nn FRIES SCHEEPVAARTMUSEUM L PW ADVERTEREN mag geen gokje zijn Volg de zekere weg. Via het Snea ker Nieuwsblad bereikt U een kopend publiek, dat „zijn” krant leest met de intense belangstel ling waarmee streekbladen gele zen worden. Kolom voor kolom, pagina voor pagina. II® I Mi 7 i J fi Naar de Lente TyMgaa *W/7 title kant @a 1 Zilveren jubileum koster Ned. Herv. Kerk Gauw C.J.M.V. en Meisjesver. com bineerden haar jaarfeest Ouderavond Chr. Nat. School te Woudsend Buitenland in het kort Maarschalk Juin ontslagen 98.75 119.75 LXXII PHILIA. NEDU’nMJ m E. C '■- i »v «J» derij was gevestigd. U merkt 't aan de modeshows, Aan katjes, die miauwen, Aan schoonmaakschuwe mannetjes, Aan ’t huis kérende vrouwen, Aan crocusjes, de eerste zoen, Aan duizend-en-één dingen, Die zonder klanken, zonder noot De lentekomst bezingen. Al doet April nog „wat-ie wil” (Wat is die wil soms krachtig), De lentesfeer „saneert” de tijd En wordt weer oppermachtig! Dank, kacheltje; dank, beste haard. Nog twee, misschien drie weken En dan kun jij j’in potlood-glans Voor ’t zomerslaapje steken. De Lente komt! Vergeet de krant, Vergeet ’s werelds sensatie, Lees liever het kalenderblad: Op weg naar Lente-Gratie! De nieuwe rijksweg Amsterdam Utrecht is heden door minister Algera geopend. Deze autosnelweg heeft twee rijbanen elk van 7.25 meter. Hij heeft per meter 880 gulden gekost. Publloalla vaa .Da Nadarlandscha Nleuwsbladpari’ dr radio op een normale accu is aangeslo- i ten, is zij zo geconstrueerd, dat haar ge- I luidsvolume de tractor verreweg de baas is. Op tweehonderd meter is de muziek nog prima te volgen en dat vond boer Goelema meer dan genoeg. Wij ook. Dinsdagmiddag kwam in Heerlen een zevenjarig meisje om het leven doordat het op de Schaesbergerweg aldaar werd overreden door een personenauto. Het kind stak onverwachts de weg over. De 24-jarige dienstbode A. H. V., die het in haar dienst bij een mevrouw aan de Heemraadssingel te Rotterdam niet langer naar haar zin had, vroeg Dinsdag jl. plotseling haar geld op. Me vrouw had geen kleingeld en vroeg een dag uitstel. De volgende morgen bleek de dienstbode te zijn verdwenen met haar spullen en twee ringen met briljanten van mevrouw. De vrouw kon later wor den aangehouden; de ringen ter waarde van 1500 zijn teruggevonden. Uw advertentie geniet daarbjj de zelfde grote belangstelling als het NIEUWS, want een verkoop- boodschap Is voor de lezers van dit nieuwsblad even belangwek kend als een plaatselijke verga dering of gebeurtenis. WOUDSEND. De Chr. Jongemannen vereniging en de Meisjesvereniging al hier hielden samen haar jaarfeest. Ds. H. C. Kranendonk, die de leiding had, opende op de gebruikelijke wijze, waar na hij allen welkom heette. Mej. P. Kampen hield deze avond de Bijbelinlei ding, waarna enige meisjes een passend .lied zongen. Daarna kwamen de bestu ren van de beide verenigingen, die tege lijk op het podium verschenen, aan het woord, die heel gezellig op rijm weerga ven wat hun verenigingen in het afge lopen jaar hebben beleefd. Het rijk voor ziene programma dat o.a. reidansen, zang en het optreden van de Accordeon- club bevatte, ging daarna vlot verder. Ook de andere aanwezigen kregen ge legenheid hun kunnen te tonen en twee ploegjes van vier moesten zelfs een to neelstukje opvoeren, waarvan hun alleen de titel werd opgegeven, wat heel-veel plezier opleverde. De prijzen werden ge wonnen door: le. P. Reijenga, H. Visser, mevr. Schilstra en mevr. Atsma. 2e. W. Visser, I. de Vries, mevr. Kampen en mevr. Visser. Het mooiste werd echter voor 't laatst bewaard en wel het toneel stuk „Libbensrispinge”. Dit werd prach tig gespeeld en er is volop van genoten. Ook de tractatie werd niet vergeten. Zo vloog de tijd om en was het al 12 uur geweest toen ds. Kranendonk deze mooie avond sloot met dankgebed. Bij graafwerk op het terrein van de Kromhoutkazerne te Utrecht heeft men gisteren twee geraamten gevonden. Naar'het oordeel van degskundlgen zijn de geraamten zeker dertig jaar oud. Zij lagen in grond waar vroeger een tuin- WOUDSEND. Vrijdagavond hield de Chr. Nat. School alhier haar ouder avond onder leiding van ds. H. C. Kra nendonk, die opende met het laten zin gen van Ps. 100 1, gebed en het lezen van een gedeelte uit de Bijbel. Meester Bos hield daarna een inleiding getiteld „1 April”, waarin hij sprak over de moeilijkheden van zitten blijven of over gaan. Na een kopje thee kwam de rond vraag aan de orde, waarbij veler pro bleem het schoolplein was, waarop de kinderen niet worden toegelaten voor de onderwijzer daarvoor toestemming geeft. Voor die tijd spelen de kinderen voor de school op de zeer drukke verkeersweg, wat veel gevaar oplevert. Ook is het moeilijk voor de ouders de kinderen zo lang in huis te houden, vooral voor hen, die weinig ruimte hebben, wat in ons dorp veel voorkomt. Na een lang debat werd besloten, dat de leerkrachten om de beurt vroeger naar school zullen gaan ten einde een oogje in ’t zeil te houden. Het personeel van de school maakte door zang en muziek deze avond tevens tot een heel gezellige. Nadat de heer Bos met dankgebed gesloten had, kon het werk van de kinderen nog worden bezichtigd. Zonder de reeks bruiklenen van de heer Nanne Ottema te Leeuwarden zou het Sneker Museum er niet best aan toe zijn! Niet alleen stelde de heer Ottema dit Museum vele schilderijen en curiosi teiten, op de Friese zeevaart betrekking hebbende, en stuk voor stuk vrijwel on misbaar voor de collectie, ter beschik king, maar ook verschillende kostbare specimina van Sneker oud-zilver als mede een aantal scheepsmodellen. Deze modellen werden deels vervaardigd door de bekende Hindelooper, thans hoog-1 bejaarde figuur Frits van Meekeren en stellen voor een Hindelooper botter, een oorspronkelijk door de Schoklander vis sers gebruikte schokker, een Staverse jol en een Lemster aak. De voornaam ste typen der Friese vissersvaartuigen, voorheen op de Zuiderzee gebruikt. Bo vendien gaf de heer Ottema in bruikleen het model van de 18de eeuwse Oost-In- dievaarder „Bosch en Hooven”, door hem in Amsterdam eens aangekocht en door Van Meekeren weer opgetuigd. Het toeval wilde, dat een zusterschip van de „Bosch en Hooven”, de „Spaar en Hoo ven”, voor de Amelandse kust aan de grond nep en in stukken sloeg. Brjno twee eeuwen later ontdekte de heer J. Woudstra van Nes op Ameland het naambord van de „Spaar en Hooven” in een uit aangespoeld wrakhout opge bouwd schuurtje, waar het al die tijd veilig bewaard was gebleven. De heer Ottema zorgde er voor, dat ook dit naambord in het Sneker Museum kwam. Het bestaat uit twee evengrote, buiten gewoon sierlijk besneden delen; de naam van het schip is in verguld uitgesneden tegen een met vergruisd glas verharde, diep-blauw gekleurde achtergrond. Maar er is nóg een scheepje in het Sneker Museum, de heer Ottema toebe horende. Een miniatuur-modelletje, am per 20 duim lang en voorstellende een zogenaamde hoeker, een vaartuig, waar mede tot in de tweede helft van de vo rige eeuw de haringvangst op de Noord zee werd uitgeoefend. Deze typische ronde schepen hoorden thuis in Water land en de West-Friese steden, vooral Enkhuizen, en werden eerst uit de vaart genomen, toen de van Bretagne afge keken kotters in het gebruik economi scher bleken te zijn. Deze staken echter dieper, en dientengevolge verlegde het zwaartepunt van de haringvangst zich naar de havens aan de Nieuwe Water weg en het Noordzeekanaal. Genoemd modelletje had de heer Ot tema destijds gekocht van de bekende antiquair Van Messel; deze had het weer aangetroffen, met nog vele andere onnutte zaken, op de zolder van een Amsterdams grachtenhuis. Er was ech ter nog een tweede, overeenkomstig mo delletje bij geweest, dat tesamen met het eerste, een stelletje had gevormd. Men kan zich onze vreugde voorstellen, toen onlangs ook het tweede modelletje door de heer Ottema aan ’t Sneker Mu seum werd toegezonden, zodat het paar tje thans weer verenigd is. Er vallen echter nog meer aanwinsten op scheepvaartgebied te melden. Zo schonk de heer J. Siderius, die het pont- veer bedient in de weg van Grouw naar Nes, het Museum een grote, zeer fraaie roerleeuw. Schilder Lucas de Vos zorg de er voor, dat de leeuw weer in het' bladgoud gestoken werd. De heer Side rius schreef ons nog, dat de leeuw een- P. G., Goelema te Lutten is de eerste boer in Nederland die kan ploe gen en eggen met muziek. Boer Goelema heeft namelijk, achter zijn zitplaats, een Philips-radio laten bouwen. Hoewel de De beroemde Peruviaanse zangeres Yma Sumac, die hoger en lager kan zingen dan welke andere vrouw ter we reld en die aanspraak maakt op de titel van prinses als afstammelinge van de laatste keizer der Inca’s, is in de opera van de muzikaalste stad in een der muzikaalste landen, namelijk in Bo logna, in Italië, uitgejouwd en uitgeflo ten. Zelfs haar korte speechje tijdens de pauze, waarin zij het Europese klimaat de schuld van haar mislukking gaf. mocht niet baten. Op het eind van het concert ontstond een verontwaardigd tumult, zoals dat alleen in Italië moge lijk is. GAUW, 31 Maart. Deze maand was het 25 jaar geleden dat de heer IJ. Jel- lema de functie van koster bij de Herv. Gemeente alhier aanvaardde. Gister avond heeft de Kerkvoogdij van zjjn waardering doen blijken door de jubila ris een mooie armstoel aan te bieden. Met een korte toespraak bood de heer H. Zwaagstra, adm. kerkvoogd, het ge schenk aan. De heer IJ. Jellema bedank te in een speech voor dit prachtige ca deau. Tijdens zijn kosterschap is de to renklok in 1943 geroofd en na de oor log door een nieuwe vervangen, werd de oude dorpstoren gerestaureerd en op nieuw aan de voorkant omkleed en kwam er een groot verenigingsgebouw „Us Gebou” naast de kerk. Wij wensen de jubilerende koster en zijn gezin nog vele gezegende jaren toe. te blijven en ontslag vraagt, om gezond heidsredenen. Het wordt hem op de meest eervolle wijze verleend en in Januari 1854 vertrekt Scheltema uit Batavia, vergezeld van zijn kinderen en een Javaanse bediende. Over Singapore, Cellon en Mauritius zeilt zijn schip naar Kaap de Goede Hoop, waar de reis enige tijd wordt onderbroken om een bezoek te brengen aan de daar woonachtige broeder van Dirk. In Augustus keert de familie in Nederland terug. Daar koopt Dirk de buitenplaats „Dubbel Genoe gen” bij Haarlem en hertrouwt, in 1855, met Johanna Kerkhoven, die in 1856 echter al weer overlijdt. Op 26 Juni 1856 komt zijn benoeming af als burge meester van Wormerveer. Maar na een maand vraagt Dirk zijn ontslag; hij bljjkt volkomen ongeschikt voor deze functie door zjjn autoritair optreden. De vele vrije tjjd, die hem restte, be nutte hij voor het ontwarren van erfe niskwesties en andere ingewikkelde aan gelegenheden; in 1862 maakte hij daar toe nog een reis naar Curasao. Royaal bedacht hij ook allerlei liefdadige instel lingen, totdat de dood in het jaar 1886 een einde maakte aan dit leven. Smartelijk was hem ook het verlies geweest van zijn veelbelovende zoon Cornells. Deze had zijn vader als zes jarig kind op de thuisreis naar het va derland vergezeld, maar was Indië niet vergeten. Het was zijn vurigste wens naar Java terug te keren om aldaar een plantage te leiden. Zijn vader zond hem daartoe naar Haren en Leiden, om een opleiding tot landbouwkundige te vol gen. In Leiden overvalt hem een chole- ra-epidemie, die hem ten grave sleept. Het moet een zeer begaafde, veelbelo vende jongeman zjjn geweest. Dit bljjkt ook wel uit een artistieke waterverf tekening van zjjn hand, door mej. Dozy aan het Sneker Museum geschonken en, blijkens de signatuur, op 26 Februari 1864 door hem gemaakt. De tekening stelt voor een raderboot met hulp-zeil- vermogen in volle zee; van de achter- spiegel waait de Amerikaanse vlag. Wij mogen al niet meer plaatsruimte vergen. Besluiten wij onze opsomming dus met de korte vermelding van een speelkanonnetje. het Muséum in bruik leen gegeven door de heer A. M. Sus- tring te Sneek. Het is afkomstig van de heer A. M. Sustring Sr„ die er bij fees telijke zeilpartjjen mee schoot, samen met de heer M. J. Houwink. Het werd ook eens in IJlst losgebrand, met een dusdanige uitwerking dat de kiep- mantsjes uit de huizen kwamen, kla gende over de schilderstukken, die door het schieten van de muren waren geval len. Dat was nog eens een tjjd! H. H. De Franse regering heeft maarschalk Juin wegens „gebrek aan militaire disci pline” ontslagen als vice-voorzitter van de hoge raad der strijdkrachten en per manent militair adviseur van de re gering. Juin had eerst zonder toestemming een redevoering (tegen de EDG) gehou den en daarna geweigerd voor premier Laniel te verschijnen om hierover een verklaring af te leggen. Waarschijnlijk zal de maarschalk heden ook door de Noord-Atlantische Raad als opperbevelhebber der strijd krachten in Midden-Europa ontslagen worden. UB Gok niet met Uw geld, maar adverteer in het S N E E K E R NIEUWSBLAD Grootzaud 55, Tel. no 3005. Sneek maal op het roer van een tjalkje had geprjjkt, dat de naam „Eben Haezer” droeg en omstreeks 1890 op de werf Prins te Zwartsluis was gebouwd voor rekening van schipper Hammer. Dan zij nier vermeld een klein anker van ogenschijnlijk hoge ouderdom, een zg. kat, door ons aangekocht van de antiquair Loojjenga te Leeuwarden. Het is de bedoeling, ook dit ankertje te ver gulden, en vervolgens aan een sierlijk gesmede arm, bij wjjze van uithangbord, aan de gevel te hangen. Aldus zou vol daan zjjn aan de wens van velen, het Museum voor de vreemdelingen beter kenbaar te maken dan nu het geval is. Om aan hetzelfde verlangen tegemoet te komen is eveneens het aantal rich- tingsbordjes, aangevende waarheen men zich moet begeven om het Museum te vinden, uitgebreid. Ook nu weer was de directeur van de Sneker Ambachts school bereid deze bordjes door zjjn leerlingen te doen vervaardigen, waar voor een woord van erkentelijkheid op zijn plaats is. Teneinde deze bordjes iets opvallender te maken, werd voor de tweede serie een ander kleurengamma gekozen dan voor de eetste serie. Hope lijk zal het volgende zomer niet meer voorkomen, dat toeristen op zoek naar het Museum vergeefs het Kleinzand af lopen! Intussen hopen wjj óók, dat alle Snekers langzamerhand weten, dat het „Skeepfaat-museum” niet meer aan de Kruizebroederstraat gevestigd is Volgt een tweetal geschenken van mej. P. Dozy uit Groesbeek. In de eer- •ste plaats een lijvig, doch keurig inge bonden handschrift vol met sierljjk ge schreven en volledig uitgewerkte wis kundige vraagstukken, betrekking heb bende op de navigatie. Het werd opge steld door Dirk Scheltema, grootvader van moederszijde van schenkster, en wel in het jaar 1833. De schrijver was toen nog slechts 18 jaar en bereidde zich voor op het examen voor tweede stuurman. Een opmerkeljjke figuur, die op 26 Februari 1815 te Amsterdam was ge boren als zoon van de uit Franeker af komstige Gajus Scheltema en de van Amsterdam geboortige Anna Catharina Versteegh. Dirk wilde zeeman worden, maar omdat zjjn ouders hiervoor geen toestemming gaven, monsterde hij zon der hun voorkennis aan als scheepsjon gen op het koopvaardijschip Helena Christina voor een reis naar Batavia. Het loon bedroeg 6 gulden per maand en in het geheim zeilde hjj uit, de 24ste Juni 1829, amper 14 jaar oud! Het zeemansleven beviel hem goed, en ook voor de volgende reis met ditzelfde schip monsterde hjj aan, nu als licht matroos tegen een gage van 10 gulden per maand. Met ijzeren wilskracht bekwaamde hjj zich intussen voor het stuurmansexa- men, dat op 1 Maart 1834 „op hoogst voldoende wjjze” werd afgelegd. Als tweede, vervolgens eerste stuurman maakte Scheltema nog enige reizen mee naar Batavia, om in 1839 een be trekking te aanvaarden op het kantoor van de Heren Daendels Co. te Sema- rang op Java. Op 14 Januari 1841 volgde zjjn benoeming tot Agent van de Javasche Bank aldaar. Daar huwt hij ook op 12 Augustus 1846, Catharina Maria Vermeulen, een verwante van de familie Daendels. Zij sterft in 1852, en het verlies grijpt haar echtgenoot zo aan, dat deze niet langer in Indië wenst LEEUWENBURG 28 TELEFOON 2044. Voorjaarscostuma in zuiver wollen Tweed In de nieuwste lijn, met recht oasje. Eén rij-sluiting, flu welen kraag Kleuren grijs - beige - geel. Maten 36 - 44 ,rt: i Zuiver wollen kamgaren tailor- made costume In klassieke stijl met Engelse Inslag, lange opge sneden revers en knoopsluiting tot in de taille. Zeer slank makend. Kleuren zwart - grijs petrol blauw grijs, maten 36-48 Costume in zuiver wollen kamgaren rips-barré. Zeer aparte bewerking van Severs en zakken. Maten 40 - 44 Jeugdig, met charme, is dit unieke Tweed costume, met ronde pas, geheel volgens de nieuwe lijn. Kleuren bruin - grijs - groen 36%9.75 r -e 4» V v jhMWf Het costume is en blijft de typische voorjaars dracht, het kan in ons wisselvallig klimaat bijna onbegrensd gedragen worden. H B 2 loont U hierin een moderne, zorgvuldig samengestelde collectie in de nieuwste modellen en stoffen. Deze collectie is zeer veelzijdig en vervaardigd naar modellen van de grote buitenlandse mode centra.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 3