Rondom de Kerck van Sint Maerten to Sneeck 1 Officiële opening Verenigingsgebouw te Nijland Burgemeester Tjaberings erelid van „Veilig Verkeer” Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en ULST It Kritetoaniel spile „De Stikelbaerch” V Werkzaamheden ge- meente-politie in 1953 109e Jaargang No. 18 Vrijdag 5 Maart 1954 RedacteurL KIEZEBRINK Het Klokkenhuis Nog hengelen tot 15 Maart Overgeplaatst Bevordering bij de politie Hogere koffie- en thee- prijzen Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Verkeersexamens voor de jeugd bevorderen de veiligheid op de weg. Vijftig jaar meetarbeider Het koppel Zandstra-Vis bridge-kampioen van Friesland Roomboter goedkoper Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT ro ORUFHOOTS NIEUWSBLAD r.TZZB '7 De belangen van Sneek als havenstad Blijspul yn trije bidriuwen fan R. W. Canne Aan een groot gevaar ontsnapt I n. WEES EEN HEER IN ’T VERKEER, in het belang van Uzelf en Uw mede mens. De heren J. J. van Egmond, E. van der Veen en B. Liemburg, allen agent van politie alhier, zijn met terugwer kende kracht per 1 Januari jl. bevorderd tot hoofdagent. Met ingang van Woensdag 3 Maart zijn de koffie- en theeprijzen opnieuw verhoogd. De thee is met 6 centen per pakje van 100 gram in prijs verhoogd. De stijging van de koffieprijs bedraagt 22 cent per 250 gram. (Deze verhoging is een gevolg van het prijsverloop op de wereldmarkten, waar de stijging min stens het dubbele bedraagt. Koffiebran- ders en theepakkers zagen zich daar door voor de noodzakelijkheid gesteld de detailprijzen opnieuw te herzien). Naar wg vernemen is de heer M. At- tema, opperwachtmeester en postcom mandant bij de Rijkspolitie te Wouds- end, in gelijke functie overgeplaatst naar Workum. Een grotere luidklok Het klokkenhuis hersteld van de kerkvoogdij ƒ1883.50. Een grote feestdag voor de kerkelijke gemeente was zeer zeker 14 September 1925, toen de kerk na de grote restau ratie weer opnieuw in gebruik kon wor den genomen. De klokluiders ontvingen op deze dag, naast hun gewone jaarlijks tractement, een extra beloning. In het jaar 1926 werd het klokkenhuis opnieuw hersteld en meteen geheel geschilderd. Een bedrag van ƒ631.89 was hiermede gemoeid. In de Landsfinale geplaatst. De Nederlandse Bridgebond heeft dit jaar de bridge-wedstrijden, welke zovele jaren door de Avro werden georgani seerd, overgenomen. Daardoor is het vlak wat groter geworden. In onze pro vincie zijn deze wedstrijden in zes plaat sen gehouden. De winnaars van deze drives kwamen Woensdag 10 Februari in Leeuwarden in de halve finale tegen elkaar uit. Het resultaat was, dat de he ren E. J. S. Bron alhier en v. d. Ley te Langweer, alsmede de heren A. H. Vis en Th. W. Zandstra alhier zich in de finale speelden. Deze finale is tijdens het afgelopen weekend in Leeuwarden gespeeld. Er namen 12 koppels aan deel, van wie de heren Vis en Zandstra kampioen van Friesland werden en daardoor in de landsfinale zijn geplaatst. t>e andere sprekers. Als volgende spreker kwam naar vo. ren de heer H. M. Gerbrandij, die als voorzitter van de Besturenbond in eeft van humor tintelende speech het collega van Kerkvoogden en de commissie feli- citeert met dit mooie gebouw en als ge schenk aanbiedt de mooi beschilderde coulissen van het toneel, die een bos gezicht voorstellen. Zie verder pag. 2. Maandag j.l. was het 50 jaar geleden dat onze stadgenoot, de nu bijna 64- jarige Sjoerd Lichthart als meetarbeider bij het kadaster alhier in dienst trad, eerst in los verband en later als arbeids- contractant. Hij volgde daarbij de voet sporen van zijn vader, want die was ook al meetarbeider. En zo had dan Sjoerd Lichthart 50 jaar lang zijn onmisbare medewerking verleend aan de landmeet kundige dienst in ons district en hg heeft dat immer gedaan met grote ijver en plichtsbetrachting en een blijmoedig heid welke zijn achternaam eer aan doet. Zeventien landmeters heeft hij in die jaren bijgestaan. Was het wonder De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft ontheffing verleend van de bepaling in het Bijzon der Visserg-reglement betreffende het vissen, voor het tijdvak van 1 Maart tot 15 Maart. Tot en met 15 Maart in plaats van tot en met 28 Februari is de visserij met „enig vistuig, ook met de zegen” toegestaan in en om de pro vincies Groningen, Friesland en Drente, vallend binnen de in het Bijzonder Vis serij-reglement genoemde grenzen. ter fan it winterskoft en in goed bigjin fan it nije forieningsjier. Yn syn iepeningswurd neamde foars. Van der Werf noch efkes de Foardracht- kriich, dy’t op 20 en 27 Maert en de Jiergearkomste, dy’t op 22 Maert hal- den wurde sil. Hy stie de leden der op oan it Snitser Kritenijs trou to lézen, om’t dér alle gearkomsten yn oankun- dige wurde. Yn it earste skoft waerd der in kol- lekte hélden foar de Pier de Boer Stif- ting to Snits, hokker kollekte troch de foarsitter fan de Stifting, de hear R. J. Sipkens, oanrikkemandearre waerd. Nei ófrin koe der yn de foyer dounse wurde. Der waerd in drok gebrük fan makke. De dounsmuzyk waerd forsoar- ge troch J. Bok c.s. v. d. K. De beide luidklokken geroofd. Op 7 en 8 September 1943 kwam het bevel van de Duitse bezettingsautoritei- ten dat de beide luidklokken uit het klokkenhuis moesten worden gehaald om versmolten te worden tot oorlogs materiaal. Het was een donkere tijd. Ooggetuigen vertelden mij dat ze lang zaam de grote luidklok van 3312 K.G. langs de takels naar beneden zagen glij den. Ineens sprong de klok even omhoog en dan valt hijNog juist konden twee mensen opzij springen, dan slaat de klok met een harde slag op de straat stenen. Honderd zes en zeventig jaren aaneen had men zijn stem kunnen ho ren. Het was een zwarte dag. Na de be- vrgding kwam gelukkig de kleine luid klok van 1543 weer terug en werd deze op 27 September 1945 opnieuw geplaatst in het klokkenhuis. P. S. S c h e 11 e m a. Men zal zich herinneren, dat onlangs in een vergadering van de Schippersver eniging „Schuttevaer” werd besloten zo mogelijk uit het gemeentebestuur, het Departement voor Nijverheid en Han del, de Ver. van Sneeker Zakenlieden en „Schuttevaer” afgevaardigden te laten benoemen in een te vormen comité, dat ten doel heeft te onderzoeken of het nuttig en nodig is een vereniging ter bevordering van de havenbelangen van Sneek op te richten. Dit comité is inmiddels opgericht en heeft Maandagavond in het Stadhuis vergaderd. Verschillende aspecten van de zaak werden uitvoerig besproken, waarbij bleek, da* reeds verschillende instanties in onze tlad zich op ditzelfde terrein bewegen. Desniettemin was men er van overtuigd, dat het nuttig en .ge wenst is, dat deze onderling overleg ple gen. Besloten werd daarom aan ieder van de hierboven genoemde instanties het recht te verlenen de contactcommis sie bijeen te roepen op elk moment waarop zulks noodzakelijk wordt ge acht, On< ertussen juichte de vergadering het toe, dat een van de leden per soonlij het initiatief had genomen het ijs in de Houkesloot te laten breken, wat diezelfde dag reeds was geselled. Een van de meest merkwaardige ge bouwen, alhoewel niet een van de fraai ste, is zeer zeker het ten Zuiden van de kerk gebouwde klokkenhuis. Wanneer het gebouwd werd weten we niet. Wel weten we van een oude tekening van omstreeks 1550. dat het gebouw er toen reeds stond en twee luidklokken had. In 1543 goot nl. Johannes ter Steghe een van deze luidklokken. Als randschrift kwam er op te staan „Vox mea vox vite voco vos ad sacra venite Johan nes ter Steghe me fecit Ao Domini MCCCCCXLHII. In het Nederlands om gezet: „Mijn stem is de stem des levens. Ik roep U tot het heilige. Komt. Johan nes ter Steghe heeft mij gemaakt in het jaar des Heeren 1543”. De klok had een gewicht van 1089 K.G. Aangezien ech ter dergelijke opschriften vrijwel alleen voorkomen op klokken uit de 14e en 15e eeuw bestaat het vermoeden dat zij in 1543 opnieuw is vergoten en men het opschrift van de toen bestaande klok heeft overgenomen. Het onderhoud van het klokkenhuis kwam in deze tijd nog voor rekening van de burgerlijke over heid van de stad Sneek. De opbrengsten van het luidersgeld, tijdens het luiden bij begrafenissen ging in de kerkelijke kas. Aan deze eeuwenoude gewoonte kwam bij besluit van de Magistraat en Vroed- de steun van vele zijden ondervonden. Koster U. de Boer en vrouw werd dank gebracht voor het vele ongerief, dat zij zich gedurende de afbraak en herbouw hadden getroost. De bouw was voorspoedig gegaan, toch viel de datum van de officiële ope ning later dan men had gedacht. Als symbool voor het openen van het vernieuwde lokaal trok hij daarna de gesloten gordijnen van het toneel open. Lof van de burgemeester. Burgemeester Tjaberings, daarna het woord verkrijgende, zeide, dat het een goede gedachte was B. en W. uit te no digen bij deze officiële opening. Hij uitt- zijn beste wensen aan het adres van de kerkvoogdij en zei, dat hij bewondering had voor dit prachtige gebouw, waarop menig dorp jaloers kan zijn. Hij zegde de steun der gemeente toe uit het cul- turele fonds. Het gemeentebestuur leeft ten volle mee met het wel en wee van de gemeen tenaren en hg vindt het prettig naast de narigheden van opdooi enz. deze blijde dag mee te mogen maken. Vervolgens leest de pres.-kerkvoogd een brief voor van Ds. A. D. Bakker van Voorburg, de vorige herder en leraar van de Ned. Herv. gemeente van Nij- land, die in „Bolswards Nieuwsblad” had gelezen van de opening van het ge bouw op deze dag en zijn gelukwensen aanbood. Zestien cent per pond. De Nederlandse groothandel in boter heeft de groothandelsprijs voor verse roomboter met 32 cent per kilo ver laagd, Dit is voornamelijk gebeurd ten einde onze positie in België niet verder in gevaar te brengen. De consumenten ip ons land zullen echter eerst over enkele dagen de ver laging ip prijs bemerken, aangezien de detailhandel de nog aanwezige voorra den verse roomboter voor de oude prijs levert en dan pas de nieuwe voorraden ypor de verlaagde prijs zal verkopen. SNEEKER NIEUWSBLAD Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie Comb. Drijfhtnrt-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In de benedenzaal van Hotel Hanen burg werd Maandag onder leiding van de heer S. G. Walinga de jaarvergade ring van bovengenoemde vereniging ge houden. Na de notulen kreeg de vice- voorzitter, de heer R. J. Sipkens, het woord om het bestuursvoorstel de heer F. Tjaberings, oud-voorzitter der ver eniging tot erelid te benoemen toe te lichten. De heer Sipkens deelde o.a. mede, dat de vereniging op 5 November 1948 werd opgericht, nadat een initia- tief-comité onder voorzitterschap van de heer F. Tjaberings in de Foyer van Amicitia een vergadering had belegd. Gebleken is, dat de vereniging daarna steeds zeer nuttig werk heeft verricht. Aan het eerste verkeers-examen werd door 86 kinderen deelgenomen, dit jaar zullen er pl.m. 700 zijn. De veiligheid en hef fatsoen in het verkeer worden hier door zeer bevorderd. Verwacht mag worden dat dit werk nog verder zal uit groeien. De heer Tjaberings, die de eerste voorzitter werd, was een grote stuwkracht in de vereniging. Zijn be sluit om de voorzittershamer neer te leggen werd indertijd dan ook algemeen betreurd. Zelf had hg ook gaarne aan het verenigingswerk willen blijven deel nemen, maar omstandigheden buiten zijn wil, dwongen hem af te treden. Dat het werk van de vereniging hem na aan het hart ligt, bleek ook uit het verkrij gen van de Koninklijke goedkeuring op de statuten, waarvoor hij zeer veel werk heeft verricht. Het voorstel werd onder algemene instemming van de aanwezi gen goedgekeurd. De heer Tjaberings dankte voor deze onderscheiding. Hg was er erg blij mee, dat hij het eerste erelid van de vereniging werd. Voorts gaf hij te kennen reeds vóór 1948 de noodzakelijkheid van het oprichten ener vereniging voor Veilig Verkeer te heb ben gevoeld. Dat de vereniging er kwam, is echter mede te danken aan de steun van een aantal mensen. Met dank dacht hij aan de resultaten. Wel had hg zich voorgesteld dat de vereniging gro ter zou worden en niet meer afhankelijk van subsidies. Hij hoopte daarom dat het tot de bevolking zal doordringen dat het feitelijk ieders morele plicht is lid te zijn van de vereniging, die de veilig heid van het verkeer op de weg bevor dert. Indien er één vereniging recht van bestaan heeft, dan is het wel de Vereni ging voor Veilig Verkeer. Men zou de mensen er haast toe willen dwingen. Het is spijtig dat de vereniging het aantal leden dat zij eigenlijk moest hebben, nog niet heeft bereikt. Voor de gemeenten Sneek, Wymbritseradeel en IJlst zou dat eigenlijk circa 1000 moeten bedra gen. Groningen heeft de grootste vereni- Dinsdagmiddag had de officiële ope ning plaats van het gerestaureerde en vergrote verenigingsgebouw te Ngland, waarvoor een goede belangstelling was. Ds. L. J. Prins, de pastor loei, sprak na het laten zingen van Ps. 105 1 en ge bed in een kort openingswoord er zijn vreugde over uit, dat deze voor het dorp Ngland wel zeer bijzondere dag de ver vulling brengt van de wens van velen, nl. een goed verenigingsgebouw te heb ben. Deze gedenkwaardige dag zal niet spoedig worden vergeten. Vervolgens kreeg de president-kerk- voogd het woord, die het als een aan gename taak beschouwde hier ’t woord te mogen voeren. Hij sprak een woord van welkom tot allen en inzonderheid tot Burgemeester Tjaberings, secretaris Visser en weth. Jouwsma als burgerlijk bestuur der gemeente Wymbritseradeel, tot het Hoofd der School en de verte genwoordigers der verschillende vereni gingen en maakte van deze gelegenheid gebruik dank te brengen aan de Vrou wenvereniging voor hetgeen deze ge presteerd heeft. Ook architecten, timmerlieden en schilderspatroons, personeel, kunstschil der de Vries van Sneek, stoffeerders Aukema en Metz van Sneek en Commis sie werden extra genoemd. Omdat nog een belangrijk bedrag ongedekt is, blijft de commissie gehandhaafd. Verder memoreert spr, dat dit ge bouw reeds 100 Jaar geleden gesticht is, later is vergroot en dat in 1909 de nieu we Chr. school is gebouwd en de oude voor vele andere zaken heeft dienst ge daan en na 1918 met een kleine verande ring (plaatsing podium) vereaifingj^e- bouw ia geweest, Nu echter het gebouw In Verred ge raakte, hadden architect Sieperda en Feenstra plannen en tekeningen ge maakt voor verbouw en het resultaat .zag men thans. Hij was dankbaar voor Bij de B.P.M. te Pemis brak door explosie brand uit in een van de tanks met ruwe benzine, waarna ook een tweede tank tot ontplof fing kwam. Het vuur brandde de gehele nacht door en de brand weer moest de andere tanks met waterstralen afkoelen om vr- dere explosies te voorkomen. De beide tanks met een inhoud van 10 millioen liter ieder leverden een huizenhoge vlammenzee op. Dat in aid kedde, dy’t al jierren op ’e stél stien hat, dochs noch wol in fikse draver wêze kin, hat forline Tiisdei- en Woansdei-to-joun bliken dien, doe’t it Kritetoaniel yn Amicitia foar de leden fan Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael en Skriftekennisse sa’n aid bistke op ’e planken brocht. Under lieding fan Lammert Popma waerd n.l. opfierd it hast forneamde blijspul fan R. W. Canne: „De Stikel baerch”, yndied in aid bistke, hwant üs heit-en-dy spilen it sa’n fiif en tweintich jier forlyn ek al. Nou hoecht soks der net minder om to wêzen, al kin it fan- sels wolris foarkomme dat de spilers uteringen dogge, dy’t yn dizze tiid net sa bot mear passe. As Omke byg. seit, dat de loft to fol sit mei elektryk fan al dy radio, dan is dat in opmerking, dy’t fiif en tweintich jier forlyn miskien tige geastich wie, hjoed-de-dei „docht” sa’n geastichheit it net mear; it radio is der- foar in to natuerlik forskynsel yn it minskene bistean wurden. Dochs lit dit stik him nóch tige skoan spylje en it kin de taskógers noch in tige fleurige joun bisoargje, binammen as it sa knap spile wurdt, Iykas it Kri tetoaniel dat dien hat. Fanseis it bliuwt in „fleurich” stik, mei al de tokoartkommingen dy’t dér ornaris oan forboun binne. Lykwols Canne wie in bitüfte toanielskriuwer. Hy koe in'stik skriuwe mei in libbene, soms geastige dialooch. It forhael is fansels bikendernóch Jan Brouwer en syn frou Richt hawwe in ütfanhüzer, in omke, dy’t hiel yn ’e fierte oan harren bisibbe is. Omke is net in noflike ütfanhüzer. Hy bimoeit him oeral mei, wit it altyd better en bringt dêrtroch syn gasthear en gastfrou ta wanhoop. De oare figueren yn it stik, lykas Fet, de faem, Jouke, de buorman, Grytsje, syn frou, Germen Prükje, Auke de Boer, ensfh. dogge eins oars neat, as op har eigen wize fortelle, hokfoar brike slaggen Omke büten de keamer ütheeft. Om omke fuort to krijen sette Jan en Richt op’t lést in sabeare rüzje op tou. Mar ek dat jowt neat. Omke tsjucht him der neat fan oan: hy bliuwt! It is op’t lést Akke, de dochter fan frou Bon- nema, dêr’t omke it mei bisiket oan to lizzen, dy’t it slagget omke fuort to krijen. Men sjocht: in „thema” sit der net yn. It is in oanienskeakling fan healwi- zichheden, dêr’t men jin tige om for- meitsje kin. Alle spilers hawwe yn dit stik tige knap wurk levere. It foarste bidriuw like üs hwat dea ta. Der siet net safolle gong yn, al lei dit faeks mear oan it stik as oato de spilers. De oare bidriuwen makken lykwols alles goed. H. R. Ferwerda en Mefr. Kingma spilen de rollen fan Jan en Richt. Hja diene dat bütengewoan goed. Binammen de rüzje-scène yn it tredde bidriuw wie treflik. Juff. Hofstra wie üs as de faem binammen yn it bigjin hwat to ünfoech. Letter wie it yn oarder. R. Posthuma wie de Stikelbaerch en hy spile syn rol bést. Ek de lytsere rollen waerden knap spile. Germen Prükje (J. Hofmeester) wie In pracht.tipe. (In komplemintsje foar Hamersma foar de grime!) Jasper en Mefr. Jongschaap as buorman en buorfrou, H. Ferwerda as Auke de Boer en Juff. Tamminga en Juff. Straatsma as Frou Bonnema en har doehter Akke diene foar de oaren net ünder. It wie allerlei herinneringen werden opgehaald, Terwijl Dinsdagmorgen de heer L. J. de Bruijn alhier op de Leeuwarderweg, naast zgn auto, die geparkeerd stond tegenover garage Pheifer, met iemand stond te praten, wilde de heer K. Span nenburg van Rien zijn veeauto zwaaien. Hij lette daarbg misschien niet op het verkeer, want bg het achteruitrgden dreigde de heer de B. tussen beide auto’s bekneld te geraken. Gelukkig echter wisten enige juist passerende wielrijders hem op het dreigende gevaar attent te maken, zodat de heer de Bruijn zich nog gedeeltelijk uit zijn benarde positie kon bevrgden. Alleen zijn rechterhand ge raakte bekneld en werd nogal ernstig gewond. Dokter van der Zijpp verleende de eerste geneeskundige hulp, de politie stelt een onderzoek in. schap van 1 November 1683 een einde. De kerk kreeg vanaf die tijd de onder houdskosten van het klokkenhuis te dragen. ging in ons land. Deze vereniging, waar van spreker ook een der oprichters is, telt bgna 4000 leden. Gezien dit aantal zou Sneek 1300 moeten hebben. Door hun lidmaatschap zouden de mensen het werk van de vereniging steunen en ge- makkeiyker maken. Dat het behalen van «cn verkeersdiploma door hun kinderen de ouders niet op de gedachte brengt zich voor het lidmaatschap van de ver eniging aan te melden, is jammer. De minimum contributie van 1 per jaar kan toch geen bezwaar zijn. Twintig jaar geleden was dit ook al een gulden. De waarde van de gulden is echter ge daald. Men zou nu wel drie gulden moe ten hebben. Het is echter bij een gulden gebleven. De heer Tjaberings hoopte echte, dat de bevolking gaandeweg zal inzien dat de vereniging haar steun ver dient en dat vele mensen uit Sneek en omgeving lid zullen worden. Het jaarverslag van de penningmees ter, de heer S. H. Fritsma, vermeldde een batig saldo van 336.51. De inkom sten bedroegen nl. ƒ1046.11 en de uit gaven 709.60. Het jaarverslag van de secretaris, d' beer A. Keet, gaf een beknopt overzicht van het werk der vereniging. Medege deeld werd dat er op Dinsdag 9 en Woensdag 10 Maart weer verkeers-exa- mens worden gehouden, en dat er op grote schaal een ledenwerf-actie zal worden gevoerd. De aftredende bestuursleden de heren J. Oppedijk, A. Keet en S. H. Fritsma werden allen herkozen. De rondvraag leverde heel wat stof op, waarbij ook de gevaarlijke verkeerspunten in de stad wederom onder de loupe werden geno men. Om ongeveer 11 uur sloot de voor zitter deze geanimeerde vergadering. In 1767 werd de oude grote klok we gende 2681% K.G. uit het klokkenhuis getakeld en per schip overgebracht naar Enkhuizen bg de klokkengieter Joh. Borghart. Deze goot een nieuwe klok die een gewicht kreeg van 3312 K.G. Aanmerkelijk zwaarder dan de vorige. Tevens werd de oude klepel die voor heen 53 K.G. woog verzwaard met 25 K.G. De totale koeten van deze nieuwe klok bedroegen 1779 caroli guldens, 9 stuivers en 8 penningen. In de tijd dat deze nieuwe klok ge goten werd, nam men het klokkenhuis grondig onderhanden. Het oude hout af komstig hiervan werd bij boelgoed in 1769 verkocht. Het klokkenhuis wordt dom van de gemeente Naar aanleiding van de acte van Staatsregeling van 8 September 1796 waarbij een scheiding kwam tussen de Kerk en de Staat, verviel het klokken huis aan de burgerlijke overheid van Sneek. De beide klokken bleven echter het eigendom van de kerkelijke gemeen te, aangezien deze eertijds uit de kerke lijke kas waren betaald. De vier kloklui ders bleven dan ook in dienst van de kerk en werden door de kerkvoogden betaald. Alhoewel dus het klokkenhuis nu in andere handen was overgegaan, bleven de onderhoudskosten hiervan, zo lang er nog klokken in hingen voor re kening van de kerkvoogdij. Maa.- plot seling op 24 April 1893 boden Burge meester en Wethouders van Sneek de beide luidklokken van 1543 en 1767 te koop aan. De koop ging echter niet door omdat na een ingesteld onderzoek bleek dat zg het rechtmatig eigendom waren van de kerk. In deze tijd bevond het klokkenhuis zich in een zeer ver waarloosde toestand. Ten einde raad ging men in 1894 met intekenlijsten langs de huizen tot herstel van het ge bouw. Een bedrag van 1381.62 werd opgehaald. Onder leiding van de heer H. H. Bruinsma werd de restauratie van het oude klokkenhuis ter hand genomen. De aannemer Th. Visser voerde het restauratiewerk uit en ontving hiervoor Aan het verslag inzake de werkzaam» heden, behorende tot de taak der ge meentepolitie alhier, over het jaar 1953, ontlenen wij het volgende: Ten aanzien van het vreemdelingen verkeer zg vermeld dat in het algelopen jaar in hotels en bij particulieren nacht verblijf werd verleend aan 2106 vreem delingen, behorende tot 37 nationalitei ten, van wie 145 niet-Europeanen. Het grootste deel van deze vreemdelingen warenDuitsers! Zij kwamen tot een aantal van 750. Daarop volgen Enge land (365) en België (321). Verder 183 Fransen, 95 Denen, 85 Zweden, 80 Ame rikanen en 65 Zwitsers. Het aantal be zoekers, afkomstig uit de overige lan den bleef, behalve Oostenrgk met 24, beneden 20. Dat onze stad zowel binnen als bui ten Europa niet onbekend is, wordt dui delijk als men weet dat zich onder deze bezoekers personen bevonden zowel uit Chili, Mexico en Nicaragua als uit Australië, India en China; uit Finland, Polen en Rusland zowel als uit Zuid- Afrika, Algiers en Iran. Ongetwijfeld heeft deze stroom van bezoekers onze stad geen nadeel be zorgd, doch wel prettige herinneringen nagelaten (Oostenrijkse Bundesbahn Musikkapelle en Zuid-Afrikaanse volks dansers). Een minder prettig onderwerp is dat van de verkeersongevallen en aanrij dingen. In het afgelopen jaar vonden in onze gemeente 86 aanrijdingen plaats, ge specificeerd als volgt: Januari 11, Fe bruari 3, Maart 9, April 5, Mei 7, Juni 4, Juli 4, Augustus 8, September 11, October 10, November 4 en December 4, Hieruit blijkt dat het aantal aanrij dingen in de herfst- en wintermaanden bijna tweemaal zo groot is als in de overige maanden. Hoewel dit hogere percentage gedeeltelijk kan worden ge weten aan natte en gladde wegen, is toch een welgemeende waarschuwing aan het adres van de weggebruikers op zgn plaats. Een dergelgke waarschu wing .speciaal voor de bestuurders van motorrijtuigen is, bij het toenemende en steeds frequenter wordende snelverkeer, zeker niet overbodig, wanneer wg ver melden dat twee aanrijdingen met dode lijke afloop werden geconstateerd, ter wijl bovendien nog in 18 gevallen licha melijk letsel werd ondervonden. Hoewel ook in 66 gevallen materiële schade werd aangericht, waarvan het totaal-bedrag duizenden guldens be loopt, toch blijft het lichamelijk letsel dikwijls onherstelbaar, hetgeen niet met nuchtere en zakelijke cijfers is weer te geven. Daarom nogmaals: dat het tegenwoordige hoofd van de landmeetkundige dienst, de heer G. W. van Bruggen, nu eens op zijn beurt de behoefte gevoelde de verdiensten van Lichthart uit te meten. Hg deed dat Maandagmiddag ten burele van het kadaster aan de Oosterdijk alhier en behoefde het ook niet bij woorden te laten, want hg kon de jubilaris ook de eremedaille in brons verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de borst spelden. Een verdiende onderscheiding. Mevrouw Lichthart, die met de kin deren bij de plechtigheid aanwezig was, werd namens het voltallig aanwezige personeel als herinnering een lepeltje met; inscriptie aangeboden. Dat in deze landmeetkundige kring daarna nog een poosje het verleden werd uitgemeten en allerlei herinneringen werden opgehaald, foai- Krite Snits dan ek in goede ütset- spreekt vanzelf. Advertentteprij» 15 et per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementiprlji 13.— per half Jaar. Franco per port f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma L J. Drijfhout, Snaak.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1