i 1 ..de nieuwe ROYCO i tfoyco GROENTESOEP UIT ONZE RAADZAAL 11 i P A R IJ S Lekker als Uw zelfgemaakte «o en zo licht verteerbaar. kt VIJF DAGEN NAAR anders liggen dan in Sneek, de situatie te onderzoeken. s i r i Net zoals U Jat zelf doet, heeft Royco de meest malse groenten voor Uw soep uitgezocht. Geurige zomergroenten... die héél fijn zijn gehakt. Zó fijn, dat de hele soep is dóórtrokken van het kostelijke groente- aroma. Ook is de soep door die fijne groente-snippertjes heerlijk licht geworden. In 10 minuten heeft U 4 borden Royco Groentesoep op tafel van één zakje. Inkomsten Lekker in de mond - licht In de maag... EEN UNOX-PRODUCT 48 ct. per zakje 0 I O J—C All( eens komen, IJsbaan. dat geldt voor „U hebt niet aan uzelf gedacht”, op- minder kleurige foto’s waarop schaars- Feuilleton den, naar de brutale stoupiers die in een geen aandacht aan zijn uiteenzettingen. IS „Die Hollanders zjjn zulke jjsberen", meisje bleke bloosde. Ze zag Hannes’ gezicht en wist dat ze Speelterrein Sperkhem. Oorspronkelijk feuilh ton <ioor Tom bodewijk. beerden binnen te halen, hen soms bij de pakten en dringend betoogden. De nieu wel| ter Sne Kri Me kei ons Scl Ne Verhoging subsidies Openb. Leeszaal en Muziekcorpsen. Op voorstel van B. en W. werd z. h. s. besloten de subsidie aan de Openb. Lees zaal en Bibliotheek te verhogen met 1075 en die aan de beide plaatselijke Muziekcorpsen van f 500 tot 800 per jaar. „Ik mocht in Artis altijd graag naar de ijsberen kijken”, antwoordde ze glim- van doet Hi Snet Stai De Gemeentebegroting werd hierna z. h. s. goedgekeurd met aantekening, dat mevr. Schaper geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. Begrotingswijzigingen. Het voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gem.begroting en van de begrotingen van het waterleidingbedrijf, het gasbedrijf en het leningfonds voor 1954, ging onder de hamer door. Hetzelfde geschiedde met hun voorstel tot het vaststellen van het bedrag, dat per leerling voor de openb. scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitge breid lager onderwijs, alsmede voor de openb. school voor zwakzinnige kinderen en voor de openb. school voor schippers kinderen in ’t jaar 1954 beschikbaar wordt gesteld ter bestrijding van de kos ten, bedoeld in art. 55, onder e t.m. h en p der L.O.wet 1920, alsmede die van in standhouding. Ook het aangaan van een 3% geldlening groot 500.000 werd zonder meer goedgekeurd, waarna de vergadering werd gesloten. 1 1 groentesoep Huur gymnastieklokalen. Mevr. Schaper kon accoord gaan met het voorstel van B. en W. het ver zoek van de vier gymn.verenigingen om hen vrij te stellen van betaling van vergoeding voor het gebruik van gem. gymnastiek- en leslokalen door de jeugd afdelingen hunner verenigingen, af te wijzen, in de hoop dat de verenigingen een bijdrage zullen ontvangen uit het cultuurfonds. Het voorstel werd daarna z. h. s. aan genomen. Moest ze dóór in, alléén? „Ik vermaak me wel”, herhaalde ze „Het is hier Artis niet”, gaf hij terug. „Je zou het anders wél zeggen”, con stateerde zij met een blik op het pu bliek rondom. Hjj glimlachte zijns ondanks. „Zit ik méé achter de tralies?” vroeg hg, wat vlotter nu. „Dat ligt aan u zelf”, zei Bella be tekenisvol. „Als u er achter blijft zit ten, ga ik niet staan kijken. Dag, me. neer Noordeloos, ik wens u een Hij greep haar bjj haar mouw. „U kunt hier niet op uw eentje die Pigalle-buurt ingaan’”, betoogde hij. „Ze zullen me toch niet vermoorden?” informeerde zij met gemaakte schrik- ogen. „Nou ja”, antwoordde hij, „als een vrouw als u hier alleen rondloopt lokt ze ehattenties uit. Onaangename attenties, misschien”. „Ik móét wel alleen”. Bella besloot een beetje duidelijker te worden. „Ik heb me opgeofferd, om u uit de moeilijk heden te helpen. Daar draag ik graag de consequenties van, meneer Noordeloos'’^ Wordt vervolgd. Subsidiëring bjjz. kleuter onderwijs. Bij het voorstel van B. en W. om deze subsidie te verhogen van 55 tot 65 per leerling, merkte de heer Lampe op. dat voor het openb. kleuteronderwijs 136 per leerling wordt uitgegeven. Het voorgestelde bedrag is dus maar de helft daarvan. Hij sprak de wens uit, dat dc financiële gelijkstelling voor het bijz. kleuteronderwijs spoedig zal komen. De heer Groeneveld toonde zich dankbaar voor de voorgestelde verho ging, maar het spijt hem dat er een be- naling is gekomen, die verbiedt het be drag nog verder te verhogen teneinde betere gebouwen te kunnen stichten. In dit verband sprak hij er zijn teleurstel- ing over uit, dat niet gebouwd is toen het wel mogelijk was. nadat de Raad zich in 1949 in principe voor financiële gelijkstelling had uitgesproken. De heer de Vries onderstreepte het betoog van de heer Groeneveld, waarna het voorstel van B. en W. z. h. s. werd aangenomen. meentebegroting zeker eisen dat alle bronnen worden aangeboord, alvorens het tekort wordt aanvaard. Mr de Jong voerde tenslotte nog aan, dst het grootste bezwaar is, dat het criterium, door de centrale keuring aangelegd, helemaal geen criterium is. Vandaar dat zo vele films cultureel wor den genoemd die het niet zijn. Het be zwaar van de bestaande regeling is o.m. ook, dat reprises van reeds ver toonde films nu niet als cultureel wor den aangemerkt. Spr. noemde in dit ver band de „Drie Stuivers Opera” die in Amsterdam jaarlijks gedurende 14 da gen wordt vertoond en als een product van grote culturele woarde wordt aan gemerkt. We moeten zeer zeker niet alleen naar andere steden zien, maar men zou toch kennis kunnen nemen van de regelingen zoals die in andere gemeenten werken. Hierop antwoordde de Voorzitter nog dat, indien men op dit gebied iets wil bereiken, dit moet gebeuren bij de Centrale instanties. B. en W. hebben er helemaal geen behoefte aan in Emmen, waar de zaken op cultureel gebied heel De heer B o o m s m a was van mening dat er al genoeg over de baldadigheid van de jeugd is gesproken. Hij wilde daar dus niet op terugkomen. Uit de stukken blijkt echter dat B. en W. al iets voor het totstandkomen van dit speelterrein hebben gedaan, maar dat er Frans haatte Versailles, bewoners en ook sommige van de tegen- schieten. En je moest hier de kaartjes woordigo bezoekers1- Doorlichting bevolking. Mevr. Schaper vond het jammer, dat het antwoord van B. en W. op de vraag in de sectie weer hetzelfde is. Er is geen voldoende apparatuur beschik baar en geen geld om deze uit te brei den. Dit is heel teleurstellend voor spr. daar er dan in 1954 weer geen onder zoek kan plaats vinden. Zij hoopte daarom dat B. en W. niet op het onder soek van de provinciale commissie zul len wachten maar zelf een gelegenheid voor doorlichting tot stand zullen bren gen. Het onderzoek zon desnoods op een avond kunnen geschieden. De neer de Jong was het met B. en W. eens. Ik weet niet of het nodig is de mensen ieder jaar door te lichten, aldus spr. Dat is een zaak voor de medici. Hij Plantsoenen en baldadig heid van de jeugd. Mr de Jong was big dat de parken hier in zo’n goede toestand verkeren. Alles ziet er keurig uit. Het is daarom jammer, dat de jeugd soms zo vernie lend optreedt. Ik weet niet, zo vervolgde spr. of dat hier erger is dan elders, maar ik geloof wel dat er meer gedaan kan worden, bijv, door de jeugd de par ken en volières onder leiding te laten bezoeken. In Leeuwarden zijn goede re sultaten bereikt met de vogelbescher ming door de jeugd. Aan de andere kant ziet spr. echter ook de moeilijkheden voor de jeugd. Er is maar één speel weide in het Burg, de Hoop Park. Zou het ook mogelijk zijn aan de andere kant van de stad ook een speelweide uit te sparen De Voorzitter gaf toe dat de ver nieling van de plantsoenen en de balda digheid van de jeugd grote moeilijkhe den opleveren. Bundeling van de brieven die B, en W. daarover ontvangen zou een omvangrijk boekwerk vormen. We moeten de jeugd van tegenwoordig ech ter ook niet te zwart afschilderen. Er is verbetering te constateren. Weth, van der Veen stemde toe, dat onze plantsoenen, zoals overal wordt toegegeven, er zeer verzorgd uitzien. Het publiek zou er echter aan kunnen medewerken vernielingen tegen te gaan. Dan zouden ze er nog veel beter uitzien. weinig van de commissie uitgaat. B, en W. kunnen daarom weinig meer doen. De Voorzitter hoopte evenwel dat met medewerking van alle Sperk- hem-bewoners toch nog een goed resul taat zal kunnen worden bereikt. „Anders dan de Hollanders?” vroeg ze en zag hem plagend aan. „Dat zult u zelf het beste weten” pa reerde hij. „Inderdaad”, antwoordde ze opeens héél koel en haar grijze ogen verander den van uitdrukking. Ze wendde zich meteen tot Ria, de Hollandse Frangaise, en vroeg haar uit over het studenten leven terwijl ze Frans zichtbaar negeer de. Hij staarde haar verbaasd aan. Wat had hij gezegd, dat ze zo opeens gepi keerd was? Wils hijniet galant ge noeg geweest? Geërgerd wijdde hij zijn aandacht aan zijn maal. Die middag bezochten ze Versailles, en Carla wandelde als in een droom door de vorstelijke zalen. Ze bekeek de prach tige plafonds met het kostbare houtsnij werk, zwaar verguld. Ze zag de orna menten, de beelden, de minutieuze zorg die door kunstzinnige vaklieden aan ieder meubelstuk, iedere lijst, iedere deur en zelfs iedere deurkruk was be steed. En langzamerhand begon ze dit kasteel, waar nu toeristen met harde stemmen doorheen zwermden, te bevol ken met elegante markiezen in kleuri ge frakken en met witgekouste benen, gesteekt en gedegend, met dames met pruiken en waaiers, flirtend en badine rend, met intrigerende politici en com plotterende generaals, met courtisanes en statige duenna’s, met standbeeld achtige lakeien en forse hellebaardiers. Ze dwaalde af van de groep luisteraars, luisterde niet naar Frans, die uitleg gaf. Hij zag haar achterblijven, ronddwalen tussen deze herinneringen aan vergane luister. Zijn stem werd mat. Het inte resseerde hóór niet. Och, wat deed hij aan hóór te denken! Die kous was lm- Badhuis. Mevr. Kuipers betreurde het toch wel, dat de plannen zo vaag olijven. Op deze manier duurt het erg lang. Zij was echter verheugd dat de wasgelegenheid de aandacht van B. en W. heeft en hoopt dat deze spoedig met plannen zullen ko men. De heer de Boer vestigde er de aan dacht op, dat hier ter plaatse een parti- culi wesinstallatie bestaat die is op gezet vooi gezinnen met smalle beur-' zen. Gebleken is echter dat die er wei nig gebruik van maken. Toch wordt maar een lage winstmarge (10 ge nomen. Een gemeentelijk waslokaal zou tienduizenden guldens kosten. Aan de hand van cijfc toonde spr. aan dat de gemeente niet goedkoper kan werken dan de particuliere industrie. Dat zou alleen kunnen ten koste van grote offers door de burgerij te betalen. Con currentie van gemeentewege lijkt spr. ook niet gewenst. Mocht de gemeente t.z.t. echter toch plannen willen maken, dan hoopt hij dat overleg zal worden ge pleegd met de particuliere industrie en geprofiteerd van haar deskundigheid. De Voorzitter betreurt het even eens dat het badhuis er niet sneller komt. Maar we zitten nog altijd met een begrotingstekort en er is nog altijd niet aangetoond waar het geld bij een snel lere totstandkoming vandaan moet ko men. Bovendien is al aangetoond, dat de exploitatie elk jaar een vrij belangrijk tekort zal opleveren. B. en W. zijn in dertijd tot de mening gekomen dat mis- sch en een minder kostbare oplossing bereikt zou kunnen worden als de ge bouwen van de gasfabriek tengevolge van het aardgas beschikbaar kwamen. Het aardgas is echter nog in een stadi um van ontwikkeling. Daarom mag niet van B. en W. worden verwacht, dat ze nu andere plannen gaan maken die later onuitvoerbaar kunnen blijken te zijn. Inderdaad heeft het washuis de aandacht van B. en W. Vooral door de wijze waarop tegenwoordig ce huizen worden gebouwd kan de verzorging van de was voor de huisvrouwen moeilijk worden. Ëei washuis vraagt echter een zekere instelling van de huisvrouwen en afge wacht moet worden hoe dat zal gaan. In ieder geval zou een washuis van de gemeente een sterk sociale inslag moe ten hebben. Het kan zeker niet de be doeling zijn voor hen die thans van de particuiere wasinrichtingen gebruik ma ken een goedkopere gelegenheid te bie den.Het washuis is dus bedoeld voor de heel smalle beurzen. Hoe ver het moge lijk is daarvan een enigszins dragelijke exploitatie te maken moet nog worden onderzocht. De gehele zaak staat en valt echter met de vraag of de instelling van de huisvrouwen zo zal zijn dat op een behoorlijke deelname kan worden ge rekend. gevraagd worden. Verder Is het geens zins de bedoeling ieder jaar het in het fonds aanwezige bedrag uit te geven. Het is Ingesteld om, tndien daartoe de wenselijkheid blijkt, ook een groter be drag beschikbaar te kunnen stellen en tevens om ook in een tijd van neergang te kunnen steunen. Derhalve niet omdat men een jaarlijkse bijdrage van de ge meente heel goed kan gebruiken. Het fonds is bedoeld voor speciale gevallen. Bijv, wanneer een gymnastiekvereniging jubileert. Daarvoor hebben T.G.P. en de Kon. Zeilver. Sneek indertijd ook een be drag ontvangen. Begroting sociale zorg. De begroting van de gem. instelling voor sociale zorg voor het dienstjaar 1954 werd z. h. s. vastgesteld. Subsidie „Revalidatie Friesland”. Het verzoek van het Alg. bestuur van de Stichting „Revalidatie Friesland” te Leeuwarden om toekenning van een jaarlijks subsidie van één cent per inwo ner werd op voorstel van B. en W. z.h.s. ingewilligd. Volkstuintjes. Mr. de Jong herinnerde aan de me dedeling van de voorzitter in de vorige vergadering, dat het moeilijk is grond voor dit doel buiten de pacht te krjjgen. Volgens spr. opent het Pachtbesluit daartoe echter wel de gelegenheid wan neer dit voor de volkshuisvesting nood- zakeljjk is. Dit begrip wordt door de rechtspraak ruim uitgelegd, zodat het niet alleen beperkt is tot grond voor hui zen maar ook voor recreatie. Hierop antwoordde de Voorzitter, dat B. en W. niet alleen gedacht hebben aan de moeilijkheden die uit het Pacht besluit voortvloeien, maar ook aan die van sociale aard welke er voor de boe ren uit voortkomen. De nood op dat ge bied en de landhonger is nog veel groter dan die naar woningen. Men kan ieder jaar mensen gerieven met een woning, maar daarvoor wordt veel land onttrok ken aan de veehouders die daarover vaak van vader op zoon beschikten. T.a.v. de volkstuintjes bestaan echter geen moeilijkheden. Daarin kan worden voorzien. Mr de Jong erkende die moeilijkhe den, maar meende dat B. en W. alleen maar wettelijke bezwaren zagen. Verlaging verm.belasting voor culturele films Mr de Jong betoogde dat het hier, weer hetzelfde is als met de gymnastiek verenigingen. B. en W. zeggen weer waarom moeten we hier voor bepaalde dingen een andere regeling treffen? In de Bioscoopwet wordt het begrip cultureel helemaal niet genoemd, aldus spr. Nu is de Centrale Filmkeuring er toe overgegaan bepaalde films van het nraedicaat cultureel te voorzien. Dit be rust echter niet op de wet. Vandaar dat onder dit soort films ook journaals enz. worden ondergebracht omdat deze wel apart in de wet worden genoemd. In verschillende gemeenten laat men echter door een plaatselijke culturele commissie uitmaken welke films werke lijk van hoog cultureel gehalte zijn. In Emmen bestaat een dergelijke commis sie van 17 personen. In Meppel schijnt hetzelfde het geval te zijn. Ook in an dere plaatsen wordt voor deze films een veel lager tarief geheven. In Haarlem bijv. 10 en in Amsterdam 83Z Sneek is daarom wel aan de hoge kant. De Voorzitter: De vraag is wat zijn culturele films? Die zijn In deze ge meente nl. wat de belasting betreft in een uitzonderingspositie geplaatst B. en W. hebben een lijstje aangelegd welke maatstaf door de Centrale Filmkeurings commissie wordt aangelegd om uit te maken of een film cultureel is, maar de heer de Jong wil nog verder gaan en nog een soort culturele films door de ge meente zelf laten aanwjjzen. B. en W. achten dit niet juist. Want wat beoogt men er eigenlijk mee? Toch zeker niet in de eerste plaats de exploitant een ho gere ontvangst te bezorgen. En moeten we voor andere kunstuitingen dan niet dezelfde weg op Beroep op andere gemeenten zegt zo weinig. De omstandigheden kunnen daar heel anders liggen. B. en W. voelen er niets voor van gemeentewege een film keuring in te stellen wat neer zou ko men op verlaging der belasting. De cir culaire van de minister (door mr. de Jong genoemd) brengt geen verandering in de situatie. De minister zal b(j het beoordelen van een tekort op de ge- Vervolg), Opgericht werd de commissie voor kin- derhygiëne, waarin de vier verenigingen samenwerken. Deze commissie heeft nu verzocht de subsidie van 720 die het Groene Kruis voorheen kreeg aan haar uit te keren. In dat subsidie zat echter een bedrag van 200 voor zuigelingen en van 520 voor kraamverzorging. Dit laatste ligt echter niet op de weg van de commissie en daarom kon haar ver zoek niet worden ingewilligd. B. en W. hebben de commissie echter gevraagd deze zaak nader te willen overwegen maar hebben op hun schrijven van Mei 1953 nimmer antwoord gekregen. Wel is kortgeleden een verzoek om subsidie in gekomen dat in een volgende vergade ring aan de orde zal komen. Deze wijze van handelen bevreemdt ons, aldus spr. B. en W. mochten toch zeker verlangen antwoord te ontvangen op hun brief waarin de situatie uitvoerig werd uit eengezet. De heer Groeneveld vroeg of de pl„atselijke commissie nu een bedrag van 450 krijgt. Deze commissie ontvangt geen sub sidie, antwoordde de Voorzitter. Het gaat bier nog altijd om het bedrag van 720 dat voor zuigelingen- en kraamverzorging was bestemd. De heer de Vries betoogde, dat de commissie voor kinderhygiëne van me ning was dat dc subsidie van 720 be stemd was voor het consultatiebureau. Later is spr. wel gebleken dat hiervan 200 bestemd was voor het consultatie bureau en 520 voor de kraamverzor ging. Hij acht het onjuist dat B. en W. geen antwoord ontvingen op hun brief, maar is van mening dat de situatie toch enigszins scheet ligt. Het kan gebeuren dat het Groens Kruis 520 krijgt voor kraamverzorging en de andere vereni gingen niet. Ik hoop, aldus de heer de Vries, dat B. en W. daaraan t.z.t. aan dacht zullen sche ken. Weth. va n- der Veen Is ook van mening, dat B. en W. eerst antwoord moeten hebben op hun brief. Het is niet hun taak zich nu maar weer tot de com missie te wenden. De Voorzitter voegde hier nog aan toe, dat R. en W. in Mei 1953 van mening waren, dat het consultatiebu reau is overgenomen door de commissie. Het was daarom hun bedoeling bij de Raad met het voorstel te komen het subsidie van 200 aan de commissie in uitzicht te stellen. Later echter varna- men zij, dat de commissie in de mening verkeerde, dat de 720 subsidie recht streeks aan haar ten goede moet komen. Dat is misschien een teleurstelling voor de commissie, die daardoor minder in komsten krijgt dan waarop gerekend was. maar het is nimmer de bedoeling geweest dat het consultatiebureau ge heel van gemeentewege zou worden be kostigd. Dat is dan ook aan de com missie medegedeeld. Al„ het subsidieverzoek aan de orde komt, is de Raad echter vrij deze raak van alle kanten te bespreken. Het voorstel van B. en W. werd hier na z. h. s. aangenomen. Frans Noordeloos overzag zjjn koppel- „Gaat u aUééndit buurtje in?* tje en telde de koppen. Alles klopte, nee, zei hjj verschrikt. Hij keek naar de toch niet. Eén was er te veeL kleurige lichtreclames, naar de niet De heer F Ij 1 s t r a vond de vroege ijsbaan in de stad ideaal. Nu ligt hij m de koudste noek van Sneek. Is het daar om ook mogeljjk door beplanting enige beschutting te krijgen? In IJlst heeft men sparrebomen geplant. Waarom kor hier geen gebruik worden gemaakt van bladhoudende heesters? De Voorzitter constateerde, dat de oudere Snekers blijkbaar zeer prett’ ge herinneringen hebben aan de oude ijs baan. Die heeft echter plaats moeten maken voor de veemarkt. De vooruit gang vroeg het en daar moesten we ons dus bij neerleggen. De ijssport moet nu eenmaal in de winter worden beoefend. Het is inderdaad koud op de ijsbaan, maar daar kunnen B. en W. niets aan veranderen. Bladhoudende heesters heb ben ook een hekel aan harde koude wind. Daarom kunnen ze hier volgens de des kundigen niet geplant worden. Nu zjjn niet bladhoudende heesters aangebracht die nog enige tijd moeten hebben om te groeien. Gehoopt wordt dat ze t.z.t. toch enige beschutting tegen de oostenwind zullen bieden. Fonds ter behartiging van cultu rele belangen, van de lich. opvoe ding en van de sport. Mr. de Jong kon met het afwijzend voorstel van B. en W. betreffende het gratia beschikbaar stellen van de gem. gymnastieklokalen wat door de vier ver enigingen werd gevraagd, wel accoord gaan, maar toch zou er uit bovenge noemd fonds wel iets voor de gymn-ver- enigingen gedaan kunnen worden. Op de begroting is echter alleen een bedrag uitgetrokken voor de uitgave van het „Snitser Reces” door de Fryske Akade- my. Dat zal allemaal wel belangrijk zijn en spr. gaat er ook wel mee accoord, maar hij vraagt zich af of we daarvoor nu een fonds ter bevordering van de culturele belangen, van de lich. opvoe ding en de sport hebben. Zou het niet mogelijk zijn de gymnastiekverenigingen jaarlijks uit dat fonds te gedenken Het gaat hier voornamelijk om de jeugdige leden. Deskundigen zijn van mening, dat het gymnastiekonderwijs op de lagere scholen totaal onvoldoende is voor hun latere leven. Om nu zoveel mogelijk aan de nadelen tegemoet te komen leek het spr. gewenst dat de gemeente hier aan dacht aan besteedt. Wij kunnen de gym nastiek voor de jonge leden toch niet gelijk stellen met allerlei activiteiten van andere verenigingen. Mevr. Schaper ondersteunde het betoog van mr. de Jong. De gymnastiek verenigingen hebben hun taak begrepen en de gemeente heeft tot taak dat werk te steunen. De Voorzitter erkende, dat het fonds inderdaad dient voor de bevorde ring van de belangen van cultuur en sport. Het geld wordt echter niet in de eerste plaats besteed voor de sport. In het verleden werd het gebruikt om aller lei dingen te stimuleren zoals ook nu weer de uitgave van het Snitser Reces- boek. Het zou volgens B. en W. jammer zijn dat dit historische stuk zou verdwij nen. De bedoeling van het fonds is ech ter niet er verkapte subsidies uit te ver lenen. Mr de Jong heeft trachten aan te tonen, dat subsidie van de gemeente voor de gymn.-verenigingen noodzake lijk is. Spr. kan zich voorstellen, dat er mensen zfln die gymnastiek o zo be langrijk vinden en een subsidie dus ver antwoord achten. Hg kan zich echter ook indenken dat er mensen zjjn, die dat voor andere doeleinden eveneens nood zakelijk vinden. De lagere huur voor de gemeentelijke lokalen geldt voor alle mogelijke verenigingen. Dat is ook wel een verkapt subsidie, maar gaan we dit verzoek inwilligen uit het fonds, dan zouden we onderscheid maken en op een hellend vlak komen. Er bestaat inder daad een goede samenwerking tussen de verschillende gymn.-verenigingen zoals mevr. Schaper opmerkte, maar deze sa menwerking gaat buiten het indienen van het adres om. B. en W. menen dat het goed is dat ze hun standpunt hand haven, aldus spr. Nieuwe gezichtspunten zijn niet naar voren gekomen. Ik kan dus niet namens B. en W. een uitkering uit het fonds in uitzicht stellen. Mr. de Jong erkende dat het moei lijk is voor bepaalde verenigingen Iets te doen zonder tot een verkapt subsidie te komen. De Voorzitter: allen. Men kan het echter heel gemakkelijk omzeilen, zo vervolgde mr. de Jong door aan bepaalde verenigingen voor één jaar iets uit het fonds te geven als daar toe een verzoek wordt ingediend. Wg zullen echter moeten kiezen zoals we in deze gehele begroting moeten doen. Wfl kunnen ons niet permitteren alle ver enigingen te steunen. Maar wanneer we het in principe eens zijn verschillende soorten van lich. opvoeding te moeten steunen, dan biedt het cultuurfonds daartoe de gelegenheid. De Voorzitter meent, dat er met betrekking tot het fonds toch enig mis verstand bestaat. De bedoeling en wer king ervan is subsidie te geven wanneer daartoe aanleiding bestaat. Een verzoek daarvoor is niet nodig. Mr. de Jong: Dan kunnen .B en W. het dus nog veel gemakkelijker doen. Op deze interruptie antwoordde de Voorzitter echter met de opmer king dat de gymn.-verenigingen er met een eenmalige subsidie niet komen. Daarvoor moet om een vaste bijdrage Bedrag voor leermiddelen enz. In de 2e sectie was aangedrongen op verhoging van dit bedrag. De bijzondere scholen zouden mede van een dergelijke verhoging profiteren. De Voorzitter herhaalde thans het antwoord van B. en W. in de Mem. van antwoord, dat hoewel het bedrag niet aan de hoge kant is, zij toch menen dat het voldoende is om in redelijke be hoeften te kunnen voorzien en het be schikbaar gestelde bedrag in vergelij king met wat in verschillende andere gemeenten door de schoolhoofden mag worden besteed, de toets der critiek kan doorstaan. i gelooft echter dat dit niet te vaak moet gebeuren. De opkomst kan er door ver minderen en ook moet men de mensen niet te veel opschrikken, maar psycho logisch te werk gaan. Weth. van der Veen deelde mede, dat niet de gehele bevolking wordt over geslagen. Door vele particuliere en semi-overheidsbedrijven wordt het per soneel geregeld onderzocht. Spr. was het verder volkomen eens met mr de Jong dat men voorzichtig moet zjjn en niet elk ogenblik bij de mensen moet aankloppen. In 1953 reeds gaf een be langrijk percentage geen gevolg aan de oproep. Dat percentage zal hoger wor den als de mensen te vaak worden op geroepen. Mevr. Schaper was het er niet mee dat hier voorzichtig gehandeld moet worden. Waarom dan wel onder zoek bij de rgksbedrgven en particulie ren? Als we de bevolking er meer ver trouwd mee maken, zullen ze beter op- --o - O-J- - ---- LVC, W<Xl, gCCIL Udi, HU. XXV V CA - met deze voorslag zijn eeuwige vriend- maak me wel. Gaat u maar gerust”, schap verwierf. Maar hij stribbelde Er rezen enkele protesten uit' de plichtmatig tegen en Els was nog luider groep. Prikkie en Dikkie zagen de in haar protesten. „Kinderen”, zei Carla schone Bella maar node verdwijnen, had- tenslotte uit de hoogte, „blijf dan thuis, den reeds plannen gesmeed elk aan een Maar ik ga niet. En jullie moeten wè) kant van haar te gaan zitten. Maar gaan”. „En wat doe jij dan?" wilde Els Bella wuifde glimlachend al him be- weten. „Ik vermaak me wel, ik wil wel zwaren weg. eens een avond alléén zijn”. „Even kijken of jullie er allemaal in Mevrouw Hoogeboezem kwam vragen kunt”, plaagde ze. of Carla met een hele groep meeging Ze zag er buitengewoon charmant uit. naar Pigalle. Meneer Noordeloos had de Over een matgrijze japon, die haar kaartjes en zou hen er heen brengen, blonde lokkenpracht en zongebruind ge- Carla bedankte vriendelijk, maar ze zicht prachtig deed uitkomen, droeg ze deed het niet. Ze wist al dat ze deze een kort wit manteltje. Het was alles avond alleen wilde zijn. Ze zou wat gaan eenvoudig maar juist goed. Frans keek wandelen, winkels kijken, misschien er- haar aan met onwillekeurige apprecia- gens op een terrasje, in de drukte van tie. Ze was haast zo mooi als Carla, een Pigalle, of op de Place St. Michel, of bij ander type natuurlijk. Jammer dat ze de Opéra, een café-au-lait drinken en de net dezelfde streken vertoonde, kurig zaak aankijken. Ze hield ervan alleen te en balsturig en nog al wat verbeelding, zitten en te peinzen, de mensen te zien Toen allen binnen waren, stonden voorbijgaan en te fantaseren wat ze wa- Frans en Bella wat verloren bij de in ren en wat ze deden. En dan een beetje gang, en de grinnikende portier zei iets vroeg naar bed. Morgen zouden ze naar in 't Frans dat de jongeman geërgerd Fontainebleau en Barbizon, dat was een de schouders deed ophalen. Bella had ’t hele rit. Dan was ze lekker fit. niet verstaan, maar glimlachte. „Wel meneer Noordeloos”, zei ze koel tjes, „prettige avond verder. Ik ga maar eens kijken hier”. „Gaat u alléén mers óf! „U hebt niet aan uzelf gedacht”, op- minder kleurige foto’s waarop schaars- Hjj was niet erg gelukkig vanmiddag, perde de sympathieke mevrouw Kierke- geklede schonen haar charmes ultstal- Want de schone Bella schonk ook al wassei. c - „Ik zou niet meegaan”, zei Frans in mengelmoesje van talen de mensen pro- Dle giebelde met de elegante meneer gedachten. „O, wacht, ik zie....,.” en Penland en maakte grapjes over Marie hij staarde naar het stille meisje, dat arm Louise. En één keer zag ze hem duidelijk vergeten had zich op te geven, maar HU staarde in een smal straatje met aan met een blik die scheen te zeggen: zich automatisch bU de groep aange- verlichte uithangborden van kroegen en Sloof je niet zo uit. gewichtig mannetje, sloten had. „U had u niet opgegéven ietwat lauche cabarets, vol glimmende wat je vertelt laat me volkomen koud! juffrouw”. Hij keek bedenkelijk. Juist auto’s, kerels met schreeuwende das- 7.jn vroegere dit meisje kon hg moeilgk alleen laten sen en geverfde vrouwen. - I Tri— 4 LImm rrA zJ «5 A 4 v» o 11 AA vooruit bestellen, anders zat je er nóóst, Toen’ze terugkwamen in de Cité, wa- ’t was iedere avond uitverkocht, het uitdagend. „Ik zal maar vertrouwen op ren er reeds allerlei plannen gemaakt, zaaltje was maar kleinde galanterie van de Fransen, want...” Meneer en mevrouw Peerland gingen „Ik ga niet mee”, annonceerde plotse- ze ^ee^Te” zaf hern, uitdagend aan. naar de Opera. Hannes smeekte Carla ling Bella Montagne. Ze staarde Frans T'1* en Els mee te gaan naar de Folies Ber- onverschillig aan, glimlachte dan naar vuld0 hjj gères. Maar Carla had geen zin. Ze zag het meisje. „Ik red me wel, gaat u Els’ teleurstelling. „Weet je wat?” zei maar". ze en een ogenblik kreeg ze weer ple- Het bleke meisje bloosde. „Ja, lachend en^speelde met haar_ handschoen, zier in het leven „ga jullie sómen”. maar....,.” ,,Nee, toe, wat geeft dat nu. Ik ver- De 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6