Onrust in Egypte 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Foartsetting fan de foardrachtkriich voor AGENDA Orgelbespeling Grote Kerk Geschenkzendingen landbouwwerktuigen de rampgebieden Dinsdag 30 Maart 1954 109e Jaargang No. 25 Benoemd Sneek aangekomen Uit Denemarken te Simavi-collecte Geslaagd e: r Ned. Organisten Vereniging Filmavonden Ned. Roode Kruis Redactie-adres KLEINZANL) 7 - Telef 2872 - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Jitske Klasema krige de priis fan it Gemeentebistj ür. Compost-commissie geïnstalleerd Dr G. A. Wumkes 60 jier dümny Aan tafel gestikt Ds. G. K. v. d. Horst 70 jaar In de oude stadswijk De proef parade Redacteur: L. KIEZEBRINK Willem Hülsmann. Akke Algra, Kr. Kweek- van 29 Maart t.e.m. 3 April. District Friesland. examen Scheepswerktuig- onze Het Simavi-Comité J. DETHMERS, Arts. fan jown De earste priiswinners(sters): f. I. skoalle; Rigtsje Falkena, Kr. ULO; Klasema, lepenb. ULO. n. r.: Sikke Doting, R.H.B.S.; Jitske Mei it sjongen fan it Heitelan waerd dizze tredde Snitser foardrachtkriich bi- sletten. SNEEKER NIEUWSBLAD Vrijdag 2 April. Groene Kruis Oppenhui zen c.a. Jaarvergadering ’s avonds 7.30 uur in het Lokaal te Oppenhui zen. Vrijdag 2 April. Ver. „Hulp in Nood”. Algemene Ledenverg. ’s avonds 8 uur in Hotel „De Gouden Leeuw” te Sneek. Bigraffenis-forie- to de Deze maand komt SIMAVI weer bij u aankloppen. Het Comité hier ter plaatse doet een warm beroep op de harten en beurzen der burgerij. In de geest van Prof. Alb. Schweitzer zetten tal van Nederlandse artsen in Su riname, Indonesië en Nieuw-Guinea hun gehele persoon In om de schrijnende me dische nood te helpen lenigen. Deze wel doeners der mensheid kunnen het zon der de hulp van SIMAVI niet stellen. Bij voortduring doen zij een dringend verzoek om de zo broodnodige medica menten toegezonden te krijgen. SIMAVI geeft deze oproep door aan het Neder landse volk, óók dus aan de inwoners van onze gemeente. Zij wil de dokters en zusters van alle gezindten het barm- hartigheidswerk mogelijk maken. SIMAVI vraagt niet naar ras. of ge loof, maar helpt, zoveel zij kan, waar nood heerst. In 1953 werd voor een bedrag van 300.000 aan steun uitgegeven. La ten wij SIMAVI helpen en mede de schouders zetten onder dit onbaatzuch tige werk van naastenliefde. STEUNT SIMAVI!! De Hillige History, oanbean troch it Gemeentebistjür fan Snits oan dy- jlnge dy’t it heechste tal punten helle, koe pas nei lotsjen taklnd wurde, om’t der trjje wiene mei 55 punten. Jitske Klasema gyng der mei nei hüs. It Kr. Lyceum helle trochinoar nommen de measte pun ten en krige dus de medalje, oan bean fan it Snitser Frysk Forban. Maandag 29 Maart. Fries Scheepvaart Museum, Sneek. Algemene Leden vergadering, ’s avonds 8 uur, boven zaal café „Onder de Linden”. Zaterdag 3 April. Waterschap de Scher- wolder en Morrahemmen. Ingelan denvergadering voorm. 9.30 uur in Hotel Hanenburg te Sneek. Maandag 5 April, 's Avonds 8 uur in de Foyer van Amicitia. Lezing door Hans Alma en Teun v. d. Veen over: „Spanje en Joego-Slavië”. Georga niseerd door v. d. Meulen’s Boeken- spaarclub. Zaterdag 10 April. 8e President Roose- velt-marsen. Woensdag 31 Maart. Vergadering in zaal Restaurant Piso, ’s avonds 8 uur. Sprekers Burgemeester Ras- terhoff en de Directeur van de Prov. VolkscredietbanI:. Onderwerp: „Volkscrediet in Sneek”. KAIRO. Egypte bevond zich giste ren midden in een nieuwe crisis in het conflict tussen president Nagib en zijn vice-premier kolonel Nasser. Nasser heeft het, naar het schijnt, ditmaal ge wonnen. Nasser staat aan het hoofd van het verzet tegen de plannen van zijn presi dent die in Juli reeds het militaire re giem wil vervangen door een parlemen tair bestel. Terwijl de kabinetsministers en de revolutionaire raad bezig waren de standpunten van Nasser en Nagib tot elkaar te brengen, werd er door een grote menigte op de deuren van de wo ning van Nagib gebonsd. De mensen demonstreerden voor voortzetting van de revolutie en tegen de terugkeer van de politieke partijen, die de corruptie weer in het land zou den brengen. Tien minuten na het begin reeds verliet Nagib de vergadering, die werd voortgezet onder voorzitterschap van Nasser. Gisteravond laat maakte majoor Sa lem, de minister van propaganda, voor de radio bekend, dat Nasser de sterkste was gebleven: de revolutie gaat door, riep hij uit. Nagib heeft moeten wijken voor de meerderheid in de revolution- naire raad. Negen uur lang hebben de burgerlijke en militaire autoriteiten gisteravond moeten onderhandelen voor bekend werd gemaakt dat Nagib had moeten wijken voor Nasser en zijn aanhang. Na afloop van de vergadering hadden Nasser en Onder leiding van Burgemeester mr P. T. v. d. Herberg van Dantumadeel, is Vrijdagmiddag de studiecommissie voor afvoer en verwerking van huisvuil in eerste werkvergadering bijeen ge weest De commissie is enige tijd gele den ingesteld door Gedep. Staten van Friesland en aan de besprekingen ging dan ook een officiële ingtallatierede vooraf, die werd uitgesproken door de Commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan. Zoals bekend hebben in deze compost- commissie zitting de heren G. Bakker, Leeuwarden; Mr G, A. Bontekoe, Oos- terwolde; ir L. Eringa en drs G. de Groot, Leeuwarden;, D. Scheffener, Sneek; ir C. Spithost, ir J. Swierstra en J. Tiekstra, allen Leeuwarden. en waaraan in de rampgebieden zeer grote behoefte is. Een flink aantal ma chines is reeds naar West-Brabant en Zeeland verzonden, terwijl Maandag nog 40 machines naar Zierikzee worden ver scheept voor gebruik op Schouwen Dui- veland. De Deense instanties gingen zelfs zover dat de machines franco in Nederland werden geleverd en het Ned. Roode Kruis neemt alle verdere kosten als vrachten enz. voor zijn rekening zo dat de betrokken landbouwers in de rampgebieden de machines geheel gra tis ontvangen. Natuurlijk moeten deze landbouwers worden voorgelicht in het gebruik dezer machines en daarom zul len door de N.V. Werktuigenbureau avonden belegd worden o.m. in Zierik zee waarin de deskundigen van het bu reau voorlichting aan de betreffende landbouwers zullen geven, opdat een goed en rationeel gebruik der werktui gen, ook in het belang der gebruikers, verzekerd is. Het is verheugend, dat een onzer Sne- ker firma’s heeft mogen medewerken om de toch al moeilijke omstandigheden waarin een deel onzer landgenoten ver keert, daadwerkelijk te helpen verlich ten. Toen de grootste orgelbouwer van zijn tijd en van alle tijden, Arp Schnitger uit Hamburg het orgel der Sneker Maar tenskerk in 1711 had voltooid, zal hij er wel nimmer aan gedacht hebben, dat een generatie pl.m. 180 jaar later, nog eens haar schermende hand aan dit prachtige instrument zou slaan om het grondig te verminken en te beroven van het kostbare stemmen-materiaal dat zo kenmerkend was voor de barok-orgels. Toch heeft men het in 1897 durven be staan het pijpwerk van rugpositief en borstwerk te verwijderen en hoofdwerk en pedaal grondig te wijzigen en een romantisch bovenwerk bij te bouwen. Nu staat daar nog de, gelukkig ongeschon den, prachtige antieke orgelkas, waar van men nog heden ten dage Schnitger’s „werkprincipe’ kan aflezen, doch waar in zich een binnenwerk bevindt, dat qua dispositie en klank is aangepast aan de smaak van de periode zo rond de laat ste eeuwwisseling, die der romantiek. De organisten uit die periode waren rein verlegen met de aan vulstemmen zo rij ke barok-disposities, die de orgeltoon die heerlijke glans en schittering gaven. Ze meenden veeleer in het orgel een soort nabootsing van het orkest te moe ten zien. Gelukkig ligt deze periode van diep verval, van afbraak (denk hierbij aan de bouwkunst) achter ons. Wanneer echter de organisten onzer dagen op deze verminkte en geromantiseerde or gels de werken der oude meesters, die juist voor de barok-orgels gedacht zijn, ten gehore moeten brengen, stuiten ze op vele moeilijkheden. Dat moet ook Willem Hülsmann hebben ondervonden, bij de uitvoering jl. Zaterdagmiddag, van enkele belangrijke werken uit de grote tijd der polyphonie. De wijze waar op Hülsmann zich in de gegeven situatie wist te redden is echter een compliment waard. Sweelinck’s variaties over „Ich ruf zu dir Herr Jesu Christ”, kregen een zeer goede vertolking, al vonden we de Trompet te krachtig,in de cantus firmus der 3e variatie. Buxtehude’s Praeludium en Fuga in g kl. terts werd voorgedra gen op de verantwoorde wijze die we ge wend zijn van hen, die, zoals H'ils- ma’.n, zjjn voortgekomen uit de beroem de orgelschool van Cornells de Wolf. Jammer genoeg kreeg Bach’s O La.nm Gottes niet de weergave die we badder verwacht. De pedaal-Trompet was f?- agressief ten opzichte van de begelei dende stemmen. "Het geheel was te ruw. Beter klonken bleib bei uns” en „Christ unser Herr zum Jordan kam”. De registerkeuze was hier, de dispositie in aanmerking genomen, zeer goed. In Bach’s Fantasia G dur misten we de aliquoten die het orgel voorheen bezat. Ook hier moest Hülsmann zich tevreden stellen met het materiaal, dat hem ten dienste stond. Hülsmann’s eerste optre den te Sneek heeft een goede indruk achtergelaten. We hopen hem in de toe komst weer eens te mogen beluisteren, doch dan in een romantisch program ma, waarvoor zich het orgel toch beter leent en dan op een goed gestemd orgel, want de onzuiverheid was soms bepaald hinderlijk. Een behoorlijk aantal orgel- liefhebbers was getuige van deze mani festatie, ondanks het wel wat onge wone uur. A. I. Maandag 29 t.e.m. Woensdag 31 Maart. Amicitia Theater Sneek. Iedere avond te 8 uur: „De man die zij be geerden”. Dinsdag 30 Maart. Ouderver. Gymna sium Sneek. Lezing van de heer J. Bosch over: „Paedagogische Kunst beoefening”. ’s Avonds 8 uur, zaal Piso. Tongersdei 1 April sil it 60 jier forlyn wêze, dat dr G. A. Wumkes to Hüzum by Ljouwert dümny waerd yn 'e Greate (Herfoarmde) Tsjerke. Dr Wumkes waerd 4 Septimber 1869 op ’e Jouwer berne, gong to learen op it stêdsgymnasium to Doetinchem, stu- dearre oan de hegeskoalle to Utert en promovearre 19 Desimber 1904 by pref, dr C. H. van Rhijn oan de Grinser hege skoalle op in proefskrift „De Gerefor meerde Kerk in de Ommelanden, 1595 -1796” cum laude ta doktor yn ’e God- geleardens. 1 April 1894 die kand. Wumkes syn yntré yn syn earste gemeinte Hoarn op Skylgerlan. Dérnei stie er noch to Roan (Roden) 18981901; Séryp yn Grinser- lan 19011906 en fierders noch 18 jier to Snits, hwer’t er biroppen waerd yn ’e fakature fan ds J. H. Beekman. Yn Snits krige de jubilaris mei it each op syn bineaming ta bibletekaris fan de Provinsiale Bibleteek to Ljouwert op 1 April 1924. emeritaet. Dêrnei hat er oant 1 Jannewaris 1941 noch bibletekaris west. Yn 1908 wie dr Wumkes mei ien fan de oprjuchters fan it Kristlik Frysk Sel- skip. In jiermannich hat er ek samler west fan „Yn üs eigen Tael”. 3 Janne waris 1915 haldde dr Wumkes syn earste Fryske preek to Tsjom oer „Mozes dea”. Rom fjouwer jier letter haldde hy yn Lyt- sewierrum syn earste Fryske Dooppreek. Dêrfoar en dêrnei hat de jubilaris noch op forskate plakken Fryske preken en taspraken halden. Hiel hwat dérfan bin- ne ek prjnte. Op de jiergearkomste fan it Neder- lansk Bibelgenoatskip haldde dr Wum kes yn 1917 in rede oer it ünderwerp „Bijbelfries”. Nei oanlieding dêrfan waerd bisletten om de Bibel under ta- forsicht fan it Kristlik Frysk Selskip oer to setten yn it Frysk. It Nije Tes tamint kaem üt yn 1937 en it Aide Tes tamint yn 1943. Fierders hat dr Wum kes noch gans hwat wurken skreaun. Om dy allegearre op to neamen soe fiersten to folie wurde. Dêrom wolle wy inkele fan de meast bikinde wurken neame: De Bloeijende Amandelstêf (in bondel meditaesjes)It Frysk Reveil; De Bodders yn ’e Fryske striid; Paden fan Fryslan (fjouwer dielen); Stads- en Dorspkroniek (twa dielen). Fiif jier forlyn, do’t er tachtig jier waerd, hat er in autobiografie „Nei sawntich jier” üt- jown. Dat hat noch net it léste boek fan dr Wumkes west. Forlyne jer forskynde as nü. 18 fan de Fryske Folks Bibleteek „De Pylgerreize”, in Fryske oersetting fan it bikinde wurk fan John Bunyan „Eens Christensreize”. As Hebraïkus hat dr Wumkes 19101936 ek noch Hebreeuwsk oan it stêdsgymnasium to Snits. Haarlem-Noord, waar hij was benoemd tot voorganger van de afdeling van de Nederlandse Protestanten Bond. Voor het kundige (Aj slaagde in Den Haag stadgenoot de heer P. Tigchelaaa, Donderdagavond is het 1%-jarig pleegzoontje Gerrit v. d. Wal van de wed. M. de Bruin te Rottevalle aan tafel gestikt. Het jongetje verslikte zich tij dens de maaltijd in een stukje brood. Zijn pleegmoeder schoot direct toe, maar haar hulp mocht niet baten. Toen de di rect gewaarschuwde geneesheer, dokter Siebinga uit Opeinde, arriveerde bleek het kind reeds te zijn gestikt. wie it faekst foar kar nommen. Tusken de foardrachten troch waerd er musisearre troch Atze Keulen en Adriaan Palmboom, beide fan it Gym nasium. Hja spilen op piano en fluit efterienfolgjend: Beethovens Menuet in Trio; Cantabilé fan Kuhlau; Wals fan Beethoven en in Menuet fan Mozart. Oan de stilte yn ’e seal wie wol to for- nimmen hoe’t dit wurdearre waerd. Wylst men wachtsje moast op de üt- slach fan de jury, spile Sytze van Ko ningsveld Fryske ferskes op ’e sakso- foan en fansels waerd der tige meison- gen. It meiinoar sjongen wie nammers earder op *e middei mei piano-bigelie- ding fan Atze Keulen ek al oan syn trekken kommen. It wie al moai let, doe’t de jury, bi- steande üt ’e hearen de Boer, Lodewyk en dokter Nieuwenhuis, ré wie mei de ütslach, dy’t bikend makke waerd troch de hear Nieuwenhuis. Groep II: le priis Jitske Klasema, lepenb. U.L.O., 55 p.; 2e pr. Eise Lo dewyk, Kr. Lyceum, 50 p.; Hinke Schuil, R.H.B.S., 50 p.; 3e pr. Tiny de Groot, Kr. Lyceum, 49 p.; 4e pr. Hillie Rypke- ma, Hüsh.sk., 48 p.; Lycy Visser, Kr. Lyceum, 48 p. Groep III: le pr. Sikke Doting, R.H. Nei it sjongen fan it Frysk Folksliet iepene foars. Tamminga de kriich mei de ünderskate meiwurkers wolkom to hjitten. Hy makke bikend dat der nou ek foar de middelskoallen in priis wie foar dy skoalle, dy’t trochinoar it heechste tal punten helle. Dizze priis bistie üt in medalje, oanbean fan it Snitser Frysk Forbün. Tamminga wiisde fierders de foardragers(sters) derop, dat de kar- masters by har bioardieling der fan üt- geane, dat it foardragen sa natuerlik müglik wêze moat. Fansels net to stiif, mar dochs moat men ek net wurkje mei earmen en skonken, as dat net nedich is. Yn groep II de Sneons tofoaren hie men groep I ófwurke diene 19 lear- lingen mei fan 12 en 13 jier. „Kryst- joun” en „Lieuwe Liger oan it wurd” wiene it faekst foar kar nommen. Bi- nammen it earste waerd in kearman- nich treflik foardroegen. Groep III, bisteande üt 16 learlingen fan 14 en 15 jier, wie trochinoar nom men sa goed net, like üs ta, as groep I. Inkele learlingen brochten lykwols de Ballade fan Melle Murks tige knap nei foaren. Oan Groep IV, dêr’t 16 learlingen yn sieten fan 16 jier en aider, waerden hege easken steld. De fersen, dêr’t hja in kar üt dwaen koene, wiene net mak lik. Fedde Schurer syn „Jozefs dream” Vrjjdag 2 April. Natuurkundig Genoot schap Sneek. 3e Lezing in de zaal van Rest. Piso. Spreker: Prof. Dr H. Brinkman, Groningen. Vrijdag 2 April. Ds. Krimpen van Rot terdam spreekt in zaal Hanenburg over zijn boek: „In de oude stads wijk”. ’s Avonds 8 uur. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink 8> Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) DEERSUM. Dinsdag J30 Maart a.s. hoopt onze oud-dorpsgenoot ds. G. K. van der Horst, emeritus predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Hoogwoud en thans wonende te Haarlem de leeftijd van de sterken te bereiken. Ds. Van der Horst bezocht de gymnasia te Gorin- chem en te Amersfoort en studeerde aan de Rijks Universiteit te Utrecht. Nadat cand. Van der Horst in 1909 door het Provinciaal Kerkbestuur van Fries land was töegelatën tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. 'Kerk, dééd hij 31 Juli van het daaropvolgend jaar zijn intree in zijn eerste gemeente ’s-Heerenberg. Daarna stond de jubila ris achtereenvolgens nog te Steenber gen 19151924; Deersum (cl. Sneek) 1924—1931; Akkrum 1931—1941; Wa tergang (classis Edam) 19411945 en tenslotte nog bijna 4 jaar te Hoogwoud en Aartswoud, waar hem met ingang' van 1 April 1949 op 65-jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Ds. Van der Horst vestigde zich toen metterwoon te Vier bruidsparen emigreren ge lijktijdig per vliegtuig naar Ca nada. De drie zusters en een broer de Kort, waren eind vorige maand in het huwelijk getreden in Berkel in Noord-Brabant. Gereed voor het vertrek en met een laatste armzwaai op de vliegtuigtrap. Van onder naar boven: de echt paren Jan van Haar en en D. P. de Kort S. IV. C. Bertens en J. A. de Kort A. J. de Kort en I. M. M. Bertens F. Bertens en P. H. de Kort, Advertentiepriji 15 ct per m.m. Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten namo van Firma E. J. Drijfhout. Snoek. De afgelopen week werden in de na volgende plaatsen filmavonden gehou den van het Nederl. Roode Kruis. De film-operateur, de heer L. van der Zee van Sneek, die tevens daarbij een propa- gandawoord sprak, kon na afloop weer 243 nieuwe leden boeken, nl. Weidum 16, Berlikum 73, Oudeschoot 41, Gaast 38, Oostermeer 29 en Dronrijp 46. Mor genavond zal men voor de tweede maal te Bergum, een voorstelling geven. On langs was de zaal uitverkocht en moest men velen teleurstellen. Men schrijft ons: In de donkere buurten van Rotterdam, in de zonloze, bouwvallige huizen van de oude stad, leeft de massajeugd van Rot terdam. Deze verwaarloosde jeugd, die zonder moraal spoedig ten prooi valt aan jeugdcriminaliteit, heeft het hart van Ds. van Krimpen. Over deze mensen, velen zonder dak boven hun hoofd, zwervers door het leven en over de opgroeiende jeugd schreef hij een boek: „De oude Stads wijk”. Hij vertelt van het sociale werk in deze buurten, van de moeizame stich ting van „Jeugdhoven” (geopend door H. M. de Koningin), van de stichting van het Tehuis voor dakloze zwervers en van al de moeiten en gevaren van dat werk. Ds. van Krimpen is een meester-ver- teller, die U een van de grote problemen van onze tijd: de verwaarloosde jeugd onder de aandacht wil brengen. In het kader van de Boekenweek organiseert Boekh. Wielenga te Sneek Vrijdagavond a.s. deze lezing in zaal Hanenburg. Let op de advertentie in dit blad. Bovengenoemd district hield Zaterdag j.l. te Sneek zijn goed bezochte voor jaarsvergadering onder leiding van de heer Piet Post. Na de opening deelde de voorzitter mede dat de vergadering van 34 uur zou worden onderbroken voor de tradi tionele orgelbespeling in de Grote Kerk, dit maal te geven door de Amersfoortse organist Willem Hülsmann. De districts- secretaris, de heer J. W. Boeijenga, las de notulen en het jaarverslag. Blijkens dit laatste kon in 1953 een aanzienlijk aantal nieuwe leden worden geboekt. Hoe langer hoe meer organisten besef fen het nut dat het lidmaatschap der N.O.V. afwerpt. Door het geregelde be zoek aan de bijeenkomsten krijgen ze een stimulans voor hun werk dat helaas nog te weinig waardering vindt. In 1953 vergaderde het Friese district zes maal en de belangstelling was zeer bevredi gend. Belangrijke onderwerpen op het terrein van de kerkmusicus liggend, werden door deskundige sprekers inge leid. De discussie was zeer vruchtbaar. Orgelbespelingen met programmatoe lichting werden eveneens gegeven. Een speciaal woord van dank werd gebracht aan het adres van de Kerkeraden en Kerkvoogdijen voor het belangloos af staan van kerkgebouwen en orgels ten behoeve van de bespelingen. De penning meester, de heer J. Steenstra, gaf een overzicht van de financiën. Het boek jaar sloot met een klein nadelig saldo. Hierna begaf men zich naar de kerk, teneinde de orgelbespeling te beluisteren. Na afloop hiervan werd van de gelegen heid vragen te stellen druk gebruik ge maakt, waarna de voorzitter de verga dering sloot. Het zal vele lezers zijn opgevallen dat er de laatste weken grote hoeveelheden landbouwwerktuigen op het stations- emplacement zijn aangekomen. Een groot gedeelte van deze werktui gen is bestemd voor de getroffen land bouwers in de rampgebieden van Zee land, West-Brabant en Zuid-Holland en wij hadden hierover een gezellig praatje met de heer G. W. Poiesz, directeur N.V. Werktuigenbureau voor de Landbouw, Oude Koemarkt alhier, met wie wij dit enorme machinepark hebben bezichtigd. Inderdaad een machtige aanblik. Rij aan rij staan de meeste kostbare landbouw machines op het stationsemplacement opgesteld voor verdere doorvoer naar de rampgebieden. De heer Poiesz deelde ons de voorgeschiedenis mede. Zoals ieder bekend is, zijn in vele landen, w.o. ook Denemarken, direct na het bekend worden van de ramp collectes onder de bevolking gehouden welke vaak zeer grote bedragen hebben opgebracht. Voor deze bedragen werden door bemiddeling van de landelijke Roode Kruis organisa ties goederen aangekocht voor de ramp gebieden en zo heeft het Deense volk een grote zending landbouwmachines ge schonken, waarvan het merendeel thans in Sneek is gearriveerd. Een der groot ste Deense fabrieken n.l. de Nordsten Maskinfabrik te Hillerod leverde sedert jaren door bemiddeling van de N.V. Werktuigenbureau als haar vertegen woordigster voor Nederland een zeer bij zonder soort zaaimachincs waarvan reeds vele in Zeeland en West-Brabant in gebruik waren. Na verschillende be sprekingen in Denemarken en Duitsland tussen het Ministerie van Landbouw, het Bureau Rationalisatie en Landbouw techniek te Wageningen en de Coördi natie Commissie Rampgebieden van de Stichting voor de Landbouw met de N.V. Werktuigenbureau zijn thans de machines hier aangekomen voor verzen ding naar de rampgebieden. Het betreft hier een zending van 80 stuks van de meeste moderne Nordsten zaaimachines, waaronder zeer grote van meer dan 3 M. breed voor tractorbedie- ning waarmede het mogelijk is van 2 kg. tot ruim 300 kg. per H.A. te zaaien Wiene it Sneon foar in wike de bern fan de legere skoallen, dy’t har bitüf- tens yn it foardragen sjen litte koene, forline Sneontomiddel wiene de lear lingen fan de middelskoallen oan bar. Ek nou wie de kofjekeamer fan Ami citia wer fol mei learlingen fan ünderskate Snitser ünderwiisynrjochtlngs, lykas lepenb. en Kr. U.L.O., Hüshaldskoalle, Kr. Legere Lanbouskoalle, Ryks- lanbouwinterskoalle, R.H.B.S., Gymnasium, Kr. Lyceum en de Kweekskoalle. B.S., 55 p.; Rigtsje Falkena, Kr. Ulo, 55 p.; 2e pr. Jannie Vlas, Kr. Lyceum, 54 p.; 3e pr. Tryntsje v. d. Zee, lepenb. Ulo, 51 p.; Ankie Feddema, Kr. Lyceum, 49y2 p.; Jantsje Schukken, R.H.B.S., 49 p. Groep IV: le pr. Akke Algra, Kr. Kweeksk., 54 p.; 2e pr. Pytsje Douma, Hüsh.sk., 53 p.; Roel Falkena, Kr. Ly ceum, 53 p.; 3e pr. Lou Velleman, Gym nasium, 52 p.; Jopie Feitsma, Kr. Ulo, 51 p.; Hein Wynia, Kr. Kweeksk., 51 p.; 4e pr. Jel Feddema, Kr. Lyceum, 50 p. Foar dizze learlingen wiene der wer moaije prizen biskikber steld troch for- ienings, organisaesjes, sakelju en parti- kulieren, dy’t de foarsitter yn syn iepe- ningswurd al neamd hie. Benoemd tot onderwijzeres aan de bijz. school te Beetsterzwaag, voor het onderwijs aan de Cornelia Stichting, mevr. A. KornelisNijdam te Sneek. F. D. De door de Sneker Kruideniersver. in samenwerking met eeen aantal fabri kanten van merkartikelen alhier in ’t Gebouw v. Chr. Belangen gehouden Proefparade is een groot succes gewor den. In totaal zijn er 3626 betalende be zoekers geweest, van wie de laatste dag, Zaterdag, meer dan 1000. Die avond om 10 uur was het einde daar. De voorzitter van de S.K.V., de heer IJpma, deelde nog mede dat er in to taal 4977 peulvruchten in de geëxpo seerde kaart van Nederland waren ver werkt en dat de namen der prijswin naars in het Sneeker Nieuwsblad zullen worden bekend gemaakt. Zoals bekend namen aan de expositie deel: Electr. Technisch Bureau M. Troelstra, N. J. Wouda’s meelfabriek en de fa. v. d. Leij Co., allen alhier, voorts de Frico, Abro, Cacaofabriek de Zaan, van Melle, Qa va seul, De Friese Vlag, Imperial puddingen, Taminiau (Eist), Niemeijer, Crackfree, Friese Coöp. Exportslagerij en Brinta pro ducten. Woansdei 31 Maert. ning „Draecht inoars Lésten” Toppenhuzen. Jiergearkomste jouns 7.30 üre by J. de Jager to Twellegea. Woensdag 31 Maart en Donderdag 1 April. Evangelische samenkomsten in de Bapt. Kerk, W. Lodewijkstr, Sprekers Ds. Huizinga van Henge lo en Ds. Reiling van Rotterdam- 's Avonds 8 uur. Nagib nog een gesprek van twintig mi nuten. Vandaag worden de onderhande- lingen over de toekomst van het land voortgezet. Koning Saoed, die een be zoek aan Egypte brengt, is nauw bij het overleg betrokken geweest. Nasser schijnt de meeste officieren en een groot deel van de werkende bevol king achter zich te hebben. Een deel van de troepen echter zou gereed staan om generaal Nagib te nelpen Indien er weer een poging wordt gedaan om hem ter zijde te stellen. Overal in het land zijn gisteren sta kingen en betogingen gehouden ten gunste van net standpunt van kolonel Nasser. Het schijnt dat de arbeiders ten zeerste gekant zijn tegen terugkeer van het parlementaire stelsel. f I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1