HU Vevleöen IVÖRÓt Fan de “SNITSER FEMERK Meukykhtaaft, BUITENLANDS OVERZICHT u I 1WEEDE BLAD VRIJDAG 26 MAART 1954 De Westerse Defensie 1/ r Nationale Levensverzekeringbank te Rotterdam LEEUWARDEN OVER DE KELDERS 14-18 Onbetwist de beste tandpasta „SNEEKER NIEUWSBLAD” Coöp. Boerenlienbank J utry p-Hommerts Bond van Oud-leerlingen Sneek en Omstreken Kas Ijsver. Nijezijl-Oosthem versterkt door speelmiddag Chr. PI. Vr. en Meisjesbond afd. Oudega (W.) ZenuwTiist. Geslaagd Geref. Schoolvereniging Scharnegoutum SCHARNEGOUTUM. Donderdagavond kwamen de leden der Geref. Schoolver eniging onder leiding van de heer P. V. d. Laan in jaarvergadering bijeen in „Rehoböth”. Na opening en lezing der verschillende verslagen, waaruit bleek dat het verenigingsleven vlot verloopt, werd de bestuursverkiezing gehouden. Aftredend was de heer R. Beuckens. Ge kozen de heer J. Bajema, Rauwerd. In de pauze werd o.a. het nieuw aange bouwde leslokaal bewonderd. De afwer king en inrichting is zo prima in orde dat een der leden opmerkte: „de helft is mij niet aangezegd”. Inderdaad hebben de uitvoerders Duiker van Hommerts en Tj. Holwerda alhier, onder leiding van architect Leeman van Sneek, alle eer van hun werk. 1 Maart is het lokaal in gebruik genomen. Na de pauze hield onderwijzer J. N. Blom een boeiend re feraat over: „Onderwijsvernieuwing”. Bij punt rondvraag werd de wenselijk heid besproken om pogingen in het werk te stellen tot het aanschaffen van een schoolradio en naaimachine voor de meisjes. De heer J. Leijenaar sloot met dankgebed. Chr. PI. Vrouwen- en Meis jesbond Gaastmeer in één van deze 3 aantrekkelijke blouses. De prijs is niet minder aantrekkelijk f175 B POSTORDER Maten 075 7 =55, Advertentie I.M. 545 en SNEEK. Door B. en W. is ver pacht de tolinning bij de Laatste Stuiver, de ophaalbrug over de Leeu warder Trekvaart, met genot van vrije woning. Hoogste bod kwam in van R. Westra alhier die 409 pacht per jaar bood. SNEEK. Aan onze stadgenoot dhr. Joël Vroman is ’t ereteken met gesp 18731895 uitgereikt voor belang rijke krijgsbedrijven in Atjeh. de Hulshoud- Wymbritsera- Kooistra, Y. Wielinga, R. IJLST, van 18—25 Mrt. Geboren: Gerrit z. v. Klaas Nij- dam en Antje Tromp. Overleden: Jelle Nooitgedagt, 13 dgn. Advertentie LM. De Coöp. Boerenlienbank te Jutryp Hommerts hoid har jierlikse gear- komste. De kassier kaem mei de folg- jende sifers: It jild dat ynlein waerd gyng omheech oan f 961.560.30 ta, yn- skreaun op 845 boekjes. It oantal foar- skotten wie 18, wy'.st der 25 rekkening- hêlders wiene. De winst oer it boekjier 1953 wie f 3.078.06. De reserve gyng omheech en waerd f 33.279,03. It bistjürslid D. v. d. Gaast bltanke fanwege syn leeftiid. Yn syn plak waerd keazen D. S. Kiestra to Koufurderrige. As lid fan de rie fan tasicht waerd J. v. d. Valk op ’e nij keazen. Oan it ein fan de gearkomste spruts de foarsitter wurden fan tank en wurdearring oan it adres fan de hear v. d. Gaast, dy’t 27 jier lang syn béste krêften oan de bank jown hat. V. d. Gaast brocht hjirnel tank oan de beide kolleezjes en de kas sier foar de wize fan oparbeidzjen, dy’t der altyd bistlen hat en foar it fortrou- wen dat de leden altyd wer yn him steld hiene. OOSTHEM. Ten bate van de ijsver eniging Nijezijl, Oosthem en omstreken, werd alhier in de school Zaterdag een speelmiddag gehouden. De kinderen wa ren in grote getale opgekomen en heb ben ten koste van hun spaarpot een reuze gezellige middag gehad, ’s Avonds waren de opgroeiende jeugd en ook en kele ouderen aanwezig, om een der mooie of smakelijke prijsjes met sjoelen, balgooien, draaiend rad of raden te be machtigen. Voor het bestuur was het een drukke dag en voor de kas van de ijsvereniging zeker een belangrijke ver sterking. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHAROT’S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Dezer dagen hield de B. v. O.L. haar jaarvergadering. Volgens bet verslag van de secretaresse bedroeg het aantal leden 187 en belangstellende leden 97. Er zijn het afgelopen verenigingsjaar 5 lezingen, een Kerstmiddag en 3 demon straties gehouden. Verder werden er nog 2 excursies uitgeschreven. De bibliothe caresse sprak haar tevredenheid uit over de gang van zaken. De bibliotheek bevat 55 boeken, die gratis voor de le den beschikbaar zijn. Het verslag van de penningmeesteresse wees uit dat er een batig saldo was van 68.49. Mej. L. Kramer trad af als bestuurslid. De pre sidente sprak haar dank uit voor het werk dat mej. Kramer nu al 13 jaar voor de B. O.L. heeft gedaan. Haar werd een boek aangeboden. Als nieuw bestuurslid werd gekozen mej. D. Bre- keveld, die hartelijk welkom werd ge heten. Hierna volgde het muzika’* ge deelte van de agenda verzorgd door mevr. BeetsmaZandstra en mej. G. Koopmans, die samen een aardige pot pourri op de piano lieten horen. Aan de show van eigengemaakte kleding werd ook dit jaar weer vlot deelgenomen door de eigen „mannequins”. De le prijs was voor mevr. H. NautaAbma, die een fraai geborduurde costuumrok toonde. De le prijs voor haakwerk kwam toe aan mevr. ZondervanStraatsma en voor breiwerk was de le prijs voor mej. Y. Boersma en de 2e prijs voor mevr. Dotingv. d. Meer. Allen kregen aar dige luxe voofwerpen. De jury bestond uit leraresssen van de Huishoudschool. Verder werd er besloten een excursie te houden naar het Bloemencorso op 24 April. Hiervoor bestond veel animo. De presidente sloot deze middag met een hartelijk woord van dank aan alle mede werkenden. A. S.B. gendheden de W.-Duitse regering waar schuwden dat deze grondwetswijziging ook de goedkeuring van deze vertegen woordigers der geallieerden nodig had De Franse regering wenst nl. te voorko men, dat de W.-Duitsers een leger gaan vormen voor de Europese Defensie ge meenschap in kannen en kruiken is, zij wenst alleen een Duitse bijdrage aan die E.D.G. en geen zelfstandig Duits leger. Maar het Duitse gebaar brengt toch de Fransen min of meer onder druk. Men zal te Parijs wat haast moeten maken met een beslissing over de E.D.G., nu de Duitsers hun bereidwilligheid een bij drage aan de Westerse defensie te le veren zo duidelijk hebben gedemon streerd en Engeland en Amerika een spoedige verwezenlijking van die bijdra ge wensen. Niet alleen deze beide mo gendheden trouwens, want ook voor ons land Is het van vitaal belang dat W.- Duitsland zich herbewapent en een de fensieplan Kan worden gemaakt, waar door een samenwerking tussen de Ne derlandse en Duitse troepen ontstaat. Alleen daardoor lijkt een verdediging van geheel Nederland, dus ook van het Noorden, mogelijk. Bovendien zullen ook Noorwegen en Denemarken een grotere bijdrage aan de Westelijke defensie moe ten leveren, anders worden te veel En gelse strijdkrachten gebonden voor de bescherming van die landen, terwijl deze nodig zijn voor gemeenschappelijke ver dediging van het Duitse en Nederlandse gebied. HEEG. Geslaagd aan i cursus van de C.B.T.B. deel-Zuid de dam s G. Ozinga, G. Gunter, A. Cnossen, H. Walinga, J. v. d. Werf, A. Haringa, allen te Heeg; M. Hoekstra, G. v. d. Schoot, Tr. Groeneveld, allen te Oudega (W.); F. IJkema, Gaastmeer. Afgewezen één. Gehuwd: Dorus Stap, 23 jr. en Renske de Groen, 29 jr. Overleden: Arjen Plantinga, 1 mnd.; Atje v. d. Werf, 2 jr.; Aaltje Karsten, 19 mnd. SNEEK. Tot de le klasse der Rijksnormaallessen alhier zijn, na ge houden examen, toegelaten: Anna Hoogland en Grietje Tiemstra, beide van Staveren, Tjitske Aaltje Nar* van Sneek en Tjeerd Hoekstra van Ytens. Een andere zaak welke in deze over- zichtsperiode sterk de aandacht vroeg, was de strijd in Indo China, meer in het bijzonder die om het kruispunt Dien Bien Phu, waar een groot Frans garni zoen, dat alleen uit de lucht van het nodige kan worden voorzien, is omsin geld door keurtroepen van de Vietminh. Men zegt dat beide partijen aan de uit slag van deze strijd nog juist voor de conferentie van Genève grote betekenis hechten. Volgens Engelse bladen heeft de Franse opperbevelhebber in Indo China, generaal Navarre, de plaats voor deze krachtmeting zelf gekozen omdat hij meent dat hij er de Vietminh mee zal uitputten en daardoor de regering-La- niël versterkt in haar positie naar Ge nève zal kunnen gaan. Ho Tsji-min, de leider der opstandelingen, zou echter menen dat hij hier de Fransen een zware nederlaag kan toebrengen welke de regering-Laniël ten val zal brengen en een Frans kabinet zal doen ontstaan dat te Genève zal aansturen op vrede in tschrtf telijke bestelling aan on derstaand adres. S.v.p. duidelijk vermelden model A, B of C en de gewenste maat. Van A tevens de verlangde kleur. Toe zending onder rembours of franco na ontvangst van het bedrag op postgironummer 69659. OUDEGA (W.). De Chr. Pl.Vr. en Meisjesbond vergaderde in het lokaal der Geref. Kerk. Presidente M. de Vries Miedema opende met Schriftlezing en gebed. Ze richtte daarna een woord van welkom in het bijzonder tot de spreker van deze avond, de heer Wedzinga, di recteur van de strafgevangenis in Leeuwarden. Zijn lezing werd door de leden met aandacht beluisterd. Spreker ging het gevangeniswezen in het alge meen na, en daarna in het bijzonder dat in de gevangenis te Leeuwarden. Wat voor werk er wordt verricht, hoe de dagindeling is, en wat er door studie word bereikt. Toen er gelegenheid werd gegeven tot vragen stellen, kwamen er verschillende vraagsters die nog iets wilden weten. De heer Wedzinga beant woordde allen uitvoerig. De presidente bedankte spreker. Aan het einde van de vergadering ging de 2e pres. mevr. v. d. Plaat voor in dankgebed. Ja, de grote slag is weer begonnen vrienden, er wordt weer gekalkt, ge boend, gezucht, gelucht tot het bittere einde. We weten vandaag niet in welke emmer met zeepsop onze voeten morgen zullen verdrinken, noch op welke baal- zak ons moede hoofd hedenavond zal rusten. Maar we ondergaan het man moedig, kloekmoedig en goedbloedig, zo zjjn we. We mogen onder het sjouwen en kloppen eens een woord zeggen dat de tong ons roodgloeiend in de mond wordt, het komt niet verder dan de dekens en de matten, het wordt met de mantel der liefde bedekt en je moet wat voor het voorjaar over hebben. Want voorjaar is het, daar gaat niets van af, het weermannetje mag dan zeg gen ,,’t Is feulsten tu dróóg!” en onze controleur mag dan knipogen en tussen de lippen door fluisteren „Zeg maar niet te veel van ’t weer, morgen kan de iisbaan wel weer open weze”, het is voorjaar! Dat ziet men, dat hoort men hier bij ons op de markt. De eendenkorven lig gen er bij hopen, maar ze vliegen weg, jonge boeren staan bij een tractor-maai- machine, en het water loopt hun om de tanden. De knapen zijn actief, er is veel vee aan de balies, en de boeren zijn mededeelzaam. We staan op zeker ogen blik voor een machtige verschijning. „Moarn!” roept ie en steekt z’n hand uit. We kennen hem niet, maar hij schijnt ons vor r een zekere Hotse aan te zien. Hij knijpt onze zachte hand tot brij en zegt: ,,’k Wurd alwer gek yn ’e hüd! Ik hie ’t fan ‘e Maitiid sa yn ’e kop Hotse jonge” en ontvouwt ons zijn ganse krijgsplan, eerlijk en „oprjocht”. ,,’k Wol de njoggen earst forweidzje, dan miterje ’k der wer in preamfol kom post yn en danWe vlechten z’n vingers uit onze borstkas, nemen beleefd de hoed af, geven de complimenten voor Hotse en gaan. Bij het omkijken schreeuwt ie nog lachend ,,’k Bigryp it net, oars krekt sa’n gevel as Hotse!” Twee kooplieden, kerels van maat 58, dringen beurt om beurt een klein man netje klem tussen koe en balie. Ze ver tellen hem daarbij allerlei nieuwtjes zo van: „Nou moatst it Wol witte piper- nütsje, sa’n stik jild krigest noait wer onbean foar dy protte bonken mei in kouwehüd!” maar het mannetje stéAt hen, alle twee en och in wezen weet hij en weten we allemaal dat hoe ze ook te keer kunnen gaan, en wat ze ook dur ven zeggen zo in het vuur van het spel, ze toch goede kameraden zijn. Omke Pi ter gaat een drachtige zeug kopen en zoekt één uit vier. U en ik zouden na Originele BRODERIE Anglaise, hoge col, open BURGERLIJKE STAND SNEEK, van 18—25 Mrt. Geboren: Trijntje d. v. Johannes Douwe Gorter en Aaltje Visscher; Titus z. v. Geert Sakes Molenaar en Henderika de Ree; Albertus z. v. Ja cobus Weijer en Akke Vlietstra; Sij- ke v. Wijbe Lenos en Trijntje Tie- tema; Trijntje d. v. Bernardus Hen kes en Jacobje v. d. Werf. 100% NYLON blouse, staand kraagje, hooggesloten, dubbele borstplooi, aangeknipte mouwen. Alleen in wit Maten 38 t/m 48 Q 75 ASSEN. Te Beilen is een huisje, waarin jarenlang een kleermaker met zijn gezin woonde, voor 25 cent door de gemeente gekocht, die het daarna liet afbranden. Indo China ten koste van alles, zodat feitelijk de Vietminh daar de lakens zou gaan uitdelen. Dit laatste zou ook een nederlaag voor de Ver. Staten zijn, im mers de Amerikaanse regering wenst geen overwinnend door rood China ge steund, Ho Tsji-min bewind in Indo China, wat een gevaar zou zjjn voor ge heel Z.O.-Azië. Men krijgt al met al wel de indruk dat Genève een heel moeilijke conferentie voor het Westen zal worden. Men zal daar ook de premier van rood China, de machtsbewuste en geslepen Tsjou En-lai ontmoeten, die voor alles uit zal zijn op de erkenning van zjjn land als een der vijf grote mogendheden en zonder wie noch de besprekingen over Korea noch die over Indo China veel beloven. En als men bedenkt dat Amerika rood China niet wenst te. er kennen en zich gebonden voelt aan Syngman Rhee, die een herenigd Korea onder zijn leiding wil, vreest men voor een impasse. Het is dan ook geen won der dat steeds meer stemmen opgaan die bij Amerika pleiten voor een erken ning van rood China, wat op de duur toch niet te vermijden lijkt, en wat En geland ook reeds heeft gedaan en Frankrijk bereid zou zijn te doen als er een schikking over Indo China mee kan worden gekocht. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammarskjoeld, en maarschalk Tito hebben de laatste da gen nog gepleit voor deze onvermijde lijke stap welke misschien ook het Wes ten gelegenheid zou bieden rood China en Rusland wat meer van elkaar te ver wijderen, maar de Amerikaanse rege ring heeft ten deze te rekenen met sterk verzet van de republikeinse partij. Van het verdere nieuws dat aanleiding tot commentaar geeft vermelden we de to tale stopzetting van de BritsEgypti sche onderhandelingen over de Suez- kanaalzöne omdat er voortdurend aan slagen op Engelse militairen worden ge pleegd. De Britten wensen onder die om standigheden niet te praten en de Egyp tische regering zegt dat de wanordelijk heden ontstaan door de aanwezigheid van Engelse troepen in de kanaalzóne, wat op zichzelf al agressie jegens Egyp te betekent. Niet alleen hierdoor is de spanning in het nabije Oosten toegeno men, ze steeg ook door de steeds ernsti ger grensincidenten tussen Israël en de Arabische staten. Bovendien is de bin nenlandse toestand in enige dier laatste staten, o.a. In Egypte nog verre van rustig, zodat er nog allerlei verrassin gen kunnen komen. Het is zelfs niet on mogelijk dat deze Arabische -*taten de onrust in hun eigen land zullen trachten te doen bedaren door enigerlei actie teg-n Israël. in Neder- gemerceri- :line met ingeweven streepdessin. Open en gesloten te dragen, raglan mouwen. In wit-groen, wit-roodj kleur- en wasecht. Maten Q75 38 t/m 44 U WYMBRITSERADEEL, van 18— 25 Mrt. Geboren: Albertus z. v. Pieter Bruinsma en Henderika Soeting te Uitwellingerga; Lolkje d. v. Oeble Spoe! en Grietje Hiemstra te Nijland; Riemke d. v. Fedde Jellema en Antje Bootsma te Nijland; Jan z. v. Jacob Bangma en Akke v. d. Meer te Nij land; Hinke d. V. Pieter Waaijer en Fopje Feenstra te Woudsend; Maria d. v. Folkert Stokje en Aaltje Mees ter te Heeg; Riemke d. v. Douwe Douma en Saakje Koopmans te Tlrns; Dirk z. v. Jan Bruinsma en Gooitske de Jong te Scharnegoutum Willem z. v. Sijbren Piersma Rinskje Twijnstra te Oudega. Gehuwd: Jelle Rensma te Holwerd en Dirkje Klaver te Tirns. Overleden: Beene Schotanus, 5 dgn. te Woudsend; Tjalling Koop mans, 74 jr., wedn. van Richtje Joi’.stra te Opppenhuizen. Advertentie Zaal Amicitia, 27 Maar- 8 uur. Optreden van de illusionist Chambly, opvoering van het Birmaanse orakel jn de Indische sarcophaag Entrée f 1. moeilijk en lang nagedacht te hebben, zeggen: „geeft u deze maar, wat kost ie?’ Maar niet alzo omke Piter. „Sokke sügen keapje ik net, üt prinsipe net. Nou ja dou kinst sizze hwat er jildt, mar ’t is my dochs flersten tofolle!” Kijk zo begint ie, en wanneer ie het beest gekocht heeft, (waartoe hij al lang was besloten), dan hijgt de ene koopman als een heimachine en schreeuwt de andere, z’n vinger als een waaier voor Omke’s neus: „Jij zult je gerechte straf nog wel krijgen, jongetje, wacht maar!” Mar Omke Piter zegt: „De süch moat yn ’e auto fan Likele, en tink er om, gjin forsirmerij, moai sa, gean nou mar mei yn ’e hüs, dan sil ’k bitelje! In lyk man is in ryk man, en hupsaké, der moat in grapke by sei de boer en hy kitele syn wiif mei de hea- foarkePardon... mogen we even? 2432 stuks! 109 melk en kalf koeien 5801000, slechte stemming, 44 vet te koeien 2.03—2.40, 2.41—2.73, geslacht, nauwelijks prijshoudend. 17 pinken 450575, rustige markt. 3 paarden f 600—920, weinig handel. 3 graskalveren 135185, kleine aan voer. 1584 nuchteren kalveren 3147, kalm, niet geheel prijshoudend. 200 schapen en lammeren 85125, 85 100, stug. 6 bokken en geiten. 164 varkens en vette biggen 1.491.69, 1.70j 1.88, levend, meer gevraagd, notering iets beter. 180 zouters f 1.78 1.80, prijshoudend. 119 kleine biggen en lopers f 4565, 8298. notering en stemming goed. In deze overzichtsperiode heeft het vraagstuk der Westelijke defensie in het brandpunt der belangstelling ge staan. Naar het schijnt ook te Moskou, want de Russen hebben zowel bii de re gering van Nederland als die van Tur kije en Griekenland protestnota’s inge diend tegen haar militaire samenwer king met de Ver. Staten. Te Den Haag protesteerden de Russen tegen de voor genomen legering van Amerikaans luchtmachtpersoneel op Nederlandse vliegvelden, te Athene tegen het Ame rikaans gebruik van Griekse vliegvelden en havens, te Ankara tegen het Turks Pakistaans militair verdrag, dat als een schakel in de Westerse defensie mag worden gezien. Men behoeft in het Wes ten deze protesten die regelmatig los komen, als er weer een nieuwe steen in het Westers defe.isiestelsel wordt ge metseld, niet ai te tragisch te nemen, de W stelijke samenwerking op mili tair gebied is van den beginne een ant woord geweest op de Russische expan sie in alle richtingen na de oorlog, waar bij Moskou een aantal staten aan zich onderwierp en binnen een militair systeem dwong, dat een ernstige bedrei ging voor de vrije wereld scheen te vor men. Daarop was machtsconcentratie ook aan Westerse zijde het enige ant woord. Welke kansen tot handhaving van hun vrijheid zouden er anders bijv, nog voor de kleii.West-Europese vaste- landsmogendheden overgebleven zqn tegen de Russische kolos, die thans door zijn voorstel voor een zelfstandig Euro pees collectief veiligheidsstelsel, waar van Amerika zou zijn uitgesloten, deze landen wel tracht gerust te stellen over zijn bedoelingen doch in wezen met dat plan niet anders voorheeft dan een vol komen overheersing van het Europees vasteland. Belangrijker dan deze Rus sische protesten, waren de verklaringen van president Eisenhower en minister Dulles over de nieuwe Am. militaire po litiek. Zij kwamen hierop neer dat de huidige Amerikaanse regering zich be voegd achtte om zonder eerst het Con gres te raadplegen de totale vergel- dingsmacht waarover Amerika be schikt in te zetten, niet alleen als dat land zelf maar ook als een der bondge noten slacht offer van agressie werd. De ze uitlatingen laten de mogelijkheid open dat Washington van ieder betrekkelijk klein geschil met de tegenstander ge bruik zou kunnen maken om direct een wereldoorlog te ontketenen, maar Dulles voegde er ter geruststelling aan toe dat de V. S. werkelijk niet van plan zijn om iedere plaatselijke oorlog tot een alge mene te maken. Het Amerikaanse drei gement met een vergeldingsactie, waar bij natuurlijk van atoombommen ge bruik zal worden gemaakt, is dus ken nelijk bedoeld als een waarschuwing aan het Oosten de vrede niet te verstoren, omdat pnijers de verschrikkelijkste ver- geldiiifesmaatregelen zouden kunnen vol gen. Hoe verschrikkelijk blijkt wel uit de laatste proefneming der Amerikanen met een waterstofbom, waarvan de 600 maal sterker uitwerking dan van de bom die op Hirosjima viel de onderzoe- 1 rs zelf kennelijk verraste, een overi gens voor vriend en vijand nogal grieze lige gedachte. Moge overigens misschien deze verschrikkelijke uitwerking van de nieuwste Amerikaanse wapens, de Wes telijke landen een zeker gevoel van vei ligheid geven, anderzijds blijkt uit de uitlatingen te Washington over de nieu we strategie dat de Ver. Staten in ge val van nood het grootste gedeelte van hun kracht wensen te concentreren in een bepaalde door hen zelf gekozen actie en hun macht niet willen verbrokkelen door ze in belangrijke mate plaatselijk vast te leggen. Hetgeen betekent dat Amerika’s bondgenoten hun eigen ge bieden vooral zelf en al of niet geza menlijk zullen moeten verdedigen. Zoals bekend, verwacht men bij een nieuwe wereldoorlog dat de grote tegen standers, laat ons aannemen Amerika en Rusland, eikaars gebied met hun lucht machten vooral zullen bestoken via de Noordpool, maar vanuit dat onherberg zame gebied zal toch geen beslissende actie kunnen komen. De militaire mede werker van de N. R. Crt. acht het veel waarschijnlijker dat deze laatste van Westelijke zijde zal worden ondernomen tegen de buik van Rusland, d. w. z. van uit Turkije en Griekenland, tegen het Zwarte Zee gebied en verre omgeving en tegen de flanken van eventueel naar West-Europa oprukken^e Russische le gers. Daar lijken deze medewerker de Russen het méést kwetsbaar, en dit zou ook de West-Europese verdediging ge makkelijker maken omdat de Russische legers niet in hun volle overmacht naar het Westen zouden kunnen opmarche ren. doch bedacht moeten zijn op hun verdediging naar het Zuiden. In dit licht mag men misschien ook enigszins zien het bezoek dat de W.-Duitse bondskan selier dr Adenauer aan Griekenland en Turkije bracht. Aanvankelijk meende men daaraan alleen economische beteke nis te moeten toeschrijven. En ongetwij feld was er ook de economie bij betrok ken. Duitsland is er op uit zijn vroegere economische positie in dat gebied te herstellen en nu Turkije ruzie heeft met de Wereldbank omdat het naar het in zicht van die bank wat te hard van sta pel loopt met zijn ontwikkelingspro gramma, dus te veel hooi op zijn vork neemt, ziet W.-Duitsland misschien kans de Turken aan het kapitaal te hel pen om hun programma toch door te zetten. Maar daarnaast schijnen de Duitsers ook met de Turken te hebben gesproken over de mogelijkheid van een nauwere militaire samenwerking tussen West-Europa en Turkije en Griekenland, welke zoals hierboven is uiteengezet van grote betekenis kan zijn. Men kan de Duitsers zeker geen gebrek aan voort varendheid verwijten. Ze hebben zelf nog geen leger, maar steken hun neus toch al diep in de Europese militaire zaken. De Fransen zullen het wellicht zekere Duitse voorbarigheid noemen. Zij hebben Bonn dit verwijt ook gemaakt toen de West-Duitse bondsraad (de vertegenwoordiging dus van de Duitse staten) de grondwetswijziging goed keurde, waardoor de dienstplicht weer kan worden ingevoerd. Waarschijnlijk was het op Frans initiatièf dat de hoge commissarissen der drie bezettende mo- GAASTMEER. De afdeling Gaast meer van de Chr. Pl.Vrouwen en Meis jesbond vierde haar jaarfeest. De hoofd moot van de avond was een boekbespre king over „Herder of huurling” van Jan Overduin, door de heer Baarda van Sneek. Ieder genoot hier zeer van. De rest van de avond werd gevuld mqt mastklimmen en bestuursverkiezing. De dames Antonides en Abma kwamen voor de aftredende dames in de plaats, ’t Was een prettige en goede avond. WORKUM. Het eerste kievitsei is door de fa. D. Tjeerde alhier aan de Commissaris der Koningin aange boden. Voor verzekerden met recht op aandeel in de winst komt beschikbaar ƒ383.333 (als v. j.). Per 31 December 1953 bedraagt de extra-reser ve ƒ34.054.110, welk bedrag vermeer derd met het geplaatste maatschappelijk kapitaal van ƒ9.200.000 derhalve in to taal ƒ43.254.110, de zichtbare extra waarborgen geeft. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 26 Maart 1904, 50 jaar geleden dus: IMPORT - exclusief voor H B land. Fijne seerde Popel Aan het jaarverslag over 1953 ontle nen wij het volgende: De productie was hoger dan ooit te voren: aan nieuwe ver zekeringen kwam in 1953 ->1. tot stand meer dan 300 millioen tegen 285 millioen het jaar daarvoor, waarin het totale verzekerde bedrag reeds de 2 milliard had overschreden. Het totaal verzekerde bedrag steeg nu tot 2.252.403.752. De totale premiereserve bedraagt 620.317.121 ;vorig jaar ƒ575.631.818). De gebezigde rentevoet is deels 2% deels 3 De gemiddel de rentevoet der premiereserve bedroeg 2.83 (v. j. 2.84 De gemiddelde gekweekte rente was in 1953: 3.66 (V. j. 3.52 De voordelige marge steeg van 0.68 in 1952 to* 0.83 in 1953. In totaal werd door de Nationale in 1953 belegd voor een bedrag van 107.436.000. Ruim 60 daarvan werd belegd in leningen op schuldbekentenis, bijna 17 in hypotheken en ca. 10 in effecten. Het onroerend goed nam toe met 3.763.000. Door verwerving van alle aandelen van de meer dan 50 jaar bestaande N.V. Nederlandse Spaarkas te Amsterdam is het concern van de Nationale een be langrijke dochteronderneming rijker ge worden. Andere „dochters” zijn: de N.V. Eerste Rotterdamse Mij -ar Ver zekering tegen Ongevallen (schadever zekering), Vesta, Mij van Levensverze kering N.V. (volksverzekering), N.V. /rnhemsche Hypotheekbank voor Ne derland (hypotheken). De resultaten van al deze ondernemingen waren on verdeeld gunstig. De bedrijfsresultaten over 1953 waren wederom zeer gunstig. De bedrijfswinst bedroeg ƒ9.854.719 (v. j. ƒ9.177.650). Aan de extra-reserve wordt toegevoegd ƒ7.173.850 (V. j. ƒ6.223.949). Aan aan deelhouders wordt uitgekeerd een on veranderd dividend van 30 op het verplicht- en 4 op het onverpli.lt gestorte kapitaal. en gesloten te dragen, aangeknipte mouwen. 1 Alleen in wit. 38 t/m 48

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5