Prins Bernhard door de geluidsmuur Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST NED. STAATSLOTERIJ |R5 IBO w 1 Blinden zongen en musiceerden Chr. Jongemannen Vereniging „Andreas” te Oosthem 80 jaar Dinsdag 16 Maart 1954 109e Jaargang No. 21 RedacteurL KIEZEBRINK Jeugdconcert h Tragische dood Vuilnisemmer als kluis Zeepost Winkeliersver. Ijlst Benoemd 522e Harmonie in uniform! Aanbesteding verbouwing B. L. O. School Bioscoopnieuws Kollekte Pier de Boer Stifting Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 0R1JFH0UTS NIEUWSBLAD Opbrengst collecte Damavond Personeelsver. L. T. S. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 0 50 jaar in de Zuiyel I Ouderdomspensioen voor alle Nederlanders boven 65 jaar Ned. Roode Kruis SNEEKER NIEUWSBLAD „Andreas" in het verleden..,. (18 Mrt.) Kon-Tiki. Op alle fjouwer toanieljounen fan de Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael en Skriftekennisse is der in kol lekte hélden foar de Pier de Boer Stif ting hjir to Snits. Dizze kollekten haw- we meiinoar opbrocht 836.08. de en den van de mensen opgewekt. Maar ze hebben dat medelijden, de aalmoes die (18 Mrt.) (8 April) (15 Mrt.) (17 Mrt.) (17 Mrt.) In op uw het De opbrengst van de Zaterdag jl ge houden collecte ten bate van het N.V.V. t.b.c.fonds bedroeg 576.79. Ondanks het feit, dat het benodigde geld voor de aanschaffing van unifor- Benoemd tot onderwijzer aan de Herv. school te Jutrijp de heer Prins van Em- melóord. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snoek. Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrinlc Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In de Donderdagavond gehouden le denvergadering dezer vereniging werd besloten geen etalagewedstrijd te orga niseren, doch een winkelactie te voeren. Lag het aanvankelijk in de bedoeling deze actie gedurende 14 dagen vóór Pa sen te organiseren, daar de Oranjever eniging 2 dagen feest zal vieren op 30 April en 1 Mei is deze actie thans vast gesteld voor 3 weken nl. van Maandag 19 April af tot en met Zaterdag 1 Mei. OUDEGA (W.). Op 27 Maart a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat onze dorps genoot de neer A. Verbeek bij de K.N.M. alhier in dienst trad. De tegenwoordige voorzitter, de heer H. P. Wiersma, heeft deze functie echter het langst vervuld. Hij heeft een respectabele staat van dienst. Na als adspirant-lid te zijn toege treden, werd hij op 16-jarige leeftijd stemgerechtigd lid en in September 1915 secretaris. Hij bleef dit tot 1917, maar bedankte in 1920. Als getrouwd man meende hrj niet meer lid van de J.V. te kunnen zijn. Die scheiding was echter van niet al te lange duur. Toen hij op 26 Septem ber 1926 als voorzitter werd geko zen in de plaats van de heer Wal- da, gaf hij zich weer vol enthousias me aan het jeugdwerk en nu zwaait hij de hamer als ruim 27 jaar. In October 1951 vierde hij zijn zilveren jubileum, bij welke gelegenheid hem Op 25 November van het jaar 1873 werd in Oosthem op initiatief van de heren M. Visser, Th. de Vries Gzn. en IJ. Tgsma, de Chr. Jongelingsverenlg’ g „Andreas” opgericht. Het „Fryske Reveil” had nl. ook weerklank gevonden bij de jongelingen in dit dorp, die op deze wgze mede een bolwerk wilden vor men tegen het verval op kerkelijk en geestelijk terrein. De vereniging, die zich op 2 Nov. 1911 by het Ned. Jongelingsverbond aan sloot, is onlangs dus de acht kruisjes gepasseerd, welk heuglijk feit op 17 Maart a.s. in een feestelijke bijeenkomst herdacht zal vorden. een treffende huldiging werd bereid. Zijn medebestuurders zijn thans de heren IJ. Boschma, secretaris; M. Hiem- stra, penningmeester; G. Landman, bi bliothecaris en IJ. Hemstra, alg. adj. Twee arbeiders van de gemeente rei nigingsdienst te Nijmegen vonden tus sen het pas gestorte vuil op de vuilnis belt een geldkistje, dat 3700 bleek te bevatten. Aan de hand van een aantal waardepapieren en een spaarbankboekje was het niet moeilijk de eigenaar op te sporen. Deze had het geldkistje nog niet gemist. Hij vertelde wel dat hij bij wijze van veiligheidsmaatregel het kistje steeds in de vuilnisemmer plaatste wan neer hij uitging LOS ANGELES (A.N.P.). Prins Bern- hard heeft enige malen de geluids barrière doorbroken. Dat gebeurde Zaterdag in Californië, waar hg vliegen de boven de Majove-woestijn met vaste hand de stuurknuppel van een Sabre- oefenstraaljager hanteerde. Het was niet bijzonder sensationeel, zo verklaarde hij kort na zijn landing. Toen ik opsteeg dacht ik dat ik heel wat bijzonders zou beleven, maar het enige bijzondere was de stand van de snel heidsmeter die mij deed beseffen dat het vliegtuig 10 pet. sneller was dan de snelheid van het geluid. En dit zei de in vlieger, Joe Lynch, die prins Bernhard op zijn vlucht verge zelde: De Prins vliegt goed. Hij was ge durende de gehele vlucht zeer kalm. De heer J. H. Kindelbergèr, voorzit ter van de Noordamerikaanse lucht- vaartraad, overhandigde prins Bernhard na zijn succesvolle vlucht een bewijs van lidmaatschap van de club der geluids- barrière-doorbrekers en een vertegen woordiger van de Amerikaanse maat schappij, die de Sabre-straaljagers bouwt, zei dat prins Bernhard het eerste lid ener koninklijke familie is die met een vliegtuig de snelheidsgrens van het geluid heeft overschreden. Later steeg de Prins met een Ameri kaans marinevliegtuig op, waarbij hij werd vergezeld door kolonel A. T. Hou se van de Amerikaanse luchtmacht. Nadat Ds. C. G. Wiegers Vrijdagavond de contact-avond van de vereniging „Blindenpenning” in de Geref. Noorder- kerk geopend had met gebed en het van de avond, de heer Piet Meyer be heert. pe leiding van de inrichting weet dat zij verantwoordelijk is voor de gehele mens en dus ook voor de geeste lijke vorming van die mens, zodat er elke dag een korte wijdingsdienst is, waar de mensen veel behoefte aan heb ben. „Wij doen ons best”, aldus de heer Smallegange, „om mee te leven in hun vreugde en leed en wijzen hen op het evangelie”. Tenslotte wees de heer Smallegange de toehoorders op hun plicht deze mede mensen te helpen. Een plicht die we ongetwijfeld zullen verstaan in de geest van het grote gebod: Gij zult uw naaste liefhebben als u zelve. Daarom wil spre ker ook niet vragen of men lid wil wor den van de afdeling Sneek, die men deze avond wil oprichten, maar hij verwacht dat men zal komen vragen of men lid még worden. Voor en na deze ge^ tdriftige toe spraak zong een kwartet op ontroerende en meeslepende wijze enkele liederen, speelde Piet Meyer Chopin en Bach en zong de alt Annie Hoogkamer. Een hoogtepunt was naar onze mening de zang van de ieugdige sopraan Marie Brinkerink, die met een ontroerende een voud, die overigens ook het optreden van de vier andere uitvoerenden kenmerk te, zeer mooi een tweetal liedjes zong waarvan het Jubelliedje van Jacoba Mossel een diepe indruk maakte, omdat het haar eigen innerlijke blijheid zo weergaf. Ach, waarom zullen we eigen lijk een uitzondering maken. Door de volkomen overgave waarmee deze men sen hun kunst brachten, niet in het minst Willem Farenhorst die reciteerde, maakten zij een diepe indruk op de toe hoorders en wekten zij sympathie voor de inrichting die zij vertegenwoordigen. Een sympathie die zich tijdens de uit voering in practische steun omzette, doordat men een afdeling oprichtte met 63 leden, met een totaal bedrag van f 168,50 aan contributie. Zeker een mooi resultaat. In zijn slotwoord dankte Ds. Wiegers de heer Smallegange, de pianist en de zangers dat zij de zienden in hun spe ciale wereld hebben willen binnenleiden en wenste dat de pas opgerichte af deling moge uitgroeien tot een stevige vereniging. Met gebed en zang werd deze geslaag de avond gesloten. Onder auspiciën van „Kunst aan Al len” gaf de bekende pianist Henk Broek- stra Vrijdagavond een concert, speciaal bedoeld voor de jeugd buiten schoolver band. De bovenzaal van het gebouw „Fredehiem” bevatte een 50-tal aanwe zigen, onder wie verscheidene ouderen, die met onverdeelde aandacht het ge- bodene hebben beluisterd. Jammer dat enkele laatkomers deze intense aan dacht dreigden te verstoren. Gelukkig bleef het echter bij een dreiging, dank zij het krachtige optreden van dr Ro berts. Henk Broekstra had voor deze avond een aantrekkelijk programma sa mengesteld, nl. muziek uit de „Roman tische Periode”, vanaf Felix Mendels- sohn-Bartholdy (18091847) tot Edvard Grieg (18431907). De concertgever gaf van het begrip „romantiek” in de muziek een korte verklaring, vertelde iets over de componisten en behandelde vooraf elk programma-nummer vrij uit voerig. Op rustige en duidelijke wijze besprak Broekstra de verschillende wer ken en speelde hiervan eerst de belang rijkste thema’s, motieven of een enkel fragment voor. De Variations Sérieuses (opus 54) van Mendelssohn gaven een duidelijk beeld van de genialiteit van de componist en de voortreffelijke eigenschappen van de concerterende pianist. Nu eens groots en pompeus, dan weer teer en fijn. Deze boeiende vertolking werd terecht zeer gewaardeerd evenals de weergave van de Ballade in As (opus 47) van Frédéric Chopin (18101849). Een werk met de zelfde titel van Franz Liszt (1811 1886) nl. de 2e Ballade in b, is een vir tuoos stuk muziek (de vertolking was dienovereenkomstig!) doch verbleekt danig in het gezelschap van Chopin en Serge Rachmaninoff (18731943). Van laatstgenoemde componist speel de Broekstra 4 Préludes uit opus 32. Dit was ons inziens het hoogtepunt van dit concert. Prachtige bewogen mu ziek, welke, gehoord de uitzonderlijke verklanking, de pianist wel zeer na aan het hart moet liggen. Ten slotte werd de Ballade in G (opus 24) van Grieg uitgevoerd. Een nogal breed uitgesponnen werk, doch een zeer kleurrijk en zeker interessant geheel. Broekstra speelde het uitmuntend en boeiend. Dat de beschikbare piano niet in betere conditie was, is te betreuren, want een pianist van dit formaat verdient on getwijfeld een beter instrument. J. N. De 19-jarige dienstplichtige mare chaussee G. S. uit Drachten werd juist voor de ingang van de Koning Willem III Kazerne te Apeldoorn door een hart verlamming getroffen, toen hij deelnam aan een veldloop. Vier weken geleden was hg opgekomen en had nooit eerder over zijn hart geklaagd. Tussen de cultuur op de eilanden in de Stille Zuidzee en de vóór-Inca cultuur in Peru bestaan overeenkomsten, waardoor vele min of meer wetenschappelijke theo rieën betreffende de herkomst van de desbetreffende volkeren in het leven werden geroepen. Een van de theorieën, die ook de jonge Noor Thor Heyerdahl aanhangt, wil dat ongeveer 1500 jaar geleden bewoners van Peru naar de Polynesische eilanden zijn gevaren. „Maar”, zeiden de tegenstanders, „hoe zou dat mogelijk zijn, ze hadden immers geen boten of kano’s, die voor een der gelijke tocht geschikt waren”. „Ja”, zei Thor Heyerdahl, „maar ze hadden wel vlotten van balsahout, samengebonden met touw”, „Wie”, zeiden toen weer de tegenstanders, „heeft er ooit van ge hoord, dat men met een vlot op zee kan reizen”. „Dat zal ik jullie bewijzen”; zei Thor Heyerdahl. En hij bewees het ooki hg zocht vijf mede-enthousiastelingen uit, bouwde een vlot volgens oude aan wijzingen en het troepje slaagde erin, profijt trekkende van wind en stroom, varende op precies dezelfde manier als de oude Peruanen dat volgens hem had den gedaan (behalve dan die radio), na 101 dagen op een eilandje in de Stille Zuidzee te landen, 8000 mijl van Peru, waarmee tenminste de mogelijkheid van hun theorie bewezen was. Terwijl deze zes mannen daar dobberden op de oceaan, maakten ze een filmpje, net zo als U misschien wel doet als U met va» cantie bent, alleen komt U natuurlijk geen slangenmakrelen en walvishaaien tegen. Deze film wordt thans in de bios copen vertoond en heeft alle bekoring van het eenvoudige, primitieve en onop gesmukte, want aan spanning en sen satie is heus niet veel gedaan: als het werkelijk begon te spannen zoals bij ge vechten met walvissen en bij de uiterst gevaarlijke tocht van het vlot over de koraalriffen, hadden de mannen warem pel wel wat anders te doen dan te filmen. Zo big ft van de film in Uw herinne ring niet veel anders over dan zee, zee en nog eens zee met hier en daar een baaitje en een walvisje en al maar geen mens, geen schip en geen vogel. Zoals het ook ongetwijfeld in werkelijkheid is geweest. Onwennig knipperende ogen tegen de camera, gewone foto’s van lachende mannen met baarden en die eeuwig deinende golven wel het doet toch weldadig aan omdat het zo echt is* Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Celebes Nw. Guinea: m.s. Bali Ned. Antillen: s.s. Boskoop Suriname: s.s. Cottica Canada: s.s. Rijndam Argentinië en Chili: s.s. An- trerios Brazilië en Uruguay: m.s. Alnatie (17 Mrt.) Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. In ons vorig nummer hebben wij reeds meegedeeld dat de sociaal eeno- mische raad de regering adviseert in plaats van de noodwet ouderdomsvoor ziening een definitieve regeling te tref fen waarbij alle Nederlanders boven 65 jaar een pensioen zal worden verzekerd. In verband met de gemiddeld lagere kosten van levensonderhoud van de on gehuwde, dient naar zijn oordeel het ouderdomspensioen van de ongehuwde 60 pet. te bedragen van dat van een echtpaar. Het ouderdomspensioen dient in te gaan bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd door de gehuwde man en door de ongehuwde. De weduwe, wier echtgenoot op ’t tijdstip van overlijden in het genot was van ouderdomspensioen, dient het recht op dit pensioen naar de maatstaf van een ongehuwde te behouden, indien zg op het tijdstip van het overlijden van haar echtgenoot ten minste 60 jaar oud is, dan wel dit recht te verkrijgen bij het bereiken van de 60-jarige leeftijd. De Raad acht in een ouderdomsverzeke- ring geen plaats voor een gemeenteclas- sificatie. Het pensioen zal dus overal in het land gelijk zijn. Het pensioen zal wisselen naar het loon- en prijsniveau. Bij het loon- en prijsniveau van aanvang 1954 past naar het oordeel van de Raad een ouderdoms pensioen voor gehuwden van f 1260, per jaar en voor ongehuwden van f 756. per jaar, uit te keren aan alle bejaar den, ongeacht hun overige inkomsten. Bjj onmiddellijke volledige invoering zou de premie, welke ieder zal moeten betalen die inkomen heeft, tot men de 65-jarige leeftijd bereikt heeft, 5% van het inkomen moeten zijn, doch als een overgangstijd van 5 jaar in acht wordt genomen zal het premiepercentage dan 4.2 kunnen bedragen. In deze overgangstijd nl. zal van de 65- jarigen en ouderen een gedeelte van hun eigen inkomen vorden afgetrokken van hun ouderdomspensioen. In het eerste overgangsjaar is echter als men een eigen inkomen van f 2500 of meer heeft reeds f 300 vrij, in het tweede overgangs jaar f 492, het derde f 684, het vierde f 876, het vijfde f 1068 en daarna de ge hele f 1260. Heeft men minder dan f 2500 eigen inkomen per jaar dan krijgt men in de opvolgende overgangs jaren ook meer ouderdomspensioen; b.v. bij een eigen inkomen van f 1000 ontvangt men in de eerste 4 overgangsjaren elk jaar f 910 ouderdomspensioen, in het 5e f 1068 en daarna telkens f 1260. Deze aftrekregeling zal echter als de wet 5 jaar gewerkt heeft vervallen, dan heeft ieder recht op het volle ouderdomspen sioen. De loontrekkenden zullen voor de door hen te betalen premie van 4.2 een compenserende loonsverhoging dienen te ontvangen, doch bij de invoering van de wet zal de vereveningsheffing welke 4% van de loonsom bedraagt, dienen te ver vallen. Bij een inkomen van f 6000, zal de maximale premie betaald wor den; van hogere inkomens wordt dus eenzelfde premiebedrag betaald als van f 6000.Bij het advies van de soc. econ. raad is een mindèrheidsnota ge voegd van drie leden, die deze verzeke ring willen beperken tot de loontrekken den. Zij nog vermeld dat van een inko men tot f 2000 voor gehuwden geen pre mie wordt ingevorderd. ste in hun leven, veel erger en moeilij- ker te dragen dan het gemis van hun ogen. Daarom heeft de Chr. Blinden hulp, die een grote plaats inneemt in de algemene hulp, in de eerste plaats gestreden om de blinde vrij te maken van de beklemming die hem immer neer drukte en hem geleerd dat hij, al mist hij veel kansen, ook kan werken voor zijn levensonderhoud. En de zienden moesten leren dat zij de blinden niet kunnen wegzenden met een aalmoes, maar dat zij hen naast zich dienen te zetten. Gelukkig begint de grote massa, na jarenlang onbegrip, meer en meer te begrijpen dat zij medelijden moeten om zetten in christelijke barmhartigheid. In verschillende plaatsen in ons land zijn werkinrichtingen geopend, waar volwas sen blinden werken en blinde kinderen prachtige opleidingen krijgen. In de werkinrichting in Amsterdam, op een na de grootste van het land, leren de mensen niet alleen het bekende matten- vlechten, maar ook het weven van tex- tielgoederen, waarbij de laatste tijd zelfs gebruik gemaakt wordt van electrische weefgetouwen. Groot is de voldoening van deze blinde werkers als zij Vrijdags hun loonzakje krijgen voor hun gelever de arbeid. Zij behoeven de hand niet meer op te hóuden voor een aalmoes, en nu. Dertien van de 11 leden met voorzitter Wiersma in het verenigings lokaal bijeen. Op ongeveer 2700 meter hoogte sloeg de motor van dit toestel af. Kolonel House nam daarop de besturing over en hg slaagde er in het toestel veilig op het vliegveld van Los Angeles aan de grond te zetten. Het afslaan van de motor werd toe geschreven aan een mankement van de benzineleidirg. Prins Bemhard vatte het incident ge moedelijk op. We hadden veel pret en we behoefden gelukkig niet te zwem men, zo verklaarde hg na de geslaagde landing. „Andreas”, opgericht onder het motto „Die Mij vroeg zoeken zullen Mij vin den” had een voorspoedige jeugd, maar haar bestaan werd in 1886 ernstig be dreigd door de strijd die de kerk in dat jaar heeft doorgemaakt. Want als ge volg van de scheiding bedankte de heer Visser, die vanaf de oprichting als voor zitter had gefungeerd, voor deze functie, wat een gevoelige slag was voor de nog zo jonge vereniging. Ze heeft er twee jaar onder geleden. Maar in 1888 kwam Ds. E. B. Gunning in Oosthem en met zijn hulp werden de moeilijkheden spoe dig overwonnen. Eerst nam de heer D. Hofstra de leiding op zich, maar later nam Ds; Gunning de hamer zelf over en ging de vereniging weer een zonniger toekomst tegemoet. Veel heeft ze ook te danken aan wij len Ds. T. G. van Reeuwgk, die in Maart 1907 zijn intrede in Oosthem deed en twaalf jaar zijn beste krachten aan „Andreas” gaf. Toen hij aftrad, werd hij als dank voor zijn vele en grote ver diensten tot ere-voorzitter benoemd. In haar lange bestaan heeft deze C.J.V. echter vele uitnemende voorzit ters gekend. Enkelen van hen willen we hier nog noemen: „meester” P. Koopmans, diens collega W. P. Cnos- sen, Ds. J. J. C. Karres, die alszodanig het 50-jarig jubileum mee vierde en de her denkingsrede heeft gehouden bg het 60- jarig en het 75-jarig bestaan, meester Walda en Ds. K. O. Finkensieper. Vrijdagmorgen werd door de Gemeente Sneek aanbesteed het verbouwen van de B.L.O.-school aan de Oude Koemarkt en het uitvoeren van loodgieterswerk, gas- en waterleiding en sanitair, electrische installatie en alle glas- verf werken. Er werd ingeschreven als volgt: Verbouwing: J. Hiemstra,. Sneek. 93690; J. Geert- sma, Terwispel ƒ93210; J. Runia, Tzum 93150; F. J. Duiker, Hommerts ƒ93100; A. Willekes Zn., Harlingen ƒ93050; P. Schram, Berlikum ƒ92800; S. Timmerman, Makkum ƒ92500; A. Metz, Leeuwarden 92350; J. Masselt, Leeuwarden ƒ92000; Gebr. Rijpstra, Beetgumermolen ƒ91750; J. Jorritsma, Bolsward 90800; H. Boomsma, Sneek 89200; G. Doevendans, Sneek ƒ88900; J. R. de Dood, Sneek ƒ88400; J. Andrin ga, Sneek ƒ88185; Postma Dijkstra, Bakhuizen—Balk ƒ86660; J. Postma, St. Nicolaasga ƒ85753; H. G. Hoekstra, St. Nicolaasga ƒ84939; H. en C. Faber, Sneek ƒ84785; D. Steneker, St. Nico laasga ƒ83850; Gebr. Boomsma, Sneek ƒ83475; P. Olij, Sneek ƒ83332. Begro ting ƒ.86000. Loodgieterswerk D. J. Bans, Leeuwarden ƒ11286; Gebr. Hettinga, Balk ƒ8100; v. d. Weij Otte, Sneek 7900; L. v. d. Wal, Sneek 7850; D. Reekers, St. Nicolaasga ƒ7449; D. Schreuder, Leeuwarden ƒ7358; F. v. d. Heide, Leeuwarden 7252. Begroting 9000. Electrische installatie: Vresia, Leeu warden ƒ4715; D. Schreuder, Leeuwar den ƒ4698; P. Walstra, Sneek ƒ4680; Industria, Sneek ƒ4630; Fa. Ooms, Sneek ƒ4590; L, v. d. Wal, Sneek ƒ4500; D. Reekers, St. Nicolaasga ƒ4469; Chr. v. Marie, Sneek ƒ4460; J. W. Westra, Leeuwarden ƒ4452; Gebr. Hettinga, Balk ƒ4438; K. Hiemstra, Sneek ƒ4425. Begroting ƒ4700. Glas- en schilderwerk: R Bootsma, Sneek ƒ10285; R. Ellens, - - Rijperkerk ƒ10235; B. Visser, Sneek gange, hebben blinden wel het medelg- 9528; P. J. Mosselaar, Hardegarijp f9445- M. Romkema, Oosterend ƒ8900; - Joh Mosselaar, Giekêrk ƒ8888; S. Roe- ze daardoor kregen, gevoeld als het erg- da, Leeuwarden ƒ8520; J. Veenstra, Zwaagwesteinde 8480; Joh. de Vries, Sneek ƒ8383; W. J. N. Brouwer, Sneek 8367; A Bergsma Zoon, Jutrijp Hommerts ƒ8346; J. Geertsma, Sneek ƒ8323; Kingma Sluyter, Sneek ƒ8300; L de Vos, Sneek ƒ8275; IJ. Koster, Sneek ƒ8232; A. Wagenmakers, Sneek ƒ8225; P. Lusthoff, Sneek ƒ8207. Be groting 9000. Gunningen aangehouden. 4e klasse Laatste week. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 5000: 1938, 2606, 4107, 10394, 10514, 21568 met premie van ƒ3000; 2000: 1667, 5044, 15902, 21364, 10697 ƒ2000 met premie van ƒ30.000; 1500: 9474, 15721, 19819, 12025. ƒ1000: 1829, 2160, 2286., 3236, 3238, 3626, 4192, 4226, 4622, 5409, 6950, 6971, 7032, 7618, 9433, 11076, 12690, 13119, 13198, 13799, 13979, 14177, 16571, 17072, 17982, 20504, 18626, 19655, 20845, 19657, 21334; 14137 met ƒ200. te vragen voor de blindeninrichting die zij vertegenwoordigen. Een aandacht die ze verdienden door hun dapper optreden en ook ruimschoots kregen van een talrijk publiek, dat in roerloze stilte luisterde naar de prestatie van deze zes mengen. Hun begeleider, de heer H. Smalle gange, vertelde iets over hun persoonlijk leven en vooral over de werkinrichting in Amsterdam, waar zij wonen met on geveer honderd lotgenoten. „Blindenpenning” is een dochter- vereniging van de „Vereniging tot werk verschaffing aan hulpbehoevende blin den” te Amsterdam, die sinds 1865 on der de leuze „Werk brengt Licht” haar werk doet, „felindenpenning” vraagt daadwerkelijke steun voor dit werk, o.a. voor de prachtige werkinrichting. Door alle tijden heen, aldus de heer Smalle- laten zingen van ps. 146, las hg uit Mattheus 22 de verzen waarin het grote gebod geschreven staat: Gij zult naaste liefhebben als u zelve. In teken van dit gebod stond zeker deze gehele avond, die gegeven werd door blinde mensen en hun begeleiders, met het doel aandacht en belangstelling De personeelsver. van Lankhorst Touwfabrieken hield Zaterdagavond voor haar leden een damavond in hotel de Gouden Leeuw. Er werd in vier groe pen gespeeld. In groep a ging het span nend toe. K. Nijdam die twee jaar ach tereen nummer een werd, moest ditmaal de vlag strijken voor H. Huisman, H. v. d. Woude en J. Mulder. H. Huisman De heer L. van der Zee alhier gaf de vorige week voor het Ned. Roode Kruis filmvoorstellingen voor de afdeling Fra« neker, met als resultaat een ledenwinst van Achlum 32, Dongjum 16, Ried 21 en Peins 30. Weer een mooi succes. is met een laatste actie bezig) heeft het comité in overleg met het bestuur van Harmonie besloten, de uniformen reeds te laten maken. De levering der uni formen is opgedragen aan de fa. Mole naar, terwijl de petten door de fa. Roo- senstein geleverd zullen worden. Beide firma’s hebben spontaan een directeurs- uniform, resp. pet aangeboden. H. v. d. Woude. In groep B was C. J. van Oosten de sterkste. 2e werd 3. v. Oosten. In groep C werd H. Ferwerda eerste, J. v. d. Veen tweede en in groep D won Com. Kootje, R. y, d. Land werd 2e. De prijzen die uit luxe voor werpen bestonden werden door H. Fer werda met een toepasselijk woord a^n de winnaars uitgereikt. Portret van de nieuwe President- directeur van de K.L.M., I. A. Aler. waardige arbeid. Onnodig te zeggen dat dit de blinden een veel groterelevens vreugde geeft. De blinden in de werk inrichting, die dikwijls extern zijn, zo dat ze een nog normaler leven hebben, zgn dan ook blijde mensen die ook in hun vrije tijd een prettige bezigheid zoe ken. Zij musiceren en er is een Braille bibliotheek, die de pianist en organist Nieten. 1217, 1223, 6250, 6253, 6259, 7331, 11071, 11077, 11078, 11080, 11082, 11091, 11092, 11096, 11105, 11107, 14131, 14140, 14166, 1437C, 14380, 14391, 14396, 14401, 14402, 19398, 19400, 19418, 19422, 19426. 1218, 6231, 6244, 6257, 6260, 14168, 14384, 14385, 14387, 14389, 14403, 19389, 19408, 19411.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1