PIM Y Plannen voor snellere afwerking van de voetbalcompetitie P A R IJ S BOEKENWEEK 1954 NEVOBO Afd. SNEEK 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen rondom de Dr Jan Kalf overleden .4 Dader van moord meldt zich Motorrijder gedood bij aanrijding Vergadering A. R. Kiesver. Oosthem Joods echtpaar bracht hulde aan Ijlst Pilootloze bommenwerpers naar Duitsland VIJF DAGEN NAAR Geslaagd Gegokt en verloren Belangrijke krachtmetingen onderste plaats. Het gaat crescendo met „Excelsior” Aankomstdata trekvogels Op stilstaande auto gebotst Krantenverkoop op stations Eet Nederlandse carillon in Amerika VAN DER PLAATS BOLSWARD J Ingebeelde zieke wurgde zijn vrouw Ongeluk in een circus Brandend Naagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel Koningin in Mei naar Groningen l f des Interessant programma in 3A. Advertentie I.M. Advertentie l.M in Gebouw vooi Chr. Belangen. Prog amma 13 Maart. F. Bakker K. Bootsma J. Witteveen Academie J. Groeneveld P. Jasper D. van Loo Y. Oainga J. C. Kan Advertentie l.M. weest, dat hy het nog niet had aange- I' etiilletoti 4 maar houd je op een af- mevrouw Kierkewasser, ontsteld. uit. dat hy van Tenminste, dat dacht hy. HOOFDSTUK VIII I Fontainebleau Wordt vervolgd. De bus draaide, door een handig ma- deeis mislukt en het is zelfs de vraag of net programma van aanstaande Zon dag in zijn geheel kan worden afgewerkt. Het weer iaat zich wel mooi aanzien, maar de velden hebben geducht van de winter geleden. dag weer zag, vergeleek met de ande ren. mer betekent practisch de laatste stro halm voor de thuisclub. Uitspelend kan Nicator de zegetocht van de Groningers niet stuiten en bo vendien Is het niet denkbeeldig dat de concurrenten een punt verspelen. Achil les tenslotte krygt het van Zwaagwest- einde net zo min cadeau als Frisia in de derby tegen Friesland. U.D. 1—RK.V.C. 1 T.G.P. 1—N.O.H. 1 H. Biyham G. Scholte Mej. J. Feddema S. de Boer TIRNS. Aan de R.K. Schildersschool „Sint Lucas” te Boxtel slaagde voor ’t examen „meester” schilder de heer G. A. Smits van hier. Een veelstemmig gemurmei bevestig de het. Frans keek nog eens rond. Carla’s rug was naar hem gekeerd, ze stond te overleggen met die lui Frans Noordeloos overzag zyn schare. „We eten om half twaalf al”, annon- ,,Is dat zo’n bezwaar?” .,OCh nee het tyr ge- De 41-jarige vertegenwoordiger O. R. C. O. ging in ’s-Gravenhage een par tijtje gokken, dat de hele nacht duurde. Tóen hij dé 200 gulden, die hij op zak had, had vergokt, leende hy 600 gulden en gaf daarvoor de auto van zyn patroon in onderpand. De 600 gulden verdwenen even snel als het eerstgenoemde bedrag. O. zal nu vervolgd worden wegens ver duistering. Heren le klas: 8.40 9.20 als D. In de laatste weken zijn tal van berekeningen gemaakt t.a.v. de afwer king van het competitie-programma. Tot dusver echter kwamen ze allen faliekant uit. De inhaalprogramma’s op de twee laatste Zondagen zjjn groten- Te Avenhorn is de 47-jarige C. Laan ifsiager van de groenteveiling aldaar, met zijn motor tegen een vrachtauti gereden, die zonder licht onder eer brandende lantaarn geparkeerd stond De man liep zware verwondingen aai het hoofd op en overleed ter plaatse. H Was gehuwd en vader van twee kinde ren. rijke wedstryden. Vooral staartclubs staat er de komende baldag veel op het spel. In afd. A stry- den R.C.H. en Oosterparkers om behoud van het eerste klasserschap in de Radiostad doen de B-clubs ’t Gooi en Sneek hetzelfde. Nauwelijks 24 uur na het bekend wor den van de moord op de Haagse typiste mejuffrouw Y. v. d. P. is de dader reeds achter slot en grendel. Het is de 36- jarige zoon van de hospita van het slachtoffer. Hy meldde zich op het po litiebureau Warmoesstraat te Amster dam en bekende. Hij wist dat het slacht offer 900 in haar kamer had, wilde deze stelen en raakte daarbij handge meen met de typiste en kneep haar de keel dicht. Het geld verbraste hy. Intussen heeft ook de Commissie in de K.N. V.B., belast met de regeling van de le klas competitie, zich bezig gehouden met de moeilijkheden inzake de afwerking daarvan. Zij kwam tot drie besluiten. In de eerste plaats zal op 4 April, wanneer in Antwerpen de wedstrijd België-Neder- land wordt gespeeld, een zo groot moge- liik inhaalprogramma worden afgewerkt. Ten tweede stelt zij aan het bondsbestuur voor op Paas-Zaterdag 17 April een vol ledig programma voor de eerste-klassers vast te stellen en op 2e Paasdag(19 April) voor dezelfde afdelingen wederom een inhaalprogramma. Tenslotte geeft de com missie in overweging ook op Koninginne dag 30 April een inhaalprogramma te doen spelen, waarbij de nog resterende achterstallige wedstrijden zouden moeten worden ingelast. De derde klas heeft dit seizoen een buitengewoon spannend en aantrekkelijk verloop. De clubs ontlopen elkaar wei nig, wat moge biyken uit het feit, dat Black Boys en G.A.V.C., resp. no. acht en negen, slechts drie, en W.Z.S., num mer tien op de ranglyst, slechts vier verliespunten meer hebben dan lystaan- voerder Olyphia. Er kan dus nog van alles gebeuren. De leider moet naar De Kooi welk, tegenstander zeker niet onderschat mag worden. Op eigen terrein zhn de Jous- ters tot een verrassing in staat. Een belangrijke wedstrijd is ook Ber gumHarlingen. In onze stad heeft men keuze uit twee wedstrijden. In het Zuidersportpark komt K.H.C. van Kam pen by W.Z.S. op bezoek en aan de Noorderhoek bindt Black Boys de strijd aan met Rood-Geel. In beide ontmoetin gen hebben onze stadgenoten een rede lijke kans. K.H.C. Is „uit” zwakker dan L.S.C. thuis tegen G.R.O. Door de grote voorsprong van Velo- citas en .de dito achterstand van Houti- gehage, is de spanning uit de tweede klas verdwenen. Maar het feit dat de anderen weinig in kracht verschillen, waarborgt toch wel spannende wed- stryden. In dat licht kunnen we ook de ontmoeting L.S.C.G.R.C. in het Zui dersportpark bezien. Deze Groningers zijn niet voor de poes, maar rekening houdend met de gunstige resultaten van onze stadgenoten op dit terrein, voorspellen we toch een kleine zege voor Brouwer en zyn mannen. Velocitas krygt de kans nog verder uit te lopen. De vogelwerkgroep van de Kon. Ned. atuurhist. Vereniging en van de Ned. .eugdbond Voor Natuurstudie zal dit voorjaar een onderzoek organiseren naar de aankomstdata van tjiftjaf, fitis, boerenzwaluw eh gierzwaluw. Dit onder zoek wordt verricht in samenwerking met het KNMI in De Bilt en dient om na te gaan in hoeverre er verband be staat tussen de voorjaarstrek der Vo gels, de temperatuur en de ontwikkeling der planten. Vogelkenners, die hieraan willen me dewerken, wordt verzocht zich in ver binding te stellen met het KNMI in De Bilt, afd. Landbouwmeteorologie. Men wordt verzocht op te geven welke vogel soort men wil waarnemen. Men krygt .■■in de benodigde invulkaart gratis toe zonden. Op de Groninger straatweg te Leeu warden is de bestuurder van een motor rijwiel met zijn motor tegen een stil staande onverlichte auto gebotst, die dicht bij een brandende lantaarn was geparkeerd. De duorijdster, de 32-jarige echtgenote van de bestuurder, mevr. D. V. d. Woude te Hardegarijp, werd op de weg geslingerd en overleed aan de ge volgen. Er stonden verschillende toerlsten- groepen in de hal. Frans nam kaartjes en deelde mede, dat de groep zich in tweeën zou moeten splitsen. De ene helft kon met tem e -eguan, de andere helft moest onder geleide van een Franse gidsdegenen die het Frans konden verstaan. wend op zyn brood, argwanend die plot- docerende toon vast. Selinge amicaliteit tussen zyn vroegere ,,t j Oorspronkeiyk feullkton door Tom Lodewyk. 16 Els keek critisch. „Pas maar op”, zei durfd. Merkwaardig, dacht de onervaren ze. „Je kent haar niet. Ze lykt my bij- Frans. hoe dit meisje, dat er uitzag als- zonder bij de tijd”, of ze de wereld kende, diep in haar hart nog zo puur, zo onberoerd was. Schyn OOSTHEM. De antirev. kiesvereni ging alhier hield een goed bezochte bij eenkomst In Pro Rege. Na een inleidend woord van de voorzitter, de heer H. Waltje, en het vertonen van de Interes sante en aangrypende film over de wa tersnood, hield de heer B. v. d. Berg uit Sneek een rede over „De party van de arbeid en wij”, waarin hij duideiyk de stryd van en voor de Christelijke School liet uitkomen. Ook beantwoordde hy naar genoegen de vragen die gdsteld Werden. Tijdens de pauze met tractaties werd ook een collecte gehouden ten bate Van het 75-jarig bestaan der A.R. par tij. Daarna werden nog een paar mooie films vertoond, o.a. over het verblijf van de Koningin in Engeland. De aanwezi gen hebben byzonder genoten. De voor zitter dankte voor de opkomst en de aandacht, de spreker voor »yn leerzame inleiding en de heer de Vries voor het Vertonen van de films, waarna de bij eenkomst op de gebruikeiyke wijze ge sloten werd. Van 15 Maar* af zullen op een aan tal stations na het sluiten van de boe- kenkiosken voorlopig gedurende een maand bij wyze van proef dagbladen worden verkocht op zg. Engelse wyze. Daartoe zullen in de vestibules van de stations rekjes met kranten worden ge plaatst, met daarby een busje waarin het publiek het verschuldigde bedrag kan deponeren. De stations waarin men aldus in avonduren een krant zal kun nen kopen zyn: Amsterdam Centraal en Amstel, Den Haag H.S. en S.S., Rot terdam C.S., Utrecht C.S., Maastricht, Venlo, Nijmegen, Arnhem, Groningen. Leeuwarden, Amersfoort, Hilversum en Leiden. Het resultaat van de laatstgenoem de wedstryd is moeliyk te voorspel len. Hier waren de clubs destyds aan elkaar gewaagd, gezien de uit slag 2—2, en dat zal ook in Hilver sum wel weer het geval zijn. In beide afdelingen kunnen de gegadig den voor de eerste plaats zich handha ven, al zal het Ajax op eigen terrein wel moeite kosten Leeuwarden er onder te krijgen. N.E.C. is in eigen huis vry zeker van zyn zaak tegen Stormvogels en ook Haarlem loopt bij Zwolse Boys weinig gevaar. In B kan leider V.S.V. nog verder uitlopen. Zijn thuiswedstryd tegen A.G.O.V.V. biedt gunstige perspec tieven, terwyl de concurrenten D.O.S. en E.D.O. het by Enschede en De Vole- wijckers niet gemakkeiyk krygen. SCHARNEGOUTUM. Zaterdagavond kwamen de leden van de muziekver. „Excelsior” in „Rehobóth” onder leiding van de heer H. J. Glastra van Loon in jaarvergadering bijeen. Deze keer bleven de instrumenten in het foudraal en vroe gen de verschillende verslagen de aan dacht. Uit het verslag van de secretaris K. Mollema bleek, dat er in de afgelopen twee jaar 13 eerste pryzen werden be haald. Een vermelding waard! De voor zitter huldigde de secretaris voor zijn 25*jarige nauwgezette arbeid voor de vereniging en sprak daarbij de wens uit dat de jubilaris ook het gouden jubileum mag bereiken. De penningmeester R. Schaap, die ook al een lange reeks van jaren de penningen van Excelsior be heert, deelde mede dat, dank zy de baten van het festival en de lammerenweide, de inkomsten en uitgaven in evenwicht waren. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heren H. J. Glastra van Loon en F. Bruinsma werden herkozen. Beide zijn van de oprichting af steeds bestuursleden geweest. Besloten werd dit jaar aan het vrye concours te Bols- ward op Pinkstermaandag deel te ne men. Het gaat met „Excelsior” crescen do. Er is ook een jeugdkorps opgericht, waarmee het best gaat, maar dat de vereniging geld kost. Een schip met geld zou zeer welkom zijn! De lammeren- ummissie werd opnieuw geïnstalleerd. Als deze plannen doorgaan, wordt het seizoen aanmerkelijk bekort en daarom is het te hopen, dat het bondsbestuur er mee accoord zal gaan. In afwachting van zijn beslissing gaan wij nu het pro gramma voor a.s. Zondag maar eens be kijken. Het bevat tal van aardige en belang- l voor enkele voet- thuis en de zwartjes wonnen in Leeu- warden reeds met 21. D.O.G.Lem en De heer en mevrouw Mok uit Amster dam, die evenals vele andere Joden in de bezettingsjaren een onderkomen heb ben gezocht in Dist en ontkomen zyn aan de vervolgers, hebben Dinsdag een bezoek gebracht aan hun gastvrouw uit die tyd, mevrouw de weduwe W. van der WalNooltgedagt. Mevrouw van der Wal vierde haar negentigste verjaardag en werd door haar gasten verrast met een byzonder geschenk. Haar werd haar portret aan geboden, gemaakt door de kunstschil der A. van Gogh, waarop zij staat af- gebeeld met de Friese kap. Ten huize van mevrouw van der Wal heeft de heer Mok in een toespraak ge zegd, dat hy het schildery heeft laten vervaardigen uit waardering voor het geen de 90-jarige voor hem en zyn vrouw heeft gedaan, maar ook om daar mede hulde te brengen aan verzetslieden in het stadje Ijlst, waar vele Joden, dank zij hun moedig werk, een schuil plaats hebben kunnen vinden. De familie van der Wal heeft voornemen het schildery te zyner als „verzetsherinnering” aan het meentebestuur van IJlst aan te bieden. De inscriptie op het schilderij luidt: „Mevrouw Van der WalNooitgedagt In haar symboliseren wy het verzet, dat de stad IJlst heeft geboden gedurende 19401945. Aangeboden door J. en B. MokSchechter”. „En de mijne?” vroeg Els ironisch. „Ben ik die aan 't bederven?" Hannes keek haar verschrikt aan, dan opge- horst. Ook op middelbare scholen zijn reeds 60 en worden nog 20 voordrachten gehouden over onderwerpen uit de Ne derlandse letterkunde, door Claudine Witsen Elias en Albert Vogel. Onbevredigende resultaten met de tra ditionele prysvraag heeft de commissie doen besluiten ditmaal niet een bekroon de novelle als geschenk te verspreiden. Zy doet nu, in een oplage van 130.000 exemplaren, het licht zien: een verza meling verhalen, schetsen en tekenin gen, in haar opdracht byeengebracht door Jacques den Haan. Adriaan Mor- rien en Charles Boost. (Dit geschenk wordt tydens de 19de boekenweek uitge reikt aan elkeen die voor minstens f4.50 aan Nederlandse boeken koopt). Heren 2de klas: 6.40 D.V.C. 1—V.I.O.S. 2 Laat ze allemaal opwaaien, dacht Frans.Bella en ik, wij weten het Nederlandse technici zullen naar Amerika vliegen om de opstelling van het Nederlandse carillon in „West Po tomac Park” in Washington, te leiden. Het carillon, dat uit vijftig klokken be staat, is indertyd door Nederland aan Amerika gegeven als vriendschapsgift. Voorlopig zullen de klokken in een sta len geraamte opgehangen worden. Dit geraamte, dat bijna veertien meter hoog is, zal op een betonnen vloer geplaatst worden. Naderhand zal een permanente klokkentoren gebouwd worden. Een product van Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel zo Drink in de loopvan elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverpllletjes. 2e Week - elke avond één. 8e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever- pllletjes stellen uw ingewanden in staa t weer op eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tiidelljkCarter sLever- pilletjes om u Weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in delaxeermiddelen-gewoonte. Carter s Leverpllletjes, f. 1.20 en f 2.70 per flacon. Dames 2de klas: 4.— C.Z.N. 1—N.O.H. Heren 3de klas: 4.40 T.G.P. 2—R.K.V.C. 2 Heren 2de klas: 8.— A.B.S.-S.V.C. 1 Dames le klas: 3.20 U.D. -Z.O.N.A 1 Het gerechtshof te Leeuwarden heeft Dinsdagmorgen de 51-jarige opperman uit Franeker, lie zijn vrouw door wur ging om het leven had gebracht, veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De els van de procureur-geraeraal luidde anderhalf jaar met aftrek en het vonnis van de rechtbank was zes jaar met aftrek. De procureur-generaal had een lichte straf geëist In verband met de geestestoestand van verdachte. Deze had zyn vrouw --ermoord omdat die geen aandacht schonk aan zijn ingebeelde ziekte. Dames 3e klas: 5.20 V.I.O.S. 3—D.V.C. 2 De 53-jarige Rotterdamse circusartist Harry Teekamp, bekend als Cubanos en captain Harry, heeft dezer dagen, blij kens bericht in het Rott. Parool, in een circus te Piraeus (Griekenland) een on geluk gehad. Door het breken van een talen mast is hy uit de nok van het Jrcus in de piste gestort, tengevolge waarvan hy beide benen en beide p a n heeft gebroken. Zyn toestand is thans redeiyk wel. leven in Montparnasse, waar ze kamers had en accepteerde als vanzelfsprekend, de ene, sigaret na de andere. Af en toe slaagde meneer Laarman er in enkele wijsheden te verkondigen over het stu dentenleven in Parijs, waar hij nooit ge studeerd had, en doorspekte voor zyn hartsvriendin, mevrouw Kierkewasser, deze diepzinnigheden met fijngevoelige en idealistische bespiegelingen. beide jongelui weldra geen oog meer Achter in de bus zat Els naa t Han- ®eJntoal?e *!?i^.aaÜan«s de nes Averkamp. Els had wel een beetje wroeging, dat ze Carla alleen had laten kunt U blusssn in de kiem. Neem simpel weg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezwo ren. Onmiddellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen ontmoet die steevast Rennies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. Dames 2de klas: 6.— C.Z.N. 2—D.V.C. 1 -iiidrt.1 iiuuu je up een öll- bedriegt, dacht Frans, tevreden menend, stand”, adviseerde Els duister. dat hij de schyn had doorzien. „Ach, je bent mal”, verdedigde Carla Meneer Stollenga het zyn schelvis- haar nieuwe vriendin. achtige blik dwalen van de een naar de sde bus naar Fontainebleau. Wie er dan „En dat hart klept in St. Germain «let is, blijft maar thuis. Afgesproken als het leek, zich Carla uit de gedachten des Prés”, stelde meneer Laarman on- te zetten. Vooral niet nu hij haar iedere vérbiddelijk vast. „En we hebben het hóren kloppen, nietwaar, Henri?” smolt mevrouw Kier- Maa. nu was dat andere meisje ge- kéWasser. stond te overleggen met die lui van komen. Ook knap, heel anders dan „Ging ’t zo hard?” informeerde de Perland. Hennes stond druk te betogen a oL „SArtre”, kweelde mevrouw Kierke- nou ja, ik° bedoel, je moet die wasser, „hy heeft begrepen dat het er stevig de hand. Die beste, hartelyke, „Ik vind het niét eerlijk”, békende Els voorplein van het voormalig paleis oö -xjwvzkv/ V&H „Ik dacht dat zij jou in de steely ge- achter vergulde hekken voor hen op. Er i j, tt i ree(}B meerdere bussen, een gezelschap schoolkinderen dromde op i samen en een groeg Franse cadetten marcheerde juist naar bl kbaar óm hun vaderlandse geschiedenis daar een beetje opgefrist weldra langs de betonweg voorby het vliegveld Orly in de richting Fontaine bleau. Frans zat vlak achter de chauffeur lucht: „Nee Els, dat meen je niet. Je zit en voerde met hem een druk gesprek in me weer op te jutten, en ik tippel er vrij rad Frans. Ria, de bijdehande gids, steeds weer in. Maar alle gekheid op een vertelde aan Prikkie en Dikkie, die stokje, ik zal me wel onzichtbaar ma naar een Vlotte meid vonden, over het ken”. „Nou, dat hoeft nou ook weer niet”, troostte Els, „misschien mag je nog wel een keertje met ons mee, als je braaf nnnflct on nhro Irn-f-fii» hofanlt Heren le klas: 7.20 U.D. 2—V.I.O.S. 1 oppast en onze koffie betaalt. „Dat vooruitzicht”, verklaarde Han nes, „geeft me de moed tot verder leven. Zeg Éisen toen werd het gesprek van vertróuwelijker aard en hadden de beide jongelui weldra geen oog bus voortsnelde naar Fontainebleau. Beha had een bank voor zich alleen en gaan, én was daardoor niét al te vrien- zat daar rustig voor zich uit te staren, delijk tegen haar vrolijke metgezel. Af en toe keek ze naar Frans. Ja, hy Maar toen Hannes het gesprek op Carla was toch van allemaal wel de meest oracht en zijn eerlijke bewondering voor presentabele. Leuk, zoals dat mannetje Els’ vriendin duidelijk liet blijken, von- hét van haar te pakken had. Daar kon den ze gemeenschappelijke grond voor ze nog plezier mee beleven. conversaUe.^ Na 6611 ,ange rit draaide de bus het „dat ik haar vandaag in de steek laat en weldra doemde het witte gebouw laten had”, zei Hannes verbaasd. „Ze is stonden toch met dat stel van Perland mee?” „Nou ja”, mokte EIS, „je snap* toch het voorplein zexer Wel Mannen begrijpen de zaken altijd veel binnen, later dan vrouwen, en Vóór Hannes daagde nu opeens het licht over Carla's te zien, opoffering „Dat Vind ik machtig fideel!” zei hy Js'r stonöen hartelijk, „een reuzemeid, die Carla. Zeg Els, ik hoop niet dat je het verkeerd uit legt, maar van vandaag af houd ik me van jullie apart. Ik wil niet dat Carla Voor mij uit de weg gaat. Jullie bent sa men uit”. „Ik heb daar toch ook nog wel iets ih te zeggen zeker?” informeerde Els. ,>Öf jy je nu apart houdt of niet, maar van nu af zyn Cafl en ik weer samen”. „Wees toch niet altijd zo fel”, klaagde Hannes, „ik wil alleen maar zeggen: ik wil Carla’s vacantie niet bederven”. ditmaal de heer Haakman, begint 15 Maart zyn derde reis, te Urk. De Noord-Oostpolder, Twente, Drente en de Noordelyke pro vincies zullen worden doorkruist. De commissie voor de collectieve pro paganda van het Nederlandse boek heeft een 100-tal lezingen voor bedryven en verenigingen gearrangeerd. Daarvoor treden op Antoon Coolen, Max Dender- monde, Jan v. Eeckhoud, Harriët Free zer, Hella Haasse, Willem van lepen- daal, C. J. Kelk, G. J jnnink, Adriaan Morrien, K. Norel, Gabriël Smit, Adri aan van der Veen, Aar van de Werf- Het eerste escadrille Amerikaanse pilootloze bommenwerpers van het type B61 Matador vertrekt uit Florida naar een basis in West-Duitsland. De Matador heeft een turbojet motor e.r wordt gestart met behulp van raketten. Zy zullen deel uitmaken van het ver dedigingssysteem van de N.A.T.O. en kunnen van een gewone of an een atoomlading worden voorzien. „Nou ja, goed, je bent mans genoeg... andei” en luisterde onderwijl met één nou Carl, dan voor vandaag veel plezier, oor naar mevrouw Kierkewasser, die Maar het is voor ’t eerst en voor ’t aan een van de drie leraressen, die geen laatst, spreken we dat af? Hannes mag leraressen waren, zat te vertellen van wezen wat ie wil, al was het de enige „Hèm?” Bella keek ontsteld. s,Be- haar bezoek aan St. Germain des Prés, man ter wereld, maar de rest van de ware! ’t Is een heel aardige jongen om het domein der existentialisten en wat tyd zyn wy samen Uit. Is dat af- een avondje mee uit te gaan en juist er voor door wilde gaan. spraak?” omdat hy nog zo groen Is, is hét leuk „SArtre", kweelde mevrouw Kierke- „Dat is afspraak”: Carla drukte haar om1j dingen Vooral niet serieus nemen. Nee, om gaat te zyn of niet te zyn”, Ik geen mevrouw Noordeloós, hoof!” En Woensdag is in alle stilte verast het stoffelijk overschot van dr Jan Kalf, oud-directeur van het Rijksbureau voor de monumentenzorg, die Zaterdag, 80 jaar oud, te ’s-Gravenhage Is overleden. Jan Kalf werd 10 Mei 1873 te Am sterdam geboren, waar hij het gymna sium doorliep en letteren en kunstge schiedenis aan de universiteit studeerde. Van 1899 tot 1903 was hy assistent aan het Nederlands Museum voor geschiede nis en kunst en •ervulde daarna tot 1918 het secretariaat van de Rijkscom- missie voor de inventarisering der mo numenten. In Mei van laatstgenoemd jaar werd dr Kalf benoemd tot directeur van het toen opgerichte Ryksbureau voor Monumentenzorg, uit welke betrek king hem in 1939 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eer vol ontslag werd verleend. Dr Kalf is toen een huldiging bereid, waarby hem zijn door Toon Kelder geschilderd por tret werd aangeboden en de regering zyn verdiensten erkende door zyn be noeming tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Hij bleef echter secreta ris van de Rykscommissie voor de mo numentenzorg’ en in het najaar van 1989 benoemde de regering hem t it in specteur voor de bescherming van cul turele waarden tegen oorlogsgevaren. In 1946 volgde zyn benoeming tot groot- officier in de orde van Oranje-Nassau. In 1912 benoemde de universiteit te Utrecht dr Kalf tot doctor honoris cau sa in de letteren en Wijsbegeerte, in 1927 werd htf lid van de Koninklijke van Wetenschappen en in 1938 erelid van de Bond van Nederland se Architecten. Hij ontving van de Ne derlandse Oudheidkundige Bond de gou den erepenning. Nadat Victor de Stuers ons land had wakker geschud voor een betere zorg Voor oude monumenten, is het vooral dr Jan Kalf geweest, die een vaste lijn bracht in aankoop en herstellingen. Hij zag In, dat men elk monument op zich zelf moest bezien en dat elk monument zijn eigen eisen stelt wat de wijze van restaureren betreft, waarby regelen niet altyd ten volle kunnen worden toege past. De toenmalige minister van O„ K. en W. zei terecht bij Kalfs afscheid: „Wanneer er thans grotere en diepere waardering In ons volk, bij de regering en de Staten-Generaal voor de oude mo numenten is, dan mag Kalf zeggen „quorum pars magna fui”. (Alg. Handelsb’ad.) Naar wy vernemen ligt het In de be- 'oeling Van de Koningin in de maand del een werkbezoek aan de provincie Groningen te brengen. Als voorlopige datum wordt 25 Mei aangehouden. Dames 3e klas: 2.— C.Z.N. 3—R.K.V.C. 2 2.40 V.I.O.S. 2—S.V.C.Sen. 2 Op een persconferentie in de hoofd stad zijn nadere mededelingen gedaan over de 19de boekenweek. Deze wordt zoals bekend, gehouden van 27 Maart tot 3 April en niet volgens de traditie in Amsterdam, maar in Den Haag, in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen officieel geopend. Zulks in verband met het 100-jarig bestaan van de afdeling ^cn Haag van de Vereniging tot Bevordering van de Belangen Boekhandels. Het boekenschip, met propagandist aan boord _r, dan „Ging ’t zo hard?” informeerde de Perland. Hennes stond druk te betogen Carla Maar lie ver dacht hij. Ze kon ook oudste der drie leraressen op droge toon tegen Els. Maar van de andere kant van trots en ongenaakbaar zyn, maar als je en Carla schoot byna in de lach. Me- de zaal ontmoetten hem plots een paar haar nader leerde kennen, was ze zo neer Stollenga vertrok geen spier, maar grote .blauwe ogen, en een rode mond niet. Gisteravondhoe had ze aan staarde aandachtig naar mevrouw glimlachte. zyn lippen gehangen, toen hij vertelde Kierkewasser, als ontdekte hy een tot over zichzelf, zyn studie, zijn plannen, nog toe onbekend insect. De manier waarop ze keek, waarop ze Na het ontbijt deelde Carla haar plan- samen wel. glimlachte, het vertrouWëlijk gebaar «en aan Els mee. Die protesteerde hef- waarmee ze haar hand op zijn arm leg- tig. Zij waren samen uit, en die jonge- de, als kenden ze elkaar al jaren. Dat man met z’n pretenties deed er niet toe. ha’d ze trouwens ook gezegd: ,,’t Is of Carla moest nu niet zo flauw zyn. wy elkaar al veel langer kennen”. „Luister Els”, zei Carla dringend, „ga Dat was een van Bella’s standaard- jij nU vandaag eens met Hannes op phrasen, maar Frans wist dit niet. stap. Zonder dat ik er bij ben. Ik offer Eigeniyk had hy haar, bij het afscheid, me niet op. Ik héb best zin om eens met graag een zoen gegeven, maar haar hou- dat mevrouwtje Perland op stap te nöeuvrerende chauffeur bestuurd, door ding was zo schuchter-afwerend ge- gaan”. de buitenwijken van Parijs, en snordo paa,. w - vx. trouwe Els. Als die Hannes Werkelyk i „We hebben daar onvergetelijke in- een oogje op haar had, zou ze die johge- zö ïachte haar hoge lachje, en keek uit- drukken opgedaan”, stelde haar onaf- man eens apart nemen en hem vertellen dagend naar de tafel, waar Frans, kau- scheidelijke vriend, meneer Laarman, op dat hij niet moest denken dat hij dé eerste de beste* voor zich had -- ja»i viel mevrouw Kierkewasser zyn handen mocht dichtknijpen, als Els liefde en het meisje dat hem gisteren weer in, „Parijs, dat is immers niet de hem hebben wou. hét hoofd op hol had gebracht, gade- Eiffeltoren, niet het Louvre en de Nótre sloeg. Wat Zou Bella met Carla bepra- Dame en al die toeristenbezienswaardig- ten? Had ze het over hèm? heden. Het gaat om het hart van Pa- ceerde hij, „enom half één gaan we met Frans zat tussen twee vuren. rys Het was niet zo gemakkelijk gebleken s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6