Klein, maar interessant inhaalprogramma BUITENLANDS OVERZICHT '9 Stijgende belangstelling voor het Fries Scheepvaartmuseum ’’IF/TTE KRUIS" Een beroep op de natuur! LWEEDE BLAD I V Zilveren jubilaris Het heilzame Volksonderwijs afd. Ijlst t tablet cachet Record aantal aanwinsten „SNEEKER NIEUWSBLAD" SNEEKV.S.V.nog belangrijker dan te voren In de Oude Stadswijk Allicht- 9t is n Jeugd-criminaliteit Drumband Nationale Reserve De Conferentie van Genève Inderdaad daar is alles mee ge zegd. Een Oxford is de combinatie van alle goede eigenschappen, die een werkelijk goed costuum eigen zijnmooie, zuiver wollen stof en daarom ook beschaafde tinten dessins gedistingeerde coupe royale pasvormzorgvuldige af werking tot in de kleinste details en - niet te vergeten - het solide, soepele, kreukvrije kameelharen bin nenwerk, dat de Oxford blijvend in vorm houdt. Een costuum om trots op te zijn. VRIJDAG 2 APRIL 1954 4 i 1 >1B w .Zr r® f|7at prachtig l’“k en en V raagt uiv A potbeker of Drogist! Het oude Be Quick wacht Zondag een Achterstand in de staart. Advertentie Ingez. Mededeling. Enkele standen. Reserve tweede klasse A 14 11 Reserve derde klasse A totaal boeijende lêzing telt”. veel hoger zijn als de conservator en het bestuur al hun werkzaamheden niet pro deo verrichten, aldus de voorzitter. En het salaris van de concierge is ook maar (te) laag. Belangrijke dag voor Lugtliart c.s. schokte gens 15 16 15 15 13 23 23 19 17 14 24 20 18 16 14 13 14 13 14 14 15 13 12 13 15 14 12 10 6 4 11 11 10 6 6 GENEESMIDDEL tegen hoofdpün. kiespijn, maand- pijn, zenuw- of rheumatische Pijnen is, behalve in de vorm van poeders, óók-verkrijgbaar als Leeuw. 4 Lemmer 2 G.A.V.C. 2 L.S.C. 3 Frisia 3 M.S.C. 2 Rood-G 2 Sneek 3 BI. Boys 2 L.S.C. 2 Nicator 2 H’veen 3 Friesl. 2 Steenw. 2 F.V.C. 3 Er is een Oxford voor élk figuur en in élke maat Oxford HEREN- EN JONGENSKLEDING Verkrijgbaar in alle goede Herenkledingzaken SneekV.S.V. heeft al enkele keren op het lijstje gestaan, maar sindsdien is er heel wat veranderd. De mooie voor- prong van de Velsenaren is door twee nederlagen verdwenen en Sneek is af gezakt naar één van de fatale plaatsen. Maar het duel heeft er door aan belang rijkheid gewonnen, want er staat nu nog meer op het spel. O.i. mag Sneek na het resultaat in Enschedé op een succesje hopen. Hoewel Vitesse en A.G.O.V.V. zich aardig omhoog hebben gewerkt, kan men het komende trefen tussen die twee in Arnhem ook onder de belangrijke ont moetingen rangschikken. Vitesse heeft door het terreinvoordeel wellicht de beste kansen, maar de Arnhemmers mo gen hun tegenstanders niet onderschat ten. Wat ze ook wel niet zullen doen. IJLST. In de zaal van Sybesma hield deze vereniging haar jaarlijkse propa- ganda-avond. Voorzitter Ament opende de bijeenkomst en sprak zijn teleurstel ling er over uit, dat hij niet meer aan wezigen welkom kon heten. Hierna werd het woord gevoerd door het hoofd der school, de heer Speerstra. Vervolgens werden films vertoond over Amerika en Friesland met een causerie door de heer Steensma uit Leeuwarden. Met een woord van dank aan de spreker sloot de voorzitter deze zeer leerzame avond. Lastige klippen voor de leiders.' De leiders van de Zaterdagmiddag- competitie hebben een zware wedstrijd voor de boeg. O.N.S. moet naar de Leeuw. Zwaluwen en Heeg ontvangt Blauw Wit. Voor de spanning in deze klas zou het aardig zijn als ze alle twee wonnen, maar heel gerust zijn we er niet op. Een verrassing is niet uitge sloten. D.W.P.M.J.V. heeft niets meer om het lijf, maar by Q.V.C.Delfstra- huizen zou een Staverse zege nog wat spanning aan de staart brengen. In de 3e klas heeft de staartgroep nog al wat achterstand, zodat voor deze clubs wedstrijden zijn vastgesteld. Daar De Kooi en K.H.C. er ook bij betrokken zijn, schiet men er echter niet zo veel mee op. De Sneker clubs trekken er op uit. W.Z.S. naar het op eigen terrein moei lijk te kloppen G.A.V.C. en Black Boys naar D.O.G., welks laatste prestaties een waarschuwing voor de Boys moeten zyn. Ondanks de 91 zege aan de Noorderhoek. Lemmer zal wel het on derspit moeten delven tegen het succes volle De Kooi en voorts kan K.H.C. zich herstellen ten koste van het bezoekende Rood Geel. Zw.w.e. 2 15 H’lingen 2 15 Frisia 2 Leeuw. 3 14 F.V.C. 2 HEEG, 30 Maart. Op 1 April zal een der vele personeelsleden met langdurige dienstperioden aan Lankhorst’ Zuivelfa briek te Osingahuizen zijn 25-jarig ju bileum gedenken en wel de heer Haey'e Bergsma te Hommerts. Als jongen van 14 jaar kwam hij destijds aan deze fa briek als monsternemer bij de melkcon- tróle en nadien kwam hij terecht in de centrifuge-afdeling, waar hij geruime tyd dienst deed als plaatsvervangend centrifugist, terwijl hy tevens behulp zaam was by de kaasbewerking. Berg sma is nu nog monsternemer en doet te vens laboratoriumwerk, benevens werk zaamheden in de kaasmakerij. Deze ac tieve jubilaris, die zich steeds toonde een werkkracht te zyn naar het Friese gezegde „Yn alle silen mak”, kan terug zien op een verdienstelyke 25-jarige loopbaan. uiterst belangrijke wedstrijd. Het bindt in Haren de strijd aan met Zwolse Boys, dat één punt minder heeft dan de Gro ningers. Bij een zege zouden de wit- hemden niet alleen een behoorlyke voor sprong op hun gasten krijgen, ook de kloof tussen hen en het duo Oosterpar- kersR.C.H. zou aanzienlijk wijder wor den. Hoewel ook eerstgenoemde tegen Elinkwijk zijn uiterste best zal doen om zyn positie wat te verbeteren. Haarlem krijgt het bij het verdedigen van zyn eerste plaats niet gemakkelijk tegen het bezoekende D.W.S. en als N.E.C. zijn aanspraken hierop wil be houden, dient ’t in Leeuwarden te win nen. Bestuursverkiezing. Van het dagelijks bestuur trad af de heer B. Brinksma, van het algemeen be stuur de heren R. Buisman, Leeuwarden, K. Edel en Ir H. v. d. Molen, Den Haag. De eerste twee werden herkozen, maar de anderen stelden zich niet opnieuw be schikbaar. Besloten werd voorlopig niet in deze vacatures te voorzien. Tot leden der kascommissie voor 1954 werden aangewezen de heren H. Portiek en Joh. Schijfsma. Verslag conservator. Drs. H. Halbertsma gaf een zeer uit voerig overzicht van de vele aanwinsten in het afgelopen jaar. Zeer velen daar van werden reeds door hem in ons blad omschreven, zodat we met enkele gre pen willen volstaan. Het Museum ontving wederom drie zeestukken in bruikleen, allen van be kende 17e eeuwse schilders, en door een belangrijk zilver-bruikleen bezit Sneek thans een collectie oud Fries zilver die er mag zijn. Van de vele foto’s welke werden genomen van de reünie van oude Friese boeiers en jachten in Grouw, werd een honderdtal van documentaire waarde aangekocht. Bij de rondvraag deelde de heer Ob- be.ma mede, dat onderzoekingen door een wichelroedeloper hebben bevestigd, dat G.eate Pier gewoond heeft op het Grootzand, waar spr. nu zelf woont. Zyn gebeente zou echter niet meer in de kerk, maar nu daarbuiten, achter het bevrijdlngsbeeld, begraven zyn. Is het ook iets voor het museum dit te laten opgraven De heer Halbertsma staat erg scep tisch tegenover dergelyke onderzoekin gen, maar deelde mede, dat de Rijksdlenst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek van plan Is volgend jaar opgravingen in Sneek te verrichten. Als gemeente en kerkvoogden toestemming geven, kan misschien ook aandacht aan Greate Pier worden geschonken. Het verslag van de penningmeester, de heer L. Brandenburgh, vermeldt een tekort van 753.98 plus nog enkele lo pende rekeningen. Prettig is evenwel, dat de vaste inkomsten gestegen zijn. Het contributiebedrag liep op van 1105 tot 1326, dank zij het flink aanta' nieu we leden (helaas bijna alle van buiten Sneek) en de entree’s van 390 tot 450. Bovendien is de verhoging van een subsidie toegezegd. Maar de uitgaven stegen ook. Vooral de post onderhoud gebouw en verzame ling kwam belangrijk hoger door de aan gebrachte verbeteringen. Vrijwillige bij dragen tot een bedrag van 737.16 stel den het bestuur echter in staat ze uit te voeren zoals het bestuur zich dat had gedacht en voor de nog komende kos ten, speciaal in verband met de opstel ling van de oude betimmering, werden reeds enkele toezeggingen gedaan. Ook van de Sneker zakenlieden wordt veel medewerking ondervonden, zo voegde de voorzitter hieraan nog toe. De ontvangsten bedroegen 5199.02, de uitgaven 5953. De begroting voor 1954 werd vastge steld op 5850, waarbij een tekort wordt geraamd van 1000. Dit zou echter nog Geen tijd, geen tijd... uitdrukking van deze eeuw! Het werk stelt hoge eisen. Ontspanning en vermaak spelen een steeds be langrijker rol. Drukker en jachtiger wordt het leven. Dat is allemaal niet erg, zolang U maar een middel hebt, dat de balans in evenwicht houdt. Doe nü een beroep op de Natuur: zij zal U helpen. Zij geeft U het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking: de natuurzuivere KING-pepermunt. Het is aan U om daar iedere dag dankbaar van te profiteren! Gezien de warboel in de Westelijke defensie is het weinig waarschijnlijk dat de Amerikanen bereid zullen zijn hun voorsprong op het gebied der atoom- bombewapening prijs te geven, hoe schrikwekkende gevolgen het gebruik er van ook zou hebben. De Amerikanen zyn van mening dat juist het afschrik wekkende van dit wapen het uitbreken van een oorlog kan voorkomen. En Churchill, wie men wel eens de bedoe ling heeft toegeschreven dat hij een ontmoeting met Eisenhower en Malen kov zou willen uitlokken om over dit bommenprobleem te spreken, schijnt nu ook die mening te delen. Hij heeft ten minste verklaard geen pogingen bij de Ver. Staten te zullen doen de proefne mingen met dit wapeh op te schorten. De enige wijze van geleidelijke toenade ring tussen Oost en West schijnt thans te liggen op het gebied van de handel, beide partijen zijn gebrand op uitbrei- Musea zijn niet alleen van cultureel belang. Ze hebben ook een grote economi sche betekenis voor de stad waar ze gevestigd zijn. Dat wordt in Friesland wel eens te veel vergeten. Wij buiten het lang niet voldoende uit zoals byv. in Marken en Volendam. Ook in Sneek ziet men het belang van het Scheepvaart komen. De antieke rococo-betimmering, een geschenk van het gemeentebestuur, gaf ook een heel ander aanzien aan deze afdeling, die zich voortdurend in een grote belangstelling van de bezoekers mag verheugen. Het bezoek beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Verleden jaar waren er pl.m. 200 bezoekers meer dan in 1952. In totaal werd het Museum door 2500 3000 personen bezocht, onder wie ook leerlingen van diverse scholen. Het ledental steeg van 363 tot 385. Aan het besluit het graf van de ver maarde Jouster scheepsbouwer Eeltje Holtrop v. d. Zee (Eeltsjebaas) over te nemen en daarop een eenvoudig monu ment te plaatsen, kon nog geen uitvoe ring worden gegeven. Voor het monu ment werden echter al meerdere bijdra gen ontvangen. (Later deelde de voor zitter mede, dat het graf nu is overge dragen en de conservator, dat het ge denkteken een Fries opschrift zal krij gen). Door de voortdurende uitbreiding van de collecties werd het gebrek aan ruimte nog nijpender. Het be stuur heeft reeds plannen bespro ken die tot uitbreiding zouden kun nen leiden, maar een beslissing kon nog niet worden genomen. De fi nanciën spelen hierbij ook een voor name rol. Aan ds. van Krimpen van Rotterdam, die Vrijdagavond in Sneek een lezing komt houden, werd een dezer dagen de Nuts-prijs van de gemeente Rotterdam uitgereikt voor zijn boek „In de Oude Stadswijk”, wegens de bijzondere sociale verdiensten van dit boek. ding daarvan. Er is nu overleg tussen Engeland en Frankrijk en de Ver. Sta ten over deze kwestie, waarbij laatst genoemd land tracht het enthousiasme van het vrije Europa voor handel met het Oosten wat in te perken, omdat het bevreesd is dat op deze wijze ook strate gische goederen hun weg naar de tegen partij zullen vinden. In Engeland ziet men wat de handel in het algemeen be treft nogal met een zuur gezicht naar W.-Duitsland ook, dat druk bezig is oude markten te heroveren. Vooral ook in Latijns Amerika. De Duitse minister van economische zaken is nu in Mexico. Wat de inter-Amerikaanse cbnferentie te Caracas betreft wordt gemeld dat deze is afgelopen. De Ver. Staten kregen er hun anticommunistische resolutie door met 17 tegen 1 (Guatemala) stem men en 2 onthoudingen (Mexico en Ar gentinië). En de Latijns Amerikaanse landen zagen hun resoluties tegen het Europees kolonialisme in Amerika aan genomen met 19 stemmen voor, geen tegen en onthouding der Ver. Staten. Men kreeg sterk de indruk dat het wat deze resoluties betreft sommige der voorstemmers meer te doen was om zich zelf de zg. koloniën toe te eigenen dan de bevolkingen van „koloniale” dru”. te bevryden. Het democratische Uru guay trachtte tevergeefs een resolutie zo te wijzigen dat daarin tot uitdruk king werd gebracht dat een koloniale bevolking, die zich volgens eigen ver klaring wèl bevond bij de huidige toe stand, niet behoefde te worden bevrijd. Ten slotte: de toestand in Egypte is zo onoverzichtelijk geworden dat daarvan thans weinig is te zeggen. Het is duide lijk dat Nagibs invloed duchtig is ge taand en die van Nasser is gegroeid. Het schijnt dat het Egyptische volk het her stel van de oude politieke partijen, waartoe de terugkeer tot het parle mentaire stelsel die Nagib wilde, zou hebben geleid, niet wilde, omdat tijdens het bewind dezer partijen vroeger zo corrupte toestanden heersten. En zo kreeg Nasser, die voorlopig voortzetting van de dictatuur der jonge officieren wenste, meer steun dan Nagib. Maar een deel van het leger, de cavalerie met haar tanks, schijnt de laatste trouw te blijven en hij is nog president. Museum nog te weinig in. Mede daardoor werkt het bestuur steeds met be perkte geldmiddelen, maar toch is er verleden jaar weer veel werk verzet. Vooral door de conservator, die wel in zeer sterke mate door de financiën wordt geremd. BelgiëNederland staat Zondag in het middelpunt der belangstelling, zodat de meeste voetballers dan aan de radio zitten. Toch komen er ook nog heel wat in actie, want het inhaalprogramma dat door de bond Is vastgesteld bevat een flink aantal wedstrijden, waaronder zeer belangwekkende. Als ze alle doorgaan alle clubs op negentien wedstrijden, terwijl verkregen. In ieder geval hebben de boven? Dezer dagen heeft immers Dulles, jle Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, kennelijk doelend op de toestand in Indo China gezegd, dat pogingen van het co’mmüriismë om Z.O.-Azië onder zijn juk te brengen, door een gemeenschap pelijke actie van de vrije wereld moeten worden tegengegaan. Dat kan wel aan zienlijke gevaren meebrengen, maar die zijn gering vergeleken bij die, welke ons over een paar jaar wachten als we nu niet vastbesloten zijn. De Amerikaanse regering is dus blijkbaar van plan te Ge nève een vrij scherp en vastberaden standpunt tegenover Russen en rode Chinezen in te nemen misschien ook wel naar aanleiding van republikeinse verwijten dat zij zich tot deze conferen tie heeft laten verlokken en afge wacht dient te worden of de andere twee mogr Jheden der Westelijke Drie Engeland en Frankrijk haar daarbij zullen volgen. In ieder geval blijkt dat er daar gevaarlijke brandhaarden i O.- Azië zijn. Die worden stellig mede ge voed door de neutrale houding van de meeste Z.O.-Aziatische vrije staten, die van geen samenwerking op militair ge bied met het Westen willen weten, ter wijl hun gebieden zeer begeerlijke ob jecten voor het communisme zijn, omdat ze belangrijke grondstoffenreservoirs vormen, terwijl de volken er door ge brek aan welvaart, allerminst onvat baar zijn voor communistische propa ganda. Het Westerse programma tot economische hulp aan achterlijke gebie den helpt voorlopig tegen het laatste weinig omdat dit eerst na jaren vruch ten zal afwerpen. Het communistische gevaar is echter acuut en daarom tracht Washington de betrokken staten te in teresseren voor onmiddellijke militaire hulp en samenwerking, maar met ge ring succes. Slechts de regering van Pakistan gaf gehoor aan deze Ameri kaanse wens, maar daar dreigt de be volking zelf een streep door de reke ning te halen. De Moslim liga, die de landelijke regering vormt, heeft bij de verkiezingen voor het parlement van Oost Pakistan een verpletterende neder laag geleden en in dat parlement komt nu een meerderheid die tegen de over eenkomst met de Ver. Staten is. Welis waar was de AmerikaansPakistaanse militaire samenwerking niet de inzet van de verkiezingsstrijd dat was meer het feit dat Oost Pakistan (Ben galen) met 42 millioen inwoners zich achtergesteld voelt bij West Pakistan met 36 millioen inwoners, maar waar de centrale regering is gevestigd maar een feit blijft het toch maar dat een be langrijk deel van het Pakistaanse volk de Amerikaanse militaire hulp afwijst. By de algemene verkiezingen welke het volgend jaar in geheel Pakistan zullen worden gehouden ter gelegenheid van de invoering van de grondwet zal het duidelijk worden of de meerderheid van het gehele volk er zo over denkt. Foar de öfd. JutrypHommerts fan de N.C.V.B. haldde de kommissaris fan pelysje üt Grins, de hear A. Vos, in oer „Jeugdcriminali- Als de Amerikanen nog de hoop ge koesterd hebben dat Frankrijk de Euro pese Defensie Gemeenschap zou hebben aanvaard voor de conferentie van Ge- nève begint Washington vreest dat de Russen daar de Fransen vrede in Indo China zullen aanbieden in ruil voor een Franse weigering van de E.D.G. dan is die nu wel grondig de bodem ingesla gen. Wel schijnt Engeland de Franse regering zodanige garanties voor En gelse samenwerking met een eventueel Europees leger te hebben aangeboden dat die Parijs kunnen bevredigen, maar er is nog zoveel verzet van tegenstan ders en er zijn nog zoveel onvervulde De vrijwilligers der Nationale Reserve in Friesland hebben plannen beraamd om, evenals dat in enkele andere pro vincies reeds het geval is, ook voor Friesland een eigen Drumband te vor men. Dit streven dient naar mijn mening te worden gesteund door de gehele bur gerij in ons gewest. De vrijwilligers van de Nationale Re serve, trouw aan het Wettig Gezag, heb ben zich belangloos gemeld om als mi litair te worden opgeleid en getraind, teneinde in tijden van oorlogsdreiging de orde en rust in onze provincie te ver zekeren. Voor deze training offeren de vrijwil ligers veel vrije tijd op, omdat zij door drongen zijn van de ernst van de taak, die mogelijk in de toekomst op hun schouders kan worden gelegd. Deze offerbereidheid der vrijwilligers wordt door de bevolking nog niet altijd voldoende gewaardeerd, stellig door on bekendheid met de organisatie der Na tionale Reserve. Ik kan u evenwel de verzekering ge ven, dat deze vrijwilligers de meest mo gelijke waardering behoren te verdie nen. By de stichting van de gewenste drumband doet zich nu een goede ge legenheid voor, dit te tonen. Een drum band is geen noodzakelijk deel van de uitrusting der N. R. en wordt dus niet van Rijkswege aangeschaft. Een der gelyke band is echter onmisbaar bij de vele défilé’s, marsen enz. en dus een begeerd bezit. Eeneinde het plan te verwezenlijken dienen de geldmiddelen door de bevol king te worden bijeengebracht. Zij kan daarbij blijk doen geven, dat zy de offer bereidheid der vrijwilligers op prys stelt, door zelf bereid te zijn tot het offeren van een geldelijke bijdrage. Er zal namelijk in de week van 5 t.e.m. 10 April 1954 in Wymbritseradeel voor bovenomschreven doel een collecte worden gehouden met medewerking van de verschillende muziekverenigingen. Ik vertrouw, dat de ingezetenen van onze gemeente ook in deze vorm him „steun aan het Wettig Gezag” zullen willen tonen! De burgemeester van Wymbritseradeel F. TJABERINGS. Met deze ontboezeming opende de heer A. M. Sustring Maandagavond de algemene ledenvergadering van het Fries Scheepvaart Mseum, die in de bot venzaal van „Onder de Linden” gehou den werd en zeer slecht bezocht was. en daaraan behoeft nu niet meer te worden getwijfeld komen in afd. A alle clubs op negentien wedstrijden, terwjjl ook In B wat meer regelmaat wordt verkregen. In ieder geval hebben de bovenste zes van deze groep dan negentien wedstrijden achter hun naam. Onder aan is de zaak met één inhaaldag niet op te knappen, maar doordat Sneek en Vitesse de clubs met de grootste achter stand binnen de lynen komen, wordt ook hier het grootste verschil weg genomen. Jaarverslagen. 1953 was voor onze vereniging een belangrijk jaar, zo begon de secretaris, de heer B. Brinksma, zyn jaaroverzicht. Er werden wel geen bijzondere exposi ties e.d. gehouden, maar het interieur van de Oudheidkamer onderging een veel omvattende verandering en het aantal aanwinsten was groter dan in de voorafgaande jaren. De Oudheidkamer en de gang op de eerste verdieping wer den van een nieuwe vloer van Surinaams hout voorzien en de vitrines gemoderni seerd. waardoor de daarin uitgestalde collecties nu veel beter tot hun recht Kopploegen naar Leeuwarden. Velen maar vooral de Asser 2e klas- sers zullen benieuwd zijn naar het vol gende resultaat van Velocitas. De ge- groenwitten moeten nu de de- kruisen met Friesland, dat op eigen terrein voor een nieuwe verras sing kan zorgen. Asser Boys reist weer naar Frieslands hoofdstad, nu om Ni cator met succes te bekampen, en Achil les kan thuis beide punten veroveren op F.V.C. verlangens van voorstanders van de E.D.G. dat het nog maanden kan duren voor het ontwerp in het Franse parle ment komt waar zyn lot dan nog on zeker is. De Franse regering heeft zelfs een zo invloedrijk man als maarschalk Juin, nog wel de (Franse) opperbevel hebber van alle geallieerde strijdkrach ten m Midden Europa tot de orde moe ten roepen omdat hy een scherpe aanval op het ontwerp had gedaan en daardoor de oppositie in de hand gewerkt. En dan is daar de Saarkwestie waarvan de Franse regering de oplossing eist voor ze het E.D.G. ontwerp in het parlement brengt. Zoals bekend waren de onder- handelingen tussen Duitsers en Fransen daarover gestaakt, men kon het niet eens worden, volgens sommige berichten omdat W.-Duitsland het Saarland poli tiek niet los wenst te laten, volgens andere omdat Frankrijk meer garanties voor zyn economisch overheersende po sitie in een geëuropeïseerd Saarland wenste, dan het plan-v. d. Goes van Na- ters het bood. Er wordt gezegd dat de onderhandelingen spoedig zullen worden hervat als dr Adenauer van zijn reis terug is. Maar ook als de Saarkwestie naar Franse wens wordt opgelost is men er nog niet, want er is in Frankrijk fel verzet tegen het boven-nationale li chaam dat de defensiegemeenschap zal besturen en de Franse regering wil nu terwille van dit verzet daarop afdingen en de nationale instanties meer zegging schap over een eventueel Europees le ger geven. Maar anderzijds zou men dan ook de Duitse instanties die zegging schap moeten toestaan en ook dit voelen de Fransen weer als een bezwaar. Het is geen wonder dat de Ver. Staten on geduldig en de W.-Duitsers ongedurig door dit Franse getreuzel worden. Men heeft in Westelijk geallieerde kring de bezwaren welke Frankrijk maakte te gen het amendement op de W.-Duitse grondwet waardoor de dienstplicht kan worden ingevoerd ondervangen door te bepalen dat dit amendement niet van kracht mag worden voor de E.D.G. door alle betrokken landen is aanvaard, maar dat betekent natuurlijk niet, dat de Fransen daarmede het recht gekregen hebben Duitse deelneming aan de defen sie te saboteren door de E.D.G. op een zeer lange baan te schuiven.De W.- Duitsers worden te meer ongeduldig omdat de Sovjet-Unie Oost-Duitsland nu formeel souvereiniteit heeft verleend. Dat betekent wel niet zoveel, want de Russische troepen blijven het bezet hou den, maar Oost-Duitsland schijnt nu zelfstandig strijdkrachten op de been te mogen brengen, zij het dan onder Rus sisch toezicht. En dat is de W.-Duitsers een doorn in het oog, zij zijn nog niet zelfstandig en mogen nog geer leger hebben. Het is dan ook helemaal niet zo’n wonder dat van Duitse zijde ge tracht wordt Amerikaanse sympathie te verwerven voor een defensiegemeen schap tussen W.-Duitsland, Turkije en Griekenland, waarbij Z.-Slavië zich zou kunnen aansluiten om een uiterste ver dedigingsgordel voor het Westen te vor men. Dit plan wekt al bij voorbaat het misnoegen der Fransen, maar misschien is dat juist de bedoeling om hen te prik kelen de E.D.G. te aanvaarden. Overi gens is de Russische erkenning van de souvereiniteit van O.-Duitsland lastig voor het Westen, omdat de O.-Duitse re gering nu haar officiële erkenning van de Westelijke landen tracht af te persen door terugroeping der militaire missies te eisen en met handelsbelemmeringen te dreigen. In ons vorig weekoverzicht hebben wij gezegd dat alle tekenen er op wijzen dat de conferentie te Genève over Korea en Indo China, welke 26 April begint, wel eens een uiterst moeilijke voor het Wes ten zou kunnen worden. We hebben er toen ook op gewezen dat de strijd om Dien Bien Phu in Indo China eigenlijk een inleiding tot die conferentie was. Aan communistische kant wordt de hoop gekoesterd dat als de Fransen daar de nederlaag lijden, deze nog ster ker dan voorheen zullen verlangen naar een overeenkomst te Genève en dus daar zullen trachten de gunst van rood China te verwerven. De Amerikanen hopen daarentegen op een Franse over winning welke deze Franse neiging zou verminderen. Dat zou de Amerikaanse positie te Genève ten goede komen, want Wasnington heeft al te kampen met de Engelse wens dat rood China, als het zich te Genève maar enigszins ver zoeningsgezind toont, tot de Ver. Naties zal worden toegelaten, en als Frankrijk zich te Genève naast Engeland schaart zou een breuk in het Westelijk front wel heel moeilijk zijn te vermijden. Want de Amerikaanse regering kan om bin nenlands politieke redenen Peking niet erkennen, er is daartegen te sterk repu blikeins verzet. Deze republikeinen me nen nl. dat Rood China en Rusland toch niet te scheiden bondgenoten zijn en dat Peking gedreven wordt door eenzelfde expansiezucht als Moskou, waarom ook aan de rode Chinezen geen concessies dienen te worden gedaan. Anderzijds wilden tot voor kort deze zelfde republi keinen ook niet dat Amerika zich te diep in de oorlog in Indo China stak, men wilde de Fransen wel met oorlogs materiaal helpen, maar daar was ook alles mee gezegd. Op dit gebied schijnt er echter enige kentering in de mening te Washington gekomen te zijn, want men hoort er nu stemmen die er voor plei ten dat als de Fransen te Dien Bien Phu de nederlaag lijden, de Amerikanen in Indo China de leiding van het verzet tegen het opdringend communisme moe ten nemen, de Fransen maar moeten uitschakelen en zich direct moeten ver staan met de onafhankelijke inheemse regeringen van de drie Indo Chinese staten Vietnam, Laos en Cambodja. Het is welhaast ondenkbaar dat de Ameri kaanse regering deze raad zou opvol gen, want dat zou de Fransen helemaal in het harnas jagen tegen Amerika, maar er is kennelijk wel een neiging bij haar om niet alleen haar eigen land, maar het gehele Westen meer te inte resseren bij de strijd in Indo China. Alle Oxford-kleding is gemaakt van Eenmaal 'n Oxford altijd 'n Oxford

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 5