«I Er komt een nieuwe Koster in de Ned, Herv. Kerk Halve eeuw in de kievitseieren Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Friese kappers in de eerste ronde voor de landskampioenschappen Nieuwe afdeling voor Chronische Zieken in het Geref. Verpleeghuis in gebruik genomen Lezing voor van der Meulen’s Boekenspaarclub 109e Jaargang No. 28 Vrijdag 9 April 1954 Kievitseieren Simavi-coilecte Emmabloemcollecte Twee duizend emigranten extra naar de Ver. Staten Redactie-adres KLEINZANL) 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD De tegenwoordige gaat binnenkort met pensioen Hengstenmonstering trok ook veel publiek V. D. Toneelclub trad met succes op in Leeuwarden De V.D. Toneelclub alhier heeft te Ds. E. N. VAN LOO verrichtte de officiële opening. Twee kinderen onder boom stam verpletterd Overdracht uniformen „Harmonie” f W 'l VRIJDAGS. Redacteur: L. K1EZEBR1NK zit”. maar vermeld, Een dubbele taak. r J. DETHMERS. chronische Geen subsidies. Namens de Sneker artsen sprak dokter N. Lofvers. Hij maakte een vergelijking tussen dc tijd dat dr Bouma in het grote patriciërshuis woonde waar in thans het Verpleeghuis is gevestigd en nu. Spr. was blij, dat de vereniging er in geslaagd is dit werk te kunnen doen, èn wat betreft de verzorging van de kraam kliniek èn wat betreft de verzorging van de ouden van dagen en wenste het be stuur daarmee van harte geluk. ter waren dan nu, wat zijn oorzaak vindt in het moderne verkeer, de aan voer is nu meer verdeeld over de gehele week. Ook de verkorting van de raap- tijd speelt misschien een rol. Vroeger mocht men eieren zoeken tot 30 April, terwijl de handel nog vijf verzenddagen had, de laatste jaren is het op 21 April uit, en de heer de Jong is dat best, want toen men langer mocht zoeken kwamen heel wat „vuile” eieren ter markt. Met dank aan de gevers en in het bij zonder aan hen, die bij de collecte heb ben geholpen, deelt de commissie voor Simavi mede, dat de collecte het verras sende bedrag van 749.96 heeft opge bracht. Moge dit Simavi in staat stellen vele melaatsen en framboesialijders het leven te redden. Wij verwijzen even naar de adverten tie in dit nummer, waarin de Emma bloemcollecte wordt aangekondigd. Ze wordt hier a.s. Dinsdag 13 April gehou den. Men kent het doel van deze van de Ned. Ver. tot bestrijding der t.b.c. uit gaande collecte en geve mild! SNEEKER NIEUWSBLAD Het Amerikaanse consulaat te Rotter dam zal buiten het gewone aantal om nog 2000 extra visa uitreiken voor emi gratie naar de V. S. In aanmerking ko men ouders, kinderen boven 21 jr. en broers en zusters van personen die het Amerikaanse burgerschap hebben ver worven. Ook echtgenoten en ongehuwde minderjarige kinderen van personen die al op wettige wijze naar de Ver. Staten zijn geëmigreerd doch nog niet het Ame rikaanse burgerschap bezitten, komen in aanmerking. Ze moeten echter op 7 Augustus 1953 in Nederland zijn geves tigd geweest en Nederlander naar den bloede zijn. Na hun ambt een lange reeks van jaren op zeer accurate wijze te hebben vervuld, nemen de heer en mevr. Stapert binnenkort afscheid als koster en kosteres in onze oude Martinikerk. Zij hebben hun ontslag ingediend op 1 Juni a.s. en zullen wor den opgevolgd door de heer J. Jellema en echtgenote, thans wonende te Baarn. De laatste is geenszins een vreemdelinge in Jeruzalem. Zij diende vóór haar huwelijk zes jaar in de kosterswoning en weet dus wat daar zoal omgaat. Omvangrijk ambt. De heer Stapert zal zijn jonge opvol ger eerst inwerken. Het ambt van kos ter is nl. zeer omvangrijk. Naast zijn werkzaamheden in de kerk verricht hij ook de gehele kerkelijke administratie, en de attestaties, dopen en kerkelijke belasting lopen eveneens over hem. En van Stapert getuigde de president- kerkvoogd Dr H. Hofstra, dat hij al z’n werk buitengewoon accuraat verrichtte. Zijn vrouw dito,, dito, zo drukte Dr Hof stra hét;, uit. Is het daarom eigenlijk niet vanzelf sprekend, dat hun enige zoon ook een kerkelijk ambt gekozen heeft? Niet dat van koster, al had hij zeker vaders op volger kunnen worden. Hij werd predi kant in dezelfde Kerk die zijn ouders zo lang en met ere gediend hebben. Dat moet hun wel een grote voldoening ge schonken hebben. Het ligt in de bedoeling van de Kerk voogden officieel afscheid te nemen van de heer en mevr. Stapert, die op „het eiland” gaan wonen. Bij dat afscheid zal waarschijnlijk ook wel belangstelling komen van de zijde van de Ned. Bank en de Sneeker Onderl. Brandwaarborg Vereniging. Bij wijlen de heer Hingst, correspondent van de Ned. Bank was de heer Stapert nl. 20 jaar (tot 1938) werkzaam en bij de Sn. Onderlinge 33 jaar bode. Deze functie legde hij neer in 1949 toen hij 65 jaar werd. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De bezoekers van onze veemarkt kon den Dinsdag keuze maken tussen de Paasvee-tentoonstelling en de Hengsten monstering van de Pnardenfokvereni- gingen „Sneek en Omstreken” en „It 1 ysl:e Hynder”. We veronderstellen echter dat verre weg de meesten geen van beide hebben o-ergeslagen. Want zowel bij de ene als bij <*-> andere was veel moois te zien. De monstering van de tien Bovenlandse- en de vijf Friese hengsten moet voor de liefhebbers van het edele ros wel „je van het” geweest zijn. Ze dromden ten minste in dichte rijen rondom de baan waarin de fraaie dieren werden voorge len. De paardenhouders konden hier het meest geschikte vaderpaard voor hun merries uitzoeken, wat bovendien nog vergemakkelijkt werd door de explicatie die vi. microfoon van elke hengst gegeven werd. Donderdag 15 April a.s. (de bevrij dingsdag van Sneek) zullen de unifor men voor het Chr. Muziekcorps „Har monie” worden overgedragen. Na een lange periode van werken zijn het comité en het corps er in geslaagd voor de leden een keurig uniform aan te schaffen. Het bedrag is er nog wel niet helemaal, maar men meende niet langer te moeten wachten. Eén van de unifor men is geëtaleerd bij Kledingmagazijn Molenaar aan de Oosterdijk. De organi satie van de overdracht is als volgt: Om kwart over zeven zal het comité met het corps door het Gemeentebestuur op het Stadhuis worden ontvangen. In de hal van het Stadhuis zullen de uni formen dan aan het corps worden over gedragen, waarna het in uniform gesto ken corps enkele liederen zal spelen voor het bordes van het Raadhuis. Daar na wordt een rondgang door de stad gemaakt. Leeuwarden twee toneelavonden ver zorgd voor het Ned. Onderwijzers Ge nootschap. De eerste avond werd gehou den in de Harmonie en de tweede in de zalen Schaaf. Beide avonden v aren de zalen geheel bezet. Met groot succes werd opgevoerd: „Blijf zitten waar je Dinsdag a.s. 13 April zal de heer P. de Jong, Bierhandelaar te Leeuwarden, de dag kunnen gedenken dat hij 50 jaar geleden als 12-jarige knaap door zijn vader voor het eerst naar Sneek werd gezonden om er kievitseieren op te ko pen. Die eerste keer probeerden zjjn concurrenten hem daar onder de luifel van de Oude Boterwaag aan de Wip want daar aan de zuidzijde werd toen de eierenmarkt gehouden in ’t ootje te nemen Een van hen probeerde de Bierhandelaar in de dop wijs te maken dat terwijl Piet van zijn vader de op dracht had gekregen de kievitseieren voor 60 ct. per stuk op te kopen, de an dere handelaren maar 45 betaalden. La ter bleek dat niet juist, zij betaalden 65 cent, maar het gebeurde was al di rect een waarschuwing voor de Jong da- men ook bij dit vak zijn ogen en oren wijd open moet hebben. Nu dat heeft de heer de Jong gehad, anders had tuj het geen 50 jaar volgehouden en wa. h'v niet zo’n populaire inkoper, wijd en zijd bij de eierzoekers bekend. Met de kievitseieren is he' vaak een riskant handeltje, uaar weet de a.s. jubilaris oc.k van mee te praten. Daar was bjjv het jaar dat de laatste Engelse koning stierf; toen werd de kievitseierenhandel die vooral op Engeland is ingesteld, to taal lamgeslagen omdat daar door de rouw alle festiviteiten werden afgelast en men geen behoefte had aan kievits eieren die er bij banketten enz. plegen te worden opgediend. Er was toen een boter- en kaashandelaar die met de han del op Engeland op de hoogte meende te zijn en toch kievitseieren opkocht, maai met duizenden bleef zitten. De heer de Jong deelde ons nog mede dat vroeger de aanvoeren te Sneek op Dinsdag en te Leeuwarden op Vrijdag aanzienlijk gro- Ook toen was verpleging van oude mensen nodig, naar het werd niet als noodzaak gevoeld. De geneeskundige hulp geschiedde ook heel anders. Dr Bouma trok er met een koetsje op uit en Maandag j.l. bonden de Friese kap pers de strijd aan in de bovenzaal van Hanenburg. Dit jaarlijkse concours dat gehouden wordt onder auspiciën van de N.B.T.C.K. en voor Friesland georgani seerd werd door de Technische Club Sneek, heeft tot doel alle jaren het nieuwste te brengen, zowel in het dames- als heren vak. Veertien herenkappers leverden strijd om de hoogste plaats. Hiervoor werd gevraagd in 40 minuten een modern gedekt kapsel te maken, waarvan het bovenhaar minstens acht cm lang moest blijven en over moest gaan in vloeiende smaakvolle lijnen. Toen de jury hierover haar critische blikken had laten gaan, werd 15 min. tijd ge geven voor opmaak en afwerking van het kapsel. Daarna kwam de jury weer naar voren en toen deze haar taak had verricht kregen de toeschouwers de ge legenheid het werk van hun tot voor beeld strekkende collega’s van nabij te bezien. Het is jammer dat hun presta ties niet door niet-kappers worden ge zien, wat voor de kapper en voor de cliënt van groot belang zou zijn. Men zou dan meer waardering voor het werk van de kapper krijgen en de eisen voor de verzorging van eigen haardos hoger stellen. Dat zou de serieuze vakman ten goede komen, ’s Avonds om zeven uur begonnen elf dameskappers de strijd in de patroonsklasse en één dame in de afdeling bedienden. Hier werd gevraagd een modern draagbaar kapsel zonder op maak, werktijd 20 min. Wat gedemon streerd werd was het aanzien meer dan waard. Nadat de jury haar fiat had ge- gegeven moest hetzelfde model in 40 mi nuten worden omgewerkt tot avond- kapsel, waarbij versieringen, kleuren en postiches waren toegestaan. Wanneer wij de lijnen van dit kapsel nader be schouwen dan zien wij dat het (la Fronde) kapsel, afkomstig uit de oude Franse tijd omgewerkt in moderne stijl, vrijwel heeft afgedaan. De kapsels wor den bijna allemaal in de nieuwe V-lijn richt heeft; een vertegenwoordiger van het in oprichting zijnde Verpleeghuis in Joure met dank voor de adviezen en medewerking: burgemeester J. Russchen van Workum namens het Rusthuis voor ouden van dagen aldaar; een vertegen woordiger van het gebouw „Elim” te Bolsward en de heer F. K. Groeneveld als lid. Deze laatste hoopte, dat het niet bij deze uitbreiding zal blijven. Een pro testants ziekenhuis moet hier toch ko men. In ieder geval dienen wij te streven naar een ziekeninrichting op levensbe schouwelijke basis, aldus de heer Groe neveld. Ds. van Loo, die voordat de sprekers aan het woord kwamen ook nog mede deling had gedaan van de telegrafische gelukwensen van de burgemeester en van Ds. Steenhuis, jarenlang voorzitter van de vereniging, alsmede van een schriftelijk blijk van medeleven van de Commissaris der Koningin, bedankte tenslotte voor de belangstelling en me dewerking, in ’t bijzonder het gemeente bestuur, waarbij hij ook nog de hoop uitsprak dat de artsen met genoegen in hun nieuwe inrichting zullen werken en het teamwork prees in het bestuur. Ook dankte hij de aannemers voor de wijze waarop zij hun werk hebben uitgevoerd, waarna hij de bijeenkomst sloot met dankgebed. Met het gereedkomen en in gebruiknemen van deze nieuwe afdeling kan het Geref. Verpleeghuis zijn belangrijke dienende taak nog beter vervullen dan tot nu reeds het geval was. Er bestond ook een grote behoefte aan. Het aantal personen boven de 65 jaar, dat nu al 10 van de gehele bevolking bedraagt, wordt steeds groter en daaronder bevinden zich velen die verpleging nodig hebben. Met deze uitbreiding wordt ook het stadsbelang gediend. Een verpleeg huis voor chronische zieken vindt men nog niet veel en in deze inrichting kun nen patiënten van alle gezindten worden opgenomen. De eerste negen, die er „al op lagen te wachten” zijn vandaag al opgenomen. De andere sprekers. Verder spraken nog de heren W. van Winden namens de Diaconie van de Geref. Kerk en het Onderl. Ziekenfonds Sneek en omstr.; P. Flach, oud-secreta- ris der vereniging, die in ’t bijzonder aandacht vroeg ’oor de penningmeester, de heer M. Dethmers, die dat werk al 17 jaar met grote voortvarendheid ver- De aanvoer van kievitseieren was hier Dinsdag nog niet zo groot als vorige jaren om deze tijd. Dat zal wel te wijten zijn aan het koude weer. Er waren 3500 stuks, prijs 35 cent per stuk. naar voren gebracht. Nadat de jury deze uit technisch- en kunstzinnig oogpunt bezien fraaie kapsels had beoordeeld, volgde een défilé van de modellen, waar voor zij met een hartelijk applaus werden beloond. De belangstelling was niet zo groot als het vorige jaar maar toch was de zaal flink bezet en hebben de stand houders goede zaken gedaan. Om het wachten op de uitslag wat te bekorten werd een dansje gemaakt op de muziek van de Mekky Rowdies uit Amsterdam, waar tussendoor de heer P. Wierda uit Witmarsum nog een propagandawoordje sprak. Hij zette in ’t kort het streven van de N.B.T.C.K. uiteen en riep de aan wezige collega’s op zich aan te melden als lid van een technische club, teneinde het vakpeil te verhogen en een behoor lijk tarief tegenover het publiek verant woord te doen zijn. Om ongeveer 10 uur werd de volgende uitslag bekend ge maakt. Damesvak: le prijs H. Wink, Harlin gen; 2e J. de Jong, Harlingen; 3e K. Sietsma, Lemmer; 4e H. Bijker, Heeren- veen; 5e Mevr. Knobbe, Heerenveen; 6e mej. Siebenga, Knijpe. Damesvak, bedienden: 2e prijs mej. F. Huizenga, Arum. Herenvak: le prijs P. Wierda, Wit marsum; 2e C. Visser, Sneek; 3e M. Huizen ga, Arum; 4e K. Kracht, Oude- home; 5e S. Hiemstra, Zurich; 6e P. Hemstra, Joure (werkzaam bij C. Visser alhier). De heer Wierda werd hierdoor voor de 3e achtereenvolgende maal eerste van Friesland. Na nog een gezellig dansje ging ieder weer huiswaarts, in de hoop het volgend jaar ook wat meer niet- kappers onder de bezoekers te zullen zien. in vele uitgestalde tekeningen en in de knappe illustraties van de boeken van HansAlma „Carmen zonder make-up” en „Waar Europa eindigt.” Samen reisden de heren dan door Spanje, en het werd alles zo geestig en langs de neus weg verteld, maar onder tussen kreeg de geamuseerde toehoor der dan toch maar een beeld van het Spanje en d e Spanjaarden zoals de ge wone toerist het misschien zelden of nooit zal zien en waarschijnlijk ook niet zal opmerken. Want er is een scherpe opmerkingsgave voor nodig en een ta lent voor weergave met de pen en hier met het woord, om zo het Spaanse land en het Spaanse leven voor ogen te kun nen stellen. Die volkswijk van Sevilla met de gitaarspeler aan de kade, die be schrijving van de Spaanse vrouw, trots, gratievol maar hyper-materialistisch, de gehele Spaanse levensstijl, die bewaard gebleven is waar Spanje alles verloor, dat alles werd tussen alle geestige, speelse invallen door zeer zuiver ge typeerd, waarbij de prachtige beschrij ving van het mislukte debuut van een jonge stierenvechter nog het meeste op viel door de zeer goed weergegeven tra giek van dit voorval. Het was een frag ment uit ’t boek „Carmen zonder make- up” door Hans Alma zeer beeldend voor gelezen. Na de pauze, waarin veel belangstel ling was van de talrijke aanwezigen voor de beide boeken de gekochte exempla ren werden door Teun van der Veen van een originele tekening voorzien ver telde Hans Alma nog over zijn reis naar Joego-Slavië, waar hij het boek „Waar Europa eindigt” over schreef. En h\j gaf van dit wonderlijk boeiende land, dat in sfeer wel overeenkomt met Spanje, een even knappe typering, aan de hand van een serie uitzonderlijk mooie ge kleurde lichtbeelden naar kleurenfoto’s door hem zelf genomen. Naar onze mening was dit het hoogtepunt van de avond, de beschrijving van het zuiden van Joego-Slavië met het sterk Turkse karakter. De woeste natuur van dit land, de stadjes met de speciale ambacht- straatjes, de zigeuners in hun armzalige krotten en... de brug in Serajewo, waar zich het drama afspeelde dat de eerste wereldoorlog ontketende. Een land, bijna niet te bereizen, maar van een woeste schoonheid waarachter een element van verschrikking schuilt. Het kenmerk van de ware schoonheid, volgens de heer Alma, die zijn toehoor ders aanspoorde te gaan reizen om een beter begrip van de mensen te krijgen. Hij en de heer v. d. Veen hebben met deze causerie, en met hun boeken, zeker het goede voorbeeld gegeven! De heer Th. v. d. Meulen, die de avond opende en sloot, deelde nog mede dat het ledental van de boekenspaarclub steeds groeit en dat men van plan is in het ko mende seizoen meer van deze avonden te organiseren, waarvoor al verschillen de schrijvers uitgenodigd zijn. Woensdagavond waren te Drunen in de Langstraat enkele kinderen aan het spelen op gevelde bomen, die nabij een bedrijf lagen opgeslagen. Op een ge geven ogenblik kwam een der boom stammen met een geschat gewicht van 1500 kilogram in beweging en rolde toe op drie kinderen, die zich niet meer uit de voeten konden maken. Twee negen jarige meisjes: M. van Rooy en M. van der Zanden werden onder de bomen on herkenbaar verpletterd: een ander, acht jarig meisje, werd met een zware her senschudding en ernstige verwondingen op het nippertje bevrijd. Er heerst in dit stille Brabantse dorpje grote deernis met de getroffen families. De heer K. Stapert, die in Terhorne is geboren, vestigde zich in 1907 als bakker in het pand op de Singel, waar aan bij de oudere Snekers nog altijd de naam Hooghiemstra verbonden is. Zijn schoonvader, de heer van der Zee, die in 1898 koster geworden was, werd echter ouder en om hem bij zijn werk te kun nen helpen, nam het jonge echtpaar in 1910 eveneens zijn intrek in de kosterij. Van dat jaar af dateert dus Staperts relatie met het kostersambt. In 1917 werd hij hulpkoster. De oude baas was vrijwel blind geworden en kon het werk alleen niet meer aan. Dat duurde tot 1 Januari 1920. Toen nam de schoonzoon de functie officieel over. Ruim 10 jaar later, op 31 Januari 1930, overleed de heer v. d. Zee op 83-jarige leeftijd. Toen Stapert begon in 1910, waren hier twee vrijzinnige predikanten G. Horrëus de Haas en Th. P. van Papen recht en één rechtzinnige, dr G. A. Wumkes. Nadien heeft hij vele predi kanten zien komen en gaan: de heren Dr H. T. de Graaf, Joh. A. R. Terlet, W. Banning, H. W. te Winkel, Dr H. J. Honders, Dr H. de Vos, Joh. R. Wolfens- berger, Jac. Treffers, A. Kentie, J. N. de Ruiter, H. van Niel, C. L. Verbaas, H. Sondorp, Dr K. H. Siccama en G. Wiegers. Het laatste drietal dient hij nu. Hij maakte dus ook de kerkstrijd mee, die er toe leidde, dat na het vertrek van Dr de Graaf de verhouding werd om gekeerd. Voortaan waren er twee rechtzinnige predikanten en één vrij zinnige. In de wijze waarop Stapert en zijn vrouw hun taak vervulden veranderde dat echter niets. Zij bleven in hun ambt strikt „neutraal” en het uitstekende kosterspaar, dat door „rechts” en „links” evenveel gewaardeerd werd. Van der Meulens Maandagavond in de Foyer van Amicitia voor de leden van zjjn boekenspaarclub een verrassende avond. Verrassend om dat men gewoonlijk op een dergelijke avond, als een schrijver over zjjn werk komt vertellen, keurig rechtop gaat zit ten en het geleerde gezicht trekt van een literaire fjjnproever. Dat was nu niet nodig. De schrjjver Hans Alma en de tekenaar Teun van der Veen, die sa men reizen maakten naar Spanje en Joego-Slavië waarover Hans Alma twee boeken schreef die de tekenaar illu streerde, vertelden hierover in een luch tige, geestige conference vol kwinksla gen, aangevuld met knap sneltekenen en goochelen zoals ze dit langs de weg deden in de beide landen om aan het da gelijks brood te kunnen komen. Want als men als de heren Alma en v. d. Veen in het voorjaar „bevangen wordt door een heimwee naar de verten”, in hun ge val dan naar Spanje, naar Sevilla met het grote voorjaarsfeest in April en men heeft maar f 130 in de beurs waar 3300 km van gereisd moet worden, dan moet men heus wel naar een bijver dienste zoeken. En dus werden in de koffertjes ook tekengerei en goochel- spullen gepakt, bovendien D.D.T.-poeder dat op de reis ook wel eens gebruikt moest worden, en men ging op weg om op Spaanse pleintjes Spaanse schonen te tekenen en vurige Spanjaarden bij de neus te nemen als beurs en maag weer eens leeg waren. Vjjf peseta’s kostte zo’n tekening, neer te leggen in een baskisch mutsje. Niet veel voor een echte Van der Veen, vond de tekenaar, die met het uittekenen van een jong meisje in de zaal een staaltje van zijn talent gaf, dat men overigens ook kon constateren De officiële opening geschiedde Woens dagmiddag in de nieuwe zaal van Ha nenburg, waarbij tal van genodigden aanwezig waren. O.a. wethouder J. Blok en secretaris k. Koster namens het Gemeentebestuur, de directeur van Ge meentewerken, vele huisartsen en spe cialisten, de besturen van naburige ver pleeghuizen, de directrice en enkele zus ters van het Verpleeghuis, alsmede de verschillende aannemers, die, nadat Ds. E. N. van Loo in gebed was voorgegaan en enige verzen uit Lucas 10 gelezen had, allen in ’t bijzonder door hem na mens het bestuur werden verwelkomd. De heer Blok prees het bestuur voor zijn moed zonder enige subsidie dit ge bouw tot stand te brengen en sprak de wens uit, dat niet alleen een sluitende exploitatie mogelijk zal zijn, maar in de toekomst ook nog tot een verdere uit breiding kan worden overgegaan. En na er nog op te hebben gewezen dat niet alleen Gereformeerden, maar ieder in het Verpleeghuis kan worden opgenomen, eindigde hij met de hoop uit te spreken, dat de inrichting haar goede naam zal mogen behouden en ook onze stad tot eer zal strekken. verrichtte thuis ook verlossingen. Nu neemt het aantal bevallingen buitens huis met de dag toe. Ook betreffende de ouden van dagen heeft een verschuiving plaats gehad. Het aantal personen boven de 65 jaar bedraagt nu al 10 en daar om is er grote behoefte aan een ver pleeginrichting as deze ontstaan. AdvertentiepriJ» 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprlji 1 3.- per half Jaar. Franco per po>t f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. Het ogenblik ié nu gekomén, waarop vooral het bestuur al zo lange tijd ge wacht heeft, zo begon ds. van Loo zijn openingsrede. Onze vereniging met de van haar uitgaande stichting heeft al 15 jaar haar arbeid met grote toewij ding verricht en kan daarom al bogen op een behoorlijke staat van dienst. We willen ons daarop niet verheffen, maar zijn er toch wel een beetje trots op. Tot nu toe waren wij in staat ruim 20 chro nische patiënten te erzorgen, en we zijn dank verschuldigd aan de directrice en de zusters door wier toewijding onze inrichting in stad en omgeving een goe de naam heeft gekregen. Nu lieten de uitkomsten echter toe tot deze uitbrei ding over te gaan, en op een wijze zoals bij deze tijd aansluit. Wij hebben ge meend ook een taak te hebben ten op zichte van de volksgezondheid en de so ciale nood, maar vooral ook een arbeid die wij zien bij een hoger licht. Gedreven door de liefde van Christus hebben wij een taak te vervullen gekregen zoals vroeger niet mogelijk was. In het ver leden heeft de liefde, ook van het perso neel, nooit ontbroken en wij hopen, aldus spr., dat die ook in de nieuwe inrichting niet zal ontbreken. Hij dankte tenslotte allen die mee ge holpen hebben het gestelde doel te ver wezenlijken, in ’t bijzonder God, „die ons tot in lengte van ’agen vergezellen moge met Zijn zegen”, en verklaarde daarna de inrichting officieel voor geopend. Na de bezichtiging van de uitbreiding, die plaats biedt aan 43 patiënten, voerden vele spekers het woord. Wegens verhindering van de burge meester (die een telegrafische gelukwens zond) sprak wethouder Blok, die be toogde dat het erpleeghuis in onze ge meente zjjn plaats reeds had ingenomen door de verpleging van chronische pa tiënten. Een inrichting als deze kan niet gemist worden en daarom hebben het Gemeentebestuur en de directeur van Gemeentewerken ook alle medewerking voor de uitbreidng ervan verleend. Wij verblijden ons van harte met deze nieuwe inrichting, die ook van plaatse lijk belang is, aldus spr. Door de tegen woordig kleine behuizing wordt een kraamkliniek steeds meer nodig en een verpleeghuis voor chronische zieken vindt men niet veel. Boekhandel gaf Het nieuwe gebouw is naar de eisen des trjds ingericht. Aan de hygiëne is derhalve de uiterste zorg besteed. Maar ook architectonisch maakt het een uitstekende indruk. In de benedenverdieping bevinden zich twee vier-persoons kamers, vijf voor twee patiënten, een badkamer en een grote moderne keuken, aan de ene kant aansluitende op het zusterhuis, aan de andere kant op Let oude en het nieuwe gebouw. Boven zijn drie vier-persoons en vijf tweepersoons-kamers. Het eten wordt hier gedistribueerd vanuit een vertrek, dat door een lift verbinding heeft met de keuken. Voor het warm houden van de spijzen en dranken, het water en de borden zijn hier electrische verwar- mingsplaten aangebracht. Ook is er nog een spoelk rer. Voor de bezoekers en de patiënten is zowel boven als beneden op de gang een gezellig zitje ingericht, terwijl het in de bedoeling ligt de conversatiezaal en de linnenkamer in het oude gebouw onder te brengen. De Kraamkliniek blijft boven, het bestuur hoopt die t.z.t. ook te kun nen moderniseren. Tot slot zij nog vermeld, dat de nieuwe afdeling werd gebouwd door de Aannemersmij. Friso. Het schilderwerk is uitgevoerd door de fa. L. de Vos; de electrische verlichting c.a. en sanitair door de fa. de Groot Boersma; de Cen trale verwarming door de fa. Zwart te Leeuwarder. De Leeuwarder Asphalt In dustrie legde de fraaie (stroeve) „Mar- ley-tile” tegelvloeren en de firma’s Metz en Tjerkstra verzorgden de stoffering. -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 1