Rusland wil in de Navo Commissie uit de Aandeelh. zal vernieuwing van schiphuizen en uitbreiding van de jachthaven bestuderen. P. Lantinga nam afscheid van de Plantsnendienst Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Volkscrediet niet alleen een sociaal-, maar ook een economisch belang Oudervereniging Gymnasium Vrijdag 2 April 1954 109e Jaargang No. 26 Zeepost Voor Amerikaanse waterstofbom Russische ontsteking Ook weer een Hengsten- monstering Traverse Rijksweg 43 door de stad voorrangsweg - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I Afbetaling voor velen bittere noodzaak Geslaagd Medewerking van de Gemeente afgewezen Eierzoeken.... men moet er oog voor hebben VRIJDAGS. Redacteurs L K1EZEBRINK tot het Atlan- (6 April) Inlichtingen betreffende Ultloting van obligaties. de commissie o (8 April) (7 April) (7 April) meentebestuur teneinde diens zienswijze met 618 stemmen. (6 April) (3 April) (7 April) (3 April) (3 April) (3 April) beschikbaar is. Dit zal als volgt worden besteed: klein onderhoud 1000.ver betering wal langs middenpad 1000. vernieuwing dak 3000.reservering voor vernieuwing jachthuizen 3500. Aangedrongen werd op verbetering van het sanitair en het aanbrengen van electrische verlichting in de haven. Het bestuur is van de wenselijkheid daarvan overtuigd en zal doen wat gedaan kan worden, antwoordde de voorzitter. Verkiezing voor de Raad van Beheer. Z.K.H. Prins Bernhard is Maandag van zijn reis door Amerika op Schiphol terug gekeerd. H. M. de Koningin was ter begroeting aanwezig. de prett der zich was nl. al half eten wachtta. Het het Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef 2872 In officiële kringen in de V. S. is ver klaard, dat de Amerikaanse commissie voor atoomenergie in haar proefneming op 1 Maart op de proefterreinen in de Stille Oceaan gebruik had gemaakt van de Russische methode van ontste king en van een niet nader genoemd materiaal, dat ook door de Russen in hun proefneming verleden jaar Augus tus is gebruikt. Aan deze mededeling werd toegevoegd, dat de V. S. slechts een kleine technische vorsprong hebben op het gebied van waterstofwapens. Op basis van de twee proefnemingen is vastgesteld, dat waterstofwapens een voudiger en goedkoper kunnen worden gemaakt dan eerst werd aangenomen. In 1960 zullen landen als Frankrijk mis schien ook in het bezit van waterstof bommen zijn. Minister van Defensie Wil son heeft op een persconferentie ver klaard, dat de gevolgen van de twee proefnemingen „ongelooflijk” waren ge weest. Het belooft a.s. Dinsdag wel extra druk te worden op onze veemarkt. Want naast de gewone markt en de Paasvee- tentoonstelling zal ook weer een monste ring van Bovenlandse- en Friese hengs ten worden gehouden. Dank zjj de acti viteit van de Paardenfokverenigingen „Sneek en Omstreken” en „It Fryske Hynder”, die de monstering organiseren, begint deze voor de paardenhouders zo belangrijke demonstratie hier dus ook al traditie te worden. PARIJS. Minister Molotof heeft gisteren voor de verrassing van het jaar gezorgd, door voor te stellen, dat de Sovjet-Unie zou toetrede tische pact. Dit voorstel is vervat in een diplomatieke nota, die aan de Ame- Franse ambassadeurs te Moskou ter hand is gesteld. Mo lotof geeft daarin bovendien te kennen, dat de Verenigde Staten zouden kunnen deelnemen aan het Europese veiligheidssysteem, zoals hy dat op de conferentie van Berlijn heeft uiteengezet. Verder is de langj nota gewijd aan de problemen, die samenhangen met de bewapeningswedloop, met de waterstofbom en met de Europese defensiegemeenschap. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (12 April) Ned. Nw. Guinea: m.s. Bali Ned. Antillen: m.s. Botne Suriname: m.s. Nestor Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. Oranje- fontein Canada: m.s. Prins Frederik Hendrik Z.-Amerika: s.s. 17e Octubre s.s. Artillero Brazilië: s.s. 17e Octubre Australië: s.s. Strathaird Nw. Zeeland: via Engeland De traverse door onze stad van rijks weg 43 d.w.z. het gedeelte dat begint op de Bolswarderweg hoek Hemdijk en dan door de Parkstraat langs Prins Hendrik kade en Jousterkade loopt naar de Op- penhuizerweg tot bij de Kalkovens is thans voorrangsweg geworden. De no dige waarschuwings- en verkeersborden zijn thans geplaatst. Men schenke daar aan dus de nodige aandacht. Aan de beurt van aftreden waren de heren J. v. d. Horst en J. D. v. d. Molen. Beiden werden bij acclamatie herkozen. Het resultaat van de bespreking over vernieuwing jachthuizen enz., alsmede over de naar aanleiding daarvan ont stane discussie over al of niet medewer king van de Overheid bij de verbetering van het sanitair en de accomodatie in de haven, vermeldden we reeds in de aanhef. Bij de rondvraag werd nog geïnfor meerd naar het aantal beschikbare plaatsen in de jachthuizen, welke aan gelegenheid aan de hand van de enquête opnieuw zal worden bekeken zoals de voorzitter antwoordde, en nogmaals aangedrongen op spoedige verbetering van het sanitair. In verband met de kosten moet de oude toestand voorlopig echter nog bestaan blijven, aldus het antwoord van achter de bestuurstafel. Officiële commentaar uit Parijs, Lon den of Washington was gisteravond nog niet te verkrijgen, maar het was wel duidelijk, dat men in de regeringskrin gen in die hoofdsteden uiterst verrast was. Te Washington volstond het mi nisterie van buitenlandse zaken met te zeggen, dat d° nieuwe nota „bestudeerd zou worden”. Vooral de passage in de Russische nota, waarin wordt gezegd: „De Rus sische regering is bereid om tezamen met de betrokken regeringen de kwestie van Ruslands deelneming aan het At lantische pact te onderzoeken”, werpt vele vragen op. Een Franse regerings ambtenaar, aldus A.F.P., wees er op, dat de ondertekenaren van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie zich er toe ver plicht hebben elkaar inzage te geven van hun militaire begrotingen en elkaar vrije toegang te verlenen tot hun mili taire bases. Mogen wij dus uit dit nieu we Russische voorstel afleiden, dat de Russen bereid zijn ons op de hoogte te stellen van hun jaarlijkse militaire uit gaven en hun militaire bases voor bui tenlandse strijdkrachten open willen stellen? Men kan dat nauwelijks aan nemen. In de Russische nota wordt van de Navo opgemerkt, dat het een „tegen de Sovjet-Une gerichte organisatie is”, omdat Rusland er geen deel van uit maakt. De vergadering van aandeelhouders waarin het bovenstaande aan de orde kwam, werd Dinsdagavond in de boven zaal van „Onder de Linden gehouden. Voorzitter was de heer H. M. Tromp, die in zijn openingswoord de heer G. S. Hof- stra herdacht. Op het gebied van de wa tersport heeft hij zijn sporen veruiend en als zodanig zullen wij hem ook blijven gedenken, aldus spr. Mededelingen van de R. v. B. De voorzitter deelde mede, dat de heer D. Douma, verleden jaar benoemd tot havenmeester met een proeftijd van een jaar, met ingang van heden vast is aangesteld. Velen herinneren zich uit hun school jaren de dikwijls verfoeide tekenlessen, waarin men, turende langs de uitge strekte arm met het potlood de maten moest meten van een voorbeeld-vaas, om het ding daarna op papier te brengen. Wanstaltige producten ontstonden zo, die de maker en de beschouwer zeker geen kunstgenot of bevrediging schon ken. Tegenwoordig worden de teken lessen op een andere manier gegeven en hierover vertelde de heer J. Bosch Dinsdagavond in zaal Piso voor de oudervereniging van ons Sneker Gym nasium. Wat is eigenlijk kunst en wie is een kunstenaar? Een vraag die de heer Bosch niet graag zou willen beantwoor den, omdat de beleving van kunst iets zeer persoonlijks is. Als tekenleraar op verschillende middelbare scholen weet hij wel dat op elke school, in elke klas, op elke rij banken een kunstenaar kan zitten. Alleen moet er iemand zijn om hem zichzelf te doen ontdekken. Zo dikwijls zijn leerlingen geneigd te zeg gen: ik kan niet tekenen, men prijst ze dan eens en dat geeft al spoedig een graad van tevredenheid. Of de klacht is: ik heb geen gevoel voor kunst, ik weet niet wat mooi of lelijk is in een schil derij. Maar wel zien ze het verschil tus sen een mooie of lelijke fiets of jurk, en als er smaak is heb je ook wat kunst gevoel. De taak van de leraar is nu door praten met de leerling hem te grij- oen en te stimuleren, tot hij inderdaad in staat is iets te scheppen. Platen na tekenen is vrij waardeloos, en het heeft ook voor de maker geen waarde. Maar het verlies van een vrije tekening wordt noedig gemerkt, het is een stukje van d? maker zelf. Zijn uitspraak „elk kind d t geeft wat hij kan geven is een kun- aar”, onderstreepte 4e heer Bosch tor, verschillende leraren en vele ouders. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. In een van de laatste Raadsvergade ringen kreeg onze Plantsoendienst van verschillende zijden een pluimpje voor de keurige verzorging van de parken en plantsoenen. Een van de mannen die daarvoor hun vakkennis en toewijding gaven is de bekende heer P. Lantinga. Hij deed dit meer dan 40 jaar, maar nu zal men hem niet meer aan ’t werk kunnen zien. Hij is nl. gepensionneerd en nam Woensdag afscheid. Dit geschiedde in de kleine Raadzaal in tegenwoordigheid van B. en W., de directeur van Gemeentewerken en het personeel van de Plantsoendienst, waar bij de burgemeester en de directeur zeer waarderende woorden hebben gesproken. De heer Rasterhoff veronderstelde dat dit afscheid voor Lantinga wel heel erg moeilijk moest zyn, want in die veertig jaren is” er heel wat gebeurd. Hij heeft de ontwikkeling van de kleine plantsoen dienst tot de belangrijke van nu meege maakt en daarbij met vele mensen sa mengewerkt van wie velen niet meer in ons midden zijn. B. en W. hebben het op prijs gesteld, aldus spr., officieel afscheid van U te nemen, om op deze wijze hun erkente lijkheid te betuigen voor hetgeen U in de loop der jaren voor de gemeente heeft gedaan en voor de wijze waarop U uw SNEEKER NIEUWSBLAD de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. De heer Metz op ’t Grootzand alhier, is naast zakenman ook natuurliefhebber en in ’t bijzonder vogelkenner. Nu de vogels actief zijn, speurt zijn oog soms rond wanneer hij met de auto op reis is. Zo ook j.l. Maandag. Hoewel hij z’n ge dachten bij 't stuurwiel moest hebben, tuurde hij toch ook naar de kieviten in de weide naast de weg. Even halt hou den hier, besloot hij in gezelschap van een medepassagier. Het oog werd ge richt op een paar werkzame „Ijippen”. Er moesten eieren dicht in de buurt lig gen; en op verkenning uit haalde de heer Metz drie kievitseieren uit één nest. Een zeldzaamheid in deze begin periode van het eierzoeken. De eitjes liggen in de etalage van zijn winkel. Inplaats van zeven obligaties der lening 1934 "en drie van de lening 1938 werden thans resp. veertien en vijf uit geloot. Van de eerste de nummers 12, 20, 54, 58, 87, 108, 147, 175, 207, 225, 243, 245, 251 en 258, van de laatste 15, 18, 19, 35 en 42. met het laten zien van werk van zijn leerlingen, waarmee hij een zeer diepe indruk op de aanwezigen maakte, vooral ook door zijn uitleg waarin een waar achtig gevoel voor zijn leerlingen en hun prestaties klonk. Achter elke teke ning zette de heer Bosch met enkele woorden het wezen, het karakter van de maker of maakster en dat maakte dit werk en deze lezing zo dubbel waarde vol. Men zag in die tere tekeningen het zachte meisje en dat droomkasteel, lichtend maar donker omgeven door paars, was inderdaad het werk van die stugge jongen, die wat vriendschap en vertrouwen gaf aan zijn leraar, die ook vertrouwen in hem had. „Het is mijn bedoeling”, aldus spreker, hen te leren dat lijnen en kleuren niet alles is, maar de gedachte die er achter zit. Er is geen stijl, niet modern, niet ouderwets, er is alleen iets wat ons ontroert. En dit ge voel te ontwikkelen, door te leren teke nen, is een verrijking van elk mens al kan hij, vaak ook door z’n positie in de maatschappij, nooit tot het echte kun stenaarschap komen. Bij de bespreking van de lichtbeelden reeks die hierna volgde, die de schilder kunst in beeld gaf van de primitieve pe riode tot Dick Ket en de zeer modernen, bleek nog eens duidelijk de opvatting van de heer Bosch; niet de uitvoering is het belangrijkste, maar de gedachte, het gevoel dat er achter zit. En in dit licht gezien gaf hij zeer veel te genieten, al kon men het soms met zijn uitspraak niet geheel eens zijn. Maar dat vroeg spreker ook niet. Kunstbeleving is per soonlijk en daarop is ook zijn gehele paedagogische werk gebaseerd. Dr. Feenstra opende en sloot deze avond die bijgewoond werd door de rec- De Ver. Staten staan afwijzend. Uit Washington wordt gemeld dat de Ver. Staten het Russische voorstel niet als ernstig nemen, het zou beogen ver warring in het Westen te stichten. Te Londen beschouwt men het voorstel als een poging om Frankrijk van deelne ming aan de E.D.G. te weerhouden. In Parijs acht men de Russische stap zeer belangrijk. Tot besluit deelde de Burgemeester nog mede, dat er een bijkantoor in Sneek komt waar men de aanvraagfor mulieren kan indienen die door de Sne ker commissie beoordeeld worden. Leeuwarden geeft dan crediet en zorgt ook voor de afbetalingsregeling. En hij vroeg de aanwezigen met de gemeente mede te werken aan het stichten van dit instituut dat sociaal en economisch van grote betekenis kan zijn voor Sneek en haar burgers. Jan, Piet en Klaas op crediet te kopen, waardoor de zaak automatisch moet vastlopen. De praktijk heeft daarom uitgewezen dat vele gezinnen tegen zichzelf beschermd moeten worden. De bedoeling is echter niet aan ieder een crediet te verlenen. Alleen bonafiden komen ervoor in aanmerking en alleen voor duurzame gebruiksvoorwerpen die voor het gezin van belang zijn, al moet men ook dit niet al te letterlijk opvat ten. Elk geval wordt afzonderlijk beoor deeld. De praktijk heeft echter uitge wezen dat bijv, het aanschaffen van een radiotoestel veelal wordt uitgesteld om dat andere artikelen als bedden, dekens enz. voorgaan. Aanvragen voor min of meer luxe artikelen zijn daardoor be trekkelijk gering. Door het sociale crediet wordt het za kelijke echter niet vergeten. De Bank geeft geen geld. Alle credieten moeten direct worden besteed bij de Midden stand die binnen een week het verkoop bedrag ontvangt. Een enorm voordeel. De daarvoor door de winkeliers te be talen provisie is progressief. Ze be draagt bjj een omzet (via de Bank) tot 2500 gulden 1 van 25005000 gulden 1%%, van 5000—7500 gulden 2% en boven de 7500 gulden 2y2% van het ver koopbedrag. De rente voor de klant is 7%%. De Bank maakt nl. geen winst, maar naar zelf-supporting moet worden gestreefd. Winkeliers die op afbetaling willen leveren, moeten lid worden en een en treegeld betalen van 25.dat bij uit treding niet wordt terugbetaald. Voor het Bemiddelingsinstituut is een contribu tie van 12.50 per jaar verschuldigd, en in het bestuur daarvan zitten vertegen woordigers van de gemeentebesturen, vakcentrales en Middenstand. Van de gemeenten echter de meesten omdat die het kapitaal beschikbaar stellen. De sa menstelling van de beoordelingscommis sie geschiedt op dezelfde wyze. Bij de beoordeling van de aanvragen speelt het behoefte-element een grote rol. Het crediet moet sociaal verant woord zijn. Verleden jaar omvatte het voor rijwielen 7%% van de totale om zet, textiel 7%, meubilair 19%%, haar den en kachels 4%, bedden en dekens 9%, kleding 39%, radio’s 1%%, was machines, wringers en andere huish. ar tikelen 1%. Het risico is zeer laag. In totaal is reeds 6% ton aan crediet uitgezet, maar de Bank heeft nog geen enkele strop ge had. Er wordt nl. een vrij nauwkeurige selectie toegepast en bovendien wordt rekening gehouden met het gezinsbud get en het draagvermogen. Ook bij de aflossingen. Andere mogelijkheden. De Bank bevordert ook het sparen, waarvan vooral door jonge mensen ge bruik wordt gemaakt die nog geen eigen woning hebben. De rente hiervoor be draagt 3 Verder is er nog het sa- nerings- en noodcrediet voor mensen die in financiële moeilijkheden zijn geraakt. Tenslotte stond de heer Wiersma stil bij de mentaliteit van de Friese bevol king, die op een ander vlak ligt dan in Holland. De omzetten daar liggen veel hoger. In Holland kopen de mensen nl. veel gemakkelijker op afbetaling dan hier waar ze met een zekere schroom tot ons komen, aldus spr. Maar dat zijn meest al de serieuzen die regelmatig aan hun verplichtingen voldoen. En het zijn niet alleen de kleine mensen die om crediet vragen. Ook de beter gesitueerden doen het. Nadat de beide sprekers een groot aantal vragen hadden beantwoord wekte de heer Vlas de leden van de Ver. van Sneker Zakenlieden op collectief tot het Instituut toe te treden. Ook de burge meester deed een beroep op hen omdat het crediet alleen kan doorgaan als er een voldoend aantal winkeliers toe treedt. En deze credietverlening is niet alleen noodzakelijk, maar ook een teken des trjds. Daarom zit er een bepaald be lang in, dat niet onderschat moet wor- len. Velen der aanwezigen gaven direct aan deze oproep gehoor. Zij die het nog niet deden, hebben nog een week de tijd. mooie vak hebt beoefend. Wie aan weg timmert heeft veel bekijks maar gewoonlijk ook veel critiek. Uw werk echter verhoogde de schoonheid van de stad en dat maakt wel indruk op de gemeentenaren en wordt ook gewaar deerd. Moge dat voor alle werkers bij de Plantsoendienst een stimulans zijn op de ingeslagen weg voort te gaan, aldus de burgemeester, die tot besluit de hoop uitsprak dat Lantinga nog lange tijd van zijn welverdiende rust maar ook van zijn liefhebberij voor het Friese toneel moge genieten. De heer De Kok sprak namens het personeel en roemde de prettige samen werking met Lantinga voor wie het wel een mooie herinnering moet zijn dat de plantsoendienst hier zo is gegroeid. U hebt liefde voor uw vak getoond en ijver, ook bij de vervanging van de chefs als dat nodig was. Ook daarvoor onze dank. Een Fries boek voor Lantinga en bloe men voor zijn vrouw vergezelden deze vriendelijke woorden. In geestige bewoordingen uitte Lan tinga zijn erkentelijkheid voor de lof hem toegezwaaid, waarbij hij een verge lijking maakte tussen de plantsoenen van vroeger en nu en ook tal van leuke herinneringen ophaalde. Toen hij op 19 Januari 1914 in Sneek kwam telde de dienst drie man. Nu is er een vaste kern van elf, maar door de geweldige uit breidingen van de stad is dat ook al weer onvoldoende. Het werk moet nu te vaak met een Franse slag worden ge daan. Wederkerig dankte ook hij de di recteur, de opzichter en de collega’s voor xx,^ samenwerking, waarna ie- laastte thuis te komen. een g ,’?n cn Jaarverslagen. Zoals de heer H. S. Groenhof in zijn verslag schreef, gaat het bezoek van vreemdelingen '•.an de haven nog steeds in stijgende lijn. Ook hij memoreerde het overlijden van de heer Hofstra, water sporter in hard en nieren en trouw be zoeker van de haven, en wees daarna op het tot stand komen van de nieuwe wasgelegenheid die door de gasten zeer °P prijs is gesteld. Indien nodig en mo gelijk zullen nog meer verbeteringen worden aangebracht. De nieuwe havenmeester toonde zich the right man on the right place. Er zijn thans 200 aandeelhouders, 90 schiphuizen en 60 aanvragen. Uitbrei ding is dus nodig. Het verslag werd goedgekeurd met dank aan de samensteller die het vol gend jaar, zoals verzocht werd, het aan tal buitenlandse gasten afzonderlijk zal vermelden. Dat de financiële positie van de N.V. belangrijk is verbeterd bleek wel heel duidelijk uit de balans en de verlies- en winstrekening die op de convocatie wa ren afgedrukt en de uitvoerige toelich ting van de penningmeester, de heer J. v. d. Horst. De eerste wijst een totaal cijfer aan van 41392.32, de laatste van 13436.03, waaronder een winstsaldo van 127.32. De reserve Agio op aan delen, groot 2000.alsmede 2000. verkregen uit afschrijvingen zullen wor den besteed voor onderhoud. Door de dringend nodige restau ratie van schiphuizen moest worden af gezien van versterkte aflossing der obli gatieleningen. Na enige discussie werd de rekening vastgesteld en de penningmeester op voorstel van de financiële commissie „met lof” gedechargeerd. De begroting voor 1954 werd vastge steld op een bedrag van 13150.Als sluitpost is voor onderhoud 4500.uit getrokken, zodat daarvoor totaal ƒ8500 Vier van de oudste schiphuizen in de Sneker Jachthaven moeten tegen de grond. Herstellen is niet meer mogelyk. De Raad van Beheer heeft zich afgevraagd oi er vier nieuwe voor in de plaats moeten komen of één collectief schiphuis, recht streeks door de N.V. te verhuren. Het kwam nog niet tot een beslissing. De heren willen zich eerst laten voorlichten door een commissie uit de aandeelhou ders, die tevens het gehele vraagstuk van vernieuwing en eventuele uitbreiding onder de ogen moet zien. In deze commissie werden benoemd de heren J. D. v. d. Molen, lid van de Raau van Beheer, H. Vrolijk en Notaris J. Zijlstra. Hulp van de Gemeente bij de verbetering van het sanitair en de accomodatie 1 de haven, wat door enkele sprekers warm werd aanbevolen maar door ander bestreden, werd afgewezen. Een voorstel om contact op te nemen met het ge en condities te vernemen, sneuvelde nl. rlnaanse, Britse en Op initiatief van de Ver. voor Sneker Zakenlieden en het Gemeentebestuur werd Woensdagavond in Rest. Piso een vergadering gehouden waartoe alle middenstanders waren uitgenodigd. Hier spraken nl. de burgemeester onzer ge meente en de heer S. Wiersma, directeur van de Prov. Volkscredletbank te Leeuwarden, over „Volkscrediet in Sneek”. Het geld daarvoor is er al, zo deelde de voorzitter, de heer M. T. F. Vlas, in zyn openingswoord mede, de Bank eveneens en de beoordelingscommissie byna. Er restte dus alleen nog maar de aansluiting van de Middenstanders die voor deze vorm van credietverlening In aanmerking willen komen. Daartoe wekte zowel de burgemeester als de heer Vlas de vry talryke aanwezigen met klem op. En niet zonder succes, want staande de vergadering vulden reeds velen het aanmeldingsformulier in. Aller medewerking is ook beslist no dig, zo begon de heer Rasterhoff zijn rede. Zonder dat kan van deze vorm van crediet niets terecht komen. Hij zette in ’t kort de werking van het systeem uiteen en noemde vervolgens de motie ven welke de gemeente er toe hebben geleid aan het volkscrediet medewerking te verlenen. Het had deze ervaring, dat er op het gebied van de verkoop op af betaling nog al eens misstanden voor komen. Van de kopers wordt vaak meer gevraagd en ook wordt dikwijls meer geleverd dan verantwoord is. Nu kan men op ’t standpunt staan dat men eerst moet sparen en dan kopen. Dan ligt hier geen taak voor de gemeente. Maar hier is niet ieder het mee eens. De gemeente wil niet zozeer kopen op afbetaling sti muleren, maar weet dat dit voor velen bittere noodzaak is. Bovendien brengt de moderne techniek vele hulpmiddelen die eigenlijk in iedere huishouding gebruikt zouden moeten worden, maar door de meesten niet contant gekocht kunnen worden. Voor die noodzaken moeten wij oog hebben en daarom is het van be lang dat mensen die op deze wijze in hun behoeften moeten voorzien niet meer betalen dan noodzakelijk is. Zij moeten niet in verkeerde handen komen waar door aan hun huishouding tekort wordt gedaan. Te Groningen slaagde voor de hoofd- acte Kleuteronderwijs (practisch ge deelte) mej. W.‘Schuurmans te Heeg. Het sociale belang voorop. De gemeente moet ten allen tijde het sociale belang in ’t oog houden, maar is er zich wel degelijk van bewust,, dat het kopen op afbetaling ook zakelijke, dus economische betekenis kan heb ben. Vooruit sparen is moeilijk. Veel al wordt het gespaarde geld eerder uit gegeven. Maar heeft men een crediet, dan móét men voor bepaalde doeleinden opbrengen en spaart men voor construc tieve dingen, waardoor de huishouding en het gehele gezin op hoger peil kan ko men. De Volkscrediethank stelt het geld beschikbaar en zo kan men contant kopen. Echter alleen bij hen, die aange sloten zijn bij het Bemiddelingsinstituut dat uit leden bestaat. En die moeten uit de Middenstand komen. De tarieven van de Bank zijn laag. De rente is maar 7% terwijl wettelijk 13 is toegestaan. De bedoeling is nl. niet het maken van winst. Met een kleine reserve om verliezen goed te ma ken is men al tevreden. En die verliezen bedragen over ’t gehele land maar een half procent. Sneek is te klein voor een eigen Volkscrediethank. Daarom Is aan sluiting gezocht bij de Prov. Volks- credietbank te Leeuwarden. Bezwa ren levert dat niet op, want ieder Sneker die crediet krijgt, moet by de Sneker winkeliers kopen. Leeu warden heeft deze eis direct inge willigd maar voor andere gemeenten zal dit voorrecht niet gelden. Door deze samenwerking kunnen ook de kosten worden gedrukt en spr. hoopt dat ze meteen symbolisch zal worden voor de verhouding tussen Sneek en Leeuwarden op allerlei ander ge bied. De heer Wiersma, die eerst de oprich ting en de gang van zaken in Leeuwar den schetste, betoogde, dat afbetaling voordelen heeft, maar ook grote na delen. Men komt er gemakkelijk toe bij Ter gelegenheid van haar 150-jarig bestaan heeft de N.V. Lankhorst Touwfabrieken de haven een grote vlaggemast aangeboden, compleet met ra, windwijzer en diverse vlag gen. Deze mast, die opgesteld zal worden op de smalle weg langs de tweede kolk, wordt dit voorjaar overgedragen. De 17 aandelen in portefeuille zijn nu geplaatst. Binnenkort zal aan alle aan deelhouders een vragenlijst worden ge zonden teneinde een overzicht te kunnen krijgen van de schepen die in de haven liggen en de beschikbare ruimte. Hier voor werd aller medewerking ingeroe pen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1