Waker over de Volksgezondheid met pensioen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Turners van „Kralingen” schitterden op de uitvoering van T.G.P. Vijftig jaar stucadoor In de oude Stadswijk Jaarvergadering Hulp in Nood Dinsdag 6 April 1954 109e Jaargang No. 27 Ford filmavond Zakennieuws verkeersexamen Eierdag 1954 De sterken voor de zwakken Redactie-adres KLEIN ZANL) 7 - Telef 2872 -r-- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ’ezoek president van Frank rijk aan ons land De heer KAN Sr. gehuldigd Aandeelhoudersvergadering N.V. Sneker Jachthaven Openbare Leeszaal en Bibliotheek Filmmiddag V oorlichtingsraad Evangelisatie-samenkomsten Mr. J. A. de Jong wordt kantonrechter te Delft Landbouwcursus afd. Sneek Friesche Mij van Landbouw Zilveren jubileum bij de K.N.M. N.C.V.B., afd. Sneek Ds. N. Buff inga overleden VRIJDAGS. Redacteur: L. K1EZEBRINK en Huldiging van de heer Kan Sr SNEEKER NIEUWSBLAD weer geruime tijd bij diens zoon B. H. Wempe die de zaak overnam toen z’n vader in Thabor ging. Want Hein be hoorde er nu eenmaal bij en bovendien is er niet alleen een zakelijke band. Dé Wempe’s en hij zijn vrienden geworden. A.s. Zaterdag wordt de jubilaris ge- ildigd in het St. Jozefgebouw. En het jrdt een dubbel feest, want 20 Maart as het echtpaar BosEekhof ook 'rtig jaar getrouwd. Dat wordt dan eteen gevierd. Het ministerie van Buitenlandse Za- n deelt mede, dat de president der ranse republiek en mevrouw Coty van 21 tot 24 Juli a.s. een officieel bezoek aan Nederland zullen brengen. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) In 1950 werd hij meteen directeur van de Veemarkt en daarna tevens hoofd van de vleeskeuringsdienst in Wymbrit- seradeel. Op 31 Maart echter heeft hij z’n witte jas voor goed aan de kapstok gehangen. De volgende dag ging hij met pensioen en nam de heer Schuurmans zijn ver antwoordelijke taak over. Nu is hij dus oud-directeur en kan hij zich volledig geven aan z’n hobbies: va ren, eierzoeken en vissen. De „Wetter- fügel” ligt al klaar. Helemaal vrij is hij echter nog niet. Dat komt pas in Juni als de eindexamens aan de Rijks Zuivelschool in Bolsward achter de rug zijn. Want de heer Bergsma was ook leraar. Van de opening op 1 Dec. 1942 af onderwees hij gezondheidsleer (en in het begin nog tal van andere vakken) aan onze Rijks Landbouwwinterschool en de laatste vier jaar gaf hij dat vak tevens aan Bolswards zuivelheren. Voor beide scholen gaat zijn ontslag ook dit jaar in en aan de eerste heeft hij zijn laatste lessen al gegeven. Deze korte opsomming toont vol doende aan, dat de heer Bergsma steeds een drukke en veelomvattende werk kring had. Hij heeft z’n rust dus wel verdiend en die wordt hem, door allen die hem kennen, ook van harte gegund. Jeugdafdelingen traden ’s middags op. Zaterdagmiddag waren de jeugdaf- deingen t.e.m. 15 jaar van T.G.P. in Amicitia in actie geweest, ook al ten aanschouwe van een groot publiek. We zullen niet bij alle nummers stilstaan, het waren alle schakels in één fraaie keten van moderne en goede lichaams- scholing, waarmee deze afdelingen voor de dag kwamen. De adspirant-heren gaven nog een speciaal springnummer en de Toverdoos, een kort sprookje voor groot en klein was een knap slotnum mer, waarna nog een paar aardige film pjes werden vertoond. De heer C. Kan dankte mevrouw A. Wassens—v.d. Werf en de pianist de heer G. Schuil voor hun medewerking en bood hun een geschenkje aan, terwijl vader Kan ook zoon J. C. Kan, de hoofdleider, met een handdruk dank bracht. bracht de heer D, Zijlstra rapport uit. De boekhouding bleek keurig in orde te zijn, de effecten waren in de safe aan wezig, waarom spr. tot goedkeuring van de rekening adviseerde, waartoe werd beslaten. De ’’oorzitter dankte de heer Zijlstra voor zijn werk en herinnerde er aari, dat bij zijn kort geleden jubileum het bestuur van zijn belangstelling had blijk gegeven. De voorzitter bracht dank aan de heer S. Feenstra voor diens ge stage arbeid voor deze vereniging. 20 jaar geleden werd hij tot deze functie geroepen en in die tijd heeft hij zeer veel werk verricht, vooral met de Kerst pakketten. Spr. hoopte dat deze function naris nog lang dit werk zal kunnen doen. Bij de bestuursverkiezing werd mej. Zr. Molenaar bij acclamatie herko zen, die deze herbenoeming aannam. De voorz. sprak er zijn grote vreugde over uit dat Zr. Molenaar weer bereid is tot dit werk, want wjj kunnen haar niet mis sen. Zij is met de heer Feenstra door kneed in het werk en wij zouden niet weten daar wij een geschikte opvolgster zouden moeten zoeken als zij eens niet meer kon. De rondvraag leverde niets op, zodat de vergadering werd gesloten. Een selecte 'Terenploeg van de Gymnastiekver. „Kralingen” te Rotterdam heeft Zaterdagavond een bijzondere glans gegegeven aan de uitvoering van T.G.P. in het Geb. v. Chr. Belr igen. Het doel om ter gelegenheid van het zil veren jubileum van de heer Kan Sr met iets buitengewoons voor de dag te komen Is dan ook volledig bereikt. Het werk dat deze heren onder leiding van de heer T. v. d. Meyden leverden in hun nummers springkast, springtafel en lange mat het laatste vooral bracht de talrijke toeschouwers in extase. Met hun enkele en dubbele salto’s, zowel voor- als achterover, hun schroefsalto’s en hun overige toeren, alles met verbluffend gemak en correct uitgevoerd, kwamen zjj de acrobatiek wel zeer dicht nabij. Ovaties hebben zij er mee verdiend en bovendien ieder nog een zilveren Waterpoortlepeltje, een kus van een lieftallige T.G.P.-dame en een T.G.P.-vaantje aan hun vlag. mat gekregen had. Maar dat was helaas nog niet mogelijk. Toch zullen we pro beren het geld daarvoor zo gauw moge lijk bij elkaar te krijgen en 't verheugde hem, dat deze avond al een gift van 150.was binnengekomen. Hij hoopte dat dit voorbeeld door meerderen gevolgd zal worden en dankte ook mej. Groothoff en de heer J. C. Kan voor alles wat zij voor T.G.P. en deze uitvoering hebben gedaan. Zij kregen eveneens een ge schenk. Bij monde van mej. v. d. Berg vereer de de damesafdeling /ie heer en mevr. Kan ook nog met cadeautjes, waarna de eerste de Rotterdammers bedankte voor hun medewerking waarvoor hun de reeds genoemde lepeltjes en het vaantje van T.G.P. werden geschonken, en ver der zijn erkentelijkheid uitsprak jegens de Gymn. Ver. Quick te Leeuwarden die de springtafel in bruikleen afstond. sie werd vervaardigd en aan welke zware tests de modellen worden onder worpen. Als dat alles dan bevredigend is afgelopen wordt de wagen in massa productie gegeven, de proefmodellen hebben dan echter al 100 millioen dollar gekost, maar juist door die massapro ductie lukt het toch de wagen voor een lage prijs op de markt te firengen. Zoals dat dan ook het geval is met de nieuwe Anglia en Prefect automobielen, waar van het ontwerpen en de fabricage in de Fordfabrieken te Dagenham in Enge land werd getoond in een andere film. Bij deze wagens is er naar gestreefd alle comfort welke voorheen de duurdere prijsklasse van Fordproducten ken merkte, ook te verwezenlijken voor deze auto’s met bescheiden prijzen, maar mooi om te zien, snel om er mee te rij den en met veel ruimte. Wij herstellen even een zetfout in het verslag van deze vergadering in ons vo rig nummer, waar de naam van de secretaris verkeerd is vermeld, n.l. als de heer H. S. Groenhof, terwijl het had moeten zijn: H. S. Groenhout. In de afgelopen maand Maart werd de .Leeszaal door 2409 personen bezocht, van wie 90 vrouwelijke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 7722. Geheel bezet was Donderdag de Ami- citia-zaal toen de heer F. O z i n g a ’t publiek welkom heette dat was opge komen om de Ford filmavond bij te wonen, welke de official Ford dealer al hier, F. Ozinga’s automobielbedrijf, in samenwerking met de Ned. Ford Auto mobiel Fabriek zijn gasten aanbood. De heer v. d. Weert van laatstgenoemde maatschappij gaf daarna een korte toe lichting op de films, met de vertoning waarvan trouwens het Ford bedrijf een traditie volgt, want het was al in 1913 dat Henry Ford het publiek films toonde van zijn bedrijf, dat de auto door massa productie en daardoor lage prijs tot het volk bracht en daardoor ook zoveel tot de economische, sociale en culturele verheffing van het Amerikaanse volk heeft bijgedragen. Wat de auto ten deze betekent, gaf de laatst vertoonde film nl. The American Road, te zien, Stucadoor is een vlottend beroep. Zo als trouwens alle beroepen in het bouw bedrijf. Als ’t karwei klaar is, betekent dat meestal verandering van baas. Daarom is he’ gouden jut leum dat on stadgenoot Hein Bos, w nende in Priorstraat, binnenkort viert, ook ie. bijzonders. Niet in de ee ste plaats or dat hij dan vi tig jaar ge werkt heef’ Dat komt mc voor. Het b, zondere is, dt hij al die jaren in de zaak van de firma Wempe werk zaam was. Dat getuigt van trouw, maar ook van goed vakmanschap. Want hij kreeg een prima opleiding in het be drijf van de Wed. Wempe, waarin hij op 9 April van het jaar 1904 als een klein kereltje van 12 jaar voor de eerste maal binnenstapte. Dat was de beide zonen Johan en Heinrich wel toevertrouwd. Die beheersten hun vak volkomen. In 1907 namen zij de zaak van moeder over en verhuisde Bos mee van de Wes- tersingel naar het tegenwoordige pand aan de Badhuisgracht. Tien jaar later, toen de beide broers uiteen gingen, bleef Bos bij Johan Wempe en nu werkt hij al De oefeningen werden in het midden van de zaal uitgevoerd. De honderden toeschouwers zaten langs de kanten en op het podium en onder hen bevonden zich ook de burgemeester en zijn echtge note, het bestuur van de Turnkring, als mede afgevaardigden en vele leden van zusterverenigingen uit de stad en om geving. Zij werden, evenals de leden van „Kralingen”, na de In hotel „De Gouden Leeuw” werd Vrijdagavond de jaarvergadering gehou den van de ver. „Hulp in Nood”. Bij ontstentenis van de voorzitter presi deerde de heer J. Keuning, die alle aan wezigen hartelijk welkom heette. Hij gaf daarna het woord aan de secretaris, de heer J. Zijlstra, voor het lezen van de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. De administrateur, de heer S. Feenstra, gaf daarop een overzicht van wat er gedaan was in het afge pen jaar. Aan ontvangsten meldde de rekening een bedrag van 2919, waar onder schenkingen 1022. Van de uit gaven vermelden we: voor herstellings oorden 255, geneeskundige hulp 221, versterkende middelen 226, hulp in huis 261, levensmiddelen 1309. Er werden 312 Kerstpakketten uitgereikt. De heer J. Keuning, thans als penning meester fungerend, zeide dat er een klein jiadelig saldo is nl. van ƒ32.80. De bijdrage van Sport en Liefdadigheid ad 500 moesten we dit jaar derven. Het tekort is niet onrustbarend en door de actie voor het werven van nieuwe leden, waarmee geregeld wordt voort gegaan, hopen we dit wel weer te over winnen. Namens de kascommissie Banketbakkerij S. van der Wal, Krui- zebroederstraat 83 alhier heeft haar buffet gemoderniseerd. Er is bij dit buf fet nu een afdeling kalfsvleescroquetten gekomen. Daarvoor is een van de allernieuwste verwarmings-apparaten aangekocht waardoor de clientèle op elk uur van de dag warme croquetten kan bekomen. Naast de verandering van het interieur heeft ook het straatje om de hoek van de bakkerij, waar het ver- kooploket is, een grondige verbetering ondergaan, het pad is nl. betegeld en dê muur is beschilderd. Voor nadere bij zonderheden zie men een advertentie in dit blad. In de nieuwe zaal van Hanenburg te Sneek werd door de afd. Sneek van de Ver. van Ned. Huisvrouwen en de B. v. O. L. Sneek en omstreken, gezamen lijk een filmmiddag gehouden. Mevr. Tromp heette allen welkom en sprak haar voldoening uit over de grote op komst. De film welke werd vertoond was van de Voorlichtingsraad, verschil lende producten op huishoudelijk gebied werden zeer duidelijk toegelicht, vooraf werd een tekenfilm gegeven. Alles werd toegelicht door mevr. Visser. De presi dente van de B. v. O.L., mevr. Heeringa Elzinga, sloot met een dankwoord aan allen die hadden meegewerkt aan deze geslaagde middag. SCHARNEGOUTUM. Voor het ver keersexamen slaagden van de Geref. School alhier alle 12 deelnemers, nl. Jo hanna Bergsma, Pietje Elgersma, Klaas Feenstra, Homme de Jong, Anneke Jel- lema, Sjoerdje Jellema, Poppe Jellema, Oeds Looijenga, Corrie Mollema, Teake Terpstra, Berend Peter Wiersma, Eef Wiersma. Johanna Bergsma, Oeds Looijenga, Corrie Mollema, Teake Terpstra en Be rend Peter Wiersma verwierven het ver- keersspeldje voor hun zeer goede pres tatie. Helpt allen. De pluimveevereniging „Sneek Omstreken” besloot op haar laatste ledenvergadering de „eierinzameldag”’ ook dit jaar weer te laten doorgaan. (Vorig jaar werd deze niet gehouden in verband met de vele giften voor het Rampenfonds). De bedoeling hiervan is, dat haar leden een dag- of weekproduc- tie van hun kippen beschikbaar stellen voor genoemde inzameling, om dan deze eieren af te staan aan de hier ter stede bestaande T.B.C.vereniging en de ver eniging „Hulp in Nood”. Vele houders van kippen zijn nog geen lid van „S. en O.” en om toch dit stre ven te steunen werd besloten (behou dens goedkeuring van B. en W.) wagens dvor d: stad te laten rijden, waardoor ieder hetzij houder of niet-houder van kippen de gelegenheid zal krij gen één of meer eieren voor dit doel af te staan. Degene, die dus geen houder is van kipper wordt verzocht zich van eieren te wilier, voorzien. Ook nemen we na tuurlijk gaarne bonnen in ontvangst waarop vermeld het aantal eieren welke op kosten van de gever kunnen worden ingewisseld bij de daarbij opge geven winkelier. (De ophalers hebben deze bonnen bij zich). Ziehier in ’t kort het doel van onze „eierinzameldag". Wjj vertrouwen, dat het evenals voorheen een groot succes zal worden, opdat bovengenoem de verenigingen een zo groot mogelijk aantal eieren kunnen afdragen aan de daarvoor bestemde gezinnen. Mochten we onverhoopt iemand overslaan, de bestuursleden zijn na bericht steeds bereid de eieren of bonnen alsnog af te halen. (Adres Anjelierstraat 7). Zie voor de datum de advertentie in dit blad van Donderdag a.s. Bestuur Pluimveevereniging „Sneek en Omstreken”. In het kader van de boekenweek or ganiseerde Wielenga’s boekhandel (de heer Baarda) Vrijdagavond in zaal Ha nenburg een bijeenkomst waarin sprak Ds. J. M. van Krimpen. Ds. van Krimpen is voorzitter van de landelijke Geref. stichting voor Evangelisch herstel en opbouw, en werkt als Evangelisatiepre- dikant in de oude stadswijk van Rotter dam, waarover hij een belangwekkend boek schreef, dat hij ook de naam gaf „In de oude stadswijk”. Spreker schetste deze wijk als trooste loze blokken van woningen met gemeen schappelijke slaapzolders. Steen, steen en nog eens steen, lawaai dag en nacht door, geen ruimte voor de kinde ren die er in grote getale zijn, in één niet lange straat een duizendtal. Hier wonen de ongeorganiseerde arbeidersge zinnen, een volkomen ontkerstende groep die overgebleven is toen de christenen uit de oude wijken weggingen. Bij de jongste volkstelling is gebleken dat 35 van de totale bevolking van Rot terdam, dat is minstens 200.000 inwo ners, geen band meer hebben met enige kerk. Onder deze bevolking staan de kerken van Rotterdam om het evangelie te brengen, wat een zware taak is. Men leeft hier in deze blokken woningen groepsgewijze, niet in een goede gemeen schap, maar in een massa waar men al les van elkaar weet. Deze gemeenschap is niet gericht uit de norm: Ge zult God liefhebben en uw naaste als u zelve, men leeft in de groep bijna animaal. Het inkomen van deze ongeschoolde arbeiders is niet min der dan van een andere arbeider, maar men heeft geen begrip hoe men het geld moet beheren. Het voedsel is vaak duur I Advertentieprij» 15 ct per m.m. I Bij contract (handeliadv.) lager. I Abonnementsprijs 1 3. - per half I jaar. Franco par post f 3.75 per 1 half (aar. Giro 50748 ten name »an Firma I E. J. Drijfhout, Snaak. De vorige week zijn een tweetal avon den in de Baptistenkerk Evangelisatie- bijeenkomsten gehouden. Ds. Lindeman had de leiding, terwijl ds. Reiling van Rotterdam de eerste avond sprak over de zonde en ds. Huizinga van Hengelo zijn gehoor bepaalde bij het profetisch getuigenis van Kajafas als tot de dood van Jezus besloten wordt. De tweede avond sprak ds. Reiling over Matth. 26 t 24, de verwerping van Judas en ds. Hui zinga over de oproep van Jozua: kiest u heden wie gij dienen zult. Mej. van Net ten uit Heeg zong enige soli, daarbij be geleid door de heer M. v. d. Werf. Er was beide avonden flink bezoek. Na de knotsoefening van de dame werd de jubilaris namens de verenigin door de vice-voorzitter, de heer Schen- genga, gehuldigd. Hij is geen man die aan de weg timmert, aldus spr., maai wij mochten deze gelegenheid niet voor bij laten gaan hem namens geheel T.G.P. te danken voor alles wat hij voor ont gedaan heeft. Het was zijn levenswerk en wat T.G.P. geworden is, hebben wi aan hem te danken. Mevr. Kan were eveneens in deze hulde betrokken er ontving, nadat haar man een schrijf bureau was aangeboden, het begin van een cassette, de hartewens van iedere vrouw. De heer Kan had graag gewild, zo deelde de heer Schengenga verder mede, dat T.G.P. als jubileumgift een lange Tot kantonrechter te Delft is benoemd mr J A. de Jong, thans kantonrechter alhier. Op Dinsdag 13 April zal mr de Jong in zijn nieuwe functie worden ge ïnstalleerd. Het zal waarschijnlijk, al dus vernemen wij, nog wel enige tijd du ren voor de heer de Jong zich metter woon te Delft gaat vestigen, daar er nog geen woning beschikbaar is. Zoals bekend is mr de Jong sedert September lid van de raad onzer gemeente voor de P. v. d. A., terwijl hij in tal van ver enigingen grote werkzaamheid ontplooit. In tegenwoordigheid van de Commis sie van Toezicht en de heer Koelstra, de laatste namens het Rijkstoezicht, werd aan de volgende heren het Landbouw- diploma uitgereikt: Tj. Betten en A. Boschma, Goëngamieden; Y. Dotinga, Sijbrandaburen; Sj. Gerlofs, Nijland; T. Hofstra, Goënga; O. Schilstra, IJlst; F. de Vries, Goënga. Woensdag 7 April zal Otto F. Hoek- sma zijn 25-jarig dienstjubileum bij de K.N.M. gedenken. Hij begon als 13-jarige jongen in de afd. boterpakkerij en werd daarna overgeplaatst naar de kaasma kerij. De laatste jaren is hij eerste cen- trifugist welke functie hij met veel am bitie en correct vervult. Het zal de ju bilaris Woensdag daarom zeker niet aan belangstelling ontbreken. De heer Hoek- sma die oorspronkelijk "ingezetene van Hommerts was, woont de' laatste 1% jaar in Sneek. Voor bovengenoemde afdeling sprak Maandag 29 Maart mevr. Pullv. d. Brug van Leeuwarden over „Ouderdoms- problemen”. Vrijdagmiddag is te Rotterdam, 66 jaar oud, overleden ds. N. Buffmga, pre dikant van de Geref. Kerk aldaar. In verband met een hartkwaal had ds. Buf- finga reeds enige tijd geleden emeritaat aangevraagd. In 1916 heeft hij zijn in trede in Oosthem gedaan, waarna hij de kerken van IJmüiden en Rotterdam diende. Ds. Buffinga was een bekend medewerker van kerkelijke weekbladen en is o.m. een kwarteeuw voorzitter van het Geref. Jeugdverbond geweest. Voor de pauze werd bovendien nog Ingelast de uitreiking van het ere- speldje voor 15 jaar onafgebroken lidmaatschap aan een viertal dames: mevr. A. KlasemaStrikwerda, mevr. A. JornaStrikwerda, mej. Hiske de Vries en mej. Jannie v. d. Berg. Deze enorme stoomketel werd Zaterdagmorgen van het stationsemplacement naar de zuivelfabriek „Normandia" aan de Leeuwarderweg vervoerd. Een zwaar en niet gemakkelijk karwei, dat bijzondere voorzorgsmaatregelen en politiegeleide noodzakelijk maakte. De ketel, die 8l/i m. lang is en m. in doorsnee, weegt namelijk 20 ton, dat is 20000 kilo. De oude ketel, waarvoor deze nieuwe van de modernste constructie in de plaats komt, heeft veertig jaar dienst gedaan. Het was een van de twee en de kleinste. Te klein nu voor het steeds groeiende bedrijf. Met het inbouwen is reeds een begin gemaakt en over pl.m. 14 dagen hoopt men de ketel, die in Duitsland vervaardigd is, in gebruik te kunnen nemen. Zó, gebogen over zijn microscoop, heeft de heer R. S. Bergsma ruim 31 jaar ge waakt over de gezondheid van alle Snekers en gedurende de laatste jaren ook over die van onze buren in Wymbritseradeel. Deze bekende en geachte stadgenoot, die zich in Augustus 1910 na het vol brengen van zijn studie aan de Rijks Veeartsenijschool te Utrecht als prakti serend veearts in onze stad vestigde en in September '18 de heer van Staa als ge- meente-veearts opvolgde, werd hier nl. op 1 September 1922 keuringsveearts- hoofd van dienst, nadat op 1 Juni daar voor de Vleeskeuringswet in werking was getreden. Tot 1 November 1930 had hij ook nog z’n particuliere praktijk, maar na die datum, waarop het Ge meentelijk slachthuis geopend werd waarvan hij tot directeur was benoemd, was zijn functie een vol-ambtelijke. opmars (begeleid door het trommelcorps), in het bijzon der door de voorzitter, de heer C. Kan, verwelkomd. Deze was natuurlijk en zeer overvloedig, men koopt de duur ste radio’s en fietsen op afbetaling, er is geen enkel overleg, er zjjn geen gel dende normen. Dit alles komt voort uit de geestelijke instelling van deze men sen. Ze zijn door en door materialistisch, het moment is veel belangrijker dan wat straks zal komen. Daarom is het zo moeilijk om hier het evangelie te bren gen. Wij, aldus Ds. v. Krimpen, leven uit een belangrijk stuk traditie, dat wjj bewust van onze ouders hebben overge nomen. In de oude stadswijk is men zich dat niet bewust. Er is een volkomen ni hilisme, een volstrekte onverschilligheid. En de diepe haat tegen de christenen en de kapitalisten, die er zo’n 2030 jaar geleden was, was te verkiezen boven dit nihilisme omdat het tenminste iets posi tiefs was. Hier kunnen we niet zeggen „zo lief heeft God de wereld gehad”, want dat begrijpen ze niet. Hier kan men niet spreken van genade, want hier geldt het recht van de sterkste. Daarom bereikt men niets met het brengen van het directe woord in straatprediking en huisbezoek, maar de enige mogelijkheid is om naast hen te gaan staan en te leven. We hebben een clubhuis gebouwd en het aan de wijk gegeven en na lange tijd is het vertrouwen van de bevolking gewonnen. Het grote belangrijke punt is hier dat we naast ze staan, dat we ons geen haar beter achten, dat we hen steeds weer materialistisch helpen en dat we van harte tegen hen kunnen zeggen: Broe der en Zuster. Dan pas kunnen we ook met sociologische en psycholo gische steun van deskundigen, want dat vraagt dit enorme stuk sociaal en pae- dagogisch werk hen iets brengen van de boodschap van Jezus Christus. Want ondanks hun volkomen losgeslagen zijn, is daar toch de angst voor de dood, de ondergang en lèeft daar tenslotte toch de vraag naar God. „Daarom gaan wij door met dit uiterst moeilijke werk”, zei Ds. van Krimpen, die boeiend vertelde over clubhuis en werk in de wijk, dat hij verricht met een staf van goedgeschoolde medewerkers, en over de inhoud van de speciale wijk krant die in een oplage van 43.000 exem plaren verspreid wordt. „Wjj gaan door omdat we weten dat God het doen kan en ook doen zal, en wij hebben slechts te gehoorzamen omdat Hij ons zendt”. Er was veel belangstelling voor deze causerie, waaruit de ware christelijke liefde tot de medemens in nood sprak, en voor het boek van Ds. van Krimpen, dat de heer Baarda in zijn openings woord een bewogen en een blij boek noemde, dat wegens zjjn grote sociale waarde beloond werd met een nutsprijs. Nadat spreker nog vele vragen had beantwoord werd de avond gesloten met een kort woord van de heer Baarda en gebed van Ds. van Krimpen. uitermate ver heugd over het talrijke bezoek en wees met voldoening op de grote veranderin gen, welke zich de laatste 25 jaar in ledental, leeftijd enz. in T.G.P. hebben voltrokken. Het aantal leden, in ’t be gin 10—12, is nu plm. 600, er kwam een trommelcorps bij en een volleybal club en de vereniging ontbreekt op geen enkel Turnfeest. Daarna was het woord en de daad aan zijn zoon, hoofdleider J. C. Kan, onder wiens directie het programma in een prijzenswaardig tempo werd afgewerkt. Vóór de pauze blonken vooral het springnummer van de adsp. heren, de fraaie rhythmische oefening van mej. M. Hoekstra en het voortbewegen van de dames op de Zweedse balk uit. Daar na viel er veel te genieten en te bewon deren bij de hoepeloefeningen van de dames groep A, onder leiding van mej. H. Groothoff, de opmerkelijke presta ties van de dames op de Zweedse balk en de knotsoefening voor het Turnfeest in Joure, ontworpen door de heer J. C. Kan en eveneens onder leiding van mej. Groothoff uitgevoerd. Voor de afwisse ling zorgden de heren van „Kralingen”, die het eerste gedeelte van het program ma besloten en in de tweede helft nog tweemaal optraden. Het laatst op de lange mat, wat het hoogtepunt van de avond werd. die de ontwikkeling van de automobiel industrie over een periode van 50 jaar in beeld bracht, maar tevens toonde hoe door de auto een geweldige stoot werd gegeven” aan de ontwikkeling van het I wegennet, hoe daardoor weer de ver keersmogelijkheden voor het Ameri kaanse volk enorm stegen, hoe de stad tot het platteland en het platteland tot de stad kwam, en hoe door de auto voor de Amerikaan het eigen grote land eigenlijk werd ontsloten met alle econo mische, sociale en culturele winst daar aan verbonden. Geopend werd het pro gramma met een film van de, dank zij de automobielindustrie, maar mede door de grondstoffenrijkdom in de omgeving en de gunstige ligging zo enorm ge groeide stad Detroit, 250 jaar geleden door de Fransman Cadillac gesticht. Het is nu een enorm centrum van in dustriële bedrijvigheid waarbij o.a. op valt dat deze stad die de wereld van wielen voorziet, toch ook een zeer grote schoenenindustrie omvat. Na een aardige tekenfilm kwam de fraaie kleurenfilm „Tomorrow meets today”, welke een kijkje gaf op hetgeen er zoal te pas komt bij het ontwikkelen van een nieuw model in de Ford Fabrieken, van het moment dat de ontwerpers de door hen ontworpen modellen de directie voorleg gen tot het gekozen ontwerp in massa productie de fabriek verlaat. Getoond werd hoe elk onderdeel met grote preci-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1