Oude bewaarschool omgetoverd tot kleuterparadijs De begrafenis van Oud-Weth. Boeijenga I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST Openbare lessen in de Ambachtsschool Zee Minister Suurhoff’ opende Emma-kinderhuis te Wijk aan Zestig jaar ridder van de naald Dinsdag 2 Maart 1954 109e Jaargang No. 17 V.P.R.O. 115000 leden Volksonderwijs sliep niet Geduld - De Matthaus Passion te Sneek De toestand van Z. H. de Paus Vogelverzorging in Wintertijd Paasvee-tentoonstelling te Sneek Vrouwenwereldgebedsdag Het Snooker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Een schapen-vierling Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Operatie „Draadnagel” f 375.000 Lezing over huidverzorging te Oudega (W.) 1 RedacteurL KIEZEBRINK Kameraad, strijder en vriend. i La- Volgens de laatste berichten is de toe stand van Z.H. de Paus vooruitgaande. In zijn Vastenboodschap verklaarde de Paus o.m.: dat er thans bijzondere be hoefte bestaat aan leken-helpers, die in het openbaar kunnen spreken „teneinde de geesten te verlichten en de Kerk te verdedigen tegen aanvallen, die men in deze tijd zo menigmaal van alle kanten hoort: op de markt, in kantoren, in fa brieken en op de straten”. De operatie „Draadnagel” van het Ka tholiek Thuisfront heeft 375.000 opge bracht. Er werden bijna drie millioen spijkers verkocht. Men schrijft ons: Op de eerste Vrijdag in de Lijdensweken verenigen vrouwen over de gehele wereld zich in het gebed. De Vrouwenwereldgebedsdag wordt dit jaar op Vrijdag 5 Maart a.s. gehouden in de Doopsgezinde Kerk om 8 uur. Redactie-adres t KLEINZAND 7 - Telef 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD door spreker officieel werd geopend, zal de naam dragen van Dr A. Schuckink Kool, de huidige Ere-Voorzitter van het Genootschap, de man die een mensen» leven in dienst stelde van het zwakke kind en wiens naam door middel van de school in Wijk aan Zee voor het nage slacht levendig zal blijven. Tenslotte vond op dezelfde dag een herdenking plaats van de verpleging van het 200.000ste kind, een nieuwe belangrijke mijlpaal in het bestaan van het Genoot schap, waarbij gelijktijdig het 200.001ste kind voor het voetlicht trad, omdat daarin gezien werd de eerste schrede op de weg naar een nieuwe toekomst. Het waren respectievelijk Arie van Doorn uit Utrecht en Gerarda Schreuder uit Haarlem, die uit handen van de Ere- Voorzitter een zilveren vork en lepel mochten ontvangen als blijvend aanden ken aan deze heugelijke gebeurtenis. Voorzitter W. S. Overzee sprak Vrij dagavond in zaal Piso zijn vreugde uit over de goede gang van zaken bij de afdeling Sneek van Volksonderwijs, die daar haar jaarvergadering hield. In het afgelopen jaar is niet alleen de fröbel school „de Rozenknop” geopend, maar is ook de verbouwing van „de Popu lier” tot stand gekomen en nadert de kleuterschool aan de Parallelweg zijn voltooiing. De heer Overzee herdacht de heer J. Bakker als eminent schoolhoofd en trouw lid van Volksonderwijs. De secretaris, de heer A. ter Horst, constateerde met voldoening dat de af deling niet tot de slapende afdelingen be hoort en noemde verschillende gebeur tenissen, waaraan Sneek actief deelnam, zoals de protestmeeting in Utrecht en de landdag in Oranjewoud. De gehouden propaganda-avond bracht zes nieuwe le den, ten bate van het fonds tot steun werden 200 loten verkocht. Het leden aantal bleef gelijk en bedraagt 457. Uit het jaarverslag van de penning meester bleek dat er een batig saldo was. Hem werd décharge verleend op voorstel van de kascommissie, die bij monde van de heer A. w d. Ley verslag uitbracht. In de nieuwe kascommissie werden gekozen de heren A. v. d. Ley en G. P. Slim, terwijl de heer S. Koopmans als bestuurslid werd herkozen. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering op 8 Mei in Amsterdam werden aangewezen de heren A. ter Horst en S. Koopmans. Na een geanimeerde rondvraag sloot de voorzitter deze vergadering met een opwekking tot de leden de landdag op 4 Juli in Drachten bij te wonen, die door het programma bijzonder aantrekkelijk belooft te worden. Tijdens de vergadering werd aan de heer D. Zuiderbaan, die juist deze dag zijn 80ste verjaardag vierde, een felici tatie gezonden. Eigenlijk is toveren het goede woord niet, want zo gemakkeljjk is het niet gegaan. Heel wat mensen hebben met grote toewijding hard gewerkt om van de oude bewaarschool aan de Oude Koemarkt de moderne kleuterschool „de Po pulier” te maken, zoals die deze week In gebruik wordt genomen. Een schaap van de veehouder E. Coers aan de Korte Vreugde alhier verblijdde zijn baas dezer dagen met een vierling. Een bijzonderheid in de wereld der wol dragers. in de praktijk te brengen. Voorts kwam er een nieuwe en zeer moderne lasserij en werd het schoolplein gemoderniseerd, terwijl daar tevens nieuwe overdekte rijwielstallingen werden aangebracht. De laatste werkzaamheden werden uiter aard door aannemers uitgevoerd. Nog plaats voor nieuwe leerlingen We hebben na afloop ook nog even met de directeur gesproken. De heer van Gelder vertelde, dat hij nog wel meer leerlingen gebruiken kan voor de nieuwe cursus die 1 April aanvangt. Tot eind deze week schrijft hij ze nog in. Voor de metaalvakken is de aangifte normaal, maar voor timmeren, meubel- maken en schilderen minder dan voor gaande jaren. Het typische is echter dat juist voor die vakken de aanvraag van de patroons het grootst is. De jon gens die binnenkort van school gaan heb ben allemaal al werk. Maar misschien heeft de winter met haar seizoenwerk- loosheid in de bouwvakken de ouders wat bang gemaakt. Daar is echter geen reden voor want onder de vaklieden komt heel weinig werkloosheid voor. Hoeveel klassen ik in het nieuwe school jaar krijg? Drie voor mach, bankwer- ken, twee voor timmeren en voor meu- belmaken, schilderen en electricitelt elk een. Verder nog kopklassen voor auto techniek en fijn bankwerken en een voor bereidende klas waarvoor de aangifte zeer groot is. Burgemeester Rasterhoff, die namens het Gemeentebestuur sprak, herinnerde er aan dat nog niet zo lang geleden de heer Dokkum heenging en vandaag, zo zei hij, hebben wij een kameraad, een strijder op politiek gebied en een vriend naar zijn laatste rustplaats gebracht. Wij hebben een van de beste burgers van onze stad verloren. Het is eigenlijk niet .nodig hierover te spreken. Evenals de heer Dokkum heeft hij iets achter gelaten dat altijd zal blijven spreken. Onze stad lag hem na aan het hart. Hij leefde mee, en bleef niet aan de kant staan, maar heeft al de gaven die hg bezat in dienst gesteld van de gemeen schap. Sprekende over de mens Boeijen ga betoogde spr, dat hg iets in zich had dat de mensen aantrok. Zijn beminne lijkheid, zijn vriendelijkheid en zijn tege moetkomendheid maakten indruk op ieder die met hem in contact kwam. Maar zij die nauwer met hem in contact kwamen, zagen pas wat de oorzaak van dat alles was. In de eerste plaats de grote liefde die hij uitdroeg. Dan z’n groot begrip van de mens en de mensen met wie hij samenwerkte. Er was een zekere wijze mildheid in het oordeel vaa deze mens. Tenslotte zijn groot ge voel van verantwoordelijkheid voor de noden van zijn broeders. Dat was wat aan veel wat hij zeide en deed een zeke re bewogenheid gaf. De heer Boeijenga was ridder in de orde van Oranje Nassau, aldus vervolg de de burgemeester. Maar hij was ook een ridder in de strijd. Strijden anders dan met open vizier was voor hem niet aanvaardbaar. Dat griefde hem. Door deze eigenschappen heeft hg een bepaalde plaats verworven die hem ge zien maakte in onze gemeenschap waar in wij hem zger zullen missen. Hij heeft niet voor niets geleefd en beschouwde het leven, ook de duizenden kleinighe den, als een gave. En door dit alles heen liep z’n overtuiging, zijn levensbeschou wing, die hij als het principiële punten betrof, altijd handhaafde en waarvoor hij streed. Wij hebben hem altijd gezien als een gaaf mens die altijd trachtte volledig mens te zijn in de goede zin van het woord. Wij zien hem als een man van wie gezegd kan worden dat hg niet be neden de maat is gebleven. De burge meester richtte zich hierna tot de we duwe en de familie, aan wie hg de ver zekering gaf dat ook het gemeentebe stuur de heer Boeijenga mist. Maar de kracht het verlies te dragen zult gij van Hogerhand moeten ontvangen. Ik hoop dat u die in ruime mate zult ont vangen, aldus de heer Rasterhoff, die tot slot nog z’n erkentelijkheid uitsprak voor alles wat de overledene voor de ge meenschap heeft verricht. De heer H. Wind, sprekende namens de A.R. Kiesvereniging en de A.R. Par tij, die de heer Boeijenga jarenlang in de Raad vertegenwoordigd heeft, wilde God eveneens danken voor alles wat Hij hun in hem heeft geschonken. Christelijk belijden geen franje. De heer W. N a u t a sprak eerst na mens de N.C.R.V. Want naast de kerk, de school en de maatschappij bewoog de heer Boeijenga zich ook op het terrein van de radio. Hg zag het Chr. belijden nl. niet als een franje, maar trachtte dat op alle terreinen van het leven naar vo ren te brengen. Als voorzitter van het Prov. comité en lid van de Verenigings raad heeft hij op de bres gestaan voor de radio met de bijbel. Hij laat in onze N.C.R.V. een ledige plaats achter, aldus spr. Wg zullen hem missen, maar zijn woord en zijn werk zullen bij ons in her innering blijven. De heer Nauta sprak ook namens de Chr. Schoolvereniging waarvan de heer Boeijenga jarenlang voorzitter is ge- wees. Zijn medeleven met de schoolge meenschap, zijn deskundigheid en zijn grote waardering voor het werk van het personeel was voor ons steeds een grote stimulans, aldus spr., die tot besluit ook dankbaar memoreerde wat vriend Boegenga voor hem persoonlijk is ge weest. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren D. Roosjen, schoonzoon van de overledene, Joh. Boeijenga, de jongste van de staag Boegenga zoals hij het noemde, J. Bade als vriend, J. E. Offringa en J. ten Cate, zwager van de gestorvene, welke belde laatsten even eens een persoonlijk woord spraken. De oudste zoon, de heer J. W. Boeijen ga, dankte namens de familie voor al de goede woorden en het medeleven, waar na ouderling Trenning de plechtigheid sloot met dankgebed. Inplaats van de stilte, die er Zater dagsmiddags gewoonlijk heerst in de Ambachtsschool, gonsde het er nu Za terdagmiddag van leven. Alle machines draaiden en overal in de school werd hard gewerkt. Net als op een gewone schooldag. Het grote verschil was ech ter dat er nu behalve de leerlingen en de leraren ook honderden belangstellen de kijkers waren. Er werden nl. weer openbare lessen gegeven om de ouders van de leerlingen en eventueel toekom stige leerlingen, alsmede andere belang stellenden de gelegenheid te geven de jongens aan het werk te zien en meer van dichtbij kennis te nemen van het onderwijs dat aan deze lagere technische school gegeven wordt. En daarvan werd weer druk gebruik gemaakt. Vooral in de werkplaatsen dromden de bezoekers samen. De leraren waren gul met hun inlichtingen en ook de direc teurskamer was de gehele midddag be, zet. De ouders stonden en queu voor de deur. Wij waren er ook geruime tijd en het eerste wat ons opviel was, dat het inte rieur van de school geweldig is opge knapt. De ingang is gemoderniseerd, de concierge kreeg een mooi nieuw kan toortje en alle muren zijn keurig op nieuw geschilderd. Het laatste hebben de leerlingen van de schildersklas zelf gedaan. Die van de afdeling timmeren maakten van een rommelhoek een nieuw en ruim tekenlokaal en ook de electri- ciens kregen de gelegenheid het geleerde Advartantleprijt 15 et par m.m. Bij contract (handaliadv.) lager. Abonnamantiprlji 13.- par half laar. Franco par post f 3.75 par naif jaar. Giro 50748 tan name van Firma t J. Drijfhout. Snaak. Vrijdagavond heeft de V.P.R.O. in zijn uitzending bekend gemaakt dat het 115000ste lid was ingeschreven. Deze gebeurtenis werd op feestelijke wijze ge vierd. Vulpen, terug te bekomen bij B. Kloostra, Oosthem 85; kinderwantje, Wachtmeester P, Sgbrandi te Heeg; paar gebreide wanten, idem; armband met medaillon, K. Haringa te Heeg; rode ceintuur, Sjouke Bakker Kooldijk JSeeg. Het systeem van de open kasten dat in „de Rozenknop” zo goed voldoet, is hier ook toegepast. Juist doordat niets verborgen is achter deuren, le ren ze het onderscheid tussen een rommelige en een nette’ kast en mocht er eens wat stof ingedwar- reld zijn, Vrijdag is de „grote beurt” dag waarop de kleintjes wrijven, poetsen, zemen, zoals moeder thuis doet! Ze krijgen op deze manier ver antwoordelijkheid voor hun spulle tjes en htin school. De zijmuur van het lokaal is weer ge heel van glas. Gezellige ramen waaron der grote gaskachels zijn geplaatst en openslaande deuren, uitkomend op de speelplaats, die een speciale oude stads sfeer heeft, met tegen het muurtje de populieren waaraan de school z’n naam dankt. Tussen dit eerste en het tweede lokaal, even ruim, licht en gezellig, is een aardig leidstersvertrekje en achter 200.000ste kind ter verpleging opgenomen. Voor het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Gezond- heidskolonies was het op Zaterdag, 20 Februari een belangrijke dag. Deze Ver eniging, die 600 afdelingen in ons land telt, heeft vorig jaar haar wederopbouw- programma afgesloten met de herbouw van het „Emmakinderhuis” te Wijk aan Zee; dit was het laatste van de 12 hui zen, die ’t Centraal Genootschap exploi teert en dank zij een geslaagde inzame lingsactie, in 1052 ter gelegenheid van het Gouden Jubileum gevoerd, werd de wederopbouw financieel mogelgk ge maakt. In de oorlog werden al deze hui- een ernstig beschadigd en leeggeplun derd, doch na de ingebruikneming van het „Emmakinderhuis” heeft het Ge nootschap zijn vooroorlogse peil weder bereikt. De gezamenlijke capaciteit der huizen bedraagt ca. 1200 bedden en jaarigks worden door het Centraal Ge nootschap 8000 kinderen op dokters voorschrift voor herstel van gezondheid opgenomen. De opening van het „Em makinderhuis” nu sluit zoals gezegd deze wederopbouwperiode af en het feit, dat de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid deze plechtigheid verrichtte, zette aan deze gebeurtenis uiteraard bijzondere luister bg. De Mi nister gaf uiting aan zijn grote waarde ring voor het werk van het Genootschap en onderschreef de juistheid van de stel ling, dat wat men tijdig aan de jeugd goed doet, later meestal dubbel en dwars terugkomt. Zijne Excellentie memo reerde de na-oorlogse sociale wederop standing van ons land. Onder allo groe peringen die na 1945 uit hun apathie ontwaakten was één groep, die niet voor zich zelf kon opkomen en dat waren de kinderen, waarvan het Centraal Genoot schap zich het lot aantrekt. Na de Mi nister sprak de heer J. J. Feringa, onder-voorzitter van het Genootschap en voorzitter van het Bestuur der Open luchtscholen uitgaande van het CG. Hg wees er op, dat het Genootschap, na In zUn herstellingsoorden het onderwijs aan de kinderen vele jaren zelf betaald te hebben, momenteel officiële, door het Rijk gesubsidieerde scholen heeft, t.w. In Nunspeet en thans ook in Wgk aan Zee. Da school in Wijk aan Zee, die Op het station te Milaan trok het de aandacht van de politie, dat een meisje daar drie dagen en drie nachten onafgebroken was blgven zitten. Als antwoord op hun argwanende vragen, toonde zij de agenten een brief van haar verloofde in Frankrijk, waarin de jonge man meedeelde dat hg op weg was naar Milaan om met haar te trouwen. Hij had alleen vergeten te schrijven, wanneer h(j zou arriveren, en om hem niet mis te lopen, bleef zg maar zitten. Hij is in derdaad gekomen. Laat in de middag Van de vierde dag. Verschijnt: DINSDAGS e» VRIJDAGS- Administratie: Comb, Drijfhout-Kiezebrink&Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Gesteund door het succes van de bei de voorgaande Paasvee-tentoonstel- lingen op de Veemarkt te Sneek. orga niseert de Commissie ook voor dit jaar weer zo’n show, waaraan nu ook een afdeling varkens zal worden toegevoegd. Deze tentoonstelling wordt gehouden op Dinsdag 6 April a.s. en zal de slagers wederom een goede gelegenheid bieden voor de Paasdagen slachtvee van uit zonderlijke kwaliteit aan te kopen. Voor nadere bijzonderheden raadplago men de advertentie in dit nummer. In de eerste plaats maakte het ge meentebestuur dit werk mogelijk en ver der werd het uitgevoerd door gemeente werken en het onderwijzend personeel van onze kleuterscholen. Wat er met in spanning van alle krachten tot stand gekomen is? Herinnert U zich nog, mis schien uit eigen jeugd, de hoge matgla zen ramen met gaas aan de straat Kwam het kind hier binnen, dan stond het achter een dichtgevallen deur met het wanhopige gevoel opgesloten te zijn in een donkere vijandige wereld. Nu komt het door een glazen deur in een lichte gang, waar het al dadelijk iets eigens vindt in het plaatje op zijn kap- stokje. Mocht het nog om willen kijken dan ziet het de bekende buitenwereld door de glazen buitendeur en krijgt niet het gevoel gevangen te zijn. Maar we verzekeren u dat het niet om zal kijken, want het heeft door de glazen wanden van de gang al een wonderlijk aanlok kelijk wereldje ontdekt, en vol verlangen zal het kind door de kleurig geschilderde deur dat wereldje binnen stappen. Het komt in een ruim leslokaal, ruimer dan het oude, doordat de muur weggebroken is. Op die plaats is echter een lage hou ten balustrade gemaakt, hoog genoeg voor een klein kind om daar achter heer lijk alleen in een speelhoekje een pop te vertroetelen of op de grond met blokken te spelen. Er zijn een winkeltje, zand- en watertafels, een allerliefst keukentje en er komt nog een tafel met een opstand van 12 vakken, waarin het kind allerlei waardeloos materiaal zal vinden als lu ciferdoosjes, zilverpapier, takjes, enz. Het heeft zo een goed overzicht over dit voor hem juist zo waardevolle materiaal, het kan vrij kiezen wat het wil gebrui ken voor zijn expressiewerk en leert toch alles weer netjes op te bergen in de vak ken. het tweede lokaal een prachtig ruim speellokaal dat grote ramen heeft aan het Zuidend. Alle tussenwanden zijn van glas, zodat u van" het ene lokaal in het andere kunt kijken. Het is een weelde van licht en kleur, inderdaad een kleu- terparadijsje... nee, een met zorg uitge dacht en uitgevoerd kinderwereldje. Elk ding dat In dit schooltje staat is door zorgzame handen gegaan; het poppenhuis gemaakt door een vader, de 25 jaar oude poppenkast volkomen vernieuwd door assisten ten, zelf gemaakt of opnieuw ge schilderd speelgoed en leermate riaal, heel oude banken, stoeltjes en tafeltjes die weer „nieuw” gemaakt zijn, dit alles geeft aan dit schooltje een aparte liefdevolle sfeer, waar elke kleuter wel in moet gedijen. Als we U dan ook nog vertellen dat er keurige moderne toiletjes zijn, dan kunt u zeker wel begrijpen dat een pas aangegeven leerlingetje enthousiast zei: „Juf, Ik wil hier wel wonen!” Nu de winter ten einde loopt en over enige weken de lente officieel haar in trede zal doen, willen wg gaarne een woord van dank brengen aan allen, die hielpen om de circa duizend zg. dorps- eenden, die de stad Sneek binnen haar gastvrije veste had, de slechte tijd door to helpen. Daar waren de schoolhoofden, die aan onze circulaire gehoor gaven, en de kin deren en ouders, die meewerkten en er voor zorgden, dat er iedere dag ruim schoots brood aanwezig was voor de op haaldienst; ziekenhuizen, tehuizen voor ouden van dagen, rusthuizen, hotels en restaurants, die de vogels niet vergaten. Fabrikanten en zaadhandelaren waren vrggevig en bezorgden ons 600 pond vo- gelvoeder. In het geheel werd circa 800 pond gemengd voer opgesoupeerd. Gemeentewerken, Politie en Plantsoe nendienst stonden ons bij, wanneer er bijten gehakt moesten worden. De aan leg daarvan is een moeilgker en verant woordelijker werk dan men oppervlak kig zou denken. Toch zou de eenden- bevolking van Sneek er niet zo best doorgekomen zijn, als niet een aantal personen zich geheel belangloos ter be schikking had gesteld om voedsel op te halen en het te distribueren. Sociale Zorg stond ons toe van vrijwilligers ge- bruik te maken. We zullen hier géén na men noemen. Zij zijn u wellicht wel be kend. Een hartelijk woord van dank aan al deze hulpvaardigen, die zelf kou en ongerief trotseerden om de dieren bg te staan Eén naam willen wjj echter gaarne met gulden letters neerschrgven en dat is die van de heer J. Greydanus, die een initiatief ontwikkelde, dat wel de grond slag geworden is van het behaalde suc ces. Hij heeft de gehele ophaaldienst te zamen met de heer D. Wierda georgani- seerd.Deze beide heren wisten overal raadi op en toen het nog aan vaten ontbrak om het opgehaalde voedsel in te bergen, was de heer Velleman direct bereid om ons uit zijn ruime voorraad het benodig de in bruikleen af te staan. Wij hebben deze winter veel ervaring opgedaan en aangezien ook bg de Ge meentelijke autoriteiten belangstelling voor dit werk bestaat, zal een volgende winter ons beter voorbereid vinden. Nogmaals hartelgk dank aan allen, die op enigerlei wijze steun verleenden. D. J. MUURLING, Voorzitter Volière Vereniging, Dr. J. P, OTTO, Voorzitter Vo- gelbésch.wacht Sneek en omstr. en Ned Ver. tot Besch. van Dieren, afd. Sneek. De Chr. PL Vr. en Melsjesboöd afd. Oudega (W.) hield een dezer dagen haar vergadering, die met Schriftlezing en gebed geopend werd. De presidente ven- welkomde in 't bijzonder de heren Wolt- huizen, kapper te Sneek en Hylkema van Amsterdam, van wie laatstgenoemde een causerie hield over huidverzorging. Hfl zette uiteen wat de huid voor een goede verzorging nodig heeft Na de pauze werd één der aanwezige dames door een schoonheidsspecialiste behandeld, waarna een aantal vragen werden gesteld, die uitvoerig werden beantwoord. Bovendien kon men aan het einde nog gratis advies krijgen over het verzorgen van de huid. De presidente dankte de heer Hylkema met z’n staf voor deze mooie avond. Na dankgebed van de secretaresse werd de vergadering gesloten. Een Amerikaanse vrouw verkreeg haar echtscheiding, omdat zij haar echt genoot de eerste zeven dagen na hun huwelijk niet had gezien. Zij vertelde de rechter, dat hg de receptie had verlaten met een stel vrienden met wie hg een week lang aan de rol is gebleven. de naald hanteerde, is er ook in zijn vak heel wat veranderd en verbeterd. Toen hij begon werkte hij al van ’s morgens 7 tot ’s avonds 8 en als jonge man zelfs van zes tot acht. Soms ook wel tot tien. Overuren werden niet betaald en de lo nen waren laag. Toen de jubilaris trouw de in 1906 verdiende een vaste kleer maker negen gulden per week. Hij was echter stukwerker en had, omdat hg vlug met de naald overweg kon, voor die tgd nog een behoorlijk loon. Maar sociale voorzieningen waren er niet. Die kwamen pas veel later, mede dank zij het werk van de vakbeweging, waarin Fglstra ook een werkzaam aandeel heeft gehad. Nu is alles veel beter en kan niet meer gebeuren, wat hem eens op een Zondagmorgen ig overkomen. Ik had toevallig geen schoon boord in huis, vertelde hij, en ging daarom even naar de zaak waar ik toen werkte. Maar ik kwam direct niet weer thuis, want wat zei de baas? „Dat treft mooi. Er is net een boer geweest met een pak dat hem te wijd is. Dat kun je nu mooi even vernauwen”. Ja, zo ging het „in die goeie ouwe tijd”. Maar ik verlang er niet naar terug. Het is vandaag 60 jaar ge- leden, dat onze stadgenoot g Jac. Fijlstra, toen nog geer I 12 jaar oud, voor een kwar- tje per week leerjongen werd bij de kleermaker Westhof boven Roosenstein op de Suupmarkt. Een van de 46 kleine baasjes die onze stad in die tijd op haar amper 12000 inwoners telde. I (Nu zgn er nog een stuk of tien). Dat kon toen blgk- g baar omdat er nog geen grote confectiezaken waren I C. A. was er wel, maai die verkocht in 1894 nog 1 geen herenkleding. Vier jaar later ging hij naar Petrus Blom, waar hij twee jaar I werkte, daarna vier jaar bij C. A. en vandaar naai Bervoets. Dat was in 1903 en hij bleef er tot 1938. Toen werd hij „eigen baas” en kwam zijn zoon H. W. Fgl stra bij hem in de zaak. Maar nu de zestig jaar vol zijn, legt hij het bgltje er bij neer. En dat mag ook wel, want hij wordt 26 Maart 72 en is de „pensioen- gerechtigde leeftijd” dus a! lang gepasseerd. In die 60 jaar dat Fijlstra In de samenkomst, die na de plechtig heid op het kerkhof in de bovenzaal van Aere Perennius werd gehouden, las Ds. G. de Leeuw Ps. 121 en Rom. 8 37. Met die psalm begon br. Boegenga steeds een nieuwe werkweek en hg las hem ook dikwijls in z’n gezin voor, al dus spr. Dat tekent de persoon, dat hij zich aan deze psalm zo gebonden voelde. Uit alles spreekt het ontzaglijk ver langen naar het heiligdom en naar God. Maar de pelgrim ziet ook de weg die hg, nog moet gaan en hij weet dat die niet ge- makkelijk is. Maar hij weet ook, dat zijn hulp is van de Here, de God des Verbonds, de God der Vaderen, de God van de hemel en de aarde. Dit is een kwestie van persoonlijk ervaren, van persoonlijke belevenis. Zó op God te ver trouwen is een kwestie van geloof. God heeft br. Boeijenga met rijke talenten gezegend en hij heeft ze ook gebruikt. Daarom ook kwam hij op zo velerlei ter rein naar voren en heeft hij de plaats verworven die hij onder ons mocht heb ben. In het midden van het kerkelgke, het politieke en het sociale leven. In dit alles heeft bij z’n levensovertuiging en geloof niet geschaad. Ook z’n liefde niet, al werd critiek ook hem niet gespaard en was die critiek misschien niet altgd billgk. Nog steeds is de Martinikerk te Bols- ward niet zover gereed, dat het verant woord zou zijn om de uitvoering van de Matthauspassion van Joh. Seb. Bach ojj Goede Vrijdag daar te doen plaats vin den. Daarom zal ook in dit jaar de Grote Kerk te Sneek weer de gelegen heid bieden dit mooie werk van de grote Bach te beluisteren. Het Sneker Can- j tate Koor en de Bolswarder Oratorium Vereniging vormen de koren, het Jon genskoor van Flucie van Bergen en het L.O.F. werken mede, terwgl als solisten optreden: mevr. Mea BoonNaberman, sopraan, Diet Kloos, alt, Otto Couperus, bas, Gerard Honig, tenor B. Süsskind, tweede bas, Bé Feldbrugge, viool, mevr. J. KueterZwager, clavecymbel, KI. Kueter, cello, Luitzen Nijdam, fluit en J. W. Boeijenga, orgel.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1