Predikbeurten I Kapp'e op weg naar Hollywood f t 77 Dr. Schreuder over de betekenis der Bloedtransfusie r> Departement Sneek Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen Verstopping stoelgang. 4’ i Jubilea Ds. van Loo Surinaams danstheater komt Bioscoopnieuws Sluit de zee-armen af. Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusters Geslaagd Voor vlijtige handen Zakennieuws Gevonden voorwerpen Staten en Provincie De ledenvergaderingen van de Roode Kruis afdeling waren de laatste jaren, de en Advertentie i.M ZONDAG 21 MAART 1954. GEREF. KERK SNEEK. Op Dinsdag 23 Maart komt hier in N. bill. 62 NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Dr K. H. Siccama. Nam. 5 uur Ds. H. Sondorp. Jeugddienst. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. 20—21 Maart 1954. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter K. v. d. Heuvell, Bothnia- kade 1, Telef. 2612 (b.g.g. 3000). Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur: K. G. Postma, Oosterdijk 65. Wijkverpleging Zuster H. Oppedijk, Jachthaven straat 10. Kraam verpleging Zuster IJ. Kramer. Stationsstr. 14 BIJ BRAND. Voor brandmelding steeds op nr. 3000. Geslaagd op de E.N.S.A.I.D.-examens te Utrecht de dames G. Odinga te Ter- zool als costumière en T. Deelstra te Sijbrandaburen als coupeuse. een gevaarlijk heerschap, die wij zo vlug mogelijk achter de tralies zullen zetten. Daar hoort hij thuis!” Zjj namen de schurk tussen zich in en briesend van woede werd Trol weggeleid. „Hoe kan ik u ooit genoeg bedanken”, begon het bruidje opnieuw. „Stel je voor, dat die nare man er met de steen vandoor was gegaan! Oh, u moet wel heel dapper zgnl" DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: ’s avonds 7.30 uur Ds. H. J. de Wilde. IJlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. GEREF. KERK. Oudega (W.): voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. v. d. Plaat. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 en nam. 2 uur Ds. Benschop. in schoonmaakgetij; Hamea-Gelei Advertentie I.M. Onhandig als ze is, brengt ze daar niets van terecht; ze beleeft alleen een in tens plezier aan de goochelaar en onbe vangen droomt ze van de schoonheid van het leven. Alles is speels en onschuldig, en de kermisomgeving accentueert al leen maar. Zijn hoogtepunt bereikt het verhaal in Lili’s ontmoeting met een poppenspel. Iedere pop is een facet van de man achter de coulissen, en in de wjjze, waarop zijn poppen met elkander en met Lili spreken, belijdt hij zijn angs ten, machteloosheden en goede bedoelin gen. Als de ogen daarvoor zijn openge gaan, zijn we (samen met Lili) bij een zo ontwapenend happy-ending aange land, dat niemand meer kan nalaten te glimlachen. Van de reinheid zijn we in dé rijpheid terechtgekomen en het ge heel is vol van een positieve levensaan vaarding, zoals we die maar zelden aan treffen. De enkele, zeer sobere balletten, waarin (naast de hoofdrolspelers) ook Jean Pierre Aumont en Zsa Zsa Gabor een functie vervullen, zijn een lust voor oog en oor. Regie en choreografie zijn van Carles Walters, die de bewonderens- waardige moed gehad heeft om een film voor ons te maken, waaraan alle opzich tigheid vreemd is gebleven. Rest ons nog te vermelden dat deze film, die zijn Noordelijke première in Sneek beleeft, in Cannes werd gekozen als de „beste amusementsfilm van 1953” en dat zij op de nominatie staat voor een Oscar. Amicitia: Door ongesteldheid van drs R. K. de Jong zal de dienst a.s. Zon dag 21 Maart worden geleid door Ds. R. Boonstra van Franeker. „Sluit de zee-armen zo spoedig moge- lijk af”, aldus adviseert de Delta-Com- missie in haar derde interimadvies aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Dit algemeen verwachte advies is een stemmig gegeven door tien deskundigen, die in de Delta-Commissie onder pre sidium van Ir A. G. Maris, directeur- generaal van Waterstaat, zich over het vraagstuk van de benedenloop der rivie ren en de zee-armen beraden. Naar schatting van de commissie zal het af dammen der zee-armen, tussen de Wes- terschelde en de Nieuwe Waterweg, 20 tot 25 jaar arbeid vergen. De kosten zouden tussen anderhalf en twee mil liard gulden liggen, welk bedrag, ver deeld over deze reeks jaren, door ons volk te dragen zou zijp. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. Met Zuid-Amerika: Sprookjes land. Ze nam het tweetal bij de hand en ging met hen naar buiten en tot hun grote verrassing zagen Kappie en de maat daar een heel leger van verslaggevers en fotografen, die hen stonden op te wach ten. „Een hoera’tje voor de helden van de „Kraak”,” klonk het, toen zij ver schenen. PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aere Pe- renmus. Spr. Pastor H. Brohede. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heiligingsdienst; 7 uur n.m. Upenluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. JEHOVA GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jeileshüs, Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur. NED. HERV. KERK. Abbega: voorm. 9 uur de heer Lammert- sma; nam., 1.30 uur Ds. de Noo van Hommerts. Goënga: nam. 1.30 uur Ds. H„ Sondorp. Bed. H. Doop. Gaastmeer (4e Lijdens-Zondag)voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. Kranendonk. Heeg: voorm. 9.30 en nam. 1.30 uur Ds. Mr J. Schoenmaker. Hommerts (4e Lijdens-Zondag): voorm. 9 uur Ds. de Noo; n.m. 1.30 uur Fryske tsjinst. Njjland: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. Prins. Offingawier: voorm. 9 uur Ds. F. H. Kuiper. Oppenhuizen: nam. 1.30 uur Ds, Stap. Uitwellingerga: voorm. 9 uur Ds. Stap. Oudega (W.)nam. 1.30 uur Ds. van Dullemen. Scharnegoutum: v.m. 9.15 uur Ds. C. G. Wiegers van Sneek; nam. 1.30 uur Ds. van Andel. Catechismusprediking. Sandfirden: voorm. 9 uur Ds. van Dulle men. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. H. Son dorp; ’s avonds 7.30 uur Ds. Kranen donk. IJsbrechtum: voorm. 10 uur Ds. Brink. „Voor alle zekerheid heb ik maar de hand op dit individu gelegd”, kondigde de postbode trots aan. „In de verwarring was het een klein kunstje hem te overmeesteren en omdat zijn uiterlijk mg niet aanstond en hg niet goedschiks wilde meegaan heb ik hem maar gebonden!” „Daar heb je goed aan gedaan, man”, sprak een van de agenten, „want het is Firma Tjerkstra, Kruizebroederstraat alhier heeft haar karakteristieke gevel een nieuw aanzien gegeven door het aanbrengen van een opvallende ver andering in de etalages. Er is tevens een effectvolle verlichting in aange bracht, die zelfs de meest gevoelige, in het textielvak veelvuldig voorkomende kleuren, volledig tot haar recht doet ko men. Deze verandering staat mede in verband met een reorganisatie in het bedrijf, dat thans door opheffing van de afdeling woning-textiel weer geheel het karakter van mode- en manufacturen zaak heeft gekregen. Vooral des avonds vallen de etalages bijzonder op. De verbouwing werd uitgevoerd door fa. Gebr. Boomsma, de verlichting door de fa. J. de Groot Boersma, terwijl de fa. Geertsma het schilderwerk verzorg de. Als we horen dat Helen Deutsch een verhaal van Paul Galileo voor de film gaat bewerken, is dat reden genoeg om de oren te spitsen. En als we dan een rolprent te zien krijgen, die er wezen mag, nu juist omdat ze niet de preten tie heeft belangrijk te zijn, mogen we dankbaar zijn. Leslie Caron (die voor deze vertolking op de nominatie staat een Oscar te krijgen) en Mel Ferrer hebben diegenen, die daar gevoelig voor zijn, een spel voor ogen getoverd, dat hun nog lang in herinnering zal blijven. De geschiedenis vertelt ons van een kinderlijk weesmeisje, dat na het over lijden van haar ouders op zoek gaat naar een onbekend familielid, ergens in Zuid- Frankrijk; voordat ze het weet is ze in allerlei verwikkelingen verzeild geraakt en krijgt een kans als dienstertje in een DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. (Gezinsdienst m.m.v. de Jeugdkoren, extra collecte voor de Jeugdkoren). Donderdag 25 Maart 's avonds 7.30 uur Zusterkring. Vervolg pag. 1 Namens het moderamen van de laatst gehouden Synode biedt ds. v. d. Wou- de uit Leeuwarden schriftelijke geluk wensen aan. Ds. D o n d o r p uit Scharnegoutum zegt namens de classis, dat zij het bui tengewoon op prijs stellen mannen als ds. van Loo in hun midden te hebben. Deze kunnen door hun meerdere erva ring het werk, dat God ons geeft te doen, beter bevorderen en spr. hoopt dat wij nog lang van hun meerdere kennis zullen kunnen genieten. Spr. biedt een cadeau aan. De heer Dethmers zegt, als voor zitter van het Geref. Verpleeghuis, ds van Loo hartelijk dank voor alles wat hij voor deze stichting doet. Het werk is niet altijd gemakkelijk, maar het be stuur is ook mevr, van Loo dankbaar dat zij haar man altijd wil afstaan voor dit werk en nooit een vergadering ver geet. Spr. hoopt dat beiden nog velen ten zegen mogen zijn en nog vele jaren hier mogen blijven. Dan komt de jubilaris voor het bordje om een kort woord van hartelijke dank uit te spreken tot allen die dit feest van spr. en zijn vrouw hebben willen op luisteren door hun tegenwoordigheid en hun gelukwensen. Dat is de grondtoon van dit woord. Onze gedachten gaan na tuurlijk terug naar wat voor 25 jaar in Wons en Exmorra zich rondom ons af speelde. Blij gingen we naar Wons om dat God onze veg zo wel had gemaakt. Wij moesten daar het Woord bedienen, maar de vraag rees wel eens bij ons op: Hoe zal dit komen Nu wg er achter staan hebben we ontdekt dat God het wel heeft gemaakt. Mijn vader, die mg bevestigde, wees er op, dat het woord uit de Schrift: Hij moet wassen en ik minder worden, ook voor mij van beteke nis was. Daarnaar heb ik gestreefd. Mijn vader heeft mjj en buitengewoon stem pel opgelegd, dat ik de liefde voor de belijdenis zou bewaren en dat heb ik na gestreefd. Mijn werk was gebrekkig, doch God heeft 'iet willen zegenen. Van het Evangelie heb ik niets afgedaan, daarvoor heeft de Here mg bewaard. Er zijn teleurstellingen geweest, maar God heeft het wel gemaakt. Het heeft spr. goed gedaan, dat uit Wons en Exmorra zoveel blijken van waardering gekomen zgn. Hij is ook dankbaar voor de harte- Igke samenwerking met de Kerkeraad en allerlei delen van het gemeentelijk werk. De arbeid onder de jeugd heeft de liefde van zgn hart en hjj hoopt, dat God er hem voor bewaart dat er schei ding tussen hem en de jeugd zal komen. Spr. wgst op de droevige zgde van het ambt in tijden van ziekte en rouw. Hij is zeer dankbaar dat God hem en zgn gezin zo buitengewoon gezegend heeft. Als predikantsvrouw heeft mijn vrouw wel geleerd, dat zo’n leven een leven van opoffering is. Met grote blijdschap hebben wg ons werk gedaan. Doch het gaat niet om mijn’werk, doch wat de Here gedaan heeft. Wg, zijn dienaren, hebben te werken voor Zijn gemeente. Spr. is dankbaar voor de goede ver standhouding en hartelijke samenwer king met zijn collega’s. Met een hartelijk woord van dank aan allen die hebben meegewerkt deze herdenking te vieren, waardoor hij met nieuwe energie is ver vuld, besluit spr. zijn toespraak met de woorden: Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen. Een zangkoor zong enige liederen, ter wijl ook de gemeente zich enige malen in het lied uitsprak. Ds. de Leeuw sloot daarop met dankgebed. Voor dit departement sprak Dinsdag} avond in de bovenzaal van hotel Hanen burg d r G. J. U b b i n k, kinderarts alhier over „Medische Problemen”. Spr. behandelde in zgn rede, naar aanleiding van de zeer belangrijke daling welke de kindersterfte in de laatste vijftig jaar heeft ondergaan de vraag of het recht op geluk en leven van de kinderen be- langrijker geacht moet worden dan het geluk van het volk. Zo immers stelde destijds prof. Slijper, hoogleraar in de biologie te Amsterdam, de kwestie in zijn inaugurele rede toen deze betoogde dat het juist de beste eigenschap van de mens, zgn erbarmen, is welke oor zaak zal worden van de ondergang van de mensheid. 30 jaar geleden stierven m Nederland 12 der levend geborenen in het eerste levensjaar, 60 jaar geleden 20 nu slechts 2% 1% sterft in de eerste week na de geboorte en dit cijfer van de zg. vroegsterfte daalt be trekkelijk weinig, omdat men weinig invloed kan uitoefenen op de factoren welke deze sterfte veroorzaken. Toch gaat het hier, samen met het aantal doodgeborenen, dat 2 bedraagt, nog om een belangrijk aantal kinderen, nl. 7500 in ons land. De paediatrische sterfte echter, d. w. z. na de eerste week en tot de eerste verjaardag is in 25 jaar van 10 op 1 gedaald. Vooral voe dingsstoornissen en infectieziekten spe len hierbij een rol. Hoe was het nu vroe ger Statistieken daaromtrent ontbre ken bijna geheel, de enige beschikbare gegevens zgn die van een Florentijns hospitaal, waar men van 1530 af aan tekeningen heeft gemaakt. Waaruit o.a. blgkt dat daar van 1755 tot 1774 totaal 15800 vondelingen werden opgenomen, daarvan overleden 11000 voor ze 1 jaar oud waren! Spr. gaf ook nog enige cij fers uit 1936 in Indonesië toen in Ba tavia van de 1000 geboren kinderen der inheemsen er 300 stierven. Van de toen daar geboren kinderen van Europeanen was het sterftecijfer veel lager De so- ciaal-hygiënische omstandigheden en de geringe ontwikkeling der inheemsen speelden dus een belangrijke rol. Vroe ger vond men zuigeltagenbescherming eigenlijk foutief, omdat men de zwakke individuen in leven hle'd en dus de na tuurlijke selectie belette. Als deze rede nering opging zou men dus in de stre ken met de hoogste kindersterfte de krachtigste en gezondste bevolking moe ten hebben. De statistieken bewijzen echter dat het net andersom is. De hoge kindersterfte was geen gevolg van aan geboren zwakte maar van milieu. Door verbetering van het sociale milieu en allerlei andere hygiënische maatregelen is het gelukt de kindersterfte tot 2% terug te brengen en ook in het alge meen de gezondheidstoestand van het volk te verbeteren. Prof. Slijper nu be handelde in zgn bovengenoemde inaugu rele rede het uitsterven van diergroepen. Hij concludeert naar aanleiding van on derzoekingen van de skeletten van de uitgestorven holenbeer, die in Stiermar ken 125000 jaar lang in grotten leefde, dat dit dier daar blijkbaar onder zeer gunstige omstandigheden heeft geleefd, zodat ook de zwakke en zieke dieren in leven bleven en nakomelingschap kre gen, door de gunstige omstandigheden was aanpassing niet nodig, het dier werd sterk gespecialiseerd en dat werd zijn ondergang. Naarmate de speciali sering toeneemt wordt de bestaansze kerheid geringer. Prof. Slijper noemt de mens biologisch gezien, geen zeer ge slaagde diersoort, hij is lichamelijk maar een grote stumper, maar door een fijnere structuur van zgn hersenschors, door zijn geestelijke vermogens, dus door de cultuur een zeer gespecialiseerde soort. Zijn civilisatie doet bij dfe mens hetzelfde als de domesticatie bij het dier. Ze brengt de mens in te gunstige biologische omstandigheden, welke wij bij het dier als noodlottig erkennen. En dan rijst de vraag of het leven van het individu gekocht moet worden met de ondergang van de soort. Door onze geestelijke vermogens schg'nt de toe komst maar somber voor de mens. Zgn beste geestelijke eigenschap, erbarmen, W. Frisostraat 46; grijze alpinomuts, Koornstra, Boschgracht 3; blauwe want, Joustra, Eelt je Halbertsmastr. 44; heren rijwiel (2 remmen), garage Hotel „De Wijnberg”; blauw kinderwantje m. witte strepen, Lok, Kapelstraat 27; bruine beurs met inh., Speelman, 3e Selfhelp- straat 13; doublé armband, Vrieswijk, 2e Woudstraat 23; fietssleuteltje, Jasper, le Selfhelpstraat 9; blauwe rozenkrans, Wind, Julianapark 2; schuimrubber za deldek, Kramers, Boschstraat 22; ten nisbal, Flapper, Napjusstraat 31; rode autoped met houten wieltjes, zilveren oorbel m. steen, de Ruiter, Jan van Nas- saustraat 47; ballpoint m. witte dop, Smid, Emmastraat 20; kinderwant rood- bruin-blauw, de Jong, Hopperstraat 2; sjaalmuts, donker- en lichtblauw, de Boer, 2e Zomerrakbuurt - 4; donkerbl. muts, Korte, Napjusstraat 63; speldje (sleutelmodel), Baarda, Joh. W. Friso straat 83; zilveren speldje (model mo len), Gasman, Kruizebroederstr. (boven C. A.); rode ballpoint, van der Zee, Ged. Neltjeshaven 12; grijs kinderwantje m. letter B, Faber, Ubbo Emmiusstraat 54; aantal spaarzegels R.P.S., van der Wal, Kerkgracht 2; donkerrood geblok te sjaal, Dijkstra, W. de Zwggerstr. 24. Gedeponeerd aan het politiebureau: rode kindermuts, blauw-wit kinder wantje (Noors patroon), bruine kinder want met 3 rode biesjes; springtouw; starter v. motorfiets. kan noodlottige gevolgen voor hem heb ben omdat daardoor allerlei nakome- lingsschap ontstaat welke tot ondergang van de mensheid moet leiden. Prof. Slij per geeft de mensheid nog ongeveer een millioen jaren. We hebben dus dit, vele ziekten der zuigelingen worden veroor zaakt door het milieu, door het ingrijpen der medici daalt de sterfte, maar de bio loog zegt dat het gevolg van dit alles degeneratie zal zijn, waardoor de mens van de aarde zal verdwijnen. Spr. meent dat het gevaarlijk is uit de geschiedenis van de holenbeer conclusies voor de mens te trekken, het milieu speelt zeker een rol bij het in ’t leven blijven van kinderen, maar de verzorging zal een veel groter invloed bij de mens hebben. Spr. acht het ook wat te speculatief als prof. Slijper de gevolgen van de medi sche zorg der laatste 50 jaar projecteert in een periode welke nog wel 1 millioen jaren zal duren. Prof. Slijpers conclusie is interessant, maar z. 1. heeft hij niet veel bewezen. Maar in ieder geval kan prof. Slijpers rede opwekken tot ver antwoordelijkheidsbesef omtrent ons na geslacht. En dat vestigt de aandacht op vraagstukken van positieve en negatie ve eugenese, van al of niet verplicht me disch onderzoek vóór het huwelijk, ook van sterilisatie, in bepaalde gevallen, en van kinderbeperking. Er zijn landen waar men ten deze reeds maatregelen nam. Het recht hebben op kinderen brengt ook verplichtingen mee, ook deze vraagstukken zal men moeten zien in het licht ener de mens door God ge geven verantwoordelijkheid. Hier rijst ook de vraag of de gemeenschap ten deze verantwoordelijkheidsbesef moet aankweken. Men kan de ogen niet slui ten voor het feit dat over 50 jaar het aantal geestelijk onvolwaardigen ver dubbeld zal zgn, dat van de geestelijk volwaardigen gehalveerd, omdat de eerste een aantal kinderen krg'gt dat boven het gemiddelde, de laatste een aantal dat beneden het gemiddelde ligt, krijgt. Spr. heeft hier slechts een aan tal opmerkingen over dit medische pro bleem willen maken, er is eigenlijk nie mand die hier een oplossing kan aan geven, daar zowel ethiek als politiek in het algemeen ingaan tegenover de genetische bezwaren, maar spr. hoopt in ieder geval dat zijn opmerkingen zijn auditorium iets hebben doen beseffen van de ernst van dit probleem en de verant woordelijkheid welke wij allen dragen. Er was heel wat discussie na deze rede, waarna de voorzitter, mr J. A. de Jong, sloot met een woord van dank aan de spreker, die een zo belangrijk onderwerp dat ten nauwste samenhangt met onze cultuur, op zo uitnemende wijze hier had behandeld. In de etalages van de fa. Eringa aan de Oosterdijk is naast een fraaie collec tie sportkleding ook een „Pluisje”, het bekende wedstrgdscheepje voor jeugdige zeilers, geëxposeerd. De tuigage en in ventaris van dit scheepje dat 9 m2 zeil voert, is geleverd door de fa. Gaastra alhier. Na een openingswoord van de voor zitter Dr H. Hofstra, sprak Dr J. Th. R. Schreuder over de betekenis der bloedtransfusie. Reeds in de middeleeuwen heeft men geprobeerd de mensen bloed in te spui ten, meestal van dieren. Maar dat leid de tot drama’s. Alle patiënten gingen dood. Later bracht men het bloed direct van de ene mens op de ander over. Daarmee werd meer succes bereikt, maar toch kwamen er ook nog zoveel ongelukken voor, dat men het in de helft van de vorige eeuw zedelijk niet meer verantwoord achtte. Aan deze im passe is pas een eind gekomen door de onderzoekingen van de grote Landstei ner. Hij ontdekte dat men de mensen kan verdelen in vier bloedgroepen en dat zonder gevaar bloed ingespoten kan worden als men weet tot welke bloed groep de patiënt behoort. De twee grootste groepen zijn A en O, de twee kleinere B en AB. Pl.m. 40 behoort tot groep A, 40 tot O, 15 tot B en 5 tot AB. Later is het nog ingewikkelder ge worden toen Landsteiner aan het eind van z’n leven ook nog de Rhesus-factor ontdekte, waardoor iedere groep weer verdeeld wordt in rhesus-positief en rhe- sus-negatief. Maar het onaangename is ook hier weer, dat deze groepen zeer ongel'Jk over de bevolking zijn verdeeld. 85 is nl. r.positief en 15 r.negatief. Daar het noodzakeliik Is, dat de bloedtransfusie gegeven wordt door iemand uit dezelfde bloedgroep, wordt het vinden van passende bloedgevers steeds moeiijjker. Vóór de Bloedtransfusiedienst er was, was het vaak zelfs een ramp. Begrjipel'jk is daarom, welk een prachtig werk het Roode Kruis gedaan heeft de bloedgevers te registreren. Daardoor weet men nl. van te voren, welke bloedgever men moet hebben. Aangegeven van 10 tot 16 Maart ’54: paarse haarstrik, Riddersma, Leeu wenburg 21; 2 sleuteltjes aan touwtje, Hoomans, Galigastraat 7; kinderwant (R), groen-wit-rood, Flapper, Napjus straat 31; benzinetankdop v. motornets, Weissenbach, Fred. Hendrikstraat 48; paar zeemleren damesglacé’s, de Jong, Napjusstraat 22; muntbiljet, van der Goot, Grootzand 57; bruin leren knip- beursje, Cobie Zjjlstra, de Colignystraat 11; meisjesfiets, van der Horst, Paral lelweg 17; zakboekje, inh. geld, Koorn stra, Boschgracht 3; grijze wollen sjaal, Bruining, Jan van Nassaustraat 58; wollen shawl (grgs-rood-wit), Wielinga, Parkbuurt 15; zilveren ring met rood steentje, Bosma, Henr. Catharinastraat 18; wit-blauwe kinderwanten, Beeksma, Eeltje Halbertsmastr. 37; padvinders- riem, van Gorkum, Kerkholslaan 19; zwart mes, Martens, Oosterdijk 49; por-, tefeuille met inhoud, Poiesz, Ged. Pol; geruit kindertasje, Alyda van der Laan, Fred. Hendrikstraat 44; bruin beursje met inhoud, H. en L. de Zee, Oppenhui- zerweg 59a; donkerbl. (R) damesglacé, Visser, Prins Mauritsstraat 27; zwarte herenwant, de Boer, Ubbo Emmiusstraat 8; paar grijze suède dameshandschoenen, van der Zee, Kruizebroederstraat 1; huissleutel, van der Goot, Eeltje Hal- bertsmastraat 87; ritssluiting, de Haan, Oppenhuizerweg 158; donkerbr. beurs met overslag alsmede inh., Opperw.mr. Rijkspolitie Bergsma, Scharnegoutum; verversingstent van een kermisbedrgf. groene kinderwant (R), Schurer, Joh. bloedbanken, waar het bloed tot plasma verwerkt wordt, alleen geschikt voor de grote steden. Men is trouwens ook nog al wat teruggekomen van het ge bruik van plasma omdat daar heel goe de vervangingsmiddelen voor zgn. Wie krggen bloedtransfusie? Een groot deel vormen de operatie- patiënten. Vóór de oorlog gaf men meestal alleen bloed als er na de ope ratie gevaar voor de patiënt bestond. Tegenwoordig echter wordt het bij grote operaties ook tijdens de operatie toe gediend. De sterfte is daardoor t xnmer- keljjk gedaald en bovendien zgn nu ope raties mogeljjk geworden die men zich vroeger niet kon indenken. In de tweede plaats is transfusie no dig bij acuut bloedverlies, o.a. bij onge vallen, bevallingen en maagbloedingen. Het meeste bloed wordt gebruikt als ’n patiënt met een hevige maagbloeding tijdens de bloeding geopereerd wordt. Dan is het de kunst het er vlugger in te laten lopen dan het er uit vloeit wordt het bloed met grote snelheid in de aderen geperst. Met een voorbeeld uit zjjn praktijk toonde dr Schreuder tenslotte aaln, dat er soms wel twintig man nodig zijn om eén mens in het leven te kunnen hou den. Die moest men eens samen kunnen kieken. En wat een organisat' is voor zulk een operatie nodig! De bloedgevers wi'len nooit iets van Dinsdag hield de Chr. Hist. Kiesver. „Groen van Prinsterer” alhier een bui tengewone ledenvergadering in het Ge bouw voor Christelijke Belangen. De voorzitter, Mr. K. de Vries, opende de vergadering met gebed en richtte zich in zijn welkomstwoord in het bijzonder tot de afgetreden voorzitter, de heer J. de Boer, aan wie hij dank bracht voor de energie en de trouw, waarmee hg jaren aaneen op de bres heeft gestaan voor de Christelijk-Historische Unie in het glge- meen en voor de plaatselijke Kiesver eniging in het bijzonder. Als spreker trad op de heer H. M. Gerbrandij van Nijland, lid van het col lege van Gedeputeerde Staten van Friesland en lijstaanvoerder van de C.H.U. bij de komende verkiezingen voor de Provinciale Staten in Friesland. Deze hield een even degelijk als boeiend be toog over „Staten en Provincie”, waar op na de pauze een geanimeerde gedach tenwisseling volgde, waaraan een zeven tal vragenstellers deelnam. Tot besluit der bijeenkomst ging de heer Gerbrandij voor in dankgebed. Amicitia het Surinaams danstheater met „Eldorado, Zuid-Amerika Goudland, Sprookjesland”. Dit rijk gevarieerde Zuid-Amerikaans programma wil in Nederland een indruk geven van de vele en verschillende cultuuruitingen, welke bij de volkeren van de Caraïben aangetroffen worden. Het programma voert de toeschouwers mee door deze uitgestrekte gebieden van Indianen en Gaucho’s (Zuid-Amerikaan se Cowboys) waarbij zij kennis maken met de verschillende muziek-, zang- en dansvormen. Zij zien krggs- en liefdes- dansen evenals volksgebruiken en horen volksmelodieën. Het programma brengt de toeschouwers nader tot de mystiek van gebieden, die voor velen nog onbe kend is. Kleurrijke costuums en prach tige décors vormen met dans en spel één feeëriek geheel en een mozaiek van exo tische kunst. Reeds trad de dansgroep met groot succes op in Centraal- en Zuid- Amerikaanse landen, Engelse gebieds delen, evenals in Italië, Oostenrijk en Zuld-Duitsland. In tal van plaatsen in Nederland gaf zij reeds uitvoeringen, o.a. enkel voor de Koninklijk Neder landse Landmacht al meer dan twintig voorstellingen. De Nederlandse pers schreef o.m.: „Academiefeest Breda: Surinaams Danstheater een mozaïek van Oosterse kunst”. (Het Vrije Volk). „Al met al een geslaagde kunstzinnige avond, maar ook een leerzame, een culturele avond”. (Gooi en Ommelan den). „Al bij al een avond van intens kunst genot, zoals Naaldwijk maar zelden heeft te zien gekregen. De aandacht voor hetgeen werd gepresteerd was van dien aard, dat men een speld kon horen vallen. Luid applaus steeg op na elke dans, dat aan het einde tot een grote ovatie uitgroeide”. (R.K. Dagblad voor het Westen). „Voor Westerse begrippen is het moei lijk de Oosterse mentaliteit te begrijpen. Het is de verdienste van het Surinaamse Danstheater, dat het velen daarvan op zulk een voortreffelijke wijze op de hoogte brengt." (Het Nieuwsblad van het Zuiden). „Ik kan U berichten dat de voorstel ling een groot succes is geweest”. (Rap port van een kapitein Kon. Ned. Land macht aan Hoofdkwartier). Vlug, zacht en pijnloos werken Mijnhardt’s Laaecrtablattan 65 ct dank weten, maar toch wilde spr. hen hier toch eenmaal in het publiek na mens al die hun volkomen onbekende mensen danken voor hun medewerking. Door hun idealisme zijn heel velen in het leven gebleven. Jeugd-Roode Kruis. Nadat ook nog een mooie film over de bloedtransfusie was vertoond en dr Schreuder enige vragen had beantwoord, sprak de heer S. Sinnema uit Den Haag een propagandistisch woord voor het Jeugd-Roode Kruis, een nieuwe taak van het Rooda Kruis, maar toch niet minder belangrijk dan de vele andere. De jeugd is de toekomst van een volk. Maar waarom het kind dan niet in kennis te brengen met het Roode Kruis? Als wfj de jongeren inschakelen, kunnen zij straks de plaatsen innemen van ouderen. Spr. deed daarom een krachtig be roep op het onderwijzend personeel, de jeugdleiders en alle aanwezigen mede te werken aan deze taak. De film over een vacantietocht per boot van invaliden en chronische zieken, die na het speechje van de heer Sinnema vertoond werd, trok eveneens grote be langstelling. De „Kasteel Staverden” is ook hier geweest en gaarne zou de af deling ook zulk een lange tocht willen organiseren. De kosten (ƒ4000) zijn echter nog te hoog. Daarom blijven we voorlopig bij dagtochten, zo deelde dr Hofstra mede. Tot besluit volgden nog twee komi sche films, waarna de voorzitter de ver gadering sloot met een oproep tot allen lid te worden van het Roode Kruis en als helper of helpster mede te werken aan de komende inzameling van gelden. Volgens spr. steekt de Nederlandse Bloedtransfusiedienst gunstig af bij die in het buitenland. De reden hiervan is, dat hjj hier op basl.4 van vrijwilligheid is georganiseerd, d.w.z. dat voor het geven van bloed nimmer een vergoeding wordt toegekend. Daardoor hebben we hier meer vaste bloedgevers dan wanneer er voor betaald zou worden. Hier in Sneek werkt bovendien ook het personeel van de dienst belangloos mee, hoewel het be- pa’en van de bloedgroep veel tijd vraagt. Wan', van iedere gever wordt de proef viermaal bepaald. Ook do administratie is zeer tijdrovend en voor iedere trans fusie is een heleboel personeel in touw. Gelukkig zijn er in Sneek naar ver houding veel bloedgevers (ruim 600). Maf dat moet ook. Wij hebben hier een streek-ziekenhuis, zodat 20000 Snekers bloed moeten geven voor 80000 Zuid- we'thoekers. Het is een bewijs van Fries Idealisme dat we het bloed hier in zo grote hoeveelheid kunnen krijgen. maa~ toch kunnen we altijd nog wel meer gebruiken. Reserves zijn steeds zeer belangrijk, ook in verband met eventuele ongevallen en rampen. Boven dien z(,n er verliezen. Van de pl.m. 100 aanmeldingen per jaar gaan pl.m. 80 verloren door verhuizing en emigratie. Ook daarom Is regelmatig nieuw bloed nodig om door te kunnen werken. Spr. vertelde hierna iets over de tech niek van het bloedafnemen en -inbren gen, wat vroeger volgens de directe, maar thans volgens de indirecte metho de geschiedt. Het laatste werd mogelijk toen een middel gevonden werd het bloed onstolbaar te maken zodat het nu in flessen bewaard kan worden. De beste bewaarplaats is echter het lichaam van de donor en die zijn hier allen goed be reikbaar. En mocht de nood al eens aan de man komen, dan is het ziekenhuis personeel ook nog beschikbaar. Het lang bewaren van bloed is ook niet erg wenselijk. Daarom zgn de zgn. evenals die van zovele andere verenigingen, slecht bezocht. Daarom sloeg het bestuur dit jaar eens een andere richting in. Het maakte er nu een openbare ver gadering van met een inleiding en een film over een aantrekkelijk onderwerp, en nodigde niet alleen de leden en hun vrouwen, maar ook alle donors en an dere belangstelle iden uit. En nu werd het een succes. De nieuwe zaal van Hanenburg was flink bezet. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 uur Lezen; nam. 5 uur Ds. Benschop. belle men CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Brandsma. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. H. Telkamp van Haarlem; nam. 2.30 uur Ds. J. H. Telkamp, Z. 12; nam. 5 uur Ds. J. M. Spier, Z. 12. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. M. Spier, Z. 12; nam. 5 uur Ds. E. N. van Loo. Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewijkstr 4. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Lin deman. Jeugdbijeenkomsten: ’s avonds 7.30 uur voor leeftijd 12 t.e.m. 15 jaar en 8 uur voor ouderen. Vrijdag 19 Maart: 's avonds 7.30 uur Bgbellezing en Bidstond.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2