Uit onze Raadzaal R.K. Toneelver. Sneek speelde een vrolijk spel Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBIAO 7-- „IT TESTEMINT” JAARVERGADERING C.B.T.B. Begrafenis Burgemeester Reitsma deze wereld van strijd waarin vaak al les verduisterd is, had hij het geloof be houden. Dat was de genade in zijn leven. Hij bleef horen de stem van de Here die hem de strijd deed strijden in de wereld. Er zou meer te zeggen zijn van deze zoon van het Friese land, aldus ds. Huisman. Maar ik zal dat niet doen. Het was allemaal maar tijdeljjk. Maar het woord des Heren blijft in eeuwigheid. Die Zijn stem hebben gehoord zullen leven. Alles moge wegvallen, God blijft. Het sterfelijke moet onsterfelijkheid aandoen. Zij zullen leven. Zij hebben toe komst in de orde Gods. Zalig ieder, die de stem van God hoort. Dan is de dood verslonden tot overwinning door Chris tus onze Heer. Generaal Naguib af getreden Off I RedacteurL KIEZEBRINK Sneker Marktkooplieden kregen een nieuwe voorzitter Kerknieuws Subsidie voor Schilderwerk SNITSER FRYSK TOANIEL Zeepost D. Zuiderbaan morgen 80 jaar Prins Bernhard naar Amerika Redactie-adres i KLEINZANÜ 7 - Telef 2872 Vrijdag 26 Februari 1954 De zes zusters de Kort getrouwd oerset üt it Hollansk fan A. Siderius-Boonstra Drie mensen vergiftigd Treinen stoppen in Mant gum en Bozum Emigratie naar Australië 109e Jaargang No. 16 IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH 2. Vragen. Ter voorziening in een tweetal vaca tures van ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de heren Mr K. de Vries Jr en S. Tiesma. van Luchtmachtacademie) spreken. 12.25 12.33 12.37 12.42 17.25 17.34 17.42 17.46 H. Venema. onderwijzer o.l.s. nr. 12 te Jubbega. M. H. Bjjl, onderwijzer o.l.s. te Blankenham. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie i Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) dat de R.K.T.S. in deze tijd van vasten- avondpret een vrolijk stuk voor haar opvoering had gekozen nl. „Rosenwater en Appelbloesem in Dameshoeden” van De termijn voor de oplevering van buiten- en binnenschilderwerk waarvoor een DUW-subsidie is toegezegd, wordt verlengd van 27 Februari tot en met 20 Maart, zo deelt het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid mee. SNEEKER NIEUWSBLAD missie het begrip „culturele film” vrfl ruim opvat. Het komt burgemeester en wethouders bezwaarlijk voor om buiten deze als cultureel aangemerkte films, nog andere, al of niet na ingewonnen advies van een in te stellen cultuurraad, voor de heffing van de vermakelijkheids belasting onder dit begrip te brengen. Bovendien kan de vraag worden gesteld of ook andere voorstellingen dan film vertoningen niet voor een verlaagde be lastingheffing in aanmerking zouden moeten komen. Met recht zou bij een gewijzigde houding ten opzichte van de „culturele films” het standpunt kunnen worden ingenomen, dat ook toneeluitvoe ringen of andere kunstuitingen van meer dan gewone kunstwaarde met een lager dan het normale percentage belast zou den moeten worden. B. en W. achten het inslaan van de door het desbetreffende lid van de twee de sectie aangegeven weg niet juist. Voorstellen in deze richting zjjn van dit college dan ook niet te verwachten. In de raadsvergadering van morgen, Vrijdag, komt o.a. nog aan de orde; Benoeming onderwijzer Gysbert Japiksschool. B. en W. dragen in de vacature 5e leerkracht aan de Gysbert Japiksschool voor: 1. De R.K. Toneelvereniging Sneek gaf Dinsdagavond haar tweede uitvoering in het seizoen 1953-1954 voor een zeer goed bezette Amicitiazaal. De heer A. F1 a p- p e r richtte een woord van welkom' tot W. E. Wout. Een klucht in drie bedre de aanwezigen, in het bijzonder tot de h.h. geestelijken, onder wie de geestelijk adviseur van de vereniging kapelaan Mulder. Ook het bestuur van het werk verband Katholiek Amateurtoneel was aanwezig, evenals een jury uit die orga nisatie, welke het te spelen stuk kritisch kwam beoordelen. Het was begrijpelijk Coöperaties krijgen dus niet vooraf be richt Geïnformeerd werd naar de inhoud en de betekenis van de nieuwe bepalingen betreffende vervreemding van landbouw gronden. De voorzitter en de heer Mie- dema lichtten dit toe. Volgens de laatste betreft het hier geen wet maar een mi nisteriële beschikking, uitgevaardigd op 21 December jl. Landbouwgronden mo gen voortaan niet meer worden gebruikt door personen die buiten het landbouw bedrijf staan en verder komt de beschik king volgens de heer Miedema neer op verhoging van de huur voor bedrijfsge bouwen en een andere (hogere) waar dering van huur- en verkoopprijzen der landerijen, waarbij wordt uitgegaan van een gemiddelde rente van 3 De pach ter krjjgt voorrang bij verkoop van de door hem gepachte grond. Echter vol gens taxatiewaarde wat voor velen nog wel eens een bezwaar kan blijken te zijn. Bij versterven echter gaan de erf genamen voor. Op een vraag betreffende de stichting van een Middelbare Chr. Landbouw school in Friesland antwoordde de voor zitter dat deze er wel zal komen. Ver der werd nog gesproken over de wense lijkheid en mogelijkheid van opheffing der vereveningsheffing. Bij de rondvraag werd de mening van de leden gevraagd over een excursie in de komende zomer. Verleden jaar werd nl. geen uitstapje gemaakt. Het resul taat van de besprekingen was dat het bestuur deze aangelegenheid nader zal overwegen. Na een slotwoord van de voorzitter ging de heer Miedema voor in dank gebed. Generaal Naguib, president en pre mier van Egypte, is hedennacht afge treden. Dit aftreden volgt op een afwij zing door de revolutionnaire raad van Naguibs eisen betreffende het ontslag van ministers. De president had volko men vrijheid op dit gebied geëist, zonder verantwoording aan iemand schuldig te zijn. Kolonel Nassir volgt generaal Na guib als premier op. Deze nog jonge of ficier is bekend om zijn anti-Britse rede voeringen. Men beschouwde hem reeds lang als de sterke man in het Naguib- regime. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat achter het aftreden van Naguib ook de ontevredenheid van het leger, met name van de jonge officieren schuil gaat over de geringe vorderin gen welke de sociale hervormingen, wel ke de massa na de afzetting van ko- ning Faroek zijn beloofd, maakten. Naar verluidt is het bericht van het af treden van Naguib met enige zorg te Londen vernomen, daar men vreest dat nu de onderhandelingen met de Egyp tische regering over de ontruiming van de Suezkanaalzöne nog moeilijker zul len worden. In 1923 nam hij voor de Vrijz. Dem. Bond, van welke afdeling hij jarenlang secretaris was, zitting in de Gemeente raad en in 1927 werd hij tevens in de Prov. Staten gekozen. Zijn lidmaatschap van de Staten duurde tot 1939, maar toen was hij ook al zeven jaar wethou der onzer gemeente. Dit ambt vervulde hij tot 1945, in welk jaar hij zich uit het politieke leven terugtrok. Tot 1950 bleef hij echter voorzitter van en vertegen woordiger der gemeente in het Sport park, waartoe hij in 1930 werd benoemd. De heer Zuiderbaan was ook tien jaar voorzitter van de Gem. Commissie voor Lich. Opvoeding. Een taak die hij even eens met grote toewijding vervulde. Want hij was en bleef een groot liefhebber van de sport. Zeilen deed en doet hij nog graag, maar vooral aan de kaatssport had hij zijn hart ver pand. Daarvan heeft de Kaatsvereni- ging Sneek in ruime mate geprofiteerd. Van 1911 tot 1928 was hij haar voorzit ter, maar daarvoor had hij reeds een belangrijk aandeel in de organisatie van De dienst, waarin voor de prediking nog gezongen werd Gez. 242 1 en daar na de Gezangen 53 3 en 282 1 t/m 5, afgewisseld door de Geloofsbelijdenis en gebed, werd besloten met het uitspreken van de zegen. Daarna werd de kist uit gedragen en volgde ee-> lange stoet de ontslapene op zijn laatste tocht naar het graf, waar de predikant het Onze Vader bad. Toespraken werden op ver zoek van de overledene niet gehouden. B. en W. antwoorden! Volgens de verordening op de verma kelijkheidsbelasting is een normaal bios- coop-programma thans onderworpen aan een heffingspercentage van 30 Voor bioscoopvoorstellingen, waar uitsluitend Nederlands journaal en/of films worden vertoond als bedoeld in artikel 1, 2e lid, onder 2°, van de Bioscoopwet, geldt "en heffingspercentage van 20 In het al gemeen zijn dit films, waaraan culturele waarde kan worden toegekend. Zij wor den alszodanig goedgekeurd door de centrale commissie voor de filmkeuring. Op de zich bij iedere film bevindende keuringskaart staat aangegeven of een film als „cultureel” kan worden be schouwd. In de praktijk is dit een zeer eenvoudig middel gebleken om te bepa len aan welk heffingspercentage bios coopvoorstellingen moeten worden on derworpen. Van de mogelijkheid tot het vertonen van culturele films wordt vrij veelvuldig gebruik gemaakt. Gedurende 1953 ver toonde het „Amicitia"-theater 22 maal een cultureel programma, tegen de nor male of verhoogde toegangsprijzen, met als hoofdnummer een van de volgende films: Limelight; Operatie Cicero; De Stormramp; Sportfilm 1952 Polygoon; Sprong in het hellevuur; Geluidsbarrière; Tranen over Johannesburg; Sterren stralen overal (2 weljen)Othello; The Greatest show on Earth; Elizabeth is Koningin; Circus Arena; Tour de France 1953; Ivoor jagers; Een Koningin wordt gekroond; De Wrede Zee; Hoffmann’s vertellingen; Bureau Zedenpolitie; Het Mysterie van het leven; Rechter Tho mas; Het is Middernacht Dr Schweitzer (2 x); Moulin Rouge. Uit het vorenstaande blijkt dat thans door een centrale commissie wordt uit gemaakt welke films als cultureel kun nen worden beschouwd. Uit het hiervoor opgenomen overzicht blijkt dat de com- De oude Ned. Herv. Kerk te Folsgare was overvol, toen daar Woensdagmiddag de rouwdienst werd gehouden, welke voorafging aan de begrafenis van wijlen burgemeester Reitsma van Wonseradeel. Deze plechtigheden, die, geheel in over eenstemming met de aard van de over ledene, een sober karakter droegen, wer den namelijk door een groot aantal per sonen bijgewoond. Behalve de naaste familieleden bevonden zich onder hen Mr Hartung, chef van het Kabinet van de Commissaris der Koningin als diens vertegenwoordiger, de Gedeputeerden van Abbema en J. L. Hoogland, als ver tegenwoordigers van het Provinciaal be stuur, tal van burgemeesters, leden van het gemeentebestuur van Wonseradeel, vertegenwoordigers van het gemeente- personeel en van diverse organisaties en andere belangstellenden. Onder de laatsten zagen we ook vele wedstrijd- zeilers uit de Pampusklasse, die tevens door een bloemstuk een van de vele welke werden aangedragen van hun medeleven blijk gaven. Voorganger fn de rouwdienst was Ds. H. P. Huisman van Velsen, die na het votum en de groet Psalm 89 19 en 8 liet zingen Ps. 90 1 t/m 6, Jesaja 40 6 t/m 8, Joh. 5 25 t/m 28 en 1 Corin- then 15 53 t/m 57 las en daarna voor ging in gebed. Als onderwerp van zijn prediking had Ds. Huisman gekozen „God roept”. Er is rouw in Wonseradeel, zo zei hij, waar aan de kerkklok in Witmarsum uiting heeft gegeven. De eerste burger van de gemeente is heengegaan wat grote ont roering heeft gewekt. Eén huls is er echter waar de rouw het zwartst is. Z(jn woning, waarin zijn weduwe treurend is achtergebleven. En wat was hij be zorgd over haar. Toen hij met de Kerst dagen bij ons was, sprak hij daar nog over. Maar God roept de mensen vaak in een andere volgorde tot zich, dan zij denken. Spr. stond vervolgens stil bjj de mens Reitsma, de man zonder ambts keten dus. Zijn hart lag op het water. Maar als de geest des Heren in het leven blaast wordt het anders. Dan wordt gestreden voor de overwinning die ons in behouden haven brengt. Want in Met veel medeleven zijn Oisterwijk en het daarbij behorende kerkdorp „Heu- kelom” Dinsdag getuige geweest van het huwelijk van de zes zusjes De Kort met hun respectieve bruidegommen, zijnde de vijf gebroeders Bertens uit het naburige Berkel-Enschot en Jan van Haaren, die „nog in de familie is”, af komstig uit Udenhout. Een lid der tweede sectie verzocht een voorstel tot wijziging op de verma kelijkheidsbelasting bij de raad in te die nen, waardoor bioscoopvoorstellingen waar films "Van culturele waarde worden vertoond aan een heffingspercentage van 20% zullen zijn onderworpen. De maatstaf van artikel 1, onder 2°, van de Bioscoopwet, welke thans wordt aange legd om voor het lage tarief in aanmer king te komen, acht dit lid te streng. Spr. meende dat vele andere gemeenten reeds de door hem voorgestane bepaling van soepeler strekking in de belasting- verordening hebben opgenomen. In dit verband kwam spr. nog terug op zijn bij de algemene beschouwingen ge houden pleidooi voor de instelling van een cultuurraad. Ook bij de beoordeling van de vraag of een film als „cultureel” zou kunnen worden aangemerkt zou een cultuurraad kunnen worden ingescha keld. Bedrag kosten per leerling openbaar onderwijs. B. en W. stellen voor voor 1954 ’t bedrag dat per leerling voor de openbare scho len voor gewoon l.o. beschikbaar wordt gesteld te bepalen op f 30.92, voor de scholen voor voortgezet gewoon l.o. op f 61.75, voor de ulo-school op f 56.91, voor de school v. zwakzinnige kinderen op f 55.52, voor de school v. schippers kinderen op f 45.55. Gemeentelijk subsidie openbare Leeszaal. Men ziet het hem wel niet aan, want hij is nog hecht en sterk en ziet er veel jonger uit, maar de Burgerlijke Stand jokt niet. Morgen, Vrijdag, wordt de heer D. Zuiderbaan 80 jaar. Dit is een welkome gelegenheid leze bekende en alom geachte stadgenoot nog eens een keer in het zoeklicht te plaat sen. Hij heeft namelijk, nadat hij zich hier in 1906 als vertegenwoordiger van de fa. van Gorkum en Witteveen geves tigd had later werd hij directeur der N.V. en daarna eigenaar van*de zaak een lange reeks van jaren een vooraan staande plaats in het politieke en maat schappelijke leven in onze stad inge nomen. It oardiel oer in toanielstik sil faek by de iene hiel oars ütfalle as by de oare om de dea-ienfüldige reden, dat de iene fan de funksje fan it toaniel in hiel oare opfettlng hat as de oare. Hwa’t allinne nei in toanieljoun giet om in fleurige joun to bilibjen sü it boppeneamde stik, dat it Snitser Frysk Toaniel forline Woansdeitojoun yn Amicitia op ’e plan ken brocht, wol wurdearje kinne. De lju hawwe har tominsten ta de teannen üt formakke. Hwa’t lykwols it toaniel sjocht as in bysündere foarm fan litteratuer, dus as in kunstfoarm, dy’t de skriuwer de ge- 'egenheit jowt syn persoanlike fisy to jaen oer de wrê.ld en de minsken, dy sil oer dit stuk ünfoldien wêze. „It Testemint” hinget fan tafallich- heden oan inoar en is gearstald neffens it wenstige resept: hwat echte en On echte leafde, in protte jild en in pear „tipen”. Lene Jongema, in jonge widdou hat in oansiik hawn fan in Haisma, dy’t ryk üt Amerika werom kommen is. Hja hat him öfstegere. Haisma is stoam, en hat syn kaptael (in heal miljoen!) ta- makke oan syn neef Remmelt Wiarda, op bitlngst, dat hy mei Lene Jongema trout. As Remmelt op „Marsicht” by Lene Jongema komt, jowt dy har üt foar de tsjinstfaem, Elske, om sa der efter to kommen, of it Remmelt om de frou to dwaen is of om it jild. Lene Jongema wurdt tige ünjsoch öf- skildere. Remmelt wurdt foreale op Els ke en wol foar har op ’t lést it hiele erf- skip wol sjitte litte. Nou dan is 't fan sela foar-inoar, hja krije inoar. Foartlid rekket lykwols ek Jarich Gabbema, Lene’s neef, noch oan 't wiif (Anke, de pürbêste suster fan Remmelt) en wurdt Remmelts oare suster Tet (fansels in minnen ien) sa’n 20.000 goune üntfyt- manne, dy’t hja op ein, it moat ta eare fan Lene Jongema ca sein wurde, earlik werom kriget. Dan ia der noch in Aide omke Prins, dy’t de kontakten leit. Mefrou en Men- stik en it is ek mar in gelok, dat mefr. Hekstra noch krekt ear’t hja fuortgiet in foto fan harsels en dübel gelokkich sünder har man derby, by Lene efter- lit, hwant oars hie dy Remmelt dochs mar net sjen litte kind, hoe skriklik mefr. Jongema der wol üt seach. Al is de kar fan it stik dan neffens üs bitinken net sa lokkich ütfallen, soks kin men it bistjür fan it S.F.T. net kwea ófnimme. Ut it iepeningswurd fan foars. Lantinga die wol bliken, hoe’n poepe* toer it west hat in gaedlik stik to finen. Yn elts gefal hawwe de spilers fan it S.F.T. der ünder lleding fan Jan Muur- ling in knappe fortolking fan jown. De rollen sieten der bést yn, al hiene wy der op guon plakken wol hwat mear gong yn hawwe wollen. Ek moat men tinke om de ütspraek fan de ienlüdige ee, dy’t soms as twilüd ütsprutsen waerd (byg. heach ynsté fan heech). Juff. T. de Vries spile de rol fan de noch wol tige jonge widdou en dus ek dy fan de tsjinstfaem Elske Rypstra, Hja die dat knap, mar moat noch hwat mear toanlelroutine krije. Har lüd wie nou bitiden hwat to sêft. Njonken har- res moatte fuortdaliks neamd wurde de rollen fan H. Lok as Jarich Gabbema, fan G. Fritsma ag Prins en dy fan S. Staphorsius as Remmelt Wiarda. Jarich hie wol hwat minder mei de hannen yn ’e büse stean kind, mar fierders spilen hja kreas, Menhear en mefr. Hekstra (de hear Mulder en mefr. Dantuma) wiene de twa tipen yn dit stik. Hja diene hwat der fan harren forwachte waerd: hja brochten de seal oan t laitsjen. Fan de beide susters Tet en Anke (mefr. Dam en juff. R, Keuning) foldie de earste üs better ag de twadde. Juff. Keuning moat ek noch hwat mear rou tine krije, hja fielt har sa’t it liket noch net alhiel thüs op it toaniel. Juff. M. Hoekstra wist as de faem Foekje har plak. Sa’t wy seine: in knappe ütfiering mei in kreas toaniel fan de Fa. Dikland en. Sn., en bést kapwurk fan Hamersma. Belgen. Sinds deze wedstrijden in 1908 voor de eerste maal werden gehouden ging hij daarvoor ieder jaar naar Bel gië en naast de heren R. Tjallema en Karl Christian was hij in die tijd de grote stuwkracht in de Kaatsvereniging. Thans leidt hij een rustend leven met iedere middag als prettige afwisseling een spelletje kaart met zijn oude zeil- makkers in de Jachthaven. Maar of h’ daar morgen op zijn verjaardag de kans voor krijgt betwijfelen we. Want dan kan het wel eens druk wórden in zijn B. en W. stellen voor het aan de Ver eniging openbare leeszaal en bibliotheek te Sneek tot wederopzegging toegeken de subsidie uit de gemeentekas overeen komstig de „voorwaarden betreffende de subsidiëring van rijkswege van openbare leeszalen en bibliotheken, van openbare uitleenbibliotheken en van organisaties voor de plattelandslectuurvoorziennig” met ingang van 1 Januari 1954 uit te keren zonder daarop de subsidies van de provincie Friesland en van andere ge meenten in mindering te brengen, zulks tot het tijdstip met ingang waarvan de rgkssubsidieregeling voor deze instellin gen zal zijn herzien. Dit betekent voor de leeszaal, die in moeilijke financiële omstandigheden verkeert een meerdere inkomst van f 1075.per jaar. Geldlening groot f 500.000. B. en W. stellen voor een geldlening groot f 500.000 aan te gaan, rente 3% parikoers, looptijd 40 jaar, aflossing in 40 gelijke jaarlijkse termijnen. Datum van opneming 23 Juni 1954. Uit de sectieverslagen en de memorie van antwoord van B. en W. met betrek king tot de begroting 1954 vermelden we nog de schriftelijke gedaehtenwisse- ling over De vermakelijkheidsbelasting. De 29-jarige Christa Lehmann uit Worms in West-Duitsland beeft Dins dag bekend, dat zij in het geheel drie mensen om het leven heeft gebracht door vergiftiging. Zij had Maandag reeds toegegeven, dat zij haar vriendin, me vrouw Hamann, met een vergiftigde, bonbon heeft vermoord en haar schoon vader met vergiftigde yoghurt heeft omgebracht. Thans heeft zij erkend, dat zij ook haar man uit de weg heeft ge ruimd. Wegens plotselinge verhindering van da heer H. M. Gerbrandy stond de Woensdagmorgen bij Leeuwen gehouden jaarvergadering der afd. Sneek van de C.B.T.B. onder leiding van de heer R. Tj. Wiersma, die de goed bezochte bijeen komst op de gebruikelijke wijze opende. Volgens het jaarverslag van de secre taris, de heer D. P. Cnossen, steeg het ledental van 82 op 84 en was er weer een goede samenwerking met de afdelin gen van de Friesche Mij. en de A.B.T.B. De gezamenlijke contactavond met de zusterorganisaties en de Jongerein slaagde ook naar wens, maar leverde een tekort op dat, zoals later werd be sloten, op nader door het bestuur te be palen wijze over de leden zal worden omgeslagen, De rekening van de penningmeester, de heer P. Dijkstra, vertoonde een tekort van 82.24. Het kassaldo op 31 Decem ber 1953 bedroeg daardoor 47.40. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de heer R. Schaap, die perio diek aftrad, werd herkozen. Teneinde de bewoners van Mantgum en Bozum, die in verband met de opdooi het contact met de buitenwereld via de verkeerswegen voor een belangrijk deel hebben verloren, te gerieven, laten de Ned. Spoorwegen enige treinen bij deze dorpen stoppen. Deze regeling ging Woensdag tot nader order in. De dienstregeling wordt als volgt: 7.50 en 12.59 7.55 en 13.04 7.59 en 13.08 8.07 en 13.16 In een vorige vergadering was een vraag gesteld over de contróle bij de zuivelfabrieken. Beweerd werd dat de coöperatieve fabrieken het recht hebben deze contróle enkele dagen te voren aan- gekondigd te krijgen, terwijl de particu liere bedrijven onverwacht gecontroleerd worden. De heer G. Miedema, die deze zaak onderzocht heeft, las thans een schrij ven voor van de secretaris van de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken, waarin deze mededeelde dat hetgeen beweerd werd onjuist is. Het betreft hier de super- contróle door de C.C.D., die voor alle fabrieken onverwacht geschiedt. Ook de Sneek Bozum Mantgum Leeuwarden In omgekeerde richting gelden de vol gende tijden: Leeuwarden Mantgum Bozum Sneek Deze drie treinen stoppen in Mant gum en Bozum, zolang de opdooi duurt, van Maandagen tot en met Zaterdagen. De hieronder volgende dienst stopt al leen bij de genoemde dorpen op Zater dagen: Leeuwarden Mantgum Bozum Sneek Maandagavond jl. kwam de afd. Sneek van de Centr. Ver. Markt-, Straat- en Rivierhandel in Aere Peren* nius in een zeer geanimeerde vergade ring bijeen. Na een prettig openings woord van voorzitter Hoekstra en het lezen van de notulen en de ingekomen, stukken werd overgegaan tot de be stuursverkiezing. De heer Hoekstra, die bijna 18 jaar de functie van voorzitter naar aller genoegen had bekleed, achtte thans, wegens zijn gevorderde leeftijd, de tijd gekomen zijn plaats aan een jon gere kracht af te staan. Dit werd de heer E. v. d. Zee, zodat het bestuur thans bestaat uit de heren E. v. d. Zee, voorzitter, H. Joma, 2e voorzitter, An- dela, secretaris, J. de Rapper, penning meester en G. Jansen, 2e secretaris. Be sproken werd o.a. de mogelijkheid door advertenties en attracties de markt- goederenmarkt een groter aantrekkings kracht te geven, ook door middel van speciale aanbiedingen. Wat in andere plaatsen met minder inwoners dan da tweede stad van Friesland mogelijk is, bijv, een speciale jaarmarkt, moet ook hier mogelijk zijn. Deze punten zullen door het nieuwe bestuur dan ook ernstig worden overwogen. Nadat de heer Jor- na, 2e voorzitter, met een toepasselijk woord namens alle leden de heer Hoek stra hartelijk had bedankt voor al het werk, dat hij als voorzitter voor de ver eniging heeft gedaan, werd de zeer pret tige en vruchtbare vergadering gesloten. ven welke verwantschap vertoont met oudere zusters als „Potas en Perlemoer”, „Perzik en Pruim” enz. Men kent het genre: goedmoedig ruzieënde firmanten als de zaken verkeerd dreigen te gaan, veel telefonades met de nodige gijn enz. Deze klucht was er een naar de eisen des tijds, want de aan de rand van een faillissement verkerende firma wordt gered en schiet met rakettenvaart naar nieuwe voorspoed als haar hoeden- ontwerper Max Polofski de atoombom- hoed creëert en de lieftallige actrice Eva Malheur deze in de wereld der vrou wen introduceert, zich daarmee niet al leen verzekerend van de eeuwige dank baarheid van de firma, maar ook van de eeuwige trouw van de firmant Josef Ro- senwater, die zijn vrijgezellenstaat gaar ne opgeeft terwille van deze Eva. Zo’n klucht staat of valt met het tempo waarin gespeeld wordt, in het eerste be drijf ging het wat traag, maar dat lag ook aan het lange exposé dat nodig was om de toeschouwers wegwijs te maken; in het tweede bedrijf zat er al meer vaart in, welke in het slotbedrijf gehand haafd bleef zodat het gros der bezoekers zeker van de vrolijke avond heeft geno ten, wat we ook uit het gulle applaus mogen afleiden .Het stuk wordt gedra gen door de beide compagnons Josef Ro senwater en Elias Appelbloesem, die bijna voortdurend op het toneel zijn, zware rollen dus, welke echter een goede vertolking vonden van de zijde van twee beproefde krachten van het gezelschap; met hen mogen we in één adem noemen de uitbeelding van Eva Malheur, in het derde bedrijf, deze speelster had trou wens in het .tweede even goed Marie Vonk getypeerd, de vrouw van Gerrit Vonk, een reiziger die maar kort op het toneel is maar dan ook leven in de brouwerij brengt. We hebben nog een zeer rustige maar knappe vertolking van de chef-inkoper van Dalen te ver melden en de rollen van Rosie en Lotty Appelbloesem, do ontwerper-coupeur Max Polofski, de magazijnmeester- chauffeur Willem die met Netty Su- rink de typlste-correspondente iets aparts maakte van een scènetje aan het slot het kantoormeisje Mia, een deurwaarder en een rechercheur, kwa men alle wel zodanig tot hun recht dat van een geslaagde opvoering mag wor den gesproken, mede dank zij het goede werk van regisseur H. Siemonsma. Het kapwerk was verzorgd door de heer D. Hamersma, do toneelaankleding door H.B.Z. en Hoedenmagazijn „De Munt”. Er was na afloop een bal, onder leiding van de heer G. Schuil, wieng ensemble ook voor de muzikale omlijsting had ge zorgd. Prins Bernhard zal op 4 Maart voor een verblijf van enkele weken naar de Verenigde Staten vertrekken om, op uit nodiging van Amerikaanse militaire autoriteiten, een aantal vliegtuigfabrie ken, trainingscentra van het leger en andere militaire objecten te bezoeken. Tevens zal de Prins voor de studenten de Air University (de Militaire een rede uit- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. Oranje (11 Maart); Ned. Nw. Guinea: m.s. Kota Agoeng (4 Maart); Ned. Antillen: m.s. Maas (1 Maart); Suriname: s.s. Baarn (3 Maart) Unie van Zuid-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Winchester Castle (27 Febr.); Canada: s.s. Waterman (27 Febr.), s.s. Averdijk (3 Maart), s.s. American Counseler (4 Maart); Zuid- Amerika: s.s. Andes (27 Febr.); Austra lië: s.s. Himalaya (27 Febr.); Nieuw Zeeland: via Engeland (27 Febr.), Aan de postkantoren worden inlichtingen be treffende de verzendingsdata van post pakketten verstrekt. Het Gewestelijk Arbeidsbureau te Sneek organiseert op Woensdag 3 Maart a.s. in hotel Hanenburg een voor lichtingsvergadering in verband met de emigratie-mogeljjkheden voor Australië. De heer Bakker, Hoofd-emigratie- ambtenaar te Melbourne (Australië), die een dezer dagen in ons land ge arriveerd is, en door zijn functie uiterst deskundig is, doordat hij land en volk kent en de mogelijkheden die er voor Nederlanders op de arbeidsmarkt van dat land liggen, zal u een juist en ver antwoord inzicht kunnen geven in de vele mogelijkheden die dat grote land met zijn geringe bevolking u biedt. Een film zal het gesproken woord verduidelijken. De toegang tot bedoelde voorlichtings vergadering is vrij. Toegangsbewijzen zijn aan het Arbeidsbureau verkrijgbaar. Men zie ook de advertentie in dit num mer. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contrast (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half Jaar, Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1