1 Zwitsaletteiivr Predikbeurten Koudum yn myn bernejierren Ups* Mevr. Urban-de Vries ere-voorzitster van Gezinshulp WRiCLEY kikkert U helemaal op. AGENDA Albert Verbeek Sneon 50 jier oan it Buterfebryk Demonstratie Muziekschool Gouden jubileumyn Aldegea (W). Boekenweek Benoemd fan S. FEENS1RA Znkennieuws Ingezonden Moet dat zö Verkeersexamen Ijlst Verlenging herhalingsoef eningen Op het nippertje gered De proefparade in ’t Gebouw voor Chr. Belangen Regeling Paas- verlof Bioscoopnieuws Potbiljarten en Pinkster- Zonüagdiensi Dokter, Apotheek en Zusters 2728 Maart 1954. Ds. P. Siemelink te Gronin gen 45 jaar predikant De positie van de Vereniging is stabieler geworden Zet Uw zorgen aan F 9 ^6 Ml, Ingez. Mededeling. Advertentie HET BESTUUR. Corr.adres: Jollenstraat 8. Abe Brouwer. Tegen PERIODIEKE PIJNEN: Advertentie I.M. ZONDAG 28 MAART 1954. PHILIA. M. van „De man die zij begeerden” 4. ii 's avonds 7.30 uur Ontgaat veel narigheid: Hjj raakt het beeld-van-alle-dag (Soms erg onprettig) kwijt Hij kent de spanningen niet meer, Die links en rechts bestaan; Kleiner-formaat-gekibbe] heeft Oók even afgedaan En als er tóch een spanning leeft, Dan komt die door het boek: Er is een nieuwe, frisse geest Bij lezers op bezoek. 't Is Boekenweek! Vriend’lyke vriend Klopt deze week weer aan: Laat deze vriend het goede boek Uw huisdeur binnengaan! 27 Maart3 April. Wie zich verdiept in een goed boek, IJLST Evenals vorig jaar slaagden ook dit jaaf alle leerlingen van de zesde klas van de Herv. school alhier voor het verkeersexamen, waarvan het schrifte lijk gedeelte op school en het practische deel te Sneek gehouden werd. De namen der geslaagden zijn: Geertje de Vries; Annie Stienstra; Dieuwke Visser; Geer tje v. d. Velde; Geertje Zwaagman; Frits Boschma; Willem Bakker; Heine Lanting en Sake Westerdijk. De twee eerstgenoemde meisjes ontvangen -bo vendien nog een verkeersspeldje voor NED. HERV. KERK. Folsgare: voorm. 9 uur Ds. Mr Schoen maker van Heeg; nam. 1.30 uur Ds. Sondorp van .meek. Gaastmeer (5e Ltfdens-Zondag)voorm. 9 uur Ds. Addink; nam. 1.30 uur Ds. Albada. Een wijziging van de dienstplichtwet zal worden ingediend om de herhalings oefeningen, welke wettelijk thans ten hoogste 85 dagen mogen duren, te ver lengen. De wijziging zal echter niet meer voor dit jaar gelden. Vrijdag 2 April. Ver. „Hulp in Nood”. Algemene Ledenverg. ’s avonds 8 uur in Hotel „De Gouden Leeuw” te Sneek. Vrijdag 2 AprlL Groene Kruis Oppenhui zen c.a. Jaarvergadering 's avonds 7.30 uur in het Lokaal te Oppenhul zen. ja, der hwat by fortsjinje hen, mar nou doch ik it net mear. Nel it thédrinken petearje wy fierder. Ja, by't fjirtich jier hat boargemaster der west, doe bin ik riddere,... der sil nou wol gjin spul fan makke wurde ’t wie my doe al mftl genóch. CHR. GEREF. KERK. Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. N. Brand- sma. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Voorm. 10 uur Ds. T. Hoogslag Ytens. SIJBRANDABUREN, 24 Maart. Het 2-jarig dochtertje van de heer Th. Glas houwer geraakte alhier te water. Een haar vergezellend meisje waarschuwde de moeder, die in het water sprong en het kind redde, dat al min of meer be wusteloos was. Dokter R. v. d. Meulen was spoedig ter plaatse en behandelde NED. HERV. KERK SNEEK. Voorm. 10 uur Ds. H. Sondorp. Nam. 5 uur Ds. C. G. Wiegers. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: v.m. 10 uur Drs R. K. de Jong. De bijbelcursus en de cursus (Levens- kunde) worden de volgende week weer hervat. Men verzoekt ons even de aandacht te willen vestigen op een advertentie in dit nummer betreffende de Proefparade, waarin een puzzle voorkomt met de oplossing waarvan zeer fraaie prijzen kunnen worden gewonnen. T.e.m. Zaterdag 27 Maart. Proefparade in Gebouw v. Chr. Belangen. Geor ganiseerd door de Sneker Kruide niers, in samenwerking met Merk fabrikanten. ’s Avonds van 711 uur muziek; Theetuin met muziek. Vele attracties. In het Amicitia theater draait een bij zondere klucht met de bekende Ameri kaanse komieken Abbot en Costello in de hoofdrollen. Deze film is een persi flage op de indertijd zo bekende griezel film „Dr Jekyll en mr Hyde”, het ver haal van een dokter, die een dubbel leven leidt: voor het oog van de wereld een algemeen geacht medicus en in het verborgen een gewetenloos en waanzin nig misdadiger. Abbot en Costello ma ken in deze film jacht op dit monster in mensengedaante (gespeeld door de ver maarde griezel-auteur Boris Karloff) en wie deze beide komieken wel eens eerder op het witte doek in actie heeft gezien, kan zich wel zo ongeveer voorstellen, wat er allemaal gebeurt. Het is een amusante, vrolijke film, die ook in het Amicitia theater ongetwijfeld heel wat lachsalvo’s zal opwekken. Bigraffenis-forie- to de GEREF. KERK SNEEK. Noorderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. E. N. van Loo; nam. 2.30 uur Ds. E. N. van Loo, Z. 13; nam. 5 uur Ds. G. J. de Leeuw, Z. 13. Zuiderkerk: voorm. 9.30 uur Ds. G. J. de Leeuw, Z. 13; nam. 5 uur Ds. B. Smil- de van Garijp (Friese Dienst). Oosterkerk: voorm. 9.30 uur Ds. J. Spier. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdijk 30. Voorm. 9 en nam. 5 uur Ds. Benschop. Piksjitte. Wit jo hwat wy in protte dien haw- we? Piksjitte op ’t iis. Kilometers haw- we wy wol óflein, ’t gie nea om hwat, mar hwat wie’t in moaije sport. As jo nou prate fan sport, dót wie sport. Direkteuren Ja, ik haw forskate mei- makke: KI. Anema, Nauta, Nobel, Fa ber en nou Ki. Elzinga hen, en dan hat der ek nochris in bütenlanner west, hoe deale hiet dy ek wer Myn wurk op ’t febryk? Nou ik bin bigoun as oanbringer, sahwat handlan ger hen en nou bin ’k ütpakker, by de DOOPSGEZ. GEMEENTE. Ijlst: voorm. 9.30 uur Ds. H. B. Kos sen. Gezinsdienst. GEREF. KERK. Oudega (W.)voorm. 9 uur Ds. v. d. Plaat; nam. 1.30 uur Leesdienst. IJLST. De in café Sijbesma gehouden potbiljartpartij had de volgende uitslag: le prijs, rollade, T. Fijlstra; 2e prijs, sigaretten, R. Hoogland, beide te IJlst. 2e part(j: le prijs, rollade, Jac. Wiersma, IJlst; 2e prijs, sigaretten, Zuidema, Sneek. 3e partij: prijs, droge worst, W. K. Dijkstra, Ijlst. gezinshulpen, waarmee ze altijd zo’n goed contact had. Nadrukkelijk vroeg ze aanvragen om een gezinshulp uitsluitend te richten aan: mej. F. Reitsma, Kloos terstraat 26. De collecte voor de Ver. zal gehouden worden Donderdag 29 April. Na de pauze sprak mej. U. A. En- singk, leidster van de opleiding voor ge zinshulpen aan de Volkshogeschool te Bakkeveeen over: „Opleiding tot gezins- verzorgster”. Ze sprak over de drie ledige taak van de vrouw, de verzorgen de, het scheppen van sfeer, en haar taak in de maatschappij. Op deze oasis steunt ook de opleiding van de gezinsverzorg sters, die in de eerste plaats in de v 'ks- hogeschool een prettige tijd krijgen, waardoor een 'oede teamgeest, een ge- zinsgeest gekweekt wordt. Hoofdzaak is niet om veel in het hoofd te persen, hoofdzaak is: inzicht te krijgen, hersens te leren gebruiken, waardoor men vrijer in het leven komt tv staan door een grote, algemene ervaring. De opleiding voor gezinsverzorgster zal zeker elk meisje, al kiest ze tenslotte ook een an der beroep of gaat ze trouwen, persoon lijk rijker maken. De film „De man, die zij begeerden”, verplaatst ons naar het verfijnde milieu van het luxueuze zomerhotel. ideaal ge legen aan één der Oostenrijkse meren. De hoteleigenaar, Werner Alsbacher, komt te overlijden, en zijn veel jongere vrouw, Maria, wordt verliefd op een der gasten, de jazz-dirigent Gidou, die haar onverholen het hof maakt, hetgeen hem niet verhindert om bovendien te flirten met haar dochter Dorothy en Lydia Bauer, de dochter van een huisdokter, die van kind af met Paul, de zoon van de overleden hoteleigenaar, bevriend is. Voor deze jongeman blijft Gidou’s in trigante doel zijn moeder in te palmen en zodoende heer en meestér in het hotel te worden, niet verborgen. Lydia's war me toegenegenheid voor Paul wordt he laas doorkruist door de meedogenloze diagnose van een röntgenoloog, die haar heeft onderzocht; zij is ernstig ziek en haar dagen zijn geteld. Deze verplette rende wetenschap versterkt haar in het verlangen zoveel mogelijk voor Paul te dpen. Op geraffineerde wijze arrangeert zij een ontmoeting met Gidou op haar kamer en dwingt hem tot een verlei dingsscène, die de inmiddels gealarmeer de Maria op ontstellende wijze de ogen opent voor de trouweloosheid van haar echtgenoot, met wie zij juist in het hu- '’’’jksbootje is gestapt. Woensdag 31 Maart. Vergadering in zaal Restaurant Piso, ’s avonds 8 uur. Sprekers Burgemeester Ras- terhoff en de Directeur van de Prov. Volkscredietban':. Onderwerp: „Volkscrediet in Sneek”. üt Heech Rimmer de Alkema en Floris de Donderdag 25 Maart. Amicitia Theater, Sneek. Onder auspiciën van het Nutsdepartement de bijzondere film „Met eervol ontslag”, ’s Avonds 8 uur. Woansdei 31 Maert. ning „Draecht inoars Lésten” Toppenhuzen. Jiergearkomste jouns 7.30 üre by J. de Jager to Twellegea. Dinsdag 30 Maart. Ouderver. Gymna sium Sneek. Lezing van de heer J. Bosch over: „Paedagogische Kunst beoefening”. ’s Avonds 8 uur, zaal Piso. Kent u het Sneker Binnenmeer? Het is gelegen achter de Kapelstraat aan de Schaepmanstraat. Nu hadden de bewo ners van laatstgenoemde straat zo’n aardig plan. Ze wilden B. en W. alsmede de Raad van Sneek uitnodigen op een schone lentedag in hun meer te komen pootjebaden. Dames uit hun straat, in gepaste strandkleding, zouden thee en gebak presenteren. Helaas, de laatste tjjd hebben gemakzuchtige lieden veel en allerlei meer of minder onwelriekende afval in hun meer gedeponeerd, De toe stand is nu zó, dat ieder die zichzelf respecteert (en welk Raadslid zou dit niet doen!) de Schaepmanstraat mtfdt! Iemand zei één dezer dagen: ,,’t Lijkt wel een Oosterse stad”. (Dat was niet als compliment bedoeld!) Om meer dan één reden jammer dat we nu geen Raadsleden in of aan het meer zullen zien. JEHOV.A GETUIGEN. Iedere Dinsdagavond Pieter Jeileshüs. Kleinzand en Zondagsavonds 7.30 uur Het verlof van militairen voor Pasen en Pinksteren zal zo worden geregeld, dat de ene helft van de krijgsmacht met Pasen en de andere helft met Pinkste ren naar huis gaat. Het inleggen van meer militaire extra treinen acht minis ter Staf niet mogelijk. NIJEZIJL. Onze plaatsgenoot de heer P. Wiersma, 2e machinist aan de Coöp. Zuivelfabriek „de Hem” alhier, is be noemd tot 3e machinist btf het P.E.B. te Leeuwarden. de k“' PINKSTER ZENDING. Voorlopig Woensdag 8 uur in Aere Pe- rennius. Spr. Pastor H. Brohede. LEGER DES HEILS, Kleinzand 20. 10 uur v.m. Heiligingsdienst; 7 uur n.m. Openluchtsamenkomst Ged. Fol; 8 uur n.m. Verlossing ssamenkomst. Op ien fan dy sêfte maitiidsdagen, as minske en dier hi’n wer as forjonge fielt, as it „goendei” fleuriger üt ’e müle komt, as de froulju wer bigjinne de bédden bütendoar to smiten en jer- ken mei sierllke bügings it eintsje yn ’t forleid bringe, sleten wy by de jubilaris to praten. Ja, it spande der einllngs al om, hwant hy hie de gryp en lel op béd, mar toemar, men is op’t lést ek mar ien kear 50 jier oan’t febryk en it earste hwat er sei wie: ,,’k Haw noch nea slik west man, ik bigryp it net, ’k bin sa slop as in dweil!” Doe rekken wy los oer syn wurk en, lezers, it wie in moai sober forhael. Al bert hat nea in oar plak hawn dan Al degea, as men de oardelheal jier tsjinst yn 1914 der net by rekkenet. Hy wie ien üt in nést fan dlve en hat syn heit mar amper kinnen. Der binne noch fiif oerbleaun fan de greate hüshalding. Se binne troud en ütflein. Mar Albert, as 14-jierrige jonge al foar mem yn’t spier, hat dat folhülden oant 1951 ta, doe is mem forstoarn, 94 jier Aid. Hy bleau doe allinne oer, mar lokkich hat er yn’t jounskoft noch in goede frou foun en dér kin men bliid om wêze. Yn it bigjin wie it lean ien goune yn ’e wike mei alle jierren ien der by, foar wurkdagen fan moarns fiif oant mid- deis tolve en middeis fan trrje oant jouns acht üre. Sneons soms oant heal- wei alven en sneins faek fan twa üre moarns oant acht. „Nou ja, sa wie 't doe, dér is dan alles mei sein.” Letter doe’t de organisaesje kaem, waerd it linkenoan better en hjoed de dei binne de febryksmannen lokkich net mear de minsten hwat it lean oanbilanget. Dy „goede aide tiid”. Ja, dér hat Verbeek wol it ien en *t oar oer to sizzen. It wurk yn’t febryk wie swier, alles gie mei hünkrêft. Jo moatte tinke, doe en nou dat skeelt mear as de helte, altiten kéld en wiet, altyd by nacht en üntiid en hurd, hurd, hiel oars dan nou. Binei elt: doarp hat tsjintwurdich 'n febryk, mai eartiids wie dat sa net, de molke kaen withwersanne wei, en prot ten molke! „Jo seine nti jo wiene ne siikDa: is ek wier, ik bin altiten soun west. Nea forsomme, ienkear in ramt op ’e earm hawn. Stik ken, nou ja de earm dan. Hwat ik graech die büten myn wurk Fiskje en murdjeije en damme. Ja wis, damme, né net Frysk, dat is my to mênsk. Ik haw ek wolris in pryske woun en problemen üt ’e krante koe ’k my bést mei formeitsje. Ja, hiele lopen diene wy wolris om in murd en altiten by nacht fansels en fiskje ha ’k lang dien, füken en sa. Nou Vrijdag 26 Maart. Christ. Historische Urne. Statenkring Sneek. Vergade ring in het Gebouw v. Chr. Belan gen te Sneek. 's Avonds 8 uur. Spr. het 2e Kamerlid de heer Van de Wetering. Freed 26 Maert. Snitser Frysk Forbên Alg. Fryske Underwiisrie. Jier gearkomste jouns 8 üre by Hanen burg. Vrijdag 26 t.e.m. Zondag 28 Maart. Amicia Theater Sneek. s Avonds te 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: Abbot en Costello en Dr Jekyll en Mr Hyde. Zaterdag 27 Maart. Nederl. Organisten- Vereniging. Orgelbespeling in de Martinikerk te Sneek. ’s Middags 3 uur. Mevrouw H. A. Urban—de Vries open de als voorzitster van de Ver. Gezins hulp de ledenvergadering Dinsdagavond in Fredehiem met een woord van wel kom aan de talrijke aanwezigen De ver eniging wil niet altijd aan de weg timme ren, maar langzamerhand begint toch de grote betekenis van dit belangrijke maatschappelijke werk door te dringen tot de overheid en d" bevolkin^, van het gehele land. In plaatsen waar men nog niet werkt met speciaal opgeleide ge zinshulpen wordt dit als een grote leem te beschouwd, de tijd is voorbij dat men in geval van ziekte van de huisvrouw kon rekenen op hulp van ongetrouwde vrouwelijke familieleden. De positie van de Ver. Gezinshulp in Sneek is stabieler geworden; men zit niet meer zo vast met de financiën, men werkt met zes gediplomeerde goede krachten, maar het ledental zal zeker van 970 tot 1000 kun nen worden opgevoerd. Het jaarverslag van de vice-secreta- resse, mevrouw A. Rlngnalda-Hammer- sma meldde dat men in het afgelopen jaar 107 gezinnen had kunnen helpen. Als men wel eens sukkelde met een te kort aan gezinshulp, kon men steeds re kenen op de medewerking van de Ver. Zusterhulp, die meerdere malen een ge zinshulp ter beschikking stelde. De kas van de penningmeesteresse, mevrouw E. VersteeghSteenmetser, sloot met een batig saldo van f 300. Mevrouw Geertsma bracht verslag uit namens de kascommissie en de penning meesteresse werd décharge verleend. Als leden van de nieuwe kascommissie zul len worden gevaagd de dames Schreu der en Molenaar. Verder deelde mevrouw Urban mede, dat ze in verband met drukke werk zaamheden wilde aftreden als voorzitster van de vereniging. Mevrouw H. J. Feen- straWolthuis was bereid haar functie over te nemen. Nadat de periodiek af tredende dames Jelgersma, Sipkens en Wilmink herkozen waren, trad mevrouw Urban uit het bestuur en gaf de voor zittershamer over aan mevrouw Feen- stra. De nieuwe voorzitster dankte de afgetreden voorzitster hartelijk voor al les wat ze in het 8-jarig bestaan van de vereniging heeft gedaan in een tjjd dat er geen overheidssteun en weinig belangstelling achter dit werk stond. Haar pionierstalent heeft de ver eniging door alle moeilijkheden heen tot de tegenwoordige bloei gebracht en daarom wilde spreekster mevr. Urban, namens het bestuur en met grote in stemming van ’e aanwezigen, benoemen tot ere-presidente van de vereniging. Haar woorden gingen vergezeld van een boek. Daarna sprak mej. J. Zijlstra, die al 7 jaar als gezinshulp bij de Ver. werk zaam is, namens de gezinshulpen, waar aan ook mej. F. Reitsma, leidster van de gezinshulpen, lartelijke dankwoorden toevoegde. Zij boden een plant aan. Mevrouw Urban dankte alle spreek sters en in het bijzonder nog eens de Zondag 28 Maart. Jeugd en Evangelie. In de blokhut wordt een Instuif- avond gehouden. Maandag 29 Maart. Fries Scheepvaart Museum, Sneek. Algemene Leden vergadering, ’s avonds 8 uur, boven zaal café „Onder de Linden”. Maandag 29 t.e.m. Woensdag 81 Maart. Amicitia Theater Sneek. Iedere avond te 8 uur: „De man die zjj be geerden”. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Koudum: voorm. 9.30 uur Lezen (te Ooste 59); nam. 2 uur Ds. Benschop (in de Doopsgez. Kerk). tsiis sjoch en as der ris gjin tsiis makke wurdt, dan doch ik fan alles, oan’t fervjen ta, ei nou, in minske kin net stilsltte Sa is it Verbeek, en dit past wol al- hiel by jo. Mar nou moatte wy fuort en jo wer op béd. Oars komt it Sneon for- keard. Hwant ek al sil der neffens jo gjin „spul” makke wurde, de K.N.M., de doarpslju en de kollega’s... ’k wit net. Der sil dochs wol in bytsje feest wêze tink ik. ’t Kin hast net oars wol? En yn ’t foar de hertlike lokwinsken fan de krante en de lêzers. Jo hawwe ’t wier fortsjinne! liet en it barde mar inkeld dat der ris kluten yn sleten. Elk helle syn eigen fet- pantsje fan it fjür en elke dei were an smakke it lekker. Auke Baukema wie keetbaes. Hy soarge der foar dat der oarder bleau ünder dit noch al mingde selskip. Rimmer wie de man dy’t moarns de lampen opstiek en jouns wer ütblaesde, syn koai wie dan ek flak neist de iene lampe. Lyk as ik al sei, hy biprate al tyd alles. As hy bygelyks de lampen ütblaesde, wie it ek stéfêst by de earste: Nou mannen, dit is de eerste verduistering en as hy by de twadde wie: aïlegearre ünder ’e wol mannen? Is elk der op fortocht? Nou hear, dêr giet er dan. Dit is de finale verduiste ring en welterusten allemaal. Nou, jouns mocht dat hinnebruije mei dat gepraat, mar moarns wie it minder. Hy wie dan de earste en sa gau’t hy op wie, bigoun hy to praten, al mar prate en jeuzelje en der koenen Murk en ik hielendal net oer. Wy sliepten byinoar en leinen altyd krekt sa lang as wy Johannes Bakker op syn fyts oankommen hearden. Dat ding makke sa’n lawaei, dat hy wie noch mar krekt op 'e Trophemsterdyk dan hearden wy him al. Nou, dit wie üs wekker en dan wiene wy noch krekt ier genóch. Mar Rimmer bidoar elke moarn de pret Op in joun doe’t hy foar it nei béd gean noch efkes nei büten gyng, namen wy in hiel fyn boarke en boarren in lyts gatsje yn syn kofjekom. Dêr soe hy moarnier wol fan üt it fjild slein wêze. Ja, sa tochten wy, mar it waerd oars. Earst syn gewoane praetsje wer oer it waer en dat it wol spanne soe dat it hjoed droech bliuwe soe, en doe wie it: Hwat sille wy nou bilibje, de kom leech en de broek wiet Ik tink al, hwat wurdt it my waerm op ’e knibbels, mar jawol in lekke kofjekom. Hoe kin dat nou siker? Jawol, jawol, in lyts fyn gatsje. Hoe komt dat der nou yn soe men slzze. Troch de hurde wyn of troch de tonger kin soks net. Né, dit is minske- wurk. Mar nou soe ik tusken Dokkum en Staveren dochs net ien minske witte dy’t ta sok in wandled yn steat is of it soene dy twa barbaren wêze moatte, dy’t dêr yn ’e boppeste koai lizze. Murk en ik leinen to skodsjen op béd. Wy hawwe him de middeis efkes hol- pen. Mei in bytsje gips hlene wy de kom samar wer tlcht en de oare moarns gyng it praten fan Rimmer wer gelyk troch. Hy koe net oars, hy moast prate. Tonei me&>. Maandagavond was een geslaagde avond voor de „Sneker Muziekschool”. De leerlingen gaven blijk van hun ge maakte vorderingen. Vooraf sprak de heer de Leeuw, directeur van de „Leeu warder Muziekschool", een inleidend woord. De ouders konden nu horen dat Algemeen vormend onderwijs op muziek gebied noodzakelijk is. Er moet éérst immers „grond”kennis zijn, wil men kunnen bepalen voor welk instrument het kind zoveel aanleg heeft als nodig is om het dan goed te leren bespelen. Duidelijk werd gedemonstreerd hoe de kinderen leren zingen, en zelf een oor deel leren geven over ’t geen ze zongen. Zo hoorden we toontreffen met tertsen en met quinten als interval, alles spelen derwijs, door middel van een enkel handgebaar, ’t Octaaf mi-mi treffen was even moeilijk, maar de kinderen slaagden er toch in, ’t zonder hulp zuiver te laten horen. Ze kregen ook nog een lesje Ned. Taal: ,,’t Klinkt onzuiver” en niet ,,’t Klinkt vals”. Een nond af kat kan vals zijn, maar een toon niet. De tweede klas en de z.g.n. „centrum”klas, gaven heel aardige liedjes op de blokfluit ten beste. De kinderen hebben er plezier in. Elke week wacht hun een prettig uur, waar ze onder de bezielende leiding van mej. M. Jongmans leren spelen. Er wordt hier hard gewerkt. Tot besluit speelden twee leerlingen van de „Leeuwarder Mu ziekschool” een sonate voor piano en viool, en speelde een andere leerlinge een populair stuk op de accordeon. Prettig was het te merken dat véél ouders en genodigden blijk gaven van hun medeleven door aanwezig te zijn. De heer de Leeuw bedankte de ouders en kinderen, en wilde voor belangstellen den inlichtingen geven omtrent ’t volgen van een zangcursus volgens de methode Gehrels. BAPTISTEN GEMEENTE. Kerkgebouw: Willem Lodewijkstr Voorm. 9.30 en nam. 5 uur Ds. Ph. Lin deman. Jeugdbjjeenkomsten: ’s avonds 7.30 uur voor leeftijd 12 t.e.m. 15 jaar en 8 uur voor ouderen. Vrijdag 26 Maart: Bijbellezing en Bidstond. AERE PEREN NIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. hjitte en dan noch Harmen Bruinsma. Dy léste woe altyd mei elk wedde, dat hy de greatste noas hie. Hy koe dat ek maklik weagje, hwant hy wie wis dat hy it winne soe. Dan kamen Vries, Reinder Vries. Rimmer wie in man dy’t by alles hwat hy die altyd in soad wurden brükte. Hy wie wol in gesellich man, mar moarns ier hiene wy wolris in he kel oan him. Hy koe ek wol timmerje, mar mitselje en tegelsette dat wie oars syn fak, dêryn wie hy ek in baes. Dan kamen der ek in pear üt Balk, mar dy nammen wit ik net goed mear. Ien derfan wit ik noch wie Jehannes Bakker. Hy wie troch minhear van Hout oanstelt foar it mingen fan de specy en dat kaem dan ek sekuer yn oarder. Hy wie in man mei lang burd en in baes snor, Hy allinne roun net mear nei it wurk, hy ried op in houten fyts mei izeren hoepen om ’e tsjillen. Der sille fêst noch wol neikommelingen fan him yn Balk tahalde. As kok hiene wy der lytse Kees (Kees Hartoch) fan Molkwar. Hy wie al in man op jierren, hy krige syn lean, fjirdeheal goune wiiks, fan ’e baes en wie der by üs yn ’e menaesje op ta. Murk en ik kamen mei üs beiden üt Koudum. Sa kamen wy dan üt alle doarpen hast derom hlnne weisetten en soargen Moandeitomoarns om sawn üre sahwat by aide Piet van Veen op ’e hoek fan ’e Bokkelean to wêzen. Der wachten wy elkoar op en rounen dan meiinoar f jirder troch Aldegea en Nflegea nei Elahuzen nei de pleats. De Heegemers allinne kamen lüns in oar paed. Dan earst in hapke ite en dan oan it wurk. Kees sea alles yn in greate pot, sa ien mei twa earen en in seel. Fjouwer kear dels kofje dy’t wy dan mei in sleet yn üs Kommen skepten en middeis potstrou. Ja, seis dagen yn 'e wike potstrou en it smakke altyd weroan lekker. Dy potstrousiederjj wie noch al In hiele birêdding. As it middeis oan it rie den ta wie, waerden Rimmer en Minne roppen. Dy setten dan togearre de pot mei kokjende süpe fan it fjür yn in gat yn ’e groun, dan de iene de pot beethêlde en de oare mei in houten prikke oanriede It wie, miende ik, yn 1896 dat der yn Elahuzen in pleats ófbarnde. It wie de pleats hwer’t Wopke Tsjallings de Jong op wenne en yn eigendom by Baron van der Felts. It is de pleats dy’t stiet in bytsje skean tsjinoer it aide hüske der oan ’e marswal. Dat hüske wie doe in her bergje en hjitte „it bline Ezel”. Dér wennen doe in pear minsken sünder bern. De man hjitte Langeraap, syn foarnamme wit ik net mear. Hy wie küper fan syn fak. Syn frou hjitte Swaentsje. It wiene doe minsken fan sa’n goed fyftich jier en beide pürbêst. Fan de pleats wie it hok allinne stean bleaun. Der hüsmanne de boer mei syn hüshalding yn. It wie net rom, mar it koe salang. It wiene de boer Wopke Tsjal lings mei syn frou en fjouwer greate bern, twa soannen Tsjalling en Jentsje en twa dochters Fokeltsje en Fetsje. Wy hawwe mei in soad wille der oan dy pleats arbeide. It wie yn ’e simmer doe’t wy der kamen en wy wiene der oan mids Novimber ta. Arsjetekt wie minhear van Hout, dy’t letter as ynspekteur fan WAldsein op it Heechein yn Snits wenne hat en opsich- ter wie Douwe van der Meer fan Molk war. Hy hie syn kosthüs yn „it bline Ezel’’. Oannimmer wie baes Jan van der Veer, de pake fan de tsjintwurdige tim merman yn Nijegea, sa goed as ik wit en ütfierder wie ek in Jan van der Veer, de soan fan de oannimmer, sa goed ik wit libbet syn frou noch. It timmerfolk kaem Moandeitomoarn sahwat rounom wei opsetten. Ut Aldemardum kamen Auke Bauke ma en Minne (syn fan wit ik net mear). Baukema wie in man fan sa’n fiiftich jier tink, in man fan bitsjutting en in earste klas fakman. Sa goed ik wit wie syn heit der yn Mardum yn’t foarige skoal master west. Ut Bakhuzen kamen Nanne Zalmstra mei syn soan Karel en dan noch Sjoerd Asma. Aide Zalmstra hie in lyts spraek- gebrekje. Dokter hie him in stik fan e tonge ófsnein, fortelde hy my, Hy wie in gesellige prater, as ik it goed ha wenje der noch inkele pakesizzers fan him yn Snits. Ut Warns kamen Aide van der Werf Zaterdag 3 April. Waterschap de Scher- wolder en Morrahemmen. Ingelan denvergadering voorm. 9.30 uur in Hotel Hanenburg te Sneek. Maandag 5 April, ’s Avonds 8 uur in de Foyer van Amicitia. Lezing door Hans Alma en Teun v. d. Veen over: „Spanje en .Toego-Slavië”. Georga niseerd door v. d. Meulen’s Boeken- spaarclub. De fa. Ktngma en Sluvter, Oppenhui- zerweg 7 alhier, heeft haar schilders- bedrij* uitgebreid met een afdeling ver koop behang en bussen verf. Blijkens een advertentie in dit nummer kan de cliëntèle die thuis zelf wil behangen gratis gebruik maken van plaktafel enz., welke zelfs geheel gratis thuis wordt bezorgd en na gebruik weer wordt afgehaald. Gauw: voorm. 9 uur Ds. F. H. Kuiper. Collecte voor gemeentewerk. Heeg: voorm. 9.30 uur Ds. J. Bruinsma; nam. 1.30 uur Ds. Mr J. Schoenmaker. Jutrjjp (5e Lydens-Zondag)voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. de Noo. Nijland: voorm. 9 en ram. 1.30 uur Ds. Prins. Off inga wier: nam. 1.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Collecte voor „emeentewerk. Oppenhuizen: voorm. 9 en nam. 1.30 uur Ds. Stap. Voorjaars-Zendingscollecte. Oudega (W.): voorm. 9 uur Ds. van Dul- lemen; nam. 1.30 uur Ds. Spaling van Workum. Scharnegoutum: voorm. 9.15 uur Vicaris J. P. van Zanten van Sneek; nam. 1.30 uur Ds. van Andel. Woudsend: voorm. 9.30 uur Ds. Kranen donk. Bed. H. Doop; ’s avonds 7.30 uur Ds. Froentjes van Nljega. IJsbrechtum: voorm. 10 uur Ds. Brink. IJlst; voorm. 9.30 uur Ds. B. Albada; nam. 2 uur Ds. Kranendonk van Woudsend. Vanaf Zaterdagmiddag 4 uur: Dokter J. W. v. d. Zjjpp, Stations straat 2, Telef. 2526 (b.g.g. 3j00). Apotheek Vanaf Zaterdagavond 6 uur: K. G. Postma, Oosterdijk 65. Wijkverpleging Zuster H. Oppedijk, Jachthaven straat 10. Kraamverpleging Zuster W. Feenstra, Grootzand 47. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. GAASTMEER. Zondag 28 Maart a.s. viert onze oud-dorpsgenoot ds. P. Sie melink, emeritus predikant van Dork- werd en thans wonende te Groningen zjjn 45-jarig ambtsjubileum als predi kant in de Ned. Herv. Kerk. Ds. Sieme link werd 17 October 1884 te Gronin gen geboren en bezocht het gymnasium te Groningen, waar hy ook aan de Rijks Universiteit studeerde. Nadat cand. Siemelink in 1907 door het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland was toege laten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk deed hij 28 Maart 1909 zijn intree in zijn eerste gemeente Hoogeloon bij Eindhoven. Daarna stond de jubilaris achtereenvolgens nog te Meliskerke 19121917, Gaastmeer (classis Sneek) 19171923; Burum (classis Dokkum) 19231926; Gassel- tentjveen 19261947 en tenslotte nog drie jaar te Dorkwerd (classis Gronin gen), waar hem met ingang van 1 Mei 1950 na 41 volbrachte dienstjaren eme ritaat werd verleend. Heerlijk verfrissend, zuivert m°nd en keel en is goed Uw ‘an den.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 2