Ministerpresident van Westfalen eist gebied terug van Nederland I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jeugdbewegers als«Assepoes» en "Spitsboeven» Rika Hopper nam afscheid van Sneek in „Anastasia” <5 Regionale omroep Fryslan Dinsdag 9 Maart 1954 109e Jaargang No. 19 RedacteurL KIEZEBRINK Opdracht voor Velser tunnel Geloot om een huis Koe op vreemde wegen Benoemd Filmavonden Ned. Roode Kruis Vrouwen-Wereld- gebedsdag De C. J.V. te Abbega bestond i75 jaar Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBUD -■ Nationale Bonifatius- herdenking Nevobo afd. Sneek Chr. Hist. Kiesver. in W y mbritser adeel Geslaagd Burgemeester tot een maand veroordeeld Ds. E. N. van Loo 25 jaar predikant Openbare Leeszaal en Bibliotheek Moderne Het afscheid. In de afgelopen maand Februari werd de Leeszaal door 2026 personen bezocht van wie 67 vrouwelijke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 6926. SCHARNEGOUTUM. Het huis eigen aan de Ned. Herv. diaconie en eerder bewoond door wijlen mevr, de Boer, is thans na verloting onder zeven liefheb bers onderhands verkocht aan de heer G. Boorsma alhier. examen onze Advertentiepriji 15 ct per m.m. dij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijl f3.— per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. SNEEKER NIEUWSBLAD Met ingang van 16 Maart 1954 zijn aan de afdeling contróle van de inspec tie der Belastingen te Sneek benoemd de heren A. Statema, hoofdassistent, ko mende van Veendam en B. de Vries, hoofdassistent-tit. komende van Haaks bergen. Te rekenen van 1 Januari jl. af is aangesteld als leraar in vaste dienst aan de rijkslandbouwwinterschool alhier de heer ir A. Boswijk. Mej. W. Mons, onderwijzeres aan de Jan van Nassauschool alhier is in ge lijke betrekking benoemd aan de Konin gin Wilhelminaschool te Apeldoorn. In de Doopsgezinde Kerk, die geheel gevuld was, is Vrijdagavond door vrou welijke leden van de verschillende Pro testantse Kerken alhier de op die datum uitgeschreven Wereldgebedsdag gehou den. Het onderwerp van deze samen komst was: Leven en overvloed in Christus. Mevr. Bouman en mej. Dijk stra wisselden elkander af in het lezen en bidden van de opgegeven gedeelten, terwijl daar tussen door verschillende liederen werden gezongen. Deze dienst werd op ditzelfde tijdstip gehouden in 118 landen. De herdenking van Bonifatius martel dood te Dokkum neemt steeds vastere vorm aan. Het bestuur heeft bekend ge maakt, dat de Nationale Herdenkings bijeenkomst gehouden zal worden op Zaterdag 3 Juli a.s .in de Bonifatius- kapel te Dokkum. Deze bijeenkomst zal bijgewoond worden door verschillende hoge autoriteiten en kerkelijke hoog waardigheidsbekleders. Een herden kingsrede zal uitgesproken worden door Prof. Dr W. Asselbergs te Nijmegen, Prof. Dr J. N. Bakhuizen van den Brink te Leiden en Prof. Dr J. H. Bavinck te Baarn. Het geheel zal met passende mu ziek omlijst worden. Op 5, 7 en 9 Juli a.s. zal de opvoering te Dokkum plaats vinden van het Boni- fatiusspel van Fedde Schurer en ds. Bern. Smilde. Op 6 Juli zal van R.K. zijde de jaarlijkse Nationale Bedevaart gehouden worden. Van 324 Juli a.s. zal in het Stadhuis te Dokkum een Bonifatius-tentoonstel- ling gehouden worden met vele inzendin gen uit binnen- en buitenland. Omstreeks half Juni zal ter gelegen heid van de komende herdenking een speciale Bonifatius-postzegël verschij nen. Niet alleen in Nederland maar ook in Engeland en Duitsland hoopt men de geboorte, het werk en de dood van Bo nifatius te herdeenken. In Duitsland hoopt men een Bonifatiusoratorium op te voeren, terwijl in Engeland door Kar dinaal Griffin op 19 en 20 Juni a.s. een herdenking geleid zal worden. Helaas schijnt in Engeland de herdenking van Bonifatius’ marteldood niet gezamenlijk te kunnen geschieden, zoals in ons land da.ar er van R.K. zijde en van Angli caanse zijde afzonderlijke herdenkings plechtigheden gehouden zullen worden. dikwijls van haar kunst heeft doen ge nieten. Spr. herinnerde er aan dat mevr. Hopper hier voor het eerst was opge treden in 1898 nl. in „les Romanesques” van Edmond Rostand en in de loop der jaren ook vele van haar glansrollen hier heeft gebracht als die van Jessica en Portia in het Shakespeare repertoire, Rita in Allerzielen enz. Zij moge zich er van verzekerd houden dat zij als bege nadigd actrice nog lang zal voortleven in de dankbare herinnering van al wie hier in Sneek en omgeving het toneel lief is. Dr Roberts bood mevr. Hopper daarna als geschenk een plaatwerk aan, haar voorhoudende dat zij bij het door bladeren er van iets voor haar misschien nog gewichtigerg zou ontdekken. Nadat het daverend en minutenlang applaus, waarmede het publiek deze woorden on derstreepte, was bedaard, dankte mevr. Hopper dr Roberts voor zijn woorden en het geschenk. Zij legde er nog eens de nadruk op dat ze zeer dierbare her inneringen aan Sne_ek heeft waar ze in .1898 voor het eerst optrad in les Roma nesques en in latere jaren tal van rol len heeft gespeeld met aan haar zijdq groten als Louis Bouwmeester, Laroche, Ko van Dijk de vader en anderen. „Ik kwam graag in Friesland, zeide spr., want al is het publiek er vaak moeilijk en kritisch, als je ze eenmaal hebt, heb je ze tot de dood". Spr. wilde nog een enkele aanvulling geven op wat ze on langs in Leeuwarden heeft gezegd, nl. dat ze in die stad, in Sneek en in Bols- ward zoveel dierbare herinneringen heeft liggen. Ze wilde hier nu aan toe voegen dat die herinneringen niet min der zijn, gebonden aan Franeker, waar ze ook immer zo prettig heeft gespeeld en haar 50-jarig jubileum destijds op daverende wijze is gevierd met een nachtfeest, waarvan de h.h. mr Bijlsma en Foppe Molenaar de promotors waren, wie ze daarvoor steeds dankbaar zal blijven. Spr. voelt zich gelukkig dat ook deze voorstelling zozeer is geslaagd en het maakt haar ’t afscheid lichter nu zij zich omringd weet door jonge krach ten, onder wie zij die heden voor haar kleindochter speelde, welke de fakkel zullen voortdragen. Nadat spreekster allen een goede gezondheid, vrede, wel vaart en belangstelling voor de toneel- speelkunst had gewenst, wendde zij zich nog tot de directeur van Amicitia, de heer Johs. Miedema, om hem te danken voor alle hoffelijkheid en zorg waarmee' hij haar steeds en ook ntt had omringd. Voor het laatst gebruik makend van de voorrechten van haar keizerlijke waar digheid benoemde zij hem gaarne tot haar kamerheer in buitengewone dienst Vriéndelijke woorden wijdde spr. ook aan hotel de- Wijnberg, waar ze steeds op zo prettige wijze had verbleven, In Utrecht zijn de wedstrijden om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland begonnen. Foto: Do partij tussen J. H. Ansems (kampioen van Noord-Holland) en rechts A. v. d. Berg (die van Zuid-Holland). Achter de tafel zien met spanning toe, links de wedstrijdleider van de Kon. Ned. Dambond en rechts de wedstrijd leider van de Utrechtse Provinciale Dam Bond. Plotseling stoven alle vrouwen die de zer dagen in het Schotse plaatsje Inver ness bij de groentenman in de winkel stonden, naar buiten. Maar ja, wat zou u doen als er eensklaps een koeiepoot door het plafond stak? Die terstond door drie andere koeiepoten werd ge volgd. En toen op de poten ook nog het lijf van een stevige Friese koe volgde, stond er waarlijk geen mens meer in de winkel. Die koe stapte echter onver vaard door de opengelaten deur de straat op en maakte een wandelingetje door de hoofdstraat van het dorp. Zij betaalde haar vrijheid met de dood door een kogel. Naderhand bleek dat de koe van de markt was ontsnapt, bij een kleermaker die in hetzelfde huis woon de als de groenteman naar binnen was gewandeld, de trap had bestegen en zo op de verdieping boven de groentewinkel was terechtgekomen. ons bericht, dat de eerste van onze wen sen, de plaatsing van de F.M.-zender in Friesland, in vervulling zal gaan. Mis schien komen er zelfs twee. Bovendien heeft Uwe Excellentie in de Memorie v. Toelichting op het wetsontwerp tot re geling van de cmroep medegedeeld, dat een tweede voorstel van ons, de instel ling van een officiële adviesraad voor de R.O.N, binnenkort ook verwerkelijkt zal worden, terwijl in het wetsontwerp zelf de mogelijkheid geopend wordt, tot verdere ontwikkeling van het instituut van de regionale omroep. Het spreekt vanzelf dat wij ons over een en ander ten zeerste verheugen en gaarne willen wij Uwe Excellentie onze dank betuigen voor uw aandeel in het geen in dezen al gedaan is. Maar tevens is het begrijpelijk dat wij, nu de tech nische mogelijkheden zo heel dicht bin nen ons bereik komen, met bijzondere spanning uitzien naar de verwezenlij king van het voornaamste doel dat wij ons gesteld hebben: de inrichting en functionnering van een Friese radio- omroep, in samenwerking met de Regio nale Omroep Noord, of liever de Regio nale Omroep Noord-Oost, zoals in boven bedoeld memorandum werd uiteengezet. Deze en meerdere redenen geven ons de vrijmoedigheid, Uwe Excellentie thans met de meeste aandrang te vragen, ons verzoek zo spoedig mogelijk in overwe ging te willen nemen en het besluit te bevorderen, tot subsidiëring van een Re gionale Omroep Fryslan, in de geest zo als in ons memorandum uitvoerig uit eengezet werd. Ons comité heeft verschillende moei lijkheden en vragen, die daarbij kunnen rijzen, reeds meermalen onder het oog gezien. Het is daarom dat thans met volle blijmoedigheid en sterke aandrang gevraagd wordt om aan Friesland een eigen omroep ter beschikking te stellen”, aldus deze brief. DEN HAAG. Karl Arnold, de minister-president van de Westduitse staat Noord-rijn-Westfalen, heeft de teruggave geëis.t van de gebieden die Duitsland in 1949 heeft moeten afstaan aan Nederland en België. Hij hield een toespraak de christen-democratische jeugd. „de kwestie van de grenscorrecties weer op te rakelen. De definitieve grens regeling komt pas aan de orde bij het sluiten van het vredesverdrag met Duitsland, dat echter niet tot stand kan komen zolang de tegenstelling tus sen Oost en West niet is opgelost”. Het Actie- en Adviescomité voor de Radio-Omroep Friesland heeft zich met een schrijven tot de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen ge wend, waarin wordt gezegd, dat toen in 1952 de toenmalige ministers van Bin nenlandse Zaken, Justitie en O., K. en W. naar Friesland kwamen om zich per soonlijk op de hoogte stellen van de Friese verlangens inzake taal en cultuur, hun in één band vijf memoranda zijn aangeboden, die alle een bijzonder aspect van het vraagstuk in onderzoek belicht ten. Een daarvan was door het Actie- en Adviescomité opgesteld en bepleitte de oprichting van een Regionale Omroep Fryslan. Het schrijven vervolgt dan: „Behalve met de ambtsvoorganger van Uwe Excellentie, mochten de vertegen woordigers van de actie-comité’s voor de Regionale Omroep Noord in Gronin gen, Drente en Friesland hun wensen ook toelichten bij verschillende vertegen woordigers van belanghebbende instan ties. Deze actie vond een voorlopige af sluiting in een plenaire vergadering van de Radioraad, waar deze comité’s onder voorzitterschap van de heer H. D. Lou- wes, lid van de Eerste Kamer, de gele genheid ontvingen de in het memoran dum naar voren gebrachte desiderata op dit punt te verdedigen. Daarbij bleek opnieuw dat de Friese wensen op radio- gebied gesteund worden door alle voor standers van de Regionale Omroep Noord. Toen het rapport van de Commissie- Wesselings verscheen was het voor ons een tegenvaller, dat daarin helemaal niet gesproken werd over de radio, doch gezien de geest en de sfeer waarin al onze besprekingen gevoerd waren, bleven wij vol vertrouwen de loop der zaken afwachten. Dat dit vertrouwen gegrond was, is inmiddels gebleken. De bladen hebben Onze grote actrice mevrouw Rika Hopper heeft afscheid willen nemen van net Nederlandse toneel in een vorstinne- rol en ze heeft die gevonden in de fi guur van Maria Fjodorovna, de keizerin weduwe van Rusland in „Anastasia”, een toneelspel in drie bedrijven van Mar- celle Maurette. Rond de legende, dat een der dochters van tsaar Nicolaas II, nl. grootvorstin Anastasia aan het bloedbad van Jekaterinenburg in Juli 1918 zou zijn ontkomen, heeft de schrijf ster een romantisch verhaal gesponnen, dat de vader van dit genre, Alexandre Dumas père niet onwaardig zou zijn. Evenmin als hij neemt deze moderne schrijfster het nauw met de historische waarheid, immers ze ziet er niet tegen op, de in 1847 geboren keizerin-weduwe, moeder van Nicolaas II, nog in een stuk dat in 1934 speelt te laten optreden, hoewel Maria Fjodorovna, misschien in de historie nog meer bekend onder de naam Dagmar, reeds op 3 October 1928 in Denemarken is overleden. Maar zulk een anachronisme in dit boeiende ver haal vergeven we de schrijfster toch gaarne, omdat het zo volkomen „du theatre” is, en zulke met groot gevoel voor toneel geschreven scènes bevat als die tussen deze keizerin-weduwe én de vermeende Anastasia, die, in handen van een groepje op geldelijk gewin beluste wit-Russische intriganten geraakt, er kenning van Maria Fjodorovna als haar kleindochter zoekt. Dan immers zal de enorme som, welke de vermoorde Tsaar Dat afscheid bracht de voorzitter van Kunst aan Allen, dr. W. J. Roberts, ten tonele die mevrouw Rika Hopper namens de leden dank bracht dat zg in haar lange loopbaan ook Sneek zo Wat leer je als jong lid van een jeugd beweging in de wekelijkse bijeenkomsten met je kameraden? Och, het gaat alles spelenderwijs, maar ongemerkt heb je toch maar heel wat frisse jéugdliedjes geleerd, je kunt volksdansen en „decla meren”, wat een groot woord is voor een aardige voordracht, en soms ploeter je samen op een lekenspel waarvan de zin nen maar niet in je hoofd willen blijven zitten. Dat alles geeft je op de club- middagen en -avonden veel plezier, maar je wilt het toch ook wel eens tonen aan ouders en belangstellenden en dan wordt er door de leiding een propa- ganda-avond, een feestavond georgani seerd. En feest is het zo’n avond! Daar wordt gelachen en gezongen, zenuwach tig heen en weer gelopen naar het to neel, gezocht naar een rol, een muziek stukje, geklaagd over geheugenstoornis en achter de coulissen staan de oudere leden hun hart vast te houden over de kleintjes die het er achteraf beschouwd, misschien nog beter af brengen dan zij zelf, omdat ze zo onbevangen zijn! Deze geheel aparte sfeer was er Za terdagavond in het St. Jozefgebouw, ABBEGA. Dinsdagavond hielden de C.J.V. Rehobóth en de meisjesver. geza menlijk hunne feestelijke jaarvergade ring, die door de voorzitter, de heer de Boer, geopend werd met ’t laten zingen van Ps. 89 7 en 8, waarna hij voorging in gebed. Daarna sprak hij een kort wel- komswoord, waarin hij ook even stil stond bij het feit dat de C.J.V. 75 jaar had bestaan. De bijbelinleiding werd ge houden door de voorzitter. Inmiddels maakten enkele leden van de C.J.V. en de meisjesver. zich klaar voor de op voering van het toneelstuk in 4 bedrij ven „Het Offer”. Dit ernstige stuk werd zeer goed gespeeld. De heer Faber was overgekomen van het Ned. Jong. Verbond. Hij sprak waarderende woor den en gedacht in het bijzonder het 75- jarig bestaan der C.J.V. alhier. Na het zingen van het bondslied en de Avond zang, s.oot de heer Faber met dank gebed. Uitslagen 6 Maart. Dames: RKVC 3—ZONA 2 1—2; VIOS 3—SVC Sen. 2 0—2 (VIOS 3 niet opgekomen); SVC 2NOH 02; VIOS 1—UD 1—2; VIOS 2—CZN 3 0—2; SVC 1—RKVC 1 1—2. Heren: RKVC 2—Chr. Kweek 2—1; UD2—RKVC 1 1—2; VIOS 2—ABS 0—2; DVC 1—NOH 2 1—2; VIOS 1— TGP 1 0—2; NOH 1—UD 1 2—0. De. Middelburgse rechtbank heeft de burgemeester van Hulst (Z.V1.) tot een maand gevangenisstraf onvoorwaarde lijk veroordeeld. De burgemeester was ten laste gelegd, dat hg bij het invullen van zijn belastingbiljetten niet aange geven zou hebben dat hij in 1946 f 2400, in 1948 f 3600 en in 1950 nog eens f 3600 verdiend zou hebben aan het orde ma ken van de administratie en het bijhoU- den van de correspondentie van een za kenman. De officier van justitie had een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden geëist. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administraties Comb. Drijfhotrt-Kiezebrink Co. Kantoor s GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) tot een vergadering van „Er staat meer op het spel”, zei hij, „dan het lot van de 12.000 Duitsers die in die gebieden wonen. Het gaat om het handhaven van de fundamentele politie ke rechten. Hoe kan er ooit een verenigd Europa worden geschapen wanneer der gelijke rechten worden genegeerd?” Arnold is van mening dat de afge stane gebieden nog steeds deel zijn van de staat Noordrijn-Westfalen, terwijl de bewoners Duits blijven. „Eens zal de bezetting van West-Duitsland eindigen. Dan moet er ook een einde komen aan het buitenlandse bestuur over die ge bieden”, zei hij. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag zag men geen en kele aanleiding om nader in te gaan op de woorden van de minister-president van Noordrijn-Westfalen. „Het heeft thans niet de minste zin”, zo zei men Men schrijft ons: Onder voorzitter schap van de heer J. ten Have te Nij- land werd Zaterdagmiddag in het Geb. voor Chr. Belangen alhier de ledenver gadering gehouden van de Gem. C. H. Kiesvereniging „Recht en Vrijheid” in de gemeente Wymbritseradeel. Na de be handeling van de huishoudelijke zaken werd het woord gegeven aan de heer A. Oosterhoff, secretaris van de gemeente Wonseradeel. Zijn referaat ,,’t Koe min der” gaf op overzichtelijke wijze een indruk van het werk der Prov. Staten in het belang van de provincie verricht. In verband met de a.s. Provinciale ver kiezingen werd duidelijk gemaakt dat de arbeid van de Staten ten behoeve van de economische zaken, van de volksge zondheid en sociale zorg, van ontwikke ling en cultuur, van verkeer en vervoer over het algemeen te weinig bekendheid geniet in de provincie. Op deze lezing volgde een leerzame bespreking. De op komst uit de plaatselijke kiesverenigin gen was maar matig, de C.H. Raads fractie van de gemeente Wymbritsera deel liet in zijn geheel verstek gaan. Te Zwolle slaagde voor het Bedrijfsadministratie stadgenoot de heer H. de Vries. De heer de Vries werd opgeleid door de heer L. M. Vierstra alhier. Onze stadgenoot de heer L. v. d. Zee, gaf de vorige week z’n filmvoorstellin gen voor de afdelingen Haskerland en Leeuwarden. Het was wederom een groot succes. In Rottum, waar als hoofdfilm „De Witte Engel” werd ge draaid, gaven zich 32 nieuwe leden op; in Oostermeer en Eernewdude waar hg „Achter de Wolken” vertoonde, traden resp. 57 en 19 leden toe. Grouw bracht echter het grootste succes. De middag voorstelling werd doo 440 kinderen bij gewoond en ’s avonds waren er in Hotel „Oostergoo” niet minder dan 320 bezoe kers, van wie zich 120 als lid lieten in schrijven. Ook hier werd „Achter de Wolken” gedraaid. Nicolaas II destijds in Zweden buiten het bereik der bolsjewiki onderbracht, voor haar en de complotteurs zijn. Bui tengewoon knap heeft de schrijfster het waas van geheimzinnigheid rond de fi guur van Anastasia gehandhaafd, zij laat tot het eind in ’t midden of deze een Tsarendochter is of niet en even on zeker blijven we eigenlijk over de me ning der keizerin-weduwe over de haar gepresenteerde kleindochter. Aanvaardt ze Anastasia omdat ze overtuigd is dat deze werkelijk tot de keizerlijke familie behoort of is de vertedering waarin ze haar accepteert enkel die van de eenza me oude vrouw, die haar eigen wereld rond zich zag ineenstorten en in een ver langen naar wat genegenheid, lotsver bondenheid voelt met deze andere een zame. Want een eenzame is ook deze Anastasia, die door een bende intrigan ten uit de onderwereld opgestoten is in een emigrantenmilieu, waarin nauwe lijks iets meer waar of echt schijnt, en dan het onwaardig spel dat gespeeld wordt doorbreekt, de menselijke waardig heid van haar tegenspeelster ontdekt en in haar genegenheid nieuwe kracht tot levensaanvaarding vindt. De schrijfster heeft deze beide figuren knap getekend en er een paar rollen mee geschapen we^ce alleen door actrices van buiten gewone klasse ten volle tot hun recht kunnen komen. Een geheel gamma van sentiment moet er in tot uitdrukking worden gebracht, ten dele liggend bui ten het bereik van het woord, zodat aan mimiek en stil spel wel zeer hoge eisen worden gesteld. Het sprak wel vanzelf dat mevrouw Rika Hopper aan alle deze eisen zou voldoen, haar grote begaafdheid gaf iedere vereiste nuance van de vertolking van de vorstelijke, sarcastische keizerin- weduwe, de eenzame gevoelige groot moeder, het hare. Bij alle spijt dat ons in den vervolge het genot van het aan schouwen van dit grote talent zal zijn ontzegd, kwam echter de vreugde dat een nieuwe generatie toch ook in staat is ons dergelijk spel van grote allure te bieden, Caro van Eijck was als Anasta sia fenomenaal. De toneelgroep Theater uit Arnhem beschikt gelukkig over al leszins voldoende krachten om dit uit blinkende tweetal in een niet detoneren de entourage te plaatsen. Johan Schmitz speelde de leider der complotteurs Prins Boenin buitengewoon knap en Robert Sobels en John Soer de laatste aan vankelijk moeilijk verstaanbaar ston den hem zeer goed terzijde als zijn hel pers Tsjernof en Petrofski. Lo van Hensbergen was overtuigender als excellentie Driwinitz dan als prins Paul, Diny Sprock gaf de blinde boeren vrouw Mascha al even goed als in haar dubbelrol de baronesse Livenbaum, Jan Velzeboer maakte iets aparts van de figuur van Felix Obolenski en Rien Blaaser als de boerenvrouw Anoesjka, Lies Franken als een verpleegster en Jan Grefe als de lakei Sergej vervulden hun taak naar behoren. Er waren aan het slot bloemen voor alle actrices, en daverende huldebetuigingen uit de ge heel bezette Amicitia-zaal waarin mede doorklonk de genegeriheid welke de Sne- ker toneelliefhebbers mevrouw Rika Hopper altijd hebben toegedragen en hun spijt dat ze haar ditmaal ten af scheid moesten toejuichen. Woensdag 17 Maart a.s. hoopt onze stadgenoot Ds. E. N. van Loo zijn zil veren ambtsjubileum als predikant in de Geref. Kerken in Nederland te vieren. Ds. Van Loo werd 11 Maart 1904 in de Gereformeerde pastorie te Winsum (Baarderadeel) geboren, bezocht het Gereformeerd gymnasium te Amster dam en studeerde vervolgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij 25 Mei 1928 zijn candidaatsexamen deed. Nadat cand. Van Loo 14 Juni 1928 door de classis Kollum was be roepbaar gesteld in de Gereformeerde Kerken in Nederland, verbond hij zich 17 Maart van het daaropvolgend jaar (1929) na vooraf te zijn bevestigd door zijn vader, wijlen ds. J. van Loo van Zwagerveen, aan zgn eerste gemeente, de Gereformeerde Kerk van Wons. 1 September 1930 werd deze Kerk gecom bineerd met die van Exmorra en Allln- gawier. 16 Januari 1946 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Sneek, waar hij was beroepen in de vacature- ds. H. Veldkamp en werd hij bevestigd door zijn plaatselijke collega ds. F. Guillaume (thans predikant in Canada). In de loop der jaren heeft ds. Van Loo vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. Zo was hij ongeveer 7 jaar secretaris van het be stuur van de Christelijke kweekschool te Sneek; deputaat van de Generale Sy node voor de verbetering van de predi- kantstractementen; was afgevaardigde naar de Generale Synode van Den Haag en naar die van Rotterdam; verder was hij praeses van de laatste Particuliere Synode van Friesland (Zuidelijk Ge deelte). Momenteel vervult de jubilaris die reeds 10 jaar lid is van het modera- men van de Particuliere Synode van Friesland (Zuidelijk gedeelte) nog ver schillende deputaatschappen; zo is hg momenteel nog deputaat van de Gene rale Synode voor de gescheurde Kerken; voorzitter van de deputaten van de Zending in Friesland; voorzitter van de deputaten van de Part. Synode voor art. 49 K.O. (examina); deputaat van de Part. Synode voor hulpbehoevende Kerken; secretaris van de deputaten voor de Friese Kerkbode. In de classis Sneek is ds Van Loo o.a. Kerkvisitator en examinator dogmatiek. Verder is hij te Sneek voorzitter van het Gerefor meerd verpleeghuis en van de Gerefor meerde Jeugd Centrale. Zowel te Wons alsook te Exmorra werd door hem een Gereformeerde Mannenvereniging opge richt. Naar wg nog vernemen ligt het in de bedoeling van Ds. Van Loo om Woens dagavond 17 Maart a.s. in de Noorder- kerk een korte herdenkingsrede uit te spreken. waar de Vrije Jeugd Beweging, als in leiding voor haar Districts week-end, een propaganda-avond gaf. Een zeer ge slaagde avond, waarin een lang pro gramma vlot werd afgewerkt. Daar waren ze present die jongere leden die het toch maar knap deden met zang, voordracht en een levensgrote ac cordeon in de kleine handjes van een tenger meiske. En dan Assepoes met haar lange vlechten, die zo ijverig het toneel aanveegde en niet bij de pakken neer ging zitten toen ze niet naar het bal mocht! Ze kreeg dan ook haar be loning toen ze in de fraaie kleren van Petemoei de mooiste van de mooien op het bal van de Prins was. Een kostelijke vertoning die argeloze, verklede feest gangers op het bal; kinderlijk lekenspel op z’n best! Ondertussen kenden deze kleinen toch maar wat goed hun rol, waar het bij de ouderen wel eens aan haperde! Maar hun „Spitsboeven- comedie” werd ook pas op het laatst van de avond opgevoerd, toen er al veel van hun zenuwen en geheugen gevergd was. Toch een alleraardigst lekenspel, gemaakt naar het bekende sprookje van Andersen, de nieuwe kleren van de Keizer. Wat een gejuich ging er op toen de keizer trots rondstapte in zijn kei zerlijke onderkleding met charmante rose zijden strikjes. Overigens droeg in dit lekenspel de jeugdige spitsboef Bram veel bij tot het succes, een toneelspeler, tje met talent als we ons niet vergissen. Verder noemen we nog een aardige grap van Tijl Uilenspiegel, een lente-spelletje dat er lief uitzag, en zeer mooie uitge voerde volksdansen, waarin naar wij menen de V.J.B. uitmunt. Een van de glanspunten van zo’fi. programma, hoe wel de volksdans toch altijd nog het best tot z’n recht komt in de vrije na tuur, of het clublokaal waar onder ge lach en uitroepen spontaner en vrijer ge danst wordt, dan op het toneel in een demonstratiedans. Een woord van waar dering voor de jeugdbeweging die be seft hoeveel waarde volksdansen hebben voor de opgroeiende jeugd! Natuurlgk ontbrak het gebruikelijke propaganda-toespraakje niet. Het werd uitgesproken door de Gewest-Voorzitter van de V.J.B., de heer Klaas Vos, die het bestaansrecht bepleitte van de Vrije Jeugd Beweging, die als geheelonthou- ders jeugdbeweging een voortzetting is van de vooroorlogse J.V.O. De voorzitter van de V.J.B., de heer v. d. Mey, opende en sloot de avond, die btjgewoond werd door leden van ver scheidene jeugdorganisaties. De Amsterdamse Ballast Maatschap pij, die reeds enige tijd bezig is met werk aan de Zuidkant van de tunnel bouw te Velsen, heeft opdracht gekre gen voor de bouw van het hele Zuide lijke gedeelte. Bovendien heeft de maat schappij nu ook de definitieve opdracht ontvangen voor de bouw van het vol ledige Noordelijke gedeelte van de tun nel onder het Noordzeekanaal. De opdracht voor de ondergrondse werk zaamheden, uit te voeren door de Bal last Maatschappij, vertegenwoordigt een bedrag van 34 mililioen gulden. Nader zal worden beslist over de uitvoering van het middenstuk, waarna de totale opdracht aan de Ballast Maatschappij dan waarschijnlijk zal oplopen tot een bedrag van vijftig millloen gulden. De Ballast Maatschappaij zal bij de Luw 360.000 kubieke meter beton verwerken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1