Verkeer eiste weer 12 doden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Snitser Skoalbern droegen foar Intrede Ds. N. Brandsma Weer een eierinzameling door S. en O. „Andreas” en Ver. Oranje „Dorcas” te Oosthem vierden samen het 80-jarig bestaan van de C.J.M.V. 109e Jaargang No. 23 Dinsdag 23 Maart 1954 Mieke Telkamp gaat trouwen Nijlan seach „Bern fan ien folk' De Paus weer op Ds. IJ. Alkema 25 jaar predikant Nieuwe foto-kaarten Redactie-adres KLEINZANL) 7 - Telef 2872 Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS N1EUWSBIJU) Geen tentoonstelling op Hemelvaartsdag Commissie voor de Kinder- hygiëne te Sneek Geslaagd Indra komt naar Sneek Orgelbespeling N.C.V.B. Oppenhuizen VRIJDAGS. RedacteurL. KIEZEBR1NK foardrachten, it üs dochs worden Ter afwisseling vertoonde de heer J. Voorzitter H. P. Wiersma Paus Pius heeft zich voor het eerst sinds hij twee maanden geleden ziek werd, weer aan het volk van Rome ver toond. Tweehonderdduizend mensen za gen hem voor het raam van zijn stu deerkamer. Twee minuten lang nam hij de hulde van de menigte in ontvangst. Woensdag 17 Maart vierde onze oud- stadgenoot ds. Y. Alkema van Amster dam zijn zilveren ambtsjubileum als predikant in de Ned. Hery. Kerk. Ds. Alkema werd 11 Mei 1903 geboren en studeerde aan de Rijks Universiteit te Utrecht. In 1929 deed hij zijn intree in zijn eerste gemeente Lemele, 10 April 1932 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Aalsmeer-Centrum, vanwaar hij 15 Maart 1942 naar Am sterdam vertrok. Heden werd ons een fraaie serie van 15 soorten fotokaarten van Sneek en de zeilsport getoond; het zijn eigen opna men door van der Meulen’s Boekhandel, welke goed geslaagd zijn; de uitvoering is zeer goed verzorgd. SNEEKER NIEUWSBLAD meisjesver. naar Nunspeet doorn. De secretaresse van „Dorcas”, mej. H. Hoekstra, wilde niet voor haar manne lijke collega van „Andreas” onderdoen en kwam eveneens met een jaarverslag in dichtvorm op de proppen. Ook deze vereniging had een batig saldo. Wegens vertrek bedankten er drie leden, maar er traden ook weer drie nieuwe toe. De meisjes hadden evenals de jongens veel genoten van het pleizierreisje, en wen sen ook de komende zomer weer mee te gaan. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. In de Vrijdagavond bij Hanenburg ge houden jaarvergadering van de Vereni ging Sneek e. o. tot bevordering der Pluimvee en Konijnenteelt, deelde het bestuur mede, dat op Woensdag 14 April a.s. weer een eierinzameling ten bate van zieken en zwakken zal worden gehouden. De tentoonstelling op Hemelvaartsdag kan 'niet doorgaan. Na zijn welkomstwoord tot de 39 aan wezige leden, merkte voorzitter H. Doe- vendans op, dat „S. en O” sinds de op richting in 1912 nog nimmer zo’n slecht jaar heeft gehad. Alles liep tegen als gevolg van de vogel- en konijnenpest. Maar gelukkig zijn er weer opklaringen en daarom wekte hij de leden op met goede moed voorwaarts te gaan. Het jaarverslag van de secretaris werd onveranderd goedgekeurd. Op 27 It wie groatfol forline Sneontomiddei yn ’e kofjekeamer fan Amicitia. Der wiene yn ’t foarste plak in foech f jlrtich bern fan de legere skoallen yn Snlts, dy’t de krilch yn ’t foardragen mei-tnoar oangean scene. Hja wiene der lykwols net allinne. De foardragers en foardraechsters hlene ek har supporters melnom- men. En fansels üntbrieken ek de heiten en de memmen net. De earste priiswinners. Fan l. n. r.: Thea Veenstra, Thomas v. d. Mark en Corrie Boersma. De vergadering ging met de plannen accoord terwijl de voorzitter toezegde dat het bestuur ernstig rekening zal houden met enkele suggesties, die bij de discussies naar voren zijn gebracht. In zijn slotwoord zeide hij de hoop te koeste ren dat de ontworpen plannen uitge voerd zullen kunnen worden en dat men dus een waardige herdenking van een en ander zal krijgen. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co* KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) huis te Eindhoven aan de gevolgen over leden. De toestand van de drie andere heren, die ernstig werden gewond en eveneens naar genoemd ziekenhuis wer den overgebracht, is momenteel bevredi gend. Het zijn broers van de heer Van Herk. Toen de zeventienjarige B. Zondag middag op de Achterweg te Culemborg wandelde, is hij door het stuur van een slippende motor gegrepen en tegen de grond geslagen. In zorgwekkende toe stand is de jongeman naar het Alge meen Protestants Ziekenhuis te Culem borg overgebracht, waar hg later ia overleden. In Den Haag is op de hoek van de Bilderd’jkstraat en de Veenkade de achttienjarige wielrijder J. van D. door een personenauto zodanig aangereden, dat hij gisteren in een ziekenhuis is overleden. Bovengenoemde Commissie, samenge steld uit de drie Kruisverenigingen al hier, nl. het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis, heeft op 1 November 1952 haar werkzaamhe den aanvaard. Over 1953 waren de werkzaamheden aldus: Voor het Consul tatiebureau voor Zuigelingen, onder lei ding van Dr G. J, Ubbink, werden 48 zittingen gehouden, met 3272 verstrekte consulten. Het aantal nieuw ingeschre ven zuigelingen bedroeg 382. Inschrij- vingsleeftijd van de nieuw ingeschreven zuigelingen: jonger dan een maand 85, 12 maanden 191, 23 maanden 55, 36 maanden 36, 612 maanden 15, totaal 382 zuigelingen. Huisbezoek met het doel op te wekken tot het bezoek aan het Zuigelingenbureau 404 bezoe ken, andere bezoeken 661. totaal 1065 bezoeken. De Zusters Feenstra, Weij- ma, Landman en Eijsinga van wie de laatste drie om beurten, deden dienst op het Consultatiebureau. Voor het Con sultatiebureau voor Kleuters, onder lei ding van Dr Albada, werden 23 zittin gen gehouden met 714 consulten. Nieuw ingeschreven werden 211 kleuters. Het aantal huisbezoeken bedroeg 251. De peren S. Talsma, S. Jongedgk en A. Molenaar, werkzaam aan het P.T.T.- kantoor alhier zijn te Den Haag ge slaagd voor het vak-examen 2e gedeelte (telegrafie). Men schrijft ons: De bekende Tele- paath-hypnotiseur Indra die ook in Sneek geen onbekende is, zal op Woens dag 24 Maart in het Amicitia-Theater wederom optreden. De heer Indra zal deze keer voor een geheel nieuwe en sensationele attractie zorg dragen. Hij zal namelijk vergezeld zijn van de be roemde helderziende Siera. De heer Siera treedt sinds korte tgd in Neder land op en zal zich ongetwijfeld ook hier een grote naam verwerven. De heer Indra zal zijn kwaliteiten zowel op het gebied van de telepathie als hypnose opnieuw demonstreren. De bezoekers van deze avond zullen zeer interessante 'In niet minder genoeglijke uren tege moet gaan. Na een vacature van pl.m. 9 maanden was het voor de Chr. Geref. Kerk alhier Donderdagavond een verblijdende en be langrijke ure, toen ds. N. Brandsma, ge komen van Rijnsburg, de opengevallen plaats weer zou gaan bezetten en zich in zijn eerste preek aan de gemeente zou verbinden. De avond tevoren was hij alreeds door ds. A. Bikker van Am sterdam bevestigd. Niet alleen de ge meenteleden waren flink opgekomen, ook B. en W. van Sneek waren aanwe zig, benevens afgevaardigden van de Ned. Herv., de Geref. en de Baptisten kerk. Na het gezamenlijk zingen van Ps. 132 6 en 8, las de nieuwe predikant Openb. 3 7—13, wat tevens zijn in- treetekst was en ging voor in gebed. Het is nu wel een bijzondere ure, zo zeide hij, voor deze gemeente, nu een nieuwe predikant gereed staat zijn werk als herder en leraar aan te vangen. Spr. wgst op de gemeente van Filadelfia, waar grote trouw en standvastigheid werd gevonden in het geloof, in tegen stelling met andere gemeenten, waar het lauw en doods was. Jezus Christus trekt de scheidslijn dwars door de we reld en Hg toont de gemeente dat niet de leugen zal overwinnen, want Hij heeft de overwinning alreeds verkre gen. Hij weet of wij werken en trouw zijn. De deuren gaan open, doch het ont breekt ons vaak aan moed, om ons ge loof te tonen. Wg zijn Zijn getuigen en wij behoren het teken te dragen dat wij Zijn eigendom zgn. Onze lampen moe- Ter gelegenheid van de voorjaarsver gadering van het Friese district der Ne derlandse Organisten Vereniging, welke op Zaterdag 27 Maart a.s. te Sneek zal worden gehouden, zal de heer Willem Hülsmann, organist van de St. Joriskerk te Amersfoort 'S middags van 34 uur in de Martinikerk alhier een orgelbe speling geven. De toegang is vrij. Men lette op de advertentie in het volgende nummer. De prestaesjes rounen net safier üt- inoar, sa’t bliken docht üt de takende punten, mar it kaem noch wolris foar, dat de ynfloed fan master, heit of mem yn it foardragen to merkbiten wie. Soks hat fansels syn faeg’e kanten. It gefaer bistiet, tinkt üs, dat de foardracht net mear is in ekspressy fan it bern, mar in troch dressuer oanleard kunstke. In hiele middei nei foardragen harkje fait net ta. Sipke Kampstra fan de Gys- bert Japiksskoalle spile derom foar óf- wikseling in stikmannich nümers op ’e akkordeon en hy die dat treflik. Fansels is der ek tige mei-inoar songen. Atze Keulen fan it Gymnasium spile derby op ’e piano. It wie wol spitich, dat de bern de wurden net better koene. It earste kouplet woe faek noch wol, mar by it twadde wie it meastal mis. Oan ’e ein fan ’e middei koe de jury, dy’t bistie üt ’e karmasters de Boer, G. Koelstra, en Lodewgk, de folgjende üt- slach bikend melts je: Earste prizen: Tea Veenstra, Looxma- skoalle, 5?% p.; Thomas v. d. Mark, Ju- lianaskoalle, 53 p.; Corrie Boersma, Jan van Nassauskoalle, 52% p. Twadde prizen: Tjitske Schrale, Ju- lianaskoalle, 52 p.; Itty v. d. Veer, Eben Haëzerskoalle, 51 p.Gerben Zuider- veld, Jan van Nassauskoalle, 51 p. Tredde prizen: Klaes Rusticus, Jan v. Ch. Koster. De vereniging telt thans 275 leden. Aan de beurt van aftreden waren de bestuursleden F. Tienstra en M. Bos ma, van wie eerstgenoemde niet herkies baar was. Bosma werd herbenoemd en in de plaats van de heer Tienstra geko zen de heer H. Haagsma. De voorzitter bracht de heer Tienstra dank voor het vele werk dat hg voor S. en O. heeft verricht. Tot tatoueerder werd benoemd de heer J. Ruiter. Getracht zal worden de tentoonstel- ling nu op 9, 10 en 11 December a.s. te' houden. De definitieve datum zal op 27 Maart te Leeuwarden in de vergadering van de Raad van Beheer worden vast gesteld. Eventuele adviezen van de leden zullen door het bestuur onder de ogen worden gezien. Bij de rondvraag ontspon zich een ge animeerde discussie over de tafelkeu- ringen in ’t afgelopen jaar. Voor 't be stuur waren tal van problemen ont staan, maar gehoopt wordt dat d'eze tot tevredenheid van de betrokken leden Vrijdagavond kwam bovengenoemde vereniging in hotel Hanenburg in jaar vergadering bijeen onder voorzitter schap van de heer P. Feddema. Deze heette de aanwezigen harteigk welkom en merkte op, dat het soms scinjnt dat de liefde voor het Oranjehuis verflauwt. Doch bg bepaalde gebeurtenissen blijkt, dat het meer een insluimeren is dan een verdwijning. Er zgn dit jaar voor de vereniging drie belangrgke gebeurtenis sen te wachten: de herdenking van het 50-jarig bestaan, de viering van de Ko ninginnedag en de herdenking van de bevrijding op 5 Mei. De financiële toestand is niet rooskleurig, onze feesten moeten derhalve wat aan de sobere kant gehouden worden. De secretaris, de heer D. Potma, wierp in zijn jaarverslag een terugblik op de in 1953 gehouden feesten. Hij deelde mee, dat in het bestuur een verschuiving van zetels heeft plaats gevonden, zodat nu de heer P. Feddema voorzitter is, hij zelf secretaris en de heer S. de Wolf vice-voorzitter. Dè heer De Wolf gaf daarop een over zicht van de stand der financiën, waar uit bleek dat er een batig saldo is van 167,50. De voorzitter deed de plannen voor de feestvieringen uit de doeken. Het bestuur wil ter gelegenheid van het 50-jarig be staan een avond organiseren op Donder dag 29 April in Aihicitia, waar dan een historisch stuk zal worden opgevoerd, nl. „De Rebel”, door de Kon. Rederij kerskamer „Ten Kate” uit Leeuwarden. Men stelt zich voor een entree te heffen van 1,voor de leden en 1,50 voor niet-leden. Gehoopt wordt op een flinke opkomst, want dit plan zal nog al wat kosten. De volgende dag, de Koninginne dag, wil men voor het grootste deel voor de jeugd reserveren. Er zal een aubade worden gegeven door de schoolkinde ren; ’s middags zullen er volksspelen zgn en de onontbeerlijke poppekast, terwijl men dan tevens een marswedstrgd voor de gymnastiekverenigingen wil houden, ’s Avonds zal in het Geb. v. Chr. Bel. ’n populair programma worden gegeven. Het plan zal, zoals gezegd, nogal wat kosten en daarom heeft het bestuur aan het Gemeentebestuur gevraagd een col lecte te mogen houden en om een bij drage te willen verlenen. Kan het, dan zou het bestuur Koninginnedag ’s mid dags gaarne een bescheiden historische optocht willen houden en gelegenheid geven voor Volksdansen. Aan de her denking van 5 Mei hoopt het bestuur zijn medewerking te geven. Het zwaarte punt is echter de financiën en het be stuur doet daarom een beroep op aller medewerking om alles goed te doen ten gevuld zijn, opdat straks, als de roep weerklinkt: de Bruidegom komt, wg bereid zgn Hem tegemoet te gaan. Het Maranatha: de Heer komt, moge onze voortdurende bede zgn. Spr. richt zich dan tot de Kerkeraad en hoopt op een goede verstandhouding en samen werking. Tot de gemeente zegt hg har telijke woorden van dank voor de bg- zondere ontvangst. Wg waarderen bui tengewoon wat u voor ons gedaan hebt. Ook de verenigingen worden bedankt voor wat zg deden en spr. wil gaarne medewerken om het evangelie uit te dragen, waarvoor veel gebed nodig is. De jeugd neemt een bijzondere plaats in spr.’s hart in en hij hoopt dat zg gaarne bereid zal zijn om het Woord te onderzoeken. De koster en zgn vrouw en de organist hebben een verschillende werkkring. Mogen ze die tot eer van God vervullen. De groepen in Heeren- veen en Koudum zal hij gaarne helpen. Ds. Bikker brengt hg zgn welgemeende slagen, dank voor de goede woorden bg de be- - vestiging gesproken, welke hem zeer ontroerd hebben. Spr. hoopt een goed getuige van Christus te zgn. Ds. Holtrop van Leeuwarden wordt dank gebracht voor de goede zorg voor deze gemeente gedurende de vacature. Ook ds. Meijn- hout uit Franeker wordt dank gebracht voor zijn zorg voor de vrienden uit Kou dum. Met de gemeente in Rijnsburg heeft spr. vele goede uren gehad en zijn gebed is gedurig voor haar. Het ver heugt hem dat B. en W. en verschillende afgevaardigden van andere kerken hier zijn. De overheid is Gods dienaresse en ons gebed rijst elke Zondag voor u op. Als wij u nodig hebben hopen wij op uw bereidwillige medewerking. Het ver heugt spr. bovenmate dat de beide ouders hier aanwezig konden zijn. Moge uw leven beschenen worden door het licht der eeuwigheid en mogen wij ons nog lang in uw bezit verheugen, wg zijn gaarne in het midden dezer ge meente gekomen, moge onze gemeen schappelijke arbeid gedragen worden door de liefde tot Christus. Namens de kerkeraad spreekt ouder ling Coens woorden van hartelijke blijd schap en hij geeft de verzekering dat de kerkeraad de nieuwe predikant in al zijn werk gaarne zal steunen. De beves tiger ,ds. Bikker, heeft opgewekt tot getuigen. Hij wenst thans ds. Brandsma hartelijk geluk met deze nieuwe ge meente. Ook ds. Holtrop is blij dat deze vacature nu weer vervuld is en hoopt op een prettige samenwerking. Ds. Meijn- hout bindt de nieuwe predikant de no den van de groep in Koudum op het hart. Men zal hem daar gaarne ontvan gen. Een vertegenwoordiger uit Rijns burg maakt gewag van de goede uren daar met elkander gehad en hoopt, dat dat ook hier het geval mag zgn. Burge meester Rasterhoff wijst op de verschil lende taken van de overheid en de kerk, maar hoopt bij voorkomende gelegenhe den op een aangename samenwerking. Ds. de Leeuw is dankbaar voor de uit nodiging en hoopt op een goede samen werking, opdat het nog eens moge wor den: één kerk en één avondmaalstafel. Ds. Brandsma was dankbaar voor de vele goede woorden hier gesproken, waarna hij in gebed voorging. Mieke Telkamp, wel het populairste zangeresje in de lichte muziek, heeft huwelijksplannen. Mieke, negentien jaar nu, heet eigenlijk Telgenkamp, maar toen zij in Januari 1953 door Gerard van Krevelen naar Hilversum werd gehaald, werd het vanwege de gemakkelijker uit spraak: Telkamp. Hoewel ze ook verder in haar werk deze artistennaam blijft aanhouden, gaat zij in Mei mevrouw Zuur—Telgenkamp heten, want zij heeft inmiddels aangetekend en stapt in Mei naar de kerk aan de arm van de heer Gerard Zuur, vroeger eerste stuurman op een der Essoboten, sinds kort land rot, en werkzaam bij de Fordfabrieken. Hij heeft de wal èn Mieke gekozen bo ven het zeemansbestaan, dat» hij op haar wens heeft moeten opgeven, aldus het Alg. Dagblad. Een terugblik. Th', van Berkum gaf in vogelvlucht een overzicht van het werk der J.V. vanaf de oprichting in 1873 tot heden. Moeilijke lijden bleven ook haar niet bespaard, zelfs al in ’t begin, toen door de doleantie de voorzitter en meerdere leden bedankten. Tgdens de mobilisatie van ’14’18 en vooral ook in de bezet- tingstgd was het zeer moeiigk het ver enigingsleven in stand te houden. Maar meermalen waren het de plaatselijke predikanten, die het werk weer op gang brachten. Ook de verschillende jubilea o.a. het 50- en het 75-jarig bestaan, pas seerden de revue. Van de voorzitters die de J.V. hebben geleid heeft de tegen woordige deze functie het langst ver vuld. Voor het vele werk dat de heer Wiersma nu al meer dan 27 jaar voor Andreas heeft gedaan, is men hem veel dank verschuldigd. Mej. G. Cnossen bracht vervolgens een ernstige voordracht getiteld: Zo ik niet had geloofd, en verder waren er ter afwisseling ook nog een opstel, de beantwoording van een vraag en enige voordrachten in ernst en luim. Boven dien gaven zowel de meisjes als de jon gens enige zangnummers ten beste, voerden enige meisjes een lintenspel en enige reidansen op, en leverde een twee tal leden van de J.M.V. nog een muzi kale bijdrage. In de pauze werd getracteerd en maakten de deelnemers zich gereed voor de opvoering van „Studiokoorts”. Hiermee werd veel eer behaald; het stuk werd vlot gespeeld en de rollen waren goed ingestïidèerd. Het publiek toonde zgn waardering door een daverend ap plaus. Het middernachtelijk uur was al ver streken, toen de leider met een kort woord allen voor hun medewerking en belangstelling bedankte, waarna deze zeer goed geslaagde avond met de Avondzang en dankgebed gesloten werd. gadering worden gehouden van de Raad van Beheer. Als afgevaardigden naar deze bijeenkomst werden aangewezen de heren Verf, TE. Brouwer, H. Doevendans en J. Ruiter. Medegedeeld werd verder, dat de tentoonstelling op Hemelvaarts dag ingevolge het besluit van de mi nister niet kan doorgaan. Het financieel verslag van de pen ningmeester, de heer TE. Brouwer, ver meldde dat de inkomsten met het batig saldo 920.40 hadden bedragen en de uitgaven 826.73, zodat er een batig sal do was van 93.67. Op voorstel van de kascommissie, bestaande uit de heren I. Bergsma en J. Zandstra, werd beslo ten de penningmeester decharge te ver lenen. Boeken en bescheiden waren in de beste orde bevonden, waarvoor hem dank werd gebracht. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden aangewe- zullen worden opgelost. Maart zal in Leeuwarden de jaarver- zen de heren I. Bergsma, Daipsma en in deze samenkomst zullen Andreas en Dorcas tonen dat dit het eerste en voor naamste is dat op de wekelijkse samen komsten wordt gedaan. Maar ook de verdere werkzaamheden zullen belicht worden. Het was aanvankelijk de bedoe ling dit jubileum op sobere wijze te vieren, maar mede omdat het door pu blicatie ook naar buiten bekend werd, groeide het uit tot een feest van groter omvang. Een mensenleeftijd heeft An dreas bestaan, zo vervolgde hg. In die tijd is er veel veranderd, maar wat niet veranderde dat is het doel van de J.V. Vroeger, toen er niet veel ontspanning was, was het gemakkeigker naar de C.J.V. te gaan dan tegenwoordig. Er is nu meer drang voor nodig, maar met dankbaarheid kon spreker getuigen, dat ook nu nog steeds jonge mensen zich voor dit zegenrgke werk inzetten. Met de wens, dat deze avond goed moge sla gen, besloot de leider zijn openings woord. Mej. G. Cnossen hield toen eerst een Bgbelinleiding over een gedeelte van Matth. 26 en Joh. 13, handelende over de eerste Paasmaaltijd. Daarna wer^J Gezang 41 1 en 6 gezongen. De secretaris van „Andreas”, de heer Y. Boschma, gaf een op rgm gesteld jaarverslag, gekruid met de nodige humbor, waarin tevens de verslagen van penningmeester en biblio thecaris waren opgenomen. Het bleek dat er een batig saldo was en de thans 400 boeken bevattende bibliotheek met 12 nieuwe werken was uitgebreid. Er werd ook een gedicht voorgelezen van een onvergetelijk plezierreisje met de Nassauskoalle, 50% p.; Agatha Holwer- da, Julianaskoalle, 50 p.; Hinke Algra, Looxmaskoalle, 49% p. Fjirde prizen: Maeike Beswerda, Eben Haëzerskoalle, 48 p.; Frouwkje Osinga, Ken. Wilhelminaskoalle, 47% p.; Sybren Heeg, Montessoriskoalle, 47% p. Fyfte prizen: Zus de Boer, Ken. Wil helminaskoalle, 47 p.; Renske de Jager, Julianaskoalle, 47 p.; Janny de Groot, Montessoriskoalle, 47 p. Sechste prizen: Wiebe Langius, Ken. Wilhelminaskoalle, 46 p.; Heimy Meer- landt, V.G.L.O.-skoalle, 46 p.; Antje Bokkinga, Eben Haëzerskoalle, 46 p. De Master Hazelhoff-beker oanbean as wikselpriis troch de Krite Snits fan it Selskip 1844 waerd foar de tredde kear woun troch de Juliana-skoalle. NIJLüN. It wie al lang it stribjen fan de Oranjeforiening west, sa sei foar- sitter D. B. Cnossen Tiisdeitojoun yn syn iepeningswurd op ’e gearkomste fan dizze foriening, in great stik opfiere to litten. Mar nea hie men de kans dêrfoar hawn, sjoen it feit dat Ngian net in lo- kael hie, great genöch om it tal minsken dat men forwachtsje koe, to bergjen. Nou’t dat biswier der net mear wie, trochdat it nije forieningsgebou der komd is, hie men daliks prikken yn it wurk steld om ta in ütfiering to kom men. En men slagge der yn in ploech spilers fan Molkwar e.o. hjir hinne to krijen mei it stik „Bern fan ien folk”, fan Ant. Coolen, forfryske troch Abe Brouwer. It bliek al ringen, dat de for- frysking neat ófdien hat oan de tendenz fan it stik en it oansjen folslein wurdich is. Neidat it kontakt tusken de folie seal en de spilers lein wie, waerd it spel mei oandacht folge. Bihalve inkele koartswilige mominten is it stik de earnstige kant neist. It wie foaral nei it net al to sterke earste bidriuw, in geniet der nei to sjen en to hearen. Masterlik waerd de rol fan de doarpspastoar for- tolke. Michiel, de flotte, fleurige jonge man wie in greate tsjinstelling fan Freark, dy’t troude mei Marijke, dy’t ek har rol mei folie oerjefte spile. De heit fan Marijke wie to jong grimeard. De mem wie goed en seach de sitewaesje tige skerp, de haedünderwizer yn it 4e en 5e bidriuw kostelik en al de oare spilers tige goed. ’t Is yndied in joun wurden, hwer’t hwat fan op to stekken wie en it is to hoopjen dat üs Oranjeforiehing jitris sa’n boppeslach meitsje mei. Foarsitter Cnossen wie de tolk fan alle oanwêzigen doe’t hy tank brocht oan it selskip en it iepen doekje wie tige fortsjinne. OPPENHUIZEN. J.l. Dinsdag hield de afd. Oppenhuizen van de N.C.V.B. haar maandelijkse vergadering. De spreekster was mevr, Streekstra-Klaar- iiamer van Dokkum met als onderwerp: „Mirjam”. Spreekster schetste op boei ende wijze wat deze vrouw betekend heeft in de tijd dat zg leefde. Het was dan ook weer een goede avond voor de af- 'dehng. In dit weekeinde heeft het verkeer weer een groot aantal slacht&ffers ge ëist. In de provincie Groningen vonden vijf mensen de dood, doordat een jeep in volle vaart tegen een boom reed, in Zee land verongelukten twee motorrijders toen hun motoren tegen elkaar vlogen en op de weg EindhovenDen Bosch reed een personenauto op een vrachtwa gen, tengevolge waarvan drie mensen stierven. Het ongeluk in Groningen gebeurde in de nacht van Zaterdag op Zondag, •toen om ongeveer twee uur vier echt paren na afloop van een feestvei gade ring te Zuidhorn in een jeep in de rich ting Noordhorn reden. Door nog onbe kende oorzaak vloog de auto tegen een boom. De acht inzittenden, allen uit Noordhorn, werden uit het voertuig ge slingerd en lagen tien meter in de om trek over de weg verspreid. Drie van hen werden op slag gedood, nl. de heer A. Busscher en zgn echtgenote mevr. T. BusscherWendelaar, alsmede me vrouw G. Hekkema—Bloemhof. Zwaar gewond werden de heren H. Bfilstra en diens Russische echtgenote mevrouw N. BrllstraSuzenko en de heer K. Post en diens echtgenote mevrouw M. P. PostDrenth. De heer Post, die beide benen brak, is spoedig na aankomst in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden. De heer Brllstra, van wiens schedel een deel werd weggeslagen, is gistermiddag overleden. De twee motorrijders verongelukten Zaterdagavond toen hun motoren op de Rgksweg VlissingenBergen op Zoom bij de Smokkelhoekweg te KapelleBie- zelingen met elkaar in botsing kwamen. Het waren de zestigjarige P. A. Butler uit Biezelingen en de 32-jarige Hunders- marck uit Ovezande. Zwaar gewond werden zg naar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar zij gisterochtend zijn overleden. Drie mensen zijn bg Best overleden als gevolg van een botsing op de weg EindhovenDen Bosch. Een door de heer T. J. Wientjen uit Arnhem be stuurde auto, waarin zich nog vijf an dere heren bevonden, reed op een van rood licht voorziene vrachtauto. De auto gleed onder de vrachtauto door tot aan de as van de achterwielen, zodat de carosserie geheel werd ingedrukt en de kap aan het achtereind van de vracht wagen bleef hangen. Twee inzittenden, nl. de bestuurder en de heer L. W. Hop man uit Den Haag werden gedood. Het derde slachtoffer, de heer J. van Herk uit Den Haag, is in het Binnenzieken- It wie, sa’t foarsitter van der Kamp yn syn iepeningswurdt- sje sei, de tredde kear, dat de kom- misje sa’n foar- drachtkriich organi- searret. Dat der noch altiten güns bilang- stelling foar is, die net allinne bliken üt de lange dielnim- merslist, mar ek üt it great tal prizen, dy’t biskikber steld wiene troch gemeen- tebistjür, forienings, organisaesjes, sake- Iju en partikulieren. En it wiene moaije prizen sa’t elk sjen koe, as hy efkes nei de prizentafel gyng, dy’t troch de war- bere prizenkommisje yn ’e hoeke fan de kofjekeamer réskikt wie. De dy’t wy dizze mid dei heard hawwe, wiene foar it greatste part alle- gearre nij. De kom- misje foar de teks ten hie ünderskate lju frege foar de Snitser foardracht- kriich in nge foar dracht to skriu- wen. Sa hie it tredde foardracht- boekje „Sprek mar ta” dan ek in al- hiel nije ynhhld krigen. Hoewol der genöch kar üt wie, foei op, dat safolle bern deselde foar dracht ütsocht hiene. „It forkearde kielsgat” en „Sinterklaesboartsje” hawwe wy wol it faekst heard. Ek baes Bouke reizge noch alris nei stêd ta en bakker Tsjeard syn hynder gyng noch alris in kear op ’e kletter. Dijkstra een tweetal films. Een mooie kleurenfilm over Flora 1953, de Keu kenhof en het Bloemencorso, en die wel ke werd gemaakt van de tentoonstelling van S. en O. in 1949. De voorzitter bracht hem daarvoor dank. Met de wens dat dit verenigingsjaar voor de leden zeer prettig zal zijn, sloot de voorzitter te ongeveer 11 uur deze gezellige vergade ring, waarin ook nog besloten was ver lenging van de Kon. goedkeuring aan ta vragen, OOSTHEM. De gecombineerde jaar vergadering van de C.J.M.V. „Andreas” en de C.M.V. „Dorcas” die Woensdag avond alhier werd gehouden, stond dit maal in het teken van het 80-jarig ju bileum van de Jongemannen vereniging. In zgn openings woord sprak de leider, de heer H. P. Wiersma zijn vreugde uit over de grote be langstelling. De afgelopen 80 ja- ren hebben be wezen, dat er steeds weer jon ge mensen zijn die begeerte heb ben naar het on derzoeken van Gods Woord. Ook en Apel- l i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1