andere Hannes len poort boven de Ingang. „Waar zjjn - - [we hier?” Ze stonden bij het Ronde- van punt, midden in de Champs Elysées. grote witte huif, die daar voor een of dame, die haar afkeer nog pas een uur bussen met het balconnetje er achter- opeens op een plein en zagen de prach- ders. Want een paar rijen voor hen uit gens? Zullen we dat vervelende man- aan hangend. tige Gothlsche kerk voor zich oprijzen: zat Hannes Averkamp. Zijn armen la- neke maar meenemen, Els?” plaagde Te Leeuwarden Is opgericht een „Commissie Dierentehuis”. Gewenst wordt een inrichting, waar zieke en zwervende dieren uit de hele provincie een onderdak zullen vinden. De kosten van zo’n dierentehuis, waar een zestig tal honden, evenveel katten, zo mogeljjk enkele oude paarden en In een poli kliniek ook zieke dieren verpleegd kunnen worden, ztfn ƒ30.000. Er zullen renteloze aandelen in stukken van 100 worden uitgegeven, bazars worden ge houden, verlotingen en een verkoop van „bouwstenen”. Bovendien zullen andere passende middelen worden aangewend om het benodigde kapitaal te verwerven. Het gironummer van de secretaris-pen- nlngmeester van de Commissie Dieren tehuis is 111772. Naar ons wordt doorgegeven, hebbes een aantal jongens van 10 jaar uit de buurt van de Waterpoort, zelf het initiatief in handen genomen voor het brood- en geldverzamelen, om de honge rende eenden in „de Kolk” aanwezig, te voederen. Ze zijn op eigen houtje op stap gegaan om bij de buurtbewoners om brood te vragen en hun eerste schreden waren dus naar een bakker, waar ech ter gèld voor het gevraagde brood werd gevraagd, hetgeen ze niet hadden. Toen verderop naar de particulieren, waar het beter ging, en ook „dominee” kwam persoonlijk aan de deur om hen het ge vraagde te geven, hen prijzende voor hun lofwaardig streven. Op Dinsdag (marktdag) werd „ge bruikt” stro van de Veemarkt gehaald (wat wel niet mocht) en op het ijs gede poneerd, om de eenden, voor bevriezen aan het ijs, te behoeden. Hoe hun kle ren er daarna uitzagen, deerde hen niet, doch dat zullen de resp. moeders des avonds wel hebben gemerkt. Om ander voedsel te kunnen kopen, wer den later ook nog oude couranten g«- vraagd en verkregen, waarmee ze naar een opkoper togen en voor 1.95 ver kochten. Toen triomfantelijk naar ee* winkelier gestapt om meel en graas voor de eenden te kopen, welke toch vooral niet mochten verhongeren. Bravo jongens voor dit geweldig mee voelen met de hongerende vogelwereld. We weten dat er in Sneek veel wordt ge daan, ook door de scholen en een aantal werklozen, om de in de grachten en par ken overwinterende vogels, die het toch zo heel erg moeilijk hebben, door deze lange winterperiode heen te helpen. Toch vonden we het heel prettig te vernemen dat de jeugd uit zichzelf ook al mee gaat doen, zelfs zo intensief, dat één der jon gens des nachts, al slaapwandelend*, naar beneden kwam, om zijn moeder „brood voor de eenden’ te vragen, toen plotseling wakker werd en bemerkte dat hij wat „te vroeg” was. Dat de gehele jeugd een voorbeeld aan deze jongens moge nemen en de een den niet plagen om, zoals ik zo dikwijl» zag, al schaatsende dwars door een kep- pel eenden te rijden, die dan telkens ver schrikt opvlogen. Ook de handelwijn* van jongens, die een paar dagen geleden, een grote vogel, die achter de Selfhelp in het land omscharrelde, welke niet meer vliegen kon en half verhongert) was, toch nog met stenen gooiden en telkens opjaagden, is zeer laakbaar. Alle lof dus voor eerstgenoemde jongens, dhi hun plicht begrepen en getuigen een gn* voelvol hart en liefde te hebben voor d* hongerende vogels die onze hulp, voorsi nu, toch zo nodig hebben. Een lid van de Ned. Ver. t»t Bescherming van Dieren. Ofd. Snits fan de Fr. Mij. v. L. héldde 18 Febr. in algemiene ledegear- komste by Leeuwen. Nei iepening troch de foarsitter I. de Boer, it foarléze* fan de oantekens en de ynkommen stik ken waerd it jierforslach foarlêzen. It ledetal is wakker gelyk bleaun, di* dêrüt bllken, en de ófdieling hat it 6f- roune jler tige warber west. De finan- slële kommisje hat sjoen, dat de boeken yn oarder wlenen. Der is in saldo faa f 53.67. Der wienen twa fraechpunten» Mei it earste hawwe de hearen J. Hoek stra, H. Heerschop en M. Abma (rap porteur) dwaende west. Oer it winnen fan prima molke kamen hja ta de kon- klüsje, dat it melken binammen tig* himmel barre moat (goede forljochting, strie, en foarblhandeling; ünder melken gjin stoffich foer of foer dêr’t de molk* nei rüke kin). Fuortendaliks ófkuoljen fan prima molke waerd tige oanret. D* kommisje wiisde der by einsluten op, dat de boer der om tinke moat, dat syn wurk bileanne wurdt. It oare fraech- punt gie oer de kwesje: hynder en trek ker. De kommisje wie gearstald üt d* hearen H. Andela, P. Santema en P. d* Boer (rapporteur). Harren wichtigst* konklüsje wie wol, dat de boer, dy’t wier foardiel fan in trekker hawwe wol, der ek forsten fan hawwe moat. Fierder» hinget dizze kwesje fan géns faktoaren óf, dy’t op elk bidriuw wer oars llzz*. Der wurdt op oanstien, dat der men- kursussen komme. Beide fraechpunten waerden ünforoare goerkard en kinn» opstjürd wurde. Der waerd forslach ütbrocht fan d» foarlge algemiene ledegearkomste troch de hear Van der Wier Alberda, dy’t fuort dêmei wer as öffurdlge stimd waerd. De wurklist foar de nou kommende al gemiene ledegearkomste waerd blsprut- sen. De öffurdige sil kandidaet Demmer stypje. Neidat de hear P. Falkena noch hwat forteld hie oer „werkgeversbelan- gen” en nei de rounfrage, sleat de foar sitter de gearkomste. GAUW, 19 Febr. ’54. De C.V.O.-school en de Geref. school te Gauw hielden voor de kinderen een hardrijderij. D* prijzen bestonden uit luxe voorwerpen. Uitslag: Jongens van 12 jaar en ouden: le G. Dottaga, Sijbrandaburen; 2e O. v. d. Bosch, Gauw; 3e D. Zeilstra, Gauw. Meisjes van 12 jaar en ouder: le J. Wiersma, Gauw; 2e A. Huitema, Speers; 3e H. Kuperus, Gauw. Jongens 10 en 11 jaar: le A. Postma, Gauw; 2e J. Terp- stra, Gauw; 3e H. Cnossen, Gauw. Meis jes van 10 en 11 jaar: le J. Bootsm*, Goënga; 2e A. Draaistra, Gauw; 3e A. Jellema, Gauw. Jongens van 8 en 9 jaar: le G. Sietsma, Goënga; 2e K. Meeste*, Goënga; 3e H. A. Jellema, Gauw; 4e P. Terpstra, Gauw. Meisjes 8 en 9 jaar: le J. Sietsma, Goënga; 2e R. Gerbrandy, Goëngamleden; 3e P. v. d. Bosch, Gauw, Jongens 6 en 7 jaar en Meisjes 6 en 7 jaar: le Tj. Dotinga (j.) Sijbrandabu- ren; 2e T. Miedema (m.) Gauw; 3e P. v. d. Kooy (j.). Sijbrandaburen; 4e H. Kalteren (j.) Gffingawier. Jongens en Meisjes die nog niet op school zjjn: 1» K. Lamersma (j.) Goënga; 2e E. Do tinga (m.) Sijbrandaburen; 3e D. Kalte ren (m.) Offingawier. Enige weken geleden is het gehele be drijf van de fa. C. A. van Schuppen, si garenfabriek „Cavansa”, nabij het sta tion te Veenendaal, In staat van faillis sement gesteld. Thans heeft de recher che ingegrepen en zijn door de politie te Veenendaal de twee fabrikanten J. en B. van S. en een zwager P. K. in ar rest gesteld wegens het onttrekken van goderen (tabak en sigaren) aan de fail liete boedel. De drie genoemde heren zullen voor de Officier van Justitie te Arnhem worden geleld. Het onderzoek wordt voortgezet. 11 Prachtige winkels hielden hun aan dacht geboeid, vooral de elegante mode zaken met de dure, luisterrijke model- japonnen deden hun harten sneller klop pen. Plots stootte Els haar vriendin aan. „Zeg, als wij hier niet de hele mor gen winkels willen kijken, zullen we toch eens verder moeten. Die winkels komen i Opéra is het ook de moeite waard. Maar nu gaan we eerst eens naar het Ile de „het geheim van de Métro” meester. En de man in vorstelijk purper, die iets maar er is net zoveel zorg aan besteed la Cité, het stads-eiland midden in de als je eenmaal zover was, volgens apart stond, en naar de jongens in hun aan de versiering daarboven op het dak Seine„ naar de Nótre Dame”.^ Els, kon je in Parijs nooit meer ver- witt* stola’s, die zongen als nachtega- als hier beneden”. len. „Ja, waarom eigenlijk”, vond Carla Carla huiverde van ontroering. „Els”, nuchter, „als niemand het toch kan be- „Ze hebben gedacht: God ziet het SCHARNEGOUTUM. De plaatselijke afd. van de C.V.B. vergaderde Woens dagavond onder leiding van de waarn. presidente mevr, de JongRienstra. Mevr. Stangel—Funke van Harlingen sprak over: „Staat dan in de vrijheid”. Op dit boeiend referaat volgde een pret tige gedachtenwisseling. Ondanks het winterige weer was er flinke belangstel ling. Een zeer geslaagde samenkomst. haedfilm. Nei it skoft „Doe’t wy yn tinten wennen” fan Th. Polstra oer de fjuotljochten brocht. Yn twa bidriuwen waerd de skoallestrild om 1900 hinne bihannele. It stik foldie bést en ek it spyljen wie tige yn oarder. Sünder ien tokoart to dwaen, mei it spyljen fan de moalkeapman Ploegstra wol efkes apart neamd wurde. Ek it kapwurk en de dékors wiene yn oarder. A. Osinga brocht hjirnel tank oan dy- jlngen dy’t dizze joun slagje litten hiene en slute nel mienskiplik sjongen mei tank oan God. Dinsdagavond vergaderde de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond afd. Sneek en omstr. in Aere Perennius te Sneek onder voorzitterschap van Ids Veldhuis die, nadat hij een gedeelte uit Nehemia 2 had gelezen, voorging in ge bed. In zijn openingswoord verwelkomde hij in ’t bijzonder de heren M. Tiersma van Oppenhuizen en Ir A. E. J. v. d. Ploeg van Boisward als sprekers. Eerst genoemde had als onderwerp „Emigratie van een jonge boer”. H(j wees er o.a. op dat emigratie voor een gedeelte der jonge boeren noodzakelijk is geworden door overbevolking hier in Nederland. Canada heeft voorkeur, terwijl de emi grant taalkennis en ook enige motorken- nis moet hebben. Daar komt bij aanpas- sings- en doorzettingsvermogen. Voor een Chr. emigrant, liggen daar mogelijk heden, ook voor de kerkelijke ontwikke ling is er toekomst. Na de pauze sprak Ir v. d. Ploeg over: „Intensivering door kwaliteitsverbete ring”, dit ten aanzien van de melkwin- ning. Naast de hoeveelheid melk en het vetgehalte is de kwaliteit een factor van betekenis door de uitbetaling naar kwa liteit. Om een prima product te verkrij gen is schoon materiaal eerste noodzaak maar daarnaast een goede behandeling tijdens en na het melken. Ook de werk zaamheden in de stal zijn van invloed. Snelle afkoeling van de melk zoals in Amerika en Denemarken geschiedt, is hier practisch onuitvoerbaar. Toch moet deze kwestie de volle aandacht hebben. Na een zeer geanimeerde bespreking werd deze goed gslaagde avond met ikgebed gesloten. nog^ wel^in~de*buurt~van^ae overtuigden dat ze goed zaten, slaakte ken, waar een ry hoogwaardigheidsbe- gingen omhoog. „Moet je eens opletten, - i.** xxxxi. «A*. ze e€n ZUCht van verlichting. Ze was kleders zat in feestelijke gewaden, naar Carl, je kunt het nauwelijks meer zien, gaan we eerst eens naar het Ile de 0het geheim van de Métro” meester. En de man in vorstelijk purper, ,3 eenmaal zover was, i Seine, naar de Nótre Dame". r’ - - - - „Zullen we lopen?" stelde Carla voor, dwalen. Op een terrasje gebruikten ze café- ris. Snitser Frysk Toaniel. ring fan „It Testamint”. üre yn Amlcitia. Woensdag 24 Februari. Schutjassen in Veerhuis v. d. Hey, Martiniplein. Aanvang 8 uur. Donderdag 25 Februari. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia”. Openbare Psychometrische avond; 8 uur in zaal Piso. „Ik laat me niet meenemen, als je Ze bleven nog even luisteren, maar dienst af. Een processie twee hellebaardiers met toe stond. En verder, ach, was het posanta kathedraal in. gegalonneerde steken voorop. Toeristen eigenlijk gemakkelijk. „Een kind kan de Toen stonden ze allebei stil. Een liepen rumoerig naar de zijbeuk, waar was doen”, verklaarde Els. Daar was machtig orgelaccoord weerklonk tegen doorheen de processie zou komen, het blauwe bord al. Clemenceau de hoogopgaande pilaren. Een prachtl- - Concorde Palais Royal Louvre ge tenorstem, ondersteund door een jon- Nu draaide ook Hannes zich om. Zyn ChüteletChütelet, düdr is het, hè genskoor, zette een Latijns gebed in. Op wenkbrauwen wipten Els? En zeer tevreden met zichzelf de tenen slopen ze nader en zetten zich omhoog, maar zonder een woord te zeg- stapte ze even later in de Métrocar, voorzichtig in de stoelen. Niemand viel gen voegde hij zich bij hen en zwijgend bestudeerde nog even het richtingbord, hen lastig, en zo zaten ze daar doodstil liepen ze de kerk uit. Aan de overkant „Moet je dat prachtige beeldhouw- wees Els. Haar blikken die genoot van de prachtige Junimorgen r f en met senrik dacht aan de benauwde au-lait in grote groene kommen met ge- fluisterde ze, „wat is dit mooi”. Én ze wonderen". atmosfeer van de Métro. weldige blokken suiker er by en een bedacht hoe bij alles wat veranderd was, „Ze hebben gedacht: God ziet het „Kind”, schrok Els, „dat is niet te schaaltje met croissants, want ze had- de Nótre Dame zichzelf was gebleven, wèl”, zei Hannes ernstig en hij kreeg doen. Op dat kaartje lijkt het vlakbij, den al weer honger. En ze slenterden en hoe deze gezangen alle eeuwen door een kleur om zijn eigen woorden. En maar het zijnéinden. Nee, we moeten over de bloemenmarkt, waar het zo> daar hadden geklonken, in dit stille toen glimlachte Els naar hem en haar met de Métro”, rustig en dorps was, en ze bewonderden Godshuis, in het drukke, jachtende Pa- ogen spotten ditmaal niet. „Kunnen we niet met de bus?” zei de geweldige klok op de hoek van de rfjs. „Nou”, zei Carla om de stilte te bre- Carla, wijzend op een van die grappige Quai de l’Horloge, en toen stonden ze Maar Els’ aandacht was ergens an- ken, „zullen we weer verder gaan, jon- Advertentie I.M.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3