des doods I Salto Watersporttentoonstelling Brio te Leeuwarden BUITENLANDS OVERZICHT 1 Voor 't Huls met de Notenbalk 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Natuurkundig Genootschap I fe- Crisis om Indo-China 114.- SNEEK MONDORGELS MUZIEKBOEKEN GRAMOFOONPLATEN Broed gevonden Te hard geremd V erwarmingsmonteur l VAN DER PLAATS BOLSWARD J Jonge foardragers yn ’e einstriid Donateursuitvoering Concordia Ijlst Geref. Ouderver., Knapen club en Meisjesveren. Scharnegoutum Gelegenheidsstempel Ds. J. de Jong 75 jaar Ouderavond Gysbert Japiksschool 124.- 134. 144.- Snitser Frysk Toaniel MfcKiJt BLAD „S N E E K t R MhaWbBLA D” VRIJDAG 9 APRIL 1954 Advertentie LM. I Advertentie I.M. Aaverceuuu rie „toenaderingsbezoeken”, welke wapen aan een aantal gemeenten MARGOT HIELSCHER in de film „SALTO DES DOODS" »e kust en te keur in Klavarskribo Depót Lid Ned. Cadeau-kring Advertentie LM. fttixon I SCHARNEGOUTUM. De heer Hotze Punter alhier vond een broed kievits eieren in een nest. Tot nog toe zjjn hier maar enkele eieren geraapt, daar er hier weinig kieviten zijn. ven en” hun satellieten niet de vrijheid hergeven, is er zeker geen reden hen toe te laten tot de Nato, die dan geen tegenwicht tegen de Russische machts vorming meer zou zijn, doch totaal ver lamd zou worden. SCHARNEGOUTUM. Door het hevig afreinmen voor een tegenligger, die ach ter een stilstaande auto vandaan kwam, slipte Zaterdagmiddag een ledige tank wagen van de Condens Fabrieken op de Leeuwarderstraatweg in de bocht nabij de boerderij van P. Santema. De tank wagen draaide een slag om en reed met de cabine tegen een betonnen muur ter plaatse. De chauffeur klom, daar de deur klem zat, door een ruit ongedeerd uit de cabine. De gehavende wagen is later opgehaald. Zaterdag is in de Ambachtsschool te Leeuwarden een cursus begonnen voor het behalen van het diploma verwar- mingsmonteur. De cursus duurt drie jaar. De lessen worden gehouden op Zondagmorgen. In de wintermaanden ook Zaterdagsmiddags. Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ia er nu een manier om er ran af te komen. ■3 van do 100 personen lukte bet; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke d ag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de la week elke avond twee Carter’s Leverpllletjes. 2e Week - elke avond lén. 3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Lever- olUetjes stellen uw Ingewanden In staat weer >p eigen kracht te werken, zonder laxeer middelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tfideltjk vertragen, neem dan tUdelükCarter’sLever- pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermlddelen-gewoonto. Carter's Leverpilletjes, 1.1.20 per flacon. De directeur-generaal voor midden stand en toerisme, dr W. L. Groeneveid Meyer zal Zaterdagmiddag de water- sporttentoonstelling Brio in het beurs gebouw te Leeuwarden openen. Deze tentoonstelling wordt gehouden onder auspiciën van de Noord Nederlandsche Watersportbond en er zijn een tachtig tal standhouders. De tentoonstelling heeft ten doel alle mogelijkheden van vrije tijdsbesteding op het gebied van de watersport en de toeristische buiten sport te propageren en aan het cultu rele element, hiermede verbonden is ruime aandacht besteed. Daartoe wer ken dan ook de Provinciale Waterstaat en een aantal gemeenten, ons Fries Scheepvaart museum en het Zuiderzee museum te Enkhuizen mede. De ge meenten Sneek, Wymbritseradeel, Has- kerland, Idaarderadeel en Tletjerkstera- deel de Friese watersportgemeenten dus hebben op deze expositie een ge zamenlijke stand „Het hart van Fries land”. Verschillende jachtwerven laten hun producten zien, er zal o.a. een Flying Dutchman van plastic zijn en een volgbootje geheel van aluminium vervaardigd, maar er zijn ook tal van jachten uit bekende klassen en er zal een motorkruiser bulten het gebouw te bewonderen zijn. Er zullen ook kam peerwagens worden tentoongesteld. ïn een bioscoopzaaltje worden watersport- films gedraaid. Zoals boven vermeld wordt de Brio Zaterdag geopend, Zon dag is zij gesloten, maar van Maandag af kan men er weer terecht. Bij de offici ële opening zal de Marlnierskapei optre den. De Kon. Ned. Marine geeft trouwens nog op andere wijze een blijk van be langstelling. want het eerste van een se- De moeilijkheden welke in Frankrijk rond de kwestie van de E.D.G. bestaan, zijn de Italiaanse premier Scelba mis schien niet onwelkom, want daardoor kan ook hij de behandeling van dit ver drag in het Italiaanse parlement nog uitstellen. Men zegt zelfs dat de Franse en Italiaanse regering hebben afgespro ken dat Rome dit verdrag eerst zal aap- vaarden als Parijs het heeft gedaan, op dat In het oog van de wereld Frankrijk niet alleen schuldig zal staan aan het gesol met de E.D.G. In ruil daarvoor zou Parijs de Italiaanse regering nog eens haar steun in de Triëstkwestle hebben toegezegd. In ieder geval heeft dr Adenauer die ook in Italië is geweest geen succes gehad met zijn aandrang op de Italiaanse regering om het E.D.G.- verdrag snel af te handelen; trouwens to Rome is er wat wantrouwen jegens dr Adenauer omdat hg zulke harteigke be sprekingen te Athene en Ankara heeft gehad, de bondgenoten van Zuid-Slavië. Er is ook in Italië strijd over de vraag of de E.D.G. ook grondwetsherziening nodig maakt, die tweederde meerderheid in het parlement zou vergen welke door het grote aantal communisten en linkse socialisten en neo fascisten niet be schikbaar is. Wat die communisten be treft, deze worden thans hardhandig te lijf gegaan door Scelba. De Italiaanse communistische partij beschikt nl. over grote kapitalen, daar zg door middel van enige maatschappijen het monopolie heeft van de handel met de Sovjet-Unie en de satellietstaten. Men zegt dat de communisten daaruit wel zo’n 180 mil- lioen gulden per jaar ontvangen. De re gering Scelba heeft nu een eind ge maakt aan deze dwaze toestand, de Ita liaanse handel met Oost-Europa zal in het vervolg via het ministerie van han del moeten lopen. Ten slotte: Op Zondag a.s. gaan de Belgen ter stembus. Zij zul len 212 kamerleden en 106 van de 175 senatoren moeten kiezen, de andere 69 senatoren worden door de provinciale raden gekozen, waarvoor Zondag echter ook moet worden gestemd. Thans heeft de katholieke Christelijke Volkspartij de absolute meerderheid in de Kamer, nl. 108 zetels, maar behalve haar gewone tegenstanders, belagen haar ditmaal bij de stembus ook enige dissidente katho lieke groepen. In o.is vorig overzicht hebben wg er reeds op gewezen, dat in de Ver. Staten een zekere kentering in de mening was ontstaan inzake de strijd in Indo China. De regering te Washington, inziende dat deze strgd, ook al houden hun troepen te Dien Bien Phu moedig stand, de Fransen te machtig wordt en dat ze deze alleen in ieder geval nooit tot een goed einde zullen kunnen brengen, schijnt van oordeel dat het gehele Wes ten meer bij dit conflict dient betrok ken. Minister Dulles heeft nog eens na- drukkeigk verklaard dat ook rode Chi nese deskundigen aan opstandelingen zijde meevechten, blijkbaar om zg'n ar gumenten dat geheel het Westen Frank rijk nu dient bij te staan, nog meer kracht bij te zetten. Er waren in de Ver. Staten ook stemmen opgegaan, welke pleitten voor een actie der Ver. Naties, als destgds in Korea. Maar dat zal niet gaan daar Rusland ditmaal stel lig zijn veto over zo’n actie zou uitspre ken, waaraan men in het Korea-geval ontkwam omdat de Russen zich toen net afzgdig hielden van doen en laten der Ver. Naties. Maar het igkt niet onwaar schijnlijk dat als de conferentie van Ge nève geen oplossing voor Indo China brengt en wie rekent daar eigenlijk op? Amerika de andere vrije naties zal oproepen om door een gezamenigke actie het opdringend communisme in Indo China een halt toe te roepen. Ten zij de Franse verdediging van Dien Bien Phu al te voren ineenzakt, in welk geval men de crisis nog eerder kan verwach ten. Want het is wel duideigk geworden dat de Ver. Staten Indo China niet zon der meer aan de communisten zullen la ten. welke moeilijkheden uit een Amel rikaanse, eventueel Westeigke directe inmenging ook dreigen. In de eerste plaats in de Ver. Staten zelf waar be langrijke groepen tegen een dergelijke inmenging zg’n, maar ook bijv, misschien met de Zuid-Aziatische vrg'e landen, die dit Westers ingrgpen ook met lede ogen zouden zien en het Westen van ko lonialisme zouden beschuldigen. Maar de regering Eisenhower schijnt desondanks vastbesloten door te zetten. Zg heeft Engeland, Frankrijk, Australië en Nieuw Zeeland alvast uitgenodigd mèt de Ver. Staten een krachtige waarschuwing tot Peking te richten om de handen van Indo China af te houden. de waterstofbom of atoomwapenen in het algemeen, waarvan het bestaan, zo als Elsenhower zowel als Churchill heb ben gezegd een eventuele agressor mis schien zullen weerhouden van het ple gen van een aanval, dus die een af schrikwekkende en preventieve werking hebben. Bovendien vormen deze wape nen, waarin het Westen een voorsprong schijnt te hebben, min of meer een com pensatie voor de overmacht op het ge bied van mensenmatcriaal dat de Rus sen hebben. De besprekingen zullen dus moeten gaan over beperking en afschaf fing van de bewapening in het algemeen dus ook van de z.g. „gewone” wapenen. Er is tussen het gebruik van atoombom men en bijv, de VI en V2 wapenen, waarmee Engeland in de vorige oorlog zo geteisterd is, slechts een gradueel en geen principieel verschil. En de beper king der bewapening in het algemeen kan slechts tot stand komen door in voering van een waterdicht contröle- systeem dat voor alle landen geldt. Tot nog toe waren de Russen daar nooib voor te vinden. De vraag is of ze het nu wel zijn, en op het gebied van alle wa pentuig en niet alleen op dat der atoom wapenen, van welke wapenen ze graag zouden af willen omdat dit het Westen meer zou verzwakken dan hen zelf. i Een product van Looijenga; 3 Anco Haan; Boorsma; 5 Anneke de Jong. De prizen bistiene üt Fryske berne- boeken, wylst de 3 le priiswinners(sters) ek as publyksprlis noch in foardracht- boekje krigen. Hjirnei sleat de foars. de gearkomste nei oan allegear tank brocht to hawwen dy’t meiwurke hiene om ek dit jier de foardrachtkriich wer slagje to litten. De Krite koe weromsjen op in goede joun. SKEARNEGOUTUM. Woansdei 31 Maert hélde de Krite „it Pompeblêd” fan Skearnegoutum har léste bütenge- woane gearkomste yn dit winterskoft. Nei’t de foarsitter J. v. d. Meer de gear komste op brüklike wize iepene hie, koe hy in tige greate kloft minsken en bern it wolkom taroppe. De skriuwer Ids Veldhuis lies de oantekens foar en dielde mei dat hy in skriuwen fan boarge- master Tjaberings krigen hie, dat hy spitigernöch net bywêzich wêze koe. A. Kroes hélde in forhael foar de bern oer: „Wibren en syn wite douwen”. Hjir- nel waerd mienskiplik songen. Tj. San tema hélde nou in ynliedlng oer „Frie zen yn krüstochten”. Nei it skoft ka men de bem oan bar foar de einkriich fan it foardragen. Der wiene 139 mei- doggers, fordield yn 3 groepen mei resp. 57, 35 en 47 bem. Yn in foarkrilch wiene de béste 5 fan eltse groep ütsocht, dy’t dizze joun bioardiele waerden troch master de Groot, Jan Verloop en Rintsjq Heringa, dy’t in swiere taek hiene om’t er fftleindlch en mei oerjefte striden waerd. De ütslach wie as folget: Groep I: 1 Willemien Bergsma; 2 Ma- rietje Bleker; 3 Thea de Boer; 4 Janke Wiersma; 5 Rintsje Jellema. Groep II: 1 Sieuwkje Jellema; 2 Hen- ny de Boer; 3 Anneke Koopmans; 4 Lieske Terpstra; 5 Pier Mollema. Groep III: 1 Louis Goddschalk; 2 Oeds 4 Douwe Voor het Natuurkundig Genootschap sprak Vrijdagavond in een der zalen van café-restaurant Piso prof, d r. H. Brinkman uit Groningen over „Op tische verschgnselen bg vlammen, elec- trische lichtbogen, gasontladingen en sterren”. Prof. Brinkman had een uit gebreid instrumentarium uit Groningen meegenomen om zgn auditorium aan de hand van een groot aantal proeven als ’t ware zelf te doen beleven wat er met deze optische verschgnselen alzo aan de hand is en het door een analyse der lichtverschijnselen een indruk te geven van het mechanisme waarom het hier gaat, temperaturen der gassen, hun sa menstelling enz. Daar de proeven en de monstraties een onmisbaar deel van het optreden van de Groninger hoogleraar vormden, kunnen we hier geen uitvoerig relaas van het behandelde geven, doch moeten volstaan met in enkele punten te vermelden, welke onderwerpen de spreker aanroerde. In zgn eerste serie proeven met gasontladingen, opgewekt in vacuumbuizen door electrische stroom, toonde hij aan, hoe zich hierbij een tweetal processen afspelen nl. de lichtuitzending en de ionisatie der ato men. Met een spectroscoop konden de aanwezigen de spectra der gebruikte stoffen (de edelgassen helium, neon, argon en voorts kwikdamp, kwikdamp en cadi imdamp gemengd, en cadmium- damp afzonderlijk i waarnemen. Met be hulp van een stroboscoop, welk instru ment veroorlooft zeer snelle periodieke verschijnselen als volkomen stilstaand te zien en te bestuderen, demonstreerde spr. ook bepaalde momenten uit de ont- ledlngsgeschiedenis van gasontladingen bg toepassing van wisselstroom. Ver volgens behandelde spr. wat er zoal phy- sisch interessants is te ontdekken aan vlammen: aan de Bunsenvlam liet hij zien de twee verbrandingszónes, met in de verbrandingskegel temperaturen van hoger dan 3000 graden C, in de bui tenmantel dalend tot 1900 G en ook de monstreerde hg de lasvlam met aan de spits temperaturen van 3100 C., die ech ter snel naar de buitenrand afnemen. Spr. toonde ook aan dat niet alleen ten gevolge van deze hoge temperaturen licht wordt uitgezonden maar eveneens door ionisatie, en liet de spectra zien ver kregen door inspuiting van Bunsenvlam- men met een strontium en natrium- nevel. Practisch heeft dit betekenis om dat men door het nagaan der spectraal lijnen (vlamfotometrie) op gemakke lijke wijze de samenstelling van oplos singen kan vaststellen. Tenslotte ver telde spr. bij dit onderdeel van zgn rede iets over de wijze waarop men de tem peraturen van vlammen kan bepalen met behulp van de stralingseigenschap pen van de vlam, waarbij hij het absorp- tieverschijnsel toelichtte. Na de pauze stond spr. eerst stil bg de electrische boog-ontladingen, met temperaturen in de centrale as van de ontladingsbaan van 7000 graden. In klein formaat krg- gen we hier min of meer een indruk van de toestand in het inwendige van een ster, er zijn slechts ionen, door de hitte kunnen atomen niet meer bestaan, naar de rand echter is de hitte minder en daar zgn dan wel weer atomen, de spectraal analyse geeft ook hieromtrent inlichtingen. Ook demonstreerde spr. hierbij verschillende fazen van het aan en uitgaan van de wisselstroomboog waardoor men als 't ware de indruk van een pulserende ster krijgt, en hoe gaan de van een maximum naar een minimum de spectraallijnen van bepaalde elemen ten uit het spectrum verdwijnen omdat de omgeving te koud geworden is. Door spectra-bepaling kan men dus ook de temperaturen bepalen, terwgl spr. in dit verband ook de toeneming van de dis sociatie van gassen bij stijgende tempe raturen besprak. Van de vlam met tem peraturen van 2000 3000 graden, en de boogontladingen met 6000 a 7000 gra den, ging epr. tenslotte over tot de ster ren, in het Inwendige waarvan tempe raturen van 20 30 millioen graden heersen, waar alle atomen dus volkomen geïoniseerd zgn, waar dus alleen de naakte atoomkernen zich met grote snelheden bewegen, waardoor kernreac ties ontstaan, en energie vrg’komt, welke deze sterren op temperatuur houdt. Spr. liet spectra van de zon zien, doorscho ten met vele zwarte Hjnen, die de ab- sorptielijnen van de gasvormige elemen ten in de atmosfeer van de zon zijn en vertelde bij plaatjes nog iets van de corona, protuberansen en zonnevlekken om te concluderen dat de optische ver schijnselen zich voordoende bg vlammen enz. de astrophvslcus veel kunnen le ren ook over de toestand op de nog veel heter sterren. De voorzitter, dr. J. Th. R. Schreuder, bracht de geleerde spreker dank voor zijn betoog en demonstraties en sloot deze laatste bgeenkomst, waarin ook nog enige nieuwe leden werden aangeno men, van het Natuurkundig Genoot schap in dit seizoen. - X' - M 71 IJLST. Niettegenstaande het ver ge vorderde seizoen werd de verwachting dat deze uitvoering niet veel belangstel ling zou trekken, geheel beschaamd}, want het Gebouw was Maandagavond overvol, toen de leider, de heer Fran kena, deze „gearkomste” met een wel- komswoord en gebed opende. In het bg- zonder werd er door hem de aandacht op gevestigd, dat Concordia het vorige jaar harde klappen had gehad. Enige van de beste leden hadden afscheid ge nomen en dit was mede oorzaak geweest dat aan geen concours was deelgeno men, geen tentuitvoering was gegeven en men nu zo laat nog optrad met de jaarlijkse donateurs zaaluitvoering. Aan gevangen werd na samenzang van Ps. 150 1 onder begeleiding van Concordia met Bachkoralen, waarna de directeur, de heer A. Feenstra, meedeelde, dat deze avond uitsluitend „absolute” muziek zou worden gegeven. Na nog een drietal nummers ten gehore te hebben gebracht, trad het jeugdcorps op met een Mars parade en een Feestmars om te beslui ten met een koraal: De Heer Is mijn Herder. Dit alles onder dirigentschap van de heer G. van Brug. Het optreden van het jeugdcorps had aller instem ming en met groot genoegen werden de drie nummers beluisterd. Daarna gaf Concordia nog een drietal nummers ten beste, waarvan in het bijzonder mag worden genoemd: De Skotse.Trge van R. de Groot, bewerkt door onze vroegere plaatsgenoot eveneens dirigent, de heer G. Westerdijk. Na een kleine pauze werd een interessant filmprogramma gegeven waarin enige prachtige muziekfilms werden beluisterd. Met grote aandacht werd dit alles gevolgd. Op verzoek trad daarna het jeugdcorps nog eens op met de Marsparade,die ook nu weer aller aandacht had. Na een verloting, waarin vele en mooie prijzen werden uitgereikt, bracht de heer Frankena dank aan Con cordia voor het prachtige programma waarvan deze avond is genoten, wg kunnen elkaar niet missen: de Ulsters hun Concordia niet en Concordia de Ulster inwoners niet. Daarom werd een beroep gedaan op de jonge mensen zich aan te sluiten en lid te worden van Con cordia. Na samenzang van „Beveel ge rust uw wegen” onder begeleiding van Concordia, sloot de heer Frankena met dankgebed. SCHARNEGOUTUM. De Geref. Oudervereniging, knapenclub en kleine meisjesvereniging kwamen in jaarver gadering in „Rehoboth” Woensdagavond bgeen. Ds. Dondorp opende op gebruike lijke wg'ze, las Pred. 11 en zeide in zijn openingswoord dat ook bij dit werk bid den en werken moeten samengaan. Hij vroeg van de ouders belangstelling en medewerking om hun kinderen te ani meren voor het clubwerk. Leider Berg sma las het jaarverslag enz. van de kna penclub, mevr. Sj. de VriesBakker, leidster van de meisjesclub, gaf van die club verslag dat in mineur was gesteld, omdat het aantal meisjes tot vier is ge slonken, maar getracht zal worden dit op te voeren. Willem Bergsma hield een goede inleiding over: Izaks offerande. Gedachtenwisseling volgde. Een voor- drachtwedstrgd onder de jeugdige leden had tot uitslag: le pr. Anneke Jellema; 2e pr. Foppe Wiersma en 3e pr. Willem Bergsma. Onder de belangstellenden had een wedstrgd in hersengymnastiek plaats. Het mastklimmen werd gewon nen door mevr. Tj. JellemaTerpstra, 2e. Sj. Spieringa en 3e. mevr. E. Feen straNgholt. De leiders ds. Dondorp (tgd.) en Bergsma hadden eer van hun werk. Het was al vrg laat geworden, maar toch werden de aanwezigen nog prettig vergast op voordrachten door de jeugdige prgswinnaars van de Krite: Willemientje Bergsma, Anke Haan en Lieske Terpstra, die het deze avond dub bel druk hadden. Ter gelegenheid van de eerste dag van uitgifte van de Zomerzegels 1954, op 1 Mei a.s., zullen bg de postzegelhandela- ren Eerste-dag-omslagen verkrggbaar zijn. De op 1 Mei aan het loket van een postkantoor afgegeven eerste-dag-om slagen, uitsluitend gefrankeerd met één of meer Zomerzegels 1954, zullen van een afdruk van een speciaal stempel worden voorzien. Vrgdag 9 April hoopt ds. J. de Jong te Wolvega, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk zgn 75ste verjaardag te vieren. Ds. de Jong werd 9 April 1879 te IJlst geboren. Vrgdagavond werd de Jaarigkse fees- teigke ouderavond van de Gysbert Ja piksschool gehouden in het gebouw Fre dehiem. De belangstelling was zo over weldigend, dat alle bezoekers pas een zitplaats konden vinden, nadat er heel wat stoelen waren aangesjouwd. Meester van der Kamp heette dc ouders namens de oudercommissie har teigk welkom en gaf een overzicht ove: het afgelopen schooljaar. Uit dit over zicht bleek, dat de Gysbert Japiksschoc in een snel tempo groeit. Bedroeg hei aantal leerlingen twee jaar geleden nof 116, momenteel zgn er 182 leerlingen Vorig jaar werd mej. Bangma aan het personeel toegevoegd. De volgendr maand komt er nog een extra leer kracht, nl. de heer H. Venema, than: onderwijzer te Jubbega. Het personeel zit thans nog over twee gebouwen ver deeld. Zodra de nieuwe kleuterschool aan de Dr Kuyperlaan betrokken kan worden door de Kleuterschool, zullen alle leerkrachten van de Gysbert Ja piksschool ook weer in één gebouw ver enigd kunnen worden. Spr. ging vervolgens de hoogtepunten na, die er ieder jaar in het schoolleven plegen plaats te vinden, zoals school reizen, verschillende wedstrijden enz. Dit bleek een respectabele lijst te zg'n, zodat spr. zich afvroeg, of er niet te veel van het goede werd geboden. Ver volgens sprak meester van der Kamp een kort propagandistisch woord voor het openbaar onderwijs in het algemeen en de afd. Sneek van „Volksonderwijs” in 't bgzonder. Enkele nieuwe leden ga ven zich op. Nadat spr. dank had gebracht aan de actieve oudercommissie, die het perso neel steeds met raad en daad ter zgde staat en de heren Ter Horst en Slkkes bg’ acclamatie in deze commissie waren herkozen, was het woord en de daad aan de leerlingen van de 6e klas, die ander half uur lang de ouders vermaakten met een vlot en afwisselend non-stop pro gramma van zang, toneel, voordracht en muziek. In de pauze werd een kopje thee ge schonken en na de pauze vertoonde de heer Vroigk enkele bgzonder mooie films. Vooral de film „Wonderolie”, waarmee deze bekende amateur-cineast destg’ds een prijs won, viel buitengewoon in de smaak. Ook de kleurenfilm over Brugge en de film over de laatste Elf stedentocht werden met veel aandacht gevolgd. Het was al laat geworden, toen mees ter van der Kamp deze goed geslaagde ouderavond sloot met een woord van dank aan alle medewerkers (sters) en een harteigk: tot volgend jaar, tot alle ouders. Uiteraard zou meer Westerse deelne ming aan de verdediging van Indo Chi na de Franse regering welkom zgn mits deze geschiedt onder Franse leiding. Want op dit punt zgn de Fransen zeer gevoelig. De gehele historie van de Europese Defensie Gemeenschap heeft dit ook geleerd. Te Darijs willen alle na tionaal voelende partgen wel militaire samenwerking me.t de andere W.-Euro- pese landen en ook wel een Duitse bg- drage aan de defensie maar de Fransen moeten de leiding hebben en de Duitse troepenmacht welke op de been ge bracht wordt moet steeds kleiner blijven dan de Franse. Die voorwaarde spruit natuurlijk ook voort uit de ervaringen welke Frankrijk de laatste eeuw met Duitsland gehad heeft, maar er komt toch ook heel wat misplaatste nationale trots Dij, men wil niet inzien dat de da gen dat Frankrijk een eerste rol in het wereldgebeuren kon spelen voorbg zgn. Hoe dat echter ook zg de kans dat de Europese Defensie Gemeenschap in haar huidige vorm nog eens werkelgkheid zal worden, heeft een geduchte knauw ge kregen door de kritiek welke maar schalk Juin er op heeft geoefend. Wel verdwijnt deze maarschalk, door zgn op treden in strgd met de krggstucht en zijn minachting voor de huidige Franse regering nu van het militaire toneel, maar het is niet onmogeigk dat hg nu in de Franse politiek een rol zal gaan spe len en dat zgn invloed zo groot zal blg- ken dat het Franse parlement de E.D.G. in haar huidige vorm zal afstemmen. Het schgnt dat in de Nato de orga nisatie van het Noord Atlantisch Pact, die dezer dagen haar 5-jarig bestaan vierde reeds aan een andere vorm voor de Defensiegeipeenschap wordt ge werkt, waarbg met de Franse bezwaren rekening wordt gehouden en toch W.- Duitsland in staat zou worden gesteld zijn bijdrage in de W.-Europese defensie te leveren. Aan het voorstel van Mos kou dat de Sovjet-Unie zou toetreden tot de Noord Atlantische Verdrags- organisatie behoeven niet veel woorden te worden gewijd. Dat voorstel is zowel door Amerika als Engeland direct afge wezen. De Nato is opgericht als een ant woord op de Russische expansie in Oost- Europa Polen, Tsjecho-Slowakije, Hon garije, Roemenië en de Baltische landen werden tegen de wil dezer volken in een militair systeem geschakeld dat ook het Westen bedreigde. Daarom heeft dat Westen een verdedigingsorganisatie op gebouwd. En zo lang de Russen hun mi litair systeem in Oost-Europa handba ls U de gelukkige bezitter van een Brixon Brixon is een klasse-costuum met een meesterlijke coupe. De keuze is enorm, zowel in dessin als prijs. De beroemde Brixon-cos- tuums 2- en 1-rij model BRIXON-Htrenkleding txcluiitf bijr dit zal brengen zai Leeuwarden ten deel vallen. De mijnenvegers Marsdiep en Vlie- stroom zullen van Harlingen Vrijdag naar Leeuwarden varen en daar Zater dag te bezichtigen zijn. Op de tentoonstelling exposeren ook een aantal Sneker zaken. We noemen: Vroom en Dreesmann, Ids Hospes, Al- berda’s jachtwerf, fa. gebr. Tjallema, Technisch bureau L. Keikes en Zoon, het bioscoop- en theaterbedrijf Joh. Miedema, dat de Brio Bio exploiteert, Brandenburgh Co. It S.F.T. héldde op Moandei 5 April syn sawnde jiergearkomste. Yn it jier- forslach hie de skriuwer al forankere, dat it forroune jier foar it S.F.T. in goed jier west is. Tsjin in fjirtlch öfskreaune stypjende leden oer binne 131 nge yn- skreaun. Soks die ek bliken üt it for- slach fan ’e skathélder, om’t de forie- ning al wer hwat better oer 'e sleat komt is. De kaskommisje t.w. de hearen G. Mulder en S. Staphorsius forngden dat it mei de kas en boeken tige yn oar- der wie. Fritsma waerd in wurd fan tank en in waerm hantsjeklappen net ünthél- den. By it neibisprek oer de beide toa- nieljounen troch de Heder J. Muurling waerd hjlr en dér noch efkes de finger op in swak sté lein, hwat er by de leden wol yn woe. Lantinga syn periode as foarsitter wie wer öfroun, mar hy waerd op ’e ng ynhierd. Hy hat it nou skoan oan tiid. Yn de fakatuere-A. Molenaar waerd H. Dam këazen, sadat it bistjür nou wer foltallich is. By it bisprek „spylje foar de Kriich”, die bliken dat de leden der net safolle heil yn seagen. Us lean en propagande, seine hja, leit yn üs wurk. Wy moatte üs bést dwaen sa goed mooglik foar üs stypjende leden oer de fuotljochten to kommen. It ütstel fan it bistjür it winterskoft to bisluten mei in sellich jountsje foar de leden en har froulju waerd sa mar oannomd en in kommisje fan tarieding bineamd. Nei- dat de foarsitter noch efkes forngd hie dat de toanieljounen yn it winterskoft '54’55 fêststeld binne op 17 en 18 Nov. 1954 en 16 en 17 Febr. 1955. en noch hwat lytsguod by de rounfraech ünder de hammer troch gien wie sleat hy de tige slagge gearkomste. Het was wantrouwen omtrent de Rus sische bedoelingen welke het Westen tot samenwerking op militair gebied bracht en dat ook tot de wedloop op het gebied der bewapening na de tweede wereld oorlog leidde, die nu een hoogtepunt heeft bereikt in de vervaardiging van de waterstofbom. De verschrikkeigke gevolgen welke het gebruikmaken van deze bom zou hebben en die bg proefnemingen zijn gebleken, hebben nu overal in de wereld reacties veroor zaakt. De ontwapeningscommissie der Verenigde Naties komt op verzoek van Amerika, Engeland en Frankrijk bijeen en het Engelse Lagerhuis nam een motie van de Labourpartij aan, waarbij om een bijeenkomst van Eisenhower, Churchill en Malenkow wordt gevraagd, waar dan de waterstofbom en alle problemen daarmede verband houdende zouden die nen te worden besproken. De aangewe zen weg echter lijkt de behandeling de zer kwestie in de ontwapeningscommis sie der Ver. Naties. Want het zal uiterst noeilijk zijn alleen iets te besluiten over Sinds de bgna legendari sche tgd in de twintiger jaren toen Emil Jan- nings en Lya de Putti de harten der Europese bios coopbezoekers wonnen met hun indrukwekkende cir cusfilm „Variété” is er me nige kilometer celluloid op het circus „verschoten”^ Geen wonder, het circus is een wereld van sensatie en spanning en uitbundige vroigkheid voor het publiek en een Andere wereld, die van moeite en zweet, ge varen, triomf en teleurstel ling, hoop en wanhoop, maar ook van saamhorig heid en collegialiteit voor de mensen, die er werken. „Applaus, mgn kind Hoogstens twee uur per avond voor jarenlange har de arbeid en bittere ont goocheling”, zo ongeveer waarschuwt de circusdirec teur een piepjong meisje dat bg het circus wil in de jongste door Viktor Tour- jansky imposant en ontroe rend vervaardigde film „Salto des doods”, waarin het wel en wee van een grote circusfamilie van twee kanten wordt belicht. Van hen die het circuspro gramma maken en van de ongetelde menigte die het ziet. Deze turele film, omdat zg een waar en film werd door de Centrale Commissie levensecht beeld geeft van het curcus- voor de Filmkeuring gekeurd als cul- leven.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1954 | | pagina 9