Deskundigen verrast over uit werking H.bom ontploffing Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Een vrouw op de Proef parade Oasis TlxeAtes* C. Kan wijdde zijn leven geheel aan de Gymnastiek 109e Jaargang No. 24 Vrijdag 26 Maart 1954 Benoemd Indra - Siera De Fryske Biwegingsried stiet op forplichte Frysk underwiis Achtste President Rooseveltmars Geslaagd KLEIN ZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBI AD Straaljager stortte neer Dg. E. Groeneveld te Soest 70 jaar Auto-botsing Nummering candidatenlijsten Chr. Gem. Zangvereniging „De Lofstem” opgeheven Wielerronde uitgesteld Verplaatst Fusie boerenleenbanken Scharnegoutum en Oppenhuizen Jiergearkomste Krite Snits Een kwart eeuw leider van T.G.P. Redacteur: L. KIEZEBRINK Naar Friesland. Te weinig tijd. Langs de stands. 1 Wat je daar boven al niet zag! Al die mensen om die stands, proevend, pra tend, kijkend en de stands zelf waren zo verzorgd met een bloemetje hier en daar en de keurig uitgestalde waren. Aan de voet van dat leuke met lam- de Benoemd tot leraar in vaste dienst aan de Rijks H.B.S. en de Rijks M.S.M. te Amersfoort de heer J. J. Blessinga, thans als zodanig werkzaam aan de R.H.B.S. en R.M.S.M. alhier. Het is al wereldkundig gemaakt, dat onze stadgenoot de heer C. Kan op 1 April a.s. 25 jaar leider geweest is van T.G.P. Toen hij kwam, was het alleen nog maar de damesclub „Thusnelda”, maar dank zij zijn onvermoeide werken kon er in de loop der jaren een door hem zelf opgekweekte herengroep aan worden toegevoegd. Onder de naam „ThusneldaGreate Pier” bracht hij de vereniging daarna tot grote bloei, en werd zij een der bekendste in het Noorden. De eerste maal dat hij naar Friesland kwam was in 1920. Het doel was kennis te maken met de Turnkring Sneek, er, die kennismaking voldeed blijkbaar zo goed ,dat hij zich het volgende jaar in Op 22 Maart slaagden in het Sint Antonius Ziekenhuis te Sneek voor de aantekening kraam verpleging: de eerw. Zusters Christiana en Bavo, Sneek en de zusters S. M. v. d. Berg, Lemmer; E. M. Brandsen, Wognum; E. J. M. de Calu- we, Deventer; E. J. Piron, Eindhoven; H. v. d. Werf, St. Nicolaasga. Redactie-adres Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD maar bewonderden wel de smaakvolle platen aan de wand. Overigens komen we hier nog eens terug, want we waren het niet eens over het aantal peulvruch ten dat voor die kunstig gemaakte landkaart is gebruikt. Voor we weer Vlieger gedood. Een Thunderjet F 84 straaljager van de vliegbasis Eindhoven is Dinsdag avond om tien minuten voor negen tij dens een oefening in het nachtvliegen kort na de start even buiten de vlieg basis Eindhoven neergestort. De vlieger kwam hierbij om het leven. Vermoede lijk heeft een zogenaamde tiptank, een tank aan het uiteinde van de vleugel, de boerderij van de landbouwer van Roosmalen te Oerle geraakt, waardoor de boerderij vlam vatte en af brandde; twee kalveren kwamen daarbij om. De landbouwer en zijn vrouw, alsmede vier kleine kinderen, konden zich tijdig in veiligheid brengen. Natuurlijk is het niet helemaal eerlijk het gebodene op deze wijze af te schil deren. Ik wil graag erkennen, dat er heel aardige dingen te zien waren: de dans van de zonnepapegaai en de Sava- ku (uitbeelding van het leven der rei ger) b.v. waren werkelijk heel interes sant, terwijl ook de Geishadans en Ha rakiri zeer wel te genieten waren. Bo vendien waren de costuums zeer fraai. Toch geloof ik, dat hetgeen hier ge bracht werd wat te oppervlakkig en te simpel was is verhouding tot de grootse aankondiging, ’t Programma heeft zeker culturele waarde, maar de gehele opzet leent zich eigenlijk beter voor instruc tieve doeleinden op de middelbare scho len, dan voor een zelfstandig optreden voor het uitgaand publiek. L, G. De burgemeester doorbreekt het „papieren” gordijn. Zo kennen vele Snekers en de jeugd in het bijzonder, de jubilaris het beste. We hadden eigenlijk te weinig tijd voor de kruideniersstand in de voorzaal, overal in ondanks streng verbod een schoteltje Brinta met yoghurt en vroeg zonnig: „Zul je aan je moeder zeggen dat het zo lekker was Uit louter sym- pathie namen we met z’n allen één scho teltje aan en laten we het nu met die yoghurt heerlijk vinden! Het moet ook nog erg voedzaam zijn, maar uit al die tabellen kon ik geen wijs worden. Bij de Hawkins Pressure cooker was het ook erg aardig. De soep was al gekookt toen we in de theetuin zaten, en ze hadden ook niet op ons gewacht met uitdelen. Toch deed de mijnheer nog eens voor ons het deksel open van die wonderpan waarin alles zo snel gaar is, en we za gen in de spiegel, die er als een handige verklikker boven hing, hoe er nog een heerlijke rest in was! Natuurlijk hebben we nog gesmuld! Intussen was het al onbehoorlijk laat geworden. In alle an dere stands waren ze al even aardig en gezellig en het schijnt dat je ook veel kon leren over wasbehandeling en zo, maar omdat mij dat niet zo interesseert keek ik nog eens bij de heer Lever uit Muntendam die met een fijngepunt schaartje de kunstigste knipsels maakte. Vervolgens kwam er een bericht, dat er in totaal 236 inboorlingen op de Mar- shall-eilanden en 28 Amerikanen, die bij de proef betrokken waren, in aanraking waren gekomen met de radio-activiteit van de H-bom. Er werd direct bij gezegd dat geen van de slachtoffers zich in werkelijk gevaar bevond. Nadere gege vens zijn er niet over verstrekt. Gisteren heeft de Amerikaanse ma rine bekend gemaakt dat een van haar tankschepen, de 4200 ton metende Pa- tapsco, die bij de proef een taak ver vulde, ook in aanraking is gekomen met de radio-actieve as, afkomstig van de ontploffing van de bom. Het schip had 92 man aan boord, van wie niemand ern stige gevolgen van de aanraking be hoeft te vrezen. De Patapsco bevindt zich nu in quarantaine. Chet Holifield, een democratisch lid van het Huis van afgevaardigden, heeft de proef bijgewoond in gezelschap van enkele andere leden van het Congres. Hij zei: „Wat wij te zien kregen was zo veel erger dan ons was voorspeld, dat men gerust mag zeggen dat de proef de deskundigen uit de hand is gelopen”. De verboden zone rondom de eilanden Eniwetok en Bikini is drie maal zo groot gemaakt als zij was toen de bom op 1 Maart tot ontploffing werd ge bracht. Uit Japan wordt bericht dat de politie onderzoekt of het waar is, dat „onbe kenden van vreemde nationaliteit” erin zijn geslaagd „atoom-as” naar een com munistisch land te smokkelen. Enige personen zouden hebben geprobeerd de met radio-activiteit besmette kleren var de 23 ongelukkige Japanse vissers te kopen. In hoeverre zij daarin zijn ge slaagd wordt nu onderzocht. Een ana lyse van het grijze poeder dat zich over het schip, de kleren en de gezichten van de opvarenden verspreidde na de ont ploffing van de bom kan inderdaad be paalde gegevens opleveren waarop in communistische landen wellicht prijs wordt gesteld. De jubilaris in spé, die Amsterdammer van ge boorte is, maakte op de lagere school voor ’t eerst kennis met de gymnas tiek. Veel had dat echter niet om de hakken. Het was vrijwel niet anders dan op de handen lopen en bokspringen op ’t school plein. Het werd pas echt, toen hij in 1909 als zes tienjarig soldaat bij de Genie naar Utrecht ver huisde en daar lid werd van de Gymnastiekver. „Leonidas”. Hij viel hier al spoedig dermate op, dat de directeur hem de raad gaf gymnastiek leraar te worden. Daar voor werd toen nl. nog geen vijf jaar H.B.S. ge ëist zoals nu, en de oplei ding geschiedde nog ge heel op particuliere scho len en instituten. De jonge gymnast, die eerst opzichter bij de fortifica ties had willen worden, volgde dit advies op en behaalde in 1916 zijn Mid delbare acte. Maar toen had hij al drie jaar prak tijk. In 1913 was hij nl. leider geworden in Bode graven en daarna in Bok stel en Utrecht. In de domstad is hij later ook nog directeur geweest van de bekende veieni- ging „Atilla”. naar buiten gingen, stonden we nog I even stil voor de stand van de cacao fabriek „de Zaan”. Daar was echter niets meer te proeven, want de stand houder wilde wegens het late uur maar geen biscuitjes met chocolade hagelkor rels meer klaar maken. Wel vertelde hij heel interessant hoe die lekkernij uit ca caobonen gemaakt wordt. „Hoe dan?” vroeg de man van een der vriendinnen bij wie we na afloop een kopje koffie dronken. Dat konden we niet precies uitleggen. In de stand hangt een leuke landkaart met echte bootjes er op geprikt, die de cacaobonen ergens vandaan halen om ze naar de fabriek te brengen. Maar wat ze er daar mee uitvoeren moet hij zelf maar eens gaan vragen. Het kan nog tot en met Zaterdag. Dinsdagavond trad in Amicitia voor een wel zeer gering aantal belangstel lenden het Surinaams Dans Theater op. Het is met deze dansgroep, bestaande uit een dame, twee heren en vier aller aardigste kinderen van een jaar of acht, een beetje vreemd gesteld. Eensdeels weet men uit de aankondiging, dat deze mensen nagenoeg de hele Westerse we reld hebben afgereisd. Zo werden voor stellingen gegeven in de Zuid-Ameri- kaanse landen, in Engeland, Italië, Oos tenrijk, Spanje, Zuid-Duitsland. Thans maakt de groep een tournee door Neder land, terwijl men daarna de Scandina vische landen hoopt te bezoeken. Verder wordt er op gewezen, dat het rijk ge varieerde programma een indruk wil geven van de cultuuruitingen der Suri naamse bevolkingsgroepen: Indianen, Gaucho’s, Negers, Creolen, Japanners, Brits-Indiërs, Javanen (Balinezen). Dit alles zal dan in kleurrijke costuums, WASHINGTON. „Er moet by de jongste proef met de H-bom iets zyn gebeurd dat de deskundigen heeft verbaasd en verrast”, zei president Eisen hower gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. Meer kon de president niet zeggen, want hij had nog geen rapport ontvangen van Lewis Strauss, de voor zitter van de commissie voor de kernenergie. Het wordt met de dag duidelijker dat de proef de deskundigen inderdaad min of meer uit de hand is gelopen. Eerst kwam 't bericht van de 23 Japanse vissers di< in aanraking waren ge komen met de door de proef veroorzaakte radio-activiteit. Hoewel zy zich niet in levensgevaar schijnen te bevinden, neemt hun gezichtsvermogen af, treedt er een verandering op in de samenstelling van hun bloed en zijn verscheidene soor ten lichaamscellen aangetast. GAUW. Maandag 29 Maart a.s. hoopt onze oud-dorpsgenoot ds. E. Groeneveld te Soest de leeftijd der sterken te be reiken. Ds. Groeneveld werd 29 Maart 1884 in een onderwijzersgezin te Burg- werd (Wonseradeel) geboren. (Zyn va der wijlen de heer P. Groeneveld was naderhand nog vele jaren hoofd van de school voor C.V.O. te Gauw en lid van de Provinciale Staten van Friesland). Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Sneek en studeerde vervolgens aan de Rijks Umversiteit te Groningen. Nadat cand. Groeneveld in September 1910 door het Provinciaal Kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg was toege laten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, deed hij 13 Augustus van het daarop volgend jaar (1911), zijn intree in zijn eerste gemeente Acquoy. 26 Juni 1916 verwisselde de jubilaris de ze gemeente met die van Herveld, van waar hij 10 December 1922 naar Dalfsen vertrok. 10 Mei 1931 deed ds. Groeneveld zijn intree te Soest. Deze, zijn vierde en laatste gemeente, diende hij tot 1 Sep tember 1951, toen hem na 40 volbrachte dienstjaren emeritaat werd verleend. Nei oanlieding fan ünderskate publike uteringen de léste tiid achtet de Ried fan ’e Fryske Biweging it nedich en gaedlik, der noch ris op to wizen, dat er stiet by syn eask fan forplichte Frysk ünderwiis mei in koarte oergongstiid, Iykas ek it demonstrative biwegings- kongres fan 6 Juny 1953 him der len- riedich foar ütsprutsen hat. Hedenmorgen omstreeks 8 uur had bij de hoek HooiblokstraatBothniakade een botsing plaats tussen een montage wagen van een autobedrijf en een per sonenauto van een familie uit Bever wijk. Hoewel zich geen persoonlijke on gelukken voordeden werden beide wa gens de 6 persoons auto uit Bever wijk was splinternieuw en nog maar een week op de weg deerlijk gehavend. De politie stelt een onderzoek in. Driemaal kampioen. Tijdens de eerste wereldoorlog was de heer Kan gemobiliseerd in Amsterdam. Daar groeide hij uit tot een gymnast van groot formaat, wat in 1918 be kroond werd met het kampioenschap van de hoofdstad, in 1919 gevolgd door het kampioenschap van Noord-Holland eri in 1920 zelfs door het landskampioen schap. Die eerste kampioenstitel behaal de hij in de zgn. Steenwedstrijd, die zyn naam dankt aan het feit, dat de namen van de kampioenen aangebracht worden in een steen in de Tumhal. Het had zelfs weinig gescheeld of hij was ook nog naar de Olympiade van 1928 gegaan. Hij heeft er voor getraind, maar dit hoogtepunt niet bereikt omdat hij inmiddels naar Friesland was ver trokken waar de mogelijkheden om te oefenen niet zo gunstig waren. Met gepaste trots toonde de heer Kan on_ z’n prijzenkastje en de daarin prijkende fraaie medailles en andere tropheeën, gewonnen in in ternationale-, landelyke- en vereni- gingswedstrijden. Allemaal prettige herinneringen aan z’n glorietijd, waarin hij ook nog schermmeester is geweest. Dat alles speelde zich nl. af tydens zyn diensttyd, waar van hij in 1921 als sergeant afscheid nam. Men schrijft ons: Er zijn zo van die dingen, waaraan ge merkt, dat het voorjaar in aantocht is! De kater van de buren zingt zijn nachtelijke serenade en houdt u uit uw slaap maar wie kan er zich kwaad om maken? De sneeuwklokjes durven het aan hun witte kopjes boven het gras uit te ste ken en de crocussen, wat bruin ge schrokken van die al te felle winter, proberen ook weer zich hiervan te herstellen. Het eerste kievitsei is gevonden, de kranten staan al weer vol „voordelige buitenlandse reizen”, ja, het kan niet missen! De Lente is in aantocht! En als we dan gaan overwegen de winterconfectie te gaan beperken, komt ook de President Rooseveltmars de trom roeren en uw aandacht vragen voor de aloude wandelsport! Bescheiden begon nen is deze tocht nu uitgegroeid tot een provinciaal wandel-evenement van de eerste orde en de organiserende ver eniging is daar terecht wel een beetje trots op! Bergen werk zijn al ver zet (achter de schermen dan nog) en met onze Burgemeester zeggen wy „Prestaties gevraagd”. Prestaties, die de naam van Ame- rika’s grootste President: Franklin De- ’ano Roosevelt waard zijn te dra gen! Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsedv.) lager. Abonnementsprijs t 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. Het hoofdstembureau heeft de inge diende candidatenlijsten voor de a.s. ver kiezing voor de Provinciale Staten ge nummerd en wel als volgt: 1. P.v.d.A.; 2. A.R.; 3. C.H.U.; 4. V.V.D.; 5. K.V.P.; 6. C.P.N.; 7. V.D.B.; 8. Gereformeerde kiezers; 9. Staatkun dig Gereformeerde partij; 10. Soc. Unie (alleen in de kieskringen Leeuwarden en Heerenveen) prachtige decors, zang, dans en spel een feeëriek geheel van exotische kunst vormen Maar als men met dit alles in de ge dachten de uitvoering meemaakt, heeft men moeite zich niet lichtelijk bij de neus genomen te voelen. Immers, wat deze Surinamers brachten, was niet meer dan een geïllustreerde geschiede nisles in vogelvlucht over Suriname. De tekst, die een integrerend bestanddeel van de avond uitmaakte, bestond uit het via de gramofoonplaat achter het gesloten doek weergeven van dé toelich ting, die het publiek in het programma alreeds voor zich had. De rijke verschei denheid werd bereikt door bij alles wat op het toneel gebeurde rijkelijk gebruik te maken van de tam-tam en de gong, waardoor heen dan tijdens het dansen Westerse muziek op slechte gramofoon- platen gegeven werd. De decors tenslot te bestonden uit twee beschilderde doe ken, die als achtergrond dienden voor het Zuid-Amerikaanse resp. Oosterse ge deelte. Bolsward vestigde. Daar werd hij leider van LycurgusWilhelmina met wel ke vereniging hij ook fraaie successen behaalde, o.a. op de internationale wed strijden in Groningen en tevens van Durate Tonevido en een club in Witmar- sum. Ook werd hem de training van het Friese Keurcorps opgedragen. Zyn Sneker periode begon in Januari 1926 in welk jaar hij benoemd werd tot gymnastiekleraar aan de openbare scho len voor l.o. en u.l.o. Maar hij sloeg zijn vleugels weldra breder uit en be gon ook met kinderklassen in rhythmi- sche gymnastiek, waarbij zyn echtge note de oefeningen op de piano bege leidde. Mevrouw Kan is namelijk al even verknocht aan de gymnastiek en de sport als haar man en daarvan heeft in ’t Bijzonder ook T.G.P. geprofiteerd» Samen slaagden zij er in deze vereni ging tot grote hoogte op te voeren. Aan de damesclub „Thusnelda” werden spoe dig jongens- en meisjesklassen toege voegd „Jong Thusnelda” en „Lytse Pier”. Toen de meisjes groter werden, versterkten zij de rijen van „Thusnelda”, de jongens werden „Greate Pieren” en daarbij aangepast ontstond de tegen woordige naam „ThusneldaGreate Pier.” Voorts is de heer Kan ook leider ge weest van de voormalige Nederl. Ar beiders Sportbond en de R.K. Gymnas tiekver. „Vlug en Lenig” en had (heeft) hij nog verschillende „bijbaantjes”» o.a. lid van de Techn. Commissie Turn kring Friesland, voorzitter van de onderafd. Sneek, voorzitter van de Gem, Comm. v. Lich. Opvoeding en secre taris van de Ver. v. Gymnastiekleraren en -onderwijzers in onze provincie. Maar nu denkt hij er sterk over van de zomer met alles op te houden. Gymnastenfamilie. De kinderen Jan en Annie Kan volg den het voetspoor van hun ouders. De eerste werd in 1943 ook leraar M.O. in de lich. opvoeding en Annie behaalde twee leidster diploma’s voor verenigings- en rhythmische gymnastiek. Als be oefenaarster van het laatste blonk zij zelf ook vele jaren uit en was zy meer malen kampioene. Thans is Jan Kan gymn.leraar aan de R.H.B.S. en hoofdleider van T.G.P. en heeft Annie haar werkzaamhedden in Groningen. Hier kan dus met recht gesproken worden van een gymnastenfamilie die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de lich. opvoeding van de Sneker jeugd en de gymnastiekbeoefening in 't algemeen. De waardering daarvoor zal 1 April wel tot uiting komen. Dameskoor opgericht. WOUDSEND. Maandagavond is met algemene stemmen besloten tot ophef fing van de reeds meer dan 50 jaar be staande Chr. Gem. Zangver. „De Lof stem” in haar huidige vorm. Reeds lang had de vereniging te kampen met een groot tekort aan leden, vooral het aan tal mannen was zeer klein, wat ook deze avond weer bleek. Er waren nl. maar een tenor en een bas aanwezig. Doet de verenigingsmoeheid zich ook hier gelden? Daar het aantal dames- leden echter nog wel van zanglust ge tuigt, werd besloten een dameskoor op te richten, waarvoor zich pl.m. 15 leden opgaven. Voorlopig zijn tot bestuursle den gekozen de dames mevr. J. L. Nij- dam, presidente, mej. G. Schilstra, secretaresse, en mej. J. P. de Jong, pen- ningmeesteresse. Getracht zal worden door propaganda het ledental op te voeren. „Nou ja, je moet niet vragen hóé ze er zijn”, wees een ander minachtend naar mannen die breed-uit in de thee tuin zaten of, met de rug naar de stands, om het podium van de muzikan ten geschaard stonden. Het moet gezegd worden dat het werkelijk gezellig zat in die theetuin en de muziek was veel aar diger dan de schetterende ingeblikte, waar je niet eens dankbaar voor kunt klappen. Het bracht stemming in de volle zaal, waarop we zó prettig neer keken, dat het moeilijk was weer af te dalen. En we dienden toch ook een lief dadig doel door daar te zitten thee drinken. In verband met de Sportweek in Hee renveen, is de jubileum-wielerronde al hier, die aanvankelijk bepaald was op Zaterdag 17 Juli, uitgesteld tot Zater dag 24 Juli. Met ingang van 16 April 1954, is de adjunct-commies-titulair J. Postmus, verplaatst van het kantoor der directe belastingen enz. te Harlingen naar het kantoor Sneek D.B. Met ingang van 16 April 1954 is de tydelijk schrijver W. A. Visser van de inspectie der belastingen te Sneek, ver plaatst naar de inspectie der belastingen te Harlingen. Met ingang van 16 April 1954 is de schrijver T. van der Veen van het kan toor D.B. te Sneek, verplaatst naar de inspectie der belastingen te Sneek. „Wat zijn hier veel mannen”, zei een van de vriendinnen toen we op de proef- parade stonden. Zij hadden ,^e” thuis ge laten, omdat zt altijd zo onaangenaam jachten als er iets te proeven valt of als er naar een recept geïnformeerd moet worden. pions verlichte muziektentje was stand van de Frico met een levensgrote kruiwagen vo producten, boter en kaa natuurlijk. We dachten ooi voor de export, want w. zagen blik. De standhou der deelde blokjes kaas uit op een vork, want prikkers waren er nog niet, maar het smaakte even lekker. Bij „Teo” proefden ze jan en aan de andere kant bi. de F.C.E. warme worst! Ik geloof dat we daaron afdaalden, van boven a hadden we al heel wat ge zien, maar niet geproefd In de stand van de Impe rial puddingpoeders stom een rij waxine theelichtei waar we ons over verwon derden, tot we merkten dat het geen theelichte, waren maar kleine pud dinkjes, op geestige wijz in die glaasjes geserveerd „Wel lekker, maar nie! zoet genoeg”, zeiden we bijna onhoorbaar tegen elkaar, maar de standhou der had het toch verstaan: Hij had al gemerkt, dat de Friese vrouw meer van zoet houdt dan haar sexe- genoten in de andere pro vincies en had orders gege ven de pudding zoeter te koken. Nooit geweten dat we hier zo weinig aan de lyn doen. De Brinta stand wilden we eerst voorbij lopen, want wy houden niet van Brinta in melk. Maar de verkoopster was zo aardig. Ze gaf een loslopend jochie, kinderen komen Nadat de coöp. boerenleenbanken te Scharnegoutum en Oppenhuizen in af zonderlijke ledenvergaderingen hadden besloten tot het aangaan van de door de besturen voorgestelde fusie onder de naam Coöperatieve Boerenleenbank ScharnegoutumOppenhuizen werd Maandagmorgen in een vergadering van laatstgenoemde bank in hotel xianen- burg het bestuur en de raad van toe zicht benoemd. Tot bestuursleden wer den gekozen de h.h. Joh. Koopmans te Scharnegoutum ^voorzitter)L. P. Hy- larides te Oosthem (secretaris)J. Hulstra te Scharnegoutum (penning meester) J. P. Jouwsma te Oppenhuizen en J. G. Wijnja te Uitwellingerga. De raad van toezicht zal bestaan uit de heren P. van der Laan, vice-voorzitter; J. Hoekstra te Loënga, G. W. Atsma te Oppenhuizen, U. F. de Jong te Uitwel lingerga en P. Falkena te Sneek. In de vacature van voorzitter van die raad zal alsnog worden voorzien; de heer P. Santema tot nog toe voorzitter, was niet herkiesbaar en hem werd dank gebracht voor het vele dat hij in zijn functie had verricht. Zo spoedig mogelijk zal het kantoor van de bank te Sneek worden geopend in het perceel Marktstraat 10, dat thans onder architectuur van de heer Leeman voor dit doel verbouwd wordt. Forline Moandei haldde de Krite yn ’e seal tan Piso har jiergearkomste. „De minshen protte net ta de doarren üt”, sa iepene toars. Van der Werf de gearaomste, „mar dy’t der binne, binne tige wolkom”. It is eins wol hwat spi- tich, dat fan de ryklik 1200 leden, mar in foech tweintich op ’e gearkomste komme. De oantekeningen fan de foarige gear komste waerden troch de skt. toariezen en troch de gearkomste goedkard. Ut it jienorslach tan de skr. die bli- ken, dat de Krite ek yn it ötronne jler wer tige warber west hat. Njonxen de toanieijounen hat de Krite ek yn’t spier west toar de Bernetoardrachtkirich en hat wer karmasters by de skoallen lans stjürd om ris to hearen hoe goed de bern Frysk léze kinne. Der hawwe fortsjint- wurdigers west nei de toanielütfiering fan „Amicitia”, For. „Grönnen”, einles Folk- en Gealeargong, Alg. Gearkomste to Dokkum, faiacn by Vvarns-bitinking. De toanielploech hat wer ünderskate kearen fuort west to spyljen. De bibliotheek wreidet him noch hyl- tyd üt. Yn 1953 waerden der 309 boe ken ütliend. ’t Ledental is op’t heden likernoch 1250. Krekt is it net to'sizzen, om’t alle kwitansjes noch net ophelle binne. It bistjür bistiet noch üt deselde per- soanen, t.w. J. v. d. Werf, toars.; K. Niemeyer, skr.; A. Sytsma, skath.; S. Jeltema, J. v. d. Kamp, D. Jac. v. d. Veer en S. G. Walinga. By de bistjürs- forkiezing kaem der gjin foroaring yn. De kaskommisje, bisteande üt 'e hearen A. Dykstra en R. Posthuma, die de gearkomste troch, dat de boeken fan de skathalder tige yn oarder wiene. Under tanksizzing waerd de skathalder ünt- lêstige fan syn forantwurdlikens. De hear A. v. d. Leij waerd bineamd yn ’e kaskommisje. Ut it forslach fan de skathalder die bliken dat der in oerskot wie fan f 0,14. It punt rounfrage naem noch al hwat tiid yn bislach. Der waerden ünderskate kwesjes op it aljement brocht, lykas: „Kritenijs”, „Frysk en Frij”, nije toa- nielstikken ensfh. It wie dan ek al oer alven, doe’t dizze gearkomste sluten waerd mei it sjongen fan it Heitelan. Voor een betrekkelijk klein maar zeer dankbaar publiek traden Woensdag avond in Amicitia op de telepaath-hyp- notiseur Indra en de helderziende Siera. Het publiek liet Indra een gefingeerde moordzaak oplossen en hij deed dat cor rect, terwijl hij ook van enige personen in de zaal een kloppende levensbeschrij ving gaf. Na de pauze trad Siera voor ’t voetlicht om aan de hand van vragen en hem ter hand gestelde foto’s zijn hel derziendheid te bewijzen. Er was voor beide optredenden veel applaus.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1