I PUROL Hoe is onze houding als Christenen tegenover het bewapeningsvraagstuk? 85 cent Goede sport bij de Friese Veldloop- kampioenschappen Belangrijke Zondag voor de degradatie- clubs in Afdeling B L \in<“ril<nati*e sigaret I Huidgenezing American star Eerste kievitsei in Friesland Alderjoun C.V.O. Skoalle to Hommerts Buitenland in het kort Chr. PI. Vr. en Meisjesbond afd. Heeg Jan Kracht 25 jaar scheidsrechter rollen Succes bij verkeersexamen Uitslagen Friese Voetbalbond IJ.V.C. I - Hielpen I 4-2 Nijland behield haar kans op de bovenste plaats Tige slagge doarpsjoun yn Skearnegoutum MEMEUER brengt iets geheel nieuws: échte Amerikaanse sigaretten-tabak, mild, geurig en verrassend van smaak Let ook op de moderne, platte verpakking, handig om uit te rollen. Koop direct zo’n pakje en geniet van Uw eigengemaakte Amerikaanse sigaret Huizinga, Jillings en Dijkstra winnaars Voetbalprogramma voor Zondag H. J.S.C. I - Balk I 2-2 Tabak op z-n best.' zeker niet aan belangstelling zal ont- N1EME1JERS TABAK Advertentie Ingez. Mededeling. I Huldzuiverheid - Huidgezondheid Advertentie I.M. 1. i Friese Voetbalbond. 7—1, CAB 3 1 i I American star 1 Helpman Zwaagwest- HEEG. De afd. Heeg van deze bond hield Vrijdag een gecombineerde ver gadering met de C.J.B.T.B. Wymbritse- radeel-Zuid, waar de heer Algra uit Sneek spra'" over: „It Doarp forienigt him, mar hoe?” De avond werd verder gevuld met hersengymnastiek, verlo ting, enz. Na het zingen van lied 175 1 en 2, was het woord aan Ds. Kossen, die her innerde aan de rede van President Ei senhower waarin hij aantoonde hoeveel In een kleine gemeente bij Colches ter in het Engelse graafschap Essex is op het kerkhof bij de kerk een vers ge dolven grafje ontdekt, waarin een hond was begraven. De hond een oude zwarte spaniël, gekleed In een met de hand ge breide jumper, lag in een prachtig ge maakt houten kistje. In het kistje lag ook een geheel versleten pantoffel. Aan gekomen wordt dat een kind bier een teer oeminde makker heeft begraven. Het grafje is na de ontdekking weer dichtgemaakt en de hond mag er bleven rusten. solidariteit met even- 1 I 1 I c I t ver wordt de de or- Spr. ontkende dat er slechts keus is tussen twee kwaden. Hebben wij in onze wereld niet het goede te doen? En moe ten onze daden niet in overeenstemming zijn met Gods wil Als wij voor bewape ning kiezen moeten wij dat dus doen in de vaste overtuiging dat dit de wil is van God en tot Zijn eer. Als dat niet het ge val is moeten wij weigeren er aan mee te doen. niemand kan zich daaraan onttrekken. Het betalen van belasting bijv, is ook medewerken aan de bewapening. In de moderne oorlog is er voorts ook geen verschil tussen combattanten en non- combattanten. We worden er altijd op de een of andere manier In betrokken. Het kan mogelijk zijn dat gehoorzaam heid aan God vóór moet gaan bij ge hoorzaamheid aan de Overheid, maar hoewel spr. eerbied heeft voor het weer- loosheidsstandpunt, kan hij dat persoon lijk toch niet anders zien dan als een gebrek aan gemeenschapszin en verant woordelijkheid. In de laatste oorlog hebben we te ma ken gehad met een totalitaire wereld beschouwing die volstrekt met de leer van Christus in strijd en door en door heidens was. Dat zou het einde hebben betekend van alle cultuur en van alle christendom. Nu kan men wel zeggen dat het beter is onrecht te lijden dan onrecht te doen, maar mag ik het on recht laten komen over de hoofden van zoveel anderen voor wie ik verantwoor- lijk ben? Mag ik het laten komen over de hoofden van de jóngere geslachten en over het hoofd van Jezus Christus En wie onzer was niet blij met de bevrijding door de militaire macht? Oorlog is een symptoom van het zon dige der mensheid. Waar het om gaat Is niet het al of niet deelnemen aan de oor log, maar om de bestrijding van de oor zaken die tot oorlog kunnen leiden. De rassentegenstellingen o.a. De Chr. Kerk heeft deze dienst aan de wereld te be wijzen de 'oorzaken weg te nemen door ernst te maken met de opdracht haar gegeven het Evangelie uit te dragen over alle volkeren. Samenvattend was spr. derhalve van mening, dat weerloosheid niet de eis is waarmede Jezus tot ons komt. De soli dariteit met volk en mensheid eist hand having van gerechtigheid en vrijheid, desnoods met geweld als dat noodzake lijk mocht z(jn. De oorlog moet bestre den worden door het vestigen en in standhouden van een sociale rechtsorde die Christus ons opdraagt en waaraan wij ons dus niet mogen onttrekken. IJSBRECHTUM. Aan het door de Vereniging voor Veilig Verkeer voor Sneek e. o. gehouden verkeersexamen werd door onderstaande leerlingen van de O.L.S. alhier deelgenomen, uie allen geslaagd z^jn. Aan de vijf eerstgenoem- den werd een speldje uitgerelku Een mooi succes. Jantje v. d. Wolf, C'vke Bakker, Johannes Koopmans, Anne de Vries, Jan Bles, Lubertha Koopmans en Pier Doting. Freedtojoun hold de Hert. Skoalle to Hommerts har Alderjoun Under lieding tan de eare-foarsittter ds. H. de Noo. Foar It skoft forsoargen de bern fan de heechste klassen it programma. Mei sjongen, foardragen en toanielstikjes waerd der in bünt programma jown, dat tlgc by de Alders en de leden yn ’e smaek foei. Yn it skoft wie der gelegen- heit om It wurk fan de learlingen to bisjen. Nei it skoft hold master Visser in lêzing oer it probleem sitten blluwe. Hy wilsde der op, dat soks binammen yn ’e earste klasse net sa slim wie, en dat de Alders de bern dér foaral net swier oer falie moasten. It haed fan 'e skoalle draeide hjirnel mei de njje filmprojector In pear filmstroken oer de bollefjllden en It libben fan de bjjen. len en oar foei der tige yn. Master v. d. Wal die doe noch inkelde meidlelings. U.o. dat de skoaldokter konstatearre hie dat som mige jonges fietsten to folie rookten. Hy stie der by de Alders pp oan hjir foaral om to tinken. Ek it feit, dat de Alders oansprakelik binne foar de On kosten, as de bern In üngelok foroar- saekje joech hy yn omtinken. Foar in net hege preemje kin men jln hjirfoar forsekerje. It wie al oer toalven, doe’t ds. de Noo dizze moaije joun sleat mei tank oan God. Nog geen spanning. Zelfs na de recente nederlaag van Ve- locitas kan aan de top van 2A nog niet van spanning worden gesproken. Dan zouden de groenwltten nog min stens twee wedstrtfden moeten verlie zen. Maar de kans dat de Groningers Zondag deze kant opgaan achten we ge ring. FVC behoort tot de zwakke zusjes in deze afdeling en zal Velocitas wel geen kwaad kunnen doen. Achilles zal er thuis tegen GRC wel voor zorgen dat de achterstand op de leider niet groter wordt, maar ten opzichte van de Asser Boys zijn we niet helemaal gerust. Deze club mag blij zijn als ze bij Frisia de halve winst vandaan haalt. Interessant kan ook worden LSC Nicator, ondanks het feit dat onze stad genoten hun uitwedstrijd tegen deze club met 50 wonnen. Dat was in de periode dat Nicator door verschillende oorzaken verzwakt uitkwam. Nadien zijn de Leeu warders aanmerkelijk beter gaan spe len, zodat een spannend partijtje in het Zuidersportpark mag worden verwacht. Al zijn de blauwhemden o.i. ook nu weer favoriet. HelpmanFriesland is een krachtmeting met weinig verschil, maar Houtigehage voorspellen we niettegen staande zijn goede prestatie van vorige week weinig succes in Zwaagwesteinde. Zorgt DOG weer voor een verrassing Was een wedstrijd tegen DOG enkele aan de wereld echter in Gods vredelievend werk gedaan zou kunnen worden voor de ontzaggelijke kapitalen welke thans voor de bewapening wor den uitgegeven. Dat was duidelijke taal en wij mogen Eisenhower dankbaar zijn dat hij heeft willen spreken. Als wij nu maar willen luisteren en een bewuste keuze willen doen. Als Christenen moe ten wy elkander daarbij helpen. Eerste vereiste is, dat wij ons een inzicht ver werven in het karakter van het mili taire apparaat en de werking daarvan. Spr. schetste hiertoe een aanval, maar merkte op dat daarbij in de laatste we reldoorlog slechts 12—25 van de frontsoldaten in conditie en in staat was de trekker van het geweer over te halen. In Korea is dat opgevoerd tot 50'7 maar Generaal Marshall heeft verklaard, dat 75 schietende soldaten het hoogste is wat verwacht mag worden. De enige mogelijkheid volgens hem is het opnieuw kneden van het mensenmateriaal. Het militaire apparaat dient om in een zo kort mogelijke tijd een zo groot mo gelijk vernielend effect te bereiken. De mechanisering speelt hierbij een zeer belangrijke rol. Er zijn echter nog altijd mensen nodig om die machines te bedie nen en daardoor ontstaan moeilijkheden. Machines kennen geen emoties, mensen leven met gevoel en hebben een geweten. Vandaar de dringende noodzaak zulk on willig mensenmateriaal „om te kneden”. Er is geen groter obstakel voor het militaire apparaat dan het Evangelie van Jezus Christus. Dat immers pre dikt naastenliefde en maakt de mens ongeschikt voor de oorlog. Een christen is een mens die zijn schreden richt op en wenst te bepalen door Jezus Chris tus. De dienst nu aan deze Heer, die elke andere dienst uitsluit, betekent voor de christen voortdurend het recht zich de machten van deze wereld van het lijf te houden. En daaronder is ook het militaire apparaat begrepen. Dienst aan Christus is onverenigbaar met de dienst aan Mars. Om dit te on derstrepen stond spr. stil bij het karak ter van beiden. Christus is voor ons ge storven. Deze zelfverloochenende liefde is de sterkste macht ter wereld. Mars daarentegen leert ons dat er maar één manier is het met onze vijanden klaar te spelen: ze te vernietigen uit zelfbe houd. De gelovigen behoeven de vijand geen nederlaag toe te brengen. Daar zal God zelf wel voor zorgen. Onze wapenen zijn zelfverloochening, het kruis en het Evangelie. Geen keus tussen twee kwaden. Eens per jaar kan men de aller- edelsten van de bewoners van Rome zien zingen en dansen in een revue, waarmee z\j een 50.000 gulden of zo bijeenbrengen voor liefdadige doeleinden. Voor de spot prijs van bijna tachtig gulden per per soon kon men zich vergapen aan de show van dit jaar: De dans van de Tiber. De Indische regering van premier Nehroe heeft algemene richtlijnen ge zonden aan de hoofden van de diploma tieke missies in het buitenland, waarin wordt gezegd tijdens officiële plechtig heden geen alcoholische dranken meer te verstrekken. De minister van buiten landse zaken Anil K. Tsjanda deelde mede dat de richtlijnen niet bindend zijn, maar dat de diplomatieke vertegenwoor digers is opgedragen „te allen tijde een toonbeeld te zijn van eenvoud en sober heid.” Oorlog of slavernij Spr. gelooft ook niet, dat deze vraag gesteld moet worden. Oorlog is een daad die wij doen, slavernij moeten wij on dergaan. Gehoorzaamheid aan God kan in deze wereld vreselijke gevolgen heb ben, gehoorzaamheid gunstige. Ons lot ligt hand, niet in de onze. Het motief van de onze bondgenoten aanvaardt hij min. Het N.T. geeft duidelijk aanwijzin gen dat de eisen van groepssolidariteit moeten wijken voor de wil van God. Wel erkent hij, dat de Overheid het recht heeft van geweld gebruik te ma ken ter handhaving van recht en gerech tigheid, maar hij betwist, dat zij het recht heeft zich van elk soort van ge weld te bedienen. Op de vraag of het doel de middelen heiligt moet de chris ten onbewimpeld antwoorden „neen”. En wie zal durven beweren, dat het middel oorlog, waarbij alle geboden Gods van begin tot eind buiten werking gesteld worden, nog gaat om het eigenlijke doel Het Christendom door oorlog te verde digen is even onmogelijk als vuur door water te beschermen, zegt prof. Hee- ring. Het zwaard van de Overheid moet opgevat worden als een politiezwaard, elk middel van geweld dat onrecht aan doet moet afgewezen. Sprekers conclusie was derhalve dat bewapening moet worden afgewezen, welk standpunt rechtstreeks voortvloeit uit zijn geloof aan Jezus Christus. En hij besloot met enkele gedachten weer te geven van Prof. Visser ’t Hooft, waarin deze o.a. tot de conclusie komt, dat de ziekte van Europa is, dat het ge loof dreigt weg te vallen. We moeten Europa niet verdedigen met geweld, maar zegevieren in het geloof aan God en leven door dat geloof. Een revolutio naire daad in een wereld die beheerst wordt door angst en eigenwaan. De vrij goed bezochte vergadering werd hierna met het zingen van Gez. 286 1 en 7 beëindigd. Zondag viert onze stadgenoot Jan Kracht een dubbel jubileum. Hy is dan 25 jaar voetbalscheidsrechter en 25 jaar lid van de Scheidsrechtersvereniglng Sneek e. o. Ter ere hiervan houdt deze vereni ging op de jubileumdag van 67 uur een receptie in het Veerhuis Boot, waar Jan gehuldigd zal worden en waarbjj he Junioren A: Makkum laONS la 0—7. 3e klas A: Sneek 7 WZS 3—Sneek 6 0—1. Junioren Hoofdafdeling: LSCLeeu warden 22, DrachtenSneek 42. Ie klas A: RES laBlack Boys la 9—0. Eerste plaats van O.N.S. i'n gevaar. In de K.N.V.B. Zaterdagmiddagcom- petitie loopt Heeg zijn achterstallige wedstrijd op ONS in. De Hegemers gaan naar Workum, dat wel niet zal kunnen beletten, dat de bezoekers op de punten en daardoor tevens op de eerste plaats beslag leggen, De overige wedstrijden zijn van weinig betekenis meer. Leeuw. Zwaluwen kan Delfstrahulzen op eigen veld kloppen, Blauw Wit maakt thuis een beste kans tegen DWP en MJV zal wel met flinke cijfers over QVC zege vieren. prestatie in Noordwolde (3—3) door een zege te herhalen. Het danig afgezakte Rood Geel zal beide punten wel in Ber gum moeten laten, evenals Lemmer in Steenwyk. bleek uit de gevarenzone weg te komen. Met recht kunnen we dan ook zeggen, dat de komende duels voor enkele van deze clubs verstrekkende gevolgen kun nen hebben. Bovenaan in deze afdeling is de span ning plotseling teruggekeerd. Eensdeels door de onverwachte nederlaag van VSV tegen Vitesse, anderdeels door de ongenaakbare vorm waarin DOS de laatste tjjd steekt. Die spanning kan nog toenemen ook, omdat EDO vermoedelijk niet tegen de Utrechters opgewassen zal zjjn en VSV in Blauw Wit een sterke tegenstander op bezoek krijgt. Jammer voor DOS is dat het aangewezen is op hulp van anderen. V. d. Bogert en zijn mannen speelden reeds tweemaal tegen v. d. Kuil c.s. Beide keren wonnen de Velsenaren met 2—0. IJ.V.C. I kreeg Zaterdag Hielpen I op bezoek. Aanvankelijk scheen het, dat het wlnterslaapje IJ.V.C. geen goed had gedaan, want binnen 3 minuten wist Hielpen de leiding te nemen met 01, om spoedig daarna de voorsprong te verhogen tot 02, al kwam deze laatste goal dan ook door een blunder van de iJ.V.C.-keeper. De thuisclub begon te begrijpen, dat ze aanpakken moest. IJ.V.C. ging nu dan ook meer in de aanval. Een hard schot van P. Zwaag- man had geen succes. Even later ge lukte het Zwaagman echter beter en hij scoorde het eerste doelpunt voor IJ.V.C. Ook kwam de gelijkmaker nog voor de rust, dank zij het feit dat bij een terugspelen van de bal door een back van Hielpen deze in het eigen net terecht kwam. De rust kwam dus met 22. Na de thee zette IJ.V.C. onmiddel- Hjk het offensief weer in. P. Zwaagman verhoogde de stand tot 32 en een goe de voorzet van rechts werd door S. de Vries benut, zodat IJ.V.C. met 42 won. De heer K. Woudstra te Leeuwarden heeft Dinsdagochtend vroeg het eerste kievitsei in Friesland van dit seizoen ge vonden, nl. aan de Vierhuisterweg bij Jelsum. Deze vraag werd beantwoord in de bijeenkomst welke de Doopsgezinde Vredesgroep SneekIjlst Maandagavond in de Doopsgezinde Kerk had belegd. Sprekers waren de heren Dr W. F. Goiterman te Amsterdam en Ds. H. B. Kossen te IJlst, beiden Doopsgezind predikant, van wie de eerste de bewapening verdedigde en de andere haar bestreed. De leiding berustte bij de heer P. Nauta, voorzitter van de Kerkeraad, die het doel van deze op veler verzoek be legde vergadering uiteenzette en na de opening Gez. 289 1 en 3 liet zingen. Dr G o 11 e r m a n, die eerst de ver zen 1. t.e.m. 12 uit Paulus’ brief aan de Romeinen voorlas en daarna voorging in gebed, betoogde dat de oorlog voor hem even vreselijk is als voor andere christe nen. Maar hij heeft uit twee kwaden een keuze gedaan. Met Ds. de Jager is hy nl. van mening dat er twee mogelijk heden zijn: óf oorlog is zonde en dan heeft de mens te weigeren er aan deel te nemen, óf een harde plicht ons door God opgelegd waaraan niemand zich mag onttrekken. Het uitgangspunt van onze vaderen, de H. Schrift, wil ik ook gaarne tot het mijne maken, aldus spr. Als daarin wordt aangegeven dat we weerloos moe ten zijn, hebben we dat te zijn. Maar met tal van voorbeelden toonde hij aan, dat het geweld enerzijds wordt toege laten, ja dat er zelfs toe wordt opge roepen, en anderzijds verworpen. Hij haalde daarna Hom. 13 17 aan, waar in van de Christenen gevraagd wordt aan de Overheid onderdanig te zijn en de taak van de Overheid omschreven wordt als het handhaven van de rechts orde. Daarom draagt zij het zwaard en wel in dienst van God als toornige wreekster over hen die kwaad bedrijven. Hoe is het standpunt van Jezus? Hij kwam op aarde, niet om te heersen, maar om te dienen. Maar is hij weer loos We moeten oppassen van hem niet een mens te maken zoals wij dat zelf graag zouden willen. Hij was werkelijk mens, een concreet mens met alle hartstocht die zijn volk eigen was. De Bergrede wordt als voornaamste bewijs van de weerloosheid aangevoerd, maar is ze inderdaad als zodanig be doeld? Ze is geen systeem van voor schriften, maar een omschrijving van een nieuwe levenshouding. Ze geeft ons geen wet of ethiek, maar handelt over nieuwe mensen, geplaatst in Zijn konink rijk. Na een uitspraak van Prof. Heering geciteerd te hebben, wees dr Golterman er op, dat ook de Wereldraad van Ker ken herhaaldeltjk uitspraken heeft ge daan waarin het gebruiken van geweld wordt aanvaard. De Overheid kan haar taak niet uitoefenen zonder toepassing van het geweld en machtsmiddelen. En weken terug een peuleschilietje, nu de Wolvegaasters KHC op eigen terrein hebben geklopt is er wel iets veranderd. Wjj hebben tenminste het gevoel dat Harlingen niet zo gerust naar het zuid oosten van onze provincie gaat. Con current KHC reist naar GAVC, dat zich thuis in de regel geen willig slachtoffer toont. De kans is daarom groot dat de Kampenaren opnieuw verlies lijden. De nummers drie en vier van de rang lijst, De Kooi en Olyphia, komen naar Sneek, waar Black Boys revanche hoopt te nemen voor de 32 nederlaag in Joure en WZS zal proberen zijn goede De brandweer, die zich op het brand alarm naar het huis v.n Wuliam Knott te Quincy in de Amerikaanse staat Mas sachusetts had gerept, stond beteuterd te kijken, want er was geen brand. „Ja, ziet u,” vertelde de heer Knott nogal verlegen, „ik was op een stoel in slaap gesukkeld en toen droomde ik zo duide lijk dat er brand was, dat ik bij het wak ker worden onmiddellijk de telefoon greep en u opbelde.” Een meneer uit Texas stopte met zijn grote dure Cadillac zo een als in de gehele wereld door diplomaten wordt gebruikt voor de ingang van een def tig hotel in Houston. Tot de toeschieten de en diep buigende portier zei hij, terwijl hij uitstapte, „Zorg dat ze alle machtig goed op die Cadillac passen, hoor”. „Laat u dat maar aan mij over, meneer”, antwoordde de portier, „ik heb er zelf net zo een!” NULAND. Er was flinke belangstel ling voor de wedstrijd Nijland-Makkum, die Zaterdagmiddag op het sportterrein alhier werd gespeeld. Er waren nl. niet alleen vele Makkumer-supporters mee gekomen, maar ook van de kant van de medegegadigde voor de bovenste plaats, Bolswardia, toonde men belangstelling. Hoewel Nijland startte met het terrein en windvoordeel, viel Makkum aan, doch de gasten faalden steeds b j de af werking van hun aanvallen. Nijland, dat af en toe goed doorbrak, had ook geen succes en van krachtsverschil was wei nig sprake. In deze periode noteerden we een paar schoten van de N.-midvoor die rakelings overgingen, terwijl de gas ten een paar doelrype kansen hopeloos om zeep brachten. De wedstrijd was een half uur oud, toen Nijlands r.binnen zijn midvoor een goede kans gaf; de Mak- kumer keeper reageerde niet en Nijland had de leiding. Na de rust werden de gastheren een tijdje in de verdediging gedrongen, doch de goede schutter ont brak bij de gasten. Wel ontstonden er gevaarlek lijkende s’tuaties, maar de ge lijkmaker kwam niet. Nijland, dat na dien ook nogal eens storm liep op de vtfandelyke veste, had van goals maken blgkbaar ook geen kaas gegeten, zodat de enige goal uit de eerste helft genoeg was om de thuisclub de belde winst punten te bezorgen. Het spel stond over het algemeen niet op een hoog peil. De combinaties waren bij de bezoekers vlot- Iter dan bij de thuisclub. breken. Naar wacht zal ook C.O.V.S., landelijke ganisatie van Voetbal scheidsrech ters hierbij vertegenwoor digd zijn. De K.N.V.B. afd. Friesland is eveneens met een en ander in kennis ge steld. Ook de vele clubs zullen Kracht zeker niet ver geten. Het behoeft geen betoog, dat Jan al die jaren een trouw lid van de ver eniging is geweest zijn 25-jarig lid maatschap is daarvan een voldoende be wijs. Zijn verdiensten waren groot en als scheidsrechter heeft hij de hem toe gewezen wedstrijden alttfd naar z’n beste weten en met volle overgave ge leid. De Scheidsrechterscommissie afd. Friesland, waarvoor P. Hartkamp het rayon verzorgt waarin de aan staande jubilaris is ingedeeld, is dan ook trots op hem. De woojden „ik kan niet”, stondeh practisch nooit in zijn boekje. Aan hem en zijn vrouw komt dan ook een woord van dank toe voor al hun toewijding en het is stellig de wens van velen, dat hy’ zjjn belangrijke taak op het voetbalveld nog vele jaren zal I kunnen vervullen. SKEARNEGOUTUM. Tongersdeitojoun kaem de Krite „It Pompeblêd” mei „Peaske” op ’e planken. It wie in goede gedachte, dat de foarsitter J. v. d. Meer earst yn 't koart de persoanen üt „Der wie ris” (hwerop Peaske in forfolch is) bihannele. Dêrtroch waerd it folgjen fan it stik folie makliker. „Peaske” is foar de spilers in swier stik. Dêrom fortsjin- net it weardearring dat „It Pompeblêd” dizze opfiering oandoarde. En it slagge ek tige. It spel waerd mei greate oan- dacht en spanning folge hwat meiiens it blwiis is, dat de spilers der goed yn sleten. Op Peaskemoandei sille hja it stik ek opfiere op ’e Bounsdei fan it N.J.V. yn Snits. Dér sille de bisikers harren ek fan hun goede spel oertsjüge kinne. Neidat it peblyk alle opfierenden by iepen doek mei in waerm hantsje- klappen bileanne hie en twa dames tige fortsjintlik in sangnümerke jown hiene, bea de foarsitter oan juffer Anna Hee- ringa, dy’t hy de motor fan it wurk neamde, blommen oan. Ek de hear J. Verloop krige in blyk fan waerdearring foar syn melwurking. Oer fjirtjin dagen wurdt der in foardrachtkriich foar de bern hAlden. De bütengewoane leden binne dêrby ek tige wolkom, sa sei de foarsitter oan’t ein fan dizze goed bi- sochte en tige slagge doarpsjoun. Kampioenen: Jongens: J. Dijkstra; Heren: H. Huizinga. Bij SneekHeerenveen staat veel op het spel, schreven we vorige week boven et ver; lering \a.i Ln;e..eerenvc in Je Sneek hadden we die kop ook voor deze prognostiek kunnen gebruiken Mis schien met nog meer reden, want nu het eindstadium in zicht komt, is het treif. i in de textiel;'.ij zo mogu j nog bekrngrtyker. Niet alleen voor Sneert ook voor Enschede hangt er enorm veel van af, want als Moddejonge <%s deze wedstrijd zouden verliezen, ziet het er slecht voor hen uit. Sneek zou dan ook op dertien punten komen, maar het voordeel hebben dat de Enschede’ers twee wedstrijden meer speelden. Maar na de jongste nederlaag tegen Heerenveen is het wel zeer moeilijk nog optimistische verwachtingen omtrent Sneek te koesteren, hoewel het indertijd de thuiswedstrijd tegen deze tegenstan der met 42 won. Qua spel maakte En schede toen echter maar een matige in druk en misschien zit er daarom ook nu weer een kansje voor de withemden in. Maar dan moet de voorhoede een ander spe'tetje laten zien dan Jl. Zondag. Ook voor de andere degradatiecandi- daten is de komende voetbaldag van groot belang, ’t Gooi en Vitesse bjjv., beide met dertien punten, bekampen elkaar in Hilversum, in Heerenveen komt AGOVV op visite en in Groningen tracht GVAV ten koste van Rigters- Het aantal deelnemers aan de Friese Veldloopkampiocnschappen, die Zondag morgen onder begunstiging van mooi voorjaarsweer in het Zuidersportpark werden gehouden, was niet bijzonder groot, maar toch kan men zeggen dat de wedstrijden goed geslaagd zijn. Het parcours was overzichtelijk, de geboden sport van behoorlijk gehalte en boven dien was de spanning in voldoende mate aanwezig. Bepaald sensationeel ging het toe bij de A-junioren. Henk van der Veen ging in de laatste ronde met royale voor sprong aan de kop, maar de met een geweldige eindspurt naar voren komen de J. Dijkstra wist hem nog voor de finish te passeren. Bij de B-jongens toonde Cor Jillings zich heer en meester. Doelbewust en in stevig tempo nam hij de leiding, die hij niet meer afstond. Onze plaatselijke athletiekclub „Horror” kwam in. deze, categorie wel bijzonder goed voor de dag, want behalve Jillings zat ook Wal- ta in de voorste gelederen. Hij eindigde tenslotte als derde. Het Marathon-trio Huizinga, Hunia, Dra ma beheerste het veld by de heren A-, b- en C-klasse. In goede stijl lopend en nuttig teamwork leverend, namen zij direct een stevige voorsprong. In de laatste ronde liep Huizinga met opval lend gemak by Hunia weg, nadat Draai- sma al eerder had moeten lossen. De uitslagen zijn: 1500 M. junioren B: 1. C. Jillings, „Horror”, 4.48.6; 2. R. Palstra, „Athle- ta”, 5.5.3; 3. H. Walta, „Horror”, 5.9; 4. M. Dekkinga, Marathon, 5.14. 3000 M. Junioren A; 1. J. Dijkstra, W.I.K.F.T.C., 10.35.3; 2. H. v. d. Veen, Marathon, 10.36; 3. J. Weerman, S.S.S., 10.46.3; 4. B. Kljjnsma, S.S.S., 10.46.9. 5000 M. Heren A, B, C: 1. H. Huizin ga, Marathon, 17.29.8; 2. C. Hunia, Ma rathon, 17.39; 3. H. Draalsma, Mara thon, 17.52; 4. J. Bijlsma, Vitesse, 18.8.3. 5000 M. Heren D, waarvan geer tijden zjjn vermeld: 1. G. Laurens, Marathon; 2. K. Visser, Horror; 3. D. F. Polet, D.I.O.; 4. P. Sterenborg, Horror. le klas A: WageningenZwolse Boys, Elinkwijk—DWS, RCH—Haarlem, He raclesBe Quick, NECOosterparkers, AjaxEnsch. Boys, Leeuwarden-Storm- vogels. le klas B: GVAV—Rigtersbleek, VSV Blauw Wit, ’t GooiVitesse, Heeren veenAGOVV, EnschedeSneek, De VolewijckersGo Ahead, EDODOS. 2e klas A: LSC-Nicator, FVCVelo citas, FrisiaAsser Boys, Friesland, AchillesGRC, eindeHout! geha ge. 3e klas A: Black BoysDe Kooi, Bergum—Rood Geel, WZSOlyphia, DOG—Harlingen, GAVC—KHC, Steen- wijkLemmer. Res. le klas: Be Quick 2Sneek 2. Res. 2e klas A: LSC 2Black Boys 2. Sneek 3—MSC 2. Zaterdagmiddagvoetbal 4e kl. KNVB: WorkumHeeg, DelfstrahulzenLeeuw. Zwaluwen, Blauw Wit ’34DWP, MJV —QVC. 27 Maart le klas A: Makkum 1ONS 2, HJSC Woudsend, BalkNijland. 3e klas B: Woudsend 2—Oudega (W.), Oeverzwaluwen 2Heeg 3. 3e klas C: ONS 3—HJSC 2. Junioren A: ONS laWorkum 2a, ONS 2a—Workum la. Junioren B, Afd. A: Hielpen 1b Heeg 1b. Afdeling B: Oudega (W.) 1b Froonacker lb, HJSC lbWorkum 2b. 28 Maart: Reserve 2e klas A: WZS 2Black Boys 3, Sneek 5RES 2. 3e klas A: Friso 3Black Boys 4. 3e klas B: Black Boys 5RES 4. Junioren (Hoofdafd.)SneekFreno, HeerenveenLSC. 2e klas A: Sneek 2aDe Kooi 2a, Friso laLSC 2a. Junioren B. Afd. N: WZS lbSneek lb. Afd. O: Sneek 3b—ONS 3b, CAB 2b —LSC 2b, RES 2b—Sneek 2b. Sneontomiddei waerd, nei in hiel skoft rest, wer foar it earst op it HJSC-ter- rein spile. It terrein wie noch swier to bispyljeri, mar dat naem net wei, dat der in moaije spannende wedstriid spile waerd. HJSC wie foar de rêst hwat ster ker, mar der wie al 20 minuten spile, doe’t de thüsklub de lieding naem troch in moaije goal fan M. de Boer. Balk naem fuort hjirnei de oanfal oer, mar ek de keeper fan HJSC wie op syn plak. Ek de latte kaem him in kear to help. It wie Johan Cnossen dy’t mei in hurd skot de stan foar de rêst op 20 brocht. Nei de rêst wie it earst HJSC dat it meast yn oanfal wie, mar nei in kertier wie it Balk dat fierder de toan oan- joech. Mei in prachtskot fan de lofts- büten waerd it 21. Balk sette doe al les op ’e oanfal en der waerd meast op ’e HJSC-helte spile. 3 minuten foar it ein brochten de gasten de stkn op 22. Mei dizze sifers kaem it ein fan de wed striid, dy’t troch skiedsrjochter Meijer fan Snits bést lieden waerd. i i Ij 1 Lv

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 6