Van oude Historiën r 4 NEDERLAND wi d((e kant ADVERTEREN mag geen gokje zijn Volg de zekere weg. Via het Snee- ker Nieuwsblad bereikt U een kopend publiek, dat „zjjn” krant leest met de intense belangstel ling waarmee streekbladen gele zen worden. Kolom voor kolom, pagina voor pagina. Vertellingen uit ’t klooster Thabor u I Het is cn voor 4 elegante vrouw.- Twee doden bij brand te Tiel S*’EEK twee fietsen Vitesse -V V erkeersexamen Buitenland in het kort De broeken van (traaf Richard Draagster van Florence Nightingale-medaille overleden Reportage uit Eede Inbraak was geen inbraak „klassieke” mantelpakje blijft - alle modegrillen - het mooiste kledingensemble de De Ouderdomsvoorziening De koppeling brak Taxichauffeur loste moord op Ze dacht toch nog aan hem I Kind slikte scheermesje in Hij ging wat ver I Rapid - Ned. Bondsploeg 4-2 Geslipte vee-auto vernielde De achterstand van :cn spijt zuiver wollen in diverse dessins H. H. de De radio zal over beide zenders Za terdagmiddag omstreeks tien minuten over twaalf een rechtstreekse reportage geven van de onthulling van het natio naal monument te Eede door H. M. Ko ningin Juliana. Gok niet met Uw geld, maar adverteer in het S N E E K E R NIEUWSBLAD Grootaaad 55, Tal. no. 8005, Sneek aan be- De Krijgsraad te Velde Oost heeft de eerste luitenant J. B., uit Den Haag, gelegerd in Ede, veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf voorwaarde- Ijjk met een proeftjjd van twee jaar. B. die in 1945 als oorlogsvrijwilliger in dienst was getreden en die zich tot of ficier opwerkte, had zich in financiële moeilijkheden gebracht door grote aan kopen op afbetaling te doen. Hij zette daarom een inbraak in zijn huis op touw, maar toen hjj bij de politie hiervan aan gifte deed, constateerde men direct dat er van inbraak geen sprake kon zijn. Verdachte viel door de mand en bekende dat hij de verzekering voor de schade had willen laten opdraaien. De Franse regering ontvangt 570 millioen gulden uit de accijns op alco hol, maar geeft 1520 millioen uit voor ziekenhuizen, verbeteringstehuizen en opvoedingsmaatregelen om alcoholisten te genezen. Het geeft een subsidie van 5700 gulden aan de commissie voor be strijding van het alcoholisme en terzelf der tijd een flink subsidie aan de com missie tot bevordering van het wljn- verbruik. Een week geleden ging een parkiet op een schouder van metselaar Frank Whittingham zitten, die op weg was naar zijn huis in de Londense voorstad Southfields. Zeven dagen lang zei het beest niets, maar Maandag verbrak het zjjn stilzwegen en sprak; „Renown 2961", Dat was een telefoonnummer en Whittington belde dadelijk op. „O", zei mevrouw Kathleen Meyers, „dat is mijn 700 leerlingen van de lagere scholen uit Sneek, Wymbritseradeel en Wist hebben Dinsdag schriftelijk verkeers- examen gedaan. Ongeveer 600 hebben de dag daarna het practische examen afgelegd. De uitslag moet nog komen. Het practische examen had plaats te Sneek en Woudsend en alles stond onder auspiciën van de Ver. voor Veilig Ver keer, De soc. economische raad heeft de re gering geadviseerd een pensioen voor alle boven 65-jarigen in te voeren op de basis van verplichte verzekering. Het pensioen zou op basis van de huidige prijzen 1260 voor gehuwden en 756 voor ongehuwden moeten bedragen. De premie moet variëren naar het inkomen tot 6000, daarboven zou de premie ge lijk moeten blijven. De verenigingen AGOVV, Enschede, ’t Gooi, GVAV, Hecrenveen en Sneek hebben zich telegrafisch tot het secre tariaat van de KNVB in Den Haag ge wend met het verzoek om, in verband met het voortdurend afkeuren van het Vitesse-terrein, voor hen geen wedstrij den vast te stellen alvorens de achter stand van Vitesse is ingelopen. Zij ge voelen zich ten zeerste gedupeerd door de gang van zaken en rekenen op mede werking. NIJEZIJL. Maandagmorgen reed een tractor waarachter vier wagens, gela den met melkbussen, vanuit de richting IJlst naar de zuivelfabriek te Osinga- huizen. Juist voor de Coöp. Zuivelfa briek „de Hem” alhier, brak een kop peling, waardoor de belde achterste wa gens tegen het ijzeren hek reden, dat de fabriek van de weg scheidt. Dit hek werd vrjjwat gehavend en een der beton- palen brak middendoor. Ook ging er een kleine hoeveelheid melk verloren. Enige Bostonse dames, die in 1692 als heksen zjjn opgehangen hebben een, zij het ook laat, eerherstel gekregen. De grondwetscommissie uit het parlement van Massachusetts heeft een wetsont werp aangenomen, waarbij haar namen van blaam worden gezuiverd. In de nacht van Dinsdag op Woens dag werd in Londen iemand vermoord. Het slachtoffer was de vjjf-en-vjjftig- jarige hotelportier George Smart. Enige uren later kon de Londense politie de daders arresteren, dank zjj het geheu gen van een taxichauffeur. De chauf feur kwam om twee uur ’s nachts op een politiepost vertellen dat hij vlak bij het hotel waar Smart was vermoord nog geen uur eerder een „vrachtje” van twee opgewonden mannen had opgepikt Er volgde een langdurige conferentie van politie-agenten, detectives en offi cieren van Scotland Yard. Daarop werd de taxi-chauffeur weer binnengeroepe en die had intussen diep nagedacht, me' het gevolg, dat hjj weer precies wist waarheen hjj de twee mannen had moe ten brengen. Toen was het voor de po litie niet zo moeilijk meer. In de ziekenverpleging te Amsterdam is na een langdurig ziekbed in de leeftijd van 78 jaar overleden de oud-verpleeg- ster A. E. Schipper. Zij was de tweede Nederlandse verpleegster, die was be giftigd met de Florence Nightingale- medaille. Mej. Schipper is o.a. werk zaam geweest in de Boerenoorlog in Transvaal en de eerste wereldoorlog. Jim Richey uit Baldwyn in de Ame rikaanse staat Mississippi heeft een kip, die elke dag op dezelfde tijd zijn huis binnenwandelt, naar een televisie-pro- gramma kijkt, een ei legt op de sofa en dan verdwijnt. Jouk Paulus Vissers uit Njjeholtpade had 75 jaar geleden een meisje, dat Trijntje Putting heette. Hij is niet met haar getrouwd, maar ze hebben elkaar ook nooit vergeten. Want nu Jouk Vis ser honderd jaar werd heeft hij een brief gekregen, waarin Trijntje Putting (de weduwe KetellapperPutting te En schedé) hem hartelijk gelukwenst en waarin zij nog eens herinnert aan de tijd, waarin zjj elkaar goed gekend 1 ben. Publleatl» n» .Da Nedarlandwha Nleuwlbladpert' Een vijftienjarig meisje, dat in de Hel- lebrekerssteeg te Haarlem woont, werd door de hoofdbewoonster bedwelmd op de vloer in de keuken aangetroffen. Het meisje had iets willen opwarmen, waar voor haar vriend het gas had aangesto ken. Toen zjj het pannetje van het vuur nam had zjj de gasvlam uitgeblazen en de kraan open laten staan. Zij was door het gas bedwelmd en op de grond ge vallen. Aan het uitstromen van het gas kwam een eind toen de gasmunt was verbruikt. Dit heeft het meisje van de dood gered. Zjj is in de Mariastichting ter observatie opgenomen. Tegen de 52-jarige naaister A. D. te Leeuwarden die sinds 1949 er een ge woonte van maakte op lapjesdagen cou pons stoffen uit textielwinkels aldaar te stelen en ook rndere zaken met haar aandacht „vereerde” is voor de Leeuwar der rechtbank 2 jaar geëist. Een patrouille van de Koninklijke marechaussee heeft B. Z. te Enschedé gearresteerd, toen hjj terugkeerde na een diensttijd van ongeveer jaar in het Franse vreemdelingenlegioen. Z. die in Indochina had gevochten was afge keurd. Liftend slaagde hij erin naar Ne derland terug te keren. Nauwelijks was Z. in Enschedé aangekomen of hij werd aangehouden omdat hij nog een gevan genisstraf van drie maanden moet uit zitten. De Krijgsraad voor de luchtmacht heeft gisteren de res. 1ste luitenant C. H. B. vrijgesproken van het tenlastege- legde niet opvolgen van een order en een dienstbevel, betrekking hebbend op het gooien met blokjes trotyl. Door het gooien met trotyl tijdens een oefening op 28 Mei 1953 bij de vliegbasis Soester- berg, was de korporaal A. W. V. uit Heerlen zo ernstig gewond, dat hem een onderarm moest worden afgezet en hij nog steeds last heeft van ogen en oren. De luitenant bleek niet bekend te zijn met deze order. Een Zweedse employé van de Edy- fabrieken te Dieren werd op het Rheden- se raadhuis, toen de huwelijkspapieren voor zijn bruid niet in orde waren, zo razend dat hij een inktpot greep en deze ledigde over de twee secretarie-ambte- naren. Hij is gearresteerd. Drie van de vliegtuigen van de vliegbasis Welschap bij Eindhoven, die in December door plotseling optredend slecht weer niet konden landen, werden zwaar beschadigd. Eén daarvan zal wor den gebruikt voor opleidingsdoeleinden; twee vliegtuigen worden hersteld. De kosten van deze herstellingen bedragen tachtigduizend gulden, aldus de minister van oorlog en van marine. Gistermiddag maakte het tweejarig dochtertje van de familie D. in de Con- cordiastraat te Groningen een lade van een bureau open, waarin ’scheergerei was opgeborgen. Het kind kreeg een veiligheidsscheermesje te pakken en stak dit in de mond. Toen de moeder enige t(jd later binnenkwam, merkte «ij wat er gebeurd was. Het kind werd door de G.G.D. naar het Academisch zieken huis overgebracht, waar het gelukte een deel van het scheermesje, dat het kind in de slokdarm gekregen had, te «ei'jderen. De Parijse politie heeft een halfblinde grijsaard gearresteerd, omdat hij er zjjn werk van maakte mensen met behulp van een bijzonder gevaarlijk poedertje van de drank af te helpen. De 94-jarige Gaston Ribaux was zelf alcoholicus ge weest en de dokters hadden hem daar van genezen. Op de een of andere ma nier had hij ontdekt, welk middel zjj daarbij hadden gebruikt en daarmee ge wapend ging h(j op geregelde tijden café’s binnen, maakte kennis met een zame drinkers, bood hun een glaasje van het een of ander aan en deed daar dan tersluiks een hoeveelheid van het ge neesmiddel in. Het pijnlijke was, dat hij by dergelijke operaties tien maal de ver eiste hoeveelheid gebruikte, zodat zijn „bekeerlingen” met heftige maagkram pen te kampen kregen. Toen er onge veer twintig mensen in een hospitaal te recht waren gekomen, kwam men Ri baux op het spoor. Dinsdagochtend omstreek» kwart voor vier is door onopgehelderde oor zaak brand ontstaan in hotel-café De Roskam op de hoek van de Agnieten- straat te Tiel. De vlammen grepen zeer snel om zich heen en enkele der negen personen, die zich in het pand bevonden, konden slechts het vege lijf redden door pardoes uit het raam van hun slaapver trek op straat te springen. Drie hunner moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. Twee personen, de 53-jarige J. van Pelt uit Dordrecht en het elfjarige dochtertje van de caféhouder, Willy Kuypers, kwamen in de vlammen om. Het Nederlands Bondselftal heeft Woensdag te Wenen ten aanschouwe van zeven duizen mensen met 4—2 ver loren van Rapid. Maar met ere; onze landgenoten hebben op het vrij kleine en zware terrein van Rapid te Hutteldorf, waarop sedert Cerstmis niet meer was gespeeld en dat nog drassig was van het sneeuwwater, een uitstekende wed strijd gespeeld. Zij hebben hun technisch superieure en ook snellere tegenstanders op prachtige wijze partij gegeven. Want Rapid, dat ondanks het niet-meespelen van Happel toch nog altijd een ploeg van sterren was, heeft van de eerste tot en met de laatste minuut op volle kracht moeten werken om de Nederlanders, die in het rood-wit-blauw speelden, eronder te houden. De Nederlandse doelpunten waren van Van Melis en Heyster. Jan Boots, radio-omroeper van de Avro, bevindt zich in een rusthuis te Hilversum. De Christchurch-race waar aan hjj deelnam als radio-reporter en zjjn zeer drukke werk hebben het nodig gemaakt dat hjj enige tijd rust neemt. Het verblijf in het rusthuis behoeft ge lukkig niet langdurig te zijn. Zes honden, waarvan er inmiddels vier zjjn gestorven, zijn In Huizen en Naarden op één dag het slachtoffer ge worden van vergiftiging. Men vreest dat nog meer honden het slachtoffer zullen worden van de vergiftigingen aangezien men niet weet aar het vergif zich be vindt. Daarom heeft de politie in wijde omtrek gewaarschuwd, de honden voor lopig thuis te houden of aan de lijn naar buiten te laten. Men neemt aan dat de dieren gegeten hebben van roekeloos neergeworpen strychnine-eieren die in de broedtjjd gebruikt worden om schadelij ke vogels te vernietigen. Ttfdens het spelen op een grasveld nabij «en beek is een jongetje van 2 jaar uit het gezin te W. te Hengelo te wa ter geraakt Het ventje dreef een hon derdtal meters stroomafwaarts voordat het op het droge kon worden gebracht Kunstmatige ar’ nhaling mocht ech' niet meer baten. Uw advertentie geniet daarbij de zelfde grote belangstelling als het NIEUWS, want een verkoop- boodschap is voor de lezers van dit nieuwsblad even belangwek kend als een plaatselijke verga dering of gebeurtenis. Willem van Gelre en de zijnen kregen de opdracht, in het jaar 1393, op te trek ken tegen Wykolt, hertog van Lithauen, dw zich opstandig had getoono jegens ’t oppergezag der Duitse Orde Boven dien werd hem verweten, ’t Christelijk geloof ontrouw te zijn geworden. Rede nen genoeg, om de regel ,,'t Doel heiligt dé middelen in toepassing te brengen. Wykolt had zich verschanst in de burcht Gaarde, waar eveneens enkele duizenden inwoners uit de omgeving have en leven zochten te redden. Na een beleg van 9 dagen drong men de burcht binnen, al les neerhouwende wat voor de voet kwam, rijk en arm, jong en oud: „Den negenden dach des belechs hebben die Kersten dat slodt gewonnen, ende om trent vier duisent menschen doot ge- slaegen”, aldus Worp van Thabor. Rienck zal wel haantje de voorste zijn geweest en bemachtigde onder meer een beeld van Maria, „welke Wykolt voorsz. plach toe eeren, doen hy. noch Kersten waere”. Wij kunnen moeilijk ge loven dat Rienck dit beeld op zolder vond, zodat het te bezien valt of Wykolt wel inderdaad zulk een afgodendienaar is geweest als de Duitse Heren beweer den, Hoe het ook zjj, Rienck bracht dit beeld in triomf naar Sneek en liet het opstellen in de kapel van het „Olde Hos- pitael”, die aan St Anthonius was ge wijd. Toen de Kruisheren, in het jaar 1462, dit „hospitael” met de kerk over namen, hielden zij het beeld in ere, en dit bleef daar staan tot aan de Hervor ming: „dit beelde heeft heer Rienick met hem in Frieslandt gebrocht, doen hy thuys quam, ende sette dat toe Sneeck in S. Anthonls kereke, dat nu die Cruce- broeders kereke is, ende staat daer noch op deesen tyt”. Zo het in 1566 of 1580 al niet vernield is, en nog in een of an dere kerk prijkt, in Brabant of nog ver der Zuidwaarts, gered door de vluch tende Kruisheren, zo zal het toch wel nimmer meer als zodanig herkend kun nen worden. Wel heeft men bij de af braak van de laatste overblijfselen van het Sneker Kruisherenklooster ,ten be hoeve van het nieuwe Weeshuis in 1843, onder een vloer nog een drieluik gevon den, een uit drie delen bestaand, op hout geschilderd altaarstuk. Jammer genoeg heeft men dit drieluik niet alleen ver nietigd, maar zelfs verzuimd er een be schrijving van op te stellen, zodat wij geheel in het duister tasten over de voorstellingen, waarmede deze „altaar- kas” was versierd. Maar Rienck bracht ook nog iets anders uit Lithauen mee: twee jongens, kinderen nog, wier ouders tengevolge van de oorlogshandelingen zullen zijn omgekomen, dan wel, zoals ook in de laatste oorlogen maar al te vaak is ge schied, gedwongen werden huis en hof te verlaten en daarbij hun kroost uit ’t oog verloren. Wjj zullen nu maar aannemen, dat Rienck zich uit reine naastenliefde over de jongens had ontfermd en niet handelde uit verkeerd begrepen Chris tendom, in de mening dat men beter kin deren kon roven en Christelijk opvoeden, dan deze in handen te laten van hun heidense ouders. Want dergelijke be schamende dingen zijn in de Baltische landen veelvuldig voorgekomen. Laten wjj ons echter niet op de borst slaan door te beweren, dat zoiets in ónze tijd toch niet meer voorkomt, want nog steeds worden er duizenden Griekse kin deren in Albanië, Bulgarije en elders vastgehouden, enige jaren geleden door communistische benden van hun ouders losgescheurd met de bedoeling, op deze wjjze de weerstand der bevolking te bre ken. Men mag slechts hopen, dat het geweten dergenen, die voor deze mon sterachtigheden verantwoordelijk zijn, gaat spreken. Niet voor niets is de ge schiedvorser doorgaans sceptisch ge stemd jegens de bewering, dat de we reld steeds vooruit zou gaan! Huivering wekkend zjjn de afgronden, waarvoor menselijke boosheid elk geslacht op nieuw weer stelt. Een van deze jongens was Rienck wei nig erkentelijk voor het feit, op deze wijze gekerstend te worden: „Oeck brochte hy ut Letouwen twee jonge knechten, dien hy toe Sneeck liet doepen ende setse ter schoeien. Deene van dese twee jongen en wold niet doogen: want als hy met andere kynderen speelde, soe nam hy den coot in zyn handt, ende worpe die int water, seggende: lek doo- pe dy, als ick gedoopt ben”. Daar is geen woord Latijn bij uit tot een voorbeeld voor geheel Fries-1 land; een centrum bovendien van ge schiedschrijving gelijk er in de middel eeuwen weinig geweest zijn. Steeds nog weer worden in bibliotheken en archie ven handschriften gevonden, die in „Thabor” geschreven zjjn en op de his torie van Friesland betrekking hebben. Maar ook „Thabor” was niet veilig voor de Hervorming, temeer niet aangezien de kloosters met hun hechte muren en diepe -achten voor de nabijgelegen ste den eer bedreiging vormden, in het ge val dat de Spanjaarden er zich in nes telden. Deze bedreiging is het, en niet zozeer de „Papenhaat”, die in het jaar 1580 vrijwel alle Friese kloosters, bui ten de steden gelegen, met de grond ge lijk deed maken. Bij de afgraving van de Thaborse kloosterterp, waarmede een aanvang werd genomen in het jaar 1891, bleek nog een grote hoeveelheid metselwerk in de grond te steken. Voor en na werd dan ook menige oudheidkundige vondst gedaan; het valt te betreuren, dat deze vondsten niet op de juiste betekenis wer den geschat, zodat er slechts vage her inneringen van resten. Het Sneker Mu seum bezit echter nog enige terpoudhe- den, van Thabor afkomstig, die wij te danken hebben aan Dr. Hofstra, alsmede een dakpan van merkwaardige, platte vorm, die eenmaal op het dak van een der kloostergebouwen zal hebben ge legen. Men zou bovendien bij de afgra ving ook eens gestoten zijn op een graf kelder, die tot dusverre over het hoofd was gezien en houten kisten bleek te bevatten, waarbinnen de doodsbeenderen nog aanwezig waren. Ook met deze vondsten heeft men korte metten ge maakt- het schijnt ons echter niet uit gesloten dat het hier het gebeente gold van Rienck Bockema en sommige zijner familieleden, die in de kloosterkerk wa ren bijgezet. Wendt men thans zijn schreden naar de oude kloosterstede, zo ontwaart men er weinig meer, dat aan het roemruchte verleden herinnert. De nieuwe stelnhui- zinge dankt haar verheven, van ver ken bare ligging echter aan het enige stukje terugrond, dat gesnaard bleef. En zo kan men daar dus tóch nog on „gewijde aarde” lopen. Voor het overige dient men zich tevreden te stellen met het aardige schilderstuk, „Thabor” in wel stand voorstellende en te bewonderen in ons Museum. Over dit schilderstuk een volg'--'-’ ~>aal. Toen de jongen na herhaalde berispin gen en straffen niet tot andere gedachten was te brengen, liet Rienck hem „over syde brengen”, het geen zowel kan betekenen „heimelijk vermoorden” als „in een ander land af zetten". Wij zullen maar hopen, dat het laatste het geval was. De andere jongen was geheel verschillend van aard en bracht het zelfs tot „procurator” van het klooster Thabor, waar hij in het jaar 1423 overleed; Worp eindigt het ver haal over de jongens als volgt: „Voor dese ende andere quade wereken heeft heer Rienick hem vaeck gestraft ende scherpelick gecorrigeert; maar als hy daer gheenen beteringe in fonde, heeft hy hem over syde laten brengen, op dat hy andere kynderen niet solde verlei den. Die ander jonge, die genoempt was van heer Rienick Mauritius, hevet neer- stelick geleert ende hem duechdelick ge- regeert, ende is nae toe Thabor int clooster gegaen, a° duisent vier hondert ende acht, dat heer Rienick daer hadde fundeert, als ick nae sal schryven. Ende Mauritius heeft int doester soe ge- leeft, dat hy daer procurator vant does ter is geworden, ende aldaer, int jaer ons Heeren duisent vier hondert ende drie ende twintig, is gestorven, den achthienden dach in Maio". Laten wij evenwel niet van Rienck scheiden als de man van het zwaard, doch als de bekeerling. Tegenslagen werden hem immers niet bespaard en als een gebroken man keerde Rienck in Sneek terug, toen hem, die zjjn land had verraden door gunsten aan te nemen van de graaf, die Friesland had pogen te knechten, Albrecht van Beieren, vergund werd zjjn ballingsoord aan de overzjjde van de Zuiderzee te verlaten. Na zich naar Staveren begeven te hebben, werd hij daar opgewacht door enige afge zanten uit Sneek, die hem een vrjjgeleide moesten verschaffen door het hem thans met diepe minachting bejegenende Friesland. Het lustte hem niet meer, zijn door de woedende Snekers ver woeste burcht „Rodenburg”, waaraan de beide Burgstraten hun naam nog ontlenen, op te bouwen. Daar hij geen zonen bezat, droeg hij al zijn rechten op de bestuursfuncties van Sneek en Wym britseradeel over op zijn éne schoonzoon, Agge Harinxma uit Heeg, gehuwd met zijn dochter Hisse. In 1403 werd hem uit dit huweljjk een kleinzoon Bocke ge schonken, de toekomstige stamhouder. Nu kon hij de wereldse zorgen rustig van zich afzetten en pogen, in het reine te komen met God. Wij weten al, dat zijn eerste poging tot boetedoening de stichting van het klooster „Thabor” is geweest. De 7de Juni van het jaar 1406 begon men met de bouw; de avond van deze dag kreeg Rienck een visioen, dat hij eigenhandig heeft beschreven: „als heer Rienck Bockema selves met zyn eygen handt schryft in zyn register”, gelijk Worp ons vertelt, die dit register onder ogen heeft gehad. Rienck zag na melijk een groot licht uit het nieuwe klooster ten hemel opstijgen, welk ver schijnsel tevens werd gezien door „drie mannen ende seven wyven, diet over all hebben gespreit ende gesecht”. Dit verschijnsel vatte hjj als een teken Gods op, en hjj heeft tot het einde vol hard in zijn berouwvolle afzondering. Een grote toekomst was zjjn klooster nog weggelegd, want waar oudere kloos ters teerden op oude roem of onder gin gen aan al te begerig nagestreefde rijk dom en macht, daar bloeide „Thabor” HOMMERTS. Vanmorgen tegen half acht is een veeauto, komende uit richting Lemmer en bestuurd door de heer G. Pjjkeren uit IJselmuiden, ge slipt en het erf van de heer M. Cnos- sen, winkelier, opgereden, waar hij een bromfiets vernielde en tevens een juist passerende fietser van zijn vervoermid del beroofde, aldus meldt het F. D. De veewagen moest een melkauto pas seren, die de bestuurder door de mist te laat opmerkte. Hij remde, maar gleed van de weg, daar het ter plaatse glad was. De wagen kwam op het erf van winkelier Cnossen terecht, waar hjj een bromfiets vernielde. De juist passerende 17-jarige Fokke Wjjbenga, die op de fiets naderde, werd meegesleurd en tegen de muur van ’t huis geslingerd, maar liep- wonder boven wonder geen verwondingen op. Zjjn rjjwiel werd ech ter vernield. Heel lang geleden woonde in ons land een man, die Richard heette. Omdat hij ook nog een graaf was, noemde ieder een hem graaf Richard. Hjj was een aardige man, die zoveel geld had dat hij nooit behoefde te werken. Toch deed hij nog wel eens wat. Iedere morgen stond hjj om zeven uur op, verzorgde zjjn hoenderpark, at een geroosterd boter hammetje met oude kaas en nam zelf stof af in het kasteel. Zijn hobby be stond uit broeken. Hjj bezat de mooiste broekencollectie van West-Europa. Zijn collectie omvatte broeken uit alle tijd perken. Hjj had kuitbroeken, pofbroe ken, generaals broeken, fluwelen en zij den broeken. Bovendien liet hij zijn Ijjf- kleermaker iedere week een nieuw mo del ontwerpen, nu eens van grauw gras linnen, dan weer van kleurige Italiaanse weefsels. Als zij hem zagen zongen de kinderen dit liedje: Graaf Richard draagt een pantalon die is versierd met goudgalon. Elk voorjaar was het feest op het kas teel van de graaf. Dan kwamen zijn vrienden en aten in de openlucht lange tafels kalkoen en reerug, sproeid met een keur van wjjnen. Elke gast verscheen daar in zjjn fraaiste broek en hield bjj het binnenkomen de pink op de naad, zoals het behoorde. De uitnodigingen waren op Oud-Hollands papier gedrukt en de affiches aan de slotpoort gecalligrafeerd op het fjjnste perkament. Een gehele week duurden de feestelijkheden, en die gast die in deze week geen druppeltje op zjjn pantalon gemorst had werd tot Pantalonnen- koning benoemd. Hjj kreeg een anker wjjn thuisgestuurd en een gouden broe kenpers. Voor het drukken van de invitatie kaarten en het vervaardigen van de af fiches, had graaf Richard een oud baas je, die het al jaren deed en altijd weer het land had als het zover was. Hjj vond graaf Richard een malloot. Veel liever dan werken voor de graaf las hjj bjj het haardvuur de sprookjes van Moeder de Gans. Omdat hjj altijd met boeken bezig was, en onder de dorpelingen als een I boekenwurm bekend stond, vonden de1 mensen het niet zo èrg vreemd dat hij zich op een keer vergiste. Op de uit nodigingskaarten, die dat jaar werden J rondgestuurd kwam te staan: Het is graaf Richard Pantalone een grote eer U uit te nodigen voor zj|n jaarljjkse, feestelijke boekenweek. Alle genodigden begrepen direct dat het een stomme fout van de zetter was. En dat het niet boekenweek, maar broeken week moest zjjn. Dus trokken zjj alle maal hun voortreffelijkste broek aan. Maar voor alle zekerheid, omdat je nooit weten kunt, namen ze ook nog een boek mee. (De meesten hadden zelf wel geen boek, maar ze leenden er gauw een van de stalknecht of van een overbuurman). De een kwam met „Vertellingen uit Dui zend en één Nacht”, de ander met „Rei- naert de Vos”, een derde met „Ciske de Rat” of de Memoires van Churchill of Gorters „Mei” of in elk geval iets dat erop leek. Het werd een schokkende gebeurtenis. Niemand had nog ooit zoveel boeken bjj- een gezien als die week op het kasteel van graaf Richard. De grootste schok ontvingen de gasten tussen de maal- tjjden door. Men ontdekte, dat men de boeken open kon maken en erin kon lezen. Velen gingen daartoe over en lie ten er een stuk kalkoen voor passeren. In de komende dagen vond men een baron op zjjn buik in het gras liggen, verdiept in „Eline Vere”. Een jong mar- kiesje zat boven in een kastanjeboom Bredero te lezen. Het heet, dat uit deze curieuze vergis sing van een zetter in de loop der jarer. de Nederlandse Boekenweek is ontstr Han G. Hoek st a. heleboel andere woorden”.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3