Emigratie mogelijkheden naar Kappie op weg naar Hollywood Australië Weer een mager competitie-programma i DAMPO GENEEST verkoudheden bij Vader, Moeder en Kind I EMIGRATIE GRIEP Baldadige jeugd WEDSTRIJD VOOR SNEEK INGELAST Benzine-brand te Pernis It doel fan it Griene Krüs Bridge 4 Zeepost Vrouwenbond, afd. Ijlst NAAR AUSTRALIË moet U niet door blijven lopen. N. J KROOK - SNEEK Gemeente-avond Ver. Vrijz. 1 Met Rheumatische Pijnen Hervormden Botsing tussen helicopters „De Laatste Eer” te Ijlst (W u ge- Geen lokaas. 58 en Mogelijkheden. ar- 59 luchtschip met een plof naar beneden boven op de brandweerauto terecht, zo- We Waterpoortgracht 18 - Tel. 2891 Advertentie I.M. kum laONS la. en Eenzame ontmoeting. Advertentie I.M. m.s. Oranje Ned. Antillen: m.s. Helena Suriname: s.s. Cottica Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Bloemfontein Canada: m.s. Noordam de en Voor afd. A prykt in alle eenzaamheid de ontmoeting LeeuwardenN.E.C. op het programma. Hier vraagt iedereen zich natuurlijk af wat de Leeuwarders tegen de kampioenspretendenten zullen presteren. Op eigen veld bijten ze altijd flink van zich af, maar dit treffen heb ben ze toch maar niet zo een-twee-drie gewonnen. Nog twee wedstrijden in Sneek. Men kan er ook een eigen bedrijf krij gen, maar dat kan- acht jaar duren. De grond is duur, het vee goedkoop. Nog twee voordelen. Wie als geschoolde wil emigreren, moet echter eerst op het Arbeids bureau informeren. De normen in Australië liggen anders dan hier. 37% 36 33 32 29% 28% 28 27% 37% 35 34 33% 31 29% 28% 23 17% 16% 16 14% 13% 0.595 0.571 0.524 0.508 0.468 0.452 0.444 0.437 0.595 0.556 0.540 0.539 0.492 0.468 0.452 0.365 Roei ze alt, met wortel en tak. Neem Kruschen. Gem. 0.778 0.556 0.486 0.458 0.444 0.403 0.375 Moeiljjke wedstrijd voor Ydema c.s. Vraagt inlichtingen betreffende passage bij Passage Bureau Linker-overbuurvrouw hèd ’t, Buurman-rechts is ’t nog niet kwijt, Wie niet ligt, die hééft gelegen En zo niet, dan kómt die tijd! Griepbacillen doen hun ronde, Onsportieve Tour-de-Griep, Ieder huisje heeft z’n kruisje In het kouwe-rilling-typ’. Griep we werken met tabletten, Warme drank, hoofddoek en kruik En we voelen ons gevangen In de griepbacillen-fuik. Met millioenen in de aanval, Overal in dorp en stad; Het bacillenfront is krachtig, Heeft vlug vat (als U me „vat”). Tegenaanval ondernomen Drankje, kruik en medicijn: Veel succes, bacilbestrijders. Wie ze krijgt, krijge ze klein! PHILIA. Het is echter de vraag of er Zondag aan de Lemmerweg kan worden gevoet bald. Er is de laatste dagen heel wat water gevallen en bovendien is de vorst nog. niet uit de grond. Als er al gespeeld kan worden, wacht onze stadgenoten te gen de leider een zware opgaaf. Maar wie weet. Misschien hebben de withem- den zo goed overwinterd, dat ze hun supporters toch een plezierige Zondag avond bezorgen. G.V.A.V.Vitesse is zeer belangrijk voor de onderste plaats zodat het daar wel zal gaan spannen en bij A.G.O.V.V. Rigtersbleek zal ook wel hard om de puntjes gevochten worden. De Apeldoor- ners kunnen ze nog best gebruiken, maar het is de vraag of ze beide zullen binnenhalen. Zondag 7 Maart. 3e klas A: Sneek 6—WZS 3; RES 3— Sneek 7. 3e klas B: BI. Boys 5De Kooi 3; WZS 4—Renado 2. Junioren Hoofdafd.: DrachtenLSC. 2e klas A: Sneek 2aDe Kooi 2a. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw. Guinea: (11 Mrt) (10 Mrt) (17 Mrt) Met een forse ruk slingerde hij het anker naar beneden en dat haakte precies om de ladder van de brand weerauto, zodat het luchtschip nu in razende vaart meegesleurd werd. „Dat zal je berouwen!” schreeuwde Trol de Trooster woedend naar boven. „Denk maar niet, dat je die steen ooit terug ziet!” Hij haalde zijn mes te voorschijn en slingerde dat met een woedend ge- (8 Mrt) (8 Mrt) (6 Mrt) (6 Mrt) verzen- Twee helicopters van de Amerikaanse Marine zijn bij een oefenvlucht met elkaar in botsing gekomen. Aan boord van elk toestel bevonden zich drie per sonen. Zij kwamen allen om het leven. De botsing geschiedde boven een onder gronds munitie-depot, waarin vliegtuig bommen, torpedo’s en ander explosief ma teriaal opgeslagen was. De helicopters stortten brandend op het depot. Marine officieren verklaarden, dat de explosie- ven zo goed beschermd waren, dat zij niet onploften. IJLST. De Begrafenisver. „De Laatste Eer” alhier hield Maandagavond in het Gebouw een goed bezochte ledenverga dering onder leiding van de heer I. Kui pers. Na het lezen van de notulen bracht de secretaris-penningmeester, de heer J. Visser, zijn jaarverslag uit 1953 was voor de vereniging een jaar met weinig sterfgevallen. Er viel dus niet veel te vermelden. 16 maal werd dienst gedaan, 13 x bij leden, van wie 9 volwassenen, 1 kind en 3 levenloos geboren kinderen, alsmede drie keer bij nlet-leden. Het le dental bedroeg op 1 Januari 1953 584 en op 31 December 576. Een kleine ach teruitgang dus. De ontvangsten waren ƒ1959.70, de uitgaven ƒ1207.67, batig saldo 752.03. Het saldo van het vorig jaar bedroeg 1445.08, zodat er totaal 2197.11 in kas was. Het aftredende be stuurslid, de heer J. Cnossen, werd bij acclamatie herkozen, tot leden der fin. commissie over 1954 benoemd de heren J. Molenaar en A. Bijlsma. In bespre king kwam het bestuursvoorstel door te gaan met het zenden van bericht be treffende het overlijden van leden aan buitenleden. Dit wordt door de laatsten op hoge prijs gesteld, maar de kosten bedragen soms meer dan de contributie. Besloten werd door te gaan; alleen werd het betreurd dat deze zaak door een enkele in de buurt van IJlst niet met de nodige zorg wordt behandeld. Men laat deze kaarten op het erf rondslingeren. Verder werd op voorstel van het be stuur besloten het grafdelven en de huur van de baar voorlopig voor reke ning van de vereniging te nemen. Tot nog toe moest de betrokken familie dit betalen. Een voorstel van de heer Bjjl- sma een begrafenistoestel aan te schaf fen, werd aangehouden. KleinjanZandstra v. HettemaPoiesz C. dames BerendsSluyter dames Faberde Vrieg dames JapengaVelleman dames V. d. LeyRouffaer Mevr. RuiterVeldman dames AbelnBrandsma Echtpaar Looper RuiterVisser van de regering steeg de werkloosheid zeer snel. Maar dat heeft maar enige maanden geduurd. Maar het vertrouwen in de gezondheid van Australië is lang zamerhand teruggekeerd. Nu gaat men voorzichtig met het bouwen van wonin gen e.d. voort en het aantal werklozen is weer zeer laag. Nederland telt thans 125000 werklozen, Australië had in de allerslechtste tijd 63000. Daar vóór 16 17000 en Januari jl. 23000, onder wie een belangrijk aantal seizoenwerklozen en lichamelijk ongeschikten. Van werkloos heid kan dus niet gesproken worden. Ieder die een paar flinke handen aan z’n lijf heelt en ze gebruiken wil, kan werk vinden in Australië. Met grote inspanning is men er in geslaagd de brand in enige benzinetanks van de B.P.M. te Pernis te blussen, maar er Is een enorme hoeveelheid ben zine verloren gegaan. Naar het Vrjje Volk meldt 19 millioen liter, d.w.z. vol doende om alle Nederlandse personen auto’s drie weken lang te laten rijden. De schade loopt dam ook in de millioe nen. Ondanks het slechte weer kon de jrote zaal van Fredehiem het aantal bezoekers van de Gemeente-avond der Ver. van Vryz. Hervormden alhier, die jl. Vrijdagavond werd gehouden, nauwe lijks bevatten. In zijn openingswoord sprak de heer B Jonkmans hierover zijn grote void le ning uit en tevens deed het hem veel genoegen, dat het nieuwe kerkkoor, dat inmiddels reeds is gegroeid tot 50 le den,, op deze avond zijn medewerking kon verlenen. Hij wees al direct op de uitstalling van lectuur en busjes voor de zending en sprak de hoop uit dat mevr. Buma in de pauze hiervoor de nodige belangstelling" zou ondervinden. De voor zitter liet daarna zingen de eerste 3 ver zen van Gezang 136 en toen was de beurt aan het koor, dat onder leiding staat van de heer B. Keulen van Rau- werd. Op zeer verdienstelijke wijze werd ten gehore gebracht Zonnezang en Naastenliefde. De hoofdschotel van de avond was een lezing over Finland door drs R. K. de Jong. Op zeer onderhoudende wijze ver telde spr., hoe hij als werk-student en kele weken in dat land had doorge bracht. De reis strekte zich uit tot het Noorden van Finland, aan de Russische grens en duurde 5 dagen. Er moesten daar boomstronken worden gerooid, om het land in cultuur te brengen en later werd geholpen bij het houtvlotten. Ds. de Jong vertelde verder over dit land met zijn 70 000 meren veel interessante bijzonderheden van de bevolking, de taal, de wegen, de bouwstijl, de kunst en de geschiedenis, teveel om in dit kort bestek weer te geven. Vervolgens wer den nog een aantal lantaarn-plaatjes van steden, meren, bossen enz. vertoond, die spreker gelegenheid gaven een en ander nog nader toe te lichten. Een har telijk applaus toonde, dat de aanwezigen met grote belangstelling de lezing had den gevolgd. In de pauze voorzagen vele behulpzame handen alle bezoekers van een kopje thee en toen gaven mej. J. Knossen en de heer Keulen Jr. op voor treffelijke wijze een paar quatremains ten beste, nl. Adagio uit een sonate van Mozart en Unter der Linde van R. Volk man. Nu was het koor nogmaals aan de beurt, deze keer met een paar Friese liederen, waarvan het laatste spontaan door alle aanwezigen werd meegézongen. Na het dankwoord van de voorzitter en het zingen van Gezang 135 1 ging de vergadering tegen 11 uur uiteen. Mevr. Buma was over de afname van geschriften en busjes zeer tevreden. De wind groeide aan tot een orkaan en joeg het luchtschip met duize lingwekkende vaart voor zich uit. „We vergaan!” mekkerde de maat. „Dit wordt een schipbreuk. Ik wil in de bo ten!” Maar er gebeurde niets van dat alles, behalve dat het luchtschip hoe lan ger hoe harder vooruit kwam. Kappie en de postbode leunden nieuws- IJLST. De jaarvergadering van deze afdeling, gehouden in het Gebouw, werd geopend door mevr. Nooitgedagt. Het verslag van de penningmeesteresse meldde een klein batig saldo. Door enige leden werd op prettige wyze een stuk opgevoerd getiteld: „Het onstuimi ge nichtje”. Ter afwisseling hield men enige spelen w.o. het schimmelspel. De zeer geslaagde avond werd na het zin gen van de Avondzang door mevrouw Albada met dankgebed gesloten. gulden nodig, zodat het mogelijk Is 7000 gulden per jaar over te houden. Spr. noemde ook nog een boer met twee zo nen, die 100 koeien melken en 100 var kens verzorgen wat hun 20000 gulden per jaar oplevert. Voor Nederlandse veehouders ligt er dus een goede toekomst. Het is echter jammer, dat er zo weinig goede Nederlandse boeren in Austra lië zyn. Daarom zou spr. zo gaarne zien dat er een stel goede Neder landse boeren naar Australië kwam om er als voortrekkers te werken. TURNS. Tongersdeitojoun hhldde it Griene Krüs fan Ysbrechtum, Turns en Tsjalhuzum har algemiene ledegear- komste by E. Smits. De foarsitter E. Posthuma koe in seal fol folk it wolkom taroppe, dat wierskynlik to tankjen wie oan in bilangryk punt, dat op de wurklist stie. Dokter Hoogwater fan Nyl^n soe nl. prate oer rheuma en de bistriding hjirfan. As meidieling liet de foarsitter de leden witte, dat yn ’e rin fan dit jier yn de gemeente Wymbritse- radiel in folksündersyk pleats hawwe sil. By de bistjürsforkiezing waerden de hearen L. Hoekstra en R. Schaap wer op ’e nij ynhierd. Hjirnei kaem dan dokter Hoogwater oan it wurd. Hy joech earst in ütienset- ting oer it doel fan it Griene Krüs, dat in bilangrike taek hie om sykten to bi- striden. Sprekker gyng hjirby sa’n 20 30 jier tobek en liet üs hearre, hoe’t it Griene Krüs doe de t.b.c. oanpakt en tobekkrongen hat. Hjirnei forhelle dok ter de oanwèzigen eat oer de rheuma en liet de minsken goed fiele, dat ek dizze algemiene sykte, sawol by jongere as Alders minsken, earnstige gefolgen hawwe kin. De minsken tinke wol ris to licht oer dizze sykte en as men al ris hwat fielt, dan wurdt der wol ris mei hwat humor sein, it sil wol rheumatyk wêze. De taek fan it Griene Krüs is nou ek foaral om troch warskögingen en goe de foarskriften de minsken op de need- lottige gefolgen, dy’t ek dizze sykte hawwe kin to wizen. De taek fan it Griene Krüs is dan fierder om mei to arbeidzjen foar it oprjochtsjen fan goe de rheuma centra en konsultaesjeburo’s. Sa kin ek dizze sykte, lyk as dat foar- hinne en noch bart mei de t.b.c., tobek krongen wurde. Der waerden ek noch inkelde fragen steld, dy’t dokter Hoog water sa goed mooglik biandere hat. Jaar-in, jaar-uit en al tientallen jaren lang, vonden tienduizenden baat en ver lichting bij Kruschen Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen doet het. Juist omdat Kruschen regelmatig ge bruikt wordt, stimuleert het de bloed zuiverende organen en geeft ze de regel maat van een klok. Kruschen is geen wondermiddel. De zes minerale zouten hebben ieder hun eigen functie en geza menlijk brengen ze Uw ledematen die bevrijding van stramheid en pijn. Daar er in Sneek geen hoger voetbal was, had WZS om een thuiswedstrijd verzocht. De K.N.V.B. had dit verzoek ingewilligd, zodat Goesten c.s. op een vrije Zondag rekenden. Het inlassen van de ontmoeting Sneek—VSV betekent derhalve een strop voor WZS, dat tegen Steenwijk speelt. Veel krachtsverschil zal er wel niet zijn. Steenwyk is danig afgezakt en daarom zit er een kansje in voor onze stadgenoten. Verder staat de wedstrijd Sneek 3 Black Boys 2 op het programma. FRIESE VOETBALBOND Elke Nederlandse emigrant valt bij aankomst direct onder de sociale wet geving en arijgt dus ook dadelijk kinder bijslag. Werk of geen werk. Deze bij slag, die aan moeders wordt uitbetaald, bedraagt 5 shilling per week voor het eerste kind en 10 shilling voor elk vol gend kind tot 16 jaar. Een gezin met 3 kinderen ontvangt derhalve 7 pond (70 gulden) in de vier weken. De boeren hebben het bijzondere voor deel, dat het bedrijf bet gehele jaar doordraait. Het vee blijft ook gedurende de winter in de wei. Het wordt elec- trisch gemolken en daarom ried spr. iedere boer aan, alvorens naar Australië te gaan, het machinemelken te leren. Het loon van een geschoold arbeider bedraagt 1516 pond bij ’n normale 40- urige werkweek. Voor werk op Zaterdag wordt 1% maal, voor Zondagsarbeid tweemaal zoveel betaald. Iets meer ge specialiseerde arbeiders echter, zoals bijv, electriciens en werklieden in de re paratiebedrijven, verdienen direct vee’ meer, zowel in het metaal- als in het bouwbedrijf. Na de pauze beantwoordde de heer Bakkers en de heer W. F. Elehout, plaatsverv. hoofd van de Afd. Australië v. d. Ned. Emigratiedienst nog ’n groot aantal vragen, terwijl ook een film over Australië werd vertoond. baar in de richting van de drie mannen schreeuwde de maat angstig, toen het die over de rand van de goondel leun- den. Maar of het nu kwam door het slin- viel. Maar gelukkig kwam het precies geren van de brandweerauto, of het schommelen van het luchtschip, het mes dat er geen ongelukken gebeurden. vloog over de hoofden van Kappie en de „Ik wil er uit! In de boten!” schreeuw- postbode heen en boorde zich diep in de de de maat, die nu helemaal in de war ballon van het luchtschip, die met een was en hij wilde uit de gondel springen, sissend geluid leegliep. maar gelukkig hield Kappie hem stevig „Daar gaan we! We vergaan!” vast. Voor ongeschoolden komt het op de man aan. Men moet bereid zijn alle soor ten werk te aanvaarden Dat is ook aan te raden. Dus niet wachten tot het wal- geld ’een gezin met vier kinderen krygt 680op is. De meesten zien later wel kans na een of anderhalf jaar in hun eigen vak terug te komen. De heer Bakkers vertelde, dat hij al 2% jaar in Australië verkeert en daar duizenden emigranten heeft gezien gesproken. Hjj is dus behoorlijk op de hoogte van de toekomstkansen van emigranten en het maatschappelijk geestelijk leven aldaar. Hij wilde echter niet zeggen „ga naar Australië want het is er zo goed”. Ieder voor zich moet af wegen of dit voor hem en de zijnen lo nend is. Derhalve geen lokaas om de mensen er heen te trekken, maar voor lichting opdat men z’n besluit welover wogen en verantwoord kan nemen. Ik ben ook in Australië geweest tij dens de depressie-periode, aldus spr. Een journalist van De Spiegel sprak met enige emigranten die uit Australië waren teruggekeerd omdat het hun daar niet beviel. Hun indrukken zijn in dat blad afgedrukt en de invloed daarvan is zo groot geweest, dat vele mensen die reeds besloten hadden te emigreren op hun besluit zijn teruggekomen. Wat deze mensen gezegd hebben komt spr. echter heel begrijpelijk voor. Er is nu eenmaal heimwee. Bij de meesten slijt dat na enige tijd, maar voor enkelen is het een knagende ziekte waar men met gemakkelijk overheen komt. En weer anderen missen de geestelijke in stelling en lichamelijke capaciteiten. Men moet nl. flink zijn, een goed gezins leven hebben en beschikken over een be hoorlijke dosis aanpassingsvermogen. Tot dusver zjjn 50000 Nederlan ders naar Australië vertrokken. Daarvan zjjn er misschien duizend terug. Maar dat is altjjd nog maar 2%. 98 bljjft er. Vraagt men deze mensen waarom ze zjjn teruggekomen, dan zeggen ze niet, dat het him eigen schuld is. Het is gemakkelgker het land de schuld te geven. Om te weten hoe het in Australië is moet men echter niet de mensen vragen die terugkwamen, maar hun die er ge bleven zijn. De grote meerderheid dus. 95 voelt zich gelukkig. Dit brengt ons tot de vraag: hoe zit het nu eigenlijk met de Nederlanders in Australië? Zijn ze gelukkig? Willen ze er bljjven? Uit eigen ervaring weet spr. dat 95 er zich inderdaad gelukkig ge voelt. Een enquête van een door Neder landers uitgegeven weekblad leverde eenzelfde beeld op. 90 wil in Austra lië blijven. Maar het zullen er nog wel meer zijn. Spr. heeft de typische erva ring opgedaan, dat de mensen, als ze er 14 dagen zijn, zeggen „was ik er maar niet aan begonnen”. Maar een half jaar later zeggen ze „ik geloof wel dat ik het rooien zal”. En na twee jaar „het gaat me best. Ik geloof wel, dat dit mijn nieuwe vaderland zal worden”. Dit proces ondergaat iedere emigrant en men dient er zich op voor te berei den. Spr. las om zijn woorden te staven ook twee brieven van emigranten voor. De ene geschreven direct na aankomst in Augustus, de andere in Januari. Ze vertonen hetzelfde typische verschil. Het maatschappelijk geestelijk klimaat. De kardinale vraag voor alle toekom stige emigranten is dus of zij zich in Australië een toekomst kunnen opbou wen en zich bij het maatschappelijk en geestelijk klimaat daar kunnen aan passen. Australië is een ryk land. Het is 220 maal zo groot als Nederland. Een flink stuk is woestijn, maar het vruchtbare deel is toch nog wel 100 maal zo groot als ons land. Daarin wonen echter maar 9 millioen mensen. In Nederland 10% 11 millioen! Er is dus genoeg ruimte. Gebrek aan land is er niet maar veel moet nog in cultuur worden gebracht. Steenkool is er in overvloed en bruin kool nog veel meer. En beide liggen zo dicht aan de oppervlakte, dat geen mij nen nodig zijn. Voorts is er voldoende ijzererts, aluminium, zink, koper, wolf ram, tin en nog tal van andere metalen. Daarom heeft Australië voldoende grondstoffen tot zijn beschikking. Maar onvoldoende mensen om ze te exploite ren. Het land biedt beslist plaats aan 25 millioen mensen. Verwacht wordt dat in 1970 door de natuurlijke aanwas en immigratie de 12 millioen zullen worden bereikt De Nederlandse emigranten hebben in Australië een goede naam. Door zjjn natuurlijke rijkdom, gevoegd b(j een gunstig klimaat, gaat het land economisch een goede toekomst tege moet. Het verkeert echter nog in een uitdijende economie. Men kan er van al les ondernemen en doet dat ook. Regel matig worden er nieuwe industrieën op gebouwd. Men vergelijkt Australië daarom wel eens met Amerika van zo’n 50 jaar ge leden. Dat wil echter niet zeggen, dat er niet eens een depressie kan komen. Maar dan krijgt Nederland daar ook zijn deel van. En het is voor spr. nog altijd de vraag of het in Australië dan nog niet beter zal zijn dan in Nederland, De depressie van verleden jaar kwam alleen maar in Australië voor en was eigenlijk geen depressie. Meer aanpas singsmoeilijkheden. Men heeft te veel hooi op z n vork genomen en is te veel plaats bezet worden door de ONS-speler De langdurige ijs- en sneeuwperiode heeft de regelmaat in de afwerking van het voetbalprogramma lelijk verstoord. De K.N.V.B. had gehoopt de achter stand verleden Zondag iets te kunnen inlopen, maar daar is weinig van te recht gekomen. En nu komt de wedstrijd van het Nederlands Mftal tegen de En gelse amateurs er weer tussen. Toch blijft de komende Zondag niet helemaal onbenut. Er Is een klein inhaalprogramma vastgesteld waarbij op ’t laatste ogenblik in afd. B ook nog SneekVSV is ingelast. (9 Mrt) (11 Mrt) Argentinië en Chili: s.s. Cordoba (8 Mrt) Uruguay: m.s. Alberto Dodero Brazilië: m.s. Argentina Star Australië: s.s. Strafheden Nieuw Zeeland: via Engeland Inlichtingen betreffende de dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. gierig over de rand van de gondel en maat. „Straks slaan wjj nog te pletter!” niemand lette op de jammerende maat. „Mekker niet, klont!” beval Kappie „Daar is hij!” riep Kappie opeens. „Da- bars. „Gooi liever het anker uit, anders len!” ontsnapt bij ons nog!” Vlak onder hen stormde Trol met zijn „Het anker?” schreeuwde de maat ang- brandweer-auto over de weg en toen hy stig, terwijl hy het zware anker over de de donkere schaduw boven zich zag, rand van de gondel duwde. „Dat kan keek hij angstig omhoog. nooit goed aflopen!” „Oh wat narigheid toch!” jammerde de In Nederland stelt men zich misschien te veel van Australië voor. Dan valt het sommige mensen tegen en gaat men te rugdenken aan Holland, waarbij men Holland gaat idealiseren. Het verlangen naar huis wordt dan soms een obsessie en men keert terug. Maar dan blijkt Holland meestal weer niet mee te val len. Ook ontstaan er vaak wryvingen met de ouders en de familie. Dan gaat men weer denken aan Australië fen ge beurt het wel, dat de mensen spijt krij gen te zjjn teruggekeerd. Het mooiste bewijs daarvoor is wel, dat van de acht mensen, die Indertijd door De Spiegel zijn geïnterviewd al weer twee emi gratie naar Australië hebben aange vraagd. VisZandstra kampioen van Friesland Ned. Bridgebond. Zondag 28 Febr. jl. is te Leeuwarden de finale van de open paren-competitie van de Ned. Bridge-Bond gespeeld; de heren VisZandstra werden kampioen, een fraaie prestatie waarvoor onze hul de. In de viertallen-wedstryden van bo vengenoemde bond behaalde in de twee de klas het Sneker-viertal bestaande uit de dames UbbinkVeldman en de heren Bronv. d. Ley het kampioenschap; ook hen onze welgemeende gelukwensen. De derde competitie-ronde is in A in gezet met een geweldige overwinning voor UbbinkVelleman, terwijl Jedelo Lichthart direct al de onderste plaats innemen; aanpakken, heren! In B na men Bronv. d. Ley de kop, maar de prestatie van het pas gepromoveerde echtpaar Ringnalda is er niet minder om. Op de onderste plaats is het koppel v. HettemaPoiesz lelijk achtergeraakt. C. De dames BerendsSluyter, die de laatste wedstrijden constant goed spe len, willen blijkbaar serieus proberen kampioen te worden. Van de onderste plaats valt hier nog niets te zeggen, aangezien de heer Visser met een in valster speelde en hij met zijn partner Ruiter zeker in staat is nog flink op te halen. Uitslagen MP A. UbbinkVelleman 28 v. Bruggen-Posth. Mantjes 20 MonsmaRouffaer Braamv. d. Veen Echtpaar Vrolijk BootBraak J edeloLichthart BrandsmaDijkhuis niet gespeeld B. Bronv. d. Ley Echtp. Ringnalda dames UbbinkVeldman van BruggenHanewald de JongRepko Echtp. Boersma Zaterdagmiddag-voetbal. Ie klas A: ONS 2—Bolswardia; HJSC Balk; CVVOWoudsend; Nijland Makkum, 2e klas A: Balk 2—Heeg 2. 3e klas B: Oudega (W.)Heeg 3; Makkum 2Woudsend 2. Res. 2e klas A: Sneek 5BI. Boys 3; WZS 2—Friso 2. Junioren A: ONS 2a—Balk la; Mak- Een groot aantal belangstellenden was Woensdagavond aanwezig in de boven zaal van Hanenburg, waar de heer T. H. Bakkers, ambtenaar van de N< landse Emigratiedienst in Melbourne, in de door het Gew. Arbeidsbureau organiseerde voorlichtingsavond sprak over de emigratie-mogeljjkheden naar Australië. De zaal was dicht bezet. De heer A. de Vries, directeur van het bijkantoor Sneek, sprak zijn vreugde uit over deze grote toeloop. De vorige maal was de belangstelling heel wat minder, waarschijnlijk als gevolg van de tendentieuse voorlichting in enkele bladen. De politie van Velsen heeft de laatste dagen de handen vol om op te treden tegen ergerlijke baldadigheid van kna pen tussen 6 en 10 jaar. Een aantal jon gens van nog geen 7 heeft twee in aanbouw zijnde huizen zodanig vernield dat de ouders een schade van ruim f 500 moeten vergoeden. Een andere geliefde bezigheid van de jeugd is het stelen van melkflessen, die in de vroege morgenuren door de melk boer in de tuintjes geplaatst zjjn. Ge constateerd werd dat zij de melk lieten weglopen om de flessen te kunnen in leveren by een melkboer en van het ont vangen geld snoepgoed te kopen. De kansen voor de Nederlanders in de akkerbouw zyn niet zo gunstig. Veel beter in de veehouderijbedrijven en an dere vakken. De lonen zyn, zowel in de landbouw als in de industrie, door de overheid vastgesteld. Niemand mag daar beneden gaan. In het veehouders- bedrijf bedraagt het loon 13 pond en twee shilling in de week bij een beidstijd van 56 uur. Na aftrek van ’oonbelasting en de kosten voor voe ding en huisvesting houdt een onge huwde daar 9% pond of pl.m. 80 gulden ?an over. Het prijspeil ligt in Australië echter 20—25 hoger dan hier en de normale huur van een woning bedraagt er 2125 gulden per week. Een echt paar zonder kinderen, van wie de man als melker en de vrouw als hulp in de huishouding werkt, verdient boven voe ding en huisvesting 1014 pond (100 140 gulden) per week. Voor een gezin met kinderen wordt de situatie gewoon lijk anders. Daarvoor wordt meestal gra tis een huis beschikbaar gesteld. De meesten hebben vrij melk, room en bo ter. Ook kan men dikwijls een half schaap per week kopen voor pl.m. 23 cent per pond. Het normale loon is 13 pond, waar een paar shilling voor loon belasting van afgaat. Al deze ionen gelden voor loondienst. Maar een Nederlandse boer die z’n vak goea verstaat, kan na een jaar ook een deelbouw-contract aangaan, wat er op naer komt dat hij het bedrijf moet leiden tegen een beloning van 40 der melk- opbrengst. De kleinste bedrijven hebber gemiddeld 4050 koeien die bruto 3000 pond aan melk opleveren. Daarvan ont vangt de deelboer dus 1200 pond of pl.m. tienduizend gulden per jaar. Dat is het ^emiddele contract. Van deze opbrengst moet 1 pond per week aan huur worden betaald. Voor levensonderhoudd Is 3000 OEFENWEDSTRIJD NOORDELIJK ZATERDAGMIDDAG VOETBAL ELFTAL Zaterdag speelt bovengenoemd elftal een oefenwedstrijd te Meppel tegen Al- cides. In eerstgenoemd elftal zal de spil- Ineena begonnen. Door de maatregelen R. Feitsma.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6