f 4 Zwitsaletten Plannen voor een nieuwe Kleuterschool in IJlst BUITENLANDS OVERZICHT 7^/? afe Zware of lichte dagen? SNITSER FEMERK 'WITIK KOORTSIG, RILLERIG verjaag dat lome griepgevoel met: \KRUIS'' VRIJDAG 12 MAART 1954 Het optreden van Mac Carthy Collecte N.V.V.-t.b.c.-fonds 1 Het drama op de Woestehoeve SPROETEN - „SNEEKER NIEUWSBLAD” Nieuw geval van witte pokken Gevonden voorwerpen Wymbritseradeel en Ijlst Geslaagde uitvoering van „Excelsior” Dodelijk ongeval te Wyckel Dodelijke val van vliering i WüEDH BLAD 12 Maart Advertentie I.M. „Vier schenen Advertentie I.M. Advertentie I.M. A. f. S. I huis aan de Zuidwal. 'n Z.W/TSAL preparaat' ringspartij, de soc. dem. partij is haar grootste tegenstander. SNEEK. Op 23 Mei a.s. 2e Pink sterdag, zal de Ned. Kaatsbond al hier de Bondsparty houden. Er heeft zich alhier een uitvoerend comité ge vormd om dit feest zo goed mogelijk te doen slagen. Dit comité bestaat uit de h.h. B. J. Boerrigter, R. Gor ter, H. Minkema, K. Christian, P. Ypes, Egb. Veen, J. H. Bont, M. J. Houwink, A. Stockmann, G. Jong bloed en J. Poppinga. SNEEK. Benoemd tot leraar in het timmeren aan de ambachtsschool al hier de heer W. Hoekstra, St. Nico- laasga. Het bestuur Sneker Bestuurders bond. komen vroeg in ‘t voorjaar Koop tijdig SPRUTOL Advertentie Holl. Tooneel- ver. Sneek. Openbare uitvoering op 13 Maart in Amicitia, ’s avonds 8 uur. Opgevoerd wordt: Fernand de speler, toneelspel in 2 bedrijven door A. Nieuwmeijer; gevolgd door „Een gezellige kamer”, blijspel in 1 be drijf door Anthonie. Kaarten a 50 cent bij Johs. v. Gorkum, sigaren- handel, Y. Bakker, sigarenhandel. J. Jongsma, sigarenhandel, H. Muller, schoenwinkel, K. Wierstra, logement en J. v. d. Riep, café. - 1 MW BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 4—11 Maart. Geboren: Baukje d. v. Jan Willems Hilwerda en Antje Pieters Dijkstra; Elisabeth d. v. Hijlke Wiersma en Lolkje Dijkstra; Thomas Johannes z. SNEEK. Tnt gemeente-secretaris van Leeuwarden is benoemd onze vroegere stadgenoot mr. M. Goslings, thans te Rotterdam. Dames. Uw keus kan niet .■'moeilijk zijnd Dank zij Witte Kraispoeders behoeft U <iiet tegen bepaalde dagen op te zien! Ze verdrijven pijn en i lusteloosheid en zijn onscha- I delijk voor de maag! Een- I maal geprobeerd zorgt U ze- I ker ze altijd in huis te hebben. I Ook in tablet- en cachet-vorm. I <r Vraagt Uw Apo theker of Drogist! LEEUWARDEN. Bij de uitgever W. A. Eisma Cz. alhier zijn ver- Boerenliederen’ woorden van dr. J. B. Schepers, mu ziek van L. A, Dokkum te Sneek. Nadat het aantal alastrimpatiënten in Den Haag de laatste tijd langzaam was verminderd tot 5 en het aantal in observatie verblijvende personen was ge reduceerd tot twee, werd op een afde ling van de postchèque- en girodienst in de Zaanstraat te Den Haag een nieuw geval geconstateerd. Het is een 17- jarige jongen, die in contact is geweest met een inmiddels genezen patiënt. Hij was als contactgeval enige tijd in obser vatie geweest, maar toen zich bij hem geen verschijnselen van witte pokken Ball-point met vergulde dop, terug te bekomen bij Post C. te Heeg; grijs ge vlochten ceintuur, H. Terpstra, Nyland 144; barometer, K. Feenstra, Wolsum 15; wollen kinderhandschoen, Post C. te Nijland; ijzeren korf, idem; parel snoer, H. de Groot, Idzega 41; beurs met inhoud, D. Gerritsma, Blauwhuis 66; zwarte want, broche, zakmesje, Post C. te Oudega (W.). len eisen, dat dan natuurlijk onder Vietminh bewind zou komen. Over on- derhandelingen met de Vietminh is ook in de Franse kamer gesproken, waar de Indo Chinese kwestie in debat was, dat echter weinig vrucht droeg omdat de regering de door haar gewilde conferen tie van Genève wilde afwachten. Maar uit het hierboven genoemde Russisch commentaar bleek ook dat men te Ge nève vooral uit zou zijn op de erken ning van rood China en opname van dit bewind in de Grote Vijf. Deze kwestie zou verdeeldheid onder de Westelijke mogendheden kunnen te weeg brengen, immers Amerika wil die erkenning ze ker niet, ware het niet dat de vermoede Russisch-Chinese eisen inzake Korea en Indo China zodanig zijn, dat ze eenstem mig door het Westen zullen worden ver worpen, zodat de erkenning van Peking er misschien nauwelijks aan de orde zal komen. Wellicht is meer succes te ver wachten van de conferentie, welke thans tussen Oost en West in Zwitserland plaats vindt en waar het gaat over de uitbreiding van de handel tussen beide partijen. Uit de economische hoek moet misschien het eerste begin van ontspan ning komen. Nog kort vermelden wij enkele verdere gebeurtenissen uit deze overzichtsperiode: het terugwinnen en zelfs nog verbeteren door Nagib van zijn oude positie in Egypte was wel verras send maar klopt toch met de aanhang welke hy onder het volk en in het leger bleek te hebben. Dat het gekuip tegen Nagib en de moeilijkheden voor zijn be wind nu echter ten einde zijn, zouden we niet gaarne durven voorspellen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen in Dene marken hebben de socialisten winst be haald, hetgeen te verwachten was aan de hand van de uitslag der verleden jaar gehouden kamerverkiezingen. Bij de ka merverkiezingen in Finland is weinig veranderd, de boerenparty won 2, de soc. dem. partij won 1, de Finse volkspartij 3 zetels, verliezen leden de conservatie ven 4 en de Zweedse volkspartij 2 zetels. De regering zal waarschijnlijk weer worden gevormd door Boerenpartij en sociaal democraten. Op 11 April zullen er algemene verkiezingen in België plaats hebben, zoals bekend is de R.K. In de dezer dagen gehouden jaarver gadering van de vereniging voor Kleu teronderwijs, die goed bezocht was, deelde de voorzitter, de heer S. O. de Vries, alvast mede, dat de vereniging een moeilijk jaar te wachten staat. De exploitatierekening 1953 en de begroting 1954 waren op de agenda afgedrukt. Al hoewel de exploitatierekening met een nadelig saldo sloot, deelde de penning meester, de heer S. Woudstra, desge vraagd mede, dat indien alle baten wa ren binnengekomen er geen nadelig sal do geweest zou zijn. De begroting 1954 sloot met nadelig slot van f 600.—. De financiële commissie deelde bij monde van de heer Ament mee boeken en be scheiden keurig in orde te hebben be vonden. Dientengevolge werd de pen ningmeester van zijn verantwoordelijk heid over 1953 ontheven. De secretaris de heer A. M. Schilstra deed in zijn jaar verslag allereerst de mededeling dat het tegenwoordige gebouw waarin de kleu ters samenkomen, door de Inspecteur van Volksgezondheid is afgekeurd. Het tijdstip waarop de afkeuring ingaat, was aanvankelijk bepaald op October 1953, maar is thans definitief vastgesteld op 15 Mei a.s. Met B. en W., Ged. Staten en de Inspecteur is geconfereerd, waar bij men geen andere oplossing zag dan vóór 15 Mei de bouw van een nieuwe kleuterschool aan te besteden. Het ter rein is aangewezen en B. en W. hebben de gemeente-architect opdracht gegeven plannen voor een nieuwe kleuterschool te ontwerpen. De kosten worden ge raamd op 40.000 gulden. Verder kon de secretaris met blijdschap constateren, dat de beide onderwijzeressen de school in 1953 ijverig en nauwgezet hebben ge leid. Tijdelijk was er ook nog een derde leerkracht aan de school verbonden ge weest, maar toen deze vertrok, lieten de financiën niet toe wederom een derde SNEEK. Geslaagd te Zwolle voor het examen nuttige handwerken, mej. R. Feenstra, alhier. DEN HAAG. De milicien J. P. Terwey van het 7e reg. inf. heeft opnieuw geweigerd zijn uniform aan te trekken en is wegens dienstweige ring in arrest gesteld. Ook de lote- ling Adrianus Ris uit Koog a. d. Zaan is niet voor dienstneming ver schenen en wacht arrestatie wegens dienstweigering. NIJLAND. Maandagavond gaf de Chr. Muziekvereniging „Excelsior” al hier, dir. de heer Sj. Wijbenga, haar jaarlijkse uitvoering in het vernieuwde verenigingsgebouw. Leider was de heer M. K. Feenstra, die na 't laten zingen van Ps. 118 7 en 14, voorging in gebed en er zijn blijdschap over uitsprak, dat hij zoveel belangstellenden mocht ver welkomen. Na nog een bijzonder woord van welkom te hebben gesproken tot de leden van de muziekver. van Tjerk- werd, die ter afwisseling „Peaske” zou den opvoeren en tot de afgevaardigden, kreeg Excelsior de gelegenheid haar programma af te werken. Ingezet werd met de mars „Sons of the Brave”, die op pittige wijze werd uitgevoerd. Van het volgende nummer „Feest-ouverture” en nog een paar andere, werd door de directeur uitleg gegeven, wat zeer ver helderend werkte. Achtereenvolgens kregen we nog te horen „Les cloches de Corneville”, „Naher mein Gott zu dir”, „Divertimento”, „Jubelklange”, mars, „Joyeuse”, ouverture en „Promenade”, mars. Het publiek genoot kennelijk van al deze nummers, die goed naar voren werden gebracht en ook goed klonken in het nieuwe gebouw. Na de pauze brach ten de Tjerkwerders „Peaske” over het voetlicht, met welk stuk ze reeds meer dere malen succes hadden geboekt. Het publiek volgde ook hier het goede spel met grote spanning en voldoening. De spelers gaven zich allen volledig en het open doekje aan het einde van het derde bedrijf was dan ook volkomen verdiend. Zo was het dus in alle opzichten een goed geslaagde avond, die alleen ont sierd werd door het feit dat een ge deelte van het publiek probeerde nog voor de officiële sluiting de zaal te ver laten. Ter nagedachtenis aan de 117 verzets helden, die op 8 Maart wegens de aan slag op Rauter door de bezetters wer den gefusilleerd, is bij het monument, dat op de Woeste Hoeve is opgericht, Maandag een korte herdenkingsplech tigheid gehouden. Talrijke familieleden, vrienden en kennissen waren aanwezig, toen de voorzitter van de reiinistenver- eniging Oud-illegale werkers, afdeling Apeldoorn, de heer M. Buitenhuis, in een kort welkomswoord opmerkte, dat de diepe gevoelens van haat en teleurstel ling, welke vlak na de oorlog bezit van de harten hadden genomen, plaats had den gemaakt voor een gevoel van dank baarheid jegens diegenen, die hun leven voor onze vrijheid gaven. Burgemeester mr A. L. des Tombe van Apeldoorn merkte vervolgens op, dat het drama aan de Woeste Hoeve misschien wel het ergste uit de voorbije oorlog is geweest. Dit drama is om tweeërlei redenen diep menselijk. In de eerste plaats, omdat er zoveel rouwenden achterbleven en in de tweede plaats omdat het voortkwam uit hoogmoed van de dader. Namens het gemeentebestuur legde mr des Tombe een fraaie krans in de Apeldoornse kleu ren aan de voet van het eenvoudige mo nument. De kolonel N. D. Nammensma, Commandant depót Koninklijke Mare chaussee, deed hetzelfde namens het garnizoen en daarna volgde de heer J. Noteboom namens de Vereniging van Ex-Politieke gevangenen in oorlogstijd. Het treffendst was het ogenblik, waar op familieleden, vrienden en kennissen hun eenvoudige boeketjes aandroegen. Ds. P. Visser, Ned. Herv. Predikant te Apeldoorn, besloot de ontroerende plechtigheid met het bidden van het Onze Vader. Het optreden van senator Mac Carthy begint thans in de Ver. Staten een pro bleem van de eerste orde te worden. Het is begrijpelijk dat men zich in de Ver. Staten, waarop zich de vijandschap van de Sovjet-Unie feitelijk concen treert, omdat men te Moskou inziet dat daar zich het hart van de verdediging tegen het agressieve communisme be vindt, ook wapent tegen communistische spionnage, sabotage en wat dies meer zij, maar als senator Mac Carthy daar bij grijpt naar methoden die slechts in het arsenaal der totalitaire staten pas sen, schiet hij het doel toch voorbij. Er gaat thans een golf van vrees en zieke lijke achterdocht door de Ver. Staten, welke dreigt verwoestingen aan te rich ten in de democratische opvattingen van dit grote volk. De grote Amerikaanse bladen, welke zich zelf respecteren, aar zelen niet om Mac Carthy fel te lijf te gaan en president Eisenhower op te wekken met zijn op hol geslagen partij genoot af té rekenen, maar deze doet dat tot nog toe maar halfslachtig. Ener zijds is dat misschien het gevolg van het feit dat de president zijn constitutionele bevoegdheden niet wil overschrijden. Zoals men weet zijn in de Ver. Staten de ministers geen verantwoording schuldig over hun beleid aan het Congres. Maar als tegenwicht daarvoor heeft dat Con gres het recht van enquête, een recht dus zelfstandig een onderzoek in te stel len naar allerlei zaken waaromtrent het dit gewenst acht. Zo is Mac Carthy Voorzitter van de senaatscommissie voor onderzoek naar on-Amerikaanse activi teit en president Eisenhower moet Mac Carthy dus de ruimte laten voor dit on derzoek. Maar dat is ten slotte ontaard in een Mac Carthy-isme, met totalitaire methoden, dat zich zelfs niet meer tot een onderzoek bepaalt maar ook ingrijpt in de uitvoerende macht welke alleen de president en zijn ministers toekomt. President Eisenhower zou dus alle reden hebben Mac Carthy eens op zijn nummer te zetten, maar: het is een verkiezings jaar! In November moet een deel van het Congres worden vernieuwd. En een feit blijft het dat Mac Carthy een be langrijk deel van de invloedrijke repu blikeinen, nl. de conservatieve, achter zich heeft. Zij menen dat dit ongezouten anti-communistische optreden van Mac Carthy het sterkst tot de altijd in zwart en wit denkende massa der kiezers spreekt. De republikeinse linker vleugel, waartoe men president Eisenhower mag rekenen te behoren zou liever met positiever en waardiger leuzen de strijd willen ingaan, maar niet alleen schijnt deze wat men wel noemt liberale vleugel thans zwakker dan de rechter, doch men is ook beducht voor de eenheid der republikeinse partij, een breuk zou wel licht voor geruime tijd een eind maken aaii de kans op voortzetting van een republikeins bewind in de Ver. Staten. Uitermate bedenkelijke kanten krijgt het Maccarthyisme echter ook voor de buitenlandse politiek als men hoort op welke groep het eigenlijk steunt. Mac Carthy heeft veel meer geld voor zijn actie nodig dan het officieel budget voor de enquête-commissie toelaat, hij huurt veel zendtijd van radio en televi sie. Amerikaanse bladen van standing onthullen thans dat hij het geld daar voor krijgt van oliemagnaten uit Texas en uit de tweede wereldoorlog voortge komen nieuwe millionnairs, die streven naak de macht in de republikeinse partij en belang hebben bij het voortduren van de internationale spanning. Het optreden van Mac Carthy wekt in het vrije Europa een gevoel van onbe haaglijkheid dat slechts koren op de molen van Rusland is. Dezer dagen heeft Molotov in een radiorede over de resultaten van de conferentie van Ber lin nog eens getracht dat gevoel uit te buiten door een beroep op alle Europese staten te doen zich aan te sluiten bij het Russische plan voor een Europees veiligheidssysteem. Natuurlijk zullen de vrije Europese landen niet bezwijken voor dat lokaas, maar toch worift de verhouding tussen deze landen en de Ver. Staten er niet beter op als men daar Mac Carthy ongemoeid laat door gaan met zijn actie. En die verhouding -Christelijke Volkspartij thans de rege- zal toch al op de proef worden gesteld in -- April op de conferentie van Genève waar men met de Russen en rode Chi nezen gaat praten over het Koreaanse en Indo Chinese vraagstuk. Veel kans op overeenstemming tussen Oost en West schijnt deze conferentie trouwens niet te bieden, want uit een Russisch commentaar blijkt dat men het Kore aanse probleem wil oplossen door de vorming van een zelfstandige republiek Korea in het raam van de Chinese volksrepubliek. Wat Indo China betreft schijnen de rode Chinezen een volkomen onafhankelijkheid van dat gebied te zul- Hoe moeilijk maken bovengenoemde onthullingen bijv, de positie van de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Foster Dulles, op de inter-Ameri- kaanse conferentie te Caracas. Hij wil daar de Amerikaanse landen verenigen in een anticommunistisch front en o.a. een systeem van uitwisseling van inlich tingen waardoor de bronnen der com munistische propaganda in deze landen misschien aan het licht zouden komen. Er is stellig veel vanuit Moskou ge steunde communistische propaganda in Midden- en Zuid-Amerika en wellicht is ook Guatemala met zijn uiterst links gerichte regering een brandpunt daar van. Maar is het eigenlijk niet Mac Carthy, die de vertegenwoordiger van Guatemala ter conferentie van Caracas de argumenten verschaft om zich tegen Dulles’ streven te verzetten. Hij sprak van dat streven als een Maccarthiaanse poging zich met de binnenlandse aan gelegenheden der andere Amerikaanse staten te bemoeien. En als achter Mac Carthy Amerikaanse oliemagnaten en dergelijke staan dan worden de meeste Latijns-Amerikaanse landen kopschuw omdat ze in het verleden zulke bittere ervaringen hebben opgedaan met de Amerikaanse trusts, die de rijkdommen dezer landen hebben geëxploiteerd tot hun eigen baat en niet tot die van de Latijns-Amerikaanse volken. Daarvan was dan weer het gevolg onrust in deze landen en een algemene anti-Ameri- kaanse stemming. Gegeven dit alles be loven de besprekingen te Caracas wei nig positiefs inzake een werkelijk doel treffende bestrijding van het communis me in de Latijns-Amerikaanse landen. Wel zeer ongelegen komen de onthul lingen betreffende de steun welke Mac Carthy van het Amerikaanse oliekapi taal geniet ook voor de Europese defen sie. Zoals bekend staat Frankrijk thans voor de beslissing of het al of niet tot de Europese defensiegemeenschap zal toetreden. De onderhahdelingen met West-Duitsland over het Saarland, wel ke daaraan moeten voorafgaan zijn in geleid in een ontmoeting tussen dr Adenauer, premier Laniël en Bidault, waar men de europeisatie van het Saar land tot basis der besprekingen aan vaardde. De Engelse regering zal bin nenkort waarschijnlijk bevredigende mededelingen doen over Engelands sa menwerking met de E.D.G. Maar zal de sterke oppositie tegen de E.D.G. in Frankrijk thans geen nieuwe argumen ten tot verzet vinden in de toenemende macht van Mac Carthy in de Ver. Sta ten, die blijkt gesteund te worden door een groep lieden, die zo ze geen belang heeft bij een nieuwe oorlog, dan toch zeker bij een handhaving van de inter- WYMBRITSERADEEL, van 4—11 Maart. Geboren: Agnieta d. V. Reinder Winia en Hendrikje Murks Dijkstra te Nijland; Cornells z. v. Ruurd Berg- sma en Willemke Meijer te Wolsum; Gosse z. v. Willem Wierda en Sara Jongstra te Oudega; Hinne z. v. Jent je Bootsma en Ybeltje Wiersma te Offingawier; Marten z. v. Sijbren v. d. Werf en Rinkje de Jong te Idze ga; Baukje d. v. Minne Leenstra en Feikje Langeraap te Heeg; Eise z. v. Age Alberda en Marijke Koldijk te Scharnegoutum. Overleden: Reinder Steenbeek, 2 mnd. te Woudsend; Bartele Boersma, 72 jr., laatst echtgen. van Wijtske Beetstra te Goënga; Neeltje Fridsma 16 mnd. te Scharnegoutum (overl. te Oostermeer)Johannes Bokma, 32 jr., echtgen. van Gerbrig Miedema te Heeg; Thomas Beeksma, 5 mnd. te Folsgare. kracht aan te stellen. Het St. Nicolaas- en Kerstfeest zijn beide zeer goed ge slaagd, evenals het zomerschoolreisje naar Sneek. Het aantal leerlingen be droeg het gehele jaar door 85. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren R. Kooistra en H. de Jong en de voorzitter S. O. de Vries werden al len herkozen. Door één van de dames werd de wenselijkheid betoogd ook vrou wen in het bestuur op te nemen, waarop de voorzitter antwoordde, dat de bestu ren der gewone lagere scholen volgens de statuten candidaten aanwijzen voor het bestuur van de kleuterschool. Dit jaar kan niet aan het verlangen van de dames worden voldaan, maar daarna moesten ze zich daar maar melden. Na mens de propaganda-commissie deelde de heer J. Hoomans mee dat er 60 nieuwe leden zijn ingeschreven. Een pracht resultaat, wat het bestuur aan leiding gaf deze commissie ook verder in functie te laten blijven. Tot leden der financiële commissie voor 1954 werden aangewezen de heren Ament en H. Wierda. De onderwijzeres mej. Kuipers hield daarna een inleiding over „Koppi ge kinderen” en de onderwijzeres mej. Schuurmans over „Een nieuwe kleuter school”, De rondvraag gaf veel bespreking. De hoofdschotel vormde een nieuwe kleu terschool, waaraan de vergadering, des noods met tijdelijke stopzetting van de bestaande, de voorkeur gaf. De wens dat de inwoners van IJlst dan ook enthousiast aan de totstandkoming van het nieuwe gebouw zullen medewerken, deed de voorzitter in zijn slotwoord nog even terugblikken op het nu afgekeurde gebouw. Maar doordat het er was, heeft IJlst toch een kleuterschool gekregen. Het was al ver over elven toen deze ge zellige en zeer geslaagde vergadering werd beëindigd. Dinsdagmiddag had in Wyckel een droevig ongeval plaats, waarbij de 13- jarige scholier Klaas Postma van Son- del het leven verloor. De jongen had een wasknijper met een kartonnetje tus sen de spaken van zijn fiets, waardoor een klepperend geluid ontstond. Door het lawaai heeft hij waarschijnlijk niet gehoord, dat hem een auto achterop reed, bestuurd door de directeur van Gemeentewerken van Gaasterland, de heer van Dijk. Plotseling zwenkte de jongen voor de auto langs en hoewel de chauffeur nog probeerde hem te ontwij ken, gelukte dit niet. De gevolgen wa ren ernstig. In zorgwekkende toestand werd de knaap onder de wielen vandaan gehaald. Dr J. H. Hattink uit Wyckel verleende eerste hulp en hoewel de zie kenauto uit Sneek nog werd geroepen bleken bij aankomst de levensgeesten reeds te zijn geweken. Tot de instellingen die noodgedwongen jaarlijks een beroep moeten doen op de offerzin en naastenliefde van het pu bliek, behoort ook het N.V.V.-t.b.c.- fonds. Ook deze Instelling kampt geregeld met een tekort, ook haar uitgaven blij ven steeds stijgen en om haar zegen rijke arbeid te blyven vervullen moet haar financiële positie op peil blyven en liefst nog sterker worden. Wanneer het fonds door geldgebrek haar activiteit zou moeten beperken, zou dit ten zeer ste te betreuren zijn en de t.b.c.patiënten zouden de nadelige gevolgen daar direct van ondervinden, omdat de opname mogelijkheid in een sanatorium meer beperkt zou zijn dan nu. Wanneer een patiënt bij wie t.b.c. ge constateerd is, zo spoedig mogelijk op genomen kan worden is dit in alle op zichten van groot belang. Denken wij in de eerste plaats aan de patiënt zelf, die ligt te wachten op opname en zolang dat bericht niet komt, zal zulks de ge nezing niet ten goede komen. Hoe lan ger het duurt voordat men de ziekte krachtdadig kan bestrijden, des te lan ger duurt het genezingsproces en ook des te langer zal het duren voordat men de patiënt als genezen kan ontslaan en hij weer in het arbeidsproces kan wor den opgenomen, zulks niet alleen in het belang van de maatschappij, maar zeer zeker ook in het belang van de man of vrouw die weer genezen is, en weer een stuk levensvreugde kan krijgen door weer de werkzaamheden te hervatten. En om hen te helpen die levensvreug de weer te smaken vragen wij van U een offertje wanneer a.s. Zaterdag één onzer collectrices of collectanten U om een bijdrage vraagt. Gelukkig vinden wij steeds weer een voldoend aantal personen bereid om een paar uur van hun vrije tijd beschik baar te stellen om voor hun zieke medemens te collecteren. Van U vragen wij om hen niet teleur te stellen en iets te offeren, zodat een flink bedrag kan worden opgestuurd ten bate van onze medemens. Men leze de advertentie in dit num mer. De 48-jarige mevrouw Van Gaaien te Monster wilde haar was ophangen op de vliering. Zij is hierbij naar beneden gevallen. Haar man was niet thuis, maar na enige tijd kwam de dochter uit voordeden, mocht hij weer naar zijn school en deze trof haar moeder dood werk. Hij is opgenomen in het zieken- aan» -J" Met een grote boog vlogen onze de kens het bed uit en wij vlogen mee.' We vóelden dat er iets vreemds was, iets zachts, iets nu ja iets van het voorjaar vrienden! Houlderojé kletterden we de gebeeldhouwde trappen af, omhelsden alles wat we tegen kwamen, zeiden voor het verzamelde gezin een brokstuk uit de Mei van Gorter, wierpen een beschuit met muisjes door de eetsleuf en gingen, ja, we mogen wel zeggen „zweefden”. Op onze markt was het of we midden in een soort feest waren aangeland. Nu ja, goed, onze controleur schudde be denkelijk z’n hoofd en fluisterde ,,’k weet niet, ’k weet niet”, maar ergens diep in z’n kleine oogjes borrelde de lach. Wat een mensen, wat een vee. Bij tien, bij honderdtallen waren ze weer de wegen af komen zakken, de boeren, in groepjes bij elkaar stonden ze eikaars avonturen aan te horen. We hebben er één voor u opgeschreven, van „Greate Hindrik”, hij moest in een bocht staan en z’n auditorium op de tenen anders kon hun microfoon het niet bijbenen. „Nou jim moat tinke, ik sei tsjin ’t wiif, hjir moat regaet makke wurde, hwant oars bifriest de mólke yn ’e jaren en hélde de müzen hurdriden op it spek yn ’e skoarstien! Dat jim moat tinke, ik de kij yn ’e hüs foar de gleone kachel en der melke en nachts, nachts myn leave man dan Op dat ogenblik sprak een der luiste raars „Hou ris efkes, Hindrik, ien tus- senfrage en dan kinst wol wer fuort- farre. „Bistou net mear fan ’e blauwe?” „Nou sjoch, dit sit sisa”, begon Hindrik, mar de andere zei „praet mar troch jon ge hear, Douwe en ik gean efkes in slach om, wy hel je dy wol wer oan hear Wat Hindrik toen vertelde hebben we uit principe maar niet opgeschreven. Maar kijk, zo was de stemming van morgen, jolig, en vlot. En al was de handel nog niet eens wat je noemt picobello, er was veel meer aanbod dan vraag, de debatten waren gekruid met humor, milde humor die vrij en onvervaard opborrelde van ach ter de dikke truien. Omke Piter, ook al zat ie nog dik in de molton en bevertien, gaf z’n wijze lessen met een bravour als was ie Tet- man zelf; greate Jetse zwaaide met ar men en benen en liet de flappen van z’n sjaal een polka dansen en Benardus danste met z’n kalveren langs de hok ken. Op een gegeven moment kwam ie langs ons heen een stierkalf opgevou wen tussen z’n schroefbladen en sprak lachend „Su wu ’k dy oek wel us knuf- fele, stukjeskriever!” „Dank u”, spraken we waardig, „we laten ons alleen maar knuffelen door de rechthebbende en verder verwachten we jou aan de koffietafel!” We hadden behoefte om, in een intiem halfuurtje, enkele woorden te zeggen in verband met het schone weer en de nog schonere verwachting. Wel, Tine had op onze aanwyzingen alles tot in c.e puntjes verzorgd en met z’n tweeën alleen deden we even de ron de. Ze zag er lief uit vrienden, vol ver wachting willen we maar zeggen, het tere rood van haar wangen paste wel bij de imitatie gouden broche op haar borst. Terwijl we zo nog wat stonden, legden we één onzer handen op haar BUITENPOST. Alhier is onder el lendige omstandigheden overleden „Oude Germ” in de leeftijd van 75 jaar. Hjj sliep altijd op een paar oude zakken op de vloer van zijn huis, waarin hij alleen woonde. Toch be hoefde dit niet zo, want hy bezat 30 pondemaat land en 2 huizen. Voorts yond men in zijn woning 40 antieke kabinetten en kasten, 300 pijpen, een massa horloges en Friese klokken, 40 vogelkooien en zeer veel porselein. Bij het gehouden boelgoed, waarbij vele antiquairs aanwezig waren, was het zo druk, dat maréchaussée te paard de orde moest handhaven. IJLST, van 411 Maart. Geboren: Jurjen z. v. Jurjen Hoo mans en Aukje Buma; Jelle z. v. Ype Nooitgedagt en Hinke van der Meulen. nationale spanning? Mac Carthy werkt eenvoudig de neutralisten in Frankrijk in de hand. Die bovendien zullen be togen dat door de nieuwe strategie van Amerika met de nadruk op de lucht macht, en waarbij door het gebruik van geleide projectielen, dit land zelf een zekere onkwetsbaarheid zal genieten door een doeltreffend luchtbescher mingssysteem, de Europese vastelands- mogendheden eigenlijk de kastanjes uit het vuur zullen moeten halen. Deze be schuldiging van Amerika is er natuur lijk naast, maar stellig zal de Franse oppositie haar hanteren, die van Ame rika een toezegging eist dat het sterke landstrijdkrachten op het Europese vasteland zal handhaven. Een toezeg ging welke president Eisenhower wel zou willen geven, doch waartegen het Congres en in het bijzonder het conser vatief republikeinse deel er van, ge kant is. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 1904, 50 jaar geleden dus: schouders. Op zulke ogenblikken gaat er iets in een mens om niet waarTine, zeiden we met omfloerste stem als Sara Leander, Tine. Pardonmogen we even de melding doorgeven? 2635 stuks! Niet slecht wat? 90 melk en kalfkoeien 600900, iets lager, handel traag. 49 vette koeien ƒ2—ƒ2.39, ƒ2.40—ƒ2.73 geslacht, no tering lager, handel traag. 31 pinken 485—595, notering en handel onver anderd. 1 paard. 5 graskalveren 175 290, notering gelijk, handel traag. 1660 nuchtere kalveren 3146, niet ge heel prijshoudend tot slecht. 258 scha pen en lammeren 95134, 7095, lammeren met vlees onveranderd duur en goede stemming. 10 bokken en gei ten. 212 varkens en vette biggen 1.49 1.70, 1.751.90, levend, vlugge handel, notering iets lager. 238 zouters 1.791.81, goed gevraagd, prijshou dend. 81 kleine biggen en lopers ƒ43 65, 85100, onveranderd. A.s. Dinsdag 7 uur opening van de veemarkt. HEERENVEEN. Voor de Rijks normaallessen alhier hebben zich slechts 15 adspiranten aangemeld, tot voor kort bedroeg dit aantal 40 50. v. Jelle Faber en Rinske Falkena; Pier z. v. Simon Olij en Nieke Ferwerda; Nicolaas z. v. Johannes Steenstra en Cornelia Hoeben; Mart je d. v. Dou we Dykstra en Yda van der Horst; Froukje d. v. Jan Kamminga en Baudina de Haan; Hylkje Schoutje d. v. Jelke de Vries en Anna Maria Faber; Egbert z. v. Pieter van der Kooi en Evert je Bokma; Jetske d. v. Hendrik Ferwerda en Sietske Boetje; Johannes z. V. Taeke Veenstra en Harmina Huisman; Hendrik z. v. Klaas van der Goot en Dieuwke Piersma; Jochum Klaas z. v. Johan nes Folkert Schootstra en Dieuwke van der Goot. Overleden: Baukje Hilwerda, 1 dag; Ulbe van der Zee, 19 mnd.; Bontje van der Valk, 55 jr., wedn. van Beitske Wiersma; Anne Bokma, 58 jr., ongeh.; Lieuwkje Rollema, 78 jr., echtgen. van Jan Dekma, vroe ger wed. van Bartele Duizendstra; Sjoerd Postma, 87 jr., wedn. van Tjerkje Ypma.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5