Sneker Winkeliers bespraken de acties voor het Zomerseizoen i S.G.V. na twee jaar weer voor ’t voetlicht Schelte Westerdijk bleef zijn oude molen trouw tot het einde Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en IJLST I It 40008te lid fan de K.F.F.B. Mr1" Vrijdag 12 Maart 1954 Redacteur: L. KIEZEBRINK Maandag wordt de oude baas 80 jaar Nieuwe contributieregeling vastgesteld. 9 Elf steden-W andeltocht Werkloosheid in Februari De Snitser skotsploech nei Italië Hoeveel radioluisteraars telt Nederland Herdenking 5 Mei in de Hervormde Kerken Lt.-generaal Hasselman onderscheiden Begin van brand bij Eringa Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Fries weekeinde op Kasteel Nijenrode Redactie-adres s KLEINZAND 7 - Telef 2872 Dank aan de N. S. Zeilschool te Sneek krijgt Engelse leerlingen 1 Tot het medewerking in. Jaaroverzicht en financiën. I Alles kan echter niet In één keer, aldus de voorzitter. Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg per 1 Maart 1954 1.866.848 tegen 1.854.339 op 1 Februari 1954. Op 1 Februari 1954 waren er 491.733 aangeslotenen op het Rijks-radiodistributienet tegen 491.418 op 1 Januari 1954. Maandagnacht omstreeks half twee ontdekten de agenten H. de Jong en R. Atsma een begin van brand in de kleer makerij van de fa. Eringa aan de Oos- terdijk alhier. Zij hoorden toen zg het pand passeerden, een zware plof, die vermoedelijk is ontstaan door de val van een zware lade of een strijkijzer van de reeds doorgebrande werktafel. De poli tiemannen dachten eerst aan inbraak, maar toen ze door het stukslaan van een ruit in de deur zich toegang hadden verschaft tot de winkel en boven kwa men ontdekten ze dat er brand was. Ze alarmeerden onmiddellijk de brandweer, die binnen vijf minuten aanwezig was en met enige slangen op de waterleiding het vuur, 'dat de werktafel reeds had doorgebrand en ook een groot gat in de vloer had gebrand, spoedig bedwong. Door dit kordate optreden van politie en brandweer, is stellig een groot on heil voorkomen, daar in verband met het voorjaarsseizoen een grote voorraad kleding aanwezig was. De oorzaak van de brand is, dat men een strijkbout onder stroom had late i staan. De schade wordt door verzeke ring gedekt. 1897, toen de firma Oppedijk een woning voor hem beschikbaar had, met Meintje ten Wolde, die hem in 1929 door de dood ontviel. Hij heeft daarna nog wel enkele malen vrouwelijke hulp gehad, maar woont nu alleen. Wel wonen 2 van zijn kinderen ook in Ijlst, maar hg doet I SNEEKER NIEUWSBLAD Medewerking van de Snitser Skotsploech. Het Nederlands Opleidings Instituut voor het buitenland, gevestigd in het prachtige kasteel Nijenrode, waar jonge mannen uit geheel Nederland samenko men, houdt daar op 13 en 14 Maart een Fries weekend. Het beleggen van weekeinden door studenten uit een en dezelfde landstreek behoort nl. tot een van de ontspannings mogelijkheden naast de uiteraard zware cursussen die er gegeven worden. De organisatie van het Friese week eind is in handen van een commissie uit de Friese studenten, van wie de heer Mulder uit Sneek de leiding heeft. Er is een expositie van schilderijen, er zal gesproken worden over Friesland en voorts *zal de Snitser Skotsploech een door Abe Brouwer samengesteld pro gramma verzorgen, bestaande uit decla matie, toneel en dans. E. J. Drijfhout, Sneek. „Wie de jeugd heeft, heeft de toe komst”, moeten bestuur en leden van de Sneker Gymnastiekvereniging S.G.V. maar denken. Het ging deze oude ver eniging de laatste tijd niet zo goed als voorheen. Zoals vrijwel elke vereniging heeft zij na de ups ook de downs. Maar nu is ze er blijkbaar weer bovenop ge komen, want de uitvoering die Dinsdag avond in Amicitia werd gegeven ge tuigde van nieuwe opbloei. In zijn ope ningswoord sprak de voorzitter, de heer P. Bergsma, zijn vreugde uit over het groot aantal nieuwe leden. Maar er was ook droefheid in de S.G.V.-gelederen door het overlijden van een der oprich ters, de heer P. Sijperda. Te zijner nage dachtenis werd een minuut stilte in acht genomen en nijgden de vlaggen en het vaandel. Het programma, dat 16 nummers be vatte, en voor elk wat wils bood, werd in een vlot tempo afgewerkt. Zoals ge woonlijk waren de kleuters het eerst aan beurt met hun spelletjes van op staan tot slapen gaan onder leiding van mej. Gré de Vries. In de volgende nummers zat veel variatie. Het ene kwam natuurlijk beter tot zijn recht dan ’t andere, en bovendien is er altijd baas boven baas. Het klassikaal werken aan de brug van de dames A, B, C en de prestaties van de dames en heren aan de hoge brug mochten gezien worden. Zeer mooie en goed uitgevoerde nummers waren ook die van de dames en heren aan de ringen, de knotsoefeningen da mes B (Turnkring 1954) samengesteld door de heer J. C. Kan, alhier en het Tremplin paard springen van de dames. Te ongeveer 11 uur sprak de voorzit- Hier werkte Schelte Westerdijk van 1885 tot Maart 1922, toen dit stukje oud-IJlst verdween. De woning op de foto is die van de heer Tromp, naar wie de molen genoemd werd. Voorzitter Kraakman kon Maandagavond een flink aantal winkeliers welkom heten op de vergadering van het Actie Comité Sneker Winkeliers in Rest. Piso. De voorzaal was geheel bezet. Hij kon ook terugzien op een jaar van veel succes en memoreerde de acties die gevoerd werden om de belangen van Sneek als centrum van watersport en verzorgingsgebied van de Zuidwesthoekte bevorderen. De acties die dit jaar ge voerd zullen worden moeten z. m. nog beter slagen en daarvoor riep spr. aller ter nog een kort sluitingswoord waarin hij dank bracht aan de leider de heer S. Wierda, die zijn krachten nu ongeveer een half jaar aan S.G.V. heeft gegeven en nu reeds een uitvoering aandurfde. Hem werd als herinnering een electrisch lampje aangeboden. Mej. Gré de Vries ontving als een attentie voor het vele werk dat ze als leidster van S.G.V. heeft gedaan een theelepeltje. Na afloop was er bal in de foyer on der leiding van de voorzitter met mu ziek van Johan Bok c.s. In de pauze werd een verloting om fraaie prijzen ge houden. De heer W. G. Baarda, secretaris van het comité, gaf een uitvoerig jaarover zicht, aangevuld door de wire-recorder, waarop verschillende toespraken, gehou den bij de overdracht van de wissselbe- ker voor de zeilwedstrijden ter verkie zing van een zeilkoningin en haar be zoek aan Amsterdam, waren opgeno men. Die zeilkoningin werd een enorm suc ces, en was een buitengewone reclame voor Sneek. In vrijwel alle bladen werd over onze stad geschreven. De Braderie slaagde niet volledig. De deelname was niet algemeen en ook werkte het weer niet mee. De muziekuitvoeringen op het plankier over de Wip daarentegen sloe gen geweldig in. Aan B. en W. en Ge meentewerken werd dank gebracht voor hun medewerking bij deze actie. Bij de St. Nicolaasactie werden geen cadeaux gegeven. Er wordt nl. naar gestreefd het geven van cadeaux tot het uiterste te beperken. De voorzitter wijdde enkele woorden aan de nagedachtenis van de heren G. S. Hofstra, in leven voorzitter van de S.Z.C., en oud-wethouder F. Boegenga, wier stemmen men nog eenmaal op de band had beluisterd. De Sneker Zaken lieden hebben veel aan hen te danken en zullen hun nagedachtenis steeds in ere houden. De heer D. v. d. Werf gaf een verslag over de financiële uitkomsten van de di verse acties. Die van de Zeilkoningin le verde een batig saldo van 13.26 op, van de St. Nicolaasactie bleef 2.34 over. In totaal wees de rekening van het comité een tekort van 32 aan. De 11 Stedenwandeltocht zal dit jaar voor de negende maal worden gehouden en wel van 25 tot 29 Mei. Verwacht wordt dat er voor deze tocht grote be langstelling zal bestaan, omdat met medewerking van de Vereniging de Friese Elf Steden aan alle tochtrgders een opwekking is gestuurd aan de wan deltocht deel te nemen. Door het Comité is overwogen of het wedstrijdelement aan de wandeltocht verbonden kan wor den. Een definitieve beslissing hierover is nog niet genomen; wel was men het er over eens, dat snelwandelaars er ten minste twee dagen over zouden moeten doen. Eén dienstbetrekking heeft Wes terdijk bovendien nog aangehouden: het incasseren van de contributie voor de afd. Ijlst van het Neder lands Bijbelgenootschap. Daarvoor moet hg ook in Oosthem, Folsgare, Abbega en Oudega (W.) en Sandfir- den zijn, maar al deze dorpen be zoekt hij te voet. Fietsen heeft hij nooit geleerd. Maar hij is nog zó kras, dat hg helemaal niet tegen elf uren tippelen opziet. Als hij daarna thuis komt is hij nog onvermoeid. De aanstaande jubilaris trouwde in Zeilkoningin 1954. Naar de voorzitter mededeelde, be staan er plannen de inhuldiging van de Zeilkoningin nog grootser te doen zgn dan verleden jaar. Verder staan ook weer een braderie of i.d. en concerten op de Wip op het programma. Regeling kleine bezorgorders. It stiet nou definityf fêst dat üs Skotsers fan ’e maeitiid nei it Suden geane. Nei it mislearjen fan de reis nei Dublin (de lju dêrre koene de hiele ploech net hawwe) kamen der al pessi misten dy seine: „dit wurdt wer néat”. Mar sa sit it net! Yn ’e earste wike fan April sille de Italianen fan Merano en omkriten de Skotse Trije, de Tsjerne en mear dounsen to sjen krije en it stiet büten kiif dat de Friezen, krektlyk as dy’t nei Bari west hawwe okkerjiers, der wer ütrinne sille ünder alle oare ploegen. Doe wie it „grazzia, grazzla” net fan ’e loft en men wie sljocht op üs moaije aide klean en fol biwündering foar it sulver. It sil noch wol in poepetoer wurde ear’t alles yn kannen en krüken is, ek hwat it jild oanbilanget. Mar de lju hawwe wol moed en dat is in goed ding. Snits sil in goede beurt meitsje. „De Fleaenende Krle”, de Fryske propagandakrante, dy’t lêstendeis yn hiel Fryslan hüs oan hüs bisoarge waerd, die ü.o. dizze fortuten, dat de hear W. Ph. van der Meulen, ófkomstich fan Tsjom, nou plysje- man to Ljouwert, hoewol’t er sünt syn trouwen nea wer in Frysk boek koft hie, him opjoech as lid fan de K. F. F. B. (Kristlik Fryske Folks Bibleteek). Hy wie dêrmei krekt de 4000e’ Yn de bistjürsgear- komste to Ljouwert rikte de foarsitter fan de K. F. F. B., de hear R. S. Roarda, de hear van der Meulen ta gelegenheit fan dit feit in boekwurk üt. „Trude, roman fan in hynder”, fan H. de Jong. Oare bistjürsleden op de foto binne f. 1. nei rj.: Mefr. T. van der Woude Wendelaer Bonga fan Bütenpost, J. van der Goot fan Huzum (skriu- wer-skathalder), Sch. de Boer fan Toppenhuzen en E. S. de Jong fan Boalsert (propagandalieder.) By de léste kinne hja, dy’t net in „Flea. nende Krie” krige hawwe, noch in eks. oanfreegje. It adres is Post bus 17 Boalsert (ek foar it opjaen fan nije leden, dy’t dit jier foar har jierlikse ynlage a 2.70 it boek „Folk yn ’e bus” fan Welmoed Hemrica tastjürd krije). Nieuwe contributieregeling. Om de voorgenomen acties goed te kunnen uitvoeren achtte het bestuur een nieuwe regeling voor de contributie noodzakelgk. Voorgesteld werd een bij drage van ƒ2.50 péf maand te heffen teneinde een vaste bron van inkomsten te verkrijgen. Deze zou dan voor de 120 aangesloten winkeliers 3600 bedragen. Bij die 30 per jaar is de contributie voor de Ver. v. Sneker Zakenlieden in begrepen. Na enige bespreking werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Maar toen later de bakkers en do groen tehandelaren die eerst apart hadden vergaderd over een bezorgloon voor klei ne orders binnenkwamen, rezen uit die kringen bezwaren. Ook werd gepleit voor een heffing naar draagkracht. Ze spraken zich ook nog niet over het voor gestelde uit; dit moet eerst in hun eigen organisaties besproken worden. Verder zal het bestuur ook nog een soe peler regeling voor de kleine winkeliers overwegen. Gevraagd werd, of de afzonderlijke buurt- en winkeliersverenigingen nu nog wel nodig zijn. Hierop werd aan de be stuurstafel bevestigend geantwoord. Nam het comité ook hun acties voor versiering, extra verlichting enz. over, dan zou de contributie nog veel hoger moeten worden. Wel moet naar meer eenheid op dit gebied gestreefd worden. De minister van economische zaken, prof. dr. J. Zijlstra heeft aan de presi- dent-directeur van de Nederlandse spoorwegen het volgende schrijven ge richt: „Gedurende de afgelopen vorst* periode, ten tgde waarvan de waterwe gen bevroren raakten, hebben de Neder landse spoorwegen het vervoer per schip in het algemeen en het kolentransport in het bijzonder, op voorbeeldige wijze overgenomen. De voorziening is hierdoor op bevredigende wijze kunnen blijven' doorlopen. Bg de mijnen behoefden practisch geen kolen te worden gestort, geen enkel bedrijf behoefde de bedrijvig heid wegens gebrek aan kolen in te krimpen en de voorziening met huis brand was redelijk voldoende. Voor de wgze, waarop u aan de zo plotseling ontstane vervoersmoeilgkheden het hoofd heeft weten te bieden, betuig ik u en uw medewerkers hierbjj mijn dank”. De directie van de N.S. heeft de ze brief per dienstorder aan het perso neel bekend gemaakt. den ongewenst werd geacht. De voorzit ter deelde echter mede, dat deze slui ting indertijd op verzoek van de winke liers zelf, en aan de hand van een onder hen gehouden enquête door de Overheid is vastgesteld. De heer Tuinenga voeg de hieraan nog toe, dat van deze ver plichting ontheffing kan worden ge vraagd. Aan de groentehandelaren is dit reeds toegestaan. Nadat de heer Ris de Elfstedenfilm van de Friese Smalfilmclub had ver toond, wat zeer gewaardeerd werd, werd bij de rondvraag nogmaals uitvoe rig over de winkelsluiting gediscussieerd. Er gingen wederom stemmen op een actie te voeren voor opheffing ervan, maar dit werd door de voorzitter en de heer Vlas, voorzitter van de Ver. v. Sne ker Zakenlieden sterk ontraden. De chaotische toestanden van vroeger moe ten niet terugkomen. De sluiting is nl. ook bedoeld als bescherming van de winkeliers. Bovendien kan ontheffing alleen worden verleend op verzoek van bepaalde bedrijfsgroepen. De voorzitter sprak daarna nog een slotwoord, waarin hij constateerde, dat het seizoen 1954 goed is begonnen. Het Actie-comité zal alles doen wat in zijn vermogen ligt de genomen besluiten ten uitvoer te brengen. En hopelijk met nog meer succes dan verleden jaar. Daar voor riep hij nogmaals aller medewer king in. Het moderamen van de generale sy node der Ned. Herv. Kerk heeft besloten een circulaire te doen uitgaan aan de (Herv.) kerkeraden en predikanten. Hierin wordt in overweging gegeven op de vooravond of de morgen van 5 Mei een dienst te doen houden ter herden king van hen, die hun leven hebben ge geven in de strijd om de herwinning van de vrijheid. Maandagmiddag had bij „Woeste Hoeve” op de Véluwe de herden king plaats van de 117 slachtoffers die op 8 Maart 1945 ha de aanslag op Rauter aldaar door de bezetter werden gefusilleerd. N$ de toespraak van de burgemeester van Apeldoorn legden nabe staanden bloemen bij het eenvoudige monument. Luitenant-generaal B. R. P. F. Has selman, chef van de generale staf, heeft (Uit handen van de Amerikaanse ambas sadeur, de heer Freeman Matthews, een hoge Amerikaanse onderscheiding ont vangen, de „Legion of Merit” in de graad van ,)Cpmmander’*. peze onder* scheiding is hem verleend voor de „bui* tengewone wijze, waarop hij zich van zijn taak heeft gekweten bg dé. opbouw (van het Nederlandse leger”. I Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS* Administratie! Comb, Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De gebruikelijke daling van het werk loosheidscijfer in Februari, welke ca. 5000 bedraagt, werd dit jaar niet be reikt tengevolge van de strenge vorst, waardoor de werkzaamheden in de land bouw stagneerden en o.a. de aanvang van verscheidene nieuwe bouwobjecten werd opgeschort. Het aantal werkloze mannen daalde in Februari dan ook slechts van 101.064 tot 100.725. Het aantal personen, werkzaam op door de rgksdienst voor uitvoering van werken gesubsidieerde objecten, daalde van 22.511 tot 22.401. Het direct besemtibaar aanbod daalde derhalve met 449 He’ aantal openstaande aa iv-.'agen vcor mannelijke arbeidskrachten nam toe van 24.636 tot 28.935. De relatieve werkloosheid was eind Februari het hoogst in Groningen met 70 werklozen per 1000 mannelijke be roepsbeoefenaren en het laagst in Lim burg met 14, terwijl het gemiddelde 32 bedroeg evenals op 31 Januari. Het aantal als werkloos geregistreer de vrouwen daalde van 8719 tot 8186. De vraag naar vrouwelijk personeel steeg van 23.032 tot 25.858, Dit punt werd na de pauze behandeld. Vele winkeliers hebben bij de bezorging met moeilijkheden te kampen. Ze zitten op hoge lasten en kunnen moeilijk be- zorgpersoneel krijgen. Verschillende groepen van winkeliers achten daarom een gezamenlijke invoering van een be zorgloon gewenst, aldus deelde de heer J. Tuinenga, voorzitter van de Ver. van Groentehandelaren, mede. Hierover moet echter in de vergaderingen van de diverse verenigingen van detailhandela ren nader worden gesproken en beslist. Daarna kan eventueel de medewerking van het Actie Comité worden ingeroe pen. In verband met dit punt werd 00I5 nog gesproken over de verplichte halve- dag-sluiting, die in verband met het vreemdelingenbezoek door sommige le- Vele oudere Ulsters zullen zich deze fraaie molen nog wel herinneren. Het is de „Tromp”-molen die vroeger aan de Geeuwkade heeft gestaan, vlak voor de woning welke thans door de familie Ament bewoond wordt. Toen de heer Tromp, aan wie de molen zijn naam te danken had, vertrok, werd hij aangekocht door de firma Wed. Oppedijk. Het personeel ging met de molen in dienst van deze firma over. Weer later werd ze het eigendom van de firma C. en A. Nauta. Maar wat er ook veranderde, één bleef de oude molen trouw. bittere eind, toen hij onder slopershanden viel. Die oude getrouwe was onze stadgenoot Schelte Westerdgk, die Maandag 80 jaar wordt. Zelfs nu nog denkt hij vaak met enige weemoed terug aan de lange tijd die hij in en om deze molen, waar hij als jongen van elf jaar zijn arbeidzaam leven begon, heeft doorgebracht. Na de afbraak moest Westerdgk ver anderen. Maar hij bleef „in het hout” en hielp voortaan bg het lossen en opber gen van het beukenhout dat met schepen voor de firma Nooitgedagt werd aange voerd. Er was echter nog een vak dat hg op perbest verstond. Het zetten en scher pen van zagen, waarvoor men zelfs nu nog bg hem terecht kan. Want ondanks z’n hoge leeftijd is hij daarin nog steeds een matador. De firma de Vries wist dat indertijd ook wel. Toen de molen niet meer bestond en dfchoutpraam van Nooitgedagt niet meer TKt gehele jaar door werk gaf aan Westerdgk, nam deze firma hem graag in dienst voor het scherpen en zetten van de zagen in haar houtzagerij. En toen hg zeventig jaar werd en het welletjes vond na 59 jaren van hard werken, liet zij hem slechts node gaan. Dat betekent echter niet, dat de oude baas het hout toen voor goed vaarwel zei. Nog altijd maakt hg de on dereinden van de stammen, hoe gedraaid de stobben ook mogen zgn, tot kachel hout. Hg gunt zichzelf nog geen rust. Hij is geen wandelende rentenier, maar nog steeds ijverig bezig met dit zware werk waarbij de film-operateur hem laatst zelfs verschalkte, zodat we hem kortgeleden nog als een eerste klas hout-hakker op het witte doek konden zien. Door bemiddeling van de World Tra vel Association te Londen is een over eenkomst gesloten met de Eerste Friese Zeilschool te Sneek voor het geven van zeillessen aan Engelse jongens. Gedu rende het gehele zeilseizoen zullen we kelijks groepen Engelsen van 2030 personen de cursus aan de Zeilschool volgen. gjlM z’n huishouding zelf en men kan bij hem binnenkomen. Alles is tot in de puntjes verzorgd. Wij wensen hem nu reeds een gezellige verjaardag toe, en voor de jaren die hem nog resten een goede gezondheid. UT— Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1