w Een dubbele feestdag voor Os. van Loo li /I Hm dlieting, uwldt %e,u~en jaab Vara Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERAOEEL en ULST Amerika zal bij een aanval op West- Europa direct terugslaan SKI e w V 109e Jaargang No. 22 Zrijdag 19 Maart 1954 RedacteurL. KIEZEBRINK De toren van Jorwerd De ronde van Sneek Nieuwe brievenbussen M7Ï= Samenwerking Leeuwarder Courant en Friese Koerier De Chr. Geref. Kerk kreeg een nieuwe Predikant De bikende Snitser trijeling SPOELSTRA fiert Sneon 20e Maert jierdei en wurdt dan 7 jier aid. It wurde njonkelytsen al feardige knaepkes en binné tige by de loop. 20 MAERT it hus fan SPOELSTRA Hinget wer in kear yn ’t tou Dei fan drokte en biweging, Wol it meast foar mem, de frou. Britse consul-generaal bezoekt Friesland L\ A Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT an ORUFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Kinderwagen te water Omzetbelasting Nieuwe Ned. Herv. Kerk te Londen Aanbesteding Motor- en Autoclub J. C. Visser Nieuwe attractie van de Mo tor- en Autoclub J. C. Visser Benoemd Eerste kievitsei gevonden Uitspraak inzake P. de Boer Heit en mem mei pake en beppe, Omke, muoike en sa mear, Binn’ dan danich yn ’e wolken, Binn’ dan tankber dizze kear. Yn ’e skoalle da’s bigryplik Klinkt foar har in huldeliet; Jubilarissen trakteare, ’t Wrimelt efkes fan geniet. En fansels, wy butensteanders Sjonge dan yn stilte mei, - Ek fan üs kant oan ’e Spoelstra’s Lok mei dizze moaije dei Harren HERMAN, BEREND, JACOB De bikende trijeling Fiere dan har sawnde jierdei Yn ’e huselike kring. De bijeenkomst in de Noorderkerk Zie vervolg pag. 2. Een mijlpaal Namens de Zendende Kerk Heeg en de Deputaten Friese Zending Sedert Maandag brengt de Britse Consul-Generaal in Nederland, de heer G. E. Vaughan, een oriëntatie- en werk bezoek aan Friesland. De eerste drie dagen bracht hij in Leeuwarden door, heden, Donderdag, brengt hij een bezoek aan Sneek en Vrijdag hoopt hij naar Harlingen te gaan, na eerst een bezoek aan de Leeuwarder veemarkt te hebben gebracht. door de hele Spr. verzoekt toe te zingen SNEEKER NIEUWSBLAD Toen Woensdagavond de heer I. Berg- sma voor een stampvolle Amicitiazaal, van de eerste tot de laatste stoel bezet, enkele woorden sprak als voorzitter van de afd. Sneek van de Vara, be perkte hg dit inderdaad tot enkele woor den! Welkom, dank aan de heren v. d. Pas en de Vries, voor het vele werk en de mededeling, dat de afdeling 1 Oct. ’53 690 leden had en 1 Maart ’54 755. Zijn mededeling dat de spreker van de avond wat oponthoud had gehad op zijn reis van Amsterdam naar hier, wekte geen teleurgestelde uitroepen, waar nu met een het doek kon openschuiven voor het muzikale blijspel „Over vijf en twintig jaar!” Daar was dan die heerlijke ouder wetse huiskamer van 1925, met tiere lantijn stoelen, tafel, en niet te vergeten buffet, die vermeld moet worden in de Historie omdat hier, onder allerlei dwa ze gebeurtenissen, geboren zal worden de eerste Radio, of „radiee”, zoals het dienstmeisje hardnekkig blijft zeggen, Ja, die heer Buitenbeen heeft een stout stukje gepresteerd al moet er eerst heel wat gebeuren, zelfs een val waarbij het toestelletje uit elkaar valt, voordat de verbaasde en verrukte toehoorders de eerste verwarde klanken, vermengd met wat hartige Mexicaanse hond, kunnen opvangen uit de hoorn. Maar dan geven ze zich ook meteen op als eerste leden van de Vara, die daar voor het eerst in de aether is! Terwijl Dinsdagmiddag voor parfume rie Modern aan ’t Grootzand alhier een jong moedertje druk in gesprek was met een vriendin, begon haar wagen, waar in een baby van vier maanden lag, te rijden en kwam in ’t vrij diepe water te recht. Gelukkig dat hij rechtstandig in de gracht terecht kwam, want d lardoor kon de heer J. Poiesz Lzn. de wagen en de kleine drenkelinge spoedig weer op ’t droge brengen. Minister Van de Kieft en staatssecre taris Van den Berge hebben in het wets- ontwerp-Omzetbelasting een groot aan tal wijzigingen aangebracht, die in het algemeen een verdergaande tegemoet koming aan de middenstand inhouden. H. M. Koningin Juliana zal op 11 Juli a.s. een bezoek aan Engeland brengen, teneinde de inwijdingsplechtigheid bij te wonen van de nieuwe Ned. Herv. Kerk in Austin Friars te Londen. De oude kerk werd gebouwd in de 13de eeuw en werd in een charter van Koning Eduard VJ van 24 Juli 1550 ten geschenke ge geven aan de Nederlandse gemeenschap te Londen. Tijdens de bombardementen van 16 Oct. 1940 ging het gebouw ver loren. H. K. H. Prinses Irene heeft, zo als men zich zal herinneren, in Juli 1950, 400 jaar na de verlenging van het charter, in aanwezigheid van H. K. H. de Prinses der Nederlanden, de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw. De P.T.T. heeft nieuwe brievenbussen doen plaatsen, nl.: 1. In de Frederik Hendrikstraat bij de winkel van de heer L. v. d. Zee; 2. In de Kapelstraat (hoek Priorstraat)3. In de Napjusstraat (hoek Schwartzenbergstraat). Voorts werd de bus aan de Oppenhuizerweg verplaatst naar het plantsoen, gelegen bij de aansluiting van de Oppenhuizer weg aan Rijksweg 43. Woensdagavond werd ds. N. Brand- sma, de nieuw beroepen predikant bij de Chr. Geref. Kerk alhier, in zijn ambt bevestigd. Als bevestiger trad op ds. A. Bikker van Amsterdam, die als tekst had gekozen Handelingen 1 8 en als thema het Getuigen van Christus, waar- by hij achtereenvolgens in gloedvolle be woordingen stilstond bij de betekenis van dit getuigen, door welke kracht dit mogelijk is en door wie het beoefend moet worden. Na de bevestiging zong de gemeente haar nieuwe leraar Ps. 134 8 toe, en sprak ds. Bikker de zegen uit. Advertentiepriji 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Aanbesteed is de aanleg van de tuin bij de uitgebreide Sneker landbouwhuis- houdschool. Inschrijvers waren Tj. Do- tinga voor 2160 en S. Faber voor 2150, beiden te Sneek. De begroting was 2351.50, Na goedkeuring volgt gunning. en de commissie goed moge zijn. Het album van de receptie wordt als- nu aangeboden. Van de Kerkeraad der Ned. Herv. en de Chr. Geref. gemeente zijn schrifte lijke gelukwensen binnengekomen. Ds. C. V g h uit Wons spreekt na mens de Kerkeraad van Wons. Ds. van Loo heeft daar 17 jaar gestaan en zijn persoon en zijn werk zijn daar nog niet vergeten. Spr. biedt een cadeau aan. Exmorra en Allingawier behoorden vroe ger onder Wons. Nu zijn ze zelfstandig geworden en een vertegenwoordiger van die gemeente brengt nu de hartelijke ge lukwensen over onder dankbetuiging voor wat ds. van Loo voor die beide plaatsen heeft gedaan. Bovengenoemde club kwam Maandag avond in hotel Hanenburg in een druk bezochte ledenvergadering bijeen, onder leiding van de heer Ligthart, die ook een groot aantal nieuwe leden kon verwel komen. De agenda bevatte tal van be langrijke punten. Besloten werd de ko ninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen en op Hemelvaarstdag weer de traditionele tocht om de elf meren de enige motortocht op die dag in Friesland te houden en dan eens bijzonder voor de dag te komen. De be sprekingen betreffende het programma voor het zomerseizoen leidden tot een gezellige discussie. Tot lid van de sport- commissie werd benoemd de heer W. Welling. sprak Dr Zielhuis van Arum de jubi lerende familie toe. Hij bood zijn harte lijke gelukwensen aan en zeide de er varing te hebben opgedaan dat de zen ding bij de jubilaris niet achteraan komt. Sedert het vertrek van dr Goslinga is de profetenmantel nu om Uw schouders gevallen en is U een van de belangrijkste figuren in het Friese Zendingswerk ge worden, aldus ipr. En juist in de laatste weken is er een grote verantwoordelijk heid op U komen te rusten. Maar wij weten, dat U deze zaak kent en lief hebt en daarvoor moetén wij U bedanken. Woorden van dank richtte dr Zielhuis ook tot mevr. Van Loo die haar man zo vaak voor Kerk en Zending moet af staan. Als blijk van erkentelijkheid voor dat offer en die medewerking bood hij haar een haardbankje aan, waarbij hij de hoop uitsprak dat God de Vader hen beiden temidden van hun grote gezin nog vele schone jaren mag geven. De 5e wieler-ronde van Sneek, die de laatste jaren in ’t Sperkhem werd ge houden, zal dit jaar in verband met het eerste lustrum vermoedelijk worden ver reden op de veemarkt en Wel op Zater dag 17 Juli a.s. De commissie heeft daarvoor, naar men ons mededeelde, contact opgenomen met het gemeente bestuur. Ook zal men trachten buiten landse cracks aan deze wedstrijden te laten deelnemen. j Woensdagavond bezorgde bovenge noemde club haar leden een voor onze stajl geheel nieuwe attractie in de vorm van een door voorzitter H. Wielinga uit Heeg uitgestippelde oriënteringstocht. Van de 20 deelnemers bereikten slechte weinigen de finish, o.w. het 12-jarig zoontje Anne van de heer Wielinga. De tocht was voor de meesten te moeilijk of is niet begrepen. Om 8 uur werd ge start en om ruim 10 uur deelde de voor zitter mede, dat geen uitslag bekend werd gemaakt. De tocht zal opnieuw worden gehouden op Maandagavond 29 Maart a.s. De deelnemers van Woens dag zijn dan vrijgesteld van inleg. De heer D. Walinga, thans werkzaam als opzichter-tekenaar bij Gemeentewer ken alhier, is met ingang van 16 April a.s. benoemd tot Opzichter-wnd. Gem^ Architect, in vaste dienst bij de Ge meente Valburg (Gld.). De bouw van de „Willem Barendsz II" op de werf van Wilton-Feyen- oord in Schiedam vordert gestadig. Het in aanbouw zijnde schip, dat hier op de helling ligt die hiervoor ook speciaal verbreed moest wor den zal volgend jaar gereed komen, waarna het in gebruik gesteld zal worden door de Ned. Mij. voor de Walvisvaart. Woensdagmorgen heeft de toren van de Ned. Herv. Kerk te Jorwerd, die in Augustus 1951 tijdens de restauratie is ingestort, het hoogste punt bereikt. Als de nieuwe kap er over ongeveer vijf weken op geplaatst is, zal Jorwerd weer zijn fraaie zadeldaktoren hebben. In tegenwoordigheid van enkele autoritei ten, onder wie de burgemeester van Baarderadeel, mr L. Boelens, heeft men de vlag gehesen. Om de voor de restau ratie nog benodigde geldeh bijeen te brengen wordt thans een actie gevoerd. 1 WASHINGTON. De laatste twee da gen heeft de Sovjet-Unie twee duidelijke waarschuwingen gekregen, dat het bij een aanval op West-Europa zal moeten rekenen op een onmiddellijke tegen-aan- val van Amerika. Dinsdag gaf Dulles, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, te kennen, dat een aanval op Londen of Parijs door het Ameri kaanse opperbevel zou worden be schouwd als een aanval op de Verenigde Staten zelf en dat de president de aan valler de oorlog zou kunnen verklaren, zonder daartoe vooraf toestemming van de volksvertegenwoordiging het Con gres te hebben gekregen. Gisteren heeft president Eisenhower zich geheel achter die verklaring van minister Dulles gesteld en er aan toe gevoegd: elke president, die niet onmid dellijk maatregelen neemt om een aan val op de Verenigde Staten af te slaan, onverschillig of het Congres al of niet beschikbaar is om formeel de oorlog te verklaren, verdient te worden opgehan gen. (De Amerikaanse Senaat een der beide huizen van het Congres heeft volgens de grondwet het recht om oorlog te verklaren en vrede te sluiten). Eisenhower legde deze verklaring af in antwoord op een vraag van een der journalisten op zijn persconferentie: „Moet de president een oorlogsverkla ring van het Congres afwachten, voor dat hij er toe kan overgaan Amerika tegen een aanval te verdedigen?” Stelt u zich voor, aldus de president, dat mij op dit moment rapporten berei ken, dat vijandelijke vliegtuigen onder weg zijn om ons grondgebied te bom barderen. Niemand zou mij van schuld kunnen vrijpleiten, Indien ik niets deed en wachtte, tot het Congres de toestand Het was in korte tgd voor de tweede maal, dat een predikant van de Geref. Kerk alhier zgn zilveren ambtsjubileum en zgn zilveren huwelijksfeest op een en dezelfde dag vierde. Enige jaren geleden was dat Ds. Spier, nu viel Woens dag zijn collega Ds. E. N. van Loo dit voorrecht Ven deel. Zodoende heerste er niet alleen vreugde in zijn gezin, maar ook weer in zijn gemeente, die ’s middags tijdens de receptie In de Noorderkerk op wel zeer hartelijke wijze blijk gaf van haar medeleven met de jubilaris en zijn familie. Enige honderden belangstellenden’ van jong tot oud boden hun gelukwensen aan. De familie Van Loo moest echter niet alleen de handen van gemeenteleden schudden. Er waren ook tal van afge vaardigden van Kerkelijke- en andere instanties, schoolbesturen, het Gemeen tebestuur enz., terwijl de Ned. Herv. pre dikant Dr K. H. Siccama al evenmin op dit dubbele feest wilde ontbreken. Onder de eersten bevonden zich o.a. afgevaardigden van de Classis, van het Moderamen der Part. Synode, van de Zendingsdeputaten, van de Deputaen der Gescheurde Kerken, de rector, directeur, bestuursleden en leraren van het Chr. Lyceum en de Chr. Kweekschool aan welke scholen de jubilaris les geeft, en de Hoofden en onderwijskrachten van de Chr. Uloschool en Chr. B.L.O.-school. Het Gemeentebestuur was vertegen woordigd door de burgemeester en de beide wethouders. Woensdagmorgen heeft de Koningin het eerste kievitsei van dit jaar ontvan gen, dat Dinsdag werd gevonden door de 18-jarige J. Hubers, onder de gemeente Veldhoven in Noord-Brabant. Hij bracht het ei onmiddellijk naar de burgemeester van Veldhoven, die het naar de Koningin zond. Het vorige jaar werd het eerste kievitsei op 18 Maart aan de Koningin aangeboden. zou hebben bestudeerd. Indien iemand wordt aangevallen, wacht ng niet op een politie-agent, maar tracht zich zo goed mogelijk uit de situatie te redden en er het leven af te brengen. Verder kreeg Eisenhower vragen te beantwoorden over de tactiek van on middellijke vergeldingsmaatregelen, in geval er ergens ter wereld een plaatse lijke oorlog zou uitbreken, een tactiek, die enige tijd geleden door minister Dul les is uiteengezet als onderdeel van Amerika’s nieuwe strategie. Volgens die nieuwe theorie zal men niet meer plaatselijk kracht tegenover kracht stellen, waardoor Amerika zijn strijdkrachten zou versnipperen, maar de aanvaller aanpakken in zijn kwets baarste plekken. In het algemeen zei de president, dat er bij het Amerikaanse volk te veel vrees bestond vrees voor de mannen in het Kremlin, vrees voor wat die zou den kunnen doen, vrees voor een econo mische crisis, vrees voor het verlies van betrekkingen en vrees voor onverstan dige speurders naar communisten. Dat alles heeft de Amerikanen bijna hyste risch gemaakt en het is nodig, aldus Eisenhower, dat wij alles in zijn juiste perspectief leren zien. Vijf en twintig jaar later in 1950 lig gen de zaken toch al heel anders! Niet alleen zijn de mensen nogal wat ver anderd, Vader heeft niet zo veel te zeg gen en wordt behoorlijk overvleugeld door moeder en dochter, maar ook brengt de heer Buitenbeen het eerste televisietoestel in huis. Het wordt net zo wantrouwend ontvangen als indertijd de eerste „radiee” en het blijkt net zo onvolmaakt te zijn! Nee, dan het derde tijdperk in 1975, vijf en twintig jaar later dus, dat waar schijnlijk het straaljagertijdperk ge noemd moet worden. Wat is daar alles volmaakt. Diner in pitten, geserveerd op een driepootje, deuren die open rol len met lichtsignalen, weerberichten uit hypermoderne toestellen, die besteld en samengesteld kunnen worden door de luisteraars, en straaljagervluchten naar de maan van de heer Buitenbeen! Geen wonder dat een allerliefste groot moeder Jetty Cantor, die zich in 1925 zo thuis voelde als onderworpen vrouw! van haar man en zich in 1950 zo liet gelden als degene die het toch maar te zeggen had in het huis waar Buitenbeen, dochter, schoonzoon en kleindochter-in- spijkerbroek bij in mochten wonen, zich, hier wat misplaatst voelt tussen die mannen in gekleurde zijden overalls en! vrouwen in lange broeken. Gelukkig dat de achterkleindochter zorgt voor dat eeuwig blijvende in het leven, de liefde. Met het geschrei van haar betachter- kleinkind, het millioenste lid van de Vara, dat door het radiotoestel tot haar komt, in de oren, zal de oude dame toch nog gelukkig zijnondanks al dat onwennige atoomgedoe! Een kostelijk stuk, met kostelijke rol len van Jetty Cantor, Max van Praag, Jeanne Verstraete, Willy Alberti, om enkele namen te noemen. Ook de mu ziek van het kwartet van Jan Gorissen droeg veel bij tot het welslagen van deze avond. En de spreker? Natuurlijk was hg nog present, de heer Smeding van Am sterdam, lid van de verenigingsraad, die de afd. Sneek geluk wenste met haar 25-jarig bestaan en aan haar voorzitter, de heer Bergsma, namens het hoofdbe stuur bloemen en een voorzittershamer overhandigde. Hij wenste dat de afde ling zou groeien en spoedig 800 leden zou tellen en bracht in herinnering dat de Vara steeds heeft moeten strijden om de haar toekomende zendtijd te behou den. Ook nu is die strijd nog niet ge ëindigd en men moet er zeker naar stre ven het ledental op te voeren. Met een woord van dank van de voor zitter en een lang, warm applaus van het opgetogen publiek, werd de avond Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie» Comb. Drijfhout-Kiezebrink Cf>> Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In hoger beroep heeft het Leeuwarder gerechtshof Woensdag bij vervroegde uitspraak besloten de heer P. de Boer, voorzitter van de Bond van Mobilisatie- Invaliden en van de stichting De Ne derlandse Soldaat, ontvankelijk te ver klaren in de zaak tegen de voormalige officier van justitie te Leeuwarden mr dr F. Hollander, die op een persconfe rentie'na de arrestatie van de heer De Boer in verband met verduisteringen (waarvan hij later werd vrijgesproken) beledigende uitdrukkingen zou hebben gebruikt. De door hem ingestelde vorde ring tegen de officier "werd de heer De Boer echter ontzegd en hij werd niet ontvankelijk verklaard in zijn zaak tegen de Staat der Nederlanden. De uitgeefsters van de Leeuwarder Courant en van de Friese Koerier heb ben in beginsel besloten tot een zeer nauwe zakelijke samenwerking. Vanaf een nog nader te bepalen tijdstip zullen belde bladen gemeenschappelijk worden geëxploiteerd. In de redactionele leiding komt echter geen wijziging; beide bla den blijven dus onafhankelijk, óók van elkaar. De N.V. Erven Koumans Sme ding zal in de nieuwe verhoudingen naast de Leeuwarder Courant ook de Friese Koerier drukken. De heren S. Jonker en L. R. Stallinga zullen tot directeuren van de nieuwe combinatie worden be noemd. in zijn ambt. Het laatste derde deel van dit tgdperk heeft hij hier gewerkt. Het predikambt is er niet om de mens te prijzen doch om God te danken en om het rechte inzicht te krijgen bij het horen van de waarheid. Spr. hoopt op een aan genaam en prettig samenzijn, opdat de band tussen voorganger en gemeente versterkt mag worden en Gods Naam mag worden verheerlijkt. Het was de heer Roodbergen een bijzonder genoegen om namens de Ker keraad de hartelijke gelukwensen uit te spreken aan het adres van het jubileren de echtpaar. Dit dubbele feest is voor U een grote zegen en alhoewel wij weten dat U dit gebeuren liever in stilte had willen gedenken, meende de Kerkeraad U op deze wijze te mogen huldigen, daartoe in staat gesteld door de spon tane medewerking van de gehele ge meente, waarvoor wg zeer dankbaar zgn. Wij stellen Uw werk in de verenigingen en in de Kerkeraad op hoge prijs en hopen dat U nog vele jaren In deze ge meente zult mogen arbeiden. God heeft U in alles geholpen en ook mogen wij mevrouw hartelijk dankbaar zijn, dat het mogelijk was dat de samenwerking met de Kerkeraad en de beide collega’s zo uitstekend was. De commissie uit de Kerkeraad wil U beiden eer. cadeau aanbieden, doch niet een groot cadeau, dat de aandacht trekt, doch U een en velop met inhoud overhandigen, dan kunt U zelf beslissen hoe U dat wilt besteden. Dit bedrag is gemeente bijeengebracht, het jubilerende echtpaar Ps. 121 4 en Ps. 89 8. De heer F. K. Groeneveld spreekt namens de Commissie van beheer. Hg zegt dat het bestaan vah deze commis sie de gemeente tot een grote steun is geweest in tijden van nood en moeite. Het werk van de predikanten en de commissie stemt tot grote dankbaar heid voor de bloei der gemeente. Spr. wenst ds. en mevr, en de kinderen van harte geluk met deze jubilea. Geve God de verhouding tussen U en de collegae De jubilerende familie tijdens de receptie dag voor dominee en de familie Van Loo, waarmee hij beiden namens het ge meentebestuur complimenteerde. Het ge meentebestuur en U komen wel niet zo vaak met elkaar in aanraking, maar U, jubilaris, vervult een bijzondere functie in onze gemeente en daarvoor verdient U ook onze dank. Ik hoop, zo besloot de burgemeester, dat er voor U nog vele gelukkige jaren temidden van Uw gezin zijn weggelegd, en dat ook in de toekomst de hoogste zegen op Uw werk moge rusten. Er was Woensdagavond een grote schare opgekomen in de Noorderkerk om getuige te zgn van de huldiging van Ds. E. N. van Loo, ter gelegenheid van diens 25-jarig huwelijksfeest en zgn 25- jarig ambtsjubileum als predikant. Ds. Spier had de leiding, die bij de opening liet zingen Ps. 103 1, daarna Ps. 128 las en voorging in gebed. Dit is wel een vergadering met een bijzonder karakter, zeide spreker. Ds. van Loo is 25 jaar ge dragen en gespaard in zgn huwelijk en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1