PIM Fan de SNEEK KANTONGERECHT BUITENLANDS OVERZICHT SNITSER FEMERK K. I. Vereniging »’t Heale Bislach» boekte goede resultaten Matthaus Passion VRIJDAG 19 MAART 1954 DERDE BLAD IV Uitslag Verkeersexamen Woudsend Dader van moord te Baarle Nassau gearresteerd VAN DER PLAATS bolsward „SNEEKER NIEUWSBLAD” Vaart achter oudedags- pensioen en de E.D.G. Oud-Commissaris gearresteerd Frankrijk, het Saarland Zeepost Een tantalus-kwelling. Aardstralen. te gronden, d. (7 April): (22 Mrt)j De rijkspolitie heeft een 77-jarige in woner van Baarle Nassau gearresteerd, die heeft bekend de 67-jarige mej. Mar tens aldaar om het leven te hebben ge bracht. Het slachtoffer was hem een bedrag van 100 schuldig. Omdat zij binnenkort in een rusthuis zou worden opgenomen, had de man haar het ge leende bedrag terug gevraagd. Toen de vrouw verklaarde, dat zij het geld op dat ogenblik niet kon betalen, is de man, volgens zijn verklaring, zo overstuur geraakt, dat hij haar met een pook heeft gedood. op Langspeelplaten, gespeeld door ’t Concertgebouw Orkest. Partituren Matthaus Passion. ’T HUIS MET DE NOTENBALK Sneek Tel. 2279 Een product Advertentie LM. gelopen, het Britse eiland ook niet meer te houden is. Engelse samenwerking met de E.D.G. is des te meer nodig om dat op de Amerikaanse bijdrage voor de verdediging van W.-Europa meer en meer wordt beknibbeld. Niet alleen heeft een commissie uit het Amerikaan se Congres er op aangedrongen dat de Ver. Staten hun politiek ten opzichte van dit gebied zullen herzien, nu ver schillende landen zo talmen met de aan vaarding van de E.D.G., maar de Ame rikaanse regering blijkt ook daadwer- kelrjk op leger en marine te gaan bezui nigen, terwijl luchtmacht en atoomwa penen de voorrang krijgen. Dat gaat niet met instemming van de legerchefs, die betogen dat ook in de toekomstige oorlog het leger nog altijd het laatste woord zal hebben, maar West-Europa kan het zich maar voor gezegd houden, het zal zélf voor een krachtig leger moe ten zorgen. Op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid is een voorontwerp van wet gereedgekomen met betrekking tot het oudedagspensioen, waarover de Sociaal-Economische Raad zeer onlangs advies heeft uitgebracht aan minister Suurhoff. Deze wil kennelijk vaart zet ten achter de zaak, hoewel in verband met de adviezen die van velerlei instel lingen moeten binnenkomen nog niet te zeggen valt, wanneer en in hoeverre dit voorontwerp tot ontwerp van wet zal kunnen worden. (22 Mrt)] (20 Mrt) (20 Mrt) de verzen» djngsdata van postpakketten geven de postkantoren. SNEEK. In de jaarvergadering van de Ver. voor Ziekenverpleging werd in het jaarverslag meegedeeld dat zuster W. H. Brunings op 1 Dec. jl. eervol ontslag had gevraagd en ver kregen en was vervangen door zus ter J. Pen. De heer v. Akkeren pleitte bij de rondvraag voor het be schikbaar stellen van bekwame wa kers of waaksters voor verpleging bij nacht en deze spreker en de h.h. v. d. Horst en Alma voor een betere eerste hulp bij het zich voordoen van krankzinnigheid. De zuster had in 1903 3570 bezoeken gebracht en 2148 patiënten op het spreekuur be handeld. Jongma. Overleden: Foeke Visser, 16 mnd.; Regina v. d. Steele, 61 jr., ongeh.; Jetske Jellema, 11 jr.; Ruurdtje Westra, 12 mnd.; Heero v. d. Zee, 8 mnd.; Janke Oosten, 10 jr.; Geertje de Vries, 79 jr., wed. van Jelle Boor- sma. 1952 was dit 51 een vooruitgang dus van 12% Deze resultaten, aldus de heer Brou wer, geven goede hoop dat onze vereni ging op de goede weg is en we mogen zeggen dat we met het materiaal dat ons ter beschikking staat, de vijf stie ren „Smits”, „Folkertje Lindberg”, „Hein Peter”, „Verwachting” en „Hil- tje Adema” en onder de beproefde lei ding van dr Hofstra op de goede weg zijn, al blijven er steeds wensen. Na nog nadere inlichtingen te hebben gegeven over interne mogelijkheden en moeilijkheden, beëindigde dhr. Brouwer zijn interessant betoog met de woorden: „Laten onze leden goed begrijpen, dat zij het zijn, die de K.I. gróót kunnen ma ken door elk op zijn bedrijf die dingen te doen welke noodzakelijk zijn!” Nadat dr Hofstra nog enkele woorden had gesproken over abortusbestrijding en „van besmette naar vrije bedrijven”, welke strijd hij vergeleek met de t.b.c.- bestrijding, en de voorzitter de heren Brouwer en Hofstra had bedankt, volg de nog een drukke rondvraag. Hierin kwamen o.a. de toekomstige resultaten in de afstamming ter sprake, waarbij werd medegedeeld dat de hoofdinseminator, het bestuur en verschillende fokkers al in deze richting werkzaam zijn. Er spelen natuurlijk nog heel wat meer kwesties dan die van het Saarland en die van de al of niet gemeende vrien delijke gebaren van de huidige Russi sche machthebbers, mee in de Franse overwegingen ten opzichte van de Euro pese defensiegemeenschap. Zo zijn er Franse parlementsleden, die eerst vrede in Indo China, waar thans juist zo he vig gevochten wordt, wensen voor Frankrijk aan de E.D.G. gaat meedoen. Dan immers zou Frankrijks aandeel in die defensie op kunnen wegen tegen het Duitse, dat anders een overwicht zou krijgen. Daarom wensen deze ook eerst de uitslag van de conferentie van Ge neve over Korea en Indo China af te wachten. Maar de Russen gaan juist naar Genève met de bedoeling vrede in Indo China te ruilen voor ’t afzien door Parijs van deelneming aan de E.D.G.! Voorstanders van de E.D.G. in Frank rijk, als enige leiders der radicalen een groep die overigens verdeeld denkt over de E.D.G. verwachten van Ge nève ten deze dan ook niets en dreigen dat hun vertegenwoordigers in de Fran se regering zullen worden teruggetrok ken, dus een kabinetscrisis zal worden uitgelokt als men het debat over de E.D.G. in de nationale vergadering uit stelt tot na Genève, welke conferentie trouwens nog wel op zich kan laten wachten, omdat Rood China tot de uit nodigende landen wil behoren, wat te Berlijn niet is afgesproken. Een andere factor, welke een rol speelt in de Franse overwegingen, is de vraag in welke mate Engeland tot samenwerking met de E.D. G. bereid is. Luider en luider worden in Engeland de stemmen die er op aan dringen dat Engeland in deze aan het Franse verlangen naar garanties moet voldoen omdat men ook daar steeds meer gaat inzien dat als het West- Europese vasteland onder de voet wordt De oud-commissaris van de Amster damse politie, A. Y., is gearresteerd, verdacht van verduistering van juwelen. Hij zou de juwelen in het begin van de oorlog in ontvangst hebben genomen van door de Duitsers op transport ge stelde Joden. De heer Y„ die in 1948 werd gepen- sionneerd, was laatstelijk chef van de dactyloscopische dienst. Hij werd door twee rechercheurs, die vroeger deel uit maakten van zijn dienst, aangehouden en opgesloten op het hoofdbureau van politie. Met het bovenstaande wil overigens geenszins gezegd zijn dat alleen de W.- Duitsers door aan politieke eisen inzake het Saarland vast te houden, schuld zou den hebben aan het eventueel mislukken van de onderhandelingen over het Saar- gebied. De Fransen wensen in dat ge bied een zodanige bevoorrechte economi sche positie dat inwilliging van hun eisen niet alleen W.-Duitsland maar alle landen die hechten aan een vrij handels verkeer tegen de borst stuit. De Fran sen zijn op dat vrije handelsverkeer in het algemeen alleen uit als er wat voor hun eigen land in zit, maar anders geven zij niet thuis, dat ondervindt ook ons land in zijn commerciële betrekkin gen met Frankrijk. Om even bij het handelsverkeer te blijven, in Genève is de Economische Commissie voor Euro pa van de Ver. Naties (E.C.E.) bijeen. De kwestie van de uitbreiding van de handel tussen Oost en West neemt daar een voorname plaats op de agenda in, in West-Europa is er een sterk streven in het Oosten nieuw afzetgebied voor de toenemende productie te vinden en nu Rusland het zijn bevolking wat rui mer wil geven, schijnen daar kansen te liggen. De vertegenwoordigers der Sovjet-Unie hebben ter vergadering dan ook een plan ingediend voor ruimer han delsverkeer en zij verwachtten er, naar zij zeiden, ook meer begrip voor de vol ken onderling en meer vriendschap van. In het algemeen zijn er de vorige week van Russische zijde gematigde en soms zelfs vriéndelijke woorden tot het Wes ten gericht. Molotow deed dat in een redevoering aan de vooravond van de ren bij de eerste inseminatie kalfs. In Je moet maar pech hebben. Toen het mocht, had de veehouder-jager Inne S. te Oudemirdum zes dagen lang tever geefs op een ree geloerd, maar in de vroege ochtend van de zevende, toen het net niet meer mocht, kreeg hij er een voor de loop. Die tantalus-kwelling was hem te veel. Hjj kon z’n jachtlust niet bedwingen en loste het dodelijk schot. Dit willens en wetens zondigen tegen de wet nam de Ambtenaar van het O.M. (mr Niemeijer) echter niet. Persoonlijk vindt hij de jacht op deze aardige dieren ook niet sympathiek, maar de wet staat het nu eenmaal toe. Maar verdachte deed het in de gesloten tijd en dat wilde spr. straffen met tien gulden boete of 5 d. plus verbeurdverklaring van het geweer en vernietiging van de in be slaggenomen ree. Verdachtes verdediger, mr van Bot tenburg, meende dat de Ambtenaar niet met gevoelsargumenten had moeten be ginnen. De ree is nu eenmaal een scha delijk dier, al hoe aardig ze er ook uit ziet. Overigens betreft het hier een grensgeval. Het was de eerste dag dat de jacht gesloten was en die dag was nog warm omdat het dier om kwart voor negen geschoten werd. En daar spr.’s cliënt overigens goed bekend staat, drong hij aan op clementie. Mr de Jong vond ook dat de verdachte erg onvoorzichtig is geweest en veroor deelde hem tot zes gulden of drie da gen plus de bijkomende straf en vernie- geen belang had, maar door de koop man met brillante woorden werd over stroomd: „En hwat seit er fan dat beestje hen? Is ’t net in jewiel? ’k Sil him efkes stappe litte!” Maar als de droge dan de prijs hoort, zegt hij: „Né Tsjerk jonge, lit my mar stappe, hwant ’t is my fiersten to djür!” Tsjerk echter had meer pijlen op z’n boog en koeien aan de balie. „Nou hjir- sa dan dizze, dy is 200 goedkeaper, is ’t net in jewiel?” En zo liet hij drie verschillende soor ten „jewielen” zien, maar de droge hield z’n geld binnen. Nijsing, de biggekoopman stond mid den tussen de drachtige zeugen en hij kent het klappen van de handelszweep en verkoopt! De laatste zeug liep met een stijve poot en dat verhinderde de transactie. Hij liet het beest liggen waar het lag maar de adspirant koper joeg het wel eens overeind en ja dan was het mal heur. „Je moet zulke beesten wat rust gunnen!” zei Jaap en dan keek ie of zou die zo beginnen te huilen. Er staat ergens bij een hek een kar. bijna vol met doodgeboren lammeren en als men daar even op doordenkt dan tiging van de ree. Dat laatste zal ech ter moeilijk meer gaan, want het beestje was inmiddels al opgepeuzeld. Man en vrouw Is één. Weer stonden vijf personen terecht omdat ze hun radiotoestel niet of niet tijdig hadden aangegeven. Drie van hen hadden bovendien een onjuiste aanschaf- fingsdatum ingevuld. Zuiver valsheid in geschrifte, volgens de Kantonrechter. Ze hadden allemaal wel een uitvlucht. De ene meende, dat de verkoper het zou doen, de ander dat voor een huurkoop- toestel nog niet betaald behoefde te worden, de derde hield zich dom en zelfs was er een, die zijn vrouw de schuld gaf. Die had het formulier verkeerd in gevuld. Maar daar had hij al evenmin succes mee. „Man en vrouw is één”, zei de Ambtenaar. „En U is verantwoorde lijk”. Het eind van het lied was dat alle verdachten conform de eis werden ver oordeeld tot geldboeten, variërende van f 10 of 5 d. tot f 40.— of 20 d. WYMBRITSERADEEL, van 11— 18 Maart. Geboren: Tjitske d. v. Sijbe de Vos en Hotske Douma te Uitwellingerga; Franke z. v. Rimmert van Netten en Ybeltje de Jong te Heeg; Doetje d. v. Bauke Reitsma en Ruurdtje de Jong te Tirns; Beene z. v. Willem Schota nus en Richt je Krikke te Woudsend; Wietske d. v. Marten de Boer en Hotske Attema te Woudsend; Siebren z. v. Otte Ras en Hiltje Stienstra te Nijland; Jan z. v. Okke de Jager en Joukje Rienstra te Op penhuizen; Pieter z. v. Haije Veld huis en Aaltje v. d. Kamp te Schar- negoutum. Overleden: Bontje v. d. Valk, 55 jr., wedn. van Beitske Wiersma te Hommerts, overt, te Sneek; Anschjen Kok, 69 jr., wed. van Hendrik de Boer te Hommerts; Houkje Bouma, 63 jr., wed. van Haije Klanke te Gaastmeer. Advertentie: Bij M. v. d. Meulen, Oppenhuizerweg, is te ver krijgen beste eigengemaakte boere- boter. Prijs naar de wekelijkse markt. Het bezoek, dat dr Adenauer aan Pa rijs heeft gebracht voor hij de reis voortzette naar Griekenland en Turkije, waar vooral economische zaken zijn be sproken, heeft nog geen overeenstem ming met Frankrijk over de positie van het Saarland opgeleverd. Beide partijen verlangen een spoedige oplossing van deze kwestie. De W.-Duitse regering omdat ze zich zo spoedig mogelijk ont daan wil zien van het bezettingsstatuut en zich wil bewapenen in het raam van de Europese Defensie Gemeenschap, de Franse regering omdat ze beseft dat het uit moet zijn met het gesol met deze E.D.G. en dat het Franse parlement daarover eindelijk een beslissing moet nemen. Maar voor de Franse regering voor die vergadering kan verschijnen met dit ontwerp moet de Saarkwestie in voor Frankrijk gunstige zin worden opgelost, anders zal het parlement, waarin toch al zeer sterk verzet tegen de E.D.G. is, dit verdrag niet slikken. De regering-Laniël heeft het voorstel van onze landgenoot v. d. Goes van Na- ters aanvaard dat europeïsatie van het Saarland wil maar heeft nog enkele eisen daaraan toegevoegd, welke de eco nomische en culturele samenwerking van het geëuropeïseerde gebied met Frankrijk nog wat preciseren. Dr Aden auer had ook het plan v. d. Goes van Naters als basis van gesprek aanvaard, maar hij wil er eer op afdingen dan nog aan toevoegen en men heeft de indruk gekregen dat er zelfs tussen het stand punt van dr Adenauer en de Franse regering nog een wijde kloof gaapt, ter wijl de bondskanselier ten opzichte dezer kwestie wel ongeveer het meest radicale standpunt inneemt dat men in W.-Duits- land aantreft. De Duitse sociaaldemo craten wensen zeer beslist geen afstand te doen van het Saarland en ook onder dr Adenauers coalitiegenoten komen er voor die daaraan niet willen denken. Zij beseffen dat wat er nu gebeurt beslis send voor het lot van het Saarland is, want de Fransen hebben ook de erken ning van de Duitse regering geëist dat als thans tot europeisering van het Saarland besloten wordt, deze europe- isatie bij het totstandkomen van een definitief vredesverdrag tussen Duits land en de geallieerden in dat verdrag zal worden opgenomen. De al bovengenoemde commissie uit het Amerikaanse Congres, welke een onderzoek in Europa naar de mogelijk heden van de E.D.G. instelde, kwam ook tot de conclusie dat de bijdrage van Italië maar heel gering zou worden. Dat is geen wonder, het land is arm, door politieke twisten verscheurd, de rege ring Scelba steunt er slechts op een zeer geringe meerderheid en trilt op haar grondvesten nu er in een proces tegen een journalist van een sensatieblad al lerlei beschuldigingen van corruptie enz. worden geuit tegen hooggeplaatste fi guren. Wel heeft premier Scelba een onderzoek gelast en bevolen niemand te sparen maar men is toch in een moeilijk parket geraakt. Van het verdere nieuws zij vermeld dat op de inter-Amerikaanse conferentie te Caracas de Ver. Staten er zijn anti-communistische resolutie doorkreeg. Mexico en Argentinië ont hielden zich van stemmen en alleen Guatemala stemde tegen. Of deze reso lutie in de praktijk iets zal uitwerken is nog de vraag. Nu houdt de conferen tie zich bezig met de kwestie der „Europese koloniën” in Amerika. Dat Argentinië tekeer ging over het Brits bezit van de Falklandeilanden was te verwachten. Guatemala bracht natuur lijk Brits Honduras ter sprake, dat ook slachtoffer van Engels „kolonialis me” zou zijn. Juist heeft de gouverneur van dit gebied de Engelse regering ver zocht een commissie te zenden om te onderzoeken of de communisten in Gu atemala ook betrekkingen onderhouden met de Verenigde Volkspartij in Brits Honduras, zodat het communisme dus ook daar zou woelen. Een aardig kluifje voor de conferentie te Caracas die nu te kiezen heeft of ze het Britse „kolonialis me” de hand boven het hoofd zal hou den of het door haar veroordeelde com munisme dat via Guatemala in Hondu ras de boel op stelten wil zetten. Uit die andere Britse kolonie maar nu in Afrika Kenya komen berichten dat de Engelse regering via een gevangen genomen „generaal” der Mau Mau on derhandelingen voert over een beëindi ging van de strijd. De Engelse minister van koloniën Lyttelton is er persoonlijk heen om hervormingen in het bestuur aan te kondigen, welke echter de blan ken te ver, en de inheemsen niet ver ge noeg gaan. verkiezingen voor de Opperste Sovjet ze hebben Zondag plaats gehad en aan de uitslag behoeft niemand te twijfelen en constateerde dat de conferentie van Berlijn een belangrijke stap vooruit was geweest en dat de internationale spanning was afgenomen. De Russische staatsman nodigde de Westelijke mo gendheden uit het Russische plan voor collectieve veiligheid nog eens in over weging te nemen. Hier kwam de aap uit de mouw, al deze vriendelijkheid is waarschijnlijk vooral bedoeld om de tot standkoming van de E.D.G. en de her bewapening van W.-Duitsland te voor komen. De Poolse premier Bieroet heeft ten deze ook zijn duit in het zakje ge daan en gepleit voor nauwere betrek kingen tussen Polen en Frankrijk. Ken nelijk tracht men van Oostelijke zijde de oppositie in Frankrijk tegen de E.D.G. aan te moedigen, nu het ogenblik nadert dat te Parijs zal moeten worden beslist. WOUDSEND. Voor het verkeersexa men slaagden de volgende deelnemers» 17 van de 20 candidaten van de Chr. School te Woudsend, nl.: Oepie Agter, Murk Kolk, Gabe de Vries, Sipke Eu- ma, Piet Hoekstra, Uilke de Boer, Mi» chiel de Jong, Kees Pruiksma, Wopke Schilstra, Pier Nauta, Anna van der Kooi, Hinke de Jong, Dieuwke Osinga, Akke Pruiksma, Nienke Westerhof, Afke de Vries, Gerrie de Jong. Van de Herv. school Hommerts wa ren er 19 deelnemers en 14 geslaagden; van de Geref. School Hommerts 10 deel nemers en 8 geslaagden. Donderdagmorgen hield de K.I. Ver eniging ,,’t Heale Bislach” haar jaar vergadering bij Hanenburg. De voorzitter, de heer K. Miedema van Heeg, kon op deze bijeenkomst een groot aantal bezoekers verwelkomen, onde’1 wie ook enkele gasten, o.a. de heer K. W. Brouwer, hoofd-inseminator, en de technisch adviseur Dr. H. Hof stra. Tevens bracht hjj dank aan de familie Langeraap, voor de uitstekende verzorging van het K.I.-station en de daar gestalde stieren. Uit de jaarverslagen van de secre- taris-penningmeester, de heer K. Heer schop te Nijland, stipten we aan, dat de ver. momenteel 148 leden telt met een koeienaantal van ruim 3300. De vereni ging bezit 5 stieren die alle in meer of mindere mate productief waren. Dit is wel een bewijs hoezeer de vereniging, die in 1951 werd opgericht met 65 leden en 1317 koeien in een behoefte voorziet. Het arbeidsveld is nogal uitgebreid, want de leden wonen in verschillende gemeenten. De verlies- en winsrekening sloot met een eindcijfer van ƒ46.322,73, waaruit blijkt dat er bij een modern K.I.-bedrijf heel wat omgaat. Het zou goed zijn dat de gewone bur ger hier eens wat meer van wist. Er hangt om de K.I. nog altijd een min of meer geheimzinnig waas en er heersen nog meningen die eigenlijk voortsprui ten uit onkunde. En dat zulks zelfs nog wel eens het geval is bij de veehouders zelf, bracht Dr. Hofstra ter sprake toen hij het had over de redenen waarom sommige leden tot de vereniging zijn toegetreden. De aftredende bestuursleden de heren K. Miedema en W. Kooistra werden op nieuw benoemd wat eveneens het geval was met de leden van de aankoopcom- missie, de heren D. Cnossen, G. Alberda en Sj. Boomsma, die door de voorzitter onder bijval van de leden opnieuw wer den geïnstalleerd. Enkele statutenwijzigingen werden besproken, welke nodig waren met het oog op de wettelijke bepalingen en uit voeringen van besluiten t.o.v. de prov. commissie.Ze zullen in een e.v. leden vergadering worden bekrachtigd, wan neer drie kwart van de dan aanwezigen er mee accoord gaan. De begroting werd onveranderd goed gekeurd, de balans sloot met een eind cijfer van 67.262.94 en aan de penning meester werd onder dank decharge ver leend. Na een korte pauze kreeg de hoofd- inseminator, de heer Brouwer, het woord voor zijn verslag over de be- vruchtingsresultaten over 1953, toege licht met keurig uitgevoerde grafieken die het gesproken woord voor ieder zichtbaar verduidelijkten. Van de ruim 3300 koeien, door elkander 22 per lid, werden er 3100 bevrucht, d. 1. 95 een zeer bevredigend resultaat en 3 meer dan in 1952, 63% van de koeien wa- We hadden onze rechtervoet (die met de likdoornbarometer) nog maar net over de demarcatielijn, onze controleur had z’n stempel nog maar kwalijk van ons weggenomen of daar stond ie, vlak voor ons, de heer Benardus! Hij sprak zeer boze woorden over het door ons verleden week vermelde weerbericht. We waren, eerlijk is eerlijk, een ogen blik beduusd vrienden, maar toen we de agent opmerkten die glimlachend naar z’n gummiknuppel wees, wierpen we ge noemde Benardus ter zijde en gingen ons weegs, hooghartig en zwijgend. We bleven wel op de hoogte van zijn verlangen, maar doken telkens weg achter tante Tryntsje’s brede rug. Het laatste wat we hoorden was een op hoge toon gedeclameerde onzin over „Niks- nutters, su musten sokke lui fan ’e merk wegbanne!” Heel genoeglijk hebben we ons werk gedaan, eert meneer was met zijn hond aan het demonstreren, maar toen het beest het hoge hek niet over kón en haast z’n poten brak, sprak iemand: „Se moasten dy der seis oer hinne d Een jonge koopman demonstreerde eveneens, maar met koeien. Voor een nogal droog uitziende heer die kennelijk SCHARNEGOUTUM. Tot melk- controleur aan de zuivelfabriek al hier is benoemd de heer R. Mulder, assistent aan de zuivelfabriek Wapserveen. BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 1118 Maart. Geboren: Jan z. v. Haring v. Werf en Grietje Frederiks de Groot; Jan z. v. Jan Vonk en Akke Tadema;, Jochum z. v. Marten Bos en Geertje Koopmans; Jacobus z. v. Jan Koel- mans en Trijntje Bokma; Johanna Petronella d. v. Schelte Marra en Janneke Wietsma; Agatha Anna d. v. Martinus Josephus Visser en He lena Deden; Wijtske d. v. Luitsen Wielinga en Imkje Zondervan; Mei nardus Dominicus z. v. Henderikus Ringnalda en Bibiana Elisabeth De Fransen staan vrij sterk in hun eisen omdat de regering van het Saar land het geheel met het Franse stand punt eens is, terwijl de bevolking zich in 1952 bij de verkiezingen duidelijk heeft uitgesproken voor zelfstandigheid, ook al wordt de geldigheid dezer verkie zingen door de Duitsers betwist, omdat pro Duitse partijen daaraan toen niet mochten deelnemen. Maar de Saarlan ders spraken zich toen met zo grote meerderheid voor zelfstandigheid en te gen terugkeer binnen het Duitse rijk uit, dat niet kan worden getwijfeld aan hun gevoelens, die overigens voor een be langrijk deel steunen op economische gronden, het Saarland kan economisch eigenlijk niet buiten Frankrijk. Maar het lijkt toch wel zeer twijfelachtig of W.-Duitsland gemakkelijk gewonnen zal worden voor de thans voorgelegde oplos sing. Men zegt dat als dr Adenauer en Bidault het in April niet eens zijn ge worden een conferentie tussen de lan den welke de E.D.G. zullen vormen en Engeland en Amerika zal volgen om de Saarkwestie te regelen. We twijfelen er aan, of de Fransen daar zo happig op zijn, allicht zullen ze op zo’n conferen tie de steun van Engeland genieten maar dé Amerikanen zijn daartoe niet in alle opzichten geneigd, ook vroeger al hebben ze herhaaldelijk te kennen ge geven dat de Fransen maar wat moes ten inbinden. Maar deze hebben in ieder geval de belangrijke troef in handen dat de Saarlandse regering met hun stand punt instemt en misschien zou het maar het beste zijn om als de partijen het niet eens worden nog eens een volksstem ming in het Saarland te houden en dat dan ook de pro-Duitse partijen gelegen heid kregen propaganda te maken, zo als de zaken thans liggen kan Parijs dit risico stellig nemen, er is geen pro- Duitse meerderheid in het Saarland meer. De West-Duitsers beseffen dat ook wel en van die zijde hoort men al, dat ook geen volksstemming het Saar land kan vervreemden van het moeder land. Maar men zal toch op een of an dere wijze de knoop moeten doorhakken, nu een doeltreffende Europese verdedi ging afhankelijk is van de oplossing van het Saarlandgeschil. vraagt men zich af, heeft dit een oor zaak? Een soort ziekte misschien? Er is niet veel pluimvee en nog helemaal geen eieren, al wordt er wel over ge sproken, ook door twee vaste klanten van onze markt, Beetstra en Frederikus. „Kievietseius? Sal ik jou us wat seg- ge Die lui der in ’e Bilt hewwe foorspelt, levenswaar, su hewwe foor- spelt dat 19 Maart dat is Vrijdag dan mut ’e kieviet legge! Hewwe jou ut oek lezen?” „Nou, dat sit sa Freerk, dy lju kinne wol hwat üthelje, mar seis kinne hja gjin aei lizze, en de leep docht de saek net iepen op oanstean fan syn waer- mantsje, sa tink ik der oer”. „Jou dinke ut en ik sêg ut, wat sunen dy lui der fan óf wete, geluk en anders niks! Ik hew ut ris hajt Pardon, mogen we evenDank u! 2501 stuks. 76 melk en kalfkoeien 630 1000, handel traag, notering nauwe lijks prijshoudend. 30 vette koeien 2.04 2.42, 2.442.75, geslacht, handel goed, notering hoger. 29 pinken 475 600, prima dieren duur, verder lager- 1 paard. 1689 nuchtere kalveren 32 48, prima stemming, notering iets stij ver. 212 schapen en lammeren 90 132, 7095, handel traag, lager no tering, enkele hoger. 6 bokken en gei ten. 182 varkens en vette biggen 1.47 1.66, 1.691.87, levend, minder vraag, handel kalm, lager. 194 zouters 1.771.80, neiging tot lagere note ring. 82 kleine biggen en lopers ƒ40— 62, ‘8095, lopers nog prijshoudend, kleine biggen goede stemming. A. t. S. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 19 Maart 1904, 50 jaar geleden dus: Onbevoegd uitoefenen van de genees kunst was ten laste gelegd aan de 29- jarige wichelroedeloper Sietze K. te Leens (Gron.) die aan een viertal per sonen in Wommels voor resp. f 450, f 170, f 85 en f 240 afschermkastjes tegen aardstralen heeft verkocht. H(j beweerde echter niemand te heb ben geadviseerd een kastje te kopen. Wel heeft hij gezegd dat er stralen waren die allerlei ziekten kunnen ver oorzaken en zijn kastje die stralen tegen houden. Getuige P. de B., veehouder, vertelde dat hij zelf aan rheumatiek leed en twee van zijn kinderen uitslag hadden. Hij mocht dat echter niet direct aan K. zeg gen. Die wilde eerst met de wichelroede lopen en zei later dat er stralen waren die inderdaad rheuma kunnen veroorza ken. Volgens getuige had verdachte op zijn vraag geantwoord, dat zijn kastjes de stralen konden tegengaan. Ook had hij de indruk gekregen dat de rheuma dan zou overgaan. „Anders had ik nooit zo’n kastje gekocht". Getuige M. v. d. Z., zuivelarbeider, deelde mede, dat hij en zijn vrouw rheu matiek hadden. K. zei dat een kastje genezing zou brengen en zij hebben er inderdaad baat bij gevonden. De veehouder J. Z. had een boekje van Mieremet gelezen en daarom K. ver zocht zy'n huis te onderzoeken omdat zijn vrouw een kwaal had. Hij was ook direct bereid een kastje te kopen, hoe wel K. hem dat niet heeft aangeraden. De Ambtenaar maakte deze getuige er echter op attent dat hij tegenover de politie anders verklaard heeft, en las dat gedeelte uit het proces-verbaal voor. Daarna gaf de veehouder toe, dat K. ge zegd heeft dat de kwaal door een kastje verlicht kon worden en later zelfs dat er mogelijkheid op beterschap bestond, De Kantonrechter las hierna de zeer bezwarende verklaring voor van de niet aanwezige assuradeur J. A., bij wie K. 't kastje zeer breedvoerig zou hebben aan bevolen. Hfl had er echter geen baat bij bevonden en voelde zich bedrogen. Ook al omdat K. zijn verplichting het kastje regelmatig te zullen controleren, niet is nagekomen. Ook bij anderen is hij nooit teruggekomen, aldus deze getuige. Nadat K. nogmaals ontkend had, hield de Ambtenaar zijn requisitoir. Hij acht te overtreding van de wet op de genees kunst bewezen en nam het K. zeer kwa lijk, dat hij, hoewel wetenschappelijk niets over aardstralen vaststaat, bij de mensen rammelt met woorden als t.b.c., kanker enz. Half Nederland krijgt daar bij de stuipen op het lijf en is dan graag bereid zo’n kastje te kopen. Hij kwalifi ceerde K.’s handelingen als humbug en eiste viermaal f 150.boete of 4 maan den hechtenis. Verdachtes verdediger, mr Averkamp uit Groningen, wees op de advertenties voor geneesmiddelen in de kranten. Die mensen worden niet ter verantwoording geroepen. Hij stelde daarna de vraag wat verschil er is tussen de geneeskun dige raad van een dokter en het advies van deze verdachte die trouwens de mensen zelf niet onderzoekt. Het kastje dat hij verkoopt is geen geneesmiddel. Alleen maar een apparaat tér afscher ming van de aardstralen. Zelf heb ik reeds van 1946 af zo’n apparaat (niet van K.) in mijn woning en er baat bij gevonden, aldus spr., die tenslotte con cludeerde tot vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. De Kantonrechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis wijzen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: s.s. Roepat (31 Mrt); Ned. Nw. Guinea: m.s. Bali (8 April) Ned.Antillen: m.s. Agamemnon (25 Mrt) Suriname: m.s. Nestor (7 April), Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika: m.s. Pretoria Castle (20 Mrt)’ Canada: s.s. Waterman Zuid-Amerika: s.s. Paraguay Star Australië: via Engeland Nw. Zeeland: via Engeland Inlichtingen betreffende

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9