PIM Plaatsingsmogelijkheden bij leger en luchtmacht Raad van Wymbritseradeel stelde gelden beschikbaar voor de nieuwe Garef. Scheel te Oppenhuizen Niets overtreft De melksanering in Sneek i) Uw huisapotheek! WITTE KREISn\ Jaarvergadering Ned. Reisvereniging VRIJDAG 26 MAART 1954 NIEUWSBLAD" DERDE BLAD Oranjever. Oudega (W.) De Laatste Eer Tirns Festival te Oudega (W.) Skoalle mei de bibel Gau Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind DAMPO Wonderlijk zoals dat helptl Gearkomste C.P.M.E. ófd. Snits Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond een totaal bedrag Twee geldleningen tot van f 285.000 Advertentie I.M. Wymbritseradeel toepassing af Drogist Advertentie I.M. Advertentie i.M. o Verpachting tolinning. B. en W. adviseren: Op 12 Mei a.s. loopt de termijn af, gedurende welke de Geldleningen. B. en W. stellen voor een geldlening groot 225000 te sluiten bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten. Looptijd 25 jaar, ingaande 1 Juli a.s. Rente 3% aflossing In 25 jaarlijkse termijnen. Koers ICO B. en W. stellen voor de in 1952 ge sloten kortlopende lening van 60000 bij de Coöp. Boerenleenbank te Woudsend om te zetten in een langlopende, koers 100 rente 3% looptijd 20 jaar, af lossing ineens. Beide voorstellen werden z. h. s. aan genomen. men te ver af, dan wordt men gratis gelegerd en gevoed. Tot slot behandelde spr. nog de gun stige sociale voorzieningen en het pen sioen, dat na 40 dienstjaren 70 van het laatstverdiende loon bedraagt. Grondaankoop wegverbete- ring Huniadgk. 0.35 van een ander deel 1 per m2. Alsvoren. Algemene politieverordening. In verband met enkele opmerkingen van Ged. Staten over de door de raad vastgestelde nieuwe algemene politie verordening, o.a. inzake het vrijstellen van ventvergunning voor in de gemeente gevestigde bedrijven, stellen B. en W. voor aan deze opmerkingen tegemoet te komen. Alsvoren. „o ré t. c A E R GAU, 18 Maert. De For. ta stifting en ynst&nh&lding fan in Skoalle mei de Bi bel” h&ldde har jiergearkomste. Nei iepening troch de foars. G. Miedema waerden de gewoane hüshaldlike wurk- sumheden (oantekens, forslaggen fan skriuwer en skathAlder, bigreating) öf- hannele. De skriuwer F. Visser waerd wer keazen as bistjürslid. Yn it skoft wie der bisjen fan it skoallewurk fan ’e bem. Dêrnei in ynüeding oer „It ünder- rjucht foarhinne en nou” troch de ünder- wizeres juff. Wouters. Nei bisprek dêr- oer folge sluting. TIRNS. Ter algemene ledenvergade ring op Vrijdag jl. waren slechts 9 leden aanwezig. Met een kort welkomswoord opende de voorzitter de vergadering, waarna de notulen en het jaarverslag werden gelezen en goedgekeurd. De ver eniging had het afgelopen jaar geen dienst gedaan. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er een batig saldo was. Als bestuurslid werd herko zen J. Leijenaar en gekozen F. Dijkstra. Van ’t renteloos voorschot werd uit geloot nr. 5. Aan het punt personeel werd nogal wat aandacht besteed, daar er nodig enige aanvulling moet komen. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt, waarna de voorzitter sloot met de wens dat ’t jaar 1954 voor de vereniging voorspoedig mag zijn. OUDEGA (W.). Men meldt ons dat het muzlek-festlval voorlopig is bepaald op de avonden van 13 en 14 Juli. Aankoop perceeltje grond Ypecolsga. B. en W. stellen voor in verband met de plaats gehad hebbende wegverbete- ring Ypecolsga alsnog van P. Pruiksma e. a. te Ypecolsga een strook grond ter grootte van 287 m2 voor 0.25 per m2 aan te kopen en aan deze een perceel baggerspecie gratis in eigendom over te dragen. Alsvoren. Vaststelling totaal der ver goedingen en totaal der voor vergoeding in aanmerking komende uitgaven bijzondere scholen 1948 t.e.m. 1952. Een product «au VAN DER PLAATS bolswaro J 80 techniek. Serg. Kamberg besprak de mogelijk heden in de technische beroepen, die thans veel groter zijn dan vroeger. Toen bestond 20 van de weermacht uit technische mensen, nu ia het 80 Iedere technische man is echter ook militair en moet militair geschoold wor den in een zgn. basis-training. Ouderen van vóór 1945 krijgen een herscholing, de anderen een vorming van een jaar. Dan zijn ze korporaal. Voor mensen met een metaal-technische opleiding biedt de landmacht echter weinig mogelijkheden. Alleen de genie maakt daarop een uit zondering. Bij de landmacht is de leeftijdsgrens voor vaklieden tot 45 jaar. Personen van 2030 jaar kunnen echter in dienst ko men als chauffeur, mits in het bezit van een rijbewijs of militair chauffeurs- bewijs. Opleiding tot chauffeur is niet meer mogelijk. Het loon is afhankelijk van rang en vakbekwaamheid. Hogere rangen dan sergeant worden niet toegekend. Die kunnen alleen worden bereikt na de vereiste diensttijd en indien men in het bezit is van de vereiste vakdiploma's. Diploma's Rijkswerkplaatsen worden erkend. Spr. lichtte dit verder uitvoerig toe en gaf vervolgens een resumé van de mogelijkheden voor jongelui van 1620 jaar met Ambachtsschool- of Mulo-opleiding bij leger en luchtmacht. Met gewoon lager onderwijs kan men alleen geplaatst worden bij het bewa- kingscorps. Na de pauze beantwoordden beide sprekers een aantal vragen, terwijl ook een tweetal zeer suggestieve films wer den vertoond over de opleiding bij de luchtmacht en het werk van de diverse vaklieden bij het onderhoud van vlieg tuigen. is niet compleet zon- 4 der Witte Kruispoeders Hoofdpijn of kiespijn, zenuw- of rheumatische pijnen wor- W, den er direct en afdoende '//- door verjaagd! Ze zijn boven- dien onschadelijk voor de maag I Zorg ervoor, dat U ze altijd in huis en ook op reis bij U heeft I lOok in tablet-en cachet-vorm. it Vraagt U» Apotheker OUDEGA (W.j. Onder voorzitter schap van de heer Sj. de Vries hield onze Oranjever. haar jaarvergadering in Ons Gebouw. Slechts ruim 20 van de 200 leden waren aanwezig. Notulen en jaarverslag secretaris werden goedge keurd. De kascommissie bestaande uit de h.h. M. de Jong en J. Bakker had alle bescheiden van de penningmeester in orde bevonden, zodat diens rekening werd goedgekeurd met een batig saldo van ruim 116. Herkozen werd tot be stuurslid de secretaris H. v. d. Goot. De beide plaatselijke predikanten zullen op 4 Mei een herdenkingsrede uitspreken. Er zal getracht worden feesten te orga niseren op 1 en 2 September, op de tweede dag zal zo mogelijk een optocht worden gehouden. Bij de rondvraag werd uitvoerig gesproken over de mo gelijkheid een omheining van bomen en heggen om het sportterrein te krijgen, waarbij gehoopt wordt op financiële steun van alle dorpsgenoten. Voorzitter Sj. de Vries sloot met dankgebed. B. en W. stellen voor enkele gedeelten berm van de verbeterde Huniadijk, die nog particulier eigendom zijn aan te ko pen van P. A. de Boer, Nijland 197. De tolinning bij onderstaande bruggen in deze gemeente is verpacht: a. Abbe- gasterketting, pachter L. Bergstra, toe lage f 390 per jaar; b. Heeg, pachter S. Hettinga, pachtsom 50 per jaar; c. Scharnegoutum, pachter Tj. Rienst pachtsom 200 per jaar; d. Tirns, pach ter K. Wester, pachtsom ƒ50 per jaar; e. Wolsum, pachter E. Smit, die geen pachtsom betaalt. De onder b t.e.m. e genoemde brugwachters hebben verder het genot van vrije woning. De pachters te Heeg, Tirns en Wolsum zijn bereid ook voor het tijdvak 12 Mei 1954 tot 12 Mei 1955 de tolinningen weer te pachten op de bestaande voorwaarden. In ver band met het steeds meer teruglopend scheepvaartverkeer heeft de pachter Rienstra te Scharnegoutum een pacht- vermindering van 50 voor de komende periode verzocht en zich bereid ver klaard de tolinning voor 150 per jaar voort te zetten. Waar uit de ons ter be schikking staande gegevens blijkt, dat er inderdaad van een teruggang in het scheepvaartverkeer ter plaatse sprake is, kunnen wij de gevraagde verlaging billijken. De brug te Abbegasterketting zal niet opnieuw behoeven te worden verpacht. Zoals u bekend is, werd vorig jaar aan M. v. d. Veen te Abbega een perceel bouwterrein verkocht bg ge noemde brug, waarbij in de koopakte de plicht van het bedienen dezer brug werd opgenomen, en tevens het recht van tol inning tegen een tussen het gemeente bestuur en eigenaar van dit perceel in on .erling overleg overeen te komen vergoeding. Met v. d. Veen voornoemd werd overeengekomen voor het komende jaar dezelfde vergoeding te betalen als voorheen aan Bergstra, derhalve 390 per jaar. B. en W. stellen voor in deze zin te besluiten, waartoe z. h. s. werd besloten. overgeleverd. Verder hebben de melk- handelaren in georganiseerd verband al heel wat bereikt. Spr.'wees in deze op de inrichting van gezamenlijke spoel- De heer Brouwer merkte hierbij op, dat de voorgestelde vergoedingen technisch natuurlijk wel in orde zijn, maar als we zien naar de bedragen die de schoolbesturen uitgeven en de tekor ten die er bestaan, dan vraag ik mij wel af waar ze die tekorten vandaan moeten halen, aldus spr. Als het een openbare school betrof zou de gemeente ze betalen. Spr. vindt het ook vreemd, dat het gehele bijz. onderwijs in de ge meente in dit opzicht afhangt van de enige openbare echool in IJsbrechtum. Als het hoofd van die school bijv, niet met de tijd zou meegaan, zou het voor de bijz. scholen moeilijk zijn moderne leermiddelen als schoolradio en film projectors aan te schaffen. Over ’t ge heel gezien maakt het lijstje van de vergoedingen een sobere indruk en blijkt z. i. dat het bedrag per leerling te laag is. Hier wordt het bijzonder on derwijs pertinent achtergesteld bij het openbare. Volgens de Voorzitter heeft het geen invloed als het hoofd van de open bare school veel of weinig doet. Er is een norm vastgesteld, waaraan het ge meentebestuur zich moet houden. De schoolbesturen hebben echter het recht aan de minister te verzoeken een hogere bijdrage per leerling vast te stellen als daarvoor een bijzondere reden bestaat. Verder hebben B. en W. in alles reke ning te houden met de wet. De heer Brouwer betoogde hierna nog, dat het toch tot nadenken stemt, dat alleen de openbare school met het uitgetrokken bedrag toe kan. Maar als zij een tekort heeft wordt dit aan gevuld, de bijz. scholen moeten het zelf bijpas sen. Daarom herhaalde spr. het gevoel te hebben, dat het bijzonder onderwijs achtergesteld wordt bij het openbare. Hierop reageerde de Voorzitter met de opmerking, dat de openbare school niet meer kost. En u zult B. en W. van deze gemeente er toch zeker niet van betichten dat zij het bijzonder on derwijs achterstellen bij het openbare, aldus spreker. Uw opmerking behoort overigens thuis in de Staten-Generaal. Ds bedragen werden hierna vastge- ateld als door B. en W. voorgesteld. Toepassing Woonruimte', et 1947. Naar aanleiding van een circulaire van de Minister van Maatschappelijk Werk die via Ged. Staten het oordeel van de gemeenteraden vraagt of voor hun bepaalde gemeente de Woonruimte- wet 1947 geheel of gedeeltelijk niet van toepassing kan worden verklaard, advi seren B. en W. het volgende: „Hoewel de gedachte om bepaalde onderdelen van het woonruimte-vraag- stuk voortaan vrij te laten, zeker valt toe te juichen, kan toch in de tegen woordige situatie althans voor zover onze gemeente betreft nog geen aanlei ding worden gevonden om de toepasse lijkheid der Woonruimtewet 1947 in te perken voor onderdelen als bovenbe doeld. Zolang de woningschaarste in deze gemeente nog zodanig is als thans, lijkt het ons ongewenst om b.v. de zoge naamde dienstwoningen van veehouders ten behoeve van de in hun dienst zijnde arbeiders vrij te geven. Wij voorzien dan nog grotere moeilijkheden dan zich nu soms al voordoen. Ook het vrijlaten van woningruil zou tot ongewenste gevolgen kunnen leiden uit een oogpunt van doel matige besteding der woonruimte. Het geen door de minister verder nog aan mogelijkheden wordt gesuggereerd is voor onze gemeente te weinig omvattend om ten aanzien daarvan een vrijstelling in het leven te roepen. Ten slotte zij nog opgemerkt dat de mogelijkheid van nieuwbouw bij het zeer geringe bouw volume dat ons voor de jaren 1954 te.m. 1956 werd toegewezen, dermate klein is dat van een enigszins beduidende ver ruiming van de woningmarkt in de eerste jaren nog geen sprake kan zijn. In de afgelopen drie jaren is de reëele vermeerdering van de woningvoorraad tengevolge van nieuwbouw praktisch nihil geweest dank zij de vele woningen welke door hun bouwvalligheid of te ge ringe behuizing aan de bewoning zjjn onttrokken geraakt. In verband met het bovenstaande stellen wij u voor aan Ge deputeerde Staten mede te delen dat voor Wymbritseradeel toepassing van art. 31 der Woonruimtewet 1947 nu nog niet gewenst wordt geacht”. De heer Schengenga vond het met die dienstwoningen maar een rare situatie en wees in dit verband op een geval waarbij een gezin met zeven kin deren uit de woning moet, terwijl het nog geen andere heeft. Is daar nu niets aan te doen? De Voorzitter antwoordde, dat dit juist een van de redenen is waarom in deze gemeente niets voor de sugges ties van de minister wordt gevoeld en B. en W. de zaak willen laten zo ze is. En daarbij mag een woning alleen wor den betrokken met toestemming van de Woonruimtecommissie. De Raad ging hierna z. h. s. met het voorstel accoord. bliuwe meiinoar ien to vzêzen. Tige hert- lik wolkom waerd hjitten juffr. Terpstra üt Ljouwert. Hja hüldde foar üs in yn- lieding oer „Anna Marije Schuurmans”. Yn ’e tiid fan Anna Marije bistiene der noch gjin frouljusbounen, ek wiene der doe noch gjin froulju yn ’e rle. Dochs hat Anna Marije wol it oantinken for- tsjinne. Yn it Koopmanshüs to Frent- sjer binne noch folie oantinkens fan Anna Marije. Hja waerd berne to Keulen op 5 Nov. 1607. Fan komóf wie hja fan adel. Doe hja 16 jier wie forhuze hja nei Frjentsjer. By it stjerbêd fan har heit hat hja him ünthjitte moatten nea to trouwen, dit wie yn 1623. Hja bliuwt tige ienfêldich en haldde dat ek in oar foar. Hja hie ynteresse foar Genees kunde, Sterrenkunde, blommen en plan ten. Nei it forstjerren fan har heit hat Anna Marije har wer ta wenjen set yn Utert. Ek hjiroan kaem wer in ein. Har doel wie Kristus nei to folgjen en dat foun hja by de Labadisten. Har formo- gen makke hja oer oan de Labadisten en sette har doe ta wenjen yn Wieuwerd. Yn dy tiid wie der in nedersetting yn it Walta Slot, dy’t ek stadichoan wer dea- bled is. Juffr. Terpstra droech ek noch inkele gedichten foar en bisoarge üs in moaije joun. De presidente spruts noch efkes oer de jiergearkomste dy’t op 6 April mei de C.J.B.T.B. yn Aere Peren- nius halden wurdt. Ek waerd de Bouns- dei to Alphen a. d. Rijn noch efkes neamd. Foar 1 April moatte dyjingen dy’t mei wolle har opjaen by it bistjür. Spitich dat der net in greate opkomst wie. Juffr. Terpstra sleat dizze joun mei tankbea. Der waerd üs trochdien: Us presidente iepeno op brüklike wize. Us foriening hat dit jier de namme Een goed bezochte vergadering Don dag 18 Maart in zaal Piso waar, in de eerste plaats, geprotesteerd werd tegen het aftreden van de populaire voorzit ter, de heer G. v. d. Pijpekamp, die, na ruim 20 jaar de functie bekleed te heb ben, zijn plaats wilde afstaan aan een jongere kracht. Gelukkig bleek bij de gehouden bestuursverkiezing, dat hg wel bestuurslid wilde blijven, zodat men kon volstaan met het kiezen van een be stuurslid in de plaats van de heer Y. Aukema, die zich niet herkiesbaar stelde. In zijn plaats werd gekozen de heer W. van ’t Hoff. De nieuwe voor zitter zal uit de bestuursleden gekozen worden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Zondervan, bleek dat de afd. Sneek 291 leden telt, wat een groei van 40 leden betekent vergeleken bjj het vo rige jaar. De afd. zat ook niet stil, men gaf verschillende filmavonden, een Oos- tenrflkavond en organiseerde met groot succes een autotocht naar de bloembol lenvelden en de Keukenhof. De leden namen deel aan vele door de N.R.V. uit geschreven reizen, waarbij vooral de vrije groepsreizen zeer in de smaak vie- Onbewoonbaarverklaarde woningen. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de percelen Woudsend 181, Hommerts 21, Folsgare 30. Z. h. s. werd aldus besloten. Geheel vrijwillig. Adjudant Roelofs onderstreepte het laatste. Niemand wordt verplicht in dienst te gaan en minderjarigen wor den niet zonder toestemming van de ouders of voogden aangenomen. De mogelijkheden bij leger en lucht macht lopen nogal wat uiteen. Wj heb ben in Nederland twee scholen (in Weert en Nijmegen), waar men jon gens van 16 t.e.m. 20 jaar opleidt, met uitzondering van dienstplichtigen die al onder de wapenen zijn. Deze laatsten worden direct op de kaderschool ge plaatst voor opleiding tot onderofficier. Deze opleiding is intern en gratis en de opleiding duurt voor instructeurs twee jaar, voor de technische beroepen vier. Na elke vierjaarlijkse periode is bevor dering mogelijk, zodat men na twee jaar onderofficier kan zijn. Verder staan de rangen van sergeant le klasse, serg.ma- joor en adjudant, en voor uitblinkers zelfs die van officier, voor hen open. Spr. stond vervolgens uitvoerig stil bij de bezoldiging, de kleding en uitrus ting (bij indiensttreding gratis) en de geestelijke verzorging, die nu ook be hoorlijk wordt aangepakt. Instructeurs en technische beroepen. Voor de werving van ouderen wordt ook contact gezocht met de Arbeids- bureaux. Het is immers te dwaas, dat er mensen werkloos rondlopen die in het leger zo goed gebruikt kunnen wor den. Evenals voor de jongeren is ook deze groep in tweeën gesplitst: instructeurs en technische beroepen. Oud-milicien onderofficieren, die na 1945 met vrucht een onderofficiers- cursus hebben gevolgd, kunnen in hun oude rang als instructeur worden aan genomen. Dit geldt echter niet voor alle onderdelen. De maximum leeftijd is voor onderofficieren en korporaals 35, voor soldaten 30 jaar. De uitrusting wordt bij toetreding gratis verstrekt, het sa laris is afhankelijk van rang en leeftijd. Aan gehuwden kan geen woning wor den beloofd. Wel wordt er naar ge streefd de onderofficieren zo vlug mo- gelijk op hun standplaats te krijgen. Kan dit niet, dan worden, als de afstand gunstig is ,de reiskosten vergoed. Woont plaatsen, die aan de hoogst mogelgke eisen voldoen. Verder is er ingevoerd een ziekte-regeling. Bij ziekte wordt de wijk door de gezamenlijke collega’s be diend en krijgt de patiënt 70 uitbe taald. Minder prettig is de verandering van wyken die soms noodzakeltjk is. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat er steeds een verschuiving van klanten plaats heeft van uit de binnenstad naar de nieuwbouw. De commissie streeft er steeds naar deze veranderingen tot een minimum te beperken. Hiermede besloot de voorzitter zgn betoog en gaf de dames gelegenheid tot het stellen van vragen. Enkele dames maakten van deze ge legenheid gebruik om naast de grote waardering die ze hebben voor de wijk- verdeling ook nog met enkele wensen naar voren te komen. Men vond het nl. zeer ongewenst dat op verschillende punten in de stad de bussen met melk en de kratten met flessen zo maar wer den neer gezet. Dit is iets waar ver schillenden zich aan ergeren en men vraagt zich af of hier niet een andere oplossing voor is te vinden. De voorzitter antwoordt hierop dat het nu eenmaal onvermijdelijk is dat de melkhandelaren dergelijke steunpunten hebben. Dank zg de sanering zijn deze steunpunten reeds belangrijk vermin derd. Maar men moet toegeven dat deze toestand onbevredigend is. De voorzitter doet de toezeggipg dat aangaande deze kwestie contact zal worden opgenomen met de leverende fabrieken om te trachten een oplossing te vinden. Verder spoorde hij allen aan om als er klachten zijn hiermede steeds bij de commissie te komen die de zaak steeds serieus onder zoekt Hierna sloot de voorzitter deze pret tige bespreking en dankte hg allen voor de opkomst in ‘t bijzonder die dames die haar grote waardering hadden uitge sproken voor de melksanering hier ter plaatse. In samenwerking met het Gew. Ar- beidsbur. werd Donderdag 18 Maart van wege het Ministerie van Oorlog in de nieuwe zaal van Hanenburg een voor lichtingsavond gehouden. Deze voorlich ting werd gegeven door Adjudant Th. Roelofs en Serg. Maj. J. Kamberg, bei den verbonden aan de sectie Werving van genoemd Ministerie. De bijeenkomst, waarvoor geen grote belangstelling bleek te bestaan, werd geopend door de heer A. de Vries, direc teur van het Arbeidsbupreau alhier, die de enigszins vreemd lijkende combinatie Arb. Bureau en Ministerie van Oorlog verklaarde. Er is nl. toch overeenkomst tussen deze twee. Het Ministerie be ïnvloedt de arbeidsmarkt ook. Onze de- fensie-inspanning vordert een milliard gulden per jaar en daarvoor worden be langrijke orders geplaatst bg de diverse industrieën en bedrijven, die om ze te kunnen uit voeren weer werkkrachten nodig hebben. Hg vestigde er echter met klem de nadruk op, dat dit geen wer- vings-, maar een voorlichtingsavond was. len. De kas sloot met een batig saldo van 224.84, en de penningmeesteresse, mej. Sj. Tjallema, werd decharge verleend door het lid van de kascommissie mej. v. d. Weide. Tot leden van de nieuwe kascommissie werden benoemd mevr. A. LasscheSchaap en mej. P. v. d. Meulen. De heren v. d. Pijpekamp en de Groot werden benoemd tot afgevaardigden naar de algemene vergadering en Raad van afgevaardigden. Besloten werd ook dit voorjaar weer een tocht naar de Keukenhof te organi seren, en als datum daarvoor werd vast gesteld Zondag 25 April. Tochten naar Gaasterland en Terschelling werden eveneens geprojecteerd resp. op 23 Mei en 20 Juni. Doordat er belangstelling bleek te be staan voor kleine tochtjes werd een wandelcommissie in het leven geroepen, waarin de dames v. d. Werf, Reitsma en v. d. Pijpekamp zitting namen. Zg zul len onderzoeken welke mogelijkheden hier liggen voor Sneek. Als antwoord op een vraag van een der leden werd do toezegging gedaan Incidentele herziening uitbrei dingsplan Ultwellingerga. Daar bij de Provinciale Waterstaat plannen bestaan bij de brug te Uitwel- lingerga een werkplaats met woning voor een beheerder te bouwen, en een bouwspaarder wil bouwen aan de Wes- terbrugsloot tegenover de zuivelfabriek en B. en W. tegen deze plannen geen bezwaar hebben, stellen zg voor het uit breidingsplan voor Ultwellingerga zo te wijzigen dat de uitvoering mogelijk wordt gemaakt. Z. h. s. werd aldus besloten. Verkoop voormalige pont- veerwachterswoning Uit- wellingerga. B. en W. stellen voor deze woning voor 2500 te verkopen aan de gebrs. Sijsling te OppenhuizenUitwellinger- ga. Alsvoren. Vergadering van de raad der ge meente Wymbritseradeel op Maandag 22 Maart, ’s voorm. 9.30 uur. Voorzitter burgemeester F. Tjaberings; secretaris de heer K. Visser. Aan wezig 14 leden. Afwezig m. k. de heer Okma. Na opening op de gebruikelijke wgze worden op advies der commissie de no tulen van de vergadering van 15 Febr. jl. na een kleine wijziging vastgesteld. Ingekomen stukken. is een Vorige week vergaderde de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond in Aere Perennius onder voorzitterschap van Ids Veldhuis van Tirns. Na het lezen van een gedeelte van Lucas 12 en gebed sprak deze een kort openingswoord. Uit het verslag van het breed prov. bestuu» bleek dat de Landdag op 15 Juli in Sneek zal worden gehouden. Aller mede werking werd gevraagd. Verder werd een inleiding door drie leden gehouden over „Paard en Tractor”. Dit viel zeer in de smaak, wat ook bleek uit de vra gen die gesteld werden. Bij de bestuurs verkiezing werd herkozen Ids Wgnia te Scharnegoutum als plaatsvervangend bestuurslid, terwijl voor de secretaris, M. K. Postma te Uitwellingerga, die zich niet weer herkiesbaar stelde, ge kozen werd Ids R. Schaap te Tirns. Door laatstgenoemde werd aandacht ge vraagd voor de fokclub „De Eerste ling” te Sneek. Na de mededeling dat er 2 leden naar Canada zijn vertrokken» ging de voorzitter voor in dankgebed. Men schrgft ons: Veel hebben wij de laatste tgd kunnen lezen en horen via krant en radio over de melksanering. In verschillende plaatsen schjjnt deze kwestie nogal moeilijkheden op te leve ren. Enkele bladen schgnen zich voor deze gevallen bijzonder te interesseren gezien de wgze waarop zg dit de lezers onder ogen brengen. Bij het lezen hier van zou men de indruk kunnen krijgen dat er van de hele melksanering niets deugt. In Sneek waar men reeds bijna zeven jaar wijkverdeling heeft, schijnt dit toch anders te zgn. Daar bespeurt men niets van dergelgke moeil’jkheden en kan men op dit gebied van volkomen rust spreken. Is die rust nu schgn en zou het mogelijk kunnen zijn dat er achter die rust misschien een stil ver zet groeiende is dat op zeker moment tot een uitbarsting komt? Alhoewel er geen tekenen zijn die op deze laatste mogelijkheid wgzen, is deze vraag toch ook wel eens bij de Regelingscommissie naar voren gekomen. Daarom was het een gelukkige gedachte van deze com missie om dienaangaande eens contact op te nemen met de huisvrouwen. Dit zgn toch degenen, die op deze vraag een betrouwbaar antwoord kunnen geven. De saneringscommissie heeft daarom in samenwerking met het bestuur van de V van Melkhandelaren „Ons Belang” het initiatief genomen om een vergade ring te beleggen met afgevaardigden van alle vrouwen-organisaties hier ter plaat se, met het doel de dames enig inzicht te geven hoe de Wijkverdeling hier tot stand is gekomen en hoe deze werkt. Verder zou er dan voor de dames ge legenheid zjjn om haar wensen en klach ten kenbaar te maken. Op enkele uit zonderingen na hadden de organisaties gehoor gegeven aan de oproep om op Woensdag 17 Maart aanwezig te zijn in Rest. Piso waar deze vergadering werd gehouden. Ruim acht uur opende de voorzitter de heer J. Wamelink met een hartelgk woord van welkom. In het kort gaf hij te kennen waarom deze zoge naamde „praatavond” was belegd. Daar na gaf spreker een kort overzicht over het ontstaan van de wijkverdeling. Het was na de oorlog een moeilijke tijd voor de melkhandelaren. Ieder herinnert zich nog de tijd van de bonnen-misère. Voor de ruim 60 melkhandelaren was het zeer moeilijk een behoorlijk bestaan te vin den, ook al omdat de marges zeer laag waren. Veel heeft het bestuur toen ge daan om hierin enige verbetering te krijgen. Maar waar men ook aanklopto en waar men ook protesteerde, nergens o kreeg men gehoor. Het was toen dat het „Meiinoar ien” krige' Lit ek üs doel Bedrijfschap voor Zuivel de tip gaf om tot sanering over te gaan. Dit zou de bedrijfsonkosten belangrijk drukken. Het B.Z. was bereid hiervoor richtlijnen aan te geven en na het tot stand komen van een wijkverdeling de eerste jaren sanc ties te verlenen. Als voorwaarde werd gesteld o.a. dat er een commissie be noemd zou worden waarin de burgert) het sterkst vertegenwoordigd zou zgn, nl. vier uit de burgerij en drie uit de melkhandel en als voorzitter zou een burger moeten fungeren. De functie van deze commissie zou zijn er op toe te zien dat de melkvoorziening hier ter plaatse goed geregeld zou worden en dat klach ten uit de burgerg serieus in behande ling zouden worden genomen. Na een goede voorbereiding kwam het dan zo ver dat op 9 Juni 1947 de wijkverdeling in Sneek tot stand kwam. Vanzelfspre kend liep het eerst een beetje stroef maar al spoedig bleek dat deze rege ling bij het grootste deel van het publiek zeer gewaardeerd werd, wat ook blijkt uit het feit dat er in de afgelopen zeven jaar maar heel weinig klachten zijn bin nen gekomen en dat deze na een enkele bespreking meestal tot een bevredigen de oplossing werden gebracht. Wat de kwaliteit van de melk betreft, heeft de sanering ook haar nut wel bewezen. Vooral in de zomer bij warm weer werd de kwaliteit van de melk sterk vermin derd doordat men van ’s morgens vroeg tot laat in de middag de stad doorkruis te, zodat de melk bijna zuur was als de laatste klanten ze kregen. Verder wees de spreker er op dat er steeds voor wordt gewaakt dat de klant koning blijft en dat nooit de indruk mag wor den gewekt dat de klant aan de wille keur van een bepaalde melkhandelaar is dat het bestuur zal proberen een tocht uit te schrijven op een der extra Zon dagen, waarbij de tweede Paasdag ge noemd werd. Het feestelijk gedeelte van de avond bestond uit het optreden van de heer C. Oelof als goochelaar, terwijl de heer Y. Aukema enkele films draaide. Men amuseerde zich zeer bij de goocheltoeren van de heer Oelof, die zeker niet ge- makkelijk waren uit te voeren nu hg in dit zaaltje eigenlijk tussen zgn publiek moest staan. Dat hij, ondanks alle po gingen daartoe, nooit ontmaskerd werd, stempelde hem tot een meester in zijn vak. De films van de heer Aukema kregen al evenveel belangstelling, en ze ver dienden het. Een zeer mooie film van een fiets- en voettocht door Zwitserland, een gekleurde film van de tocht van de leden naar de bollenvelden en de intocht van de Zeilkoningin in onze stad en het uitstapje van H. M. met gevolg in Am sterdam. Geen wonder, dat de film naar de bollenvelden en Keukenhof nog eens gedraaid moest worden, men zag hie» zichzelf en vele mooie en grappige mo menten vereeuwigd van een tocht dia voor de leden onvergetelijk is. Een gezellige avond van de N.R.V^ die de band onderling zeker versterkte, Bij de ingekomen stukken mededeling vgn de heer Commissaris der Koningin, houdende benoeming van de wegwerkers-uitvoerder bij de dienst van gemeentewerken W. Groen te Uit wellingerga en J. Bijma te Woudsend tot onbezoldigd gemeenteveldwachter in Wymbritseradeel. Diverse jaarverslagen, besluiten van Ged. Staten enz. worden voor kennis geving aangenomen of ter inzage gelegd voor de raadsleden. De heer Brandsma informeerde naar een adres dat de bewoners van Annaburen hebben Ingestuurd over het aanbrengen van een puinverharding op de weg aldaar. Dit was niet bij de in gekomen stukken vermeld. De Voorzitter antwoordde, dat dit adres aan B. en W. was gericht. Als er niets bijzonders is, komen de aan B. en W. gerichte adressen niet in de - Raad, maar worden ze door B. en W. PUJS van een deel der percelen bedraagt afgehandeld. Dat geldt dus ook voor dit adres. Aanvragen bijzondere scholen voor leermiddelen, nieuw schoolgebouw, enz. De bijzondere school te Abbega vraagt medewerking voor aanschaffing van een nieuwe taalmethode, rekenmethode en leesmethode. B. en W. stellen voor deze medewerking te verlenen. Het bestuur der Geref. school te Op penhuizen verzoekt de nodige gelden be schikbaar te stellen voor de stichting van een nieuw schoolgebouw. Daar een ingrijpende verbetering van het school gebouw naar het inzicht van B. en W. niet verantwoord is, omdat de verbouw- kosten onevenredig hoog zouden wor den, stellen B. en W. voor de gevraagde medewerking te verlenen. De Herv. school te Scharnegoutum verzoekt medewerking voor aanschaf fing van enkele hulpmiddelen voor het onderwijs in lichamelijke oefening o.a. 2 springmatten. B. en W. stellen voor deze medewerking te verlenen. Al deze voorstellen werden z. h. s. aangenomen, maar bij het verzoek van het bestuur der Geref. school te Oppen huizen stelde de heer O s i n g a de vraag of het ook mogelgk is voor de twee bestaande bijz. scholen één nieuwe te bouwen. Hierop antwoordde de Voorzitter, dat die mogelijkheid inderdaad zou be staan, als de beide schoolverenigingen tot samenwerking konden besluiten. Die zouden dan eerst gehoord moeten wor den, maar B. en W. kunnen daarop geen invloed uitoefenen. Zij hebben ook de hoop gehad, dat in de drie maanden die sinds het indienen van het adres zgn verlopen, overleg zou hebben plaats ge vonden en dit adres zou zijn ingetrok ken. Dat is echter niet gebeurd, en waar het verzoek voldoet aan de wette lijke eisen konden B. en W. niet anders doen dan voorstellen de gevraagde medewerking te verlenen. De heer O s i n g a merkte nog op dat één school een algemeen belang zou zijn. Het zou het onderwijs ten goede komen en ook goedkoper zijn. Spr. vindt echter dat op het platteland de verhou dingen op onderwijsgebied erg bekrom pen zgn. Daarbij staat u niet alleen, aldus ver zekerde de Voorzitter, waarna z. h. s. conform het voorstel werd be sloten.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9