et Vevleöen ^BUITENLANDS Ikte. OVERZICHT a/ Afd. SNEER NEVOBO jjwaarom lijden? fj Waarom nog langer hoofd- of kiespijn. zenuw- of rheumatische pijnen verduren, terwijl er Witte Kruispoeders zijn, die direct en afdoende helpen Zorg ervoor, dat U ze altijd in huis heeft! Ze zijn on- schadelijk voor de maag Bond van Geref. Mannenverenigingen groeit "WITTE Grote belangstelling voor de jaarvergadering van de Chr. Oranjevereniging te Oosthem 1 KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: Zwitsaletten 32 KRUIS TWEEDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD’1 VftTJDAG 5 MAART 1954 ■S6 Sensatie in het nabije Oosten Geslaagd Dammen Burgerlijke Stand Ouderavond te Abbega Moaije en learsume joun fan de C.P.M.B. Door gas gestikt in de badkamer I Jaarvergadering Oranjever eniging te Abbega Het Roode Kruis in Oppenhuizen Bioscoopnieuws BIJ VERKOUDHEID VALDA PASTI LLES VALDAMILD Jaarfeest „De Zaadkorrel” Gymnastiekclub S.D.S. N.C.V.B. Oppenhuizen Oranjevereniging Heeg Schutjassen l 26 van Advertentie LM. of Drogist f Advertentie LM. 1 Advertentie I.M. I Advertentie L M. in Gebouw voor Chr. Belangen. Programma 6 Maart. W. Brouwer J. Dijkstra 86 jr., H. Blijham J. Witteveen Y. Osinga 22—28 D. van Loo i 1 God sloot. 3 7 7^44 preparaat.' f 2 2.40 8.40 9.20 F. Bakker K. Bootsma P. Jasper A. Roosenstein G. Scholte M. R, Korte kon zijn, maar toch een klein batig sal do beloofde. Daarna kreeg Ds. P. J. S. Barends van Oudeschoot het woord over „Barmhartigheid en Overheidszorg”. Een ondèrwtfrp, volgens spreker, dat 2—0 2—0 NULAND. Onze dorpsgenoot, de heer H. S. Wiarda, instructeur van de lande lijke rijvereniging „De Waterpoorters”, is te Utrecht geslaagd als instructeur landelijke rij verenigingen (met insigne). Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 5 Maart 1904, 50 jaar geleden dus: OPPENHUIZEN. Op een vergade ring alhier gehouden is met 47 tegen 38 stemmen besloten een begrafenis vereniging voor de dorpen Oppenhui zen en Uitwellingerga op te richten. Een commissie van 7 leden zal de op richting voorbereiden. wc In. van Tjitske Koopmans; Foeke Oosten, 3 jr.; Neeltje v, d. Meulen, 8 jaai. OPPENHUIZEN. De heer J. dersma alhier zal 17 April de WOUDSEND. De jeugdclub „de Zaad korrel” alhier hield haar jaarfeest in het Gebouw v. Chr. Belangen onder lei ding van ds. Kranendonk. Het rijk voor ziene programma werd vlot afgewerkt en keurig naar voren gebracht. Ook de thee met toast viel zeer in de smaak. Het was al elf uur geweest toen ds. Kra nendonk deze zeer gezellige avond sloot met dankgebed. 1—1 1—1 0—2 0—2 1—1 1—1 2—0 2—0 0—2 0—2 2—0 2—0 1—1 0—2 0—2 0—2 0—2 0—2 1—1 O—2 v'.\( ABBEGA. Vrijdag 26 Februari hield de Oranjevereniging alhier haar feeste lijke jaarvergadering onder leiding van de heer K. W. Abma, die Ps. 100 1 liet zingen en daarna voorging in gebed. Hij sprak daarna een kort welkomswoord uit. Nadat de secretaris de heer Tj. Reij- inga, de geestige notulen van de vorige vergadering had voorgelezen, kwam de penningmeester, de heer R. Bruinsma, aan het woord. Er bleek een batig saldo van ƒ295.75 te zijn. Aftredend bestuurs-' lid was de heer E. A. Smit, die regle mentair niet herkiesbaar was; in zjjn plaats werd de heer F. Koopmans geko zen. De nieuw benoemde kascommissie bestaat uit de h.h. M. v. d. Veen en J. Otter. Ondertussen werd er chocolade melk geschonken en werden koekjes uit gedeeld. Hierna, kreeg een toneelgezel schap uit Hommerts de gelegenheid het toneelstuk „10 foar Fetse” op te voeren. Het werd zeer goed gespeeld en viel dan ook goed in de smaak. Tussen de bedrijven door werden Friese liede ren gezongen. Na een kort dankwoord van de voorzitter werd de druk bezochte vergadering er was geen stoel onbe zet met het zingen van de Avondzang gesloten. IJLST, van 26 Febr.4 Maart. Geboren: Douwe z. v. Marten Hoekstra en Trijntje Huisman. Overleden: Janke Lantinga, 26 jr.; Cornells Faber, 73 jr., wedn. van Maaike v. d. Veld?. OPPENHUIZEN. Het Roode Kruis vertoonde alhier de propagandafilm „De Witte Engel”, voorafgegaan door een documentaire Roode Kruisfilm van de ramp in Zeeland. Na afloop konden 71 nieuwe leden worden ingeschreven. Ook was er ’s middags een kinderfilm. Een product van l VAN DER PLAATS BOLSWARD J IJLST, maand Februari. Geboren: Janita Sophia d. v. Abi-aham Feenstra en Baukje Brekeveld; Beren- dina d. v. Wiebe Sjjperda en Jantje Trijntje Andela; Thea Cornelia d. v. An ne Landstra en Taedtje Huizenga. werd. Het bestuur deelde nog mee van plan te zijn deze zomer weer een volks feest te organiseren. Na de pauze kwa men de Gauwsters op de planken met het toneelstuk „Boerebüter". Dit werd vlot gespeeld en de rollen werden uitne mend vertolkt. Het daverend applaus na elk bedrijf bewees dat het publiek bij zonder genoot. Aan het slot dankte de leider de spelers voor hun prestaties en allen voor de medewerking, waardoor deze bijeenkomst zo goed kon slagen. Ra- dag gedenken dat hij 40 jaar geleden de betrekking van hoofd der openbare lagere school alhier aanvaardde. OOSTHEM. De Chr. Oranjever. alhier hield onder grote belangstelling haar jaarvergadering in de school. De heer H. P. Wiersma die de bijeenkomst leid de, ging na het zingen van het le cou plet van het Wilhelmus voor in gebed en memoreerde in zijn openingswoord de velerlei pogingen die zijn aangewend om het bezoek aan de ledenvergaderingen aan te moedigen. Het is geprobeerd met tractaties en met het optreden van een muziekgezelschap, maar steeds bleef het .aantal bezoekers miniem. Ditmaal had men een toneelgezelschap uit Gauw uit genodigd, en met dankbaarheid kon spr. constateren dat het resultaat de ver wachting overtrof. De secretaris kreeg daarna gelegenheid de notulen en zjjn keurig op rijm gesteld jaarverslag voor te lezen. Uit het laatste bleek, dat men van plan was geweest verleden jaar op 30 April of 5 Mei ’n instrumentaal- en vo caal concert te geven, maar wegens ge brek aan lokaliteit moest hiervan helaas worden afgezien. De heer H. P. Wier sma heeft wegens drukke werkzaamhe den bedankt als voorzitter. Hem werd dank gebracht voor z’n vele werk en z’n goede leiding. Ook de nieuwe voorzitter, de heer R. Landman, sprak woorden van dank tot de heer Wiersma. De secretaris las ook nog het verslag van de financiën voor. De inkomsten bedroegen 257.04 en de uitgaven 120.80, zodat er een saldo was van 136.24. De uitslag van de stemming voor een nieuw bestuurs lid was, dat de heer F. Kramer gekozen WOUDSEND. De damclub Woudsènd speelde op 26 Februari een wedstrijd tegen Sloten. Het resultaat was: S. CouperusY. v. d. Goot J. PoepjesW. v. d. Zee A. FeenstraA. Schotanus A. BruinsmaL. de Vries J. LangeraapJ. v. d. Goot C. v. d. BrugH. de Jong D. v. d. BergJac. de Vries J. FaberP. Spoelstra R. YpengaP. v. d. Hei R, AkkermanW. Schotanus L.' v. d. KooijS. Poepjes A. ReekersJac. Dijkstra H. SikkesC. Visser W. AtsmaH. Kraak Tj. GlashouwerP. J. Poepjes R. de JongM. Poelstra J. LangeraapY. Oost L. GlashouwerF. Kraak P. de Jong—S. Venema F. ReekersG. Groenhof R. FortuinJ. Plug W. M. VisserT. Leentjes P. HaringsmaJ. Leentjes A. de Vries—Ph. Poepjes P. VisserJ. Migels Te Hulst is de 56-jarige weduwe levenloos in de badkamer van haar wo ning aangetroffen. Men vermoedt, dat zjj door gas verstikking om het leven ia gekomen. Waarschijnlijk is de vlam in de pijp van de gaskachel, welke in dé badkamer was geplaatst, geslagen. Het ongeval werd ontdekt door kennissen. Toen deze het slachtoffer op een middag tot tweemaal toe niet thuis troffen, -er- schaften zj zich toegang tot de woning. The quiet man. Het originele verhaal van Maurice Walsh werd voor de film bewerkt door Frank E. Nugentz, en John Ford heeft er een verkwikkend film van gemaakt, waarin vooral John Wayne, Maureen O’Hara en de oude Barry Fitzgerald ons telkens weer verrassen door hun goede spel. Een man, geboortig uit het Ierse dorpje Inisfree, die het in de States tot bokskampioen heeft gebracht, keert naar zijn vaderland terug en vestigt zich in het huis van zijn voorouders. Als hij echter verliefd wordt op de zuster van een oude vrijgezel, staan alle dorps- gewoonten rond verloving en huwelijk hem in de weg. Het is het aardige, dat deze dorpsgewoonten niet alleen maar belachelijk worden voorgesteld, maar juist ook aan het licht komen als het onmisbaar stramien, waar de gemeen schap op is geborduurd al zijn de ko mische situaties niet van de lucht. De adellijke grootgrondbezitter, de pastoor met zijn hobby voor de zalmvisserij, de predikant-met-twee-gemeenteleden, en al die kleinere figuren, die daarom heen gegroepeerd zijn, komen weer aardig uit de verf. En als de teleurgestelde echt genoot zijn ontvluchte vrouw gaat te rughalen en haar in letterlijke zin enige kilometers ver aan haar rode haren naar huis sleurt, zitten we ademloos naar de reacties van de dorpsbewoners te kijken. Daarbij komt dan nog een reeks voor treffelijke opnamen van het Ierse land- schap. Al met al een film, die een eind boven de middelmaat uit komt en zo goed is dat men hem nog eens en nog eens zou willen zien. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 26 Febr.4 Maart. Geboren: Douwe z. v. Rimmert v. d. Kooij en Elisabeth Oom; Anke d. v. Doen Fennema en Lolkje Elsinga: Pierkje d. v. Jan Efdé en Hlnke Jor- ritsma; Ina Louise d. v. Pieter de Jong en Johanetta Margaretha v. d. Boom; Antje d. v. Hendrik Meijer en Johanna Hubee; Willemtje d. 7. Wil lem Henricus Plantfeber en Elisabeth Barendina Ort. Overleden: Jacob Vierstra, 75 jr„ echtgen. van Janke Lijklema, vr. IJLST, 2 Maart. Na een lezing van de heer Fleischer van Makkum werd hier heden een afdeling van Het Groene Kruis opgericht. 56 leden tra den staande de vergadering toe. NIJLAND. Onder voorzitterschap van de heer A. T. Rijpkema kwam de gymn.- club „S.D.S.” Vrijdagavond bij de heer R. Piersma in jaarvergadering bijeen. In z’n openingswoord memoreerde de voor zitter een en ander uit het afgelopen jaar; hoe men door verbouwing van de „Aid Skoalle”, genoodzaakt was de les sen voor de jongere klassen geheel stop te zetten, terwijl de andere klassen oefenden in de schuur van de voorzitter. Hij sprak met klem de geruchten tegen dat „S.D.S.” zich wilde afscheiden van de sportvereniging „O.T.I.B.”. Aange zien er geen notulen waren opgemaakt, kwamen de mededelingen aan de orde. Besloten werd inplaats van een paard, een evenwichtsbalk aan te schaffen. Voor de officiële opening van het Ver enigingsgebouw was een uitnodiging ontvangen. Er zal bij deze gelegenheid een Friese vlag worden aangeboden. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd besloten wèl een uitvoering te geven. E.H.B.O. zal in de pauze een demonstra tie geven. In de plaats van de heer H. Speerstra, die in mil. dienst is, werd als bestuurslid gekozen mej. Tine Bakker. De rondvraag bracht nog eens de ton gen extra in beweging. De voorz. van O.T.I.B. lichtte hierbij zeer duidelijk toe op welke wijze de financiën worden be steed. Pogingen zullen gedaan worden meer heren-leden te winnen. ketenen aam Amerika gebonden, het. ontvangt enorme bedragen per jaar voor de op zijn gebied gewonnen olie. Woansdei 24 Febrewaris kaem de C.P. M.B. ófd. Snits wer bijinoar. De presi dente iepene op brüklike wize en forwol- komde yn ’t bizonder de ere-presidente frou Huistra. Ek wiene der inkele gas ten oanwêzich dy’t yn ’e rin fan ’e joun lid waerden. Dizze joun waerd troch eigen leden foarsoarge en sa krige Gear- tsje Gerbrandy earst de gelegenheit in learsume ynlieding to haiden oer: „Bi- leefdheitsfoarmen”. Fakentiids üntbrekt dér noch wolris hwat oan. ’t Is lykwols hielendal net slim as wy ris hwat mear foar de aideren ré stean. Annie Abma brocht forslach üt oer de Konferinsje to Koartehimmen en hja die dit sa düdlik dat alle oanwêzigen yn tinzen mei har y Koartehimmen wiene. Dêrnei folge de ynlieding fan Yfke Jansma, dy’t spriek oer: „Een boek dat nooit oud wordt”. It kostbere geskink, de Bibel, dy’t nea aid wurdt. De leden wiene tige wiis mei dit Onderwerp. Dér wurdt faeks to min by stilstien, a’ men de Bibel opslaet. It iene mei it oare wie it in tige goede joun dy’t troch Geartsje Gerbrandy sluten waerd mei tankbea. OPPENHUIZEN. Donderdag 25 Fe bruari hield de afd. Oppenhulzen van de N.C.V.B. haar jaarvergadering. Ruim 50 leden waren aanwezig. Uit de verslagen bleek, dat er een batig saldo was en de afdeling nu 67 leden telt. Aan de beurt van aftreden was mevr, A. Leenstrade Groot. In haar plaats werd gekozen mevr, R. Bangma—Hettinga. Na <Je pause vertoonde de heer Aukema uit Sneek filmtrips, die zeer in de smaak vielen. Het was dan ook al Mat toen de presidente, mevr. R. de BoerOsinga, deze gezellige vergadering met dank aan - - - - HEEG. De Oranjevereniging alhier kwam in vergadering bijeen. Daar er verleden jaar geen feest is gehouden, kon de penningmeester zijn rekening met een batig saldo afsluiten. Besloten werd dit jaar op een nader te bepalen datum een tweedaags feest te organi seren. De aftredende bestuursleden wer den allen herkozen. De heer W. ten Hoe ve verhoogde de gezelligheid van de avond door het vertonen van een drietal films. Het nabije Oosten heeft in de afge lopen overzichtsperiode in vrjj sterke mate de aandacht gevraagd. In Egypte had de revolutionnaire raad onder lei ding van Abdel Nasser, de jonge offi cier, die de sterke man is in de Egypti sche regering sedert koning T’aroek werd afgezet, Nagib uit al zijn ambten gestoten, waarna Nasser premier werd. Men heeft echter Nagib slechts een ogenblik van het toneel kunnen verwij deren, want de volksmassa en een groot deel van het leger waren zozeer op zijn hand, dat de revolutionnaire raad moest inbinden en Nagib weer tot president benoemen. Nasser handhaafde zich ech ter als premier en men moet nu maar afwachten of de breuk tussen deze beide figuren voorgoed geheeld is, dan wel dat hij zich spoedig weer zal open baren, en wie dan als overwinnaar uit het strijdperk zal komen. Nagib heeft nu sterke troeven, omdat hij het volk achter zich blijkt te hebben. Maar het is heel moeilijk voorspellingen te doen omdat men eigenlijk de oorzaken van het conflict niet kent. Het werd open baar toen Nagib van de revolutionnaire raad bevoegdheden eiste welke hem tot volkomen dictator over Egypte zouden hebben gemaakt. De raad wilde hem deze niet geven. Maar waarom wilde Nagib deze bevoegdheden? Men heeft hem steeds een nogal gematigd man ge noemd. Vond hij de plannen van de re volutionnaire raad te kras, wilde deze raad in de buitenlandse politiek een nog meer nationalistische en dus van het Westen onafhankelijke politiek voeren, wilde Nagib een verzoening op binnen lands politiek gebied jegens de grote, ontbonden politieke partij, de Wafd, of jegens de onlangs verboden Mohamme daanse broederschap, of was het juist andersom? Wilde Nagib of Nasser een sneller verwezenlijking van de sociale hervormingen, welke in Egypte zo nodig zgn? Er is eigenlijk niemand buiten de kring der betrokkenen zelf, die precies weet wat er aan de hand is geweest. We mogen alleen de conclusie trekken dat het huidige Egyptische bewind niet zo sterk staat als wel werd vermoed. Het kan nu trachten zijn positie te verbete ren door snel de het volk beloofde soci ale verbeteringen in te voeren, maar dit zal alleen kunnen als het de steun van het ‘Westen heeft en met name van Amerika. Men zegt dat Nasser, de nieu we premier, zeer goede relaties met Amerika heeft, maar daar is nog altijd de Suez-zöne-kwestie met Engeland, welke dan toch eerst moet opgelost. Amerika rekent er op dat Egypte na die oplossing op een of andere wijze zal deelnemen aan de Westelijke verdedi ging en dat zal de prijs zijn welke Was hington voor economische hulp eist. De Egyptische regering kan ook trachten haar p<5èftftF in het’ binnenland te ver stevigen door een beroep te doen op de nationalistische gevoelens van het Egyp tische volk. De Amerikaanse successen bij Mohammedaanse staten als Turkije, Pakistan en Irak hebben het aanzien van Egypte, dat zich als ’t leidend land van de Arabische liga beschouwt, geen goed gedaan. Dat aanzien heeft ook een klap gekregen door het bloedige en felle verzet in de Soedan van, zij het een minderheid, van de bevolking tegen de aansluiting va i dat land bij Egypte. Het is dus ook heel goed mogelijk dat de regering te Kairo haar prestige in het binnenland zal trachten te herstellen door een felle nationalistische en pro Arabische politiek, welke zich dan wel eens het eerst zou kunnen uiten in een of andere actie tegen Israël, dat niet voor niets militaire maatregelen nam toen het hoorde van de gebeurtenissen in Egypte en Syrië. Er is immers feite lijk maar één punt, waarover alle Ara bische landen het eens zjjn en dat is dat Israël van de kaart moet verdwijnen. waarover het laatste woord nog niet gezegd is. Bij het woord barmhartig heid denkt men wel aan een zekere phi- lantropie, waarbij meestal geen sprake is van de eigenlijke liefde tot de mede mens. In de Bijbel vinden we het woord in het Oude zowel als in het Nieuwe Tes tament, waar God de volle betekenis van de Goddelijke barmhartigheid toont aan het volk des verbonds door het zenden van Jezus Christus. Wij mensen menen al „barmhartig” te zijn als we een aal moes geven, dit is al een heel gemak- kelrjke opvatting van onze taak tegen over onze naaste, die we niet alleen fi nancieel, maar ook geestelijk moeten steunen. De kerk mag zeker geen schei ding maken tussen stoffelijke en geeste lijke hulp, barmhartigheid is gericht op behoud van ziel en lichaam beide. Waar de Heiland zelf ons voorgaat als Hij niet alleen het evangelie verkondigt, maar ook zieken geneest en hongerigen spij zigt, daar zal de diaconale hulp zich ook uitstrekken tot zieke leden, geesteszie ken, wijkverpleging enz., geen „armen” en armenzorg, maar dienst van barm hartigheid zoals Jezus Christus dit van ons vraagt. Overheidszorg kan nooit de ware barmhartigheid zijn, omdat het geen afglans heeft van Jezus Christus. Hoe meer men overheidszorg aanneemt, hoe meer de kerk in de dommel raakt. Een zeer geanimeerde discussie volg de op dit referaat van Ds. Barends, die daarna de vergadering sloot met dank gebed. ABBEGA. Donderdagavond 25 Fe bruari werd onder leiding Van de voor zitter van het schoolbestuur, de heer J. Breeuwsma, een ouderavond gehouden. Na de gebruikelijke opening en een in leidend woord van de voorzitter werd het werk van de leerlingen bezichtigd. Daarna kreeg het Hoofd der School ge legenheid voor het houden van zjjn re feraat, dat handelde over „Angst bij het kind”. Het tweede referaat werd ver zorgd door de onderwijzer de heer 3. Bu- walda, die sprak over het Fries op de lagere school. Hierna sloot het Hoofd der school de gezellige bijeenkomst met dank aan God. i I WYMBRITSERADEEL, Februari4 Maart. Geboren: Hendrikus Johannes z. v. Antonius Johannes Tijhuis en Femia Grada Dankbaar te Oudega; Eelke z. v. Jelle Bouma en Feikje de Ja ger te Heeg; IJmkje d. v. Johannes Walinga en Trijntje de Vries te Heeg; Anna d, v. Ernestus Hoekstra en Froukje Hellinga te Heeg; Janke d. v. Eling Durk Schotanus en Antje de Boer te Woudsènd; Folkert z. v. Liske Rijnja en Trijntje Schaafsma te Woudsènd; Hendrik z. v. Klaas Koopmans en Hiltje Wildschut te Wolsum. Overleden: Homme Foekema, 69 jr., echtgen. van Sjoukje Dijkstra te Westhem; George Valkema, 59 jr., echtgen. van Reinskje v. d. Meer te Oudega; Hiltje v. d. Zee, 54 jr., ongeh. te Scharnegoutum. danië verenigd zouden worden en welk ideaal door Engeland in het geheim zo veel mogelijk wordt bevorderd. Egypte was er fel tegen gekant omdat zo’n groot Syrië de eerste riool in de Ara bische Liga zou gaan spelen, die men te Kairo voor zich zelf begeert. Nu is in Syrië weer oud-president Atassi aan het bewind gekomen, die een voorstander van „Groot Syrië” is en op een moment weer op het kussen komt dat Irak nei ging toont tot het TurksPakistaans bondgenootschap toe te treden dat door Amerika gesteund wordt. Eigenlijk krijgt men de indruk dat hier een bewe ging gaande is om door middel van „Groot Syrië” een belangrijk deel der Arabische wereld in het Westelijk ver- dedigingsstelsel binnen te loodsen. Slechts moge opgemerkt dat in tegen stelling tot Sjisjekli, Atassi en zijn aan hang nooit bijzondere belangstelling nebben getoond voor de sociale en eco nomische verheffing van hun land. Sjis jekli kon echter, omdat hij niet voor samenwerking met het Westen voelde, voor zijn plannen ten deze geen steun van Amerika krijgen. Voor Atassi is die uiteraard, als hij wel voelt voor die samenwerking en thans ook iets wil doen aan de verbetering van de toestand in zijn land, wel weggelegd. Hoe dit ook zij, het heeft er d schijn van dat Enge land en vooral Amerika bezig zijn het neutrale front der Arabische en Zuid- Azlatlsche staten te doorbreken. Pakis tan nam Amerikaanse militaire hulp aan, Irak maakt er gading naar en als Groot Syrië volgt is het hek van de dam. Natuurlijk roept deze Westerse politiek ook weerstanden op. Duidelijk werd dat al in India, waar Nehroe zeer verontwaardigd is over de Amerikaanse hulp aan Pakistan, en omdat z.i. Ameri ka niet meer neutraal is in het geschil tussen zijn land en Pakistan over Kasj mir, de Amerikaanse leden der V.N.- commissie voor laatstgenoemd land, daaruit verwijderd wil zien. Ook van Egypte zou men verzet kunnen ver wachten, tenzij het, nu zoveel Arabische landen overstag dreigen te gaan, er het eerst bij wil zijn en ook Washington in het gevlij wil komen. Saoedië Arabië, een andere Arabische staat, die fel te gen een „groot Syrië is, dat het als een bedreiging voelt, is al door gouden Ondertrouwd: Geen* Gehuwd: geen. Overleden: Cornells Nauta, echtgen. van Johanna v. d. Wal. SNEEK. In de gehouden openbare vergadering van de raad dezer ge meente werd besloten de brug bij de Lemmerstraatweg te vernieuwen. Kosten ruim 20.000. De breedte wordt 5.82 nieter. Hoewel de uitwerking der gebeurte nissen in Egypte zich misschien in de buitenlandse politiek zal uiten omdat het Egyptische bewind, door binnen landse moeilijkheden genoodzaakt, wel licht sneller tot een béslissing zal moe ten komen over de vraag, of het zich voor of tegen het Westen zal verklaren, schijnt de revolutie in Syrië toch meer direct verband met de buitenlandse po litiek te houden dan het gebeurde in Egypte. Natuurlijk spelen ook in Syrië allerlei binnenlandse oorzaken, als het pauperisme der massa, mede teweegge bracht door het groot grondbezit van enkele bevoorrechten, een rol bij de vaak voorkomende omwentelingen, maar Sjisjekli de nu afgezette president van Syrië was een fel tegenstander van het ideaal v«n een „groot Syrië”, waarin het bestaande Syrië, Irak en Jor- Uifsïagen 27 Februari, (DVC 2 niet opgekomen)| DVO 1 SVC Sen. 1 0—2. Heren: SVC 2—Chr. Kweek 2—1; NOH 1—UD 2 2—0; DVC 1—ZONA 2—0; TGP. 1—UD 1 2—0, Advertentie: Chr. Normaal school, Sneek. Inschrijving nieuwe leerlingen t.e.m. 23 Maart. Het be stuur: T. de Jong, Sneek; A. Bijl, Jutrjjp; D. Mulder, Hommerts; P. Groeneveld, Gauw; J. Spoelstra, Sneek, secretaris. Ook in tablet- en cachet-vorm. h Vraagt Uw Apotheker of Drogist!^ Terwgl Amerika dus In het Oosten de eerste stappen zet om het communis me daadwerkelijk in te dammen, is ver in het Westen, in Caracas in Venezuela, de tiende Pan-Amerikaanse conferentie bijeengekomen. De Ver. Staten zijn er vertegenwoordigd door minister Dulles met een zeer grote delegatie. Deze wil er trachten de andere d. w. z. Zuid- en Midden-Amerikaanse staten te winnen voor een anti-communistisch front. Washington meent nl. dat zeer linkse regeringen van enkele Amerikaanse staten en in ’t bijzonder die van Guate mala eigenlijk van plan zijn het com munisme over de Amerika’s te verbrei den. De regering van Guatemala zelf ontkent communistisch te zijn, doch be schuldigt er Washington van te trach ten via haar grote ondernemingen als o.a. de United Fruit Company, ook poli tieke invloed in enkele Amerikaanse re publieken te verwerven, terwijl deoge- lijke ondernemingen in tal van Z.-Ame- rikaanse landen door hun zakenpolitiek ook mee zouden werken aan verpaupe ring der massa’s. Hoe weinig andere sterk dictatoriaal geregeerde Z.-Ame- rikaanse landen ook van het communis me moeten hebben, ze voelen even wei nig voor Inmenging van Washington in de binnenlandse aangelegenheden van am'ere Ameri’"~~ise staten, ze wantrou wen nu eenmaal de Ver. Staten en veel vrucht wordt er dan ook niet van de conferentie van Caracas verwacht. Er zal natuurlijk ook het gebruikelijk ge huil van enkele Zuid-Amerikaanse sta ten gehoord worden over het kolonialis me van Engeland, Frankrijk en Neder land ten opzichte van hun gebieden in de Amerikaanse sfeer gelegen. Deze Europese landen behoeven zich daarvan echter niets aan te trekken, het gehuil komt van landen die in de regel dictato riaal geregeerd worden en waar de vol ken allerminst de vrijheid en rechten ge nieten welke de bevolking dezer „kolo niën” al hebben. En wat Nederland be treft: Suriname en de Antillen zullen spoedig gelijkberechtigde partners in het Nederlandse rijk zijn. Het is even on rechtvaardig Nederland kolonialisme te verwijten als het Noord-Amerika te doen omdat het in een vrijwillig ver bond ’t eiland Porto Rico onder zijn vleugels heeft genomen, ook al schoten dan enige nationalistische fanatici van dat eiland afkomstig, in het Amerikaan se Huls van Afgevaardigden op de leden en troffen er enige, om door dit zeer sensationele optreden de aandacht van de conferentie van Caracas ook op hun „grieven” te vestigen. De afdeling Friesland Zuid van de Bond van Geref. Mannenverenigingen in Nederland, hield Zaterdagmiddag in Aere Perennius een druk bezochte ver gadering. 15 verenigingen‘wafën verte- genwoordigd. al jaxen in de belangstelling staat en Na zang en gebed las de voorzittter, de heer E. Reitsma, Lukas 10 de verzen 3842, waarna hij in de plaats van de secretaris, de heer A. Wind, die verhin derd was, in het kort iets vertelde over het wel en wee van de vereniging in het afgelopen jaar. Het stemde hem tot grote dankbaarheid te mogen constate ren, dat zowel de afdeling Friesland als de bond een groei beleefde! De afdeling is zelfs gegroeid met drie verenigingen, terwijl het ledental constant bleef. De leden zijn er van overtuigd dat men niet mag afbreken, maar dat men opbou wend moet werken. Ook voor de emi granten in Canada, die in een heel an dere omgeving moeten leven dan het Calvinistische milieu hier, heeft de bond veel gedaan. Er ontstaan ook daar orga nisaties. De stimulans voor al dit werk, dat gedaan wordt in de dienst van Gods rijk en tot Gods eer, is uitgegaan van de bond, die echter niets bad kunnen doen als verenigingen en leden afzijdig waren gebleven, De penningmeester, de heer Dijkstra, gaf een voorlopig financieel overzicht dat door omstandigheden niet volledig WOUDSEND. De St. Josephvérenl- ging alhier hield een schutjaswedstrijd. De prijzen werden gewonnen doort le pry's W. Deden en Tj. de Wolf; 2e prijs Ia de Jong Jr. en H. Dijkstra; le troost prijs W. Nagelhout en F. Nagelhout; 2e P, Rijnja en W. Brattinga; le poedelprijs W. V .d. Pol en D. de Jong; 2e L. de Jong Sr. en A. Reekers. Dames 3e klas: R.K.V.C. 3—Z.O.N.A. 2 V.I.O.S. 3—S.V.C.Sen. 2 Dames 2de klas: 3.20 S.V.C. 2—N.O.H. Heren 3de klas: 4 R.K.V.C. 2—Chr. Kweek Dames le klas: 4.40 V.I.O.S. 1—U.D. Dames 3e klas: 5.20 V.I.O.S. 2—C.Z.N. 3 Heren le klas: 6 U.D. 2—R.K.V.C. 1 Heren 2de klas: 6.40 V.I.O.S. 2—A.B.S. 7.20 D.V.C. 1—N.O.H. 2 Dames le klas: 8 S.V.C. 1—R.K.V.C. 1 Heren le klas: V.I.O.S. 1—T.G.P. 1 N.O.H. 1—-U.D. 1 Dames: Chr. KweekRKVC 2—1; SVC Sen. 2—ZONA 2 2—1; CZN 2—NOH 2—1; RKVC 3—VIOS 3 2—0; SVC Sen. 2—RKVC 2 1—2; SVC 1—VIOS 1 2—0; DVC 2—CZN 3 0—2

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5